PAGINA S Donderdag u december 1951 MET DE „ARNHEM" NAAR ARNHEMSLAND Volgend jaar landbouwtentoon stel line in Rotterdam In 9 maanden bedrijf herbouwd meisje voor De camera op 't buitenland Aanvaring in de mist Münclien weer in wereldluchtverkeer „Pijltjes werpen" op politiebureau Het bronwater met natuurlijke buitengewone hoe danigheden. Eens geproefd. Altijd gedronken. Overal verkrijgbaar. SPORT-NOTITIES vermouth Torino Een nieuwe luchtlijn wordt geopend Schip met averij op een zandplaat Kermisattractie in strijd met loterijwet Ook anderen kunnen deel nemen Stichting „Het Landbouw werktuig" organiseert eigen expositie Meningsverschil met Jaar beurs Land voor duizend gezinnen Hollandse zaden schoten wortel OUD-BURGEMEESTER MOET AMBTSWONING VERLATEN Op bevel van B. en W. bescherming VAN ONS VOLK IN OORLOGSTIJD „WESTKUST" BINNEN- KORT NAAR ROTTERDAM DODELIJKE VAL LEVENSLANG VOOR MOORDENAAR VAN JONES Moergestelse schoenfabriek in nieuw pand NOG SLECHTS EEN NED. CONSULAAT IN ROEMENIE mabel barnes—grundï Al» ik kan mijnheer. OM DE DAVIS-CUP Amerika leidt met 20 RADIO VATICANA Gancia Advertentie CARBOVIT (Actieve Kool-Dragèes) reinigt maag en ingewanden van kwade stoffen. Per doos 41 ct. Flacon f 1,03. Tijdiens mist zijn op de Westerschelde ter hoogte van Hoedekenskerke het zes duizend ton metende Noorse s.s. „Ben gasi" en het vier duizend ton metende Duitse s.s. Clara Hugo Stines" met el kaar in aanvaring gekomen. De „Bengasi" die op weg van Antwerpen naar zee was, ramde de uit zee komende Duitse boot midscheeps, tengevolge waarvan deze laatste een drie meter brede scheur over de diepte van het schip opliep en de machinekamer vol water kwam te staan. Het schip is op een zandplaat ge zet en gedurende de nacht werden pogin gen aangewend om het te bergen. Een gewond lid van het^machinekamer-perso- neel van het Duitse schip is met de sleepboot „Schelde" te Hoedekenskerke aan wal gebracht en in het ziekenhuis te Goes opgenomen. De „Bengasi" is te Ter- neuzen binnengelopen. Het schip heeft een groot gat in de boeg en maakte even eens veel water. Vandaag wilde men het naar Ant werpen slepen om het daar te laten dokken. De Deense defensie. Met 100 tegen 28 stemmen heeft de Deense kamer van afgevaardigden Woensdagavond beslo ten ,met ingang van Mei 1952 de mili taire diensttijd te verlengen van 12 tot 18 maanden. de kronkelloop van Euphraat en Tigris. Aan de oevers van de Tigris, in Bagdad, wordt weer geland. Het blijft moeiiyk in dit dorre, droge land de oorsprong onzer beschaving ta weten. Nu ziet men slecht» enkele verspreide nomadententen en vee- kralen, vroeger moet het een tuin van bloemen en palmen zijn geweest, waar dadels, vijgen, koren en da wijnstok groeiden. In grote lijn de Tigris volgend, vloog d» Arnhem naar Basra en Karatsji, helaas boven een ondoordringbaar wolkendek, waardoor het uitzicht uit de verte op de grote olieraffinaderijen van Abadan werd onthouden. De zaal van het Rotterdamse kanton gerecht geleek gisteren wel een beetje op een kermis of een fancy-fair. Er stond nl. een groot bord met cijfers opgesteld en telkenmale boorde zich een pijltje met een metalen punt in het hout. Wat was er aan de hand? De 45-jarige kermisexploitant J. B. uit Apeldoorn, bij velen bekend als „ome Jaap" was gedagvaard, omdat hij de Lo terijwet zou hebben overtreden met bo vengenoemd spel, dat op kermissen etc. geëxploiteerd wordt onder de naam „vogelpiek". Het spel wordt als volgt gespeeld: k raison van 25 cent kunnen kermisgan- gers een nummertje kopen. Zij werpen dan een pijltje naar een bord en raken zij het nummer, dat correspondeert met dat op het papiertje, dan komen zg voor een prijs in aanmerking. Gedurende een drietal dagen heeft een inspecteur van politie te Rotterdam de attractie in de cantine van het hoofd bureau opgesteld en de resultaten van de worpen van de vele „liefhebbers" in een statistiek vastgelegd. Naar zijn mening, aldus vertelde hij, gooide men over hel algemeen niet vaak raak, maar met veel oefening zou het mischien wel gelukken. De gedaagde exploitant noemde het, evenals zijn raadsman, een behendig heidsspel. De ambtenaar van het O.Af. had echter een andere mening en eiste een boete van 300. De kantonrechter zal op 21 December a.s. uitspraak doen. ven, dat men hierover niet in discussie zou treden. In verband met de reacties van ver schillende firma's (zoals fabrikanten en Importeurs van tuinbouwwerktuigen en firma's uit andere groepen) bij vorige gelegenheden, toen de ViMPOL niet deel nam aan de Jaarbeurs, werd besloten alle belanghebbenden thans in kennis te stel len van de oprichting van de Stichting „Het Landbouwwerktuig" en de door haar te organiseren eigen tentoonstelling. Het spreekt vanzelf aldus deelde men gisteren verder mee dat dit mee moest brengen, dat firma's buiten het VIMPOL- verband m de gelegenheid werden ge steld zich hij de stichting aan te sluiten. Omtrent de te houden tentoonstelling vertelde men nog, dat de opzet hiervan voorlopig eenmalig is. De mogelijkheid bestaat echter zeer zeker, dat tot her haling in volgende jaren wordt besloten. Zoals wij vorige week reeds meld den. zal de agrarische beurs van de Jaarbeurs, welke van 17 Mei a.s. te Utrecht wordt gehouden, in ieder geval doorgaan. Uit jaarbeurskringen, werd vorige week tevens meegedeeld, dat de beschikbare ruimte practisch geheel uitverkocht is. zy hét. dat er ruimte is gereserveerd voor de leden van de VIMPOL. Van 15 tot en met 19 April 1952 zullen de Ahoy'-hallen te Rotterdam weer een belangrijke tentoonstelling herbergen. Gedurende deze dagen zal de expositie „Het Landbouwwerktuig 1952", georgani. seerd door de Stichting „Het Landbouw werktuig", worden gehouden. Het zal een internationale manifestatie worden van hetgeen de machine-industrie produceert aan hulpmiddelen voor het boerenbedrijf. Alleen Nederlandse fabrikanten en im porteurs kunnen er aan deelnemen. De meest moderne landbouwwerktuigen, tractoren en aanverwante apparaten zul len in en buiten de Ahoy'-hallen worden gedemonstreerd, terwijl leveranciers van andere voor het boerenbedrijf (met inbe grip van tuinbouw, bosbouw, fruitteelt en veeteelt) van belang zijnde goederen In de gelegenheid zullen worden gesteld aan de tentoonstelling deel te nemen. Er zullen o.m. Nederlandse, Belgische, Franse, Duitse, Zwitserse, Italiaanse, Tsjechische, Engelse, Deense, Zweedse en Amerikaanse machines worden geëxpo seerd. Sedert in 1936 de Jaarbeurs haar werk zaamheden uitstrekte tot de agrarische sector, heeft het bedrijfsleven zijn mede werking aan deze afdeling van de Jaar beurs verleend, hoewel het bezwaar be stond, dat er nog steeds andere landbouw tentoonstellingen werden georganiseerd en niet volledig voldaan kon worden aan de wensen van het agrarische bedrijfs leven en de landbouwwerktuigenhandel. Deze bezwaren waren reeds tweemaal aanleiding voor de VIMPOL (Vereniging van importeurs van landbouwwerktui gen) zich te onthouden van deelneming aan de Jaarbeurs. Er zUn besprekingen gevoerd over de wensen van de sector landbouwwerktui gen met de directie van de Jaarbeurs, welke in de goede richting leidden. Op het laatste moment bleek de deelneming voor de VIMPOL echter onmogelijk te zijn, omdat de Jaarbeurs niet kon vol doen aan de eisen ten opzichte van be paalde ruimte, terwijl eveneens menings verschil ontstond over de standhuur. Dc ledenvergadering van de VIMPOL, waar in 22 importeurs zijn georganiseerd, be sloot daarna tot oprichting van de Stich ting „Het Landbouwwerktuig", welke gisteren een persconferentie heeft geor ganiseerd te Rotterdam, waarbij boven staande mededelingen werden gedaan. Op de aard van de ontstane moeilijk heden met de Jaarbeurs wilde men niet nader ingaan, aangezien aan de directie van deze beurs de verzekering is gege- Jan van Riebeeck. den de vlaggen ontplooid onder het rond delen van oorlammen. Van Riebeeck zelf ging in de avond van de 7e April aan land „om ter loops ten naastebij af te speculeren" waar het Fort gebouwd zou moeten worden. De keuze viel „op een seer bequaem ende hoog- achtigh vlacq pleyn van redelyck aerde"... „dicht aen de Soete rivier". We zouden ons overzicht kunnen ver volgen met te vermelden hoeveel door zettingsvermogen. tact en geloof nodig waren om te midden van wilden en op een kultuurloze bodem een vaste neder zetting mogelijk te maken; hoe regens het zaad wegspoelden; hoe het vee werd gestolen; hoe ziekten en moedeloosheid de blanken teisterden; hoe wilden en wilde dieren het kampement steeds be laagden. Maar Van Riebeeck hieid stand. Hij schreef aan de Heren Zeventien dat er „wel voor duysent gezinnen" land was niet „om metterhaest de sacken vol te rapen" maar om zich definitief aan de Kaap te vestigen om „eenemael van deze plaetse haer vaderland te mogen maecken". Zo kwamen na veel Desprekingen en briefwisselingen zegge vijf personen uit Holland en kreger. een stuk land „aen d'oversyde van de Verse Riviere bij ons den name gegeven van den Amstel omtrent drie mijlen van 't fort". De plaats verkreeg de naam „Graeneveldt". Een andere groep van vier liefhebbers kreeg land „aen dese sijde van den Am- stel bij 't Ronde Doornbosje", terwijl de hekafsluiting van het geheel „den Hol- lantsen Thuyn" genaamd werd. Langzaaam aan schoten de Hollandse zaden wortel in de Afrikaanse bodem en raakten ook onze mensen verankerd in het nieuwe land. Van Riebeeck zelf speur de naar de kultuurmoge'.ijkheden; stelde zelf uit dagelijkse aanrekeningen een „Caepsen hoveniers almanack' samen; liet druivenwingerds uit Brazilië Mauri tius, Madagascar en Spanje komen; deed Jongen overreden. De 15-jarige Jongen I. uit Brunssum viel in de Stationsstraat te Heerlen van zjjn fiets. Hij werd door een passerende auto gegrepen en over leed korte tijd later in het ziekenhuis aan de gevolgen. Vrijdag 14 December HILVERSUM I (402 M.) 7.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 130 Zendersluiting; 9.0 Nieuws; 9.10 V. d. zieken9.36 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Alt en piano; 11.45 Gram.; 12.00 Amusementsmuz.12.33 Lichte nruz.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amusements muziek; 13.45 Militaire reportage; 13.55 Gram.; 14.00 „Bemesting van vruchtbomen" (caus.); 14.15 Gram.; 14.45 Lichte muziek; 15.15 Voordracht; 15.35 Fluit en clavecimbel; 16.00 Gram.; 16.10 Voordracht: 16.30 Zender- Sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.85 Regeringsuitz.: dr J. van Baal: „Het Nim- boran-plan in Noord Nieuw-Gulnea": 18.45 Gram.; 18.50 Muzikale caus.; 18.15 Regerings uitz.: „Verklaring en toelichting"; 19.36 Gram.; 19.40 Hadiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 Salonorkest; 20.45 Eng. In de gemeente Jisp bij Purme- rend heeft de oud-burgemeester-, de heer W. Voster, van B. en W. aan zegging gekregen zijn woning uiter lijk op 31 December a.s. te verlaten en te ontruimen. Het motief van b. en W. is, dat de heer Voster, die op 1 Mei van dit jaar met pensioen ging. de door hem betrokken ambtswoning nog steeds niet ter beschikking van de gemeente heeft gesteld en de huidige burgemeester, de heer Bergh, die te Bloemendaal woont, iedere dag heen en weer moet reizen. De internationale pers heeft nog steeds niet kunnen achterhalen, welke de con crete resultaten zijn van het Brits-Duitse gesprek, dat de vorige week te Londen tussen de Duitse bondskanselier Adenauer en de Engelse prime minister Churchill en andere leden der regering is gevoerd. Wel bespeurt men in de Franse en Bel gische pers een onmiskenbare bezorgd heid over de geheimzinnigheid, welke rond dit bezoek is gèweven en welke door geen enkele ter zake dienende ver klaring van de betrokkenen ook maar ietwat is opgehelderd. Men leest de wer kelijk hartelijke woorden, welke weder zijds zjjn gesproken, maar vraagt zich toch af, of dit meer zijn dan eerlijk be doelde beleefdheidsformules zonder al te veel achtergrond. Voldoende bekend is. welke doelein den Adenauer, toen hij naai' Londen werd genodigd, voor ogen stonden. „De grote Europeaan", wiens Europeanisme waarschijnlijk echter en oprechter is dan dat van die andere grote Europeaan Stresemann, ging natuurlijk in de aller eerste plaats om de betrekkingen tussen Engeland en de Westduitse bondsrepu bliek in aangenamer en zo mogelijk ver trouwelijker banen te leiden; dat was zijn taak en plicht als Duits staatsman, de enige waarachtige staatsman, welke Duitsland momenteel bezit. En in deze opzet is hy waarschijnlijk, zo ver als dat onder de huidige omstandigheden moge lijk is, volkomen geslaagd. Waarbij hij overigens een tegenpartij vond, welke met dezelfde gevoelens is bezield. Alleen weet men niet, nog steeds niet, hoe Londen die gevoelens in de practijk van het internationale leven wil verwe zenlijken. We willen hierbij op een uiterst merkwaardige gang van zaken wijzen. Tenzij zich onvoorziene omstan digheden voordoen, gaat Churchill, de zelfs op zeven en zeventigjarige leeftijd nog reislustige Churchill, naar Was hington om daar onderhandelingen met Truman en de belangrijkste Amerikaan se regeringsinstanties te voeren. Hy heeft nog een ander ideaal: naar Moskou te gaan om daar met Stalin te spreken ten einde aldus een ontspanning ln de wereldsituatie te bereiken. Volgens som mige berichten zou Moskou reeds te ken nen hebben gegeven, dat de Russische maarschalk de Engelse staatsman van harte welkom zal neten; maar een offi ciële uitnodiging is nog niet van het Kremlin uitgegaan. Uit Washington wordt nu reeds me degedeeld, dat als Churchill komt met een voorstel betreffende een conferentie van de Grote Vier (aan de Grote vyf be hoeft men zelfs niet te denken, want Washington kan het Londen nog maar steeds niet vergeven, dat het communis tisch China heeft erkend), hy „hoogst - waarsehynlijk" op een onvoorwaardelijke weigering zal stuiten. Truman acht het ogenblik om op het hoogste niveau deze In een der zalen van het departement van Binnenlandse Zaken is gisteren door ir Groothoff, directeur van de Staats mijnen, geïnstalleerd het bestuur van een stichting, welke uit particulier initiatief geboren is en zich ten doel stelt, de be vordering van de voorlichting van ons volk inzake de bescherming der bevol king in oorlogstijd. In het bestuur heb ben tal van vooraanstaande Nederlanders van alle gezindten zitting. Minister Teulings, die hij deze installatie een toe lichtend woord sprak, verheugde zich er over, dat aldus door een stichting, gedra gen door de medewerking en het initia tief van particulieren de belangrijke zaak, maar tevens ook de moeilijke zaak van de bescherming der bevolking tegen de gevolgen van oorlogsgeweld wordt aangepakt. Kapitein Bakker en de negen beman ningsleden van de 500 ton metende Ne derlandse kustvaarder „Westkust" zijn in Huil weer aan boord van hun schip ge gaan. drie dagen nadat zij het schip had den verlaten in een storm op de Noord zee. Dinsdagavond waren de Nederlan ders uit Bridlington, waar zij Zondag meer dood dan levend, door de redding- boot uit Scarborough aan land gezet wa- ren, vertrokken. De „Westkust", dia thans gelost wordt, helt nog steeds een wemig. Men verwacht echter, dat het schip, na een voorlopige reparatie, zee waardig genoeg zal zijn om naar Rotter dam te kunnen terugkefen. De lading bestaat uit steenkoolgruis. (Van onze correspondent) Bij herstelwerkzaamheden aan het dak der Ned. Hervormde pastorie te Heusden a/d. Maas, gleed de loodgieter M R. uit en viel van 10 meter hoogte in een nauwe tussengang. In zorgwekkende toestand werd de man naar het ziekenhuis te Den Bosch ver voerd, waar hij aan de bekomen verwon dingen ls overleden. Sukma Bin Kiban, beschuldigd van moord op de heer K. B. Jones, employé van de Standard Vacuum in Tandjong Priok. is door het landgerecht te Dja karta schuldig bevonden. Conform da eis is hij veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. steun van afnemers, leverancier^ en collega's- Dank is men voorts o.m. ver schuldigd aan burgemeester Bardoel, die in een wonderbaarlijk snel tempo voor de vereilste vergunningen zorgde. Eén lichtpunt heeft de catastrophe ge had, men heeft de gelegenheid geno men het nieuwe bedrijf, waar thans weer honderd vijf en twintig personen uit dit plaatsje en naaste omgeving werkzaam zijn, tot in de perfectie in te richten. Woensdagmiddag is de di rectie tijdens een enigtszins feestelijke bijeenkomst door verscheidene geno digden met de bereikte resultaten ge lukgewenst en sprak de directeur aan allen zijn erkentelijkheid uit. (Van onze correspondent). In Maart j.l. werd de schoenfabriek van de firma wed. J. p. Van Bommel te Moergestel (N.-Br.) door brand ver nield, waarmede een traditie van meer dan honderd jaar verloren ging. Reeds enkele maanden nadien kon voorlopig de productie weer ter hand worden ge nomen, dank zij de medewerking van pastoor v. d. Boogaard, die het ver enigingsgebouw voor dit doel afstond, terwijl ook verscheidene personeels leden tijdelijk elders konden worden ondergebracht. Het is de directie ech ter mogen gelukken in nog gfeen negen maanden tijd aan de Oisterwijklseweg een nieuwe fabriek te bouwen onder leiding van het architectenbureau Jos. Donders uit Tilburg, met medewerking van diverse instanties en de morele By K.B. is aan W. Roth eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te "Galatz (Roemenië), terwyi by hetzelfde besluit de consulaire posten in Roemenië te Braila, Campina, Constantza, Galatz en Timisora, zyn opgeheven. Het consu laat te Boekarest heeft als ressort ge heel Roemenië toegewezen gekregen. Complot tn Beleren. De politie van Münöhen stelt een onderzoek in naar een complot om de Beierse minister van bin nenlandse zaken, Hoegner, te vermoor den en verscheidene openbare gebouwen op te blazen. 30) Panton li®P opgelucht naar de deur en op het ogenblik, dat zy hem haar rug toekeerde, zond de arme Quinton met een wanhopige blik een S.O.S.-teken naar Whiff om hulp, en zy beantwoordde zyn roep. Een moment, Panton, zei Whiff zacht weet je, dat je mynheer Quin ton een zeer gewichtige dienst bewyst, als je er in toestemt, om nu je vacantie te nemen en daar je hier al zoveel jaren bent, weet ik zeker, dat hij je veilig in vertrouwen kan nemen? Whiff glimlach te heel lief en overredend naar Panton, en op slag was Panton ontwapend. Heel zeker juffrouw, en ik wil graag alles doen wat ik kan om hem te helpen. Zy dankten haar allebei en Whiff ging verder: Zie je 't zit zo. De overspanning van mevrouw Dimsdale begint een eigenaar- inschikkelijke neef. 'n neef, wiens volg zame aard in alles haar zin had gedaan, haar zou veroordelen tot een martelaar schap in bed. Neen, daarvoor was Chris topher immers te vriendelijk van aard. Zo zat zij opgewekt de geuren van het spek op te snuiven en maakte zichzelf intussen met stijgend optimisme wijs, terwijl de geuren steeds sterker haar reukorganen streelden, dat als zij maar een dag of twee gedeeld zou hebben Christopher by zou draaien en „dat Woff les meisje" de deur uit zou zetten. Maar juist toen zy over dit alles zat te denken, besteeg „dat Woffles meisje" in 'n leuke blauwe huishoudjas de trap met een welbeladen ontbijtblad. terwijl Quinton, die het voor haar had willen dragen, omdat hij het te zwaar vond voor de slanke armen en kleine handen, maar wiens aanbod geweigerd was, op de ach tergrond bleef dralen, gereed om zo no dig hulp te verlenen- Panton was zo juist vertrokken naaf Southend. De keukenmeid was mee, om haar te zien weggaan- het ontbijt voor mevyouw Dimsdale kant >r. riav oven achterlatend- zodat het alleen op een blad geschoven behoefde te worden, dat keurig gedekt was en (door Whiff) met een bos bloemen versierd. „We moeten haar als een hulpbehoe vende behandelen", zei ze, in ieder op zicht, en haar altijd aanspreken met een lage, kalmerende stem. dige vorm aan te nemen, zy heeft een hevige afkeer opgevat voor alle vreem den. (Panton moest zich tot het uiterste beheersen om niet te zeggen, dat dit maar iets gewoons by tante Sophia was) een afkeer, die zich vooral manifesteert te genover my met een hevigheid, die my zou grieven, als ik niet verstandig ge noeg zou zijn om te begrypen, dat zij geen controle heeft over deze allerramp zaligste kwaal. Nu mynheer Quinton verlangt dat ik hier blijf in de hoedanig heid van hulp en gezelschap voor haar en wel voor geruime tijd, geloven wy, hoe eerder zg aan my gewend raakt des te beter het zal zün. Ais jy hier bent, zal zy erop staan, dat jy haar bedient en achterna loopt. Als je niet hier bent, kan je het niet, en ik kan het wel. Kun je mij volgen, Panton? Er was een ogenblik pauze en adem loos sloegen Whiff en Quinton het gezicht van Panton gade. Zou zij redeiyk en be hulpzaam zijn, of zou zij zich gaan ver- zetten Zij bleek redeiyk te zijn. Ik zal morgen vertrekken, zei ze. Dank je wel, Pantori, zei Quinton met een werkeiyk innige ondertoon in zyn stem. Waarheen? informeerde Whiff. Zy hoopte, dat het een aardige plaats zou zyn. Panton overlegde. Southend. Kan je daar ergens terecht? Neen mynheer. Zie je een kamer te krygen? De uitslagen van de weds'rijden, te Viel- jp.. ,-j^ eerste das vrni 1m 4 C! f a .usser Zweden en de Veien.gcb n luiden: Enkelspel; Davidsson (Zweden) verliest van Trabert (V. St.) 3—6 4—6 7—9; Ber- gelin (Zw.) verliest van Schroeder (V. St.) 26 2—6 46. Hiermede hebben de Verenigde Staten met 2—0 de leiding genomen. Voor de dubbelspelen komen tegen elkaar uit: Bergelin en Davidsson (Zw.) tegen Schroeder en Trabert (V. St) Radio Vatlcana heeft nieuwe zenduren). Van nu af aan worden iedere Vrijdag om uur berichten in het Nederlands uitgezon den. Iedere Donderdag en Zondagavond kan Jhen om 8 uur ook een beschouwing In het Nederlands horen. De golflengten zijn; N-10 en 196 Meter voor alle zendingen, avonds bovendien op de golflengten 59.27 .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 5