Wonder boven wonder geen dodelijke ongevallen Boeren en liedje van tuinders zongen verlangen Ik zat aan de grond voor ik het wist" Waarschuwing voor Minister Mansholt Greppel werd hun redding Landson Port r O, Mansholt wat doet ge met de prijzen: Tekst van der Weyden r V WIND DRAAIDE NAAR WEST GEHUWDE PREDIKANT WORDT PRIESTER GEWIJD Zaterdag 15 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wel radar op Schiphol Het overleg met de groep-Steenberghe V- J Stewardess troost haar gewonde collega Landbouwbedrijf moet meer „self-supporting" worden Een dappere Amerikaanse vrouw.,. J Kerkcollecte voor Italië Ontploffing te Lutterade Plan Noordelijken verworpen R. K. Universiteit WEERBERICHT De vele Amsterdammers, die gisteravond tegen kwart voor zeven een vliegtuig zeer laag onge woon laag over de stad hoorden razen, en wie dit motorisch gebrom des te meer opviel omdat het uren daarvoor wegens de zware mist ongewoon rustig in de lucht geweest was, zullen weinig ver moed hebben, dat enkele minuten later dit toestel niet ver van Schiphol hij de landing neerstortte en een prooi der vlammen werd. Als door een wonder waren er bij dit ongeval op de Amsterdamse lucht haven het betrof hier de viermotorige Zwitserse Douglas DC, 4 van de „Swiss Air", de HB. ILO uit Ziirieh geen dodelijke ongevallen te betreuren. Alle veertien passagiers, onder wie negen Neder landers. twee Zwitsers, twee Amerikanen en een Italiaan, en de zes bemanningsleden, brachten er het leven af. Een stewardess werd ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond aan het hoofd, terwijl enige leden van de bemanning enkele schrammen opliepen. Even is er nog consternatie geweest, daar twee personen vermist waren, doch deze bleken ook uit het toestel gekropen te zijn. maar nog niet in gebrnik Gloeiende hitte Kwestie van seconden Opbrengst geraamd op l g ton Handel met Oost-Europa Drie gewonden in mijngasfabriek ig DU PORT 1)111 «IA RRL\KT Minister op drift Nieuwe hoogleraar Arbeidsrecht ALLEMAAL WAKKER! ksrksn Bouwen Weerverwachting geldig van heden- tot Zon dagavond: Over het algemeen veel bewolking maar over wegend droog en, vooral aanvankelijk, nevelig weet. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Zachter. Zondag 16 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 19.07 uur, onder 11.17 uur. Maandag 7 December: Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 20.21 uur, onder 11.37 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een Zwitsers lijnvliegtuig bij Schiphol verongelukt 1 "1 van ^ürich naar Nederland terug. Hij De Haarlemmermeer lag gisteren in een dikke mist. Schiphol was potdicht, maar hoe slecht het zicht ook is, er be staat geen landingsverbod op Schiphol. De beslissing en de verantwoordelijkheid ligt bij de gezagvoerder. Nu staan de cap tains van de Swiss Air op de Amsterdam se luchthaven bekend als grootmeesters Sn het mist-Ianden. Het laatste toestel, dat op Schiphol gistermiddag landde, was om 16.43 uur de KLM-Convnir uit Dus- seldorf. Het KLM-toestel uit Djakarta dat om 17.05 moest landen en het Lon- den-toestel, dat om 17.03 werd verwacht, zijn evenals de meeste andere toestellen uitgeweken naar Brussel. Om 18.45 werd het. toestel uit Zurich van de Swiss Air verwacht, vijf minuten voor het tijd schema. Even voor het vliegtuig zou lan den was het zicht in een kwartier tfld met 400 meter verminderd. Dit werd de commandant van het vliegveld nog ge meld. De weersomstandigheden waren toen zo, dat men nauwelijks van enig zicht kon spreken. Mogelijk was het 50 tot 100 meter, maar zeker niet meer. Moedige stewardess De verkeerstoren kreeg dus normaal contact met het Zw'tserse toestel dat onder gezagvoerder S'-hüpoach vloog Na enkele minuten ontstond een hiaat in he-- contact waarop de gemeentelijke luchthavendienst ogenblikkelijk de brand weer, ambulance en een jeet ala-meerde, die naar de plaats jachtten, waar .men opeens een vuurgloed waarnam Onge- veer twee honderd meter fen Westen van cte startbaan en .rirca hónderd meter van het vliegveld, trof men bet brandende vliegtuig aan met geknakte vleugels en de buik schuin in een sloot. De deur van de cabme was vri; en dit ts de redding geweest van de passagiers en de bemanning Zji zagen kans om In de paar seconden voordat het vliegtuig ir b-and vloog, uit het toestel te springen Een stewadess ge droeg zich zeer moedig. Zij kroop weer in het brandende toestel om te zien of er nog achterblijvers waren en daardoor liep zij zware brandwonden op. De stewardess en één passagier In een kort gesprek met ir C. A. F Falkenhagen. hoofdinspecteur van de rijksluchtvaartdienst, die in eerste in stantie de leiding van het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk had zeide deze ons dat er wel een radarinstallatie op Schiphol aanwezig is. maar dat deze nog niet officieel wordt gebruik» Het vliegtuig had contact met de toren via radiotelefonie en heeft normaal alle in lichtingen gekregen omtrent weersge steldheid windsterkte, zichf enz. zoals gebruikelijk. De landing geschiedde ge- heel onder verantwoordelijkheid van de gezagvoerder, zo beklemtoonde tr fal kenhagen nog eens. Om kwart voor elf gisteravond waren de KLM-autoriteiten op Schiphol er éin delijk ingeslaagd de volledige passagiers lijst samen te stellen Op hetzelfde ogen blik ontvingen wij uit Zürich deze lijst «tenw w? m- urn ?p Schiphol overeen- vln v™" blljkV dat zich na" boord i,an°het Zwitserse toértel negen Neder- landers bevonden, t.w. de heren Van Kensselaer. Woerdeman. Boterman Jo»- kes Brakel. Van Oorschot. Van Dran Ditmar en mevrouw Klaarmond. Er wa ren in het vliegtuig slechts twee Zwitser.v Walter Baumgartner en mevr. Mosier, twee Amerikanen, t.w. de heer Kopp en mevr. Scheyder en de Italiaan Solaini Er waren zes bemanningsleden aan boord t.w de gezagvoerder Otto Schüpbach, de tweede piloot Ernst Bill, de marconist Max Rüd'inger. de mecanicien Ernst Senn en de stewardessen Greet Hefti en Alice Hu'macher. wenden aanvankelijk vermist doch al spoedig bleek dat de laatste door een auto van de haverdiers' was opge pikt en dat de stewardess de or een jeep naar de Geneeskundige Dienst van de gemeentelijke luchtha-en was gebracht De andere inzittenden werden met een autobus naar het vliegveld vervoerd, waar zij onmiddellijk alle nodige verzor ging genoten. Onderbrandmeester Terhvugge die de leiding van het blussirgswerk heeft ge had. vertelde ons dat op het eerste alarm drie brandweerwagens en twee zieken auto's van Schiphol zijn uitgerukt. Toen zij er kwamen hebben zij een bliksem snelle inspectie gehouden nf iedereen het vliegtuig had verlaten De romp stond reeds in volle vlam Het was moeilijk de zware brandweerauto,- door de drassige weide naar het brandende vliegtuig te krijgen Men heeft mei scnuim de brand geblust en is tot over acnien oezig ge weest voordat het vuur totaal gesmoord was. Verscheidene delen van de romp heeft men kunnen behoud"! alsmede een deel van de rechtervleuge' Deze trooste loze overblijfselen bleven rr, het licht van felle schijnwerpers liggen en '.rokken veel bekijks. Eén van de passagiers de 41-jarige heer W. P. Ditmar groep* adviseur Ver pakking vat) de Unilever woonachug ih Rotterdam keerde met het verongelukte toestel na een veertiei daagse zakenreis her deed ons het volgende relaas over gebeurde: „Ik heb me verwonderd dat de machine boven Nederland steeds maar bleef zakken, zonder dat we uit de wolken kwamen De eerste lichten, die we zagen, waren de aanlnopHcbten van de mistbaan 23. Direct daarop voelden wij een enorme klap We werden over de stoelen heengeslagen, ondanks de vastgegespte seat-belt Ik zag 'n steek vlam in de cabine waarop ik een gloeiende hitte voelde. Ik herinner me nog, dat ik een man naai builen heb gesleurd, toen ik uit het toestel strom pelde. De bemanning heeft zich vol komen correct en moedig gedragen. Een lid van de bemanning is zelfs nog naar binnen gegaan in de brandende cockpit om te kijken of er nog iemand achtergebleven was. Iets dat ik met geen mogelijkheid meer gedurfd zou hebben. Meteen na de klap is het toe stel in brand gevlogen". De heer Ditmar neeft ogenblikkelijk iedereen laten aantreden voor een appèl. „Toen bleek, dat de stewardess vermist was overviel ons een dodelijke angst Het leek wel of we twintig minuten moesten wachten op hulp maar let kun nen er ook vijf zijn geweest' Abc bagage is verloren maar de heei Ditmar was nog zo gelukkig zijn tas 'fi de nabijheid van het uitgebrande wrak ir dt modder terug te vinds.fi Het grot.e geluk voor aile inzittenden was, dat de deur niet geblokkeerd was en zij zich lii' het bran dende toestel snel ln veiligheid konden begeven. (Van onze Utrechtse redacteur) In de buitengewone partijraads vergadering van de K.V.P., die gis teravond in Utrecht begon, deelde de voorzitter, de heer Andriessen, mede. dat heé overleg met de groep Steenberghe tengevolge van het verblijf van enige personen, die aan dit overleg deelnemen, in het buitenland nog niet is afgesloten. De afspraak is gemaakt vóór 15 Januari tot afsluiting te komen, waarna een communiqué wordt verstrekt. ten der wrakstukken, die in een met ijs bedekte sloot terechtkwam. In liet ziekenzaaltje achter de brandweerkazerne van Schiphol hadden wij een zeer kort onderhoud niet de gezagvoerder van het toestel van de „Swiss air", capt. Schüpbach naar schatting ongeveer 45 jaar oud terwij] een dokter hem verzorgde: een lelijke snee aan de bovenkant van zijn neus moest gehecht worden. Verder was de gezagvoerder van het verongelukte toestel er goed afgekomen, maar hij was zo geschokt door het gebeurde, dat het hem nog altijd niet mogelijk was een relaas te geven. „Ik zat aan de grond voor ik het wist", was het enige, dat hij ons kón vertellen. wij even door de open deur naar binnen kijken blijkt dat zij. nog geen van allen zich blijkbaar goed realiseren aan welk een groot gevaar zij zijn ontsnapt Nog nooit tevoren is er nabij Schiphol een vliegtuig verongelukt zonder dat een der passagiers or bemanningsleden het leven verloor. Dit bewijst wel hoe bijzonder goed dit ongeluk is afgelopen. 's-GRAVENHAGE, 14 December 1951. Vandaag kwamen de land- en tuinbouwers in de Kamer de minister van Landbouw vertellen nat zij van zijn landbouwbeleid dachten. Dat was bij de begroting van Landbouw, waarvan de behandeling hedenmiddag werd begonnen. Zoals bekend heeft minister Mansholt een nieuwe koers ten aanzien van de prijzen aangegeven; een koers welke een prijspolitiek per groep inhoudt. Waartoe de agrarische producten in drie groepen zijn ver deeld. Voor de producten, waarvan de voortbrenging uit oogpunt van algemeen belang moet zijn gewaarborgd dis tarwe, suikerbieten, con- sumptiemelk) wordt het prijsbeleid door de overheid beheerst en de kost- Prijs gegarandeerd. Voor dé producten, die uit hoofde van hun belang voor de bedrijfsuitkomsten bijzondere aandacht verdienen (als fabrieksmelk, vlees, aardappelen) is geen algehele prijsregeling vastgesteld, maar een vrije uitloop opengelaten naar boven met enige garantie bij verlies. Voor de derde grdep (de overige producten) is het risico geheel voor rekening van de producenten. Tien meter verder lag op een bed de stewardess Greet Hefti. Zij had lelijke brandwonden in het gezicht en op armen en benen gekregen bij een poging even tueel nog achtergebleven passagiers te redden. Haar collega Allee Hutmachcr, een blond meisje van 30 jaar oud, doet wat zl) kan om Greet te troosten en met kleine slokjes voert zij haar cognac, dat in grote hoeveelheden aan de passagiers en bemanningsleden Is verstrekt. - Een van de leden van de bemanning In de sloot moet de tegenwoordigheid van geest heb- Weer even verder zit nn hen sehad de deur onmiddeIlUk open te J^fflSt HH A"e P??Sagiers en bemanningsleden jonge marconist. Hij staart wat wezenloos voor zich uit, maar is er overigens heel goed afgekomen Hij vertelt slechts dat hij ln een sloot is terecht gekomen en excuseert zich daarom tegenover Uw verslaggever, dat hij schoenen en kousen heeft uitgetrokken. Op zijn blote voeten heeft hij enkele kleine verwondingen. Ook op zijn handen en polsen ziet men sporen van de mercurochroom, die de dokter er op heeft gesmeerd voor ontsmetting en dan wijst hij nog op zijn hoofd waar een buil toont, dat hij een lelijke schok heeft gekregen. De passagiers hebben een onderkomen gevonden in het kleine kamertje naast de aankomsthal, dat altijd gebruikt wordt voor de ontvangst van hoge gasten. Als (Van onze Amsterdamse redactie) Ongeluk en redding moeten wel een kwestie van seconden zijn ge weestHieraan moesten wij denken, toen wij in de zeer late avond nog even langs de schamele resten van de Zwitserse DC-4 reden. In een grepvel aan de overzijde van de Haagweg. van Schiphol af gerekend, lag. beschenen door een serie schijnwerpers, een vrij vormeloze en in de mistige donkerte kleurloze metalen massa waaruit nog rook op steeg De greppel is de redding van passagiers en bemanning van het toestel geweestWant door deze greppel kwam de DC-4 zo te liggen, dat men uit de deur meteen op de begane grond kon stappen, hetgeen juist bij deze redding van seconden van enorm veel belang taas- Toen immers de brandweerwagen en ambulance-auto's van Schiphol onmiddellijk na het onceval arri veerden. zo vertelde de onderbrand- meester de heer Terbrugge ons, stond de romp dl voor een deel in lichterlaaie. Het waarlijk een wonaer, dat alle passagiers en vrij wel ae gehele bemanning er prac tise?) zonder letsel van enige bete kenis van af is gekomen. De Amerikaanse mrs. Scheyder, die als laatste passagier de branden de DC-4 verliet heeft in dit ongeluk toch geen aanleiding gevonden om voortaan van het vliegen af te zien. Vanavond nog stapte de dappere vrouw over in het K-L.M-toestel, waarvoor zij passage geboekt had en zette zij haar reis naar New York voort. Bij goed en slecht weer blijven de vliegtuigen op Schiphol aankomen en vertrekken. Ergens ligt echter een grens. Wat. te dor* als com man daw van een vlieguig. als je hoort, dat binnen het laatste kwartier vóór je landing het zicht met vierhonderd meter verminderd ist Landen op een haven, die dicht ligtT Vertrou wen op instrumenten, je ervaringen in blind-landingen en je feeling f Of teruggaan naar een veilige uit- wijkhaven f hebben onmiddellijk het vliegtuig ver laten. Het moet een kwestie van seconden zijn geweest want allen herinneren zich goed als een schrikbeeld dat hen voorlopig niet zal verlaten, dat de vlammen links en rechts onmiddellijk uitsloegen. Velen heb ben dan ook lichte brandwonden opge lopen, maar het ls hun allen gelukt aan de greep van het verzengende vuur te ontkomen. Het toestel zelf werd eehter een prooi der vlammen. Het is ons niet mogelijk het terrein, waar het wrak ligt, te betreden, omdat politie en marechaussee ieder de toegang ontzeggen. Men wil namelijk nog trach ten van de post en de eigendommen van de passagiers, die her en der verspreid liggen, te redden wat mogelijk is. Boven, dien maakt de nog steeds heersende mist ieder overzicht onmogelijk; de autoritei ten, die met een onderzoek naar de oor zaak belast zijn, staakten dan ook hun pogingen om nog iets naders te weten te komen en eerst vanochtend zouden zij beginnen met de opmetingen van de spo ren en wat er verder aan het onderzoek vastzit beginnen. De Nederlandse passa giers werden gisterenavond allemaal nog naar huis gebracht; de buitenlanders, behalve mrs. Scheyder, kregen van de K.L.M. onderdak in het American-hotel in Amsterdam. De gewonde stewardess werd gisteravond nog naar het Wilhelminagast- huis in Amsterdam vervoerd. De opbrengst van de co'lecte voor de slachtoffers van de watersnood in Italië, welke Zondag 2 en 9 December in alle Katholieke kerken van Nederland is ge houden, wordt voorlopig op 150.009 geraamd. De bedragen zijn bij :ange na nog niet binnen maar wel bestaat in alle bisdom men de indruk dat de collecte goed tot zeer goed is geweest. He1 bisdem Den Bosch, dat de collecte reeds eerder hield, heef. in totaal 63.131 71 bijeengebracht. De katholieken hebben voor de slacht offers tweemaal geofferd, eenmaal op straat op 8 December toen het Rode Kruis bijna 3% ton verzamelde en daags daarop opnieuw in de kerken. Wat de eerste groep betreft, ging het erom of er nu één prijs moest worden vastgesteld voor de consumptie- en indu- striemelk, die voor het ge hele land gold. De heer Den Hartog (VVD) meende van wel, in dc vrije uitloop had hij niet zoveel fiducie, terwijl de heer Van der Wey den (KVP) één melkprijs wel verheugend achtte, maar persoonlijk de prijs te laag M. H. v. d. Weyden vond Hij gaf °ns land van melk en een sprekend honing voorbeeld» hoe bij een verschillende prijs voor consumptie- en Industriemelk dezelfde boer des morgens 21 cent voor zijn melk zou kunnen maken en des avonds 19 cent. Het kwam er tenslotte op neer, dat bij zich uitsprak voor het éénprijzensysteem, maar met een premie voor aansluiting bij de C.M.C. In dit land van melk en honing kon hij gestandaardiseerde melk maar moeilijk waarderen. De heer De Ruyter (C.H.) vond de melkgarantie-prijs voor sommige streken van het land te laag, maar de heer Van der Weyden toonde aan tot welke ge volgen het trekken van een territoriale grens voor deze streken zou kunnen leiden. De heer Riewenga (A.R.) had tegen de melkprijs van 20 cent geen bezwaar, mits het beleid van de minister maar duidelijk was. De heer Vondeling (P. v. d. A.) daar entegen wilde een garantieprijs voor alle melk met een redelijke ondernemerswinst om dan wat boven de garantieprijs zou zijn uitgegaan het volgend jaar af te romen. De heer Van der Wedden beval ook scheuring van grasland aan maar met een scheurpremie. De heer Groen (KVP) kon aanvaarden, dat de tuinbouwproducten in groep drie waren ondergebracht, maar niet dat de minister van Land- en Tuinbouw voor deze producten alleen te hulp kon komen bij algemene nood. Ten eerste waren die toezeggingen in het verleden nimmer ge stand gedaan en ten tweede kon men hierop toepassen het adagium van „als het kalf verdronken is, dempt men de put". Het was beter dat de regering com structief medewerkte en de discriminatie van de tuinbouw een einde nam. prijsbeleid wat op drift was geraakt als voorbeeld waarvan hij de melk noem de, waar de 20 pet ondernemerswinst was losgelaten. Hij vroeg ook naar de resultaten van de F.A.O.-eonferentie in Rome. Teleurge steld was hij over de resultaten van de boerderijbouw op domeinen en ontgin ning gronden, waarvoor nog steeds geen regeling was ontworpen. De huisvesting van het Landbouwonderwijs was een andere wens. die. zoals de heer Groen zeide, voor een groot deel afhankelijk was van de gemeenten, reden waarom de heer Biewenga op een wettelijke regeling dienaangaande had aangedron gen. De productschappen in de P B O wenste de heer Groen niet te zien als organen van de overheid, maar als zelf standige organen van het bedrijfsleven Hij vroeg daarover een uitspraak van de minister, omdat hij nog niet helemaal gerust was. De communistische heer Borst drong aan op meer handel met Oost-Europa d.w.z. met de Sovjet-Unie, begrijpelijk als men weet, dat de situatie nu reeds zo is, dat de boter bijvoorbeeld in Hon garije reeds tot het uiterste is gerantsoe neerd. Men vraagt zich alleen af of de situatie nu werkelijk zo is. dat het Westen de economische tekorten van het Oosten moet helpen aanvullen. De heer Engelbertink (K.V.P.) vroeg naar de reden van het verschil bij boer derijbouw in de particuJiei c en de over heidssector en beval in vqrbanë met de papienprijzen een uitbreiding aan van het bosareaal. dat met 50 tot 100 pet kon wor den opgevoerd. Maandagmiddag zal minister Mansholt allen beantwoorden, waarna de afdeling visserij nog zal worden behandeld. F. S. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich op het Stikstofbindingsbedrijf te Lutterade een ontploffing voorgedaan in de gasscheidingsapparaten in het gas- scheiilingsgehouw. Er werd materiële schade aangericht. Drie arbeiders liepen brandwonden op. Nadat hun de eerste hulp was verleend, konden zij naar huis worden vervoerd. Naar de voorlichtings dienst van de Nederlandse steenkolen mijnen mededeelt, is de oorzaak van de ontploffing tot nu toe nog onbekend. De onderhandelaers der verbondenen te Pan Moen Djon hebben Zaterdag het uit zes punten bestaande plan, dat' de noordelijken Vrijdag hadden ingediend, verworpen. Het plan betrof de regeling van het toezicht op een wapenstilstand in Korea. Men was over het landbouwbeleid ln het algemeen niet zo heel ontevreden al waren er wel wensen Zo meende de heer De Ruyter (C H.) dat er in de Landbouw niet voldoende werd geïnves teerd en dat de lonen van de arbeiders niet gelijk waren getrokken me de in dustrie. wat een trek naa,. de stad ten gevolge had. De heer Den Hartog vond, dat de minister met zijn geleide economie een geleide economie als nergens anders had de heer De Ruyter beweerd moest oppassen, het gevolg zon wel eens kunnen zijn, dat de Landbouw over de gehele linie zou moeten worden ge steund. Het landbouwbedrijf moest vol gens hem meer self supporting worden en komen op een stevige en gezonde basis, wat alleen mogelijk zon zijn door een economische Integratie. Vond de heer Droessen het l&ndhonwbeTeid van de laatste jaren niet onbevredigend, hij meende toch, dat de minister met zijn (Van onze weerkundige medewerker) De dontere dagen voor Kerstmis zijn door het vrij zonnige weer van de laatst tijd tot nu toe minder somber gewees dan in andere jaren pleegt voor te komen. Nog één week en de dagen beginnen al weer te lengen, zodat optimisten dan een beetje ge'ijk zullen hebben met hun be wering. dat wij weer op weg zijn naar de zomer Maar voorlopig zal dit heer lijke seizoen uitsluitend bij modeshows Oip de voorgrond kunnen treden en is er dus maar een helft van de mensheid dip daarvan kan genieten. Behalve veel zon is er ook nogal was vorrt geweest, temperaturen tot 8 graden onder nul zijn gemeld en op sommige plaatsen heeft men zich dan ook al op het gladde ijs bewogen: dit is nu bedenkejijke tekenen van verval gaan vertonen. De algemene situatie is vannacht n.l. zodanig geworden, dat de koude luchtlaag, die steeds zeer dun is geweest, bijna geheel is verdwenen, om voorlopig niet terug 'e keren. Doordat de hoge druk boven de Alpen stand hield en de depressie-activi teit boven de Britse eilanden gering bleef, kon dit slechts honderden meters dikke koude laagje zich langer hand haven dan aanvankelijk het geval leek te zullen zijn. Gisteravond begon de wind iets naar het Westen te draaien, zodat zachtere en vochtiger lucht van de Britse eilan den ons land kon binnenstromen, waar door de temperatuur op 400 meter hoog te die de hele week ongeveer vier gra den boven nul is geweest, vanmorgen tot plus negen graden was opgelopen Tevens was de wind wat toegenomen, die de onderste lagen door elkaar roer de. hetgeen eveneens funest was voor de koude. Wij blijven echter in de buurt van het centrum van het gebied van hoge druk, zodat er niet veel wind te wachten en er evenmin kans op "re gen ls. Er zei echter meer bewolking zijn, zodat in de komende nacht de temperatuur niet meer onder het vries punt kan komen. Ook in groter verband gezien blijft de kans op echt winterweer gering. Boven Scandinavië is de lucht druk in de afgelopen 24 uur gedaald, een gevolg van de grote depressie-acti viteit. Het is daardoor te verwachten, dat er voorlopig geen vorst van bete kenis meer zal komen, maar dat wii nu een deel van de donkere dagen voor Kerstmis tegemoet gaan, waarin 't weer somber zal zijn met na Zondag mis schien ook wat regen. Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft prof dr F. J. H. M. van der Ven te Tilburg met ingang van de dag. waar op hij zijn lessen zal aanvangen, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de R. K universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in arbeidsrecht. De nieuw benoemde volgt als zodanig op zijn naam genoot prof. mr J. van der Ven, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend in verband met zijn benoeming tot ge woon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. SLAPENDE rijk worden, is er tegen woordig niet meer bij. Maar het blijkt, dat men slapende toch wel onver wacht een douceurtje thuis gestuurd kan krijgen. Wij bedoelen de slapers" uit dn archieven van de Raden van Arbeid. Men heeft daarover in ons blad van Woens dag uitvoeriger kunnen lezen. Dat zijn mensen, die vroeger in het bezit zijn geweest van een rente-kaart, maar ver zuimen zich te melden om uitkeringen, als zjj daarop later recht krijgen. Nu proberen de Raden van Arbeid wel die ..slapers" wakker te maken, doch dat is hun taak niet; dat is „service". En dat navorsen kan slechts incidenteel geschie den, zodat zeer velen blijven „slapen" en dus geen uitkering krijgen, waarop zij toch 'recht hebben. Welke uitkeringen zij ook zouden krijgen, als zij er om vroe gen. Dit verschijnsel wijst wel op een grote onkunde by het publiek inzake de sociale wetten, met name hier ten aanzien van de Inva.Udit.eits- en Ouderdomsverzeke- ring. Meer voorlichting ten deze blijkt dringend gewenst. Maar ook meer inte resse bij 'de betrokkenen, die de moeite dienen te nemen om zich beter op de hoogte te stellen van hun rechten krach tens de sociale verzekeringen. Zo blijkt ook betreffende de kinderbijslag fvooral voor de zelfstandigen) veel onwetend heid te heersen, zodat velen zich niet aanmelden, die recht op kinderbijslag kunnen doen gelden. En toch wordt bij het in werking treden van dergelijke wet ten in de Pers alles uitvoerig uiteen- Wat de Invaliditeit»- en Ouderdoms- verzekering betreft moet men niet blij ven slapen", totdat de Raad van Arbeid als porder optreedt, vooral niet omdat de porder ongetwijfeld in onschuldige onwetendheid klanten overslaat De werknemers dienen te zorgen, dat zij voldoende op de hoogte zijn en in voorkomende gevallen zich aanmelden. In alle omstandigheden moet iedere werknemer bij het in loondienst treden zorgen voor een Rente-kaart. En dan moet er natuurlijk door de werkgever geplakt worden. Is er geen plicht me-r tot plakken, dan kan de bezitter van de kaart vrijwillig plakken om het rende ment van de icaart op te voeren. Wordt er later naar een rentekaart gevraagd (b.v. als men enige tijd. niet in loon dienst is geweest), dan dient steeds ov de oude rentekaart waarop al dan niet is door geplakt, gewezen te worden; het is verkeerd om alleen maar te zeggen, dat men momenteel geen kaart heeft en te verzwijgen, dat men er vroeger wel een gehad heeft. Dat is schade voor de werk- neZoais uit het artikel in ons blad van Woensdag bleek, zit een groot deel van de „slapende kaarten" bij de vrouwen. Net «ff» dus veelal „schone slaapsters", die door de „prins" van de Raad van Arbeid gewekt moeten worden. Zeer dik wijls wordt vergeten, dat de vrouwen, die vroeger, dus meestal wel. in haar meisjestijd gewerkt hebben, ook na haar huwelijk recht on uitkering kunnen doen nelden in bevaalde omstandigheden. Zo b.v. een vrouw, die na haar huwelijk in valide wordt; zij kan invaliditeitsuitke- ring krijgen op grond van haar eiaen vroegere rente-kaart. Sterft haar echt genoot, dan kan zo'n vrouw recht, laten delden ov wezenrente., ook gl was haar man niet hij de- Raad van Arbeid verze kerd, Bovendien gaat haar ouderdoms rente reeds in on flO-jarige leeftijd en niet pas ov 61>-iariae. Zo zouden wij heel wat gevallen kun nen neven, maar dat kan niet in dit bestek, Volstaan wH dus met de goede raad. bij elke gebeurtenis, als invalide worden, sterfte en inzake ouderdoms rente, steeds na te gaan, of er een rrvtg- knart is of ooit geweest is. Trouwens bij de organisaties en de Paden ran A r- beid kan men altiid terecht om iplichtin gen. Rn men ga liever tweemaal te veel dan éên keer te weinig Men bedenke. d«f de uitkering reeds de eerste van de maand aanvangt, waarin men zich om' een uitkering aanmeldt. Tenslotte dus: inzake zijn reeht op uit keringen krachtens de sociale wetten, „slape" men niet, doch zij klaar wakkar. Het is welbegrepen eigen beland! ANA.T/VT5T HCLPT DC BISSCHOP Zaterdag a.s. zal in de kapel van het Bisschoppelijke seminarie te Mainz de 70-jarige vroegere predikant der Evangelische kerk, Rudolf Z. H. de Paus heeft aan de voormalige predikant toestemming verleend, gehuwd te blijven. Deze belangrijke beslissing van Z. H. de Paus zich persoonlijk de beslissing de Paus loopt geheel parallel met de over ieder geval voorbehoudt, voorkomen, richtlijnen, die gelden voor de met Rome dat een ongezonde propaganda wordt ge- geunieerde priesters uit de Kerken van maakt voor de v var? Protestants» de Oosterse ritu?. pp andere nia: - ■.v.Peke ijk» Tevens wordt door de bepaling, dat Z H ismht d-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1