DE FEESTELIJKE OUDEJAARSAVOND BBEkT Eerste stervelingen aanschouwen de Zuidpool .r „Papier Papier Papier! ONS „SUCCES-PATROON" K.A.B.-leden werken voor blinde kinderen De obelisk op het St. Pietersplein A" Weet u wat Zwart Jan" is? 3 HOE BESTEL IK MIJN PATROON? J 15 December 1911 9'è m om uur Voor rekenmeesters Vul eens in De Heilige van de week J^TERD^S M DECEMBER IH\ DE DAGEN zo rondom de kortste dag van het jaar zijn vol belof ten voor wat betreft de gezelligheid in huis. De korte dag, de lange avond, de koude buiten en de behaaglijkheid binnen zijn alle factoren, die er toe bijdragen, dat „thuis" het middelpunt is van alles wat zich afspeelt rondom Kerstmis en „Oud en Nieuw"» Misschien is het voor de huisvrouw wat extra druk, maar dan is het toch een drukte, die ze graag heeft. Zeker is het voor de jonge leden van het gezin, waarvan er stellig enkelen vacantie hebben, een tijd, waarin ze hun knutsel vaardigheid kunnen tonen. Tegen de feestdagen moet toch het huis in het midden van de tafel te zetten. Voorzie dit middenstukje van een spandoekje, waarop worden versierd? Als met Kerstmis allen aan één tafel verzameld worden dan moet toch die tafel een feest voor het oog zijn? Op Kerstmorgen, na de Nachtmis, moet ook het ontbijt wat feestelijk zijn, want er is reden tot blijdschap. Aan dit gedeelte van het werk kunnen de kinderen, die vacan tie hebben, meehelpen en ze zullen het graag doen ook. Voor de laatste avond van het jaar, die het gezin compleet cn dikwijls met gasten doorbrengt, wil de huisvrouw ook nog wel eens iets extra's hebben. De Oudhollandse tractaties zijn: olie bollen, appelbeignets, sneeuwballen, warme wijn of punch en groc. Ook appelbollen en saucijzebroodjes doen opgeld in deze tijd van het jaar. Niet iedereen echter voelt zich tot deze min of meer machtige lekkernijen aangetrokken. Menigeen had graag iets, dat wat lichter is, op tafel gezien. Natuurlijk passen dan de kleine snoeperijen, zoals afgebeeld, goed bij de tijd van het jaar; een ruime hoeveelheid sandwiches, wat warme kaas- of ham broodjes en iets goeds om er bij te drinken zal óók niet worden versmaad. Cocosrotsjes, vruchtenkoekjes, noten, een vruchten- pasta en wat zoute heerlijkheden zullen altijd van pas komen. De K.A.B. heeft tot haar leden een oproep gericht om speelgoed te vervaar digen voor de 66 jongens van 10 tot 17 jaar, die in het Blindeninstituut te Grave worden verpleegd. Behalve met reparatie van beschadigd speelgoed wil de K.A.B. frater Antoine, die met de verzorging van de jongens is belast, gelukkig maken met 25 vlieg- gende Hollanders voor zijn pupillen. De cultuurdienst van de K.A.B. ver schaft gratis de werktekening. Het be nodigde materiaal wordt vergoed. Met deze actie maakt de K.A-B. waarlijk goede propaganda voor de huisvlijt, welke zulk een kostelijke vorm va% vrijetijdsbesteding is. Bovendien worden kinderen gelukki ge dagen bezorgd. En dat juist voor de komende Kersttijd. 'S oor een keertje nuig er tegen de „slanke lyn" teel een» feiondigd warden. 1 CORRESPONDENTIE-ADRES: PÜSTBUS 8, HILVERSUM schemering 17 Dec.: Saint Briac "Y DE LAATSTE DAQENf Houdt de tafe Voor de versiering van de tafel zou dit jaar gebruik kunnen worden gemaakt van kleine platte dennetakjes. Zo'n klein vork-achtig takje, plat op tafel gelegd en versierd met een paar bloemetjes, van vergulde beukenhuisjes ge maakt, staat heel fijn. Een klein beetje glin- stersneeuw, gestrooid op de takjes, die hier en daar met wat lak of dunne lijm zijn bestreken, opdat de sneeuw zal houden, is juist die kleinig heid, die het geheel in het licht van de lampen zal doen schitteren. Het hangt natuurlijk een beetje van de groot te en van de vorm van de tafel af, hoe die versiering moet worden uitgevoerd. Een mid denstuk, gemaakt van een groot bord of een oude ronde schotel, opgemaakt met mos, waar ln het midden een hoge en dikke kaars prijkt, ls in elk geval een goed Idee. In het middelpunt van onze belangstelling staat immers het Licht, dat komen gaat. De rand van mos is een ge schikte onderlaag om er de versiering in te prikken; mos is vochtig en stevig. Een speurtocht in de omgeving zal vrij zeker nog wat late rozebottels opleveren, misschien óók nog wat gekleurde bladeren en anders doen we het met rode bessen, waarvoor de harde en prachtig-rode veenbessen of cranberries uit de groentewinkel dienst kunnen doen. Het middenstuk wordt dus versierd met klei ne takjes, gekleurde bessen, misschien hier en daar een klein denappeltje of een beukenoot- hulsje. Het middenstukje moet laag blijven, ftiaar fleui;u> zijn. Groen. wit en rood .blijven de hoofdkleuren. Van dit middenstuk uit lopen smalle bandjes van groen crêpe-papier, zelf ge knipt van een rolletje crêpe. Die banden kunnen ie tafel in vakken verdelen, rechtlijnig en vier kant of, als de tafel rond is, in punten. Daar waar het practisch en mooi is om de bandjes •tevlg op het tafellaken te houden, legt men ten klein takje groen, met de vergulde of ver zilverde beukennoothulsje. Deze tafelversiering kan voor een groot deel kl dagen van te voren worden klaargemaakt; ze is sierlijk en niet overladen. Zijn er veel kinderen aan tafel dan is een kinderlijker ver siering méér toepasselijk. Zy zou kunnen wor den gemaakt van stevig rood kastpapier, van wit of van groen papier, al naar de aard van de gekozen figuurtjes. Een alleraardigste verslering van een oude jaarsavondtafel wordt gemaakt van denappels. Ook daaraan kan men lang te voren al werken en er een paar dagen van de kerst-vacantie mee vullen. Zoek er een aantal ongeveer even grote denappeltjes voor uit, liefst het soort, dat van onderen breder is dan van boven, geen lange, smalle dus, maar korte en brede. Als de appeltjes niet open zijn dan doet een kort ver blijf op de warme schoorsteenmantel wonderen. Lijm de denappeltjes op een klein rond kar tonnetje, zodat ze goed blijven staan. Verguld de appeltjes en voorzie ze var. een klein kopje,- van watten gemaakt. Maak daarvoor een rand en stevige balletjes van een propje watten, strijk er wat witte verf op, zodat het kopje wat hard wordt, steek ze tijdens het beschilderen op een houten prikkertje en zet de kopjes, om te drogen, met houtje en aj in een grote aard appel. Breng met zwarte verf of inkt kleine oogjes, mond en neus aan. Lijm het kopje als het droog is boven op de vergulde denappel. Zet dit grappige kereltje een heel klein ijs- mutsje op het bolletje en doe een smal lintje bij wijze van sjaaltje om zijn hals. Zet bij ieders bord zo'n klein kereltje en maak één grote om staat „Welkom 1952" De versieringen voor onze feesttafels zijn klaar, maar daarmee ztfn we er natuurlijk niet. Er zal ook iets goeds op die tafels moeten verschijnen, want de tong moet gestreeld wor den. Kerstmis valt dit jaar op Dinsdag en Woensdag: we hebben dus de Zaterdag om boodschappen te doen en de Maandag om voor de beide feestdagen vooruit te koken of te bakken. Voor de komende feestdagen en avond jes is een leuk cocktail rokje en blousje voor jonge meisjes zeer practisch. Vooral als er een paar verschillende blousjes bij gemaakt worden, heeft de draagster steed» weer wat anders. Het behoeft toch niet duur te zijn, omdat er in dergelijke blous- Jes maar heel weinig stof gaat. Het rokje ls klokkend en heeft van voren een ruim baantje. Uit de voornaden vallen een paar klepjes, in de naad zijn een paar zakjes aangebracht. De taille is met een cein tuurtje afgewerkt. Het patroon is verkrijgbaar in maat 38, 40, 42 en 44 50 cent Benodigde stof 1.75 tot 2 meter van 90 c.m. breed. Het blousje is met een aan geknipt mouwtje en een omslag er op, welke aan de onderkant tot niets uitloopt Van voren heeft het een overslag met puntjes. Dit met knopen gegarneerd. De opstaande kraag, welke er ineens aange knipt is, wordt vanaf de schouder losge laten en staat daar aan weerszijden met twee puntjes omhoog. Dit patroon is in dezelfde maten ver krijgbaar en kost ook 0.50. Hiervoor is 1.10 tot 1.20 stof van 90 c.m. breed nodig. Rok en blousje tezamen kost 0.85. Cocosrotsjes: 150 g. bloem, 50 g. gemalen cocosnoot, 50 g. margarine, 50 g. suiker, M ei, 3 lepels melk, H theelepeltje bakpoeder. Snijd de margarine in de bloem in kleine stukjes, voeg er alle andere ingrediënten bij eh kneed het tot een stevig deeg. Leg hiervan kleine, onregelmatig gevormde hoopjes op een beboterd bakblik. Bak de rotsjes lichtbruin en Raar in 20 minuten. Vruchtenkoekjes: 250 g. dadels zonder pit, 2 grote zure appelen, citroensap en citroenschil. Rasp de zure appelen op een grove rasp, maar de dadels fijn, meng dadels, appelen, wat ci troensap en geraspte citroenschil goed dooreen en maak de pasta op smaak af. Ze is vrij zoet door de dadels, daarom moet ze op smaak worden afgemaakt, als al les gemengd is, door er of nog wat citroensap of wat suiker bij te doen. Het geheel moet een ste vige pasta worden. Van deze pas ta maakt men ronde koekjes of half ronde bolletjes. De halfron de bolletjes kunnen met wat sui- kerglazuur worden bedekt of met week gemaakte chocolade worden overtrokken. Door de pasta tussen 2 vellen ouwel plat te drukken en na een ogenblikje drogen in vier kantjes te snijden krijgt men aar dige blokjes, die gemakelijk te hanteren zijn. Bij het maken van hartige hap jes denkt iedereen natuurlijk aan de dunne en smakelijk belegde sandwiches, waarbij vooral smeer kaas en paté goede diensten kun nen bewijzen. Ook zoute bollejtes behoren tot de gemakkelijk zelf te bereiden „zoutjes". Zoute bollejtes: 250 g. zelfrij zend bakmeel, 1 theelepel zout of meer, 200 g. margarine, eventueel 1 eierdooier en wat karwijzaad. Kneed het bakmeel met zout en margarine door eikaar tot een op zandtaartdeeg gelijkende massa. Proef of het deeg hartig genoeg is. Verdeel het deeg in kleine, knikkergrote balletjes en zet ze op een beboterd bakblik. Bestrijk Tot slot een antiek recept voor een gekruide drank, die de toepasselijke naam draagt van Zwart .Tan. 314 d.l. zwart besensap of half rood en half zwart besesnsap, 3 d.l. water, 200 g. suiker, 2 g. gemalen kruidnagelen, 4 g. gemalen noot muskaat, 4 g. gemalen kaneel, 4 g. gemalen piment en 114 d.l. brandewijn. Laat in het water de kruiden gedurende 20 minuten aftrekken. Los de suiker hierin op en voeg het bessensap toe. Zeef de vloeistof door een dun lapje, laat ze koud worden en voeg de brandewijn toe. Voeg als de drank niet zoet genoeg mocht zijn wat in water opgeloste suiker toe. Het is deze Zwart Jan, die op onze afbeelding ze desgewenst met eidooier met wat water {n glaasjes geschonken klaar staat om daarmee losgeklopt en strooi er wat karwij over of een allen, die bij de jaarwisseling in onze huiskamer beetje fijn zout. Bak ze in =fc 15 minuten gaar aanwezig zijn, toe te drinken. :f§ piak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten de frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar *5! ATELIER CROON, BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat Jg en nummer van het gewenste patroon. Plak nooit meer dan f 1— op een kaart, wat meer geplakt word, g* waardeloos. M Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nui^er 271ML Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve s Zaterdags. JWi en lichtbruin of leg de balletjes in een 20 mi-^ nutenpan, bak ze 15 minuten op een lage vlam, draai de balletjes met een vork om en laat ze aan de bovenkant even kleuren. Maar niet alvorens, volgens het goede Chris telijke gebruik', dé' ffehelse Vader dan te hebben gebracht voor alle Zegeningen, ons in 1951 ge schonken. - -v i* (Slot) We hebben Roald Amundsen en z'n kranige makkers de vorige keer in de „vrieskast", genaamd „Framheim", achtergelaten. We trekken nu met hen mee naar de Zuidelijkste goal der aarde: de Zuidpool. Geen makkelijke tocht. Vol van ge vaar. Onverwachte afgrondën. IJs- apleten, gedeeltelijk vol-gesneeuwd en daairdoor des te verraderlijker. Tempe raturen van tientallen graden beneden nul. En een zeer onherbergzaam ter rein. De Zuidpool ligt nl. op een hoog. vlakte van plm. 3000 M. hoogte, mei al de ongemakken aan die hoogte ver bonden. Wie denkt, dat de reis erheen „sleetje" rijden is, is er glad naast. Dikwijls is het stuwen en zwoegen, uren achtereen. De 20ste October aanvaardde Amund sen met vier kameraads de eigenlijke Pooltocht. Zij hadden vier sleden; iedere slee werd getrokken door der tien Eskimo-honden, een taai ras, dat heel wat hebben kan. Jammer, dat onderweg een vijf-en-twintig dieren, noodgedwongen, moesten worden dood geschoten. Dat wierp een schaduw over de tocht, maar het bleek, helaas niet te vermijden. De Eskimo-honden hadden het toch maar mogelijk ge maakt. dat bijv. Amundsen een bOO km. op z'n ski's werd voortgetrokken. De prachtige dieren hadden een beter lot verdiend Als bakens voor de terugweg dien den opeen gestapelde ijsblokken. Hon derd-vijftig van deze wegwijzers maakten verdwalen zo goed als on mogelijk. Hun onderlinge afstand be droeg een tiental kilometers, die de honden gemakkelijk in anderhalf uur achter ztch lieten. Gemiddeld schoot men per dag plm. 40 km. op bij een temperatuur, die niet beneden 35 gr. C. daalde. Voor die streken: een milde koude. Om de drie dagen werd een rustdag ingevoegd in dit steile, zware berglandschap heus geen luxe. De voeding bestond uit chocolade, melkpoeder, beschuit, hondenvlees en pèmmikan" (gedroogd, fijngestoten en tot koeken geperst vlees,, meest van bizons). Voor het koene vijftal was slechts één tent beschikbaar. Dat spaarde tijd uit. Amundsen noemt het verblijf in die beperkte ruimte: behaaglijk I Ja, verwende kereltjes doen beter op zo'n barre tocht niet mee te gaan. Om lachend en juichend, bij een koude van 27 gr. de strijd te aanvaarden met een sneeowstormpje is nu eenmaal ieders werk niet. Amundsen roemt zijn makkers we gens hun „moed en onverschrokken heid zonder dikdoenerij of grote woor den!". Een hoogst belangrijke prestatie was de tocht over de „Duivelsglet- scher" en „Des duivels dansvloer „Tanzsaal", schrijft Amundsen, 't W .s een hele uitgestrektheid. Bj aaland schoot er bijna het leven bij in: hij zakte door het ijs. Gelukkig kon hij nog op het laatste nippertje een eind touw van de slee grijpen. Maar na de „dansvloer" kwam een pracht van een sneeuw-landschap en schoten ze flink op zelfs 40 km. Tem begonnen Roald Amundsen, veroveraar van de Zuidpool men weer tegen te werken: „Telkens, na drie of vier passen lagen we op ■ons gezicht Maar niettegenstaande dat kwamen we, prachtig vooruit vertelt Amundsen. Op ruim 88 gr. Zuiderbreedte vond een kleine feestelijkheid plaats. Zuide lijker was nog nooit een sterveling ge komen. De Noorse vlag werd gehesen. Amundsen moest zich even langs de ogen vegen: „hoeveel moeite ik mij ook gaf om het te laten Niemand voelde op dit moment de smartelijke wonden in zijn gezicht, veroorzaakt door de sneeuwstorm; niemand lette meer op zijn „winterhanden", pijnlijk gezwollen. Zelfs de temperatuur werk te mee om de feestvreugde te ver hogen: „slechts" 18 gr. onder nul De 10de December 1911 scheen de zon over het verijsde landschap. Nog .vijf dagen en dan was de Pool be dwongen. Elf December twaalf December dertien, veertien....! De vijftiende brak aan 's Middags om drie uur hielden de sleden stil gelijk tijdig stil: het doel was bereikt. De ZuidpoolDaar werd de Noorse vlag gehesen. Het land gedoopt: „Koning Haakon (hoo-kon) VII Land". Een pijp aangestoken en een stuk vlees van een zeehond opgediend Het top punt der feestvreugde werd bereikt... toen Bjaalandeen koker, gevuld met sigaren, liet rondgaan. Voor rokers was dit in „Sydpolens historie" wèl een echte gebeurtenis. Nadat een tent was opgetrokken, waarin een brief werd achtergelaten. voor de Engelsen, die. mogelijk, onder Scott zouden volgen? aan vaardt» bat ktoak* vijfUt da terug reis (over de tragische reis van Scott een volgende keer). Het gelukte talrijke, vroegere sporen in de sneeuw terug te vinden. De Zuidenwind hielp krachtig mee. volgens Amundsen: „een zomer- windje van 19 gr. C. onder nul De opgerichte „wegwijzers" van sneeuw- moppen bewezen uitnemende diensten! Gemiddeld legden ze een. 30 km. per dag af. Kerstmis naderde Weer ging de sigarenkoker rend. En de ,„kok" bereidde een feestmaal „Op onze terugweg hadden wij bui tengewoon veel geluk!", meldt Amund sen in zijn werk: „Südpol" Wonder boven wonder: de honden schenen dagelijks aan kracht te winnen. Ze vlogen vooruit. Alsof ze schik in het avontuur hadden. Ook de mensen ble ven in uitstekende conditie. De 26e Januari, 's morgens om vier uur, kwam het stoer-e vijftal weer in „Framheim" terug, waar de achter geblevenen nog lagen te slapen. Het kestte enige moeite deze slapers aan het verstand te brengen, da, ze niet met spoken, maar met mensen te doen hadden. En dat nog wel met mensen, die de Zuidpool hadden veroverd. Negen-en-negentig dagen had de barre reis geduurd. Drie duizend km waren afgelegd. „Zijn jullie aan de Pool ge weest?" luidde, natuurlijk, de eer ste vraag. „Vanzelf antwoordde Amundsen. ..Anders hadden jullie ons waarschijnlijk niet weergezien Roald Amundsen heeft later de Noordpool en de Noordelijke zeeën bestudeerd. In 1926 is hij over de Noordpool gevlogen. Hij wijdde zich daarna uitsluitend aan zijn studie. Toen hü vernam, dat de Italiaanse Noord]>ool-expeditie (Nobile. per vlieg tuig) verongelukt was, meldde h(j zich aan om hulp te gaaat verlenen. In Juni 1928 moet het vliegtuig, met Amundsen aan boord, In zee zijn ge stort. Van de inzittenden is nimmer meer iets vernomen. OPLOSSING Klaas moet met 103 vermenigvuldi- gen, doch laat de nul weg; hij krijgt zodoende 103 13 90 X zijn ver menigvuldigtal te weinig, of 19170. Bedoeld getai is, bijgevolg, 19170:90 213. Producten als 42 X 48' 53 X 57, 84 X 86 enz., geven als som der een heden 10 te zien: 8 -f 2, 3 4- 7, 4 -f-_6. De „tientallen" zijn gelijk: 4, 5, 8. De uitkomst is dan: 5 X 4 en daarachter 2x8 dus: 2016; 6 X 5 en daarachter 3x7, dus: 3021; 9 X 8 en daarachter 4X6, dus: 7224. Bij 84 X 96 gaat het kunstje niet op; 6 en 4 zijn weliswaar 10, maar de 8 en de 9 zijn geen even- grote cijfers. OPLOSSING Sabel - - cakes Holda eiber maden evers roven iepen nijver grens. 1. X Volksstam nabij Perzië. 2. X Griekse i; ypsilon. Kerkelijk leerstuk. 3. X 4. X Een kub. meter. 5. x Kromme lijn. 6. X Hevige warmte. 7. X Kortom; toe dan maar. 8. X Standaards voor schilderijen. 9. X Snaarinstrument. 10. X Bewaarkluizen. Op de kruisjes een woord, dat „mid den in het schip" betekent. „De heilige Briac? Nooit van gehoord!" Nu. dat is ook best te begrijpen. Voor deze Heilige, uit Ierland afkomstig, moeten we in Bretagne zijn. Dsar dragen veel jongens zijn naam. En nog ieder jaar wórden,.hém ter ere, twee „pardons" gevierd. Met n „pardon" bedoelen de vrome mensen in dat oude Armórica iets anders dan wij, het is n plechtige processie, waaraan aflaten zijn verbonden. Ook wor den de kinderen aangeraakt met de rfeliquie van Saint Briac. Deze bevindt zich in een prach tig schrijn, versierd met zilveren motieven en figuren van „schild pad". In de bedevaartkerk te Bour- briac zijn het vooral kinderen, die aan vallende ziekte lijden, welke de voorspraak van Saint Briac komen inroepen. De H. Briac leidde een leven van versterving en ontbering. Zijn gewaad was het gewaad der armen en behoeftigen; zijn voed sel was geringer dan het eten, dat in die tijd 550) op de schraalste dis voorkwam: droog brood met water, zo nu en dan gedoopt in een scheut landwijn. Zijn bed was de harde grond Saint Briac achtte zich onwaar dig de H. Priesterwijding te ont vangen; pas toen zijn overste hem beval zich op die H. Wijding voor te bereiden, schikte hij zich, uit gehoorzaamheid. De Bretonse monnik bezocht de heilige plaatsen te Rome. De Bisschop van Arles smeekte hem in zijn bisdom te blijven. Maar hij kon zijn geliefd Bretagne niet vergeten. Daar is hij gestor ven, vermoedelijk 555. ,,'n Paard, 'n paardm'n konink rijk voor 'n paard!" moet eens de Engelse koning Richard III hebben uitgeroepen. De directies der dagbla den zouden die uitroep tot de hare kunnen maken: ,,'n Koninkrijk voor papier!" Want papier is. op 't ogen blik, uiterst moeilijk te koop. En wat is de moderne tijd zonder 'n behoor lijk dagblad? 'n Beschaafde samen leving kan men zich, zonder dagbla den, niet eens indenken. De krant bestond al in de wereld van Juliuc Caesar (60 v. Chr zij heette toen: „Dagelijkse gebeurtems- Het St.. Pietersplein kunnen we ons wel voorstellen. Denk maar aan de kolonnade van Bernini, die het als twee uitgebreide armen omvatten. Aan de klaterende fonteinen. En: aan de obelisk van rood graniet, één enkel blok steen, 'n Obelisk zouden we 'n „gedenknaald" kunnen noemen. Op de spits staat 'n kruis. De naar de basiliek gekeerde zijde vertoont het opschrift: „Christus vineit... Chris tus overwint; Christus regeert; Chris tus beveelt; Christus besëherme Zijn volk tegen alle kwaad!" Aan die obelisk, midden op het plein is een hele geschiedenis verbonden. Te beginnen met keizer Caligula',, Laars je") een jongeman zonder ernst, echt een kwajongen! Hij liet de obelisk uit Egypte naar Rome brengen, op een apart gebouwd schip. De naald kreeg een plaats ter hoogte van de sacristie van St. Pieter. Paus Sixtus V, in vele opzichten de bouwmeester van het nieuwe Rome (t 1590) liet de obelisk naar het plein overbrengen. Tijdens de werkzaamheden, met de primitie ve hulpmiddelen van die tijd, mocht, op straffe des doods, door niemand worden gepraat. De zuil was al een flink eind onderweg, de hoogte in, toen, plotseling, de touwen meega ven en dreigden te breken. Uit het volk klonk nu een stem: „Water op de touwen!" Deze krompen samen en: het succes was verzekerd. De man, die geroepen had. kreeg van Paus Sixtus V het voorrecht de palmtakken voor Palmzondag te mo gen leveren. Deze gunst strekte zich ook over zijn nageslacht uit naar kat haat; tot in oom dagsn tooi sen". En heeft bijna vier eeuwen be staan. Op zo'n leeftijd kan zelfs „Da Maasbode" niet bogen. En wat 't papier betreft, dat heeft ook al 'n hele geschiedenis achter da rug; het moderne papier dateert uit de pl.m. 8e eeuw. Nu er „crisis" heerst in 't papier, houdt zich zelfs da „Unesco" met dit vraagstuk bezig. De oorzaken van deze „crisis" zijn velerlei; gebieden, zoals Finland en Duitsland, geraakten gedeeltelijk in Russische handen en Rusland denkt niet aan uitvoer. Zweden bezit mil- lioenen hectaren aan bossen hout is immers de grondstof van krantenpa pier en het vervoer is er billijkl Ontzaglijke vlotten zakken de rivier af. naar Sundsvall, waar zeer veel hout wordt verwerkt. Maar meer dan „zeer veel" kan eenvoudig niet. De Zweden vellen 's winters niet meer bomen dan rij 's zomers kunnen aanplanten. Zelfs in Zweden is do papierprijs sedert 1950 met 40 pet ge stegen. Ook Engeland en Frankrijk kennen 'n papiercrisis; vooral Engelse week bladen en kranten hebben er mur onder te lijden Am°-ika r - a hebben nog overvloed maar wie kan in die landen kopen? In Italië, waar de papierprijs sihds vorig jaar met bijna 70 pet is geste gen, rekent men °P regeringshulp. Men zegt daar: .jpapier-crisis betekent: beschavings-crlsis", en geen regering ma? zoiets werkeloos aanzien. Intussen heeft men elders al proeven genomen met eucalyptus en bamboa ais grondstoffen. Of 'i helpen aal!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 7