Nieuws uit STAD en OMTREK Van kerkzang via oratorium naar operette Sergeant Arena opnieuw naar Europa De Atlantische verdediging in statistieken Geen kwestie van kunnen maar van willen Een meisje voor alles Gemengd Koor bestond 80 jaar UNCLE SAM_ STROOPT^ZIJN_ MOUWE1V OP_ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Verhoging productiviteit Liever nu een kleine, dan later grote werkloosheid Mensen Mobilisatie-cijfers DINSDAG 18 DECEMBER 1951 PAGINA 2 S. V. „HET ZWARTE PAARD" f ZUID-H01LANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL FRED. J. ROESKE GEHULDIGD 55 jaar dirigent PORTRETTEN-GALERIJ VAN NIJMEEGSE HOOGLERAREN 10 JAAR TROUWE DIENST DAMESCONGREGATIE PAROCHIE ST. LIDUINA BURGERLIJKE STAND 73ste Jaargang No. 21723 RECEPTIE N.Y. BIJLOO'S MOTORBOOTDIENSTEN HOMETRAINER- WEDSTRIJDEN HELP SCHIEDAM VERDER BOUWEN Wonlngbouw-Iening .Burgerzin' Verdeling van de koek Meer ploegen SCHEEPVAARTBEWEGING NIEUWE WATERWEG Bedragen Nog sneller, nog meer Betrekkelijkheid van cijfers LAATSTE BERICHTEN Man door trein gedood SPEELCLUBZAKEN VOOR POLITIERECHTER ROTTERDAMSE VEEMARKT RIVIERTIJDINGEN door MABEL BARNES—GRUNDY Uw gaat? De Schiedamse Opera en Operette Vereniging „Gemengd Koor heeft het 80-jarig bestaan gehaald. Gisteravond werd in het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven een receptie gehouden ter viering van dit gedenkwaardige gebeuren. het Koninklijk Nederlands Zangersver bond sprak, de oud-bestuursleden Meste- makers en Meuldlijk, een der blastuurs- leden van het Toonkunstkoor en ande ren. Er waren veel bloemen. In het bijzonder moeten nog vermeld worden de woorden vin het lid van het ere-comtié de heer W. H. v. d. Toorn sr., die op verzoek van de burgemeester, de voorzitter van dit comité zijn plaats innam. Spr meende d'at men tegenwoor- dien zijn mond vol heeft over cultuur, maar dat er in vroegere tijden blijkens dit 80 jarig bestaan meer aan gedaan werd. Het is gebleken, dat er ook nu wat tot stand gebracht kan worden. De Vacantieweek bewees, dat er ook in Schiedam wel wat te doen is. Er zijn echter veel verschillende smaken en het komt er dras op aan de verenigingen in de gelegenheid te stellen ook die men sen, die wat anders vragen dan amuse ment van kunst te gen.Vten. Voor die verenigingen zal beter gezorgd moeten worden. Allereerst door de leden zelf, die voör nieuwe leden moeten zorgen, maar ook door anderen. Da Overheid moet zorgen, dat er een goede gelegen heid komt om uitvoeringen te geven. Hij moet meer blijk geven zich deze dingen aan te trekken. Da Schiedamse Gemeen schap moet dit werk steunen en niet zeggen; „Er komen er al zoveel". De gemeenteraad moet zijn stem hierin la ten horen. Er moet meer op de grote ■trom geslagen worden. De Schiedammers moeten wakker gemaakt worden. Zij willen wel mee werken, als de kans ge boden wordt om iet,s goeds te brengen en te zien. Het mag niet zo blijven, dat een feest als dit met kunst- en vliegwerk in elkaar gezet werd. De instemming van de aanwezigen, onder wie vrijwel het volledige koor, liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De voorzitter deelde nog mede, dat de Vereniging aanvankelijk van plan was geweest ,.De dochter van de Tamboer majoor" op te voeren. Zij had dit o.a. door verloop onder de leden moeten la ten varen. Nu zal gebracht worden „Die Forsten Christel" (Dans met de keizer) op Donderdag 2(7 December in het Pas sage Theater. Tachtig jaar geleden begon men in een Schiedam dat iets groter was dan een kwart van de huidige omvang en in korte tijd had het koor een grote naam in de kleine stedelijke gemeenschap. Begonnen als vereniging voor de beoefening van kerkzang, onder leiding van de heren K. N. Smith, J. van Katwijk en Jac. van Rhijn Gzn., trok in 1901 de operette en later de beoefening van de ernstige muziek zodanig, dat men onder leiding van de Castro op operette en onder die van Diamant op de oratoria-litteratuur over stapte. Hieraan bestond geen gebrek in een tijd, die Handel, Haydn, Bach e.d. op nieuw ontdekte. Onberoerd door de langzame komst van het wir-war-kastje, dat toen radio heette repeteerde de Vereniging en zong. In grote getale trokken de Schiedammers naar de uitvoeringen. Het waren evene menten. zoals er vele evenementen waren, ene geheel uit het stadsleven verdwenen zijn, of daarin lang niet meer die plaats innemen, die zij vroeger voor zich op eisten. Toch kon deze positie niet gehandhaafd blijven in een wereld, die het er econo- m.och miserabel en muzikaal steeds massa le. mechanisch afbracht. vandaar, dat het 60-jarig bestaan geen reuen gaf tot juichen. Met veel kunst- en vliegwerk wist vooral de heer Metse- maxer de leden bijeen te houden. Er zat verandering in de lucht. Die kwam m 193o, toen besloten werd tot de eerste liefde terug te keren. De operette werd weer in het vaandel geschreven en de naam was voortaan: Schiedamse Opera- en Operettevereniging „Gemengd Koor Zelfs geen vermelding meer van het orato rium, Er waren mensen, o.a. recensenten, die de verandering geen verbetering von den, maar de belangstelling voor de uit voeringen steeg weer. Men begon met „Les cloches de Coraeville" in een eerste poging om het koor een waardig aandeel te geven in een kunstvorm, die er eerder op berekend is de solisten te laten schit teren. Deze uitvoering werd gevolgd door anderen. Der Freischütz en Martha prijk ten op de programma's. In de oorlog werd doorgezoirgen. De voorzitter, de heer L. M. Krabbendam, herinnerde eraan, hoe in de opvoering van ner Zigeunerbaron" de opvoering min of meer een demonstratie was geworden, toen c.e driekleur door bevrijdende troepen het toneel op werd gedragen. Dr Draayer, uit genodigd tot bijwoning van de avond, had oe demonstratie van het publiek „onge merkt" over zich heen laten gaan. Veer- uen aagen later was een reprise nodig, die evenmin hinder van de wnd. burgemeester ondervond. De periode na de oorlog kenmerkte zich nog met door grootse prestaties. Men vond oe heer Tom de Waardt bereid de regie te gaan voeren. Hij werkt ook voor de Haagse Operette Vereniging. Het Gemengd Koor heeft gezongen onder Bernard Diamant, maar wordt nu reeds 35 jaar lang geleid door Ko de Keijzer, die het door oratorium- en operet- tetijd trouw is gebleven. ■c,en der bestuursleden mevr. v. Meurs, de secr. is de vereniging 40 jaar trouw geweest- Zij moest gisterenavond de ge lukwensen der Lvzoekers in ontvangst nemen tezamen met de overige bestuurs- ieuen, mevr. Persch, de heren M. Ose- phius en F. Engerlage, en mej. Ans van Peit. De penningm. was afwezig. Tot diegenen, die kwamen gelukwensen, be hoorden ook de heer M. Holl, voor zitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer L. J- Klein, die reeds 65 jaar geleden als knaapje in het koor zong en later de voorzittershamer en de secre taris-veder hanteerde, de heer W. Oranje, voorzitter van Orpheus, die mede namens Men schrijft ons: Het bestuur maakt bekend, dat met ingang van 13 December de vereniging haar clubavond heeft verzet op Donder dag in „Het Volksgebouw", Tuinlaan. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de wintercompetitie van de 11e, 12e, 13 en 14e ronde luiden: le Tiental: B. v. BochoveW. v. d, Berg 10 W. KievitH. M. Offerman 10, J. Henkei manJ. C. Dröge 0—1, A. BleekslootH. A. Klaris 10, J. C. DrögeW. Kievit 1—0, B. v. Bochove— H. A. Kiaris 1—0 A. BleiksiootP. C. Campen 10, H. M. OffermanJ. Hen- kelman 10, P. C. CampenW. v. d, Berg 01, J. Plenkelman—H. M. Offer man 10, J. C. DrögeW. v. d. Berg 1—0, W. Kievit—H. A. Klaris 1—0, F. PeschH. M.Offerman 10. 2e Groep: M. v. d. KraanM. v. Soest 10, D. A. v. ZettenA. H. v. d. Wal 01, A. v. BommelS. J. Kleinekoort 10, H. v. d. Kraan—C. Ammersdorffer 01, A. v. BommelD. A. v. Zetten 10, S. J. Kleinekoort—C. Ammersdorffer 10, C. L. ZantboerM. v. Soest 01, M. v. d. Kraan—C. v. Meerendonk 0—1, H. v. d. Kraan—M, v. d. Veen 1—0, S. J. KleinekoortC. v. Meerendonk 1—0, A. v. BommelM. v. Soest C. Am mersdorfferD. A. v. Zetten 10, H. P. VoorwindeH. v. d. Kraan 01, D. A. v. ZettenM. v. d. Kraan 01, A. H. v. d. Wal—A. v. Bommel M. v. Soest H. P. Voorwinde 10, M. v. d. Veen C. Ammersdorffer 1-0, C. A. v. d. Berg H. v. d. Kraan '4. (Advertentie) PASSAGE SCHIEDAM VULPENHOUDERS Het Genootschap van Nederlandse Componisten bestaat 40 jaar: de Konink lijke Mannenzangvereniging „Apollo" hoopt in 1952 de dag te beleven waarop zij 100 geleden werd opgericht én de diri gent van dit voortreffelijke mannenkoor, Fred. Roeske, zwaait al 55 jaar de nim mer falende dirigeerstok. Reden te over om het concert dat „Apollo" gisterenavond in de grote zaal gaf, aan te grijpen om een bescheiden feestelijkheid op touw te zetten. De grote verdienste van Roeske en zijn mannen is steeds geweest, dat zij, ook in een tijd dat Nederlandse componisten niet of nauwelijks aan bod kwamen, op hun repertoire altijd een ruime plaats hebben ingeruimd voor werken van onze natio nale toondichters. En daarom kon de voorzitter van het opgemelde Genootschap dan ook met trots aan een volle zaal be kend maken dat Fred. Roeske onderschei den werd met het Erelidmaatschap van deze vereniging. Het programma waarin Laurens Bogtman naar onze smaak iets te groot aandeel had gekregen vermeldde dan ook uitsluitend Nederlandse werken, waaronder een eerste uitvoering een Marschlied van Mariu.s Flothuis, bijzon dere aandacht trok. En verder geen nieuws. Dat wil dus zeggen góed nieuws: Apollo zingt nog steeds en doet de Muze niet beschaamd staan. Bra Door de aanbieding van de door pater Landoo van den Bergh O.F.M. geschil derd portret van prof dr Aurelius Pom pen O.F.M. aan de senaat van de Nij meegse universiteit werd een traditie hersteld, die tijdens en na de oorlog dreigde verloren te gaan. Het was nl. een gebruik geworden, dat oud-studen ten en vrienden van een afgetreden hoogleraar aan de senaat een geschil derd portret van een hoogleraar aanboden, dat dan in de aula van de universiteit werd opgehangen. Alle bestaande por tretten van hoogleraren zijn onder de oorlog verbrand. Er bestaan plannen tot herstel van deze portrettengalerij. Deze aanbieding zou het begin kunnen zijn. J- sie, dat was in '49. Thans is het 14 pet. In de beslotenheid van de Pastorie aan de Nieuwe Haven is gisteren niet onge merkt een bijzonder jubileum voorbijge gaan. Mej. Clasina Hekker was precies 10 jaar bij Pastoor Reynen in dienst. Op 17 December 1941 verscheen zij in de pas torie van O. L. Vrouw van Lourdes in Scheveningen en drie jaar later deed zij haar intrede in de pastorie aan de Nieu we Haven. Daar heeft men haar gisteren laten bemerken, dat baat work op prijs wordt gesteld. Onze Kerstactie is de moeite waard geweest. Er is hard door velen gewerkt, Woensdag a.s., 19 December, zullen wij daarom een tentoonstelling houden en wordt U in de gelegenheid gesteld de werkstukken te bezichtigen. Deze gelegenheid zal voor U worden opengesteld van 7.30 tot 8.30 uur in de kapelzaal van het W.-G.-Krulsgebouw, Ingang Warande. Terstond daarna houden wij onze pre fectenvergadering in dezelfde zaal. KAP. J. OUDSHOORN, dir. GEBOREN: Johannes M„ z. v. G. van de Merwe en E. Groenenboom: Agnes M. L„ d. v. C. J. A. van Collenburg en Th. Koning; Adriana J. C„ d. v. F. Mor- cus en A. J. Pauwels: Catharinus M„ z. v. H. Schenau en P. M. M. v. d. Vel den; Henricus J., z. v. P. J. v Deventer en A. G. M. v. Geene; Maria, d. v. C. BaHijns en M. J. C. Vrensen; Hendrika J. M„ d. v. P. M. v. Gerven en .1. M. Hv'-kens; Maria B., d. v W. G. J. Peters cn H M. v. d. Meer. OVERLEDEN: H. J. Kruizinga, 80 j„ gehuwd geweest met K. Dronkers; J. Schwagerman, 27 j.; L. v. d. Kemp, 62 j. DAGBLAD VOOH SCH/eOAM (H OMST*eHtN Gouden bèurtvaartschippers recipieer den gisteren in Hotel de Kroon, dat maar juist groot genoeg was om alle belang stellenden bij dit jubileum van N.V. Bij Ioo's motorbootdiensten te bevatten. Vijfig jaar geleden voer dé heer J. Bijloo met het eerste schuitje naar Zaan dam en sindsdien is er tussen dia stad en Schiedam een dagelijkse dienst onder houden, die door geen wegvervoer kon worden verdreven. Zelfs moest de basis Schiedam een nevenkantoor krijgen in Rotterdam. Zaterdag waren in Zaandam ruim .170 bezoekers geweest om de oprichter en de andere directeuren, zijn broer P. Bijloo en zijn zoon A. Bijloo Jzn galuk te wen sen, evenals de heer Bijloo, de zoon van de heer P. Bijloo, die nog niet in de di rectie is opgenomen. Zoals reeds gezegd was» De Kroon te klein om alle Schiedamse relatius en de talrijke bloemstukken te bevatten. De N.V. is in 1933 ontstaan door samen smelting van de eerste beurtvaartdienst met die van de heer P. Bijloo, die sedert 116 een eigen beurtvaartdienst onderhield. De vloot bentaat momenteel uit zes sche pen. inhoudende 445 ton. Uit Rotterdam vertrekt iedere avond een der schepen, die dan de volgende morgen in Zaandam aanlegt. Omgekeerd vertrekt 's avonds uit Zaandam een schip, dat 's morgens in Rotterdam is. De heer J. Bijloo. die 78 jaar is, be moeit zich nog dagelijks met de gang van zaken. Hij reist nog dagelijks naar Zaan dam om daar persoonlijk toe te zien op het werk. In Zaandam is door het personeel Zater dag een Delfts blauw herinneringsbord aangeboden. De wedstrijden op de Home-trainer om de grote Verbi-sport-beker werd Zondag middag in de grote zaal van de R.K. Volksbond verreden. De Pedaalridders uit Rotterdam wisten zich met 249,1 sec. ais eerste te klasseren. De overige uitslagen waren: 2 Schiedam 255,6, 3 Feijenoord 256,3, 4 Apollo 261,1, 5 De Spar taan 265,3, 6 De Hoekse Renners 287,8 sec., 7 Swift combin. 200,9 sec. (met 3 ren ners). De persoonlijke uitslagen waren: 1 G. v. Beek (Pedaalridders) 60,9 sec., over 2x1 k.m.; 2 N. Knijnenburg (Schiedam) 60,9 sec.; 3 C. Oudgaarde (Pedaalridders) 62,2 sec.; 4 N. Verheul (Pedaalridders) 62,9 sec.; 5 J. Lagerlof (Feijenoord) 62,9 sec.; 6 B. Smalleganger (Schiedam) 63 sec. Verhoging van de productiviteit is ongetwijfeld te bereiken. De mogelijk heden zijn zeker aanwezig, het gaat er alleen maar om ze te verwezenlijken; het is geen kwestie van kunnen maar van willen. Tot deze conclusie kwam op haar beurt de vergadering van de Vereniging voor de Staathuishoud kunde, waarin Zaterdag j.l. de over dit onderwerp uitgebrachte prae- adviezen van prof. Berenschot en mr Berger reeds eerder in ons blad besproken werden behandeld. Terwijl ons vliegtuig bonkend en schokkend door een dichte sneeuwstorm heenworstelde, had ik ergens boven het Midden Westen, tienduizend voet hoog, een gesprek met Sergeant George Arena, een donkere Amerikaan, kennelijk van Italiaanse afkomst. Sergeant Arena liftte in onze Dakota mee, was op weg naar Europa. „Weer voor een paar jaar", zei hij, „als er tenminste niets tussenkomt. Oh, het is een beroerde, wereld, man; soms denk je dat onze generatie nooit meer normaal zal kunnen leven.Neem nou mij: na de oorlog hen ik een zaak begonnen; toen het wat liep, trouwde ik; we hebben nou ons eerste dochtertje, en voor ik goed en wel wist wat er gebeurde.wéér in uniform, wéér op weg naar Europa Advertentie Veel zal er nog moeten gebeuren, voor de min of meer schoksgewijze verhoging van de productiviteit, die op betrekkelijk korte termijn noodzakelijk is, werkelijk heid zal worden. Veel weerstanden, zo wel aan ondernemers- als aan arbeiders zijde, zullen overwonnen moeten worden en prof. Berenschot had gesproken van een „nationaal réveil". Maar niemand dorst daar op te hopen. De heer Stridi- ron vond dat wel wat al te hemelsblauw en ook de hooggeleerde moest toegeven, dat een réveil in de letterlijke zin van het woord wel niet te verwachten zou zijn. Wat hij er dan wel onder verstond? Wanneer in Nederland net zoveel over minister Albregts zou worden gesproken als over minister Lieftinck, dan hadden we een nationaal réveil op productivi- teitsgefoied, zo meende hij en zijn gehoor kon daar hartelijk mee instemmen. Voorlopig zal Lieftinck het o.i. nog wel blijven winnen, zodat we dus nog niet zijn waar we wezen moeten. Het zal daarom goed zijn aandacht te blijven be steden aan de weerstanden, die overwon nen moeten worden. Van die weerstan den kwamen er o.a. ter vergadering ter sprake, die samenhangen met de inkd- mens-verdeling, met de vrees voor werk loosheid als gevolg van verhoogde pro ductiviteit en met een zekere traagheid, conservatisme en veeleisendheid bij be drijfsleven en publiek. Verhoogde productiviteit, d.w.z. meer resultaten verkregen met relatief minder opofferingen, leidt noodzakelijk tot ver groting van het nationale inkomen. Wie zal dit meerdere in zijn zak steken? Glo baal genomen komen twee groepen voor een deel in aanmerking, de ondernemers en de werknemers. De laatsten vrezen veelal, dat meer inspanning van hun zijde slechts aan de ondernemers ten goede zal komen, een vrees, die gevoed wordt door onzekerheid en het ontbre ken van exacte gegevens, die inzicht kunnen geven in de werkelijke verhou dingen. De heer Pen meende echter een tame lijk eenvoudige formule aan de hand te kunnen doen, waardoor de feiten getoetst dn maatregelen genomen zouden kunnen worden. Maar mr Berger vond dit te sim plistisch, want volgens hem is er in vele bedrijven sprake van overbetaling van de arbeidsprestaties, zodat bij hantering der formle eerst een correctie zou moe ten worden doorgevoerd. Overigens maakte hij zich niet zo on gerust over die verdeling, want het is gebleken, dat zich bijv. in Duitsland in de periode 1870-1930 practisch geen ver andering in de verdeling van het natio nale inkomen heeft voorgedaan, niette genstaande in die periode de opkomst van de vakbeweging lag en hevige pro ductiestoten voorkwamen. Ten dele gold -dit ook als antwoord o.a. aan prof. Koopmans, die een moei lijkheid vond gelegen in het behoefte element, dat ook in het loon schuilt, vooral bij de laatste groepen. Op grond van dit element worden deze meestal iets opgetrokken, met het gevolg echter, dat dan de hogere groepen ook iets meer krijgen, zodat het extraatje zijn prikkel verliest, omdat het aan iedereen gegeven wordt. Hierop replicerend kwam mr Berger, mede ook als gevolg van andere vragen, op de werkclassificatie, die er volgens hem in Nederland beter voor staat, dan velen wel denken. De vakbe weging ziet de noodzaak hiervan terdege in en de resultaten die bereikt_ worden binnenkort ook in de metaalnijverheid komen geheel voor rekening van het bedrijfsleven. Vrees voor werkloosheid vormt ook een van de remmen. Maar mr Berger prefereert 'n zekere mate van werkloos heid op dit moment boven een veel gro tere in de toekomst. Door kostprijsverla ging en betere concurrentiemogelijkhe den zullen wij ons nieuwe afzet in het buitenland moeten verwerven. Overgang op 4 ploegen-stelsel in het algemeenmeer-ploegen stelsel kan hier uitkomst brengen, want niet alleen wordt de productie erdoor in absolute zin verhoogd, het vermindert ook de ka pitaal-intensiteit van de productie, door dat de machines beter benut worden en het vergroot de werkgelgenheld. De na delen moeten we dan maar op de koop toe nemen. Alternatief, werkloosheid of emigreren. Maar de emigrant loopt even zeer de kans in zijn nieuwe vaderland onder zo'n stelsel te moeten gaan wer ken. Gedurende de afgelopen week zijn in. de Nieuwe Waterweg aangekomen 322 schepen met een inhoud van 508.784 netto reg. ton tegen 279 schepen me£ 443.006 netto reg. ton in de overeenkomstige week van 1950. Hiervan waren bestemd voor Rotter dam met inbegrip van Pernis en Vonde lingenplaat 266, Schiedam 4, Vlaardingen 22, Hoek van Holland 16, Maassluis 3, Dordrecht 7, Zwijndreeht 1, Capelle a.d. IJssel 0 en overige havens 3. Schepen Netto reg. tons. 1951 14.776 24.619.983 1950 13.755 21.737.343 Nu 1.021 2.882.640 Hierbij grepen. zijn 2 bunkerboten inbe- ,Kan je je vrouw en dochtertje mee nemen?" „Meenemen in geen gevalmisschien als er huisvestingsmogelijkheden zijn, dat ze later mogen overkomen, maar dat is helemaal niet zekerOch, man het stelt allemaal niks voor Ik herinnerde me ineens een andere ontmoeting. De vraag van een Overste, mijn tafelbuur aan een officieel diner. Met enig nauwelijks verborgen sarcasme in zijn stem vroeg hij wat wij in Amerika kwamen doen. „Kijken of wij het hier ernstig genoeg met onze defensie menen, of we offers brengen? Dat dank je de koe koek, brother! Denk je dat ik voor mijn lol opnieuw opgeroepen ben? Ik ben architect, had een prima business.... wie weet voor hoelang ik nou weer de sigaar ben...." Dergelijke ontmoetingen zeiden mij méér dan alle getallen en statistieken, meer dan het milliardenbedrag aan wapenleveranties, dat de V.S. momen teel uitgeeft onder het Mutual Defense Assistance Program, hoewel ook dit geld uiteindelijk een offer betekent, een offer voor de Amerikaanse belastingbetaler. In het jaar 1930 bedroeg het totale Amerikaanse budget ruim zeven milliard dollar. Het afgelopen jaar besteedde Amerika alleen voor hulp onder het MDAP een bedrag van 7,5 milliard. Van elke tien dollar die dit land aan de weder, opbouw van zijn eigen defensie uitgaf, ging er één naar Europa, het Oosten of Zuid-Amerika voor defensiedoeleinden. In het Pentagon hebben de Natolanden bun eigen hoofdkwartier. Men heeft name lijk onder de Military Council van de NATO-landen een z.g. „Standing Group geformeerd, een soort NATO-ministerie van defensie, waarin een gelijk aantal Franse, Britse en Amerikaanse defensie deskundigen aan de hand van de richt lijnen hem door de Military Council leden van alle NATO-landen gegeven, de plan nen voör de gemeenschappelijke verdedi ging uitwerken. Eisenhower is aan de Standing Group en aan de Military Coun cil verantwoording verschuldigd. Naast dit „Pentagon" van het Noord Atlantische Pact is er in het Washingtonse Pentagon nóg een bureau, dat van bijzon dere importantie is voor de veiligheid van West-Europa. Het is de organisatie van brigadier-generaal George H. Olmsted, een zwaar gebouwde, grijzende vijftiger, vroe ger een belangrijke man in de US-zaken- wereld, in '42 nog majoor, carrière als G. 5 (materiaalvoorziening) voor China, werd in '50 opnieuw opgeroepen en thans hoofd van de M.D.A.P. „Well, dit is een partnership effort" begon generaal Olmsted, terwijl hij ons met zijn enigszins bolle blauwe ogen on derzoekend aankeek en de „cream" door gaf voor de kop gloeiend hete koffie die hij ons aanbood. „Het is altijd gemakke lijk om te zeggen dat partner A minder doet dan partner B.... en het is een feit dat iedereen meer zou kunnen doen, maar in het totaal beeld zijn we dit )aar een heel eind opgeschoten bij het vormen van een soliede phalanx ter verdediging van onze gemeenschappelijke vrijheid. Alléén het moet nog sneller gaanUiteraard verschenen daarna weer de nodige sta- tistieken en diagrammen. Volgens wat wij hoorden en zagen telden de NATO-landen thans in totaal 27,5 millioen mannen tussen 15 en 44. Twee millioen hiervan bevinden zich momenteel onder de wapenen, plus nog twee millioen in de georganiseerde services. Er zijn thans nog steeds vol gens de kaarten 20 NATO-divisies in Euopa, nog twintig andere elders (b.v. Indo-China, Malakka, etc.). Binnen twee jaar hoopt men dit aantal tot 5060 op te voeren. Zes Amerikaanse divisies zullen bovendien door Amerika rechtstreeks aan Europa geleverd worden. Volgens Gene raal Olmsted lag Europa's belangrijkste taak bij de verdediging van de Europese landen in het leveren van soldaten en bases. Per duizend inwoners zouden er dit Jaar 21 Amerikanen onder dienst zijn, 18 Fr®°" sen, byna 16 Engelsen, 12 Belgen—Luxe burgers, terwijl Nederland (10) voor It en Denemarken de rij sloot. Vóór Korea achtte men in de U.S. een klein staand leger voldoende met een grote, snel mobiliseerbare reserve F linie. Men hoopt thans dat de Europese landen dit systeem var|n daan heeft, zo snel mogelijk laten varen Verhoudingsgewijs heeft men hier thans 3 man onder de wipenen tegenover Europa 2. Er kunnen echter anderhalve keer zo- veel Europeanen worden gemobiliseerd als Amerikanen. Amerika formeert thans een leger van 3.5 millioen. Wil men op 30 Juni '52 dit aantal bereikt heb ben dan moeten er tot die datum volgens een gewoonlijk goed inge lichte bron nog 1.350.000 mensen opgeroepen worden; 450.000 daar van zullen naar men hoopt vrij willigers zijn, 300.000 veteranen, 600.000 zullen recruten moeten zijn. Om dit leger op sterkte te houden en de „afzwaaiers" te ver vangen, zal men het jaar daarop 975.00 man nodig hebben, respec tievelijk 325.000 vrijwilligers, 100.000 veteranen, 550.000 recruten. Tot Juni '54 is het totaalcijfer (1.075.000) als volgt opgedeeld: 325.000 vrijwilligers, 175.000 voor herhaling, 575.000 recruten. De schatting van het aantal vrij willigers kon echter wel eens te optimistisch zijn, zodat men ver moedelijk eind '52 elke maand wel 100.000 recruten zal moeten oproepen. De diensttijd is twee jaar. Iedereen, die nog niet gediend heeft, ongehuwd is en in de leef tijdsgroep tussen 19 en 26 jaar valt kan worden opgeroepen ten zij hij vrijstelling geniet vanwege zijn werk of positie. Mochten deze lichtingen niet genoeg soldaten op. leveren, dan komen automatisch de gehuwden zonder kin-deren aan de beurt. Vijf procent van het nationale inkomen der V.S. ging rechtstreeks naar de defen- Frankrijk maakte een sprong van 6 naar 9 pet. Engeland bleef daar maar iets onder, Nederland volgde (van 4 tot 7 pet), en daarna kwamen Italië, Noorwegen, België Luxemburg, Denemarken en tenslotte Portugal (thans iets over 2 pet). Men moet al deze cijfers nemen voor wat ze zijn. Olmsted zélf ^»gon met de opmerking, dat iemand die honderd dollar in zijn zak heeft makkelijk»? tien dollar uit kan geven, dan iemand die er één moet missen van de tien, die hij bezit. Zodra de defen sieuitgaven bovendien de economie van een bepaald land gevaarlijk gaan uithollen, wordt de vraag acuut of de binnenlandse vijand niet minstens even belangrijk wordt als de vijand van buiten. In 1949 gaf W.-Europa meer dan 4 milliard uit aan defensie (totaal nationaal inkomen was toen 24 milliard). Dit bedrag werd het jaar daarop verhoogd tot bijna vijf, ter wijl het thans bij een nationaal inkomen van bijna 28 milliard tot 8 milliard geste gen is. Wanneer men leest, dat de V.S. echter thans een veel groter deel van hun budget aan defensie besteden (15.7%), dan bedenke men wat Generaal Ilmsted zelf over de welgevulde en de platte beurs vertelde. Van Oslo en Den Haag tot in Taipeh op Formosa, overal heeft de MDAP thans haar bureaux. Deze verstrekken aan een centrale in Londen de gegevens omtrent hetgeen een bepaald land nog nodig heeft bij de opbouw van zijn de fensie. Londen controleert deze cijfers, gaat na of de behoeften van het ene land misschien niet te coördineren zijn met een surplus in het andere. Is dat niet het geval, kan land A bovendien niet door eigen productie de behoefte aan bepaal<j oorlogsmateriaal van land B dekken, dan gaat het verzoek door naar Washington, waar men nagaat of de MDAP-fondsen, plus de voorraden, plus de strategische situatie van 't ogen blik het verantwoord maken om aan de aanvraag te voldoen. Hoogste prioriteit hebben trainingswa penen en trainingsfaciliteiten. Volgens Olmsted was het thans reeds zo, dat de meeste landen zich voor de kleinere wa pens zelf kunnen bedruipen, terwijl Was hington hoopt dat dit binnenkort ook voor munitie en reserveonderdelen het geval zal zijn. De productie en leverantie van zwaar dere en gecompliceerder wapens houdt Amerika liever aan zich; het heeft het productieapparaat, is bovendien minder kwetsbaar. Sinds Maart 1950 is er reeds anderhalf millioen ton aan MDAP-ma- teriaal verzonden, naast een groot aan tal schepen en vliegtuigen. Eén millioen ton ging naar Europa (hoewel Olmsted het met deze cijfers nog pas zeer ernstig te verduren had!). Naast de NATO- landen kregen ook Turkije en Grieken land materiaal, bovendien steunde men Formosa, Frans Indo China, de Philip- pijnen en Thailand. Tenslotte legt het wederzijds bijstandspact van Rio de Ja neiro de V.S. daar nog bepaalde ver plichtingen op ten aanzien van de Sta ten van Zuid Amerika. J. W. HOFWIJK. (Van onze correspondent) Even voorbij de spoorwegovergang Vlas akker onder Amersfoort is vanmorgen tegen half tien een arbeider van Remi (militaire herstelplaatsen) door de mist misleid, door een eiectrische trein gegre pen en op slag gedood. De sneltrein Oost- West van 9.45 uit Amersfoort ondervond door dit ongeval een vertraging van een half uur, toen zü stopte omdat men de man levenloos tussen de rails zag liggen. De machinist van de voorgaande trein heeft waarschijnlijk niets van het ongeval gemerkt en is gewoon doorgereden. Naar wy vernemen zal de officier van Justitie ter terechtzitting van de politie rechter in Den Haag op 7 Januari a.s. een groot aantal zgn. „werkende" leden van enige hazardverenigingen uit Den Haag doen dagvaarden. ROTTERDAM, 18 December. Aanvoer in totaal 4982 dieren. Vette Roeien en ossen 1100, gebruiksvee 1313, vette kalveren 80, graskalveren 312, nuchtere kalveren 835, var kens 216, biggen 419, Paarden 267, veulens 24, schapen of lammeren 336, bokken of geiten 80 De prijzen waren als volgt: Vette koeien le kw 2.50—2.70, 2e kw. f 2.25—2.40, 2e kw. 2.00—2.20, vette kalveren ƒ2.70—2.95, ƒ2.45 —2.60, 2.20—2.40, slachtpaardea 1.90, j 1.80, 1)75 per kg., grasgalveren 340, 250, 200, nuchtere kalveren 60, 55, 52, biggen 53, 50. 45, schapen 140. 120, 100, lamme ren 115, 100, 90, kalf. en melkkoeien 1000, I 900, j 770, vare koeien 680, ƒ2630, 570, vaarzen 685, 650, 560, pinken 500, Vette koeien: aanvoer: zeer ruim, handel:, kalm, prijzen: als v. week; vette kalveren: iets groter, vlot, prijshoudend; nuchtere kal veren: iets groter, stroef, prijshoudend; big gen: kleiner, lui, als v. week; slachtpaarden: ruimer, flauw, iets lager; schapen en lam meren: even ruimer, stug, iets hoger; kalf- en melkkoeien: iets groter, redelijk, prijs houdend; vare koeien: tamelijk, redelijk, stabiel; vaarzen en pinken: iets groter, kalm, vaarzen iets stijver, pinken onveranderd. LOBITH, IJ DECEMBER 1951. Gepasseerd voor 13 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Fratemité 8, Floegaert; Wijaco, Onstwedde; T. H. G. 6, Ochsenreither Emelie. v. Dongen; T. K. G. 2, Bach; Esso 19. Schulz; Rhenania 19, Biesdorf; Avontuur, GU.iam; Esso. Dussel'dorf; Wartenburg; Badenia 61. Weinig: Mitropa 2, Boon; 's Her togenbosch 2. Smits: K. Karcher 21, Dicker- mann; Energie, Klap; Catharina, IJzendoom; De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam. 'Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Aoonneinentsprijs f4.95 per kwartaal, ƒ170 per maand, f0 40 per week. 34) Spring in mijn wagen en u kunt on derweg vertellen, wat er aan de hand is. Ah, merkte hij op, toen Quinton uitgesproken was en ernstig trachtte te kijken: hysterie op gevorderde leeftijd zoals bij mevrouw Dimsdale, zal moei- Adveitenm- pius gewone «niumbieediet_ behandelen zijn. Welke vorm la pei m-iLnu 'tr hoogte h.eft het aangenomen? Iti'juz-lilden Mede e. ug*»r. op redautiuuele k. onibi eeü't- 0 W ut?i miiUmt ter hoogte Bij u'oiitf^'l ge.'ifM ageie v.ai bij de in ui st i h' .r ol oij de erkende advertent e hu eau* verkrijgbaar zijn- Kam oenen ikieine advertentifcn) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. HazeUet, Een zeer eigenaardige. Een hevige even, welke afkeer Van een zeer bekoorlijk meisje, flr dgt op bezoek bij ons is. Tante Sophia blijft in haar bed en weigert op te staan, ofschoon ze blijkbaar haar nor male gezondheid geniet, en vanmorgen ging dit alles over in verschrikkelijke gilbuien, toen haar ontbijt gebracht werd. Wie bracht het? Juffrouw Woffran. Ja. Ahzei dokter Felspao; weer. Hij knikte wijsgerig met zijn hoofd. Dat verklaart de buien. Een anti pathie, een onverklaarbare antipathie tegen iemand, of iets, het een of an dere eten of drinken of tegen een ge woon alledaags voorwerp is een uitge sproken verschijnsel bij enkele vormen van hysterie. Ik heb een hysterische vrouw gekend, die plotseling een he vige afkeer opvatte tegen kanaries, een kanarie in een kooi zou haar gek ma ken en een man, die ik eens behan deld heb, werd wild als hij havermout pap in de gaten kreeg. De behandeling van het geval van uw tante zal ten slotte gemakkelijker zijn dan ik ver- wachtte. Hij knipoogde achter zijn bril- '^Werkelijk? Wta stelt u zich voor te doen? TT De oorzaak wegnemen. Uw gast moet onmiddellijk het huis verlaten. MaarQuinton voelde zich van binnen en buiten verbleken. Vervelend! Erg vervelend! Je vindt het nu eenmaal niet prettig een gast te vertellen heen te gaan. Lastig, erg las tig! Maar als de jonge dame ever, verstandig is als u zégt, dat ze bekoor lijk is, zal zij de moeilijkheid van de situatie inzien en tactvol vertrekken. Dokter Felspar zat volop te stralen bij het vooruitzicht van dit vertrek en wreef zijn twee gebarsten, wildieren handschoenen in zijn uitgelaten stem ming tegen elkaar, heigeen bij Quinton het verlangen deed opkomen hem te schoppen. Ik ben bang, dat dit onmogelijk zal zijn. Waarom als ik vragen mag? Het is afgesproken, dat juffrouw Wolffran zes maanden bii ons zal blij ven, feitelijk is ze min of meer geko men, om mijn tante gezelschap te hou den. Dan, zei dokter Felspar, vrees ik, dat ik niet veel voor uw patiënte kan doen. Het spijt mij, mijnheer Quinton, maar tenzij de storende oorzaak van de moeilijkheid verwijderd wordt, is het nutteloos voor mij om verder te gaan, verspilling van mijn tijd en van uw geld eéi. Hij lachte vrolijk, nam zijn bril af en maakte de glazen vlug schoon- Ik zal mijn chauffeur zeggen u eruit te laten, want de patiënt die ik op het punt stond te gaan bezoeken toen u kwam, woont een andere kant uit. Hij leunde naar voren om tegen zijn chauffeur te spreken toen Quinton hem bij zijn arm greep en riep: Wacht. Is er niets anders wat u kunt voorstel len? Geen andere vorm van behande ling? Geen kalmerend geneesmiddel. broom? Broom betekent niets yoor hyste rie. Phenacetine? Slechter, zei dokter Felspar op vaste toon, Maar we zijn er al, de wagen stopte bij Lavender Lodge, kom toch binnen al is het maar voor een minuut. Ik bid' u- Alleen uw tegenwoordigheid al kan wonderen doen. O, hier is juf frouw Woffran. Zoudt uneen, kunt u zich nu voorstellen, dat juffrouw Woffran een prikkelende uitwerking op iemand heeft? Whiff stond op de stoep in haar blauwe jas met een vlekkeloos wit, plat liggend kraagje, dat haar mooie, ronde hals vrij liet. Haar blonde haar glansde in de ochtendzon, haar gezicht was ernstig en lief en alleen Quinton, die elke uitdrukking van de beweeglijke mond en gewoonlijk ondoorgrondelijke ogen begon te leren kennen, wist, dat er niet veel nodig was, om een lach te voorschijn te roepen en dat deze slechts met moeite onderdrukt werd. Dokter Felspar, die ongehuwd was, zei na het figuurtje en het opgeheven ge zichtje vlug, maar zeer grondig opge nomen te hebben, nadrukkelijk: Zeker niet. Heel beslist niet! Hij sprong zon der enige verdere opmerking uit zijn wagen, terwijl Quinton, alsof hij be vreesd was, dat de dokter van gedach ten zou veranderen, hem in het huis drong. Na hem aan Whiff te hebben voorgesteld, drong hij er op aan, dat zij direct naar de patiënte zouden gaan. Hoe is zij nu? vroeg Quinton op zachte toon aan Whiff, toen zij samen dokter Felspar voorgingen naar boven. Volkomen rustig. Ik ben niet bin nen geweest sinds u weggegaan bent. Bij de deur gekomen stond dokter Felspar stil en stelde voor, dat hij en Quinton alleen naar binnen zouden gaan. Whiff keek verrast. Tactvol legde de dokter uit, dat hij door de uitleg, die mijnheer Quinton hem van het geval gegeven had be greep, dat de hysterische aanvallen van mevrouw Dimsdale in verband stonden met de komst van juffrouw Woffran. Quinton kwam tussenbeide. Maar als juffrouw Woffran bij ons moet blij ven in de hoedanigheid van gezelschaps juffrouw voor mijn tante, en ik haar als zodanig In volle ernst wens te laten blijven (Quinton had er geen idee van, hoe gezaghebbend het klonk), kan mijn tante evengoed het besluit nemen, om- om... Van mij het beste te maken, vol tooide Whiff. Uitstekend, ze! dokter Felspar, maar hij gooide zijn gebarsten-hand schoenen-handen omhoog op een manier die duidelijk aantoonde dat, hoewel hij nu op hun wensen zou ingaan, hij later deze handen van het geval zou aftrekken en er blij om zou zijn op de koop toe. Quinton klopte zachtjes op de deur, er kwam geen antwoord. Hij klopte weer.. Er scheen een vreemde stilte door het sleutelgat, te ademen vanuit de kamer erachter. Hij opende de deur, om het vertrek leeg te vinden. De vogel was gevlogen. (Wordt vervolgd). Theodora, V. Kessel; Liza, V. Deursen: Lor- rain, Buitendijk; Spes, Vos; Wingi, Kerkhof; Albert Kuyp, Cornelis; Rawcine, Klootwijk: Corbieres, Buitendijk; Ribeanville. Graeosel; Thea, Grinwis; Delsarto, Rennings; Oranje, v. Werkhoven; Sancta Maria, Suykerbuyk; M. Stinnes 4, Horst; Centrust I. v. d. Horst; Raetia, Wegh; Peruvia, v. Gennep; Joja, Polet; St. Antonie, Kievits; R. KarC'her 72, Bardua; HTLLEGOMAdriana, Stnit-c; BOSCH: Damco 67. Everaert; MAASHEES'- Damco 47, v. Hamelm; TEHNEUZEN: Damco 1, Roelofs; AMSTERDAM: Carl Preseer. Echart; DEVENTER: Westerwald, Maayen; BEIJERLAND: Aurora, v. d. Wijngaarde: ZWIJNDRECHT: Zuid Holland, Cornet; BODEGRAVEN: Aleida, Scholing; AMSTER DAM: Jan, Bok; DQRDT: Vihila, Ruitenberg: SPIJCK' Maria Wilhelmina, Leenman; LEEUWARDEN: Risico, Smit; HARDERWIJK Risico, Dekker: VLAARINGENAlvracht 10. v. Deursen; GELDEBiMALSEe: Augustina, de Visser; VLAARDINGEN: Voorst, Schut; Die ren. ScheUaers; AMSTERDAM: IJsseimeer, Pijman, BELGI6: Elfrieda, Haverkamp; Mosslau, Vierkant; Leonie, Hellemans; Lisette, Bon- varlez Gean, Venema; Henka 6, v. d. Berg; Limburg; Keijzers: Morgenster, de Jo-ngh; Priton, Bakels; Vertrouwen, Bakels; Robin son, v. Hee; Shamrock 2. Minnebo; Pierre, de Meerdt; Loruja, v. IJzendoom; R. Kar cher 125. Herincx; 3 Gezusters, Wolthuis. DUITSLAND: Pax. Veenma; Anton Hugo 2. Pickaart; IVan, Joos; Bergwijk, Staal; Energie, Galenkamp: Nenuphar, Toering: Actief. Kievit; Gema, v. Keulen: Onrust, Heuvelman; Bona Spes, Rink; Koerland, v. Baaien; Johanna, Sanders; 3 Gebroeders, Duizendstra; Vlist. Kaat; Energie. Hesser; Subtil. Landuyt; Niets bestendig, Tuyl; Ener gie v. Bon: Verwisseling, Venema: Johanna, Kemps; Hencor, Derksen; Passant, Smilbil; Avontuur, Kanen: Spes, Gazenmier; 2 Ge broeders, v. Leeuwen: Geertruida, Frieling; En Avant, Bastiaanse; Hemma, Smit; Theo, Engelaar; Geziena Elisabeth, v. Ooyen; 2 Ge broeders, v. Gelderen: Aardland, Gebuys; Neptun, Springveld: Harry, Tuilemans; West phalia, Joore; Holda, Moll; Fanto 25, Panix; Lerna, Pierant; Laga, Reinardts; Pasto, Bon ten; Everdina, v. d. Klooster: S. F. R. 517. de Ruiter; Leviathan, Flipsen; Frans Haniel 2, Reitz: Schwarzwald. Beek: Hanii 96, Stem pel: Solferein, Dorfler; R. Karcher 14. Keiler Narvix. Curbal; Adlinden 9. Rheinhardt: Klockner 17. Terschuren: Kockner 23. Nott. R. Karcher 2. Dreibel: Alvracht II, Welting; Katla v d. Pol: "Maasstroom 32, v. Dijk: w. T. A.' G. 119. Fisbed: Odin, Donkersloot, Helsehe. Maliers: Ditrieh, Welbedacht: Wil lem Anton, Wegh; Maria, v. Megen: Comp- tolr 28, Binz; Willy, v. Lent; Maria Adrians, v. Len; Corjo, Zimmerman; Lekkerkerk, Ver meulen; Éwald, Rohnen: Meeuw, Rigter; Adriene, Hofman; Speculant, v. d. Wijngaarde Ronsean, Blathner; Frederik. Deenen; Vic tor Hugo GTassmann; Fanto 39, Schops; Berg Lucassen. BASEL: Hernia, Janssen: Zeelandia, Goed hart: Caucasia, v. d. Beemt; Basllia, v. Gent: Rijn Schelde 6. Meijer: Express 34. Drunen; id. 30, Schreuders; Industrie 75, Dodder; Rijo- lina. v. d. Haar, Thuringa, Maessen. STRAATSBURG: Orion, Tromp; Medoc, Janssen: H. Kurler 9, Jurleh. HANSWEERT, 17 DECEMBER. Gepasseerd en bestemd voor: BASEL- Heidi Haller. Scholten; Rheinunion 5, Van Strijdonck: Pillon. Vermeiren: Schel- rieland, van Striem Piz Sol, Kieffer; Express 55, v d. Stadt: BELGIE- Variatie, Versluis; Hio. Ruiten berg; Vught, Verkaik; Otto Haller. Neuer; Nema Hoogendoorn; Pax, Bos; Hollandia, v d Wolf Nooit Gedacht. Pik- Rika, Kor poraal- Stad Amsterdam 12, Zaal; Soestdijk, Vastre'e: Edelweiss XI, v. d. Krans: Schwarz wald Janssen; Verdi, Brink; Damco 57, Theenaart; Monique, De Roeck; Edelweiss 22, Mathey; Edelweiss 15, v. d Abeele; Adrien. van Reemortel- Aviateur, Oliesla gers- Mercurius, Hevrrien: Main 67, Huss- mann; Rhenus 147, Koch: Schafhausen, Kief fer- Terni, Goedegebuure; Tempo, de Boer; Telegraaf 18, v, d. Mast Telegraaf 17, Snoek; Rhenus. den Uil; BB 46. v. d Loop: Rio. de Looff: Express 38. Swartjes- Kerkwijk, Jans sen: Christina, de Koning; Rival, van Kaam: Ballia, Schoots Capria, Asmacher; Express 20, Fuchs: Telegraaf 20. Sinon: Telegraaf 9. de Bue; Navexmotor 8, Ilegems: Haringvliet, Keyzer; Mascotte, v. d. Vliet; Myrrhn, Ha- melink: Maria, van Denderen; Pauline. Pols; Amstel 6. Schreuders Victorine. Joos: Pieter- nelia Maria, de Wachter; Tine, Lagendijk; Waltraud, Jesse. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 19 December: le tij 7.S8 u„ 2e tij 20.29 u. WATERSTAND TE DORDRECHT Woensdag 19 December 1951: le hoog water 9.04 uur, 2e hoogwater 21.17 uur; le laagwater 4.13 uur. 2e laagwater 16.31 uur. WATERSTANDEN VAN 18 DECEMBER. Rhemfelden 2.14 (onv.); Breisach 1.46 (—0.02); Straatsburg 2.35 (—0.03); Maxau 4J>2 (—0.14); Mann-heim 2.73 (—0.17); Mainz 2.05 (-O.10); Blngen 1.84 (—0.08); caub 1.98 (—0.09); Trier 1.94 (+0.92); Coblenz 2.25 (—0.04); Keulen 2.1» (—0.12); Ruhort 4.34 (—0.09); Lobtth 10.52 (—4.19); Nijmegen 8.36 (—0.19); Arnhem 8.24 (—0.14): Eefde (IJssel) 3.75 0.06); Deventer 2.78 (—0.03); Monsi-n 55.50 (onv.; Vlsé 50.55 (—0.17); Borgharen 40.44 0.26); Belfeld 11-61 (—0.17); Grave (beneden de sluis) 4.86 (—0.05): Namen 1.67 (+0.15.) MINSTE VAARWATERDIEPTEN. 18 December: Heveadorp—Vreeswijk 2.65.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2