Nieuws uit ST AD en OMTREK Voor De f 3.500.000.- raken veel stank slagader voor de stad is nu we kwijt op peil Kunstgenieting voor iedereen dilettanten prachtig gestart s0e WINTERTOURISME IN BELGIE P 5S Ontwikkelingsavond door Het rioolgemaal is het hart Gijsbert Nieuwland zei behartigenswaardige dingen De kustde Ardennende hoofdstad NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kassier verduisterde 12.000 13.000ste schip binnen K WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 PAGINA 2 Al in gebruik Watermassa DE BURGEMEESTER KON OVER DE BRUG KOMEN Ooievaarsbrug eerste stap SCHRIJFT IN UIT burgerzin Een prachtig boek van dr Gombrich Frisse ogen Oostende vooraan Des winters in de Ardennen Ook Brussel weert zich geducht BESTUURSRAADS VERGADERING K. A. B. katholieke leeszaal SLUITING BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE LAATSTE BERICHTEN Rotterdam—Antwerpen Redevoeringen van wethouder Van Tilburg en burgemeester Oud worden gepubliceerd SLUITING MOEDERCURSUS GESLAAGD BURGERLIJKE STAND DEVIEZENREGELING EN AUTOTOERISME PRIJZEN JAN CAMPERT- STICHTING UITGEREIKT NED. VRACHTENMARKT Vo Door een enkele druk op de knop heeft hedenmiddag om ongeveer uur de burgemeester van Schiedam, mr J. W. Peek, de nieuwe centrale rioolbemaling in gebruik gesteld. Na ruim vier jaar arbeid is niet alleen het stadsbeeld achter de Broersvest grondig gewijzigd, maar heeft Schiedam een der modernste rioolgemalen van Nederland ingeschakeld in een der voornaamste taken in een geordend stadsleven, het kwijtraken van wat overtollig is en werd. In niets doet dit gebouw aan zijn voorganger denken. Het oude rioolgemaal, berekend op de kleine stad, lag verborgen tussen de ruine en de Rijks H.B.S.; het had geen andere dan zijn min of meer onwelriekende functie, die niettemin zeer nuttig gebleken is. Dit nieuwe gemaal is niet alleen een bittere noodzaak, het is een stedebouwkundig zeer fraaie noot als afsluiting van het singelcomplex in het Oosten, als oplossing tevens van 't Marconistraat-vraagstuk, dat al sinds de voor-oorlogse jaren op een oplossing wachtte. Schiedam moet voor dit werk danken de directeur van Gemeente Werken, ir Aikema, die bijtijds de noden in dit en ander opzicht gezien heeft, de adj.-directeur ir Moesker, die door een grondige studie de gegevens kon verschaffen, aan de hand waarvan dit gemaal tot stand kwam, de stadsarchitect de heer De Haas, die voor het uiterlijk zorgde en met eenvoudige middelen een evenwichtige en alles- tins aangename vormgeving bereikte, de heer Schipper, die het stedebouw- Jtundig voortreffelijke karakter ervan met zijn plantsoen-aanleg heeft ondersteund en B. en W., die bijtijds de credieten beschikbaar stelden. De grote hal, icaarin de zes motoren staan opgesteld. Het moet een grote voldoening zijn voor alle werkers aan dit object, dat juist in deze tijd, waarin het crediet uitermate schaars wordt, deze ingebruikstelling kan plaats vinden. Wat er nu verder ook nog zou kunnen gebeuren. In ieder geval is een der slagaders van iedere stad en een der noodzakelijke voorwaarden voor de geringste uitbreiding aanwezig. Want waarom is dit -gebouw zo belang rijk? Het oude gemaal kwam niet alleen capaciteit te kort voor zijn beperkte taak. het bemalen.van de oude stad en het Oos ten, het was totaal onvoldoende om de stadsuitbreidingen voor zijn rekening te nemen. Reeds vóór de oorlog werd achter het Julianapark een rioolgemaal gezet, dat het Westen, het Frankenland, bemaal de en het rioolwater loosde op de Water weg. Deze oplossing had men voor ieder van de nieuwe gemalen kunnen kiezen. Naar mate de 1=tad groeide, had men nieuwe gemalen kunnen plaatsen en deze met de Maas kunnen verbinden. Niet al leen zon deze oplossing weinig naar de zin van het Hoogheemraadschap Delfland zijn geweest, omdat dit toch al vecht te- gén de verontreiniging van de polders, maar zij was ook duurder. Het bleek goedkoper om diverse rioolgemalen door middel van een persleiding aan te sluiten op het Centrale Gemaal Marconiplein. Bovendien kan in de randstad Holland met de enorme hoeveelheden vuil water, die op de rivieren en boezemwaters ge loosd worden, de tijd niet ver meer zijn. dat tegen de verontreiniging bepalinigen gemaakt zullen worden. Deze zullen riool waterzuiveringsin!-tallaties noodzakelijk maken. Wat is dan vanzelfsprekender dan dat deze zuiveringsinstallatie tot één be perkt kan blijven. De grond hiervoor is nu reeds in Nieuw Mathenesse, vlak langs de persleiding, gereserveerd. Aansluiten is gemakkelijk. De bemaling geschiedt reeds ongeveer een half jaar via het centrale rioolgemaal, want bij ieder nieuw stuk, dat aangeslo ten kon worden, moest de taak van -,1e vroegere bemaling worden overgenomen. Vandaalg is echter het ogenblik gekomen waarop alle grote aansluitingen^ tot stand kwamen. Het is -met de onrust in de bin nenstad voor een goed deel gedaan. Ten minste. Van Gedeputeerde Staten werd 'bericht ontvangen, dat met de demping van de Raam en de Zijlstraat en met de riolering hiervan begonnen kan worden. Dat bete kent dus opbreken in die contreien, al zal wel iedereen deze onrust voor lief reman, als het rescltaat mee overwogen v --M. Aanbesteed moet bovendien wor den h=t leggen van de persleiding van de r-'-'.-nrsbrug door de Kerkrtraat over "-oersvest door de Korte Singelstraat r' ar het rioolgemaal. Dit is een deel van de persleiding, welke het gemaal Nieuw land tussen de Hermes-velden met het centrale gemaal verbindt. In de Ooie- vaarsbrug liegen de buizen daarvan ul. Maar het allervoornaamste werk is van daag afgesloten. Reeds enkele malen beschreven wij de werking van het Centrale gemaal. Volop werkt ook reeds het rioolgemaal in Ke- thel, dat alleen het huiswater verwerkt, omdat er een aparte drainage lis voor het regenwater, dat op de poldersloten loost, In dit rioolgemaal Kethel zijn ervaringen opgedaan met de -kern van de gehele in stallatie, de commuters. Deze „vlees molens" hakken door fijne roterende bij- tels het grove vuil aan stukken, waardoor de pompen van het rioolgemaal niet be schadigd kunnen worden. Volgens de handleiding moeten deze bijtels eens in de paar maanden vernieuwd worden, maar het eerste stel werkt nu reeds een half jaar zonder mankeren. In Amerika is men op sommige plaatsen met deze „Commuters" zover gegaan, dat men he> normale huisvuil via een riolering af voert. Wij zouden de compostbereiding noch de twee-maal-wekelijkse ratel op de vroege ochtend niet willen missen. De er varingen met de installatie zijn inmiddels hier boven alle verwachtingen gegaan. Het rioolwater, dat aan de kant van de Korte Singelstraat binnenkomt, hetzij van de directe riolering, hetzij van de pers leidingen van andere gemalen, krijgt ge legenheid de zware delen te laten bezin ken in een voorruimte, die eens in het halfjaar met een kolkenzuiger van de Gemeentereiniging kan worden leeggezo gen. Dan komt het water In de ruimte, waar de drie commuters staan opgesteld. Via deze commuters komt het in de ver deelruimte, waar de t-lurven van de pom pen in uitmonden. Er zijn zes van die knapen. Twee van betrekkelijk geringe capaciteit, n.l. 550 m.3 per uur bij 6. m. opvoerhoogte, één van 1100 m.' per uur en drie met tezamen een capaciteit van 6600 m.3. Dit lijken niet alleen enorme hoeveel heden, maar het zijn grote hoeveeheden, omdat er vrijwel nergens in de stad, dan in de havens, gelegenheid bestaat veel water op te bergen bij hevige regenval. Er zijn geen boezems voldoende. Het gemaal is dan ook berekend op de hevigste regenval Komt die. dan halveert men zelfs de hoeveelheid water, die de persleiding; naar de Waterweg zou moeten verwerken door de noodpersleiding naar de Buitenhaven in gebruik te nemen. Im mers het zou een onoplosbaar probleem worden buizen van het Marconiplein via de Lange Singelstraat, de Nieuw Mathe- r.esserstraat, de Maai-dijk en de Voor- hsvenkade zo groot van doorsnee te ma ken, dat zij die grote hoeveelheden ge makkelijk zouden kunnen verwerken. 1 Meter doorsnee is toch al een hele lap. Nu kan er 13.000 m.3 per v.ur weg- gestouwd worden. Die vallen hoogstens 10 keer per jaar. De 'leiding naar de Bui tenhaven is nog een decimeter breder in diameter. Wij hadden het al over eventualiteiten. Dat men op alles gerekend heeft, gaat zelfs zover, dat er een diesel-generator staat, die in geval van nood voor de elee- Irische pompen van resp. 25, 50 en 425 p.k. de stroom kan opwekken. Men moet onwillekeurig aan de laatete oorlog terug denken om te begrijpen, hoe belangrijk dit is. Is de bouw een werk des vredes; wij wezen er al op. hoevee! ervan In de oorlog werd uitgedokterd. Want vóór de oorlog was er al een plan om een nieuw rioolgemaal te bouwen op deze vlakte, maar meer naar de kleuterschool toe maar de verandering van de stadsgrenzen en de uitbreidingsmogelijkheden. welke Schiedam kreeg, maakten een totale her waardering en herberekening van de ge gevens noodzakelijk. Dank zij deze studie, in een lijvig boek door is S. Moes'ker vastgelegd, is alles nu zo uitgerekend, dat dit gehele gebouw werk 'biedt aan één man. Meneer De Vla- mimg heeft heel wat tijdig nodig om van hc-t ene eind naar het andere te komen, maar het is zo voor hem uitgekiend dat hij alleen maar erop heeft toe te zien, dat de automaten hun werk doen. Want alles regelt zich vanzelf. Door vlotters worden bij groeiende waterstand achter elkaar de pompen in werking gesteld, zo dat bij heviger regenval spoedig het werk van de kleinen door de groten wordt overgenomen. Zelfs het regelen van de afsluiters, die het water naar de Buiten heven brengen, gaat automatisch. Later zal het rioolgemaal Nieuwland ook nog in tijd van nood door een kortere leiding op de Nieuwe Haven bij de Vlaardinger Poort kunnen lozen. Maar ook daar zal het openen der schuiven mechanisch ge beuren. Tot op heden heeft dit alles 3.500.000 gevraagd. De heer Dp Haas, de architect, zal U weten te vertellen, dat het meeste ervan in de grond' zit. Niet alleen aan kostbare machines, maar vooral aan fun dering en bijzondere technische construc tief. Die constructies hebben de heer De Haas voor moeilijkheden en mogelijk heden geplaatst. De strenge indeling van de onderbouw vroeg om voortzetting hiervan in het uiterlijk. Dank zij de sa menwerking tussen Schokbeton, die de betonnen spanten op de millimeter nauw keurig afleverde en Braat in Delft, die voor de stalen ramen zorgde, kon alles als een meccano-doa? gemonteerd wor den. Wat gaa> dit alles ons nu opleveren? De lang verbeide methode om van de stank in de Schiedamse havens af te ra ken, omdat aanzienlijk minder huisaan sluitingen op de havens zullen lozen. Im mers het rioolgemaal Broersvest loosde op de Buitenhaven. Wel blijft het gedeel te van de stad tussen de twee havens op deze wateren het huiswater kwijtraken, maar veel oud zeer gaat verdwijnen, vooral de stankverspreiders Raam, Zijl straat en later de Noordmolenstraat en St. Annazusterstraat. De Schiedamse industrie is niet geheel ongemerkt aan dit werk voorbijgegaan, want de Fa Breve leverde de stenen front- thuur voor de vijver. Pompen en motoren kwamen van Stork Co in Hengelo, waarvoor W. Smit Co, Slikkerveer, het electrisch gedeelte leverde. Pieter Starre- veld versierde de 'gevel met eenvoudig beeldhouwwerk en de Fa Gellings maak te het siersmeedwerk. Toen deze week de eerste paal voor de Technische school geslagen werd, moeten velen zich hebben afgevraagd, hoe het nu met de verbinding staat van deze school met de stad. Immers de pont over de Noordvest kan men niet meer dan als een noodoplossing zien. Dat deze kwestie al veel langer onder ogen werd gezien, blijkt uit de eis, die Gedeputeerde Staten stelden, toen de Gemeente het Uitbreidingsplan Nieuwland voorlegde. De verbindingen van dit deel met de oude stad waren abominabel en alleen enkele forse nieuwe oeververbindingen konden hierin verbetering brengen. Van daar, dat aan de goedkeuring van het Uitbreidingsplan de eis gekoppeld werd om een nieuwe Ooievaarsbrug te bou wen. Een eis, die als logische conse quentie de bouw van een nieuwe brug over de Noordvestgracht zal moeten krij gen, maar daarover is men in een inves- teringsarme tijd wat stiller. Dit klemt temeer, daar er plannen schijnen te bestaan om te beginnen met het nieuwe Katholieke centrum, dat achter de Noordvestsingel geprojecteerd schijnt te zijn. Wat wij vandaag vieren is dus de eer ste stap naar een verbreking va" de kluisters van oud-Schiodam. We hebben een grote, zware stap over de Schie ge zet als voorbode van andere zware stap pen, die onder de laars van de vooruit ging de oude krotten in deze buurt zullen vermorzelen. Er zijn al veel huizen onder de slopers hamer gevallen, die hier een breedte van 18 meter straat hebben vrij gemaakt, de mond van de grote radiaalweg, welke over Noordvest, spoorbanen en toekom stige Rijksweg heen naar Noord Kethel zal gaan lopen. De nieuwe brug heeft alle herinneringen weggevaagd aan de oude Ooievaarsbrug, al heeft zö de om geving de dienst bewezen het markante geveltje van het huis van de fam. v. d. Toorn meer uit te doen komen. Wat. by een brug als die over de Var- kenssluis in de lucht hangt, dat zit by deze brug in de kelder. De lange brug- klap met het wegdek hangt practisch in evenwicht met een stuk klap, dat inde kelder verdwijnt. Met zo gering mogelijke kracht kan dus dit evenwicht 'ten gun ste van het tegenwicht verbroken wor den en de brug gaat open. Zo simpel als wat. De landhoof'den zijn met elkaar verbonden, zodat de brug enigszins het karakter heeft van een dok. In het ver bindingsstuk zijn alle leidingen voor nu en voor de toekomst verankerd. Ir S. Moesker is als leider van de afd. Waterbouw van Gemeentewerken de man, aie voor het ontwerp verant woordelijk is. Alle tekeningen, bestekken en contracten werden door de dienst van Gemeente Werken opgemaakt. De on derbouw is van de Gebr.'s Nederveen en de brug. zelf van Werkspoor, Am sterdam. Ir L. de Haas zorgde voor het uiter lijk van de brug, van het huisje van de landhoofden van de leuningen. De Burgemeester kon vanmiddag over de brug gaan, omdat de Raad met 700.000 voor deze bouw over de brug wilde ko men. (Advertentie) Woningbouw-lening 1952 Wielrennen is een enige sport. Als het geen enige sport was, hoe zou Martin Duyzings er dan zulke heerlijke lappen over kunnen dichten. Bordewijlc zegt wel: Geef een schrijver een steen en hij bouwt er een hele straat van', maar tus sen schrijvers en journalisten gaapt een brede kloof. Extra breed waar het be treft het gilde van de sportjournalisten. De schrijver leeft bij de gratie van de „Dichtung"; de sportjournalist bij die van de „Wahrheit". Waarmee ik nog maals wil zeggen, dat er in de wieler sport zeer veel moet zitten om er dien overeenkomstig veel uit te kunnen halen. Aanvankelijk dacht ik altijd, dat het de liefde voor de natuur was, die het rennersbloed op temperatuur bracht om in vloeiende stijl achter elkaar via de geijkte „Rondesof „Tours" wat van de wereld te zien. Wie het filmjournaal zag vanenkele rondes, moest deze conclusie vislikken. Juist als het mooi werd, druk ten diverse heren hun neus dieper op het stuur en begonnen het onmogelijke werk je liet grind of de steentjes van de weg te tellen. Vandaar de bijnaam Bric Schotte, de boekhouder. Geen moment twijfelend aan de integriteit van dit blad en deszelfs journalisten heb ik ver dere naspeuringen naar hel diepere we zen en genot van de wielersport laten varen en heb er mij bij neergelegd, dat het een geloof is. Het gaat mijn verstand te boven. Ik moet hier aannemen op ge zag van een ander. En hoe gaarne doe ik dit. waar het zulk een gezag betreft. Bijtijds heb ik het geloof omhelsd, want wat ik Zondag beleefde, had pril ontluikende overgave teniet kunnen doen. Ik teas in de Volksbond en zag daar, hoe ettelijke wielrenners stonden te trap pelen om op een Sisyphus-apparaat te gaan zitten, dat met de huiselijke naam „Home-trainer" werd betiteld. Die Si syphus was een oude Griek, die de goden had vertoornd en daarom in de onder wereld steeds een steen tegen een berg moest wentelen, die dan bijna boven door onzichtbare handen weer naar beneden gegooid werd, waarna alles opnieuw be gon. Zo ook hier. Nu was het echter geen straf, maar een sport. Een enige sport, naar wij geloven. Daar gingen ze de Pedaalridders, de Renners van Schie dam, FeijenoordApollo, De Spartaan, de Hoekse Renners en de Swift Combi natie. Zij spurtten op hun fietsen zonder een steek vooruit te komen en konden zelfs niet zien, hoe achter hen een pijl langzaam opliep. „Zullen wij niet een aardige landschapsfilm draaien", sugge reerden wij aan een der bestuursleden. Dan hebben ze tenminste de illusie niet voor niets te rijden". Óe man hoorde ons niet. Hij ging geheel op in de verrichtin gen van de heren renners. Er was één voordeel. Het publiek kon nu tenminste niet onvenvachts oversteken. Ik vind het heerlijk om in de wieler sport te geloven, want dit geloof vindt een heerlijke bekroning in de overden king van de uitersten. Men zal iets an ders dan dat werk van Sisyphus moeten bedenken om deze sportgelovigen te straffen in het hiernamaals. Hun zinloze arbeid hebben zij al achter de rug. Zinloos tenminste in de ogen van de niet-gelovigen. Maar wij zijn dat geluk kig niet meer. LEO Over beeldende kunst schrijven op een geleerde manier is niet moeilijk. Het jar gon van de kunstcritiek bevat tal van vage uitdrukkingen die alle nauwkeurig heid hebben verloren, en het is voor iemand die over kunst schrijft maar al te verleidelijk zich achter deze onbe grijpelijke vaagheden te verschansen. Hij zal zich dan aan het lezerspubliek wel licht voordoen als een diep peilende kunstkenner, maar hij zal zijn doel voor bijschieten. Want zijn geschrijf zal de lezers het gevoel geven dat het begrij pen en genieten van kunst slechts aan een bevoorrechte groep van mysterieuze fijnproevers is voorbehouden. Maar de kunstbeschrijver die het goed meent met de kunst en met het publiek zal juist moeten trachten de kloof van misplaatst ontzag en onverschilligheid, die de massa verwijderd houdt van de kunstgenieting, te overbruggen. Door op begrijpelijke wijze de schoonheid van de kunst te beschrijven en door de remmen de vooroordelen weg te nemen die het grote publiek kopschuw maken voor alle artistieke weergeving waarin de werkelijkheid niet aanstonds herkend wordt. Dit nu is zelden op een meer heldere en meer overtuigende manier gebeurd dar dr E. H. Gombrich het doet in zijn onvolprezen boek „The story of art", dat dezer dagen in Nederlandse vertaling verscheen onder de titel „Eeuwige Schoonheid" (Uitg. W. de Haan,Utrecht). De schrijver is een zeer knappe kunsthistoricus, maar hij bewijst in dit boek een nog betere paedagoog te zijn. Zijn eerste taak was om de lezer zijn boek is zowel voor leken op kunst gebied als voor insiders belangwek kend van eventuele vooroordelen te bevrijden. Dat doet hij in een mees terlijke inleiding, waarin hij het goed recht van de kunstenaar, om de natuur met eigen ogen te zien, bepleit en als voorwaarde voor de kunstbeschouwer stelt dat hij zich los moet maken van conventionele voorstelling en eigen visie, om open te staan voor hetgeen de kunstenaar heeft willen uitdrukken. Dan is de lezer rijp om met frisse ogen de beeldengalerij van dr Gombrich te zien en met vertrouwen diens commenta. ren te volgen. Die commentaar vertoont nergens de droge wetenschappelijkheid van de vakman, noch de pedanterie van de „kenner". Hij is een gemoedelijke mu- seumgids die met zijn lezers een rond gang maakt langs de schoonste en voor de ontwikkelingsgang meest karakteris tieke voortbrengselen uit de kunsthisto rie. Ieder monument dat hij bespreekt, is afgebeeld en bij iedere illustratie ver telt hij dan met een schijn van willekeur wat hij in dit werk ziet en waarom hij het mooi vindt. Die willekeur is inderdaad slechts schijn. Want wie het boek doorleest, ont dekt er een duidelijke lijn in. Vanaf de praehistorische kunstenaars tot de mo dernsten wijst hij de voortdurende golf beweging aan van veranderingen en overlevering. Telkens noteert hij de sa menhang van een bepaald werk of een bepaalde stijl met het verleden en de betekenis ervan voor toekomstige kun stenaars. En dit alles op de toon van een docent die zijn pupillen kent, hun moeilijkheden en hun zwakke punten en die onderhou dend vertellen kan omdat hij zich niet (Van onze Brusselse correspondent) Des winters aan de kust. DAGBl AD VOOR SCMCDAM fR OMSJRCRtR 73ste Jaargang No. 21724. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw RK. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 87423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. ADonnetnen'spfijs 1 70 per maand A-lvu» lentil- pi 1.1? j 0 15 pfi ti'll m. n In Mt'fU' k 'imhih'rt'E mi'M ur millimeter hoogte Bi; .'oiitu t oe.deii ageie tarieven, welke bii ie nihnniatratits ol bij de erkende ad/er tent e bureau* verkrijgbaar zijn. K im tuenen (kielne advertentiën) tot 20 wuorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 80 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelzet. Gelijk dat in veel andere landen het §eval is, speelt ook in dé economie van elgië liet tourisme een belangrijke rol. Over het lopende jaar was er een omzet van ruim drie milliard francs mede ge moeid. Dit werd mogelijk gemaakt door o.m. de komst van 40 pet meer touristen uit den vreemde dan in 1950. Niet min der interessant Is de vergelijking met het jaar 1937, dat een zeer goed toeris tenjaar was, en toen men nog niet eens wist wat deviezen moeilijkheden waren! Welnu, 1951 overtrof het cijfer van 1937 met 12 pet. Men is dus op de goede weg. Doch degenen die zouden denken, dat men hier nu maar rustig het volgende zo merseizoen afwacht, in de hoop dat het minstens even goed zal zijn als dat van 1951, kennen de Belgen niet. Van die toegenomen touristische reislust willen zij thans gebruik maken om het mes langs twee kanten te doen snijden. Zo- mertourisme is goed en wel, zo redeneert men hier nu, maar zomer- en tegelijker tijd daar ook wintertourisme aan vast koppelen, is nog veel beter! En de Belgen zjjn aan het werk gegaan, om dit ideaal te verwezenlijken. De kuststeden, die tot nog toe van enkele zomermaanden soms waren dat, wegens slecht weer, maar weken fhoesten „leven", willen nu ook een win tertourisme in het leven roepen. Natuur lijk niet om het zwemmen in Ijskoud zee water aan te moedigen. Neen, zij willen het, naast het aantrekken van een cliëntele voor hun magnifieke kuurinstai- laties, zoals het Thermenpaleis van Oost ende, meer langs de ontwikkeling van artistieke en culturele week-ends zoe ken. Het lag voor de hand, dat de koningin der Belgische badsteden het voorbeeld zou géven. De Oostendenaars zijn een taal en wilskrachtig ras. Men weet daar wat strijden en worstelen is. Nagenoeg dui zend jaar geleden was hun stad eerf klein vissersdorp, dat eerst rond 1267 wat ende over een der mooiste Casino-Kur- zalen van Europa beschikken, waarvan reeds volgend jaar grote gedeelten in gebruik worden gesteld, welke dan een der brandpunten zullen vormen van het wintertourisme, waarvoor men nu al aan het werk is. Een vijfjaren plan voorziet in het op nog groter schaal perfectionneren van een reeds zeer moderne vissershaven, met een vloot volgens de nieuwste be grippen. Men heeft daar ook de laatste hand gelegd aan fabrieken, waar gefileerde zeevis onder temperaturen van 40 a 45 graden C. wordt bevroren, om in keurige verpakkingen, als waren het dozen pra lines, in de magazijnen verkocht te wor den. De afval, die 50 tot 60 pet van de vis bedraagt, wordt tot meel verwerkt, voor varkensvoeder en ander dergelijk ge bruik. De Oostendenaren zijn zeer trots op .deze specialiteit van hun stad, doch de koningin der Belgische badsteden streeft nog andere hobbies na. Zij zal ook de huidige jachthaven aanmerkelijk uit breiden. Verder zal een zeestadion wor den gebouwd, waar in 1954 de wereld kampioenschappen voor roeien zullen plaats hebben. Ook staat het aanleggen van een slipway voor schepen van 2Ó00 ton nog op het programma. Niet minder dan één milliard francs werd voor het verwezenlijken van al deze plannen uit getrokken. Niet meer gedurende enkele maanden of weken, maar gedurende heel het jaar, wil Oostende voortaan ten dienste van het internationaal tourisme staan. Het verleden is daar om te bewijzen, dat, als de Oostendenaars iets willen, zij dat met hun energieke wilskracht ook weten te Volbrengen. f 4.95 per kwartaal n 40 per week .r avw.me Rr,i„mö.ee<ite op de voorgrond trad. toen het stadsrech- h..uB,e ten ontving uit de handen van Marga- ■e, mier „p reddctiuneie -etha, gravin van Vlaanderen. Vijf maal heeft, in de loop der eeuwen, de zee deze stad vernield. Vijf maal heb ben haar inwoners ze weer opgebouwd, steeds groter, steeds mooier. Voorts hebben nog vier maal oorlogen en bele geringen haar eveneens met de grond gelijk gemaakt. In 1945 waren 5000 van haar 9000 woningen verwoest. Ook die rampen zjjn de Oostendenaren te boven Wat nu het wintertourisme in de Ar dennen betreft, dit zal hoofdzakelijk op het natuurschoon en op de regionale gastronomie worden afgestemd. Wie kent niet de aangrijpende schilderachtigheid der Ardennen in de zomer? Wie herin nert zich niet haar majestueuze, door zon beschenen rotsen, haar smaragdgroene bossen, haar oude kerken en kastelen, haar bergen en dalen? Men kent dit alles alleen echter maar in het zomerse gewaad. Nochtans de Ardennen zijn in de winter, als een voile van sneeuw haar bedekt, zo moge lijk, nog aantrekkelijker. In dat aspect zagen haar echter maar weinigen. Men wil thans nu het verkeersprobleem per trein en bus zo gemakkelijk is, ook de winterse Ardennen propageren. Eerst de wonderlUk-moole winterlandschappen be zoeken, daarna, in de gezellige hotels en gekomen."Over enige jaren zullen de irestaurants, niet zelden met rustieke laatste littekens van de jongste oorlogs- atmosfeer, genieten van smakelijke re- rampen ztin uitgewist. In 1953 zal Oost-lglonale spijzen, geaccompagneerd door de delicieuze wijnen van „la douce France". Brussel, de hoofdstad, deed eigenlijk al lang aan wintertourisme, vooral met haar ontelbare manifestaties op arti stiek gebied. Zij heeft daar echter sedert drie jaar een nieuwe „onderneming" aan toegevoegd, iets van sensationele aard: de iichtfeërie en het seizoen van Brussel. Sedert 7 December, viert de licht-orgie hier hoogtij. Hele boulevards en plaatsen, zijn op werkelijk toverachtige wijze ver licht. Enorm is van nu af aan reeds de belangstelling, die niet alleen uit Belgie zelf, maar ook uit Nederland, Frankrijk, Engeland, Duitsland en zelfs uit Zwit serlanden Amerika aan de dag wordt gelegd. Zelfs witte kornetten zagen wjj, van kloosterzusters, die met haar pu pillen haar ogen de kost kwamen geven. Samen met de feërie, is ook het artis tieke, het gastronomische en het hoofd stedelijke aspect van het „seizoen van Brussel" iets wat door kwaliteit en volu me respect afdwingt. De schouwburgen, de opera, de expositie-zalen waarborgen hoogtepunten van kunst en cultuur. Een expositie van oude en nieuwe kant, samengesmolten met de meest luxueuze tafelserviezen, is voor liefheb bers reeds een bezoek overwaard. In alle restaurants domineert de gastronomie! Het grootsteedse aspect is niet min der verbluffend. Twee staaltjes daarvan vormden de Fantastische Nacht en het feest ten stadhuize, waarop prinses Josephine-Charlotte als eregaste tegen woordig was. Bij de Fantastische Nacht waren alle zalen van het grote Hotel Métropole op de Brouckèreplaats betrokken. Overal in die zalen speelden orkesten, waren er attracties, werd er gedanst. Drie dui zend aanwezigen. De receptie op het stadhuis was niet minder grandioos. Het lag daar, met al zijn verlichte vensters, als een sprookjes- slot, in het midden van andere magni fieke getuigen van het bouwkundig ver nuft uit het verleden. Ontelbare autos brachten de invités, de dames in avond toiletten, de heren in rok of uniform, waarop de schittering van vele decora ties. Er waren de nationale gewaden uit Chin. uit Indonesië, uit India: een Oos terse inslag op dit westerse feest. Voorafgegaan door de stadsstafdrager en hellebaardiers in hun kleedlj uit de 17e eeuw verscheen de tengere prinses, aan de zijde van de burgemeester in ambtsgewaad, die, op zijn beurt, gevolgd werd door zijn wethouders, eveneens in uniform, en de gemeenteraadsleden. Na de presentaties, schreed de prinses met hetzelfde gevolg door de gothische zaal, waar duizend genodigden haar toejuichten. Overal stonden buffelten opgesteld. Er werden door de dames fortuinen aan ju welen gedragen. De aanblik van dit schouwspel was werkelijk indrukwek- Icead. Uiterst voldaan verlieten gisteren vele Schiedamse muziekbeoefenaars het Volksgebouw aan de Tuinlaan. Maar nog meer voldaan dan zij, kon de inleider van de ontwikkelingsavond, de heer Gijsbert Nieuwland, zijn over het succes en de betekenis van zijn voordracht. Een suc ces, dat mede gedragen werd door de leden van zijn kapel, de marinierskapel, die lieten horen wat er met de verschil lende houten blaasinstrumenten te berei ken valt. Deze gehele last van tevreden heid en dankbaarheid viel terug op de Sectie Muziek van de Schiedamse Ge meenschap, die door het bestuur van de S.G. in staat werd gesteld deze avond te organiseren. Aanvankelijk schenen er onoverkome lijke hindernissen te rijzen, toen bleek, dat de piano niet de juiste stemming had, maar in de loop van de avond heeft men deze hindernis met behulp van een haas tig gerequireerde pianostemmer geno men. Intussen had de heer Lansbergen, voorz. van de Sectie Muziek, er bij de opening zijn vreugde over uitgesproken, dat van de zijde van de overheid belang stelling voor deze avonden werd getoond. Wethouder mr M. M. v. Kinderen van Culturele Zaken was aanwezig. Niet al leen bij de overheid, maar ook in de krin gen van de muzikanten zelf groeit het begrip van de ware betekenis van bet musiceren in een dilettantenorkest. De heer Holl sprak nog enkele woor den, waarin hij o.a. de heer Nieuwland prees met de volgende woorden: „Zelden zagen wij een Rotterdammei-, die jzo m- natiek Schiedams kan zijn. Misschien U wel de eerste van een hele serie De heer Nieuwland maakte het zie huiselijk bij zijn praatje, dat als "a" p de ontwikkeling van de blaasins ten vanaf de oudste tijden in vogelvlucht overzag om nadien bij de van de huidige harmonie- en fan far o Psen te belanden, n.l. de dl,e in het begin van de 17e eeuw ontstond. Sinds die tijd is de. beoefeningvan de dilettanten-blaasmuziek gelijk opgegaan met de ontwikkeling van de militaire orkesten en ook nu nog komen voorname stimulansen voor vernieuwingen uit die 'CEén der oudste vormen is de combina tie roertrom en fluit, die wellicht als enige ter wereld bewaard is gebleven in het tamboer- en pijpercorps van de Ma riniers. Spr. zette uiteen wat het verschil was tussen een natuur-toon en een chro matische toon en beschreef, hoe de komst van de ventielen de mogelijkheden ver grootte. In het kort beschreef hij de groei of het ontstaan van de hobo, de klarinet en de saxofoon. De eerste ontstond uit de schalmei, de tweede was bedoeld als kleine klaroen door de uitvinder Denner, die haar in 1690 maakte, maar gelukkig kwam er een ander geluid te voorschijn, want trompet-achtigen waren er al vol doende. De saxofoon-familie is een uitvinding van de Fransman Sax in het begin van de vorige eeuw gedaan en sindsdien in gevoerd in de orkesten om niet meer te verdwijnen. Wat de mogelijkheden van deze instru menten waren, lieten achtereenvolgens de heren P. Schenkel, J. Wolters en K. F. Kokelaar met begeleiding van de heer Dol horen. De eerste, solo-hoboïst van de Marinierskapel, speelde een suite in oude stijl van Emil Kronke op buitengewoon muzikale en zeer goed voorgedragen wijze, waarbij hij de mogelijkheden van het instrument en de expressie-rijkdom duidelijk deed uitkomen. De heer Dol stond hem in zijn zware pianopartij vooral in de vlugge delen uitstekend terzijde. De heer Wolters. Ie klarinettist van dezelfde kapel, speelde een duo-con- certante voor klarinet en plano van C. M. von Weber met zo'n speelsheid en een verbluffend gemak, zodat de vele klari nettisten iri de zaal zich verwonderden en hun oren moeilijk konden geloven. Wat de heer Dol tenslotte ifi de Saxo- rhapsody van Eric Coates deed, was een volledig breken met de idee, dat het in strument voor serieuze muziek onge schikt zou zijn. Niet alleen trad hij hier mee in de voetstappen van de allergroot ste, de Deen Sigurd Rascher, aan wie dit werk werd opgedragen, maar hij het ook duidelijk uitkomen, hoeveel schoonheid het instrument in solo-werk ten toon kan spreiden. Bij dit alles zat een der aanwezigen met bijzonder genoegen te luisteren. Dat was de heer Dol, vader van de pianist, die 36 jaar in de Marinierskapel speelde en nu al weer heel wat jaartjes van zijn pensioen geniet. Omdat de aanwezigen wisten wat hier geboden werd, omdat zij zelf de instru menten en nun nukken kenden, was het daverende, langdurige applaus er 'het be wijs van, dat men de avond op juiste wijze had geschat. Er komen er nog twee, kon de heer Lansbergen aankondigen, n.l over het klein-koper en over het middel- en groot-koper. Abusievelijk is op de convocatie aan de Bestuursraad de datum verkeerd ingevuld, h ki °Pmerkzame lezer zal begrepen n»nben, dat. de vergadering zal plaats vinden op Donderdag 20 December. Het Bestuur vertrouwt op een grote opkomst. De Kath. Openbare Leeszaal en Biblio theek is Maandag 24 December a.s. niet des avonds geopend, maar alleen 's mid dags van 24 uur. Het Katholieke Bureau voor voorlich ting inzake beroepskeuze is van 27 Dec. tot 31 Jan. gesloten. De voorzitter is bereid morgen-, Donderdagavond, aan zijn woning Liduinastraat 74a, de urgente gevallen van advies te dienen. opschroeft tot lyrische ontboezeming, maar eenvoudig en eerlijk schrijft wat zijn hart ontroerde: „Eeuwige schoon heid" is een voortreffelijk boek, dat wij gaarne aanbevelen. In Duitsland is Heinrich Liitzeler 'n soortgelijke figuur. Van zijn hand ver schenen voor de oorlog verschillende min of meer populaire boeken over kunst. Een hiervan, „Führer zur Kunst", werd onlangs herdrukt (Her der Verlag, Freiburg). Liitzeler volgt niet, zoals Gombrich, de lijn van de kunsthistorie maar behandelt de ver schillende kunstgenres afzonderlijk, uitgaande van de techniek en gebruik makend van het middel der vergelij king, om de zin en de waarde van het kunstwerk te verduidelijken. Zijn illu stratie-materiaal is buitengewoon in structief en bovendien zeer goed gere produceerd. Maar de tekst bezit niet die eenvoud welke in Gombrich's boek zo treft. Niettemin geeft ook dit werk zeer waardevolle inzichten in bouw kunst, gebruikskunst, plastiek en schil derkunst. Een originele uitgave liet het Rotter damse museum Boymans verschijnen. Het rijke kunstbezit van dit museum is thans definitief geordend en in een fraai uitgevoerd gidsje vindt de bezoeker op overzichtelijke wijze waar hij de kunst schatten kan vinden. De werken worden zaal voor zaal behandeld, wat in het al» gemeen correspondeert met een behande. ling van bepaalde periodes. Van iedere kunstenaar, die vertegenwoordigd is, werd een korte levensschets opgenomen. Zo is ook dit boekje op zijn manier een inzicht in de kunstgeschiedenis en. een interessante herinnering aan het be zoek van een onzer fraaiste musea. De uitvoering van deze gids is, zoals men het van museum Bovmans gewend is, o.a. van de jaarlijkse geïllustreerde weekkalenders, die voor 1952 gewijd is aan het landschap. In Augustus ontdekte men bij een onderzoek op liet Rotterdamse kantoor van de N.V. Geo Werhy en Co te Am sterdam, dat er een kastekort van 5000 was. Een neuwkeurige controle bracht aan het licht, dat er van Mei tot Augustus 16.280 was verdwenen. Verdacht van verduistering van 12.000 stond gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terecht de 29-,jarige T. de K. uit Rotterdam. Nadat er enige getuigen waren gehoord, was de officier van Justitie ervan over tuigd, dat verdachte net geld had ver duisterd en hij eiste een gevangenisstraf van 2Va jaar. „Het is ergerlijk, dat een dergelijke zaak zonder enige informatie een man, die koud uit de gevangenis was ontslagen, als besteller, boekhouder en kassier in dienst nam",, zo meende de raadsman. Wat is er voor bewijs, dat hij het heeft gedaan, vroeg pleiter zich af. Oo kanderen kunnen het gedaan hebben. Twee mensen hadden een sleutel van de geldkist. „Er is nooit kascontröle gehouden en is dat niet het summum van belachelijk heid?", merkte de raadsman in het slot van zijn betoog op. Uitspraak op 28 December. Op voorstel van mr Jacq. Dutilh ;VVD) zullen de redevoeringen, die wethouder Van Tilburg en burgemeester Oud heb ben gehouden over het probleem der waterwegen ter vermenigvuldiging uit de Handelingen van de Rotterdamse 'gemeen teraad worden gelicht en tóegezonden aan de betrokken ministers, ambtenaren en alle leden der Staten Generaal. Kon men het vorig jaar reeds van een na-oorlogs recordjaar spreken, toen er in totaal 12.728 schepen de Rotterdamse haven binnenkwamen, het jaar 1951 is bezig een nieuw record te vestigen. Gisteren is namelijk al 't getal van 13.000 bereikt. Het schip, dat dit nummer noteer de was het Noorse m.s. „Black Condor", groot 4953 b.r.t., dat. geladen met stuk goed, van New York kwam en meerde in de Lekhaven. Het is eigendom van de a/s Sigurd Herlofson en Co te Oslo. De Moedercursus, welke in de afgelo pen weken door Zuster Pasmans is ge geven, wordt vanavond om 7.30 gesloten in het Wtjkgebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Nieuwe Haven. Er zullen films worden vertoond. Mejuffrouw Riet Middendorp, die de voetverzorgingspractjjk in de inrichting Pedicura uitoefent, is by het Maandag avond te Rotterdam gehouden examen voor Chiropodie, door de Medische Com missie met lof gediplomeerd. Zij heeft in slechts zeven weken de gehele theore tische en practische studie volbracht, het geen toch wel een bijzondere prestatie mag genoemd worden; zij werd gemach tigd zich „voetspecialiste" te noemen. GEBOREN: Martina J. M., d. van J. H. A. Sens en M. P. M. v. d. Goes; Rudolf J. F., z. van A. Heilmann en R. E. Pethe; Emmarentiana, d. van K. van Dijk en A. M. Hengst. OVERLEDEN: G. Aalbers, 65 j„ vr. v. S. P. Timmermans; E. C. Xngelse, 88 j. F. J. Schuurmans, 76 j., vr. v. P. L. Wagemakers. De K.N.A.C. heeft zich in verband met de bekendmaking van de devie- zenreisregeling voor 1952 tot de directie van de Ned. Bank gericht met het verzoek de toe te kennen autovergoeding welke thans 200 bedraagt en alleen aan de eigenaar van de auto wordt ver schaft in overeenstemming te brengen met de zeer sterk gestegen bedrijfskos ten. Zij wyst er n.l. op, dat uit het ge noemde bedrag behalve de benzine- kosten ook die voor garage, wassen, olieverversen, doorsmeren en andere kleine voorzieningen welke op grote tochten nodig zijn, moeten worden be taald. Hiermede rekening houdende zou men hoogstens, bij de sterk geste gen benzineprijzen, een afstand van on geveer 2000 km kunnen aUfSgen. Deze situatie is aldus de K.N.A.C. in scherpe tegenstelling tot de andere vor men van toerisme. Gisteren zijn m tegenwoordigheid van de Belgische ambassadeur, de ver tegenwoordiger van de minister van O-K. en "W. eri. het voltallig college van B. en W in de oude raadszaal te Den Haag de' door de Jan Campertstichting toege kende prijzen uitgereikt. De heer De Ridder (.pseud. Willem Elsschot), die de Constant. Huygensprijs 1951 ontving, was met zijn echtgenote aanwezig, benevens mej. Josepha Mendels, die de Vijverberg- prijs verwierf. Hendrik de Vries, die zich de nieuw ingestelde Essay-prijs voor gebundelde en ongebundelde poëzie-be- schouwingen zag toegewezen, was wegens ziekte niet aanwezig Ook de heer en mevrouw Lodeizen. aan wier zoon Hens posthuum de Jan Campertprijs 1951 was toegekend, waren door verblijf in het buitenland verhinderd te komen. ROTTERDAM, 18 December 1951. 11 December nam.: 300 ton arvthraciet xmeuzen; 190 ton div. granen Mar. es; 2 X 110 ton id. Beringen. 300 ton naver msrveer, 150 ton nars Helmond: 2 'n 21 stand hout den Haag; 2 x no ton -n Kuinrevaart; 70 ton explosieven Dongen: 650 ton kolen Dordrecht; 60 ton erwten Schiedam; 50 ton paardebcmen de Zaan. Totaal 53 reizen, 6 vletreizen. 18 December voorm.: 122 ton mais den Bosch; 3 X 200 ton stukgoed Amsterdam; 37S ton cellulose Arnhem; 70 ton schilfers Deven ter: 251 ton div. granen Weert: 100 ton cokes Ouddorp; 80 ton kalk Alblasserdam; 260 en 190 ton kolen Breda; 360 ton id. Best; 835 ton ld. Sluiskil: 300 ton suiker Amsterdam; MO ton suiker Roosendaal. biers V >(<1 1: 9 ri.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 2