Kerstmis ook met fruit en groenten Felle kop ers voor het werk van artisten Nu» Rijksmiddelen over November PARIJSE KERSTAVOND „Ik ben geen stakker JAZZ VIERDE HOOGTIJ IN SCHEVENINGEN Engeland op de vooravond van Kerstmis Een meisje voor alles f VONDST in T ZOEKLICHT Foto van fotograaf Beaton Zonder sneeuw en zonder Kerstman Een lust voor het oog Boerderij totaal afge brand m Amerik, staalindustrie door staking bedreigd r> J Ray Ellington-kwartet in Kursaal MAANDAG 24 DECEMBER 1951 PAGINA 10 Verleidelijk! Wat zijn zwagers? Ook in de hoofdstad Vee kon niet worden gered DE „EDISON MARINER" IN VLISSINGEN GEARRIVEERD ütau'rtde dokter !De oud"' en grooUU „Se,Mr" te Tiel voerde maar even SCHERPE STIJGING IN TE VORDEREN KOHIER BELASTINGEN Buitengeivone heffingen Niet-kohierbelastingen TON VOOR PENSIOEN FONDS GENERAAL SCHREEF BALLET b Kribbe tussen kelson's leeuwen Het programma Zaterdagavond was overigens te gezond om een meer dan fas cinerende uitwerking te hebben. De hoofd schotel vormde het optreden van het be kende Ray Ellington kwartet, „England's small combo number one", zo men wil. Een ronduit meesterlijke combinatie van piano, eleotro-gitaar, bas en drums, die de jazz in haar verschillende vormen vol ledig onder de knie heeft. Pittig, warm en technisch uitstekend verzorgd kwamen de nummers over het voetlicht, waarbij vooral opvielen de met groot raffinement gebrachte soli van de bescheiden maar zeer kundige neger-guitarist Laurie Deniz De 35-jarige Ellington zelf weet elke mo gelijkheid, die een eenvoudig drumstel nem biedt, uit te buiten en verzorgt be halve dat, met veel verve, met veel gevoel voor effecten ook, het vocale gedeelte. door MABEL BARNES—GRUNDY (Wordt vervolgd). COUPONS TER WAARDE VAN/27.000 TERUG GEVONDEN Spoorwegdiefstal opgelost HOGERE BIJDRAGE VOOR DUPLEX-WONINGEN Wet is langzamerhand gewoonte geworden, dat elk jaar in de dagen vóór Kerstmis in de fruitcentra van ons land Kerstveilingen worden ge houden. Men voert daar over het algemeen slechts aan het beste fruit van de hoogste kwaliteit, en dat nog keurig gesorteerd en verpakt! Elke veiling is dan als een show van het beste en het fraaiste van wat de Nederlandse boomgaarden voortbrengen. Elke veiling heeft dan een wedstrijd tussen de aanvoerders. En de jury's, die er over gaan, blijken een zodanig oordeel uit te spreken, dat zowel de grossiers als de kleinhandelaren voor het binnen land, maar ook de exporteurs en commissionnairs, die toch geacht mogen worden een goede kijk te hebben op de handelswaarde van peren en appe len, er de hoogste prijzen voor over hebben. Op 't voormalige Vliegveld Waalhaven zet thans de Coöp. Veilingvereniging „De Zuid-Hollandse Eilanden" millioenen om in groenten en fruit. Tijdens de kerstveiling zagen wij er deze fraaie stand van z.g. kleinverpakking. omdat op de meeste veilingen er een extra prijs stond op de hoogste notering. Wij zagen kleinverpakking eveneens te Zaltbommel. Cellophane met drie of vier appelen: een uitgesproken Kerst- of Nieuwjaarssurprise voor zieken en lij denden. Vooral als zij worden aangeboden door twee Bommelse schonen. Ook de note gaie ontbrak niet. In het Zuid Lim burgse plaatsje Beek was het de vei.ing- directeur, die, na eerst te hebben gefun geerd als afslager een wonderlijke afslager overigens met een bewonderens waardige tempo later optrad al 3 een kerstmannetje. Voor elke koper was er een surprise. Voor de een een doos bon bons en een grote doos sigaretten, voor de ander een blikje biscuits en een doos sigaren. En voor allemaal een gratis kop erwtensoep. Wat denkt u? Zou dit niet smaken, als buiten de storm giert, als de hagelstenen vallen zo groot als duiven eieren, als de vlokken natte sneeuw het wegdek maken als een spiegel. In dat Limburgse land was er trouwens nog een kaduk gebouwtje, waarin Mar graten veiling houdt. Met behulp van vele rollen ribbelcarton zag men van die oude keet echter niets meer. Onder de kerstboom werd het fruit tot een sprook je. Het mocht natuurlijk niet wat mag wel? maar anders zouden wij een appel uit een van de kisten hebben „ge pikt", zo verleidelijk zag alles er uit. Toen wjj gingen naar de Veiling Ban- gert en Omstreken te Zwaag in dc pro vincie Noord Holland, stonden wij per plex. In het grote veilingcomplex aldaar stonden rijen en nog eens rijen van bet kostbaarste fruit ons te verleiden Maar wat stond er aan de buitenzijden? Een keur van fruitmozaieken! Wij zagen er een wapen van Hoorn, zo verrassend fraai en kunstzinnig uitgebeeld, dat on willekeurig bij ons de gedachte opkwam: welke artist heeft daaraan gewerkt. Wij zagen er ook de stands: Zwaags Fruit munt uit! Ai evenzeer een schilderij, vervaardigd niet uit in elkaar vloeiende verven maar uit het stugge materiaal, dat fruit heet, dat appels en peren zijn. Wat is het toch jammer, dat er jaar lijks in de grote steden van ons land geen fruittentoonsteilingen worden ge houden, waarnaar de mensen heendrom- nien! Dat er geen exposities zijn in de drie grootste steden van ons land, in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, die het publiek vertrouwd maken met het beste product van eigen bodem! Dat in het gehele land de fruitconsumptie niet sterker wordt bevorderd. Want wie her innert zich niet de vroegere reclame voor mandarijnen en sinaasappelen en cocos- noten en walnoten en dadels, voor bui tenlands fruit orus, dat aantrekkelijk werd gemaakt voor onze hoge feestdagen? Thans kan het fruit van eigen bodem even aantrekkelijk worden gemaakt voor de binnenlandse consumenten! Ja, daar kampt men meer dan elders met de aanvoerders van dp producten. De Rotterdamse Veiling Zuid Hollandse Eilanden haalt haar fruit van Flakkee en van de Zeeuwse zowel als van de Zuid Hollandse eilanden. Amsterdam moet het hebben van de Boerenwetering, van de Sloterpolder, van Amstelveen, van de Baarsjes en van de Haarlemmermeer. De veilingdirecteur daar, de heer van Es, doet echter alles om de hoofdstad te laten gloriëren. Of het hem lukt? Dit jaar was er voor het eerst ter gelegen heid van de gebruikneming van het Het was een weelde in die veilingen zowel in Zuid Limburg en Zeeland als in Brabant, in de Betuwe in het Overijsselse, in het Stichtse, in het Gro ningse en In 't Noord- en Zuid-Hollandse de lange rijen gesorteerd en verpakt fruit te zien. Soms bijna eentonige lange rijen van smetteloos fruit. Soms ook decora tieve stands, die ieder verbaasd deden staan. Wij zullen met onze lezers een kleine rondgang maken. Wij zagen het ingezonden fruit, dat men vakkundig „hardfruit" noemt, n.l. appelen en peren, aanvoeren op het Sorteer- en pakstation van de Veiling Zuid Hollandse Eilanden te Rotterdam. Dat afzetcomplex ligt op het voormalige vliegveld „Waalhaven". Rijp en groen, aangestoken, rot én volkomen gaaf door elkaar. Werken er in het hoogseizoen op deze veiling 120 meisjes, toen wij er kwamen werkten er nog 80. Aan de sorteerbanden en aan de paktafels. Grote kwantums werden verpakt in kisten van 13 tot 20 kg; kleinere in cartonnen doos jes van 1 kg. of 1 pond. Het was een lust voor het oog, dat te zien. Rappe vingers. Zwijgende monden. Verbeten toewijding. Want het ging er om het meeste fruit op de beste manier te ver pakken in de kortst mogelijke tijd. Want de premie was gesteld op de grootste activiteit. Onze fotograaf liep er rond. Wat zou er minder vrouwelijk zijn ge weest, dan de vraag: zet u mij nu eens op een foto. Hij nam echter de decora tieve stands, waar de smakelijke klein verpakking lag opgestapeld als een 'oerg van melk en honing, als een hoorn van overvloed: kleine doosjes rond een hart van druiven. De kooplieden drukten zich in de afmijnzaal dol op de beste partijen. De prijzen liepen steeds maar op. Wat dat wil zeggen: de kwekers kregen beste prijzen voor hun fruit; het sorteer- en pakstation zag de moeite ruimschoots be. loond. En de kleinhandelaren zagen er ook nog winst in. Niet de juiste metbode om de koopprijs van appelen en peren zo laag mogelijk te houden, maar wel de juiste vorm om het hardfruit aan de ene kant bij de consumenten zo aan trekkelijk mogelijk te maken en aan de andere kant om de kooplieden graag te houden in de wedstrijd aan de veiling- klok. Dat de kwekers het beste van 't beste aanvoerden, was vanzelfsprekend. Zij konden er een prijs mee winnen van hun technische afzetorganisatie, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Dat de kopers iets eerder af mijnden, was al evenzeer begrijpelijk, Zaterdagavond om half acht ontstond een felle brand in de grote boerderij van de familie P. In de buurtschap Rande, ge meente Diepenveen, nabij de spoorlijn van Deventer naar Zwolle. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat men van het aan wezige melkvee, totaal 19 stuks, slechts enige dieren ongedeerd naar buiten kon brengen. Drie koeien zijn in de stal ver brand, andere dieren werden zodanig ge wond, dat zij buiten moesten worden af gemaakt. Zaterdagavond is, gesleept door de sleepboten „Ganges" en „Adrien Letzer" en begeleid door het bergingsvaartuig „Bruinvis", het 7176 ton metende geram de Amerikaanse m.s. „Edison Mariner" aangekomen. Aan boord van het schip, dat zoals wij Zaterdag reeds meldden tijdens mist voor de Belgische kust tussen Zeebrugge en Oostende in aan varing was gekomen met het s.s. „Kitti- wake" uit Liverpool en daarbij vrij ernstig werd beschadigd, was verlichting no~h verwarming. Toen de „Edison Mariner" in Vlissingen !ag gemeerd, heeft men het stoffelijk overschot van de 34-jarige stoker H. S. C. uit New York van boord gehaald Het lijk van de man, die toen het schip ter hoog te van de machinekamer door de „Kitti- wake" werd getroffen, ernstig gewond raakte en later overleed, is naar .het St .Tozefziekenhuis overgebracht. Aan boord bevond zich gisteren nog in de machine kamer die onder water staat het stoffe lijk overschot van de tweede omge- gekome, de 3e assistent engineer A. J. D., die 29 jaar was en afkomstig uit Brooklyn. Voorts zijn nog twee personen bij deze botsing gewond, één licht en één zwaar. Beide waren echter reeds op zee van boord gehaald en liggen nu in het zieken huis te Oostende. De kapitein en zestien leden van de bemanning vonden in Vlis singen een onderkomen. ,„?e. „Kittiwake" is Zondagochtend uit Vlissdngen naar Antwerpen vertrokken. nieuwe pak- en sorteerstation, dat onder leiding staat van een rasechte fruit- Fruit om van te watertanden. Als alle streker. de heer Van Tilborg uit Veer, een kleine expositie, die er echter in alle opzichten kon zijn! Daan zijn, zoals wij vernamen, nog veel grotere perspectie ven. Maar daarover moeten wij nog zwij gen. Het publiek zal die groei binnenkort van heel dichtbij kunnen meemaken. Amsterdammers daarvan iets op hun kersttafel krijgen, dan zal er niet langer worden gemopperd over die lelijke ap pels en die wormstekige peien. Amster dammers zeggen het in de regel nogal hard maar zij menen het niet zo erg. Wij bezochten nog veel meer kerst- veilingen van fruit. Laat ieder nu maar eens vragen naar Cox Orange Pippin, naar Jonathan of naar Goudreinetten of naar nog vele andere rassen. Alles is er nog. En juist nu met Kerstmis is er het lekkerste en zachtste fruit, dat reeds j maandenlang opgeborgen is geweest in de vele koelhuizen en bewaarplaatsen. Op onze kersttafel hoort iets, waar wij onze gezond aan kunnen eten. Het is nog zo gek niet die er uit! 350.000 kg. gesorteerd fruit fraai verpakt aan. In November werd voor de gezamenlijke kohierbelastingen een aanzienlijk hoger bedrag opgelegd dan in de voorgaande nootschapsbelasting. 127.6 min, tegenover in September en plaats gevonden ondanks de per 1 Seipt. j.l van kracht geworden tariefsverhoging. Opnieuw werd aan invoerrechten een relatief laag bedrag ontvangen, n.l. ƒ33.4 I min., dit bedrag ligt slechts weinig boven nenkort zullen evenwel de ontvangsten een stijging vertonen, met name tenge volge van betalingen voortvloeiende uit de in de afgelopen maanden opgelegde voorlopige aanslagen inkomsten- en ven maand. Inclusief opcenten en vermenig vuldigingsfactor beliep het op kohier ge brachte bedrag ƒ343.1 min., tegenover in October j.l. 250.7 min. Het kohierbedrag van de inkomstenbe lasting, boekingstijdvak 1950-1951, steeg voornamelijk tengevolge van het voortschrijden der definitieve aanslag regeling 1948 en 1949 met ƒ58.6 min. tot ƒ792.5 min. Sinds Augustus vertoont het maandelijks uit dezen hoofde ten kohiere gebracht bedrag een regelmatige stijging. Het opleggen van voorlopige aanslagen inkomstenbelasting 1951 was in November nog in volle gang, getuige de toeneming van het kohiersbedrag van het boekingstijdvak 1951-52 met 165.9 min, daarmede is thans in totaal 460.6 min opgelegd. Voor de vermogensbelasting, boekings tijdvak 1950-51, werd ƒ2.6 min ten kohiere gebracht, het betreft hier aansla gen over de 'belastingjaren 1950 en ouder. Het kohierbedirag van het boekingstijd vak 1951-52 steeg tengevolge van het goed op gang komen der voorlopige aan slagregeling 1951 met 14.9 min tot 19.4. Voor de vennootschapsbelasting, boe kingstijdvak 1951-52, werd 92.5 min op gelegd, waarmede het kohierbedrag steeg tot 645.9 min. De stijging betreft voor namelijk nadere voorlopige aanslagen over het boekjaar 1949-50 en 1950, welke aan de hand van de ingeleverde aangifte biljetten worden opgelegd. Het uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen ingevorderde bedrag beliep in de afgelopen maand slechts October resp. ƒ168 en 139.9 min. Bin- de ontvangsten in September j.l. (ƒ32.0 mki), toen de tot dusverre laagste maaiidopbrengst van dit jaar werd geno teerd. De ontvangsten aan accijns op ge distilleerd ten bedrage van 10 min zijn gunstig beïnvloed door het feit, dat in de afgelopen maand 5 crediettermijnen ver- violen. Het bruto-kohierbedrag der beide bui tengewone heffingen steeg in November met 10 min tot 3.662.2 min, hiervan betreft 2.565.2 min de vermogenaanwas- belasting en ƒ1.097 min de vermogens heffing ineens. Doordat de teruggaven met een nagenoeg geijlk bedrag toena men handhaafde het netto-kohierbedrag zich op ca ƒ3.181 min. De ontvangsten uit hoofde van de bij zondere heffingen bedroegen in Novem ber 6.6 min. In totaal beloopt daarmede het tot dusverre geinde bedrag 2.880.3 min, hiervan heeft 1869 min betrekking op de vermogensaanwasbelasting en 1.011,3 min op de vermogensheffing in eens. Doordat, zoals medegedeeld, een bedrag van ƒ43.1 min aan aanslagen werd opge legd. vertoonde het nog in te vorderen bedrag een scherpe stijging en wel met ƒ215.5 min tot ƒ1.326,9 min. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen beliepen in November 277.2 min tegenover in de tweede maand van het voorgaande kwartaal ƒ288.8 min. De loonbelasting, vereveningsheffing en omzetbelasting brachten in de afgelopen maand resp. ƒ50.9, ƒ22.9 en ƒ100.5 min op. Deze bedragen liggen enigszins bene den de ontvangsten in Augustus j.l., toen resp. 53.7, 23.4 en 101.8 min werd ge- ir.d. Daarbij zij er op gewezen, dat de terugval m.b.t. de omzetbelasting heeft CECIL BEATON, VAN WIE verteld wordt, dat hij wellicht met Greta Garbo gaat trouwen, in ons land geweest is, om onze Koningin te fotograferen, mogen we nog wel iets meer over hem vertellen. En wel dat hij. na voor Greta Garbo een pasfoto te hebben gemaakt', nog een hele reeks artistieke foto's van haar mocht vervaardigen en tevens in de klei ne kring van bevoorrechten werd opge nomen, die "lie geregeld in haar huis ont vangt. Hij begon al als jongen van tien jaar te fotograferen en zijn twee zusjes fun- geerden als model, zijn camera was een doodgewoon Kodakboxje. Maar zijn fan tasie vergoedde veel. Hij maakte aebter- gronden met allerlei requisieten en zijn foto's werden schilderijtjes. Vandaar, dat hij zich op den "duur als kunstfotograaf vestigde, ofschoon hij er nog steeds aan twijfelt, of de kunstfoto grafie werkelijk een kunst is. Hij werd fotograaf, omdat studeren hem niet lag. Zonder een titel te hebben verworven, verliet hij Cambridge. En toen zijn rijke vader hem bij een hout handelaar een plaatsje als volontair be zorgd had, bewees hij, totaal niet voor de handel te deugen. Dit neemt intussen niet weg, dat hij als fotograaf een massa geld weet te ver dienen. Hij begon zijn carrière onder ge lukkige omstandigheden, aangezien hij te Londen enkele beroemdheden uit de lit teraire wereld had leren kennen en van hen foto's maakte, welke door een mon dain weekblad werden opgenomen. Zijn eerste bekendheid verwierf hij echter in 1940. met een oorlogsfoto. Het was een bijzonder goed getroffen plaatje van een bij één der eerste bombarde menten getroffen kind, genomen in een Londens ziekenhuis. Het kind lag in een ijzeren ledikantje, een gehavend beertje in zijn armen geklemd, zelf een met bloed doordrenkt verband om 't hoofdje en daaronder een paar grote, angstige ogen. De foto werd in alle bladen gepubli ceerd en vond ook haar weg naar Ame rika, waar ze goede diensten bewees in de propaganda, welke ten doel had, de Verenigde Staten te bewegen, aan de oorlog deel te nemen. Cecil Beaton nam dienst en* werd bij de voorlichting geplaatst. Hij fotogra feerde in China en in Noord-Afrika. Vooral zijn foto's van de campagne in Libye worden nog steeds als prachtige voorbeelden van fotografische oorlogs documentatie beschouwd. Zijn fortuin was gemaakt, toen na de oorlog het grote Amerikaanse modeblad Vogue" hem als vaste medewerker aan stelde, met de opdracht, de belles der Amerikaanse society te fotograferen. En Hollywood deed de rest. Nadien maakte hij „fotografische por tretten" van alle mogelijke beroemdhe den, Churchill inbegrepen, die zich ech ter niet door hem „ensceneren" tiet, maar zelf bepaalde, hoe hij zich den volke zou vertonen. Als hof-fotograaf beschouwt hij ko ningin Elisabeth als zijn gemakkelijkste cliënte, omdat ze zich zo gewillig schikt. Maar toch was zij het, die hem eens een serie portretten terugstuurde, door hem op haar vijftigste verjaardag gemaakt. „Ik wil geen foto hebben", tiet ze hem weten, waarop mijn vijftig jaren verdoe zeld zijn. Zorg voor niet-geretoucheerde foto's". In zijn bibliotheek heeft Cecil Beaton twintig grote albums met meesterwerken van zijn camera en onlangs is uitgeko men „Photobiography", een boek met memoires en werkstukken. President Truman heeft de loon- stabilisatieraad opgedragen te pogen een oplossing te vinden voor het loongeschil tussen werkgevers en werknemers in de Amerikaanse staalindustrie. Hij hoopt aldus een staking te voorkomen waarbij bijna een millioen man betrokken zouden worden. Op 31 December a.s. loopt het huidige contract af. (Van onze Parijse correspondent) Als vanavond de klokken luiden, zullen duizenden deze uitnodigende klank hin derlijk vinden, want reeds in de loop van de week werden zij teleurgesteld bij het van kerk tot kerk dwalen om een plaats te bespreken. De Fransen zijn traditioneel en voor velen is het geen kerstfeest als ze niet ter Nachtmis kunnen gaan. Voor zo'n grote stad ziet men hier maar „Ik ben een beetje bang voor die verhalen over Nederlandse priesters ln Frankrijk", zei chapelain J. Som men, toen onze redacteur hem in het uiterste Zuiden van Frankrijk op zocht, dertig kilometer van de Spaan se grens, in de dorre bergen van de lage Pyreneeën. „In die verhalen worden we meest al maar beklaagd; men zegt, dat we „stakkers" zijn, dat we het slecht hebben.... maar vergeet nooit, dat geen enkele priester een stakker is, een arme sukkelaar.... Wanneer er één leven een volkomen echec leek, dan was het wel het Leven van Christus „Bij alle teleurstellingen en ont moedigingen, laat God ons nooit helemaal alleen; zelfs de troost van wat menselijke voldoening wordt mij niet onthouden ik ben geen ge leerde priester, ik ben maar van ge wone familie en toch, als U wist hoe goed sommige mensen voor me geweest zijnmensen, die me nooit gezien hadden Wie meer over het werk van deze Nederlandse pastoor wil weten, leze het ontroerende en hier en daar hui veringwekkende verhaal, dat elders In dit weidse, sombere Pyreneeën- land. in de schaduw van de bijna 3000 meter hoge Mont Canigou. ligt centraal op de foto het gehucht ,.Ja Trinité", Het witte gebouw is de af gebrande school, daarachter de Ermi tage de la Ste Trinité, beheerst door een middeleeuws kasteel, waarvan (rechts op de foto) alleen nog enkele brokken herinneren aan een tijdperk van grote bloei in een ver verleden. in dit nummer staat afgedrukt. Men bedenke daar echter bij, dat deze toestanden niet typisch Frans zijn, dat ook de situatie, waarin deze priester verkeert, zielzorger over elf dorpen, een oppervlakte van 400 km2, wel uniek zijn zal. En voor degenen, die hem 'n Zalig Kerstmis willen wensen, iets wat het grootste deel zijner parochianen, die deze Kerstnacht zullen aanzitten aan hun daar beruchte „reveillons" waarschijnlijk niet zullen doen, volgt hier het adres: M. l'Abbé JEAN SOMMEN, Chapelain de la Trinité, LA TRINITÉ (P.O.) France. weinig kerstbomen. Op de bloemenmarkt en op de andere kerstmarkten liggen zé bij hopen bruin te worden. De Fransen hebben er nooit veel om gegeven Ze vin den dat het al mooi genoeg is met wat bont-papieren slingers. En sinds men vier winters lang van de Tannenbaum meer dan genoeg heeft gekregen, deelt de kerstboom het lot van de mistletoe, die in een vorige oorlog was verschenen, maar bij de vrede te Engels werd gevonden. Eén is er. die op het kerstfeest meer en meer zijn haren verliest. Dat is de ,,Père Noël", aan wie met vernieuwd aandrin gen verzocht is maar weer te verdwijnen. Van Franse nationaliteit is hij niet ge weest. Uitgenodigd door de winkeliers voor de uitstalkasten, heeft, men bier zijn witte haardos altijd wat te wattig gevon den. Trouwens, wat doet zo'n sneeuwman in een stad. waar sneeuw slechts tot de Maartse buien behoort? Zelfs het Episco paat heeft hem de wenk gegeven zich maar niet meer te vertonen. De bevolking kreeg de raad: blijft aan de kerststal hou den! Die kribjes zijn hier heel mooi en men ziet ze veel. Morgen gaan ouders met de kinde ren ze van kerk tot kerk bezoeken en weer thuis gekomen heeft naast de haard bij het eigen stalletje de echte kerstvie ring plaats. Want Frankrijk en Parijs vooral Is, meer dan men veelal denkt en beweert, de christelijke traditie ge trouw gebleven. Naar wij vernemen heeft de heer Ivo van Haren, directeur der Schoenfabrieken. N.V. Ivo van Haren te Waalwijk weder om 100.000 in het pensioenfonds gestort van bovengenoemde N.V. Een Engelse generaal Sir Frederick Browning heeft een ballet geschreven over Jeanne ö'Arc. De generaal heeft mede de Britse pa rachutisten te Arnhem gecommandeerd, is thesaurier van prinses Elisabeth en echtgenoot van de schrijfster Daphne du Maurier. Hij hoopt dat zijn werk het volgend jaar in Convent Garden ten tonele zal kunnen worden gebracht. Een stampvolle, voor het overgrote deel met jeugdig publiek gevulde Kurzaal heeft Zaterdagavond haar waardering niet onder stoelen of banken gestoken voor dé presta ties van een aantal grootheden in de we reld der lichte muziek, die voor het hou den van een klinkend „Jazz-festival" naar het winterse, verlaten Scheveningen ge komen waren. En ondanks het gejoel van een klein gedeelte van het publike, uitte deze waardering zich in vrij beheerste vorm; een stap vooruit, als men uit erva ring weet, dat soortgelijke festivalsnog LONDEN, 24 December. Ondanks de ernstige radio-rede van Churchill, waarin hij Zaterdagavond nieuwe versoberingen aankondigde om uit het moeras te komen, probeert Engeland voor enkele dagen de sombere tijden te vergeten. Zelfs de etalage verlichting mag vanavond branden en de fonteinen op Trafalgar Square spuiten hoog op in het licht van de schijnwerpers. „Zal de plumpudding goed uitvallen?", is vandaag de enige zorgelijke gedachte van iedere Engelse huisvrouw. En vader wikt en weegt of hij dit jaar zijn kinderen zal kunnen tracteren op het jubilerende circus Mills, dat nu al vijf en twintig jaar een van de voor naamste kerstattracties in Londen is, of op een pantomime, dat specifiek Engelse kerstevenement voor jong en oud; een wonderlijke hartstocht voor sprookjes figuren als Assepoester en de Gelaarsde Kat, met buiksprekers, jongleurs en an dere cabaret- en revue-artisten. Morgen vergeet vader zijn zorgen, wanneer hij zijn kerstsigaar opsteekt de enige misschien in het hele jaar en de kin deren dichter bij de haard aanschuiven om te luisteren naar spookverhalen of naar Dickens. Is deze romantische epiek van Dic kens voor velen het enige religieuse aspect van het Kerstfeest? „Voor dui zenden betekent het Kerstfeest alleen de kerstmannetjes, de cadeaux en Dic kens", is een antwoord, dat mij op die vraag gegeven wordt door een geeste lijke, die ik ontmoet bij een heel klein kribbetje, opgesteld tegen het hek van een der statige huizen in Parklane. „Hoe meer voorstellingen van het Kerstgebeuren op straat, hoe beter", zegt hij, „misschien dringt de beteke- nis van de menswording van God op die manier door tot de heidenen van deze metropool". De katholieken hebben dit apostolaat van de kerstkribbe groots opgezet. En voorzover de geldelijke middelen dit toe lieten, hebben zij overal verspreid in Londen affiches laten aanbrengen met de voorstelling van de geboorte van Chris tus. Ook bij de kerstliederen, die iedere avond door katholieke koren gezongen worden, tracht men de betekenis van het kerstgebeuren weer levendig te maken door het opstellen van een kerststal. Zaterdagavond stond de kribbe op Leicester Square, het hart van het Londense amusementsleven. En gister avond heeft een katholiek koor onder leiding van D. Lewis de kerstkribbe geplaatst onder de monumentale zuil van Nelson in Trafalgar Square en heeft carols gezongen onder het sprookjes achtige licht van de hoge kerstboom, die Noorwegen al enige jaren aan Londen geschonken heeft, zoals dit jaar ook aan Rotterdam. niet zo lang geleden soms plachtten te ontaarden in 'n waar inferno van voetge- trappel, handgeklap en min of meer rhythmisch stoelgewip. Zijn optreden werd voorafgegaan door SL van de neger-pianist Don Gais en zijn „Rhythm trio". Eveneens een man, die zijn muziek volkomen begrijpt, zeer melodieus is en voorts een aantal originele compo sities op zijn naam heeft staan. Hij bege leidde ook de neger-vocaliste Judy John son, die met een wat ijle stem, doch zeer charmant enkele songs ten gehore bracht. Al met al een zeer geslaagde avond, waaraan van Nederlandse zijde mede werkte het uitstekende „Dutch Swing Col lege Orchestra". De buitenlandse deelnemers aan dit fes tival zullen zich in de loop van deze week nog op verschillende plaatsen in ons land doen horen. Op Nieuwjaarsdag treden zij voor de televisie op. F. R, 39) Volkomen buiten en toch dicht ge noeg bij de stadwas het resultaat van haar overpeinzing. De verbinding lijkt me ook goed. Hij hoorde haar nauwelijks. Zij herhaalde haar opmerkingen, toen kwam hij tot de werkelijkheid terng. „Niet zo heel gemakkelijk. U zult zich herinne ren, dat we meer dan een uur nodig had den om hier te komen; het is een van de slechtste verbindingen met Londen. Maar als je er ook eindelijk bent word je beloond. Quinton stak een sigaret op; vliegjes en muggen begonnen te zoemen en werden lastig in de gouden lucht. Ik zou u twintig mijl kunnen laten wande len zonder ooit de hoofdweg te kruisen: énkel landelijke paden en bosserr, scha duwrijke dalen en smalle, eenzame lanen. Ik ken iedere duin van deze streek. Jaren lang heb ik er 's Zaterdags en 's Zondags gezworven en gefietst, alleen, met een paar sandwiches in mijn zak; weg van de mensen en winkels en huizen en Tante Sophia, kwam Wh'iff prompt. Precies, gaf hij toe. En nu moeten we naar haar terug. Whiff stond energiek op met een beslist heid, die Quinton overtuigde, dat er niet langer getalmd kon worden. Het wordt laat. Zij keek op haar horloge. We zullen niet voor een uur of acht terug zijn, tenzij het ons méézit met de treinen. Hij volgde haar langzaam. Het is oervervelend te moeten gaan. Het zou prettig geweest zijn, het eind van de zons ondergang te zien, niet? Laat ons hopen, dat er nog vol doende zonsondergangen in ons leven zul len zijn. Zij was zich niet bewust van de intieme klank van het „ons", maar hij klampte er zich met gretigheid aan vast en hield het in zijn gedachten als iets heel kostbaars en heerlijks. Zij liep vlug en hij wenste, dat zij dat niet deed. Waarom zo'n haast? mopperde hij. Tanta Sophia; ze is lang genoeg alleen geweest. Hij zuchtte. Ik voel er niets voor terug te gaan. Een schrijver, Stevenson geloof ik, heeft gezegd: Je kunt de hele dag rondtasten, maar als je bij het vallen van de avond terug komt en een blik werpt in de huiskamer dan vind je Liefde of Dood op je wachten...." Wat zullen wij vinden? Tanta Sophia, veronderstelde Whiff met een lach in haar stem. Precies! Alleen tante Sophia, zei hij treurig. Maar zij vonden haar niet. HOOFDSTUK XVIII Tante Sophia was vertrokken. Toen Quinton zijn sleutel in de voor deur stak en de hal betrad, gevolgd door Whiff, die een beetje bevreesd was van wege het late uur acht uur sloeg de staande klok in de hoek was het, om de keukenmeid te vinden, die hen stond op te wachten. Ze is weg, verkondigde zij plechtig. Wie is weg, vroeg Quinton. Mevrouw Dimsdale, mijnheer. Waarheen? Ik weet het niet, mijnheer. Goddank, zei Quinton. De keukenmeid keek hem verrast en lichtelijk afkeurend aan. Zij hield niet van mevrouw Dimsdale, feitelijk had zij een hekel aan haar, maar dit dit was ongevoelig. De keukenmeid was een god vrezende vrouw en daar haar geleerd was voor haar vijanden te bidden, had zij dat ook gedurende vele jaren iedere avond voor mevrouw Dimsdale gedaan, als het niet te koud was op haar knieën, maar als de thermometer onder nul stond, in bed. Heb je haar zien weggaan? Ja, juffrouw. Whiff had zich op de halbank gezet. Het nieuws was oorzaak, dat haar benen een beetje trilden van op. winding. Hoe ging ze weg? In een wagen, mijnbeer, de enige manier. De keukenmeid vond de vraag dwaas. Helemaal niet, zei Quinton op vaste toon, ze had evengoed kunnen lopen. Met een koffer, mijnheer, ter grootte van een klein huis? O, heeft ze haar bagage meegenomen! Verdraaid, wat heerlijk! Toen de keukenmeid totaal vergetend, wendde Quinton zich tot Whiff en haar beide handen vattend, riep hij: Hier voor moet ik u bedanken! Ik moet u be danken voor mijn bevrijding uit de slavernij! De keuken-meid stond haar ogen uit te kijken van verbazing en wenste dat Pan ton thuis was. Zij had niemand, met wie zij de zaak kon bespreken, niemand, met wie zij over deze verbazingwekkende situatie kon praten. Zij en Panton, allesbe halve d-wazen, waren altijd van mening geweest, dat hun mijnheer niet overliep van genegenheid voor zij-n tante, maar deze vreugde over haar vertrek, en zijn geheimzinnige en zonderlinge toespelling, dat juffrouw Woffran dit heengaan had bewerkstelligd vervuld-en de keukenmeid met nieuwsgierigheid. Waarom moest juffrouw Woffran be dankt worden voor het plotselinge ver trek van mevrouw Dimsdale? Zij was heel vriendelijk tegen mevrouw Dims dale geweest, buitengewoon vriendelijk. Uit de aard der zaak had de keukenmeid het reeds de hele dag betreurd, dat Pan ton niet thuis was, maar in Southend. Zij had haar willen vertellen, dat zij juffrouw Woffran te vriendelijk had ge vonden, en dat deze vriendelijkheid de oorzaak was, dat zij zich over sommige „dingen" verwonderde. „Dingen" die in verband stonden met het uitspelen van een troef en het handige vangen van een echtgenoot enzovoort! En toch had de keukenmeid vanmorgen na de gilscène zichzelf moeten bekennen, dat juffrouw Woffran haar allerminst voorkwam als een jonge dame, die haar troeven uit speelde en trachtte echtgenoten te van genhet enige wat zij leek, was echt wanhopig over de toestand van mevrouw Dimsdale en volkomen onverschillig voor de blikken, die hij haar schonk. En zelfs nu, met mijnheer aan haar handen han gend en haar bedankend, zag juffrouw Woffran er uit, alsof zij wenste, dat hij dit niet deed en ze leek over de gehele geschiedenis een beetje in de war. De keukenmeid kon er niet uit wijs en ver langde opnieuw naar Panton. Panton was slim, slimmer dan zij, de keukenmeid, in dingen, die minnaars en echtgenoten be troffen. Bij films bijvoorbeeld, waar zij zo nu en dan eens samen waren heen ge weest, wist Panton meestal op slag, wel ke van de twee mannen de heldin met de vochtige bruine ogen zou trouwen, de jongeman met de tas, die naar New York gaat om werk te zoeken, of de million- nair, die al in Fifth Avenue gevestigd is. Kom in de zitkamer, meisje, en ver tel ons alles, zei Quinton, toen hij klaar was met het schudden van Whiff's han den. De keukenmeid aarzelde en zei, dat liet diner gereed was en klaar stond, en de gebakken runderlapjes uitdroogden en de gebakken aardappelen lagen te ver branden. Het hielp niet. Ze moest vertel len. Op 18 November werden uit een spoor wegwagon, afkomstig uit België, op een rangeerterrein in Amsterdam drie balen wollen costuumstof, totaal voor 'n waarde van 27.000,gestolen. De spoorweg- recherche en de Amsterdamse centrale recherche stelden onmiddellijk, nadat de diefstal was ontdekt, een uitgebreid onderzoek in en enige dagen geleden bleek, dat in de hoofdstad geleurd werd Inet coupons costuumstof. Het gelukte thans een auto aan te houden, waarin twee mensen met der gelijke coupons zaten. Zi) werden gear resteerd en alras bleek, dat de stof, die zij bij zich hadden, afkomstig moest zijn uit de spoorwagon. Het onderzoek werd voortgezet en gistermiddag vond de poli tie in een schuilplaats uit de bezettings tijd in een huis in de binnenstad vrijwel de gehele partij stof terug. Een schaar en een meetstok lagen bovenop de rollen. De man, die de stof in zijn bezit had, was een oude bekende van de politie. De geringere animo, die voor duplex- woningen aan de dag wordt gelegd, is blijkbaar gelegen in de moeilijkheid de exploitatie-rekening sluitend te maken. Dit is het gevolg van de sinds de inwer kingtreding van de bijdrageregeling Woinngwetbouw 1950 gevolgde financie ringswijze. Bij dubbele bewoning zal een der slaapkamers op de verdieping tijdelijk als woonkamer moeten worden gebruikt., hetgeen tot gevolg heeft, dat zij een grotere oppervlakte dient te hebben dan normaal. De hogere bouwkosten, die hieruit voortvloeien en welke gesteld kunnen worden op ƒ40,— per jaar, kon den tot dusver niet uit een hogere bij drage worden bestreden. Om dit althan3 gedeeltelijk mogelijk te maken, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de beschikking bijdragen vvoninwetbouw 1950 gewijzigd, waardoor de bijdrage met ƒ20,wordt verhoogd voor woningwetwoningen. De overige 20,— zullen uit de huurprijs «g komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 10