Afremmen van doktersbezoek Kwartje voor een eerste visite v Leveranties van strategische goederen aan Rusland ;S, EEN LUCHTVAARTPIONIER NEEMT AFSCHEID Nieuwe Zuid-Afrikaanse ambas sadeur in ons land Speldenkussen borg f 54.000 aan sieraden Orders voor Britse schepen in 1951 op nieuw hoogtepunt Senaatsfractie der C\.P. steunt regering-Pliolien NG'_ r r v f54.000 in een kussen Onze recherche heeft weer een 10 verdiend r ~-*x Ned. „woning- fabrieken" aan de Goudkust? Vrijdag 28 December 1951 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Specialistengulden oneervol voor huisartsen Het lot van vermisten in Korea Een hele kluif Echtpaar zag kinder aantal verdubbeld Nieuwe lijst van verboden goederen H. Vader tot de gevangenen Op de bres voor nog sterkere banden van vriendschap Met vierhonderd liter gedistilleerd op stap Amsterdamse rechercheur liad goed geheugen Abnormale en kunstmatige bestellijst LAGEN Autobestuurder liield zich schuil Ds. Niemoeller naar Moskou Bus reed in liet water Homogeniteit moet gehandhaafd worden WEEKBERICHT (in guldens) Voorgest. bezuiniging Drieling in Nijmegen geboren i*MM Van Nederlandse afkomst Jongmens lichtte papa's relaties op Hij tvas er ook tveer bij NIET VOOR EEN DAG Dodelijke aanrijding opgehelderd Geen slachtoffers onder de dertig passagiers DRINK LOUTER De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de loop van de avond opnieuw tot hard en in de kustprovincies tot volle storm aan wakkerende Zuidelijke wind. Toenemende be wolking met later tijdelijk regen. Morgen over dag krachtige tot stormachtige en naar Zuid- West of West ruimende wind. Wisselende be wolking met buien. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 29 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.35 uur; Maan op 10.11 uur, onder 17.36 uur. ÏE SCHIEDAMSCHE URANT Het eenstemmige advies van een com missie van de Sociaal Economische Raad over de premievaststelling voor de ver plichte ziekenfondsenverzekering is dezer dagen in het Mededelingenblad Bedrijfs organisatie gepubliceerd. De commissie adviseerde een premieverhoging van 3.6 tot 3.S pet, waardoor een verhoging van ontvangsten met rond 10 millioen zal worden verkregen. Van het geraamde, tekort voor 1952 ad ƒ41 millioen zou voorts door bepaalde bezuinigingen circa 11,5 millioen kunnen worden ingelopen, terwijl de rest naar de mening van de oommissie gedekt zou mogen worden uit het Vereveningsfonds, dat thans ca 140 millioen groot is. Van dit fonds is ƒ80 millioen hodig voor de financiering van 't ziekenfondswezen. De commissie meent, dat dit bedrag teruggebracht kan worden tot 60 millioen, zodat het niet voor de financiering benodigde deel van het Ver eveningsfonds ca 80 millioen zou be dragen. Zoals bekend heeft de regering besloten het advies van de S.E.R.-commissie in zake de premieverhoging op te volgen. Bij de bespreking van de door de Zie kenfondsraad voorgestelde maatregelen om het tekort te dekken licht de com missie een tipje op van de sluier, die over de geheime gedachtengang van de Zieken fondsraad pleegt te hangen. De raad had voorgesteld enerzijds bepaalde beperkin gen van verstrekkingen door te voeren en anderzijds bepaalde bijbetalingen te gaan vragen, waardoor een bezuiniging van rond 11,5 millioen zou kunnen worden verkregen. Men komt dus tot de erkenning, dat bezuiniging van enige be tekenis voornamelijk zal moeten worden gevonden op de verstrekkingen en dat een oplossing door verlaging der beheers kosten niet mogelijk is. Dit hebben wij in een aantal artikelen eind Augustus ook reeds betoogd, zodat wij dus in be ginsel gaarne in deze richting meegaan. Hoe de beperking der verstrekkingen Verkregen zal worden, wordt uit boven genoemd advies echter niet geheel duide Hjk. De commissie heeft, om een indruk te krijgen van de betekenis der voor gestelde bezuinigingen, deze gesteld tegenover de kosten van de desbetref fende verstrekkingen, hetgeen het onder staande resultaat oplevert: De combinatie bezuiniging op specialis tenhulp en bijbetaling vormt wel de voor naamste post van dit lijstje. De Zieken fondsraad heeft nl. voorgesteld 1,te vragen van iedere verzekerde, dié zich met een verwijskaart tot een specialist wendt, hetgeen ertoe zal bijdragen „het aantal gevallen, waarin zonder noodzaak de hulp van specialisten wordt ingeroe pen, te beperken". De S.E.R.-commissie kan echter met dit voorstel niet instemmen en wij even min. Dit zou de wereld op zijn kop zetten en een brevet van onbekwaamheid geven aan de artsen, die de verwijsbriefjes af geven. Zodra wij ervan zouden uitgaan, dat de artsen ongemotiveerd verwijzen en verstrekkingen voorschrijven, valt hel gehele systeem in duigen, want dan zou op elk recept en voorschrift van de arts nadere contröle nodig zijn, hetgeen de zaak tot een monstrum zou maken. Verwijzing op grond van bepaalde klachten is niet ontverantwoord. On gemotiveerde klachten moeten uit de wereld geholpen worden en de huisarts moet ontlast daarvan weer in zijn oude positie van vertrouwensman en „behan delend geneesheer worden hersteld. In voering van de „specialistengulden" zou hem echter nog meer vertrouwen en ver antwoordelijkheid ontnemen en de stort vloed van klachten zou er niet minder om worden. Met instemming kunnen wij daarom de suggestie van de S.E.R.-commissie be groeten, om voor elke eerste dokters visite per geval een zeker bedrag te vragen (ticket modérateur). Dit zou een ingrijpende maatregel zijn, ongetwijfeld, maar zonder ingrijpende maatregelen is het niet mogelijk uit de moeilijkheden te komen. Voor het in grijpende behoeven we heus niet terug te schrikken. Een stelsel van een „ticket modérateur" biedt bovendien het voor deel, dat het tevens niet meer lonend zal zijn eerst naar de huisarts te gaan om een recept voor kleine huismiddeltjes. Déze hoeven dan ook niet van de ver strekkingen te worden uitgesloten, zoals thans schijnt te zijn .voorgesteld. Uitsluiting van deze middeltjes kan voor minder draagkrachtigen immers nog wel eens grote moeilijkheden mee bren gen, in gevallen waarin deze in grotere Kosten van verstrekkingen per verplicht verzekerde hoeveelheden nodig zijn, bijv. bij ernstige griep. Maar dan moet de dokter toch komen en is een recept voldoende om de noodzaak aan te tonen. Er is nog een ander zeer krachtig argument voor invoering van een dok- tersbijdrage. Ook in het bedrijfsleven worstelt men met het probleem, dat het doktersbezoek (overdag) in ontstellende mate is toegenomen met alle funeste gevolgen van dien op de productiviteit, gevolgen, die veel groter zijn, dan alleen het uitvallen van de betrokken arbeids kracht. Eveneens is het aantal ziekte gevallen, dus het ziektepercentage, als mede het aantal ziektedagen per arbei der zeer sterk gestegen. Vergeleken met voor de oorlog in de gevallen waar voor cijfers beschikbaar zijn meer dan verdubbeld. Over de oorzaken van dit verschijnsel tast men nog min of meer in het duister, maar het is wel duidelijk, dat men veel te gemakkelijk maar eens even naar de dokter gaat en dat de dokters ook niet direct kunnen beoor delen, of de klachten nu werkelijk zo ernstig zijn, maar ook van de andere kant niet altijd de gevolgen beseffen van het advies: „blijf maar eens een paai daagjes thuis". Afgezien van de afschaffing van de uitkering bij overlijden, is het ons nog niet geheel duidelijk geworden, op welke wjjze men de overige beperkingen op de verstrekkingen wil bereiken. In principe zouden wij er ons wel mee kunnen ver enigen, maar veel zal afhangen van de concrete uitwerking. Vervalt de specialistengulden, dan ver valt ook een groot deel van de voor gestelde bezuniging. Maar hoe dit ook zij, een oplossing van de moeilijkheden is nog niet verkregen. De Ziekenfondsraad heeft maar halfslachtige voorstellen ge daan en dan nog ten dele onaanvaard baar en het had toch mogen worden verwacht, dat hij in het zicht van een zo groot tekort, radicale maatregelen had overwogen. Misschien is dit te veel gevraagd van een lichaam als de Zieken fondsraad, maar er zal dan toch een in stantie moeten komen, die er wel toe in staat is. De S.E.R.-commissie komt er dichter bij. Zij stelt vast, dat voor een langere periode een maximum moet worden gesteld, dat als premie mag wor den geheven, met als consequentie, dat de uitgaven daaraan moeten worden aan gepast. Dit is het enige juiste standpunt en w\j menen, dat het maximum in aanmerking nemende de premiën, die voor andere sociale verzekeringen moé ten worden opgebracht reeds bereikt is. Er staat dus niet-anders te doen, dan stappen te ondernemen, die tot een vol ledige aanpassing zullen leiden en wij zijn ervan overtuigd, dat „het kwartje voor de dokter" of het er één of twee moeten zijn, dat blijft hier even buiten beschouwing wel de voornaamste van deze stappen zal moeten zijn. Overigens gaat het o.i. niet aan het vermogen, dat in het Vereveningsfonds is gevormd, ten eeuwigen dage in stand te houden, ook al is het doel, voorlopig uit de rente-inkomsten daarvan het Praeventiefonds te financieren. Men zou een minimum reserve kunnen vaststellen en hetgeen daarboven aan wezig is, kunnen aanwenden ter finan ciering van preventiemaatregelen. In dien deze laatste aan hun doel beant woorden, zullen zij leiden tot een ver mindering van de kosten van de zieken fondsen. Gesteld, dat het systeem zodanig wordt ingericht, dat liet zichzelf kan be druipen, dan zullen dus op den duur van de ziekenfondspremiën middelen over blijven, waaruit preventiemaatregelen kunnen worden bekostigd. Bovendien zou het Vereveningsfonds dan nog in staat blijken gedurende enige jaren kleine tekorten Van het zieken fondswezen te dekken, zolang nl. nog niet een volledige aanpassing is ver kregen. Genees- en verb.midd. Specialisten Idem (bijbetaling) Ziekenvervoer Uitkering over] Beheerskosten 1948 1950 1) 1951 2) 1952 2) 4.53 5.45 5.95 6.25 0.50 3.35 4.90 5.30 5.70 0.40 1.76 i— 0.30 2.25 2.50 2.80 0.24 0.38 0.50 0.60 0.60 0.40 0.43 0.45 0.45 0.50 0.14 0.14 0.13 0.12 0.12 0.12 2.77 3.10 3.30 3.30 0.10 1) Voorlopig. 2) Raming. De verbondenen hebben de communis ten medegedeeld, een uitwisseling van alle aan beide zijden krijgsgevangen ge maakte militairen te zullen overwegen indien de Noordelijken volledige lijsten zullen overleggen van de zich in hun handen bevindende geallieerde krijgsge vangenen. Schout-bij-nacht Libby heeft aan ver slaggevers verklaard, dat de communis ten, in antwoord op vragen der geallieer de vertegenwoordigers hebben medege deeld, dat vele der vermiste Amerikaan se krijgsgevangenen als gvvolg van ziek ten en door de uitwerking van het ruwe Koreaanse klimaat" om het leven zijn gekomen. Bandibouwer Van Erven te Oir- ?ai straks erwtensoep -eten '*r kluif en daarvoor heeft hij aan ook zijn uiterste best gedaan, mj neeft een varkentje opgefokt en het zwijntje is het blijkbaar voor de wind gegaan, want het beest is zo welvarend, dat het op dit ogenblik 860 pond weegt Dat wordt straks een h>ele kluif. Mevrotrw L. hamers heeft gisteren in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. Moeder en kin deren maakten het gisteravond goed. Mevr. Lamers is reeds moeder van drie kinderen. Z. M. Idriss I, de nieuwe vorst-van de nieuwe staat Libye. Z. H. de Paus ral Zondag a.s. een boodschap voor de radio uitspreken, be stemd voor alle gevangenen in de wereld De uitzending zal 9.45 Ned. tijd beginnen over de korte golflengte van 35,55 31,10 en 50,26 M. Ongeruste familieleden (op de achtergrond) wachten gespannen aan de uitgang van de New Orientmijn bij West.Frankfort Illinoisterwijl uit de diepten van 's werelds grootste kolenmijn een reddingsbrigade tientallen doden naar de oppervlakte brengt. Deze ernstigste Amerikaanse mijn explosie van het jaar, waarbij op 170 meter diepte ontsnapte dodelijke gassen tot ontploffing kwamen, heeft aan meer dan 120 mijmverkers het leven gekost. (Van onze luchtvaartmedewerker) Met ingang van 1 Januari zal de heer W. C. J. Versteegh 4®KLM vaarwel zeggen en van een welverdiend pen sioen gaan genieten. Een welverdiend pensioen, nadat de heer Versteegh meer dan 40 jaar lang zijn beste krachten aan de Nederlandse Luchtvaart heeft gegeven. Geboren in 1886 te. Soerakarta, koos hij in 1910 definitief de richting van de luchtvaart. In dat jaar, pas benoemd tot tweede luitenant, heeft hij leren vlie gen. Hij toog hiervoor naar Oostenrijk en ontving zijn „vliegopleiding" voor eigen rekening te Wiener-Neustadt op een, voor die tijd prachtig vliegtuig, „Etrich-taube". De opleiding kwam in hoofdzaak hier op neer, dat de. instructeur zeer breed voerig vertelde! wat zijn leerling in de lucht alzo te doen en,te laten had. Kreeg hij dan de indruk, dat z\jn pupil het wel snapte, dan was het grote ogenblik daar en kon hij het in zün eentje gaan probe ren. Het kwam er dus op neer. dat Ver steegh het zichzelf eigenlijk leerde. Weer terug in Nederland bleek er met een vliegbrevet nog niet veel te begin nen, zodat Versteegh weer bij; de troep werd ingedeeld. In 1913 werd de Militaire Luchtvaart Afdeling opgericht, al was er dan nog geen vliegtuig te bespeuren. Het enige waar de heren zich voorlopig mee bezig hielden waren uitgebreide waarnemin gen betreffende snelheid en windrichting op het vliegterrein. Een uiterst nuttige bezigheid die tot uitdrukking kwam op zeer uitgebreide lijsten. Lijsten die later volkomen gefingeerd bleken te zijn W. Averel] Hairriman, directeur van het Amerikaanse Bureau voor Weder zijdse Veiligheid, heeft verklaard dat hij de wet Battle, waardoor onvoor waardelijk alle hulp wordt afgesneden voor ieder land, dat militair of atoom materiaal naar het Sovjet-bloU expor teert, streng zal toepassen. Hij zeide, dat hij alleen uitzonderin gen zal aanbevelen indien alle andere redelijke manieren om de uitvoer te be perken, zijn uitgeput. Harriman gaf toe, dat er gevallen zouden kunnen voorko men. dat invoer uit het Sovjet-blok van strategisch belang, is voor de vrije we reld. worden ontvangen". Vooral legde hij er de nadruk op dat in Zuid-Afrika de Ne derlandse literatuur en de Nederlandse cultuur een grote plaats innemen en dat hij°?h hoopte en verwachtte dat de Zuid-Afrikaanse literatuur en cultuur hier, in Nederland meer gelezen en meer bestudeerd zouden worden. „Er kan nog een betere verstandhouding komen" zo zeide hij, tussen uw en mijn volk". (Van onze Haagse redactie) Giste: middag heeft in hotel „De Witte Brug" te Den Haag de nieuwbenoemde ambassadeur van Zuid-Afrika in ons land, Z.Exc. P. I. Hoogenhout de Neder landse pers ontvangen. De ambassadeur v/as Woensdagavond pas aangekomen en reeds Donderdag deed hij een eerste po ging tot kennismaking met Nederland via de pers De nieuwe ambassadeur is negen jaar lang administrateur geweest van Zuid-West.-Afrika en hetgeen hij mededeelde had dus voor het grootste deel ook betrekking op dit gebied en hoofdzakelijk op de positie welke de naturellen in Z.W.-Afrika innemen. Hij vertelde uitvoerig over de vrijheid die de naturellen genieten, over de mogelijk heden van ontwikkeling en over de le venswijze van de in-boorlingen. Hij ver telde dat zijn arbeid er op gericht zou zijn de vriendschappelijke en culturele banden met Nederland nauwer aan te knopen. „Wij hebben", zo vertelde hij, „de Ne derlanders lief". Hij prees de Nedder- landse vriendelijkheid, hulpvaardigheid en hoffelijkheid, die hij op zijn reis naar °os land reeds had ondervonden. Over de emigratie sprekend zeide hij: „Stuur °j}s goede technici en" goede burgers en zullen ia Zuid-Airika met open armen De nieuwbenoemde ambassadeur die in 1884 in Groenberg, in de Kaapprovin cie, werd geboren, heeft een Nederlandse vader. Deze kwam in de tweede helft van de vorige eeuw naar Zuid-Afrika. waar hij hoofd var, een school werd in Groenberg. Hij huwde mej. Marais, een Hugenote. De zoon, de tegenwoordige ambassadeur, zou aanvankelijk, medicij nen studeren in ons land. maar hij nam de werkzaamheden van zijn vader over tijdens diens ziekte. De heer Hoogenhout bleef aan het onderwijs verbonden. Hij werd inspecteur voor het onderwijs, later secretaris-generaal van het ministerie- van Binnenlandse Zaken en weer later administrateur van Zuid-West Afrika. We noemen dan nog niet de vele com missies, waarvan hij voorzitter was, Volgens de Wet Battle, die -werd in gediend door de democraat Battle, moet het bureau van Harriman niet alleen on voorwaardelijk alle hulp afsnijden voor ieder land, dat militaire of atoomener gie-materialen exporteert naar 't Sovjet blok, doch moet tevens hulp worden geweigerd aan ieder land, dat olie of strategische transportinstallaties zendt naar de Sovjet-Unie of haar satellieten. Er kunnen echter uitzonderingen worden gemaakt indien de uitvoer van mate rialen uit het Sovjet-blok naar niet-com- munistisehe landen geacht wordt in het belang van de nationale veiligheid van de Verenigde Staten te zijn. Harriman verklaarde tevens, dat er twee lijsten bestaan waarop ongeveer 313 strategische goederen staan. Indien deze goederen naar een land van het Sovjet-blok zouden worden verscheept door een anti-communistisch land. wordt dit land uitgesloten van Amerikaanse hulp. De eerste lijst, welke „categorie A" genoemd wordt, werd 25 November be kend gemaakt door het bureau voor we derzijdse defensie en heeft betrekking op „wapens, ammunitie, oorlogswerk tuigen en atoom-energie materialen". De tweede lijst, welke „categorie B" wordt genoemd, is thans voor 't eerst gepubliceerd. Zij werd evenals de eerste lijst op 25 November opgesteld, doch werd als „vertrouwelijk" getklassifi- ceerd. In een mededeling werd gezegd, dat „in het belang van een beter begrip door het publiek van de maatregelen, opge nomen krachtens de wet Battle, thans een beknopte beschrijving van goederen der categorie B-lijst is vrijgegeven". Zij heeft betrekking op olie, transportmate rialen van strategische waarde en goe deren van primair strategisch belang voor het Sovjet-blok bij de productie van wapenen, ammunitie en oorlogswerktui gen. De goederen op de „B" lijst worden verdeeld in 10 grote groepen1. machi nes voor de metaalbewerking; 2. instal laties voor de chemische en de olie industrie; 3. electrische installaties en installaties voor het opwekken van stroom; 4. algemene industriële installa ties; 5. transport-installaties; 6. electro- nische en precisie-instrumenten en com municatie-middelen; 7. metalen, mine ralen en fabrikaten hiervan, in feite alle non-ferro metalen; 8. chemicaliën; 9. olieproducten; 10, rubber en mbber- productën. In de eerste wereldoorlog kwam er wat meer leven in de brouwerij, dank zij vliegtuigen van de strijdende mogendhe den, die op ons grondgebied een noodlan ding moesten maken. Stond er ergens zo'n machine, dan werd zij naar Soesterberg getranspor teerd, gerepareerd en er werd druk mee gevlogen. Al aanstonds deed zich de behoefte gevoelen aan een vliegschool. Versteegh werd met het commando hiervan belast en heeft deze plaats tot 1935 bezet. Behalve dat deze plaats hem grote bekendheid verschafte, verwierf hij deze reeds kort na de wereldoorlog, toen hij met zijn escadrille „De Vijf Vin gers aan één Hand", waarbij hij het escadrille-vliegen tot zeer hoge perfec tie wist op te voeren, tal van triomfen vierde. Op een vliegfeest in Gothenburg sleepte hij eens bijna alle prijzen in de wacht.- Zoals gezegd, in 1935 verliet hij de Mi litaire Luchtvaart en aanvaardde hij de functie van chef vliegdienst bij de Ko ninklijke Nederlands Indische Luchtvaart Maatschappij. In 1939 bezette hij de directie-zetel en tijdens de laatste oor log was hij eveneens belast met de lei ding van de K.L.M. in het verre Oosten. Dank zij zijn ijver hadden de bespre kingen. welke leidden tot de overgang van de KNILM in de KLM, een gunstig verloop. In 1947 werd de overname een feit en in 1948 zien we de heer Ver steegh weer terug bij de KLM, opgeno men in de Directie. Met de openingsvlucht naar Tokio •heeft de heer Versteegh een punt achter zijn zeer actieve loopbaan, in dienst van Nederlandse luchtvaart, geplaatst. Op verzoek van de Schiedamse politie is in Amsterdam gearresteerd de 32-jarige C. H. J/L. uit M-usselkanaal, een zoon van' een grossier en slijter in die gemeente. Hij had zich in Schiedam bij verscheidene relaties van zijn vader vervoegd en daar bestellingen gedistilleerd meegenomen tot een totaal van ongeveer 400 liter. Toen een der distillateurs later de vader opbel de, bleek, dat deze van een opdracht aan zijn zoon niets wist. De politie werd hier van in kennis gesteld en cok andere za kenrelaties werden verwittigd, waarbü bleek, dat de jongeman in totaal vijf fir ma's had opgelicht. Hii kon in Amsterdam achterhaald worden. Enkele partijen had hij reeds aan caféhouders aldaar ver kocht, maar het grootste gedeelte van de bult is weer terecht. M. is gisteren voor de officier van justitie geleid. had zich bij deze gelegenheid met enige Het was beslist sneu voor een 44-jarige Amsterdamse handelsagent, die ruim vijf tigduizend gulden van de verzekering wilde krjjgen wegens „vermissing" van sieraden, dat er in 1947 een soortgelijk geval was voorgekomen en dat een rechercheur zo'n goed geheugen had. In October van dit jaar kwam de han delsagent een van verlies of diefstal af komstige collectie sieraden verzekeren voor 75.000 gulden. Ruim een maand later kwam hij na bij de politie aan gifte te hebben gedaan weer bij zijn assuradeur en maakte daar aanspraak op een uitkering van 54.000 gulden De mei het onderzoek van dit geval belaste rechercheur herinnerde zich een analoog geval, daterend uit 1947 De man ver moedde misdrijf, zoals ook het onderzoek in 1947 aan het licht had gebracht. Daarbij kwam nog, dat een helderzien de een onthulling over de „vermiste" sieraden had gedaan. Die had op zijn wijze de juwelen zien verdwijnen in een gat in de vloer nabij de uitgang van een restaurant in de Vijzelstraat. In dat res taurant had de handelsagent op 22 Nov mèt familie en vrienden zijn 9-jarigi echtvereniging gevierd. Het bruldspaai Volgens de president van de Shipbuil ding Conference, Gebbie, vestigden de nieuwe orders voor Britse schepen in 1951, waarvan er meer dan 1000 tot een bedrag van 550 millioen werden ge plaatst, een ongeëvenaard record. In het jaaroverzicht van Lloyds List stelt Gebbie de bruto bestelde tonnage op 814 millioen ton. Hjj wjjst er daarbij op, dat dit als gevolg van vele redenen, die verband houden met de tegenwoordige omstan digheden in de wereld, een abnormale en kunstmatige bestellijst is. Wanneer men rekening houdt met de bestaande beperking op leveranties van staal en andere grondstoffen en onder delen, vertegenwoordigen deze orders meer dan 4 jaren werk voor de scheeps werven. Wanneer echter een hoeveelheid staal beschikbaar zou zijn, overeenkomen de met de capaciteit en 't aantal arbeids krachten van de industrie, dan zouden de bestellingen in 3 jaren voltooid kunnen zijn, ondanks de extra eisen door het her bewapeningsprogramma gesteld. De voorzitter van de Liverpool Steam ship Owners Association, Bates, schrijft, dat de vertraagde circulatie een van de hoofdvraagstukken is, waarvoor de scheepvaart zich gesteld ziet. Op een moment, dat een juist gebruik van de scheepvaart van zulk vitaal belang is, is het werkelijk schokkend, dat op een der vrachtroutes de toestand in een jaar tijd zoveel slechter is geworden, dat de ver traging er op neerkomt, dat voortdurend een op elke 20 schepen voor anker ligt, ofschoon het betrokken schip gereed is tot uitvaren. Ket is fantastisch, zo schrijft hjj verder, dat de toestand te Londen zodanig is, dat een andere scheepvaart maatschappij, wanneer de circulatie slechts gelijk was geweest aan die van 1938, 1.166 arbeidsdagen per jaar had kunnen besparen. De president van de Shipbuilding Em ployers Federation, Cochrane, schrijft in hetzelfde nummer, dat de productie in de loop van het jaar ook te lijden heeft gehad van het grotere aantal van niet noodzakelijke onofficiële stilleggingen van het werk. Ook kwam het volgens hem te veel voor, dat overwerk verboden werd. gom droeg toen de later als vermist op gegeven sieraden bij zich. Echter, niet onder de vloer van het restaurant werden de bijoux gevonden, doch.... in een speldenkussen ten huize van een 44-jarige procuratiehouder in Hilversum. En laat dit nu precies de man zjjn, die in het „historische" geval van 1947 de hoofdrol heeft gespeeld. Thans is komen vast te staan, dat deze laatste in het bezit was van de sieraden en dat hij de*e enige maanden geleden aan de handelsagent heeft gegèven, die ze droeg op het fuifje. Op de bewuste feestavond heeft deze zich enige ogen blikken uit het gezelschap teruggètrok ken, ontmoette in de bar van het restau rant zijn Hilversumse relatie en heeft deze toen het te vermissen deel der sieraden teruggegeven. Procuratiehouder en handelsagent zijn inmiddels voor de officier van Justitie geleid. Na het verhoor werden zij op vrije voeten gesteld, maar „hoogstwaarschijn lijk" zullen ze nog wel nader van- deze affaire horen. ER worden inderdaad te veel gelegen heidswoorden gesproken in de be paalde omstandigheden van huwelijks feest, dood en jubileum. Opgepoetste vol zinnen zonder inhoud. Men dient echter op te passen, oro aller woord over de „kam der niets zeggendheid" te scheren. Want telkens als de H. Vader of Koningin Juliana spreken, waar en wanneer dan ook, valt er stilte onder het auditorium. Altijd hebben Zij als man en vader, als vrouw en moeder dingen van betekenis te zeggen. Men be ware die woorden echter langer in zijn hart dan één dag. Beiden uiten zich tegen een achtergrond van volop mens zijn. ervaring en kennis van zaken. Misschien heeft u beiden -horen spre ken of beider rede gelezen. We zeggei: voorzichtig misschien, want er zijn lieden die dèt niet eensalezen. Jammer. Voelt u het nier diep aan, wanneer een Koninklijke Moeder smeekt de Kerststem ming niet maar een paar dagen te laten duren. Is het geen bazuinstoot, wanneer Zij verklaart; Wij zijn niet voor ons zei? op de wereld, maar voor elkander. Een groepering-, nationaal en internationaal. Iedereen moet voorts ln 1952 een krachs- station zijn. Op volle toeren werken. Alle hens aan dek. Doch vóór dit alles ons richten naar het Licht. Wie goed luistert of leest, vindt hier stof tot nadenken, tot bezinning. Trygve Lie. man van de Uno verklaarde: Er is thans meer vrede dan een jaar ge leden. Kanselier Adenauer was ook nog *1 optimistisch, toen hij meende te mogen zeggen, dat de vrede minder bedreigd weid dan een jaar terug. Weg met de wapenen van de haat, zegi op Zijn beurt de H. Vader. Denk aan de rol van het sociale vraagstuk. Hoevelen hebben nog een onzeker be staan, vruchtbare bodem voor haat en oorlog. Wat betekent vrijheid voor men sen in een economische slavernij Be grip moet worden bijgebracht van de waardigheid van de menselijke persoon. Vrede, vrede vrede. Schitterend zeg gen Paus en Koningin. Maar elk op eigen manier verklaart: Eerst ook persoonlijk daarvoor de voorwaarden vervullen. In de aanvang schreven we: Er zijn heel wat gelegenheidsfrazes. Paus Plus en Koningin spraken recht, uit het hart woorden tot ons, die vol ledige aandacht vragen met een beroep op wilskracht. Helaas niet de sterkste zijde van ons allemaal. We kunnen nog voornemens maken voor 1952. Succes. HENK VAN DEK MAZE. De dodelijke aanrijding in Wagenberg (bU Breda) op Maandagavond j.l. is opge helderd. Aangehouden 1» J. van de B„ taxi-ondernemer nit Wagenberg, die zijn garage nog geen honderd meter van de plaats van het ongeval heeft. „v Hij reed die avond met een auto waar- kostbare kleinodiën geiobid. Jüte- bruidei .aan achterbanden van verschillende mater. De bekende Duitse dominé Niemoeller leider van de buitenlandse dienst var, de Duitse evangelische kerk, zal in de komende dagen naar Moskou reizen' waar hij 't streven der oecumenische beweging wil bespreken. De z.g. Russische kerk is niét aangesloten bij de wereldraad van kerken. „Er schijnt thans enige ontspan ning te zijn ingetreden. Wij willen daar om. pogen contact te leggen", aldus Nie moeller. Hij zal in de Sovjet-Unie geen preken of lezingen houden. Hij za! echter' wei pogen het vraagstuk der zich nog in de Sovjet-Unie bevindende Duitse krijgs gevangenen met'de Russische 'autoriteiten te bespreken. zaten. Daardoor was de wagéh moeilijk te besturen. Volgens zijn verklaring is. de auto op de plaats van het ongeval gestipt. Er volgde een harde klap. Daarop hec'r hij eerst de wagen op zijn erf gezet, da: vlakbij was. Vervolgens is hij terugge lopen om te informeren, wat er geschied was. Onderweg hoorde hij echter al, zo verklaarde hij, dat hij een ongeluk mei dodelijke afloop, had veroorzaakt Daar door was hij zo ontsteld, dat hij nie- vsr- der durfde te gaan en zich tijdens de Kerstdagen verborgen hield. De rijkspo litie wist hem te vinden. Hij legde toen een bekentenis af. Van drankmisbruik is niets gebleken. Wel had hij volgens zijn zeggen enkels glazen bier gedronken. Vast is komen te staan, dat Van de R- niets te maken heeft gehad met de aanrijding op dezelfde avond in Breda op de Stationsweg. De dader daarvan wordt nog steeds gezocht. (Van onze correspondent) Op de Rijksstraatweg te Ririscherbrug is de 74-jarige W. v. d. W. uit de wooit- schepenhaven te Groningen onder een. autobus geraakt en op slag gedood. De chauffeur treft geen schuld aan dit ongeval. Gisteren is uit de haven te Haren het stoffelijk overschot opgehaald van de 53-jarige H. P. uit Haren. Het slachtoffer was ongehuwd. In Drachten is een uit Groningen ko mende Esabus in de Drachtstervaart gere den, doordat plotseling de remmen Wei gerden. De chauffeur probeerde nog d» bus met de handrem tot stilstand te bren gen. doch slaagde hierin niet. Het ach terste gedeelte van de bus bleef op de- wal. Zodoende konden de ruim dertig inzittenden ongedeerd de bus verlaten. De bus werd ernstig beschadigd. Tenslotte sloegen in Groningen giste ren twee paarden op hol. Een wielrijdster werd omver gelopen. Het slachtoffer moest gewond overgebracht worden naar het ziekenhuis. Advertentie. De mogelijkheid bestaat, aldus bericht A.F.P., dat de N.V. Schokbeton te Kam pen bü wijze van proef cementen prefab huizen, uit drie of vier gedeelten be staande, naar de Goudkust zal sturen. Deze huizen zouden móeten dienen als model voor de vervaardiging van prefab huizen ter plaatse. Namens de regering van de Goudkust is hierover onderhan deld en indien 't uitgewerkte pian slaagt, zullen aan de Goudkust twee fabrieken verrijzen voor de vervaardiging van elementen. Voor de uitvoering van het plan is een crediet van twee millioen pond gevoteerd. Van de zijde van de N.V. Schokbeton kon men ons nog geen mededelingen over deze aangelegenheid doen- De senaatsfractie der Belgische Chr. Volkspartij is Donderdag bijeengekomen om de binnenlandse politieke toestand te bespreker, en de moeilijkheden in de partij en de parlementsfractie enerzijds en bij d.e regering anderzijds. Bijmeerderheid van stemmen werd de volgende motie goedgekeurd: „De C.V P.- senaatsfractie keurt iedere manoeuvre af die de homogeniteit der regering, de een heid van de partij en de vertrouwelijke samenwerking van de organisaties en van de verantwoordelijke leiders der C.V.P in gevaar zou kunnen brengen. „ZQ pfjjst de regering voor dé wijze, waarop zij zich van haar taak heeft ge kweten, onder voorbehoud van sommige harer Initiatieven en van te strakke administratieve praktijken, evenals van de onvoldoende voorlichting van het parlement. „Zij geeft uiting aan de wena. dat. ge zien de internationale en binnenlandse moeilijkheden, - zo spoedig mogelijk een duidelijk, welomlijnd en doelmatig plan van actie wordt opgesteld cn dat een aan de huidige omstandigheden aangepast regeringsprogram aan 't parlement wordt voorgelegd. „Zij vertrouwt, dat de eerste minister deze politieke actie tot een goed einde kan brengen". Aangenomen wordt dat ook de samen stelling van de regering besproken is, doch volgens sommige leden zijn geen namen genoemd. Wel blijkt, dat de fractie enkele wijzigingen in de samenstelling van de regering wenst en wel vóórdat ba: parlement weer bijeenkomt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 1