Dringende problemen vliegtuigindustrie Elke nacht patrouilleren jagers in de V.S. tegen indringers m de „Wat is expressie? vraagt Kurt Jooss Eerste Waalwijkse fabriekshal geopend Schoolartsendiensten: een prin cipiële kwestie De zuivering van afvalwater in Brabant Nederlandse kaas-uitvoer in gevaar ANSALDO GEEN VERKIEZINGSRECLAME GEEN UITSTEL VAN R.T.C. MET DE WEST" tA K Twee vissers verdronken Uncle Sam stroopt de mouwen op ir [N UeAmoutfi OUDE GENEVER EXTRA g» Wijnand Frankrijk wacht af met plan-Schuman „De weg naar de vrijheid" Ir Vos bespreekt Partij van de Arbeid-plan Geen „terugkeer" naar het klassieke ballet EIND GOED, AL GOED... ORANJEBOOM BIER! Bisschoppelijke waardering voor werk der Kruisverenigingen Auto-ongeluk van Theo Baylé Pakistan doet beroep op Y-raad Het stroomgebied van de Dommel zijn verantwoordelijke taak ziet Mr Debrot: Nieuwe Duitse invoerrechten gevoelige slag voor onze zuivelindustrie Terreur op Midden* Java Tito protesteert bij Hongarije Churchill vertrekt a.s. Zondag VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 PAGINA 3 tit er* er, ;u- de en re t Al- net eft lat r an al ien :ieS zal sen' aan eiiie d« een nV- °K Zwaarste bommenwerpers thans middelklasse Drie maanden Hoeveel gunstiger de tactische omstan- voor een efficient gebruik van Vliegtuigen reeds thans zijn, behoeft, gezien de volkomen veranderde interna tionale constellatie, wel nauwelüks te borden benadrukt: voor de USAF, de Amerikaanse Luchtmacht, betekent NATO allereerst bases aan de rand van Aet Russische continent. Rusland's geweldige vliegtuig industrie Gebrek aan werktuigen TORINO f. 7.75 per liter VAN GENT CO. VESTIGDE ER STALENVERENINDUSTRIE Consultatiebureaux met Marshallhulp PRODUCTIE EN VERBRUIK IN DE VER. STATEN Evenals de besparingen in 1951 toegenomen NEUWJAARSRECEPTIE Mgr. J. P. HUIBERS FINANCIERING VAN ELECTRICITEITSBEDRIJVEN Tariefsverhoging mag aan niets anders ten goede komen HET DILEMMA DER INDO-EUROPEANEN Indonesiër of Nederlander? Denemarken in gunstiger positie Burgers vluchten voor bendes WAAR KOMT DE TWEEDE TECHN. HOGESCHOOL? Nog een gegadigde PRINSES ARMGARD IN HILVERSUM Advertentie Zelden verwekte een indiscretie zoveel beroering als die van een Ameri kaanse deskundige, die zich enkele maanden geleden liet ontvallen, dat V.S. slechts over 87 B-36 snperbommenwerpers beschikten om bij een eventuele oorlog de eerste tegenaanval met atoombommen op Rusland uit te voeren. Het was niet zozeer de haast verbijsterende loslippigheid van de betrok kene, als wel bet feit, dat er maar 87 van deze toestellen zouden kunnen ®P8tljgen, dat de publieke opinie in Amerika in rep en roer werd gebracht. Jarenlang had men zich veilig gevoeld, eerst acher het atoombom-mono polie, toen achter de monsterachtig grote, sigaarvormige rompen van deze 8®weldige toestellen: zes-motorige reuzen met de propellers aan de acliter- Z]jde van de vleugels, die in staat geacht moesten worden om op elke daad ^an agressie bliksemsnel, van boog uit de stratosfeer, te reageren en Uncle Joe het eerste klinkende antwoord thuis te brengen. en >e- :ot In er li ra' »s- tr og en >or iti- iig ?r- >e- ri- ;n- de rei rer- van ;ro- dat 'PJ? het ats- >en- de N- uis- jor- iaat 1 el- op den er)> in rier- lenl di® H- ilie- c en dit t« nda' isw tbs0 der" ar-'® ist*r een con' iel*. Iedereen wist hoe Generaal ,1e May, de «°mmandant van de tactische lucht macht, zyn „ships" dag en nacht klaar pd staan, hoe al het personeel op deze ?ctische bases steeds gewapend moest w"1. en dat de bemanning, volkomen af- traind tijdens eindeloze, eenzame &*.envluchten, steeds 100 pet paraat was. K,.^°en praatte iemand zün mond voor- Slh men beschikte slechts over 87 van 6 reuzen. v Of deze cijfers nauwkeurig zün? Men ;jeëint thans ook aan de overkant van Oceaan, waar jarenlang zo ongeveer aan de grote klok gehangen werd, ®er „security conscious" te worden, zó, dat de Navy daar momenteel ietwoede pogingen doet om een bepaald "«stuurbaar projectiel, waarvan reeds JTig jaar overal foto's gepubliceerd J',«rden en dat ter gelegenheid van een J'cgfeest zelfs in een optocht door de iad gereden werd, opnieuw op de ge- e|me lijst te krijgen. uflaar zelfs wanneer bovengenoemd ge- 3 ongeveer met de werkelüke stand -p zaken overeen mocht komen, dan 9et men zich toch realiseren, dat de ^'igheid achter deze zwaarste bommen- tTerPer ter wereld nog maar een be- rekkelüke veiligheid is, en dat ook de tjeVentieve kracht van dit wapen ge- ^akkelük overschat kan worden. De gaarste klap zal toch moeten komen ?an hetgeen thans de klasse „middel bare bommenwerpers" uitmaakt: de ^~29's en B-50's, de „superforten" uit de *.°rige oorlog, terwijl de nieuwste Boeing ,47, de zes motorige „stratojet", die pee jaar geleden in één ruk dwars over P®t Amerikaanse continent vloog,, daar- een uursnelheid van 607.8 mül haalde «h een actieradius heeft van 4.000 mü', «veneens een uiterst geducht wapen zal blüken te zün. Volgens sommige deskundigen zou de jmssie van de strategische luchtmacht Jt 60 tot 90 dagen voltooid kunnen zün. commandant dezer luchtmacht om schreef schreef de missie als „de steeds ysrder schrijdende vernietiging en ver- ijuimeling van 's vijands oorlogsma- 7, 'öe, totdat tenslotte een punt bereikt Jj?rdt, waarbij deze. niet langer over de rodelen noch de wil beschikt om de Rijd voort te zetten.." Aan de legers van de NATO-geallieer- i6h, Amerikanen, Canadezen, Engelsen W. Europa en de soldaten van West- .hropa inmiddels de zware taak om tij- ??ns die twee a 3 drie maanden te ver aderen, dat vijandelijks grondtroepen Ll°h meester maken van belangrijke Ases en voorraden in het bedreigde ge- 'ed. Aeraard zijn alle factoren, welke samen 1 1 een schatting van 2 a 3 maanden Indelen, uiterst variabel, zijn ze met 3 dan een schatting, zijn er ook an- ere theorieën mogelük. belangrijker dan het aantal B-36 s, "yaarover de V.S. beschikken het toe- 5leI is overigens zo verbysterend groef' ?at men vóór de start een kleine 600 •moppen, meters, schakelaars etc. etc. controleren moet en dat één man een vol- ledige ddftaak heeft tijdens de vlucht om uit te rekenen hoeveel benzine er al ver bruikt is, hoe ver men nog komen kan, rekening houdend met terugkeersafstand, windsnelheid, hoogte, gewichtsverlies etc. belangrijker dan het aantal B-36's is het probleem der vliegtuigproductie. Enkele weken geleden onthulde Gen. Hoyt Vandenberg, de opperbevelhebber der USA, dat China eensklaps over een sterke luchtmacht bleek te beschikken. Ditmaal resulteerde de onthulling in een zo mogelük nog grotere schok: was de Russische vliegtuigindustrie dan zó ge weldig, dat ze niet alleen in de eigen be hoefte kon voorzien, maar bovendien nog zoveel toestellen aan de Koreaanse oor log kon afstaan? In het eerste artikel van deze reeks werden reeds in grote lijnen de proble men, inhaerent aan de omschakeling der Amerikaanse industrie op defensiepro ductie, aangegeven: Charles Wilson, het hoofd dezer productie nam het risico van een geleidelyke omschakeling, zodat wrijvingen tussen arbeidsmarkt en pro ductie-eisen enerzijds en die tussen ma teriaalvoorziening en dito anderzyds tot een minimum beperkt bleven. Juist thans is Wilson echter het slacht offer van allerlei aanvallen, waarin de huidige achterstand in productie onrust barend genoemd wordt. Om ons tot de vliegtuigproductie te be palen: sinds het uitbreken van de Kore aanse oorlog schijnt deze ongeveer ver dubbeld te zijn, en al zijn de cijfers uiteraard geheim, men noemt getallen van tussen de 450 en 500 per maand. Nu zou 't zeer gemakkelijk zijn om on- (Advertentie) V "r; "'Sj middellijk de productie van vliegtuig rompen te verhogen, maar zolang men achter is met aanmaak van jetmotoren en electronisch materiaal heeft dit weinig zin. De reden van laatstgenoemde remmen de achterstand is: gebrek aan bepaalde metaalsoorten, gebrek aan technici en vakmensen en vooral gebrek aan werk tuigen. Veruit het ergste is het gebrek aan werktuigen. De fabrieken, die de machi nerieën moeten maken nodig voor de massaproductie van bepaalde vliegtuig onderdelen, zijn letterlijk onderge sneeuwd met orders, maar het schijnt dat het in deze productiesector aan vooruit ziende mensen ontbroken heeft. Men is maanden en maanden achter. Men moet overigens niet vergeten, dat het moderne vliegtuig alweer tientallen malen duurder en gecompliceerder ge worden is, dan dat uit de laatste oorlog. De B-29 uit de vorige oorlog woog on geveer 24 ton, kostte zoiets van 700.000. De nieuwe B-36 weegt meer dan he.t dubbele, kost 3.5 millioen per stuk. Vliegtuigmotor en romp maakten in de vorige oorlog ruim 80 van de kosten uit. Thans komt ongeveer de helft van de vele malen verdubbelde kosten op rekening van allerlei electronische in strumenten en de nieuwste richtmidde- ien voor bommenwerpers alleen kosten reeds evenveel als. een gehele B-17 bom menwerper uit de vorige oorlog. Vandaar dat het niet aangaat om pro- ductiècijfers van de tijdens de oorlog op volle toeren draaiende fabrieken te gaan vergelijken met de huidige. Dit gaat zelfs niet op, wanneer men over dezèlfde vlieg tuigtypen spreekt. Nog steeds rollen er van de assemblylines der Douglasfabriek in Los Angeles b.v. „Skyraiders", maar de A.D. skyraider, die in '46 voor het eerst in productie kwam als duik- én aanvals lichte bommenwerper en toen een bom van 1000 kilo mee kon nemen, is thans reeds aan zijn plm. 22e versie toe, is een allround vliegtuig geworden en hetzelfde geldt voor de „Skynight", de dubbel jet jager, die thans elke nacht patrouille vliegt langs de grenzen van de Verenigde Staten. J. W. HOFWIJK. rockmk V .V Vraagt uw leverancier onze folder De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse raad van de republiek (eerste kamer) heeft Donderdag beslo ten, de behandeling van het ratificatie- ontwerp voor de Europese steenkool- en staalgemeenschap uit te stellen tot na het ratificatie-debat in het Westduitse parle ment op 9 en 10 Januari. Dit betekent dat het ratificatie-ontwen?, dat twee weken geleden door de natio nale vergadering is goedgekeurd, niet voor eind Januari door de raad van de republiek in stemming zal worden ge bracht. Ir H. Vos, tweede voorzitter der Partü van de Arbeid, heeft vanochtend op het tweedaagse plancongres van de P.v.d.A. in Bellevue te Amsterdam over 't nieuwe plan san de party: „De weg naar de vrijheid" (zie ons blad van 21 December) gesproken. Ir H. Vos sprak als voorzitter van de plancommissie in zijn uitvoerig overzicht van de historische achtergron den van het nieuwe plan de verwachting uit, dat politieke tegenstanders de P. v. d. A. zullen verwaten met dit plan een utopie na te streven. Hij stelde hier tegenover de stelling, dat „wat gisteren nog utopie was, vandaag probleem is en morgen werkeiykheid zal zijn". Zich nader verklarend, betoogde hü. dat een doelstelling zonder program bloedeloos is en een program zonder doelstelling waardeloos. Gerichte actie, waarin program en doelstelling samen vallen, achtte hü noodzakeüjk. Dat het plan van betekenis was voor de komende verkiezingen, daarvan was spreker overtuigd. Maar dat het slechts zou zün opgesteld als „verkiezings reclame", betwistte hij ten sterkste. „Ik heb de indruk", zo zeide hü, „dat zü, die dit verwüt tot ons richten, veel te goed Men ziet het Kurt Jooss, een kleine, lenige vyftiger met een vriendelijke Goethe-kop, niet aan dat hij de vorige nacht, vanuit zijn standplaats Essen op weg voor zijn grote tournee door Neder land, slechts twee uur geslapen heeft. Kurt Jooss is een en al rustige energie, zoals hij tegenover de vertegenwoordigers van de pers zijn inzichten over het moderne en klassieke ballet uiteen zet. „Of ik mü in mjjn nieuwe program meer op het klassieke ballet heb ge richt?" vraagt hjj een der aanwezigen 11a „en de uitdrukkingsdans min of meex vaarwel heb gezegd? Neen, zo mag u het niet zeggen. Weet u dat ik reeds in 1928 op een danscongres te Essen opschudding verwekte door de moderne uitdrukkings dans even eenzüdig te noemen als de klassieke?" Büna geen stad of dorp meer in Bra bant, of er wordt aan industrialisatie gedaan. Zo ook in Waalwijk, waar liet gemeentebestuur deze plannen al van 1934 af tot werkeiykheid tracht te brengen. Aan de Zomerdykweg, vlak bjj de haven, werden terreinen met een totaal oppervlakte van 3 h.a. be schikbaar gesteld en sinds Donderdag zün de eerste resultaten bereikt. Samenwerking tussen gemeentelüke overheid en particulier initiatief heeft n.l. geleid tot vestiging van de stalen- verenindustrie van de firma van Gent <m Co., welk bedrüf in 1918 werd opge richt en thans aan ruim honderd per sonen uit deze stad en omgeving werk verschaft. De fabriek is echter geen uitgesproken metaalbedrüf, maar heeft een dienende functie met betrekking tot de schoenindustrie. Met de ingebruikne ming is tevens de eerste Waalwükse fa briekshal geopend, de eerste ook in het district van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Een fraai en effi ciënt gebouw voor een belangrüke in dustrie, want op dit ogenblik is 53 pet van de productie voor export bestemd. Met het drukken op een knop, waarbü de sirenes begonnen te loeien, stelde mevr. de wed. Van GentKlapwük gis terenmorgen het bedrüf officieel in wer- Advertentie. (Van onze correspondent) Op de Donderdag in Theater Harmonie i' Roermond gehouden jaarvergadering !,tr R.K. Vereniging „Het Limburgse 'oene Kruis" heeft mgr dr A. Hanssen, ^«Wjutor van het Bisdom Roermond, ï°orden van waardering gewüd aan allen, in het kader van het veelomvattende 5rUiswerk dagelijks voor de volksgezond- ®id op de bres staan. Mgr sprak daarby ven over de schoolartsendienst, die hjj -«h principiële zaak noemde, aangezien Jj nauw verweven is met levensbeschou- hg en gezinsleven. ï>e schoolartsendienst was wel het be- y'Srijkste onderwerp, dat op deze jaar- -®rgadering aan de orde kwam. Voorzitter jyr W. Merckelbach toonde aan, dat Lim- yUrg in dit opzicht ver achteraan komt. j^an de 30 schoolartsendiensten, welke in ®derland nog verwezenlijkt moeten wor- A®11. ontbreken er niet minder dan 9 in eze provincie. Het particulier initiatief „biet bü machte de gelden voor dit, voor Preventieve gezondheidszorg zo nood- jT^elijke instituut te fourneren en bij het bei klopt men vergeefs aan. De meeste 2„i?efte aan schoolartsendiensten heeft Uld-Limburg. Ook mr De Vreeze, secretaris der fede ratie het Wit-Gele Kruis, was van mening, dat de overheid een dergelijke zorg voor het schoolkind moet kunnen verwezenlij ken. Er klopt iets niet, als deze zorg wordt overgelaten aan het particuliere initiatief, Mr De Vreeze noemde de schoolartsen dienst een stuk kinderhygiëne. dat over loopt in de algemene kinderhygiëne en dat de gehele gezondheidszorg en de gehele opvoeding van het kind raakt. Hij ver wachtte een beleid, dat deze zaak prin cipieel stelt. In een motie bracht de vergadering haar teleurstelling over tempo en omvang der organisatie van de schoolartsendienst tot uitdrukking. Uit het overzicht van voorzitter Merc kelbach en uit de verslagen bleek o.a. dat wat de wijkgebouwen betreft de stand van zaken bevredigend is. Twee consultatiebu reaux, resp. te Sittard en te Venlo, kunnen gebouwd worden met steun der Marshall hulp. In het kader van het bevolkingson derzoek op t.b.c. werden in Limburg reeds 74.000 personen doorgelicht. king. Als loco-burgemeester noemde wet houder F. Smolders dit gebeuren een bü- zonder ogenblik voor de gemeente. Dank werd gebracht aan het aannemersbedrijf Aarts en Zn., dat onder leiding van di recteur J. Kobben van Openbare Wer ken deze hal in nog geen jaar tot stand bracht. De heer J. van Heesbeen, voor zitter van de Kamer van Koophandel, liet in zün gelukwens o.m. tot uiting ko men, hoe de economische ontwikkeling in dit district steeds afremde op de ver- keersmoeilükheden en die in verband met de waterstaatkundige toestanden. Na mens de firmanten richtte de heer K. de Geus woorden van erkentelükheid tot het gemeentebestuur inzonderheid tot Waal- wüks vroegere burgemeester mr R. Lambooy, die de grote promotor is ge weest, om tenslotte de nagedachtenis te eren van wülen de heer A. van Gent, de stichter van het bedrüf. Mevr. de wed. Van GentKlapwük sprak haar vreugde er over uit, dat nog steeds de vooruitstrevendheid van de eerste jaren aan de dag wordt gelegd. In de fabriek kwamen tussen drie en vüf uur velen hun opwachting maken en tüdens een büeenkomst voor het personeel, die een feestelüke bekroning vormde van deèe heuglüke dag, gaf de heer De Geus nog een historisch overzicht van de groei van het bedrüf. De Nederlandse operazanger Theo Baylé en zijn echtgenote, zijn, op weg van Wenen naar ons land om hier de Kerstdagen door te brengen, gewond ge raakt bij een auto-ongeluk in Beieren. Baylé brak een rib en liep kneuzingen op, terwijl zyn vrouw een hersenschud ding kreeg.. De oorzaak van het ongeluk moet ge zocht worden in de gladheid van de weg waardoor de auto slipte en over de kop sloeg. De zanger en zijn vrouw werden bewusteloos naar een boerderij gedragen, maar de ernst van het ongeluk bleek nogal mee te vallen. Per trein heeft het echtpaar de reis naar Amsterdam voortgezet. De Amerikaanse minister van arbeid, Maurice Tobin, komt in een rapport tot de gevolgtrekking, dat in 1951 productie, verbruik en besparingen in de Verenig de Staten zijn toegenomen. In het rap port worden de volgende feiten vastge steld: 1). het prijsindexcijfer voor consumptiegoederen is sedert Februari j.l. slechts met 3 pet. gestegen tegen een stijging van 12 pet. in de loop van het tweede halfjaar van 1950; 2) de Ameri kanen hebben 8 pet. van hun inkomsten In 1951 gespaard tegen 5 pet. in 1950; 3). de globale goederen-productie is 10 pet. groter geweest dan die van 1950 en 5 pet. groter dan die van het recordjaar van 1944; 4). door stakingen zijn slechts 16 millioen arbeidsdagen verloren ge gaan; 5) .het aantal personen, dat werk had, bereikte het recordcijfer van 62,0 millioen en het aantal werklozen ver minderde tot 1.6 millioen. De minister spreekt tenslotte de over tuiging uit ,dat de moeilijkheden, welke de Ver. Staten als gevolg van de nood- zakeiykheid van herbewapening in 1952 wachten, niet groter zün dan de mogelijkheden om deze te overwinnen. Als Kurt Jooss eenmaal zün stok paardje berüdt, praat hjj gemakkelük een kwartier achtereen. „Kjjk eens", zegt hü, „het moderne uitdrukkingsballet was in de twintiger jaren nodig als een reactie tegen het gemis aan uitdrukking in de klassieke dans. Maar het expressionisme van de 20er jaren is thans niet meer aan de orde. De uitgesproken moderne uit drukkingsdans is nu even eenzüdig en ouderwets als de klassieke dans een dertig jaar geleden gevonden werd". „Wat wü nastreven is de harmonische verbinding van de traditionele en de moderne dans tot een logisch systeem, dat alles omvat wat wjj zeggen willeb". Neen, men moet by Kurt Jooss niet aan boord komen met de opmerking dat hy van de uitdrukkingsdans „teruggeko men is" naar de klassieke. „Wat is expressie?" vraagt hü, de kring rondziende. „Is het soms geen expressie wanneer men „licht dahinschwebt?" Ex pressie is niets anders dan het naar bui ten komen van het innerlük en het maakt daarby geen verschil, of dit innerlük luchtig of ernstig gestemd is, dramatisch of vrolijk. Zo beschouwd mag ons dansen nog steeds uitdrukkingsdans heten". Kurt Jooss vertelde dan nog een en ander over zün nieuwe program. „Colom- binade" noemde hy een lichte satyre, in teressant juist omwille van de luchtig heid. „Dithyrambus", het andere nieuwe nummer, drie jaar geleden in Santiago voor het eerst uitgevoerd, heeft in Duitsland veel tegenstand ondervonden van de kant der moderne dansaanbidders. Hier is het wederzüds doordringen van traditionele kunstdans en moderne dans het meest duidelijk geworden. Het is een ballet met sterke dramatische accenten, maar zonder eigenlijk drama, al ligt er een liefdesgeschiedenis aan ten grond slag. De Nederlandse danseres Beatrüs Vitringa, die ook op de büeenkomst aan wezig was, zal in dit ballet de rol van het ongelukkige meisje dansen. Z.H. Exc. Mgr J. P. Huibers zal Dins dag 1 Januari a.s. receptie verlenen van 121 uur voor leken, broeders en zusters en van 12 uur voor de Geestelijken. Advertentie weten, hoe zü zelf politiek bedrüven. We kennen nl. programs in het politieke leven, die worden opgesteld niet met het doel om ze doorgevoerd te krygen, maar enkel met het doel om verkiezingswinst te behalen". Als voorbeelden van pro grams, die waren opgesteld met het doel te worden uitgevoerd, haalde hy aan; achturendag, algemeen kiesrecht, be- drüfsorganisatie en medezeggenschap, de socialisatie van de mijnen in Engeland en de ouderdomswetgeving in Zweden. Wel geloofde ir Vos, dat het nieuwe plan gebreken en tekortkomingen ver toont, maar daarnaast schreef hü het de waarde toe van een constructieve toe komstvisie. „En voor het Nederlandse politieke leven stel ik vast", zo besloot hü, „dat er geen enkele andere politieke partü is, die hiertoe tot nu toe reikt". De minister van I^onomische Zaken heeft ingesteld een fSancieringscommis- sie electriciteitsbedrüven, welke commis sie tot taak heeft; te onderzoeken de omvang van het bedrag der financierings middelen, welke, over verschillende door de commissie aan te wüzen tydvakken verdeeld, benodigd zullen zyn om de elec triciteitsbedrüven, die als tak van dienst van provincies en gemeenten zyn inge richt, in staat te stellen een productie vermogen met het daarbü behorende dis tributievermogen tot stand te brengen, als in overeenstemming is met het in de nota inzake de electriciteitspolitiek uit eengezette electriciteitsprogramma. Voorts zal zü o.m. hebben te onderzoe ken, welke voorwaarden moeten worden vervuld, ten einde de uit de tariefsver hoging ter beschikking komende midde len ten behoeve van het bedryf te doen strekken en dus te voorkomen, dat deze middelen zullen worden gebezigd voor de financiering van de provinciale of ge meentelüke huishouding in het algemeen. Voorzitter der commissie is dr E. L. Krapter, te Wassenaar, directeur-gene raal van de energievoorziening van hel ministerie van economische zaken. De premier van Pakistan heeft van de Veiligheidsraad geëist, dat deze India zal verzoeken zyn troepen uit Kasjmir terug te trekken en vervolgens een vrü plebis ciet zal laten houden onder supervisie van de raad. „Indien het vraagstuk- Kasjmir niet op vreedzame wyze wordt opgelost, zal niemand kunnen weten wat er kan gebeuren als de gevoelens in de harten van het volk zich naar buiten zouden uiten", aldus de premier. Pandit Nehroe van India heeft de Pakistaanse eis als „iets onzinnigs" be titeld. (Van onze correspondent) Het vraagstuk van de zuivering van afvalwater vormt in Brabant en zeker nu dit bevolkingsrijke gewest zich meer en meer industrialiseert een probleem van de eerste orde. Het is ongetwijfeld een der grote verdiensten van het omvangrijke waterschap „Het Stroomgebied van de Dommer' dat het aan dit urgente probleem alle aandacht besteedt. De watergraaf mr Th. A. J. Fosters verstrekte dienaangaande een aantal inlichtingen, waaruit o.m. bleek dat verschillende industrieën met hem van mening zijn dat het lozen van ongezuiverd industrieel afvalwater niet verantwoord is. Men ziet in dat er voor de industrie naast een water voorzieningsprobleem, een arbeidersprobleem, een grondstoffenprobleem en zovele andere problemen meer ook een afvalwaterprobleem is. Belangrijkste taak De bouw van een of twee zuiverings installaties te Eindhoven behoort tot een der belangrykste taken van het water schap. omdat de hier bestaande noodtoe stand een spoedig ingrypen noodzakelijk maakt. Naast deze zeven gemeenten zijn er binnen het gebied van hot waterschap nog tien gemeenten, die een centraal riole ringsplan hebben of met het ontwerp daar van bezig zjjn. Aangenomen wordt, dat met de bouw van een zuiveringsinstallatie het eerst be gonnen wordt te St. Michielsgestel en te Boxtel. Daarna zullen wellicht Best en Goirle volgen. Voor Eindhoven en Geldrop wordt ge dacht aan volledige biologische installa ties. Voor de overige gemeenten zal voors hands volstaan worden met een mecha nische reiniging. Tilburg heeft een instal latie in aanbouw, welke al het afvalwater dat op de riolering loost, zal behandelen. Voor de financiering van een en ander wordt o.m. gewerkt aan een ontwerp van een klassificatie voor de heffing van een zuiveringsomslag. Twee zoons van de AaJsmeerse visser E. (19 en 24 jaar oud) zyn Maandagmor gen op de Westeinderplas verongelukt, zy verdronken, nadat hun boot in de storm door de golven was volgeslagen. De beide jongens waren, aldus meldt „Het Vrije Volk", omstreeks half tien. uitgevaren, om met netten te gaan vissen. Tegen tien uur zagen arbeiders in een kwekerij aan de rand van de Westeinder, dat het scheepje langzaam begon te zin ken. De kwekers sprongen in een roeiboot om de drenkelingen te redden. Gehin derd door de zware wind, hadden zij ruim een kwartier nodig om de plaats te bereiken, waar het ongeluk was gebeurd. Toen de mannen by de wegzinkende boot aankwamen, was van de jeugdige vissers geen spoor meer te bekennen. De redders voeren terug en waar schuwden de rijkspolitie, die met twee motorboten te hulp snelde. De drenkelin gen, die beiden goede zwemmers waren, werden echter niet gevonden. Pas na ruim 24 uur dreggen, op de middag van Eerste Kerstdag, konden de beide slacht offers worden geborgen. Het waterschap „Het stroomgebied van de Dommel" heeft zyn taak nl. de zuive ring van afvalwater, reeds krachtig ter hand genomen, voordat 't tot epidemieën is gekomen. Zulks niet enkel t.a.v, indus trieel afvalwater, maar ook met betrek king tot de lozingen van rioleringen e.d. Afvalwater is namelijk infecteus. Het afvalwater van een grote stad bevat altijd typhus-, para-typhus- en t.b.c.-bacillen. Indien er tevens industrieel afvalwater wordt toegevoerd, b.v. van leerlooierijen, is de kans op miltvuurbacteriën zeer groot. In een zuiveringsinstallatie worden deze bacillen vastgehouden en gedeeltelijk vernietigd. Wij laten hier het technische proces en de diverse methoden en stadia der zuivering onbesproken, doch willen enkel wyzen op de maatregelen die het Waterschap by de uitvoering van zijn verantwoordelyke taak treft, door het bouwen en exploiteren van zuiverings installaties. Deze zyn eerst dan verantwoord indien een voldoende groot gedeelte van een ge meente van een centrale riolering is voor zien, zodat aansluiting op de installatie mogelyk is. Het leggen van rioleringen tot aan de zuiveringsinstallatie blyft een taak voor de gemeentebesturen. Goede samenwerking en nauw overleg tussen de gemeemtebesturen en het betrokken wa terschapsbestuur zijn daarom gewenst. De plaats waar en het tüdstip waarop de installaties gebouwd zullen worden, is o.m. afhankelijk van het al of niet aan wezig zijn van een centraal rioleringsstel sel. In een zevental gemeenten van het waterschapsgebied is thans een riolerings stelsel van enige betekenis aanwezig, t.w. Eindhoven Geldrop, Tilburg. Boxtel, Best, Goirie en St. Michielsgestel. Vandaag op de laatste dag waarop voor de Indo-Europeanen en anderen in Indo nesië gelegenheid bestond om te opteren voor het Indonesische ingezetenschap, hadden zich tot het middaguur bij het Ne derlandse hoge commissariaat te Djakarta ongeveer 50 gezin^hoofen aangemeld. In vrijwel alle grote steden in Indone sië is gedurende de laatste weken de toe loop bij de Nederlandse commissariaten en de landrechters vrij omvangrijk ge weest, zowel van Indo-Europeanen, die opteerden voor het Indonesische ingeze tenschap, als van Chinezen en z.g. „vreemde Oosterlingen", die het verwier pen. De juis»te aantallen kunnen op dit ogenblik nog niet worden gegeven. Te Makassar hadden zich tot en met Maandag 534 Indo-Europeanen aange meld voor verkrijging van het Indone sische staatsburgerschap, hetgeen onge veer 25 pet. is van de indo-Europese groep daar ter plaatse. Terzelfder tijd verwier pen 6599 Chinezen en „vreemde Ooster- lingen" dit Indonesische staatsburger- schap, hetgeen eveneens ongeveer 2o pet uitmaakt van die bevolkingsgroepen te MTotSMaandag hadden te. Surabaja 7.000 gezinshoofden het Indonesische staatsbur gerschap verworpen. „Er zyn redenen van zowel nationaal de Antillen en Smriname. dei AntilUaanse als internationaal belang, waarom ik mij Eilandenregering en het toekomsuge sta- niet kan verenigen met de stemmen, die tuut de onderdelen zyn. Ook ik ben muis de laatste tijd opgaan, om de R.T.C. tus-1 sen natuurlijk niet voor een geforceerd sen Nederland, Suriname en de Ned. An tillen later te doen plaats hebben dan op wat thans als streefdatum is aangenomen, n.l. begin Maart 1952". Dit verklaarde mr C. Debrot, de vertegenwoordiger van de Ned. Antillen in Nederland, in een interview naar aanleiding van de laatste tyd in de Ned. Antillen vernomen stem men, die van een R.T.C, op zo korte ter- myn een overhaasting van het werk vre zen, welke aan de gedegenheid van het staatkundige eindproduct afbreuk zou kunnen doen. ,,We moeten" aldus mr Debrot, „het constitutionele stelsel, waarin de verhou ding tussen de drie rijksdelen in de toe komst zal worden verankerd, zien als een geheel, waarvan de landsregeling en voor tempo by het tot stand komen van de definitieve staatkundige reg'éhn'g. Ik heb dat trouwens van het begin af aan voor opgesteld. Het meest actuele facet van het vraag stuk wordt voor mij gevormd door de Nederlandse verkiezingen van het vol gende jaar. Is voor het tijdstip van die verkiezingen de R.T.C. niet gehouden, dan zie ik de mogelykheid, dat er voor lopig helemaal niets van komt. Het uitstel zou wellicht twee jaren kunnen d-uren". De heer Debrot. die als gedelegeerde van Nederland een groot gedeelte van de besprekingen op de algemene vergade ring der V. N. te Parijs beeft bijgewoond, achtte ook in internationaal opzicht het tot stand komen van een definitieve rege. ling van groot belang. (Van onze Haagse redactie) De verhoging van de invoerrechten in Duitsland op kaas heeft de Nederl. zuivelindustrie voor zware problemen gesteld. Op een persconferentie, gistermiddag in Den Haag gehouden, hebben de Nederlandse Vereniging van Kaasexporteurs, de Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopverenigingen, de Kon. Ned. Zuivelbond, de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne en de Bond van Kaasproducenten uiteengezet hoe de situatie ge worden is, sinds in October van dit jaar het nieuwe invoertarief in West- Duitsland in werking is getreden. De gevolgen hiervan moeten voor de Ned. zuivelindustrie werkelijk onrustbarend worden genoemd. Tot nu toe golden voor de invoer van zuivel de zgn. „specifieke rechten", welke werden geheven naar het gewicht van het aantal. Dit invoertarief is nu echter vervangen door een tarief, dat wordt geheven in procenten van de waarde van het ingevoerde goed. de zgn. „ad valorem rechten". Hierdoor is het invoerrecht op boter, dat bü het oude tarief 75 Mark per 100 kg. bedroeg, ver anderd In 25 procent van de waarde, het invoerrecht op kaas is veranderd van 20 Mark op 30 procent van de waarde. Dezd verandering van invoer rechten is de invoer op kaas. In 1949 betaalde men bij de invoer van 100 kg kaas in totaal 23 Mark. Dit liep in 1951 op tot 30,8 Mark. Na 1 October van dit jaar betaalt men bü de invoer van 100 kg. kaas 88 Mark. Heit nieuwe tarief k op 1 October van! meer aankunnen. kracht geworden op grond van de han delsovereenkomsten van Torquay, waarbü echter de verhoging van Invoerrechten op kaas door Duitsland door ons onder protest werd aanvaard en de clausule werd gemaakt, dat indien de tarieven voor een der beide partners te nadelig zouden blüken, modificaties mogelyk zouden zün. Tot modificatie echter is het intussen nog niet gekomen. Het gevolg van de gewijzigde Invoer rechten na 1 October was dan ook, dat de export terugliep van 1600 ton per maand in de eerste negen maanden van dit jaar tot 500 ton na 1 October. De Duitse consumenten kunnen dus de Neder landse kaas niet meer kopen, terwyi bovendien de Nederlandse fabrikanten de concurrentie van de Deense kaas niet Ook de Deense en de Duitse kaasprüzen stegen na 1 October, maar niet zoals die van de Nederlandse kaas, daar de Neder landse export alleen 40 en de volvette kaas betrof. Andere kaassoorten, namelyk de 20 en de 30 konden na de oorlog niet meer worden geëxporteerd door Nederland. De hoge invoerrechten dienen natuur lijk ter bescherming van de Duitse land bouw, maar treffen ons sterker dan b.v. de Denen, die wel kaas van 20 en 30 plus maken en exporteren, Denemarken is nu opnieuw onderhandelingen begonnen met Duitsland over een nieuw handelsver drag. Duitsland heeft daarbij beloofd te trachten de invoerrechten te verminde ren en de bedoeling zou dan zijn deze invoerrechten terug te brengen van 30 tot 22 pet. Dit zou dan geschieden op grond van het Zolltarif Z, waarbij kaas op de Zollbegunstiigigingslifte zou komen. Zelfs bij een invoerrecht van 22 pet zou dit altijd nog betekenen een invoerrecht van 68 Reichsmark per 100 kg, een recht dat tot 1 October ca 31 Reichsmark be droeg. Volgens het Centraal Verband van de Duitse kaasimporteurs zal een recht yan 16 pet reeds voldoende zyn om de Duitse kaasindustrie te beveiligen. Men kan dit begrijpen als men weet dat de zeer hoge Amerikaanse invoerrechten 15 pet bedra gen en die van Engeland niet meer dan 3 pet. Het nu geldende Duitse tarief is niet meer of minder dan een terugkeer tot het vroegere protectionisme, dat lijn recht in strijd is met de Europese een heid. Men kan dus alleen maar hopen, dat de Nederlandse regering dezelfde po gingen zal aanwenden welke de Deense regering met kans »P succes reeds heeft ondernomen, n.l. om de invoerrechten niet méér op te voeren dan voor de Duitse kaasindustrie noodzakelijk moet kworden geechL By de acties tegen het opstandige In donesische bataljon 426 op Midden-Java is een aantal doden onder de burger bevolking gevallen. Het aantal is nog onbekend, maar gevreesd wordt, dat het niet gering zal zyn. In de eerste dagen van de actie zyn uit de omgeving van Kudus duizenden men sen gevlucht naar het Westen, richting Demak of het Noorden. Daar de rust in dit gebied echter vrü spoedig hersteld was, konden de vluchtelingen na twee of drie dagen naar hun woningen terug keren. In de andere gebieden, waar de verzets lieden langer hebben standgehouden, is de toestand slechter. Vele huizen zyn door de verzetslieden in brand gestoken en in de dessa Gedung Waru bü Kandjen gingen zelfs 126 huizen in vlammen op. Op de tocht naar het Oosten heeft de bende de angstige bevolking voor zich uitgedreven. In de meeste gevallen kon zy na een paar dagen terugkeren. Toch is het aantal personen, dat op drift raakte, nog vrü groot. In Purwodadi bevonden zich b.v. eensklaps 4000 vluch telingen, die zo goed mogelük werden verzorgd. Naar Surursani, tegen de grens van Oost-Java, vluchten 6.000 mensen uit de omtrek. Volgens radio-Belgrado heeft Joego slavië een protest aan Hongarüe gezon den „wegens de aanwezigheid van Hon gaarse militairen op een klein eiland in de rivier de Mura, die gedeeltelyk dicht langs Joegoslavië stroomt". Het eiland werd ongeveer tien dagen geleden bezet. Hongarye wordt voor „eventuele gevolgen van de aanwezigheid der militairen" ver- antwoordelyk gesteld. Zondag a.s. vertrekt Winston Churchill met de „Queen Mary" naar New York, waar hij 4 Januari zal arriveren. Hy zal vergezeld zün van Anthony Eden, de minister van buitenlandse zaken, en enige andere leden van het kabinet. Na de be sprekingen met president Truman, welke ongeveer een hele week in beslag zullen nemen» zal het gezelschap doorreizen naar Canada. In de Britse hoofdstad wordt aan de reis van Churchill grote betekenis gehecht. De stichting Technisch Hoger Onder- wij? voor Noord- en Oost-Nederland heeft zich tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met het verzoek te bevorderen, dat de eventueel tie stichten tweede Technische Hoge school in het Noord-Oosten des lands zal worden gevestigd. Het schrijven werd ondertekend door de directies van een groot aantal in de pro vincies Drente, Friesland, Groningen en Overijssel gevestigde bedrijven, met meer dan 200 werknemers per bedryf. (Van onze correspondent) Hare Doorluchtige Hoogheid Prinses Armgard, de moeder van Z.K.H. Prins Bernhard, bracht gisteren een bezoek aan haar toekomstige woning, het buiten „De Oersberg" te Hilversum. Het buiten is thans grotendeels verbouwd zodat Prin ses Armgaed er binnenkort hïar intrek

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1951 | | pagina 3