Nieuws uit STAD eu OMTR EK Zó dicht bij O. L. Heer komt Gorzen nooit meer LAATSTE BERICHTEN Twee havenongelukken met dodelijke afloop lenzen en Een architect met mooie ideeën Groente en boter naar W.-Duitsland Maar, oh, die constructiebecijferingen Gemengd Koor dood? Arbeider door vallende hijs getroffen; classificeerder viel in ruim Gestolen schilderstuk terecht sterk verlaagde prijzen Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek Geen Amsterdamse Letterkundigeprijs U W WAGEN DOORSMEREN? DONDERDAG 3 JANUARI 1952 PAGINA 2 Voor gezamenlijk bedrag va» 10,5 mill. DM. 500 francs voo* Bouts' „Ecce Homo" Verdere voorbereidingen MONTREAL-A'DAM IN RECORDTIJD ziet 1952 minder gunstig in PYROMAAN VEROORDEELD NED. VRACHTENMARKT ZOUTE HARING VOOR RUSLAND ONDERSCHEIDINGEN NATUURLIJK bij WINKELMAN'S Automobielbedrijf JEUGDFILMS BURGERLIJKE STAND ITAL. SPORTVLTEGTUIG NEERGESTORT De Westduitse autoriteiten hetrhen heden een bedrag van 2,1 millioen DM beschikbaar gesteld voor invoer van groente uit Nederland, alsmede een bedrag van 8,4 millioen DM voor de invoer van boter eveneens uit Nederland. In 1945 werd op initiatie! van een on dernemend mens het R.K. Schiedams Ge mend Koor opgericht, omdater een koortje nodig was voor een Passie-avond van de Singel-lkajotters. Het koor had nog niet de weidse naam, die Ihet nu draagt en het was eigenlijk de bedoeling alleen de Passie-liederen te zingen en daarmee uit. Het samen-zingen bleek echter zo goed te bevallen, dat op algemeen verzoek de repetities bleven, gehandhaafd en men ook andere muziek ging zingen. En het koor groeide en kende alle ups en downs, die een groepering van jongeren nu een maal onvermijdelijk ten deel vallen. Maar steeds wisten desactievelingen der leden de moeilijkheden te overwinnen en kwam het koor gehavend doch gezond uit de strijd. En kwalitatief ging het vooruit met de regelmaat van een klok. Het afgelopen jaar werd er op het con cours in Nijmegen in de eerste klasse ge zongen en het resultaat: een le prijs! Doch rond het Christus Koningfeest, enkele maanden terug, scheen Ihet alsof het koor de genadeslag was toegebracht: de directeur legde zijn functie plotseling neer. Het resultaat: sindsdien geen repe tities meer. Want bet Gemengd Koor ken de geen donatie-systeem en had een niet- gesalarieerde dirigent. Dan is het niet eenvoudig onmiddellijk een plaatsvervan ger te vinden. Het zou voor het bestuur erg gemak kelijk zijn geweest om te zeggen: „Rus ten laten!" Maar er blijft op cultureel terrein in Schiedam al zo veel té veel rusten en dit koor was toch een prachtmiddel om speciaal de jonge mensen een beetje gevoel bij te brengen voor mooiere mu ziek dan „How high the moon" e.d. Er werd lang gezocht naar een dirigent.... hij is er! Nu nog zangers en zangeressen. Zouden er in Katholiek Schiedam niet een groot aantal jongemensen zijn, die gezamenlijk in een prettige sfeer muziek willen maken? Maandag 7 Januari a.s. houdt het Koor een bijeenkomst in het Jeugdhuis, Singel 68 om acht uur. Hopelijk wordt dit een vruchtbare bij eenkomst. Allereerst worden natuurlijk alle oud-leden uitgenodigd, maar tevens is elke jongeman en ieder meisje boven 17 jaar welkom, die interesse heeft voor koorzang. De nieuwe dirigent de heer Rudolf de Beer hoopt met een grote schare zanglustigen te mogen kennis maken. JAN STöPETIE, voorzitter. In de Rotterdamse haven zijn gisteren twee dodelijke ongelukken gebeurd. Het eerste vond 's middags plaats aan boord van het sleepschip „Komba", dat in de Lekhaven langszij van het s s. „Erpel" lag. De havenarbeider M. P. van de Weidehof wertl getroffen door een hijs met boesen jjzerdraad, dïe ongeveer 1200 kg. wogen. Daarna viel de man in het ruim. Gisteravond viel de 27-jarige classifi ceerder W. v. B. uit de Watergeusstraat aan boord van het s.s. „Junecrest", dat by de Rotterdamsche Droogdok My. ligt, in het 8 meter diepe ruim. De havenarbeider P. stond in het gangboord van de Komba", terwijl met een electrische walkraan een hijs met bossen ijzerdraad werd overge- draaid in het s.s. „Erpel". Op ongteveer 7 meter boven de plaats waar P. stond, brak de strop van de hijs. De man werd zodanig door de vallende bossen ge raakt, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Aan boord v;Vi de „Junecrest" was de classificeerder v. B, in de dieptank van ruim 3 aan het werk geweest. Na zijn dagtaak begaf hij zich naar het dek. Op het tussendek moet hij, terwijl hij naar de sporten van de ruimladder greep, ge struikeld zijn. De man greep mis en viel in het 8 meter diepe ruim, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Een ontbo den geneesheer kon slechts de dood constateren. Het schilderij „Christus bespot", dat verleden week uit de kerk van de Kamer rijkabdij te Brussel verdween, is terug gevonden. Een kunsthandelaar uit Brussel heeft het kostbare doek aan de justitiële instanties overhandigd. Hij verklaarde het schilderij van een onbekende gekocht te hebben voor de prijs van 500 francs. De antiquair had zich aanvankelijk geen rekenschap gegeven van de kunstwaarde van het gekochte doek en pas door de publicatie in de dagbladen van de diefstal kwam hij tot de ontdekking, dat het hier een „Ecce homo" van Albert Bouts be trof. Zoals gebruikelijk in de kunsthandel, heeft de antiquair naam en adres ge noteerd van de verkoper, doch het bleek de recherche reeds spoedig, dat deze ge fingeerd waren. Óp grond van de persoonsbeschrijving, die de kunsthande laar van de onbekende kon geven, worden de opsporingen naar de dader van de diefstal voortgezet. Het kunstwerk be vindt zich thans in de pastorie van de kerk. Door de ruwe wijze waarop het uit zijn omlijsting is gebroken, is het op drie plaatsen licht beschadigd. Zondag a-s. zal de Gorzen het zilveren jubileum van de mooie H. Hartkerk vieren. Behalve pastoor MöJIer, die enkele jaren geleden overleden is, zullen alle oudpastoors aanwezig zqn. Pastoor Wamink, pastoor Vis, die be roemd werd om zijn fancy fairs, pas toor Rulgewaard en pastoor Raaffels, die de zorg van zijn parochianen voor hun werk tot voorbeeldige activiteit heeft gestimuleerd, zodat niet alleen veie onderhoudswerken door de Katho lieke Gorzenaren zelf zijn ondernomen, maar ook de aankleding van de kerk en de paramenten door hun milddadig heid een sieraad zijn voor het Huis des Heren. Daarom zal met, luister en wy- ding het grote feest gevierd kunnen worden. Naar wü vernemen zullen in de twee de helft van Januari te S'Gravenhage de besprekingen in het vooroverleg over de R. T. C. met West-Indië worden voortgezet. Voor dat doel komen naar Den Haag: vooj de Ned. Antillen de lie ren De Costa Gomez en Dé La Try Eli» er: van Surinaamse zijde vermoedelijk de heer Buiskool, bii wie zich dan voegen de vertegenwoordigers van beide rijks delen, de heren Debrot en Pos. Zoals bekend, hebben deze beide de legaties ir. November en December j.l. in de Antillen en later inSuriname, over leg gepleegd met de Nederlandse dele gatie, bestaande uit de heren v. Schalk, Van der Grinten en Van Helsdingen. De resultaten van dit voor-overleg zijn daarna voorgelegd aan de voorlopige de legaties van de West-Indische rijksdelen naar de R. T. C., die daarover inmid dels haar mening kenbaar hebben ge maakt. Thans zal in Nederland naar aanlei ding daarvan op regeringsniveau tussen de Nederlandse regering en genoemde delegaties een gewijzigd „working pa per'' worder» besproken. Het als vrucht daarvan op te stellen eventueel gewij zigde „working paper" zal dan in Fe bruari weer worden voorgelegd aan de voorlopige delegaties in Suriname en de Antillen (waarvan mag worden aange nomen, dat zij de definitieve delegaties ter R. T. C. zullen vormen). Men wees er op, (lat een dergelijke zorgvuldige voorbereiding voor de R. T. C. aanbeveling verdient ter voorkoming van latere interne moeilijkheden op het punt der te behandelen onderwerpen Advertentie. De PH-TDI („Enschede") met gezag voerder Johnson, heeft het traject van Montreal naar Amsterdam in een re cordtijd afgelegd. Gisteren vertrok het toestel uit Montreal en precies 10 uur en 7 minuten daarna landde het op SchiphoL De oude recordtijd was 13 uur en 35 minuten. Voor een van de vrouwelijke passa giers, mevr. Dukero-Besselin.k uit Aru ba, was deze recordvlucht een meeval ler. Zij was met het K.L.M.-toestel naar Nederland vertrokken om in het Wilhel- mina-Gasthuis te Amsterdam een her senoperatie te ondergaan. Doordat het vliegtuig van een gunstige wind profi teerde, kon zij zich enige uren eerder onder doktersbehandeling stellen. geen speciale uitverkoop goederen, maar van haar bekende kwaliteiten tegen MANTELS JAPONNEN ROKKEN JUMPERS VESTEN Jersey blousen X 1 A Q C vanaf j Wollen veloutlne i 71? Peignoirs J 3 DOORGESTIKTE PEIGNOIRS PYAMA'S EN NACHTHEMDEN zwaar gekeperd flanel Rotterdamsedijk 262, Tel. 67991 In zqn oudejaarstoespraak tot het per soneel heeft de president-directeur der Kon. Nederl. Gist- en Spiritusfabriek, ir XV. H. van Leeuwen, medegedeeld, dat het gezameniyk resultaat van het moe derbedrijf en de dochterondernemingen in 1951, vóór aftrek van belastingen, niet minder is geweest dan in het voorafgaan de jaar. Weliswaar waren en zijn de productie kosten met name in het gisbbedrijf nog steeds stijgende, doch in andere afdelin gen van de onderneming, zomede bij de dochterondernemingen, waren de resul taten alleszins gunstig. De omzet van an tibiotica nam als gevolg van hogere pro ductie en grotere export niet onbelang rijk toe, terwijl ook in de gedistilleerd- bedrijven de resultaten over de periode vóór de accijnsverhoging nog zeer gun stig waren. Het nu komende jaar laat zich als ge volg van de stygende productiekosten minder gunstig aanzien. De ontwikkeling in d'e Nederlandse bakkerij, de afnemers van het hoofdpro duct „koningsgist", geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid, gezien de grote be roering in deze bedrijfstak over de door de regering gevolgde broodprijspolitiek en het is zeker te hopen, dat in het nieu we jaar spoedig een bevredigende oplos sing inzake de broodprijs zal mogen wor den verkregen. De weer verhoogde belastingen, belem meren in ernstige mate de besparingen, waardoor de voor verruiming van werk gelegenheid noodzakelijke investeringen in ernstig gevaar worden gebracht. De 34-jarige Amsterdamse kellner Th. van M., tegen wie de bewijzen van op zettelijke brandstichting in auto's en huizen in de hoofdstad zich in de afge lopen zomer zo hoog opstapelden, dat hij ten slotte bekende, hoewel hij een week tevoren wegens gebrek aan bewijs was vrijgesproken is thans (in een nieuwe rechtzaak) door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot een jaar met aftrek van het voorarrest en met ter beschik kingstelling van de regering om van harentwege te worden verpleegd. VRACHTENMARKT. ROTTERDAM, 2 Jan. 1952. 31/12 n.m;: 100 ton div. granen Deventer. 200 ton mais De venter, 120 en 80 ton mais Utrecht, 374 ton tarwe Leiden, 142 ton minealen den Bosch, 650 ton kolen Nijmegen, 398 ton id. Leiden, 249 ton id. Opijnen. 815 ton ld. Utrecht, 215 ton id. Haaftan, 325 ton suiker Breda, 2 x 300 ton petr, cokes den Haag, 200 ton id. Schiedam Totaal 55 reizen, 12 vletreizen- 2/1 v.m.: 148 ton div. granen Meppel, 150' ton draad Helmond, 130 en 50 ton ztnkas Budel, 100 ton blikafval Leeuwarden, 849 ton granen vletten, 992 ton soyabonen 1. /va ren, 325 ton tarwe Zutfen, 500 ton id. Leiden, 200 ton stukgoed Amsterdam, 40 totn id. vletten. Naar wij vernemen stoot op Oude jaarsdag de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij een con tract met Rusland af voor 20.000 vaten zoute haring. Onderhandelingen over een tweede contract moesten worden afgebroken wegens de geringe aanwe zige voorraden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw mr M. de Muinck. president van de Zwolse rechtbank, wonende te Zwol lerkerspel. Bij K. B. zijn benoemd tot ridder 'in de orde van Oranje-Na:,/at. de heer G. van de Steeg, te Rhenen, hoofdwerktuigkun dige bij de N.V. Nederl. Buurtspoorweg Mij.; A. W. Sabel, directeur van A. W. Sabel N.V. te Zaandam, en C. van Gelder, te Zutpthen, vice-voorzitter van de Ned. Bond van Veehandelaren. Voorts zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer C. Beels, directeur van de Associatie Cassa en van de N.V. De Rente-cassa te Am sterdam, en ds P. de Haan, te Antwerpen, voorzitter van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van Protestants- Christelijke Scholen te Antwerpen. By K. B. is toegekend de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan de heer F. j. Was- serval, chef de bureau bij de N.V. Es- ders' Kledingmagazijnen te Rotterdam. Advertentie Voor de in 1951 voor letterkunde-prijzen beschikbare gelden heeft de gemeente Amsterdam driemaal vijf opdrachten ver leend. resp. op de gebieden van poëzie, novelle en essay. Bij deze opdrachten is volstrekte ge heimhouding in acht genomen, mede door de inzendingen anoniem te doen zijn, op dat de beoordelingscommissies bij het uit brengen van haar rapporten uitsluitend met de ingezonden werkstukken zouden rekening houden. Aan de opdrachten wa ren slechts voorwaarden verbonden be treffende de omvang en het onderwerp (Amsterdam moest een centrale plaats in het gedicht, de novelle en het essay in nemen). Voor iedere, san deze eisen beantwoor dende, inzending was een vergoeding van 250 in uitzicht gesteld. Indien de be oordelingscommissies daartoe aanleiding zouden vinden, zouden zij de beste inzen ding op de drie gebieden kunnen voor dragen voor bekroning met een der letter kunde-prijzen 1951, elk groot 750. Er werden drie gedichten, drie novellen, en vier essays ingezonden, welke alle kon den worden gehonoreerd. De beoordelings commissies hebben echter geen aanleiding kunnen vinden, één of meer inzendingen voor bekroning met een letterkunde-prijs- 1951 voor te dragen. Nleow-Mathenesserstr. 11-13, Tel. 67521-68269 Een dame kwam gisteren aan de geslo ten deur van het VW-huisje kloppen. Zij kwam informeren naar de geruchten, dat er juist als in de Vacantieweek weer ochtendvoorstellingen voor de jeugd in het Passage-theater gegeven zouden wor den. Die geruchten zijn waarheid. Op Maandag 7 en Woensdag 9 Januari wor den 's morgens om 9 en om 11 uur films van Arthur Rank vertoond, dat zijn dus speciaal voor de jeugd gemaakte films. Op Maandag „Jopie Slim met de draak'' en op Woensdag „De Circusjongen". De voorverkoop is al aan de gang aan de cassa. Ouders en begeleiders kunnen ook meekomen dit in tegenstelling tot de voorstellingen in de Vacantieweek. Zij betalen de eenheidsprijs van een kwartje. GEBOREN: Nicolaas, z. v. N. Verboom en M. M. van Soelen; Alida H. M„ d. v. J. H. Kreuger en C. C. Heijtoerg; Eliza beth, d. v. A. Plaisier en A. Verlinde; Pe- tronella M., d. v. E. J. Hushof en A. Gij- tenbeek; Francina, d. v. F. Westerveld en M. Meijvogel; Jan, z. v. J. M. de Willigen en G. Rijken; Frederika L., d. v. J. L. P. Buurman en G. Th. v. d. Graaf; Maria M., d. v. C. Kerkhof en E. v. d. Boor; Simon, z. v. H. Bijl en C. C. Lenderink; Theodo- rus P. M., z. v. J. H. v. d. Water en M. C. Roeters; Martinus F., z. v, M. Wolthuis qn M. Pronenko; Lloyd Ph., z. v. D. C. Felperlaan en X. Thiel: Marcel, z. v. L. Feijen en P C. Steenhouwer; Yvonne M., d. v. H. A. Robert en N. A. Hoek; Iksuise C., d. v. M. L. v. Toer en C. van Dijk; Hermanus A., z. v. M. A. Leerentveld en M. Hoegee; Hendricu», z. v. C. van Pelt en J. M. Robberegt. OVERLEDEN: W. H. Post, 73 j.; J. Ver meulen, 69 j. «MGBIAD VOOSCMICDAM tN omsr»enin '4e Jaarg. No. 21734 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond, Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam, Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte, toezonden Mededelingen op redactionele j ic te- t o zo per millimeter hoogte. cóntrcct lagere tarieven, welke bi'i de admi '••tratie of bij de erkende i .'tri 't obureaux verkrijgbaar rijn. K. tno- (kleine advertentiën) tot 20 v. oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. Een Italiaans sportvliegtuig is Woens dag ergens op Sumatra neergestort ^op weg van Singapore naar Palembahg- Vol gens de eerste berichten over het onge luk is het vliegtuig bij Bengkalis neerge stort en is de Italiaanse kapitein Maner Lualdi ernstig gewond. De passagier de journalist Mario Floretti, correspondent van de „Corriere Delia Sera" die op weg was van Italië naar Australië, zou onge deerd zijn. Reuter meldt nog dat kapitein Lueldi in September deze vlucht van Milaan uit begon, met als einddoel Sydney. Hij wil de hiermee bewijzen, dat vliegen goed koper is dan per auto of per schip. Het vier-cylinder vliegtuig weegt slechts 450 kg en verbruikt 1 liter op de 9 km. moet er beter toezicht zijn, zei Schol ten. „De bruiloft van Kloris en Roosje erbij", vond de heer Groenendaal.. „In Zuid-Wester". hoorde ik de redac tie na het telefoontje met da organisa toren nog hatelijk, mompelen, maar dat kwam, omdat die een reuz# nummertje kampvuur gemist had. LEO.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2