Nieuws uit STAD en OMTREK Van Riebeeck was een echte Schiedammer ^100 Gulden Engeland mag niet zwak ziin in Egypte Opdat de Moslim-wereld en de Rus daarvan geen partij trekken Hoofdcommissaris Valken van Den Haag verbreekt stilzwijgen De derde dollarcrisis sedert de oorlog Reel ame Candidaatstelling voor groslijst der K.V.P. ERRES WASMACHINES Maakt i_w_ Stichter van de Kaapkolonie krijgt uitvoerige beschouwing W erklöosh eictsprobleem in Noord-Brabant VOORDEEL! SLECHTS FI. 393.- ElsHof Dam 40-44 Restauratie Nijmeegse Stevenstoren Gevaarlijkste functie in politiedienst'' Minder oirbare motieven tot ontslag verheeld? VLAARDINGEN Al te geriuge belangstelling der leden DONDERDAG 31 JANUARI 1952 PAGINA 2 Door DOUGLAS HYDE) BURGERLIJKE STAND WERD TEN ONRECHTE GENE VER VERKOC HT DE VTERSPELENKAMP Nog dit jaar gereed Gevaarlijk voorbeeld Britse volk wakker geschud Aanpassingsmaatregelen kwamen meestal te laat NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AARDGAS EVEN DUUR ALS KOLENGAS gevolgen DE TEKENWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD CONTROLE OP ACHTER LICHTJES PENSION-REGISTER LIMBURGSE WATERWEGEN COMMISSIE Uitvoeringsrapport verwacht MOLEN BEHOUDEN PASSAGIERSSCHEPEN NED. VRACHTENMARKT Op 6 April 1652 zette een Nederlander op de meest Zuidelijke punt van Afrika voet aan wal om gebruik te maken van de kans die de Oost-Indische Compagnie hem bood zich na een vreemd en duister leven van 10 jaar in Nederlandsch-Indië, te rehabiliteren: Jan van Riebeeck. De O.I.C. probeerde of hij daar misschien voor haar zakelijke belangen iets goeds kon presteren. Waarschijnlijk waren de Heren Zeventien weinig hoopvol na het geen hun ter ore was gekomen van Van Riebeecks gedrag en zaken-doen in de Oostelijke koloniën. Zouden zij kunnen zien welke gevolgen hun daad voor Zuid- Afrika gehad heeft, dan zouden zij die fantastische ontwikkeling van tenten kamp tot mijn- en industrieland niet als waarheid aanvaarden. Nog onbekender dan in dat onontwik kelde Afrika was Van Riebeeck in de Nederlanden. Wie was dan die Van Riebeeck? Een Schiedammer Weliswaar niet van ge boorte ztjn geboortestad was Culem- borg doch zijn jeugd en zijn karakter vorming de beslissende phase in hel lever., vonden plaats in Schiedam. Weinig is nog met zekerheid tc zeggen omtrent de rol die Van Riebeeck speelde in het Schiedam van meer dan 3 eeuwen terug. Wel is bekend, dat hij trouwde met de dochter van de Waalse predi kant: Maria de Ia Quellerie. Van deze Maria wordt bij de a.s. Van Riebcck- feestcn in Kaapstad een standbeeld ont huld, dat naast het reeds bestaande van haar man, zal worden geplaatst. Doch uitvoerige documenten zullen bin nenkort gepubliceerd ^worden door W. C. Mees en Beitjes over Jan van Rie- beeck's leven. perioden in: de druiventeelt aan de Kaap, do periode van goud- en diamant-ontgin- gebracht worden? De spreker zegt er vast van overtuigd te zijn, dat door de autoriteiten in Zuid- Afrika met eerlijke bedoelingen gestreefd wordt naar oplossing van deze problemen. Tot slot van de voordracht vóór de pauze schetst de heer Broekman zeer summier de culturele ontwikkeling en declameert hij enige gedichten van de Afrikaan Toon van de Hevert. Hij wijst op de Van Riebeeckfeesten. die 5 April a.s. met een nationale herdenking te Culemborg gevierd zullen worden. Na de pauze vertoonde de spr. interes sante lichtbeelden over het Zuid-Afri kaanse landschap en stadsleven. Advertentie Hoe Zuid-Afrika door de tijden gegroeid is. was het onderwérp van de voordraeht van de heer J. H. Broekman van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging gisteravond voor de leden van Ja Kon. vereniging „Oost en West". Duide lijk en scherp werden de verschillende onderdelen van het Zuid-Afrikaanse leven ons voorgesteld, waarbij de heer Broek man de grote invloed benadrukte, die de verschillende „Boerenoorlogen" op het sociale en culturele leven hebben gehad Speciaal de oorlog van 1880. ontstaan doordat Engeland Transvaal wilde an nexeren, werkte lang na en de problemen ln die tijd ontstaan, ztjn nu nog niet ge heel opgelost. Het betreft hier de z.g. „arme blanken", wier boerderijen door de Engelse soldaten vernietigd en ver brand werden en die ln dit woeste land schap zich geen gelijkwaardige middelen van bestaan konden verwerven. Deze boeren behoren nu nog tot de paupers van het volk en het is voor de regering een grote moeilijkheid deze mensen van vast werk en dan liefst op boerderijen te voorzien. Het was voor de schepen die in de 17e eeuw op Indië en Azië voeren noodzake lijk, dat zij onderweg de nodige „ver versingen" aan boord kregen, daar anders de gevreesde scorbutus optrad. Hiertoe richtte de O.I.C. voor haar schepen op het eilandje St Helena bij de Zuidelijke kaap een „verversingsstation" in. Dit stukje land werd echter in een korte spanne tijds zo uitgeput door onoordeel kundig gebruik van bodem en planten, dat weldra naar een andere gelegenheid uit gekeken moest worden. En nu kreeg J van Riebeeck de opdracht zulk een station" op het vasteland van Afrika te stichten. Hij zag, dat buiten de diensten aan de scheepvaart, ook het land zelf met zijn bevolking baten kon afwerpen. De handel met inlandse Hottentotten kwam spoedig tot stand en met de landbouw werd een begin gemaakt door het in voeren van de druivenstok en verschillen de zaden uit het moederland. Jan van Riebeeck echter was te onbekend met het klimaat dan dat zijn pogingen een vol ledig succes zouden worden. De teelt en in het bijzonder de druiventeelt, bleef be staan en floreert heden opmerkelijk. Na dit begin breidde Van Riebeeck de opper vlakte bewerkte cultuurgrond uit door Hollandse boeren aan te trekken, die zich vooral toelegden op de groententeelt. Zij werden vrijburger verklaard en waren dus „vast" in Afrika, niet ln dienst der Compagnie. Dan verdwijnt Van Riebeeck in Zuid- Afrika van het toneel, doch op de door hem gelegde basis wordt door de Heren Zeventien voortgewerkt. In 1806, tijdens de diverse coalitie-oorlogen van Napoleon tegen Engeland, moet Nederland de Kaap kolonie afstaan aan de Engelsen. Op zoek naar betere weilanden en bouwgronden in het Noorden (1826) stoten zij op de zwarte bevolking, die met dezelfde rede nen Zuidwaarts trekt. Herhaaldelijk botst zwart tegen blank en omgekeerd. Bij deze onen-igheden vallen 2 mentaliteiten te onderscheiden. De eerste mentaliteit gaat er van uit. dat het centrale gezag te Kaapstad altijd de plicht heeft de in woners te beschermen tegen de invallen en het roven van vee aan de Noordgrens door de Bantoe's, de zwarten. De Boeren met deze mentaliteit zijn de z.g. Trek- Bo-ren. De tweede groep zegt: Wil het gezag ons niet beschermen, dan bescher men wij onszelf" en trekken weg: de Voortrekkers. Zij stichten hun eigen sta ten: Natal. Transvaal en Oranie Vrijstaat. In het verdere verloop van de 19e eeuw js Engelands politiek onder leiding van de conservatief Disraëli sterk imperia listisch. Als dan omstreeks 1880 bij Johannesburg goud gedolven wordt, pro beert Engeland Transvaal te annexeren Ondanks de Engelse nederlaag weien zij d" Boeren grote schade toe te brengen en niet minder dan 26.000 vrouwen en kinderen komen om het leven. Aarzelend erkent Engeland de souvereiniteit van de Bóeren-republieken. Dat dit niet con amore ging. bleek uit de Boerenoorlog m 1899 waarin tenslotte Engeland de meer dere was van de Boeren. De Boeren republieken hielden op te bestaan. De economische ontwikkeling van Zuid- Afrika deelt de heer Broekman in 3 ning en de industriële periode. Deze ----- r;rvaar-"fthlë«m meelt in dit laatste periode is een van de weinig ge- 'k2t «alp:roblcsemiipeett ntfli lukkige gevolgen en laatste wereldoorlog, verband een rol. Er zijn met minder dan Toen was het namelijk noodzaak dat Afrika zelf staal ging produceren, daar de wegen overzee afgesloten waren. En dezelfde generaal Smuts, die in 1935 zo in de oppositie was bij de behandeling van een wetsontwerp in de Volksraad tot oprichting van een Staatshoogovenbedrijf. was nu de grote stimulans voor erts en kolen-ontginning. Dij was de stoot voor de industrialisatie en snel is het aantal bedrijven toegenomen. Er zijn o.a. grote Engelse textielfabrieken, een fabriek van General Motors en Good Year. Hier lig gen nog talloze mogelijkheden en ook de arbeidskrachten behoeven niet te ont breken. Het is gebleken, dat de Bantoe's zich van nature zeer goed lenen voor lopende-bandwerk. Spr. meent, dat geen volk vrolijker en opgeruimder van karak ter is dan de Bantoe-negers. Doch hier dringt zich nu het probleem op van de vermenging van zwart en blank in de steden. Een aanpassing van beide groepen is zo moeilijk, omdat de volksaard zo totaal verschillend is. Deze zwarte groep, of beter aangeduid met Kaapse kleurlin- gen bestaat uit een mengelmoes met j Maleiers. Hottentotten en nakomelingen j van vroegere door de Compagnie inge voerde slaven. Neem daar nog bij, dat 380.000 mensen uit Voor-Indië hier suiker- plantages in handen hebben of in de han- j del werkzaam zijn, dan is het te begrij- pen, dat tussen zulk een mengeling en „blank" een kloof ontstaan is. Nog steeds bezitten de Bantoe's kralen die een aparte gemeenschap vormen. En j dat onder zulk een verscheidenheid van rassen conflicten onderling moeten voor- j komen (o.a. Zoeloe's contra Basoetoe's) j al is dit alleen maar omdat moet blijken wie uit de stam de sterkste en dus de leider is, maakt het probleem van op- neming van zwart in de blanke gemeen- j schap ingewikkelder. Ook onder de blan- ken zelf is men het niet eens. Enerzijds j staan de goudmijnen, die graag goedkope (Van onze correspondent) In antwoord op de algemene beschou wingen in de Provinciale Staten van Noordmkrabant zeide de commissaris der Koningin, profdr J. E. de Quay o.mdat het verloop der werkgelegenheid on gunstig was In twee jaren liep het werkloosheids indexcijfer voor Brabant op van 100 naar 194, dat voor Nederland van 100 naar 174. Het vakonderwijs blijft uiterst be langrijk, terwijl de keuze van het beroep niet alleen bepaald moet worden door de paedagoog of psycholoog, maar ook door het sociale perspectief. De wegenaanleg speelt bij de ontslui ting en ontwikkeling van Brabantse ge bieden een grote rol- Ten aanzien van volkshuisvesting zeide die commissaris, negen hoofdtalen in de' Zutd-Afnkaansó dat Brabant een geschat tekort heeft van Unie en hoe moet daar uniformiteit in 31-000 woningen. Onder hat aantal werk- oehracht worden' loze mannen in Brabant,, dat op 1 Jan. arbeidskracht en dus geen opneming van de zwarten wensen, anderzijds weet de industrie wat de Bantoe in het (lopende band) productie-proces kan presteren. De situatie is zo. dat zolang de stammen en afzonderlijke negerdorpen blijven bestaan de Bantoe's dikwijls slechts voor 6 maan den naar de stad komen om in de mijnen te werken en de rest van het jaar op hun eigen land blijven. Dit geeft de mijnbouw goedkope arbeidskrachten. Neemt men echter de volksgroepen op in de steden voor lange duur. dan kost dit niet alleen schatten voor woningen en opvoeding van de neger, doch hun eigen mentaliteit kan zich niet meer uiten zoals dat gewoon was in de kraal (het recht van de sterk- Wij hebben nog enkele vierkante voorzien van de nieuwste technische snufjes. De prijs is bij ons zonder weeldebe lasting daarom zó laag! TELF. 68598 Vraagt vrijblijvend inlichtingen. j.l. ruim 22.000 bedroeg, waren plm. 6000 bouwvakarbeiders. Voor de oplossing van het kamalen- vraagstuk hebben ook Ged. Staten vele malen op spoed aangedrongen, omdat daaraan moet worden vastgeknoopt de oplossing van vele andere, voor Brabant belangrijke zakenDit kanalen-vraagstuk moet zo ruim mogelijk worden bezien en men moet in Nederland en daarbuiten de consequenties van de voorgestelde Be nelux en van de nieuwe stromingen in West-Europa aanvaarden. Spr. hoopte daarom dat bij de totstandkoming van het Moerdijkkanaal tegemoet zal wor den gekomen aan de belangrijke Bra- brantse desiderata. handtas. DE PENSIOENREGELING BEURS GESTOLEN vnnn OTiriFN VAN DAGEN In een ®root magazi)n in óe binnenstad VUUR UUOEis VAl) LEfH-rKuH van Rotterdam is mevr c S.-Den H. uit De gezamenlijke vakverenigingen Zijn de Willem Brouwerstraat alhier gister- niet bijster enthousiast over de regeling middag beroofd xvan haar portemorinaie van het pensioen voor de ouden van da- met 33 oe beurs werd gerold uit haar gen zoai's deze door het z.g. „Plan-Van Rhijn" wordt voorgesteld. Dat plan gaat uit van de gemiddelde uitkeringen van de Noodwet-Drees. Wie geen eigen in komen heeft, krijgt hierdoor zware klappen. Bovendien wil dit plan. geba seerd op het rappo'rt van de Commissie- Van Rhijn, in de overgangsperiode maai 70 pet. van de uitkering toekennen en de ouderdomsrente krachtens de Invalidi teitswet buiten werking stellen. Er wordt in het rapport ook gesproken van een verzekeringsstelsel met premie heffing. Wat de kleine zelfstandigen be treft, daarvan komt in de prectijk niets terecht, omdat er een ambtelijk apparaat nodig zou zijn. dat het aantal ouden van dagen zou overtreffen. De vakverenigingen willen een volks- pen-sioen, gecombineerd met een be- drijfspensloen. Bij het volkspensioen geldt het z.g. „omslagstelsel", hetgeen inhoudt, dat de nog arbeidende bevolking met een bepaald percentage van haar in komen zorgt voor degenen, die niet meer kunnen werken. De premies voor deze pensioenregeling kunnen via de inkom stenbelasting geheven worden. Dit is een samenvatting van de uiteen zetting, die de heer J. J. A. Berger voor de Alg. Bond voor Ouden van Dagen in Irene heeft gegeven. Er was veel' belang stelling voor deze uiteenzetting, die dooi de heer W. van Beek, de voorzitter, ge opend werd. GEBOREN: Susanna C„ cl. van C. J. Ouboter en S. S. kfak; Wilhelmus A. J., z. van J. B. C. van Zwieten en C. M. Machgeels; Johanna M, C.. d. van H. Leenderts. en J. W. M. Takkenherg; Jo hannes W.„ z. van L. S.. .van Schel.le.beek en M. de Graaf: Eugène R. L. M., z. van L. H. Geerdes en E. J. Th. M. van Ti el.; Cornelia E., d. van J. Duifhuizen en M. H. M. Roeters; Jan A., z. van J. A. Futse laar en H. van Gerven. Drie-Band Eikembroék Behalve de zeer interessante zaak van de luistervergunningen werd gisteren l"Cadre voor onze Kantonrechter Mr P: B. Cos, een zaak van plaatselijk belang behan deld. Het ging hier om de verklaring van een Engelse zeeman, volgens welke deze bij het café van v. H. in het Sterrebos 6en_Dana kruiken jenever had kunnen kopen. Dit café heeft wel een vergunning, inaar geen siytvergunning, zodat niet per fles verkocht mag worden. Op een avond zou, volgens het verhaal van cle Engelsman, deze bij v. H. gekomen zijn en hem ge vraagd hebben een paar kruiken jenever mee naar boord te kunnen krijgen. Van II. zou zijn buffetbediende opdracht heb ben gegeven een paar flessen uit de kel der ie halen. Met een paar Noren ging de Brit de jenever opdrinken, waarna hij na een paar dagen terugkwam en om nieuwe flessen vroeg. Toen v. II. dit wei gerde dreigde de Engelsman naar de po litie te lopen en te vertellen van de vori ge keer, tenzij v. H. toegaf. Deze deed dat niet en de Engelsman ging inderdaad naar de politie. Volgens verklaring van de buffetbediende heeft deze in het ge heel geen flessen uit de kelder gehaald en zijn er nooit flessen jenever aan de Engelsman verkocht. De ambtenaar van het O.M., mr Loh- mann beloofde de flessen, die aan boord in beslag genomen zijn, op vingerafdruk ken te zullen laten onderzoeken en moch ten die van de buffetbediende erbfj zijn, clan zou hij dit als bewijs aannemen. Ove rigens werd de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden om te wachten op het bin nenlopen van de Engelsman en de Noor van wie er wel schriftelijke verklaringen zijn, maar die niet onder ede konden wor den gehoord. De VierspClenkamp in Café E. Hekman begint reeds enige tekening te vertonen. Immers in de gisterenavond gespeelde partijen moest Ruggenberg de winst van drie partijen laten aan Wasman. Deze is hierdoor van de onderste regionen m Afd. C haar boven geklommen. De leiders van de drie afdelingen zijn tot nu toe dezelfde gebleven. In Afd. A Van Duyl 20 pnt.. in Afd. B C. Köneman 10 pnt. en irr Afd. C Ruggenberg 15 pnt De wedstrijden van gisterenavond had den het volgende verloop: Wasman—-Ruggenberg 82 Cadre Libre Een-Band (Van onze correspondent) Verwacht wordt, dat de toren van de bij het bombardement van 22 Februari 1944 vernielde St Stevenskerk te Nijme gen nog dit jaar gereed zal komen. Het werk is thans zover gevorderd, dat het timmerwerk gereed is voor de carillon- tamboer, waarin het carillon komt. Ne gen en veertig klokjes, nodig voor vier octaven, eenzelfde aantal als vóór de ramp in cle toren hing, zullen binnen een jaar hun vrolijke klanken over de bin nenstad uitgieten. Niets van het carillon is verloren gegaan; wel moest er veel worden hersteld. De testproef voor het herstel is al gemaakt. Boven het uurwerk en de wachtkamer, (in verband met de burgerlijke verdediging) komt de beiaar dierskamer. De restauratie van de St. Steven en van de toren brengt ook enkele veranderin gen mee voor de omgeving. De kale vlak te op de Stikke Hezelstraat, aan de kant van de kerk, zal met niet al te hoge huizen worden volgebouwd, zodat het ge zicht op de kerk vrij blijft. Een driehoek met huizen aan de Lange Hezelstraat wordt opgeruimd en hiervoor komt een plein met een nieuw huis als afsluiting. De kerktrappen worden verbreed, zodat het. mogelijk wordt ook van die kant de architectuur van de hele kerk te bewon deren. Het middengedeelte van het Ste venskerkhof wordt verhoogd; recht te genover de toren, aan de westkant van de kerk, zou de architect, de heer Jansz, gaarne een oorlogsmonument, zien dat speciaal bestemd Isorn de herinnering aan de meer clan tweeduizend in de oor log gevallen burgers levendig te houden. WIMBLEDON, Januari 1952. De Britse militaire actie in Egypte is als elke militaire operatie tegen terro risten allesbehalve zachtzinnig. In de ogen van het gewone publiek, welks hui zen door Britse troepen bezet zyn en dat Britse tanks en ander wapentuig in actie ziet in zijn eigen stad, is zulk een Brits ingrijpen moeilik te rechtvaardigen. Maar ln' de gecompliceerde wereld van vandaag mag men volgens de opvat tingen van politici deze dingen niet op zichzelf beschouwen, dus los staande van de begeleidende omstandigheden. Het spreekt vanzelf, dat de Britse re gering, die de militaire actie ter plaatse volkomen heeft goedgekeurd, deze ziet tegen de achtergrond der internationale politiek en zo is het ook te begrijpen, dat zij bij hoog en bij laag blijft volhouden, dat Engeland in Egypte wil en zal blij ven. Noord-Afrika en de Mohammedaanse wereld, waarvan Egypte zulk 'n belang rijk deel uitmaakt, zijn van beslissende strategische betekenis in de strijd tussen het Westen en het Oosten en hiervan is Winston Churchill, strateeg als hij is, zich waarschijnlijk voortdurend bewust. Als het. Westen daarginds vaste voet verliest, dan zal het mogelijk ook de vrede ver liezen en wereldoorlog no. 3. Churchill is, zoals uit z'n verleden blijkt, er de man niet naar, om in zulke omstandigheden zich met halve maatregelen tevreden te stellen. Toen Perzië de Britten uit zijn gebied verdreef, had het een betrekkelijk ge makkelijke taak, want het had een ge meenschappelijke grens met Sovjet-Rus land en Engeland had er geen lust in, om het met de Sovjet-Unie aan de stok te krijgen. Na het Perzische voorbeeld, kon het niet uitblijven of anderen zou den proberen hetzelfde te doen als de Perzen. En zo ging Egypte er toe over om de Britten, die in zijn gebied geves tigd waren, het leven ondraaglijk te ma ken. Maar het Suezkanaal is wel een ob ject. waar men rekening mee moet houden en dat Engeland noopt om op z'n'stuk te blijven staan temeer, daar er geen Sovjet-leger in de buurt is, om op grote schaal te opereren, met het onmiddellijk gevaar voor een BritsRussisch treffen. Sinds jaren tracht Rusland vat ,op de Muzelmannen te krijgen door een gunsti ge behandeling van de Islam-gémeen- schappen binnen zijn grenzen, door ra dio-propaganda en door de politieke ma chinaties der communistische partijen in de verschillende landen. De Sovjei-Unie heeft er enorm veel belang bij, dat Groot- Brittannië uit Egypte en Frankrijk uit Tunesië verdreven worden. Het daardoor ontstane politieke en militaire vacuum in het Moslim-gebied tussen Marokko en Klein-Azië, waarin 80 millioen mensen leven, zou dan snel door Rusland worden opgevuld. Voortdurende spanning in het midden- Oosten kan dat strategische gebied op zeker ogenblik binnen de Russische in vloedssfeer doen geraken. Om die reden reeds zo niet nog om andere redenen moet verwacht worden, dat de Britse regering alle middelen zal gebruiken, om daar zijn positie te handhaven en om geen houding aan te nemen, welke an dere Arabische volken zou kunnen aan moedigen, het Egyptische voorbeeld te volgen. Nu wij over Egypte schrijven, komen we als vanzelf op het onderwerp de on lusten te Ismailia, waarbij, zoals men weet, zuster Anthony door een kogel werd getroffen en gedood in de deur opening .van haar klooster. Sindsdien is nog het volgende bekend gmvorden r In haar laatste brief aan een» medezuster harer Congregatie in een klo"»»ter te Lon den, schreef zuster Anthony „Ik ben nog geen martelares, maar ik zou 't wel eens gauw kunnen worden". Vijf dagen later was ze dood. Het zal wel nooit bekend worden, wie het dodelijke schot gelost heeft. De Britse pers verklaarde, dat 't een terrorist was. Het onderzoek heeft dienaangaande geen zekerheid opgeleverd. De Egyptenarên beweren, dat een Britse kogel de zuster getroffen heeft. Maar, zelfs al zou dit waar zijn, dan bewijst dit nog niets, daar het merendeel der munitie van de terro risten gestolen is van de Britten. Het gevolg van het feit, dat terroristen een vreedzaam kloosterterrein tot slag veld maakten en dat een onschuldig* kloosterzuster daarvan het slachtoffer werd, is intussen geweest, dat het Brits* volk meer begrip voor de straffe actie, welke de Engelse regering in Egypte heeft ondernomen, toont, dan anders mis schien het geval ware geweest. „Lang heb ik gezwegen. Ofschoon velen mfj niet begrepen en opheldering vroe gen, waarom ik niet sprak, heb ik mijn standpunt gehandhaafd, ook al viel dit zeer moeljjk, vooral door de vaak zeer gezangsondermijnende wijze waarop be richten werden gelanceerd en publiek ge maakt. Ik ben ook niet ingegaan op com mentaren en publicaties, maar nu meen ik toch dat ik tegenover het Haagse poli tiecorps, dat ik gedurende zeven jaren heb geleld, verantwoording moet afleggen van deze laatste stap, waardoor de Haag se politie en feitelijk de Nederlandse poli tic als geheel weer het onderwerp is ge weest van de gesprekken vaii de dag. Ik doel hier op het feit dat ik het nodig geoordeeld heb tegen mjjn ontslag als hoofdcommissaris in beroep te gaan. Ver der kan ik op dit punt hier niet ingaan daar op een andere tijd en plaats hierover nog geoordeeld zal worden". In deze bewoordingen sprak de hoofd commissaris van Den Haag. de heer G. W. Valken,, aan wie zoals bqkend met in gang van morgen ongevraagd ontslag is verleend uit ifle politiedienst, vanochtend toen hij in de cantihe van het hoofd bureau van politie afscheid nam van het Haagse politiecorps. Mevr. Valken, die haar echtgenoot vergezelde, had bij haar entrée een bouquet anjersaangeboden gekregen. 100 100 16 16 6.25 150 68 16 17 4.25 150 150 11 48 13.63 200 101 11 40 9.18 30 27 27' 4 1.111 30 25 27 3 0.925 20 5 23 1 0.217 20 20 23 4 0.869 cSeger 5— -5 100 100 24 15 4.16 100 67 24 14 2.75 150 87 29 11 2.96 150 150 29 48 5.17 30 21 19 5 1.105 30 30 19 7 1.578 20 20 33 4 0.606 20 15 33 4 0.454 Libre Drie-Band De huidige totaalstand: Afd. A: 1. Van Duyl 20 pnt; 2 Hekman 3 pnt.: 3 Kooy 5 pnt.; 4 Scheffers 5 pnt.; 5 V. d. Water 2 pnt.: 6 V. d. Lee 0 pnt. Afd. B: 1 Köneman 10 i».nt.; 2 Barvoets 8 pnt.: 3 Quirijns 8 pnt.: 4 Mackay 2 pnt.; 5 V. d. Marei 2 pnt.; 6 De Jonge 0 pnt. Afd. C: 1 Ruggenberg 15 pnt.; 2 Eiken- broek 10 pnt.: 3 Wasman 10 pnt.4 Van Hoet 8 pnt.; 5 Seger; 6 Oostveen 2 pnt. Het secretariaat van de Economische Commissie voor Europa van de Ver. Na- lies heeft een overzicht gepubliceerd vatt de economische ontwikkeling in Europa gedurende het jaar 1951. Dit levert critiek op de autoriteiten in Engeland en de V. S., die niet tijdig maatregelen hebben be raamd. om de te verwachten crisis op te vangen. Het verslag opent met een analyse van het dollarprobleem. Opgemerkt wordt, dat de verslechtering van de goud- en dollar reserves van het Ver. Koninkrijk geweten moet worden aan twee factoren t.w. ten „Dit afscheid draagt een bijzonder ka rakter", zo vervolgde de heer Valken. „Was alles normaal geweest en was mij ontslag verleend, omdat ik de leeftijds grens zou hebben bereikt, zoals dit als een voor allen geldende regel zou worden toegepast, dan zou ik, als voorstander van het principe „gelijke monniken, gelijke kappen", geen protest hebben laten horen. Maar juist omdat dit niet het geval is, juist omdat, zoals u allen op verschillen de wijzen wel zonneklaar zal zijn gewor den, dit motief is gebruikt om andere minder oirbare motieven te verhelen, zal ik niet berusten en heb ik de weg van de openbaarheid en van het recht geko zen. Ik heb gewacht met het indienen van een klaagschrift tot Op de laatste dag van de beroepstermijn en ik besloot tot op deze dag mijn werk te blijven doen". W eerklank bij ontclbaren Na zijn waardering en dank te hebben betuigd voor de bewijzen van Sympathie en medeleven, die hij in de laatste maan den van zijn medewerkers heeft onder vonden vervolgde de heer Valken: „Verder ben ik veel dank verschuldigd aan de talrijke leden van de Nederlandse politie, die zich door houding en daad aan mijn zijde hebben geschaard en dit ver heugt mij te meer, daar de onelegante be handeling, welke ik heb ondervonden, niet alleen mij ln mijn rechtsgevoelens en eer heeft getroffen, maar *ie gehele mili tie in ons land aangaat. P Ik meen zelfs, dat het wezen van de rechtsstraat, waarin wjj ons sedert de be vrijding van dictatuur en overheersing wanen, hierdoor wordt aangetast. Dal dit ook weerklank bjj ontelbaren van ons volk heeft gevonden, is mij overduidelijk M SCHIEDAM l« OMSTHEAEH 74ste Jaargang No. 21758 Tijdens de behandeling van de provin ciale begroting 1952 door de Staten van Drente is de exploitatie van het aardgas ter sprake gekomen. Van de zijde van Ged. Staten werd medegedeeld.dat het in de bedoeling ligt, dat het rijk het van de Nederlandse Aardolie Maatschappij over te nemen aardgas verkoopt tegen de prijs, die koleokas in het algemeen kost. De gemeenten, die het aardgas straks zullen distribueren, 'zullen er dus niet beter of minder van worden. eerste de stijging van de invoer, die deels noodzakelijk was om strategische voor raden op te bouwen, en ten tweede de plotselinge fluctuaties in de prijzen van de voornaamste grondstoffen. Het Ver. Koninkrijk is zeer gevoelig, aldus het overzicht voor de prijswisselingen op de goederenmarkten. Wanneer de prijzen relatief hoog zijn, betekent dit een verslechtering van de Engelse handelspositie en een verlaging van het reële inkomen. De buitenlandse betalingspositie van het sterlinggebied als geheel ondergaat dan echter een verbete. ring. Lagere prijzen op de wereldmarkten hebben een tegengesteld effect op Enge land en het sterlinggebied. Indien men Je plotselinge veranderingen in aanmerking neemt, die zich op de goederenmarkten sinds gedurende midden 1950 tot midden 1951 hebben voorgedaan, dan valt het niet te verwonderen, dat Engeland voor grote betalingsmoeilijkheden staat. Het volume van de uitvoer van het Ver. Kon. steeg in 1951 met ongeveer 6 pet., de invoer echter met 15 pet. In het rapport wordt opgemerkt, dat bijna 5 800 millioen bedroeg tegenover 'n tekort van 300 millioen in het derde kwartaal. De daling van de Amerikaanse invoer j in de tweede helft van 1951 moet ge- weten worden, aldus het overzicht, aan de wijziging in de politiek t.a.v. de stra- Rcbleken en strekt m« tot dankbaarheid teg'ischè voorraden, de instelling van en voldoening'zo besloot hij. Zware slag maximumprijzen én een stabilisatie van I de binnenlandse economie der Ver. Sta- ten. De wnd hoofdcommissaris, de heer D. i Vrijdag verklaarde vervolgens, dat het Kleine oorzaken, grote ontslag van de heer Valken „een buiten- gewoon zware slag" is voor diens naaste j medewerkers. Namens het Haagse politie- Het rapport wijst er voorts op dat klei- corps en alle politie-bonden in ons land ne veranderingen tgenwoordig groter? i bood hij als aandenken een radio aan. „MET NAALD EN DRAAD" Fraaie expositie geopend De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gebouw R.K. Volksbond Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152, Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van dc N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 1 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele ko ombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bh contract gelden lagere tarieven, welke bii de administratie of bij de erkende aavertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentien) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J< M. Hazel zat. Tot en met 2 Februari kunnen bjj de S.G.-kiosk in de Gerrit Verboonstraat nog tekeningen worden ingeleverd, welke in de kerstvacantie verstrekt werden. Aangezien geen datum van inlevering he kend is, zullen velen niet weten wanneer zij hun eindproduct moeten wegbrengen. Dit kan dus nog t.ot Zaterdag a.s. De politie zet valletjes op voor de con trole van achterlichtjes en dit brengt voor de Kantonrechter een boete van 3 met. zich mee. Een nieuw lampje is voor deliger. De in oprichting zijnde Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer wil als een der onderdelen van haar activiteiten een pen sion-register aanleggen, waarop de vol ledige gegevens van de hier gevestigde pensions zijn aangegeven, terwijl tevens regelmatig de veranderingen in de bezit tingen worden geregistreerd. Daartoe is echter nodig, dat er gegevens van de be trokkenen komen, zowel over de aard van hun accomodatie als over de beschikbare ruimte. Men wacht deze gegevens in op ,d* S.G.-klosk. G«rrit Verboonstraat. In tegenwoordigheid van, tal van ge nodigden, o.w. burgemeester en mevr Heusdens, wethouder Van Minnen, raads leden, het bestuur van de Vlaard. Gemeen schap e.a., is gisteravond in het Handels gebouw de tentoonstelling „Met naald en draad" geopend. De presidente van de damescommissie, mevT. v. d. BergMan in 't Veld bracht in haar welkomstwoord dank aan de Vereniging tot Bevordering der Belangen van Handel en visserij, die de zaai van 'het Handelsgebouw voor de tentoonstelling een week lang kosteloos heeft afgestaan: aan de Vlaardingse Dam vereniging, die haar clublokaal voor deze receptie vrij gaf en de directie van Ouiwenbroeks Meubelfabriek die een grote hoeveelheid hout in bruikleen heeft gege-, ven. Hoe groot de belangstelling voor deze tentoonstelling is, blijkt wel hieruit, dat H.M. d'e Koningin een medaille beschik baar heeft gesteld, alsmede het gemeen tebestuur van Vlaa.rdingen. In totaal zijn. 495 werkstukken ingeleverd, die een waarde vertegenwoordigen van 15.000. Nadat burgemeester Heusdens het woord had gevoerd en de wens had uitgesproken, dat deze actie een stimulans zou mogen zijn voor Vlaardimgen en omstreken, werd door mevr. Heusdens de symbolische han deling verricht. Met de schaar werd bei lint in de Vlaardingse kleuren doorge- knipit, waarna een rondgang over de ten toonstelling werd .gemaakt. Hier is veel moois te zien, op alle mogelijk gebied ven nuttige en fraaie vrouwelijk breiwerk, Smyrna, haakwerk, borduurwerk, applica tie, Hasdanger, frivolité, kralenwerk, Pomtlace enz. en kantklossen. Het is alles zeer fraai, zodat een bezoek aan deze expositie ten zeerste is aan te raden. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen in bijzondere ge vallen de volgende geneeskundigen dienst doen: dr G. J. Bos, Van Hoogen- dorplaan 175a, tel. 4200: dr P. C. Dwars- huis. Sdhiedamseweg 89, tel. 2013. Geoipend: Apotheek Walrave, Schie- damseweg 1, tel, 2093, invloed op de internationale financiële j verhoudingen hebben in het bijzonder j voor wat Wésteuropa betreft dan voor- i heen, omdat de deviezenreserves van vele landen te gering zijn in verhouding tot de' hoge prijzen cn de omvang van dé buitenlandse handel, terwijl 'voorts het optreden van vluchtkapitaal een scha delijke invloed uitoefent. Op de lange duur voorziet n»en eenter dat automatisch het evenwicht weer her steld zal worden door een kleinere invoer van het Ver. Kon. en een grotere invoer van de Ver. Staten, die immers niet steeds op het lage huidige niveau gehandhaafd kan blijven. In bijna alle landen fluctueerden de de internationaal verhandelde prnzen van de iniei«»- vernanaeiue een Engelse betahngscrisis voorzien had ^.roJndstoffen sterker, dan die van in het kunnen worden. Pas in Januari van dit £jnneJll,nd voorgebrachte grondstoffen. Voor verschillende landen liep het effect echter sterk uiteen. Het gemiddelde prijs niveau van de geïmporteerde en binncn- GOUDEN HUWELIJK Het echtpaar A. LangbroekMaat, P. K. Drossaertstraat 32, alhier, hoopt Dinsdag 12 Februari a.s. zijn 50-jarige echtvereniging te vieren. AANBESTEDING Op Dinsdag 19 Februari a.s. zullen B en W. aanbesteden het maken en bestra ten van de middenbaan Burgemeester Pruissingel, met bijkomende werken, in het Westelijk stadsdeel. AANGEHOUDEN Een surveillerende agent van politie h.eld op de openbare wej de 43-jarige H. J. van A. aan. wonende alhier, die van een bouwwerk alhier twee bintjes had ontvreemd. AUTO'S BOTSTEN Dinsdagavond omstreeks 10 uur had op de Westlandseweg een aanrijding plaats tussen een bestelauto. rijdende in de richting van de Rijksweg no. 20 en een personenauto, rijdende in de richting van de Schiedamsedijk. De aanrijding ont stond op het tijdstip, dat de bestuurder van de personenauto een voor hem uit rijdende wielrijder inhaalde. De bestel auto geraakte in de wegberm en ver volgens van de dijk. De inzittenden, man, vrouw en kind, 'liepen slechts onbeteke nende wonden op. De bestelauto wérd zwaar en de personenauto licht bescha digd. Oproep In verband met het bovenstaande ver zoekt de commissaris van politie alhier oe bedoelde wielrijder, die getuige was van de aanrijding tussen de bestelauto en de personenauto, welke zich op dat tijd stip naast hem bevond en de bestuurder van een andere achter de personenauto rijdende auto zich tot het verstrekken van inlichtingen ten spoedigste aan zijn bu reau. afd. verkeer, te vervoegen. VLAARDINGSE TRAWLERS De volgende motorloggers zullen van uit Vlaardingen ter trawlvisserij gaan: VL 78 Vlaardinigen, VL 85 Bertina, bei den van de Viss. Mii. Vlaardiingen; VL 115 Vooraan. VL 142 Voorwaarts, beiden van de N.V. Dogger Mij.; VL 61 Jo. VL 71 Marie, VI. 33 Cornells. VL 166 Nceltje, allen, van de fa C. v. Toor Hz, jaar werden echter pas de ministers van financiën van het Gemenebest bijeen ge roepen ter bespreking van de moeilijk heden. Het effect van de te nemen maat regelen zal nu pas na enkele maanden merkbaar kunnen zijn. De derde dollarcrisis komt hierin met de twee vorige (van 1947 en 1949) overeen, dat ook nu de totale dollaruitgaven van de Ver. Staten aan het buitenland aan zienlijk lager waren, hoewel ditmaal dit in tegenstelling tot 1949 ook de be- talingen van het buitenland aan de Ver. Staten iets terug liepen. Volgens voor- I lopige ramingen voor het laatste kwartaal j van 1951 zijn echter in deze periode de aankopen van het buitenland in de v?r_ Staten sterk gestegen, waardoor het v - kort voor het vierde kwartaal dan 1 landse grondstoffen steeg voor de Ver. Staten van het eerst halfjaar 1950 tot het eerste kwartaal 1951 met slechts 25 pet., terwijl voor het Ver. Kon., Frankrijk en Italic, dit percentage 60 bedroeg. Commissaris C. Abbenbroek, wnd- hoofd van de centrale recherche, ver klaarde, dat de wijze, waarop de hoofd commissaris na zijn ontslagaanzegging heeft doorgewerkt, hem er van over tuigd, dat de heer Valken niet wegens zijn gezondheid is ontslagen. „Ik heh zeven hoofdcommissarissen meegemaakt bij het Haagse politiecorp", zo zei de heer Abbenbroek. „Het heeft er veel van weg, dat een hoofdcommissaris in Den Haag een van de meest gevaarlijke functies bekleedt in de politiedienst. De uit de Kamers van Koophandel in Limburg gevormde waterwegen-commis sie heeft een werk-commissie samen?®- steld, die, met het oog'op een eventuele Schelde-Rijnverbinding over het gebied van de provincie Limburg, de Limburgse - waterwegenkwestie nader zal bestuderen. Verwacht wordit dat de Limburgse water- wegen voor het goedkope massa-vervoer van grote betekenis zullen worden, ge- zien de voortgaande ontwikkeling van de industrialisatie in Limburg. In de loop van de volgende maand zal een uitvoerig rapport aan de gezamenlijke Kamers van Koophandel worden uitge bracht. (Van onze Amsterdamse redactie) Tijdens de vergadering, die de afdeling L. der RijkskicskrinC Amsterdam in huize „Pax" gisteravond had belegd, zijn als candidaten voor de groslijst der drie grote steden Amsterdam. Rotterdam en Den Haag de volgende personen geko zen: W. Andriessen, ih. Koersen, dr A. M Lucas, dr Dijsselbloem, C. Burger, mr P. J. Veraart jr., mevr. Luyks-Slijf- fer, P. J. Serrarens en Th. de Groot. De voorzitter, de heer Th. de Groot, uitte zijin teleurstelling over de geringe opkomst bij deze zeer belangrijke kwes tie. Vaat de 800 leden waren er 31 aan wezig. Als punten, die de nieuwe fractie bijzonder ter harte moeten gaan, noemde hij de huisvesting en de aekertieidsstel- linig. dat voor oudere werknemers de mogelijkheid tot arbeiden niet vermin derd zal W'OTden, De eerste, kort geleden opgerichte werkgroep ven deze afdeling zal het vraagstuk der belastingen be studeren. Die vormen een te grote last voor het Nederlandse volk, aldus de heer De Groot. Da besprekingen over het omtwerp-verkiezingspro'giramma 1952 moesten wegens het ver gevorderde uur worden afgebroken. Op de vraag, of bij de eisen voor credietwaardigheid en vakbekwaamheid bij de vestiging vao middenstanders ook nog het behoefte-element invloed moet worden gegeven, ainitwoorddde die voor zitter, dat dit een zaak is van de mid denstands-organisaties. Overleg tussen dteze origiantisflities en de K.V.P. is nood zakelijk. De eisen mogen, bij irnvoeriimg va:n het behoefte-element, verscherpt worden. In verband miet de melk-sane- ring waarschuwde spreker- tegen staats socialisme. Tolmuren moeten geslecht worden Naai- aanleiding van bet program mapunt der exportbevordering, werd opigetn-erikt, dat dam ook de tolmuren geslecht moeten worden. De voorzit ter wees er op, dat Nederland de laag ste invoerrechten bezit en onmogelijk, mode in verband met de huidige libe ralisatie tot verhoging zal kunnen overgaan. Een oplossing verwiaclhtóe hij bij de groei naar een Verenigd Europa, o.a. door ihandelsovcreenikom- sten. De vraag is echter, of wij het zonder tolmuren teg-en het snel op komende Japan zullen kunnen klaren. Over de aaak-Steenbergihe zei de beer De Groot, dat deze kwestie als enig ge volg versnippering zou hebben, waar van anderen zullen profiteren- De gang van zaken noemde hij noodlottig. (Van onze correspondent) De mooie windmolen in de Vrouwsleest- polder aan de Heijmansweterinig te Alphen aan den Rijn, welke molen een sieraad van de omgeving in haar voortbestaan werd bedreigd, zal behouden blijven. De jaren lange besprekingen tussen pol derbestuur, rijk, provincie en de gemeente hebben thans tot resultaat gehad, dat deze instanties zich bereid hebben verklaard de voor de dringende restauratie benodigde gelden beschikbaar te stellen. - - - nr ïndrapoera, Rotterdam naar Djakarta, passeerde 30 Dondrahead. johan van OldenbarneveU. Amsterdam naar Sydney, passeerde 30 Kaap Bón. Nieuw Amsterdam. Rotterdam naar N. York, 31 (v.m.) te Southampton. -*• Oranje, Djakarta naar Amsterdam, 30 van Colombo Oranjestad 30 v. Barbados n. Amsterdam. Rijndam, 30 van Havana naar Nassau. Sibajak. Rotterdam naar N. Zeeland, 29 op-. 380 mijl NO. van de Oostkaap <N. Zeeland.) Veendam, Havana naar Nassau, p. 30 Key West. a Willem Ruyy, Rotterdam naar Djakarta, 30 van Suez. ROTTERDAM, 30 Januari 1952.,;' 29 Januari nam.: 239 ton kolen Delft; 100 ton gerst Grafhorst; 13-1 ton div. granen Doesburg; 400 ton pyriet Budel; 150 ton haver Knollendam; 100 ton stukgoed Til burg; 200 ton stukgoed Amsterdam; 936 ton granen vletten; 25 stand hout Tilburg. Totaal - 18 reizen, 17 vletreizen. 30 Januari voorm.: 100 ton soyabonen Zwijndrectit; 175 ton gerst Doesburg; 163 en 107 ton gerst Opheusden: 275 en 140 ton id. Nijmegen: 150 ton kolen Wijk bij Duurstede: 150 ton id. Afferden; 1000 ton id. Nijmegen: 1300 ton kolen Kleefsche Waard; 2 X 160"" ton ld. Tilburg; 300 ton id. Deest; 80 en 50 ton kalk Albasserdam60 ton oud ijzer IJmuiden; 600 ton mais Zaanstreek,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2