uen aag in een dnj Per „Nieuw--Amsterdam'' naar Le Havre „Australië wil Nieuw-Guinea Nederlands gebied laten blijven Duitse oorlogsmisdadigers kwamen in verzet Lachend gaan wij onze kruisweg Mensen e n dingen h Tragiek van Rotterdammers SIGAAR laat HEM Persberichten Dames! Vooral nu Zeven Engelse „pilgrimages" naar Nijmegen Gerestaureerd vlaggeschip weer in de vaart Drie kapiteins op één schip Belangrijk bruggenhoofd? Chinese studenten dienen Moskou van repliek Aantekeningen bij het bekroonde boek ..Wespen en Horzels van DONDERDAG 31 JANUARI 1952 PAGINA 3 Hamea-Gelei voor Uw handen Géén straf DIEF WACHTTE ANDER- HALF UUR OP ZIJN BUIT WERK- EN HONGERSTAKING de beurt kwamen, van gedachte 1 TTTniP r>r»rvT>T>T>/WT7AT veranderd. Van de 57 Duitsers volh: VERKEER DOOR GOES OVER NIEUWE WEG met commentaar j - - Advertentie. (Van onze correspondent) Verleden jaar hebben het British Le gion en het Nederlandse Oorlogsgraven Comité een drietal „pilgrimages" voor oud-strijders en familieleden van gesneu velde Engelse militairen naar Nederland georganiseerd alsmede een aantal specia le K.L.M.-vluchten. Het centrum van deze „pilgrimages" was Nijmegen, van waar verschillende trips naar de oorlogs gebieden werden gemaakt en de Engelse kerkhoven werden bezocht. De deelnemers aan de tochten vonden steeds grote gastvrijheid bij de Nijmeegse burgerij. De tochten golden als een proef neming, maar reeds na de eerste kon men zeggen, dat de proefneming ten volle was geslaagd, niet het minst dank zij de gastvrijheid en de medewerking van de burgerij. Dit jaar zullen niet minder dan zeven „pilgrimages" worden georganiseerd, waarbij Nijmegen wederom het centrale punt zal zijn. Op het programma staan trips naar de oorlogsgebieden, herdenkin gen op de Britse kerkhoven Jonkerbos en Oosterbeek, een bezoek aan het open luchtmuseum te Arnhem en aan ..Keu kenhof" en op de laatste dag de traditio nele boottocht door Amsterdam. grootste Nederlandse passagiersschip, die zich ook maar één ogenblik behoeft te vervelen. Bibliotheek, sportzaal, verschil lende café's en bars staan tot zijn be schikking. De overdekte promenadedek ken bieden gelegenheid tot de gewenste beweging en de maaltijden zijn ware festijnen van verfijnde kookkunst, ge paard aan de voortreffelijkheid der spijzen. De keukens van het schip die dan ook een ontzaglijke ruimte beslaan, zijn een bezienswaardigheid op zich zelf. terwijl het opvalt, dat. zelfs korte tijd voor de aanvang van het diner, al het keuken- personeel op rustige wijze zijn voorge schreven taak verricht. Hoewel dit reeds langer bestond, treft het, dat de stewards, die zich steeds van de keukens naar de dinerzalen begeven, de deuren niet behoeven te openen (wat men in de regel met een voetbeweging ziet gebeuren, omdat de stewards hun handen nodig hebben bij het overbrengen der gerechten), doch dat deze zich zelf openen en sluiten, zo gauw iemand bin nen een bepaalde afstand van deze deur komt. door middel van een foto-electrische cel. Dat het geen straf is zelf onverwacht langer aan boord te moeten verblijven, hebben wij persoonlijk ondervonden. Woensdagmorgen vroeg zou het schip in Le Havre aankomen; een hardnekkige mist, die tegen de ochtend opkwam, be lette echter het opstomen naar deze Franse havenstad, zodat de „Nieuw-Am- sterdam", in plaats van 's morgens te meren en de passagiers in te nemen, eerst 's middags om vier uur, toen de damp even optrok, kon aanleggen aan de kade waar we ook de ..Liberté" (de voormalige Duitse oceaanstomer „Bremen") zagen liggen. Ook de directeur van de H.A.L., de heer W. H. Monchy maakte het eerste deel van de uitreis van het gerestaureerde schip mee. Onder de passagiers bevond zich verder de bekende Nederlandse filmster Frits van Dongen (in Hollywood meer bekend als Philip Dorn) en diens echt genote. De „Nieuw-Amsterdam" altijd reeds zeer in trek bij de op een maximum aan comfort gestelde Amerikanen zal in haar nóg fraaiere uitmonstering onge twijfeld de grote roep die van haar uit gaat. weten te handhaven. Dat is natuurlijk iets dat niet gaat. Kapitein Verhoog, de huidige kapitein van de „Nieuw-Amsterdam" is de man, die het aan boord nu voor het zeggen heeft. Maar op een gegeven ogenblik ontdekten we toch nog twee (oud)- kapiteins van de „Nieuw-Amsterdam" aan boord, die beiden Dinsdag meevoe ren, n.l. de vroegere commodore kapi tein Dekema en de binnenkort met pen sioen gaande kapitein C. N. KleUn. De laatste ging mee naar Southampton. Daar wachtte hem een verrassing van de En gelse loodsen, die hem aldaar een aan denken wilden aanbieden. Dit zal be staan uit een door hen zelf vervaardigd model van het schip, dat zij zo dikwijls onder commando van kapitein Kleyn hebben binnengeloodst: de „Nieuw-Am sterdam". (Van Onze redacteur). Dinsdag om vier uur vertrok het vlag geschip van de Nederlandse scheepvaart, de majestueuze „Nieuw Amsterdam van de Holland-Amerika Lijn weer voor een reis naar New York, terwijl aan sluitend daarop enkele cruise-reizen zul len worden gemaakt. Dat dit vertrek méér belangstelling trok dan gewoonlijk Was verklaarbaar, want de „Nieuw Am sterdam" had tot dan toe enige maan den stilgelegen om de gelegenheid te scheppen voor een restauratie van de hutten en de grote gezelschapsruimten op het schip, welke laatste vooral de metamorphose genoemd moet worden, die de Grand Eall onderging. Niet alleen ging de „Nieuw Amster dam" in een vernieuwde uitvoering op reis. maar ook was dit de eerste reis, die gemaakt werd onder bevel van de nieuwe commodore van de vloot der Holland-Amerika Lijn, kapitein P. Ver hoog. Door een vriendelijke invitatie van de zijde der directie van die H.A.L. waren we in de gelegenheid gesteld een deel van deze uitreis mee te maken, name lijk de eerste etappe van de grote over steek, de todht van Rotterdam naar Le Havre. Dit gaf ons niet alleen een welkome gelegenheid om de vernieuwingen die dit prachtige schip wat betreft de'aan- kxedung heeft ondergaan, eens rustig in ogenschouw te nemen, dooh het deed ons tevens weer eens de kennismaking her nieuwen met de zeer aparte service, dis de ze Nederlandse scheepvaarmaatschiap- pij weet te bieden. Een van de ruimten van het schip, die wel 'n grondige verandering heeft ondergaan is dan de reeds eerderge noemde Grand Hall, een zaai (twee dekken hoog), die een ruimte van 16 bij 22 meter beslaat. Hierin zijn twee balcoos aangebracht, waarvan een de bar huisvest met een aantal zitplaat sen en aan de andere zijde een orkest op een balustrade kan plaats nemen. Deze hall, een ontwerp van de binnen huis-architect J. Schuil, heeft een ge heel nieuwe betimmering, meubilering en stoffering gekregen. Een prachtig rood tapijt op de vloer van de gehele hall kleurt prachtig bij de groene en beige fauteuils, terwijl de indirecte ver lichting de kleurencombinaties nog beter tot haar recht doen komen. De meubel fabriek van de firma Nij-s, die reeds meer en op snelle wijze betimmeringen Vflip schepen wist uit te voeren, heeft ook deze restauratie van de hutten en publieke ruimten voor haar rekening genomen. De air-conditioning-installatie werd ver der nog meer aangevuld, terwijl voorts ook dienen genoemd te worden de door Hoovers geboetseerde en bij Binder ge goten balconhek-versieringen. Een door Starreveld ontworpen glasmozaiek werd uitgevoerd in de ateliers van Tetterode in Amsterdam. Bij de werkzaamheden die in een recordtempo moesten geschieden, waren de firma's Pander en Mutters in geschakeld. terwijl de Kon. Mij „De m<**kt bet beU gallig - zo ver. 'n 86 van de jqq 1 IJ DIG DOORBROKEN 9 in hun weigering. Ze werden o (Van onze correspondent). Een grote groep Duitse oorlogsmisda digers is, naar thans bekend is geworden veleden week in opstand gekomen in de werkinrichting te Norg. Zij gingen in honger- en werkstaking om op die wijze de aandacht op zich te vestigen. Dank zij het moedige en vooral tactische optreden van de directeur van deze inrichting, de heer H. Stouten, kon deze onruststokerij doorbroken worden, waardoor ernstige gevolgen voorkomen zijn. Al geruime tijd. zo vertelde de direc teur van deze inrichting, zochten deze oorlogsmisdadigers naar een motief om de belangstelling op zich te vestigen. Uiteraard het liefst van de Duitse rege ring. Zij voelden zich langzamerhand als krijgsgevangenen en vonden het tijd dat ze nu eindelijk eens vrijgelaten zouden worden. In wezen zijn het oorlogsmisda digers, die door hun schanddaden in be zettingstijd tot zware straffen veroor deeld zijn. In de inrichting te Norg heb ben zij beperkte vrijheid en in aan merking genomen de omstandigheden een zeer goed leven. Hoe dan ook, toen een der heren we gens werkweigering gestraft werd, barst te de bom. Aan de directie werd gemeld, dat alle 57 Duitsers in honger- en werk staking gingen. De groep was hecht en eensgezind en dromde tezamen in een der zalen van de inrichting. De directeur riep onmiddellijk een groep van de rijks politie ter assistentie om de orde te hand haven. Een voor een werden de heren voor de directeur geroepen. Persoonlijk werd aan ieder de vraag gesteld of hij wilde wer ken en eten. De eerste weigerde. Hij werd in de gereedstaande overvalwagen gezet De volgenden aarzelden al en de meesten bleken tenslotte, toen zij aan Gistermiddag heeft de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. de Ca- sembroot, onder grote belangstelling de nieuwe verkeerstraverse te Goes door middel van het doorknippen van een lint geopend. Tevoren had de commissaris het initia tief en de doortastendheid van het ge meentebestuur geprezen en de wens uit gesproken, dat de te openen weg zou mogen bijdragen tot de bloei van Zeeland. Burgemeester Ten Kate gaf in het kort ®en overzicht van de totstandkoming van weg en sprak zijn voldoening uit °ver deze aanwinst van zijn gemeente. Namens hét ministerie va.n Verkeer en Waterstaat sprak de hoofdingenieur-direc- Wir ir M. Le Cosqui.no de Bussy. De studenten van de Ka tholieke Universiteit Auro ra te Shanghai hebben bij gelegenheid van het nieuwe jaar, dat volgens Chinees gebruik een dezer dagen werd gevierd, een boodschap gericht aan de bisschop van Shanghai, Mgr Kung-Pin- Mei. Deze boodschap is op merkelijk, omdat de univer siteit eind vorig jaar door de communisten werd ge- confisceerd, de professoren werden ontslagen a's ZÜ ai niet in de gevangenis wer den geworpen en de studen ten verplicht zijn óf de uni versiteit te verlaten of de cursussen van communisti sche propaganda en indoc trinatie te volgen. De bood schap van de studenten aan hun bisschop getuigt niet alleen van hun trouw aan het geloof en de Kerk. doch ook van de invloed van de communistische propaganda op een wel zeer sarcastische en door de atheistische ma terialisten zeker niet be doelde wijze. De studenten gebruiken de grootsprakige propagandastijl van de com. munisten, waarin deze hun trouw en aanhankelpkheid gers wijzen ons de weg. De liefde Gods dwingt ons te aanvaarden. Wij zijn ons be wust van onze zwakheid, maar vertrouwend op God zullen wij van zwakken ster ken worden. God laat ons met zijn genade niet in de steek. Het kruis is loodzwaar. Alleen door het kruis kun nen wij het geloof redden en de pas er in houden. Alleen door het kruis kunnen wü de bloemen van het geloof doen bloeien. Wij zijn blij, als wij denken aan de een heid der Roomse Kerk, aan de toekomst van de Kerk in China, aan de talloze toe komstige bekeringen, aan de verspreiding van de gods dienst in China en aan de komst van het tijdperk van Maria. Lachend zullen wij ons kruis dragen en onze kruisweg gaan. Wij zijn ge lukkig, omdat wij mogen leven in deze gelukkige eeuw. Wij zullen, trots zon, als God ons als zijn instru menten wil gebruiken. Goed jaar. Monseigneur, leidt onze schreden. De katholieke studenten van de Aurora groeten U aan hun grote leiders als Stalin en Mao-Tse-Toeng verklaren, om getuigenis af te leggen van hun onwrik baar geloof in de ene ware Kerk en van hun aanhan kelijkheid aan de bisschop, die voor hen de Kerk verte genwoordigt. De studenten schrijven als volgt; „Monseigneur. Dit begin van het jaar 1952 betekent een ont plooiing en groei van leven. Wat zich voor ons ontplooit opent een prachtig perspec tief. Het laven van 1952 is een leven van strijd. Het perspectief van 1952 is groots. Het vorige jaar behoort tot het verleden, en hoe le vendig is dat verleden en vol van betekenis. Of schoon de weg gemerkt is met bloed en tranen, er is toch altijd een zoetheid en hoop in het lijden. Wij ver langen naar de komst van het kruis. Wij verheugen ons over de eenheid en de overwinning van de Heilige Kerk. Onder Uw leiding, Monseigneur, begint het stappen van onze voorgan- diocees Shanghai een zeer schone toekomst. Mgr Kung is ons licht, die onze weg in het duister verlicht. Mgr Kung heeft „in benarde om standigheden de ongeschon denheid van het geloof be waakt en de traditionele geest van de Kerk. Mgr Kung is de rots van onze Kerk, hij heeft het verlan gen en de wil vdn de H. Vader werkelijkheid ge maakt. Wij groeten onze bis schop. Strijd vraagt offers. De overwinning eist haar tol. De verdediging van 't geloof eist bloed en tranen. Al zijn de strijd en de offers zwaar, in het diepst van ons hart zijn wij verheugd. De 300 jaar vervolging van de eer ste Kerk te Rome tonen aan hoe klein ons lijden is. Bij het zien van het intense lijden van talloze heiligen is ons kruis maar zo klein. Wij weten, dat al deze moeilijkheden slechts een begin zijn. Wij hebben nog maar de eerste stappen op onze kruisweg gezet. Doch wij kennen geen vrees, wij gaan door. De bloedige voet- u te vervallen. Van een vormgeving waaraan politieke beslissingen zouden m°eten voorafgaan, is hier geen sprake.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3