Nieuws uit STAD en OMTREK "Waarom is 2 maal 2 vier? Belangrijke ontwikkeling in het Kerkelijk Leven LAATSTE BERICHTEN IN CAIRO GAAT HET LEVEN WEER VERDER Vaderlandse geschiedenis herleeft in Delft IN VIERSPELENKAMP BLEEF VAN DUIJL ONGENAAKBAAR Betreurd bericht kreeg verheugend commentaar Belangrijke en spectaculaire tentoon stelling in het Prinsenhof MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 PAGINA 2 De Baronie cn het College aan het touwtrekken De Sint Hubertiisgroep vierde feest PLAATSELIJKE PRIJZEN COMMISSIE DE BRAND BIJ DE BARONIE POSTZEGEL-RUILBEURS WORDT BLIJVERTJE Vnor iedereen in elk aeixoen gezond De man in duplo (Passage) GESLIPT GEEN M. O., MAAR H. C. BURGERLIJKE STAND VEEMARKT TE ROTTERDAM NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In Protestantenbond kunnen nu doopbeurtcn gehouden worden PASSAGIERSSCHEPEN Chauffeur in modder gestikt Vrachtauto gleed in een sloot en sloeg om MOEDIGE MONTEURS ONDERSCHEIDEN Zij sleepten gevaarlijke acetyl eenfles weg „GRATIS RADIO'S VOOR SCHEPEN" Radiomonteur lichtte zeelieden op ■Na de dag der verschrikking99 Britse ambassadeur onder zware bewaking Opruiming Een-band Tijd der republiek Een novum Motoren- en bromfietsenveiling in de hoofdstad WASSENAAR HEEFT 103-JARIGE INWOONSTER Alles gewoon Wacht aan de Nijl Opschudding op de R'damse graanbeurs De regeringsprijzen van 't graan om het geheel in het St'errebos op te trekken van de baan waren. Dit is de feitelijke inhoud van zijn mededeling, zoals die ook de volgende dag in ons blad te lezen was. Wij konden toen onmogelijk aan tekstvervalsing dioen, tenzij we telepathische gaven zouden be zitten, die de onderhavige kwestie kon den voorzien. Wij zijn ons niet bewust deze gaven te bezitten. Nu ons bleek, dat het pertinent niet de Warande zou worden, lag in de woor den van de burgemeester die conclusie voor het grijpen: als herbouw in Schie- Men zich herinneren, hoe wij Vrijdagmiddag schreven, dat de Baronie sterrebos zi^n.^Oo^diz'e 'keer^is ^twce niet ojGte oude plaats herbouwd zal worden. Het nieuwe gebouw zou vijf maal twee vier. verdiepingen hoog moeten worden en de toekomstige plaats, zou -zo men zich de woorden van mr Peck herinnert waarschijnlijk het Sterrebos zijn. Nu schrijft „Het Vrije Volk" in de kop van een bericht op Zaterdag: „Mr Peek betreurt N.S.C.-bericht". misschien wel erg naïef, maar wij Magen toch o Het is een tijd geleden, dat Mij in „Het Vrije Volk" en „De Schiedammer" zulke leerzame stukjes gelezen hebben. Maar Zaterdagmiddag waren ze er dan over een zeer actueel onderwerp, n.l. over de herhouw van de Baronie. Wij zijn misschien M'el erg naïef, maar wij Magen toch te vragen „Waarom betreurt Mr Peek dit bericht?" en zouden er onmiddellijk aan toe willen voegen: „Wat heeft Mr Peek met dit bericht te maken?", in zoverre het feiten weergeeft, die wij uit betrouM-bare bron ontvingen? Tenzij er in de publicatie van dit bericht factoren zitten, die haar voor het Gemeentebestuur minder aantrekkelijk maken. Maar Mr Peek kan van ons niet venvachten, dat wij telepaath zijn. Na lezing van „Het Vrije Volk" en „De Schiedammer" zou men kunnen conclu deren, dat mr Peek, als voorzitter van en met hem het college van B. en W. iets met de Baronie aan de hand hebben, dat zij aan het touwtrekken zijn. Immers beide bladen spreken erover, dat de Ba ronie nog een derde niet door ons ge noemde mogelijkheid heeft, nl. hele maal te verhuizen naar een andere stad. Men schrijft over plaatsen in het Zuiden van ons land en noemt Den Bosch, Arn hem, Rotterdam en Rucphen, van welke plaats de burgemeester, de oud-wethou der van Schiedam, Piet Alberts, de «lag na de eerste brand hier op bezoek zou zijn geweest. Deze derde mogelijkheid zou voor Schiedam's college op het eerste gezicht niet zo aantrekkelijk zijn, gezien de op merkingen, die al vaak in de Raad ge hoord zijn over het aantrekkelijk maken van vestiging hier en het voorkomen van het wegtrekken van industrieën naar elders, zoals de Papierfabriek Su perieur, het naar Brabant deed. „En waarover sprak men zo lang in de geheime raadszitting van Vrijdag 25 Ja nuari j.l.?" vraagt H. V. V. aan het slot van het artikel. Wij weten het niet, maar als H. V. V. deze vraag aan het eind van dit artikel stelt, dan zal het wel hierover zijn ge weest. Men vraagt aan het eind van een voetbalverslag ook niet of de aandelen van Philips nu gedaald zijn. Dit brengt ons weer terug op ons uit gangspunt. Als mr Peek het N. S. C.- ibericht betreurt, dan moet mr Peek menen, dat de N. S. C. op de hoogte was Men schrijft ons: Donderdag, 31 Januari j.l., bood de St, Hubertusgroep haar aalmoezenier, pater S. Martin, in de bovenzaal van de R. K. Volksbond een feestavond aan ter gele genheid van zijn 121^-jarig priesterfeest. Om 8 uur werd de feestvierende aalmoe zenier, vergezeld door pater Brinkman, van de pastorie gehaald. Onder trom geroffel trok de feesteling door de ere haag van welpen, verkenners, voortrek kers en leden der vrije clubs, de feeste lijke zaal in. Een machtig welkomstlied weerklonk en na de inleidende woorden van oubaas Combrink, die o.a. er op wees dat de moeilijkheden van het lei derstekort voor 1952 gelukkig oio de ach tergrond waren gedrongen, een feest dus cp zichzelf, kon de avond beginnen. De welpen openden het programma op een zeer originele wijze. Beginnende bij de A volgde op iedere letter van het alfabet een toespeling op de levensdaden van de aanlmoezenier. De verkenners waren soberder in hun creaties, maar de voortrekkers maakten door hun knal-cabaret werkelijk een knalavond. Alles afgewisseld met geza menlijke zang en muziek. Het hoogtepunt vóór de pauze was de aanbieding van het groepsgeschenk. On der het zingen van het ..Ave Maria" van Gounod gingen de. gordijnen van het to neel open en. omringd door 'n afvaardi ging van heel de groep, stond, temidden van bloemen, het beeld van Onze Lieve Vrouw. Het driestemmige Marialied ..Ma- riaklokje" zorgde voor 'n gewijde Stilte, waarna de oubaas namens heel de groep de aalmoezenier dit prachtige beeld aan bood. De akela-yell donderde door de zaal als uiting van een geweldig jongens- enthoiwiasme. Onder de pauze werd er limonade en koek geserveerd en daar de tijd zeer snel draaide moest spoed betracht worden. Na de pauze trad de staf op het toneel als 't kinderkoortje in de „Karekieten" en op zeer originele wijze werden de Speel tuin en Luilekkerland uitgevoerd. De clou van de avond was wel de litanie oip de aalmoezenier, die door vaandrig H Kreuger was gemaakt en werd voor gebeden, waarbij de overige leden dei- staf keurig nabaden. Al de goede en kwade dingen kwamen aan het licht. Ook „Rebet Valta" was op het toneel en els slot van de avond een polonaise, die deze zeer gezellige avond moest besluiten. Aalmoezenier S. Martin dankte aan het einde van de avond zijn jongens en zijn staf voor de onvergetelijke avond. De an. ders nooit naar woorden- zoekende aal moezenier wist niet hoe hij zijn knapen moest bedanken. Hij vroeg het gebed van aden. opdat hij net zo mocht worden als de Apostel der jeugd. Don Bosco. een heilig priester, een harde werker voor de jeugd. Oubaas Combink sloot de avond niet een daverende aalmoezeniers-yell. Pastoor A. Oorsprong O. P. kon door het geven van congregatie niet de gehele avond meemaken; hij kwam eerst later Ook de groepscommissie was vertegen woordigd. van datgene wat in de geheime raads vergadering is besproken. Dan was het beslist noodzakelijk, dat er niets gepu bliceerd werd. Maar nogmaals: wij zijn geen telepaath. Als wij morgen uH goede bron horen, dat bedrijf X zich hier zal komen ves tigen, dan ligt het niet in de rede om aan B. en W. te gaan vragen, of wij dit alstublieft mogen publiceren. Menen B. en W. tijdens de onderhan delingen met X dat het verstandiger zou zijn om belichten le voorkomen, dan kunnen zij de oude, verstandige, maar nog zelden betreden weg bewan delen van het verzoek en geen pu blicatie voor nadere mededelingen hunnerzijds volgen. Hoe komt H. V. V. erbij om de vraag over d-e inhoud van de Raadsvergadering te stellen? Zij impliceert voor mensen bij wie twee maal twee nog altijd vier is, dat H. V. V. van 't agendapunt op de hoogte was. Nu hebben wij mr Post ge beld met het verzoek of het onderwerp van bespreking genoemd kon worden. Hij zei: „Nee". Wellicht weer verschrikkelijk naief zijnde, hebben wij toen gemeend de im pliciete geheimhouding reeds voor de vergadering niet le moeten doorbreken door te gaan „melken". Immers een ver standig mens als de gemeente-secretaris weet ook wel wat de pers toekomt en wat. niet;.'!!!! Wie schetst dus onze verbazing, toen wij moesten vernemen van een „treuren de" mr Peek, die van ons bericht gele zen had. Nogmaals, ten tijde van de ontvangst van het bericht hadden wij geen enkele wetenschap omtrent het punt van bespreking ter geheime verga- ering, hetgeen wellicht in ons zij het naief te prijzen valt. Wat nu de feitelijke Inhoud van het bericht aangaat, „rf. V, V." Iaat mr. Peek zeggen: „van vijf verdiepingen heb ik geen woord gerept Dit beboen wij n-ooit beweerd. „De Schied." verneemt „van d-e zijde van de Directie van de Baronie", „dal de olaanen voor hoog bouw in de Weram-ie de nieuwe fa briek krijgt vijftig (dit moet natuurlijk zijn vijf Red. N. S- C l verdiepingen -door de betreffende commissie is afge keurd". De feitelijke inhoud van dit deel van ons bericht wordt hierdoor be vestigd. „Over het Sterrebos heb ik niet ge sproken", zegt Mr Peek. Op een avond van de Brandw-eer heeft deze echter ge zegd, dat dë Baronie hoewel zonder veel geestdrift va-n het Gemeentebestuur wel weer aan de Warande zou verrij zen, aangezien oorspronkelijke plannen .Hoe d-e N. S, C-kan weten, dat de nieuwe fabriek niet aan de Warande komt. .is mij een raadsel", zegt Mr. Peek. Dat raadsel zal wel nooit worden opge lost. Wat de N. S. C. een raadsel blijft, is de vraag of behalve Mr. Peek de di rectie van een bedrijf niet kan of mag weten waar zij dat opnieuw wil vesti gen. Wij hebben dus niets teveel gezegd, als wij de artikeltjes in H. V. V. en De Schied. leerzaam moemiden. Leerzaam om de conclusie, die erin besloten ligt, dat ons bericht er nog niet zover naast was, teneij men moet aannemen, dat de Directie va-n De Baronie niet weet, wat zij met haar eigen bedrijf wil doen. of tenzij zij alsnog op een eerste besluit kan terugkomen, aangezien de touw trekkerij ergens voor beide partijen aannemelijk is verlopen. Dat er touw getrokken wordt, blijkt wel uit de bei de commentaren. Dat -het spel openbaar moest worden wij betreuren het slechts zo het absoluut nodig was om het binnenskamers te -houden. Maar waarom dan niet even gewaarschuwd? Kara men een journalist kwalijk nemen, dat hij nieuws vindt, waar toet -ligt? Als het „heet"-nieuws is en men kan er zicth aan branden, dan hebben B. en W. voldoende ervaring met de pers om te voorkomen, dat men met een zeker lichaamsdeel op de blaren komt te zitten. De grootst mogelijke minderheid van het College weet immers uit de Catechismus: „Onwetend zcmd-igt men niet". Na een jarenlange werkzaamheid en de vele klachten, welke met succes behan deld werden, blijkt dat de prijzencommis- sie zich steeds meer in de belangstelling van het publiek mag verheugen. De vele werkzaamheden en de tijd, wel ke deze klachten vergen, zijn op de duur niet meer door éln commissie te verwer ken, zodat werd besloten, over te gaan tot de samenstelling van een tweede com missie. Beide commissies verwerken klachten van allerlei aard, zodat het van geen be lang is. tot welke commissie men zich wendt. De Schiedamse burgerij wordt er op attent gemaakt dat in afwijking van de twee-wekelijkse zitting, welke steeds plaats vond. vanaf Woensdag a.s. veran derd zal worden in een wekelijkse zitting, dus iedere Woensdagavond van 8 tot 9 uur, in het stadhuis. Nadat Zaterdag was meegedeeld, dat dc vermoedelijke oorzaak van de brand bij de Baronie lag in het gebruik van te zware stoppen, waardoor de lopende band was warm gelopen, op twee fasen geschakeld, heeft een nader onderzoek een geheel ander resultaat opgeleverd. Het bleken stoppen van 3,5 ampère te zijn die onmiddellijk zouden zijn door geslagen. Men kon aan de hand van nauw keurige reconstructie de brandhaard te rugbrengen tot kleding, die legen een muur gehangen had. In deze kleding moe ten door het personeel nog al eens een gedoofde sigaret zijn weggesmokkeld want er mocht niet worden gerookt en als d-e baas even weg was. gebeurde dit toch. Waarschijnlijk is een sigaret blijven bran den. Immers van de drie overals en de twee jassen, die er hingen zijn er slechts twee teruggevonden. Een overall en een jas zijn op de kraag na totaal verbrand. Het is gebleken, dat een der arbeiders die dag reeds berispt was, omdat hij met een brandende sigaret binnenkwam. Men heeft de betrokkene verhoord. Deze ontkent in de jas of in de overall een sigaret weggestopt te hebben. Na de eerste experimentele postzegel- beurs, welke enkele weken geleden op Zaterdag werd gehouden in Irene, zal nu maandelijks zo'n beurs worden georganiseerd. Iedere eerste Woensdag zal de jeugd tussen 3 en 5 uur onder ling kunnen ruilen. Op 6 Februari wordt de eerstvolgende samenkomst gehou den, dank zij het initiatief, dat de Schiedamse Gemeenschap in samenwer king met Schiedamse Philatelisten nam. De heer van 't Hoen, die ook op de eer ste beurs de touwtjes in handen had. zal voor het eigenlijke ruilen begint een bepaald onderdeel van het postze- gelverzamelen bespreken. Behalve nut tig worden deze middagen dus ook leer zaam. Advertentie. Ansa Zoete most ven appelen Goed, goedkoop, Het is nog niet zo lang geleden, dat wij het betreurden de grote intussen al bijna een jaar overleden Franse acteur Louis Jouvet slechts in films te kunnen zien, die door hun negativisme veelal ont raden moesten worden. Vandaar, dat het ons extra verheugt deze keer niet alleen Louis. Jouvet te kunnen aankondigen, maar bovendien in een aantal creaties, die hem doen kennen als een der grootste acteurs, wiens creaties zelfs geregistreerd op de filmband, formidabel genoemd kun nen worden. In deze film is hij op won derlijke wijze ontkomen aan het verwijt, dat men hem zou kunnen maken, dat hij een aantal rollen door de camera heeft laten opnemen zonder te komen tot film- acteren. Immers het gegeven is zodanig, dat hij in de betrapte werkelijkheid, die de film veelal is, inderdaad verscheidene rollen moet „spelen" en niet alleen maar verscheidene personen moet „zijn". Er is een Argentijnse grand seigneur, die eige naar is van een zeer grote en zeer exclu sieve foto-salon. Deze grand seigneur maakt er zijn beroep van in verschillende vermommingen gedurfde kraken te zet ten en oplichterspractijken met fantasie te beoefenen. Het zou echter verkeerd met hem gaan, als niet plotseling een dubbelganger was opgedoken, die wel het volslagen tegendeel van zijn wezen is. Het is een eenvoudige kantoorklerk, die hoog uit eens een woordje wisselt met een van de secretaresses, maar overigens even ti mide als vervelend is. Als deze Dupont opgepikt wordt, verdacht van de misda den door de Argentijn bedreven, wil hij zich na de in vrijheidstelling gaan ver drinken in de Seine. Op dit punt gaat ech ter de Argentijn van zijn vermogen tot het verschaffen van een „alibi" gebruik maken. Op echt Franse wijze loopt deze komieke samenwerking tegen wil en dank in de war door de liefde, welke de quasi-Argentijn opvat voor de vriendin van de eigenlijke seigneur. Hierdoor dreigt alles voor Dupont fout te lopen, als de gelijkenis tussen de twee niet zo groot was. dat zelfs het slot er redelijk door verklaard wordt. De film is op de eerste plaats onderhoudend door Jouvet's ver schillende creaties, door de situaties, wel ke door de persoonsverwisseling ontstaan en tenslotte door het bijzondere slot. Per sonen boven 18 jaar bevelen wij graag deze niet heel nieuwe, maar daarom ze ker niet minder interessante vastlegging van Jouvet's geniale talenten aan. De bromfietsrijder M. de R., 58 jaar uit Schiedam, Is op de hoek van het Rubens plein en de Rubenslaan geslipt voor een auto, bestuurd door de 49-jarige A. A. IC. uit Vlaardingen. die juist op het punt stond weg te rijden. De R. viel languit op straat. Door de politie is de G.G. en G.D. gewaarschuwd, die hem naar de politie post Fr. Haverschmidtlaan heeft overge bracht en vandaar ter controle naar het Gem. Ziekenhuis heeft vervoerd. Per am bulance is hij daarna naar huis gebracht. Uit Buckenham (Kent) schrijft Mej. C. Osterholt, dat het door een relatie opgegeven bericht, als zou zij geslaagd zfjn voor M. O. Engels niet helemaal juist is. Zij is geslaagd voor het in Londen afgenomen examen ..Higher Certificate" van de Universiteit van Cam bridge voor Engelse Taal en Littera tuur". GEBOREN: Henricus E. M„ zoon van C. Niessen en C. P. M. van Winkel; Her- manus J., coon van J. C. van Giezcn en M. .T. Steens; Bart. *°°n van A. Pegels en B. Hellenthal; Allan zoon van H. H. F. Groenesteijn en W. E. Hörup; Henricus L., zoon van L. A. J- Vlasveld en E. M. Ham. ROTTERDAM. 4 Februari. Vee aangevoeld vette koeien en ossen (naar schatting 995) varkens 645, schapen of lammeren 94, totaal 1734 dieren. Prijs *per kg.: vette koeien le soort 2.75 2.90, 2e soort 2.502.70, 3e SOOrt 2.25 2.46, varkens Jev. gew. resp. 2.|0, 2.0C 2.08. Prijs per stuk, schapen le soort 145, 2e soort f 125, 3e soort 105, lammeren resp. 130, 120, 110. Vette koeien aanvoer iets minder, handel tameli.tk, prijzen ruim prijshoudend, prima iets boven notering; varkens (lev. gew.), aan voer éven ruimer, handel kaïin. prijzen iets lager, schapen en lammeren handel matig handel vlot, prijzen prijshoudend. OACBIAO VOOR SCHieOAM f* OMSTA f KIN 74ste Jaargang No. 217G1 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71, Schiedam. Telefoon Administratie 6C152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V'. De Courant De Maasbode. Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prbs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ir ge-'v den Mededelingen op redactionele f nso per millimeter hoogte, ''(den lagere tarieven, welke «tralie of bij de erkende reaux verkrijgbaar zijn. ïen (kleine advertentiën) tot 20 v/oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 00 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur; J. Kuijpers. Hoofd redacteur; Leo J. M. HazeJzft. O teerd is. Beide bladen, die liun nieuws putten uit de Zondagsbode, vermelden dan nog, dat aan deze concessie een zeer uitvoerig gesprek vooraf is ge gaan, waarbij men tenslotte tot overeen stemming is gekomen over vier concrete geloofspunten. De toestemming lot het houden van een dóopbeurt, die door de aanwezigheid van twee ouderlingen van de Ned. Herv. Kerk als zodanig geldig heid voor de Ned. Herv. Kerk krijgt, is niet voor eens en voor altijd gegeven. De toestemming blijft, afhankelijk van de verdere ontwikkeling van het ge sprek tussen beide stromingen, die naai de mening van de kerkeraad in brede kring zat moeten worden voortgezet. Ds. Gras, die het bericht commentaar litteratuur bekend als meegeeft, noemt dit een brug over een jarenlange, 'n diepe en brede kloof tus sen de protestantse groeperingen in de stad. De brug noemt hij nog uiterst zwak; onverantwoordelijke critiek of te snelle jubel een mogelijk te zware belas ting ervoor, zodat de ineenstorting nog erger zal zijn. Men mag liier inderdaad spreken van een historische gebeurtenis, die grote betekenis kan hebben. Juist tendenzen in het Vrijzinnig Pro testantisme om het Christendom het fundament van Christus' God-en mens zijn te ontnemen een tendenz, die 't begrip Christendom van de wezens trekken berooft kan door de hereni ging met het rechtzinnige Protestantis me alleen maar tot staan gebracht wor den. Geen waarachtig Christen, die zich hierover niet zou verheugen. In de Schiedammer en 't Rotterdamsch Nieuwsblad komen berichten voor over een vergelijk, dat bereikt is in de Cen trale Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk om aan Ds P. J. Barnauw, voorganger van de Nederl. Protestantenbond in het kerkgebouw aan de Westvest een doop- beurt toe te staan. Zulks op verzoek van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden. Met 9 tegen 8 stemmen is dit verzoek ingewilligd. De kinderen, welke in deze dienst gedoopt Worden, zullen worden ingeschreven in de doop registers der Ned. Herv. Kerk. Uit dezelfde bronnen putten wij nog een kort overzicht van deze voorge schiedenis. Toen in 1894 de bekende Schiedamse dominee Frantols Haver- sehmidt (in de Piet Paaltjes) stierf, was de bindende kracht tussen twee zich steeds meer verwijderende groepen, die de orthodoxe en die der vrijzinnig protestanten, weg gevallen. Een verzoek van de vrijzin nig hervormden om opnieuw een vrij zinnig predikant benoemd te krijgen, werd door de toenmalige kerkeraad ge weigerd. Hierop scheidden de vrijzinnigen zich af en traden toe tot de afd. Schie dam van de Ned. Protestantenbond, die in Febr. 1894 was opgericht. De rechtmatigheid van de Doop in deze bond werd door de Ned. Herv. Gemeente betwist. Ook al moest op last van de Synode de uitstoting herroepen worden, toch konden geen doopbeurten worden gehouden. Vandaar, dat doop en aanneming de laatste jaren plaats von den in de Hervormde Kerk in Rijswijk, waar de kerkeraad vrijzinnig georiën- Bonaire. West-Indië naar Amsterdam, 3 op 630 mijl N.O. van Barbados. Johan van OldenbarneveH. Amsterdam naar Sydney, passeerde 3 Suez. Nieuw Amsterdam, Rotterdam naar N. York, 3 op 680 mijl O. v. Kaap Race. Noordam. Rotterdam naar New-York, pas seerde 3 Scilly. Oranje, Djakarta naar Amsterdam, pas seerde 3 Perirn. Rijndam 3 te New York. Veendam 4 te New York. Westerdam. New-York naar Rotterdam, 3 op 180 mijl Zuid van Kaap Sable. Wil'em Ruys, Rotterdam naar Djakarta, 3 op 120 mijl Z.O. van Guardafui. Zuiderkruis. Halifax naar Rotterdam, 3 op 180 mijl N.O. van de Azoren. Aan dc Omrooordseweg te Rotterdam is vanmorgen een vrachtauto beladen niet koppen van heipalen door de gladheid van de rijweg gegleden en omgeslagen in een sloot. De chauffeur, de 38-jarige G. v. L. uit de Ruwaardstraat te Rotter dam, kwam onder het voertuig terecht. De man is in de modder gestikt. De bestuurder wilde de wagen achter- uuit het erf van een houtzagerij oprijden. Om beter te kunnen zien had hij het podtier opengemaakt. Het is niet meer na te gaan, of de man heeft getracht uit de cabine te springen, toen de wagen begon te glijden, of dat hij gevallen is. Een takelwagen heeft het voertuig iets opgelicht, zodat men bij het slachtoffer kon komen. Als blijk van goedkeuring en tevre denheid is de erepenning voor mens lievend hulpbetoon in brons met bijbe horend getuigschrift toegekend aan de verwarmingsmonteur J. H. Eysberg uit Schiedam en de hulpmonteur M. J. Verheul uit Rotterdam wegens het otp 20 Maart 1951 met levensgevaar ver wijderen uit de malerij van de N. V. ,.De Heer's chocolade- en beschuit fabriek" te Rotterdam van een met acetyleengas gevulde metalen cylinder, welke onder abnormaal hoge spanning stond en enkele ogenblikken daarna ontplofte. De 32-jarige radiomonteur M. A. la C. uit Schiedam gaf zich aan boord van schepen uit voor vertegenwoordiger van een grote radiofirma. Bij wijze vara reclame zou hiij radiotoestellen gratis leveren, u kon levering echter niet meer plaats vinden, omdat de tijd te kort was. In de eerstvolgende haven zou hef ge beuren. De verzendkosten nam de firma echter niet voo» haar rekening. Era bo venden moesten deze kosten vooruit betaald worden! Natuurlijk wei-den de toestellen nooit afgeleverd. De oplichter is bij de rivierpolitie te Rotterdam in bewaring gesteld. (Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG CAIRO, 2 Februari 1952. In het avondblad van „La Bourse Egyptienne" staat een grote advertentie, van de volgende inhoud: „De directie van de „N.V. Egyptische hotels" deelt haar trouwe personeel met grote spijt mee helaas verplicht te zijn hun wegens de totale verwoesting va'i het Shepheard's hotel met ingang van 29 Januari 1952 ontslag aan te zeggen". Het is slechts één van de vela advertenties betrekking hebbend op de gebeurtenissen van verleden week. Maar tegelijkertijd neemt het leven weer zijn gewone gang. En al ziet het eens zo bloeiende centrum er nu uit als het restant van een stad, die een luchtaanval met brandbommen ondergaan heeft en al rijden er regelmatig tanks door de straten, waar militairen met het geweer in de aanslag de wacht houden, het nieuwtje is er nu af en men besteedt zijn aandacht weer aan de problemen van alle dag. Egypte tracht alles maar zo gauw mo gelijk te vergeten. Het is tenslotte een zwarte bladzijde ook al geeft men alle schuld aan de Britten en verwijt men hun zelfs deze relletjes georganiseerd te hebben om Egypte In buitenlandse ogen te kleineren. In hun hart generen de meeste Egyptenaren zich echter voor deze wilde uitspattingen van het onte vreden deel van het volk. Zij veroorde len ze even sterk als de buitenlander. Maar ze kennen ook evengoed de drijf veer. De zen schijnt en de mensen lopen weer in hun colbertje op straat. Het is nu volop voorjaar. Als vanzelf richten velen hun schreden even naar het cen trum waar de zwarte massa's en grijze puinhopen op trieste wijze herinneren aan de enkele uren van complete anarchie. „Doorlopen.sporen militairen aan. „Even daar kijken.betoogt iemand; maar meteen richt de soldaat zijn ge weer al. „Ja, jasust de man en loopt door. De dagen van praten zijn voorbti. Het leger heeft opdracht om onmiddellijk te schieten. De Vierspelenkamp in het Café van Eppo Hekman in Vlaardingen is tijdens het weekeinde voortgezet en Zaterdag avond bewees J. H. v. Duiji, dat zijn vorm momenteel ongenaakbaar is. Hij maakte moyennes, die in dit tournooi nog niet genoteerd zijn. Een hoogste serie van 106 in het libre-spel en in de een-band-stolen een hoogste serie van 9 bewijzen wei, dat hij opnieuw favoriet is. Het is nog te vroeg om te juichen, want ook al zou hij in zijn afdeling onbetwist als eerste ein digen, dan wachten hem nog de winnaars van de beide andere afdelineen, die met een. belangrijk lagere prestatiereeks toch zijn definitieve bezit van het zilveren bil jart kunnen verhinderen. Zaterdag wer den gespeeld: Cadre 100 53 .15 11 150 150 15 25 Libre: 150 31 10 13 200 200 10 106 Een-band 30 6 10 2 30 30 10 9 Drie-band 20 2 17 1 20 20 17 4 Hekman-Scheffers 82 Cadre 100 100 17 22 100 71 17 21 Libre: 150 150 22 32 150 100 22 19 Een-band 30 30 38 6 30 26 38 4 Drie-band: 20 19 52 4 20 20 52 2 v. d. Lee-v. d. Water 5- -5 Cadre: 100 62 16 18 100 100 16 23 Libre: 150 150 24 21 150 123 24 24 Een-band 30 30 17 5 30 23 17 4 Drie-band 20 14 36 2 20 20 36 4 C. Köneman-Quirijns 8 -2 Cadre; 100 100 19 14 100 59 19 11 Libre: .150 150 21 39 150 139 '21 31 Een-band 30 30 24 4 30 28 24 9 Drie-band: 20 19 30 3 20 20 30 5 5,88 4,17 6,81 4,54 0,789 0,684 0,365 0,384 3,87 6,25 6,25 5,12 1,764 1,352 0,388 Koov-v. Duijl 010 3,53 10.— 3,31 20,— 0,600 3,— 0,117 1,176 In de Zondag gespeelde partijen, viel op de serie van 19 een-band-stoten van Eikenbroek, die overigens de winst aan v. Huet moest laten. De uitslagen van deze partijen zijn: Cadre: Libre: Hekman-Kooy 10—0 100 loo 150 150 30 30 20 100 r,e 150 .114 10 13 20 13 13 25 25 10 19 37 29 22 23 29 6 4 4 Drie-band Eikenbroek-v. Huet 28 Cadre; Libre Een-band Drie-band 20 100 100 150 150 30 30 20 20 12 64 100 52 150 30 29 13 20 37 13 13 10 10 17 17 55 55 Cadre: Libre: Mackaij-de .longe 5- Een-bancl 0,555 j Drie-band 100 100 150 150 30 30 20 20 '100 75 97 150 27 30 20 16 20 20 25 25 25 25 36 36 I Cadre: 5,26 3,10 7,14 6,61 1,25 1,166 0,6331 Drie-band 0,688 j Barvoets-Quirijns Libre: Een-band 150 100 200 150 30 30 20 20 147 100 36 150 30 22 17 20 15 15 12 12 18 18 43 43 2 16 38 12 33 19 5 2 4 -5 15 14 14 39 6 5 3 4 -8 37 22 7 72 7 7 3 3 7.69 4.30 6,— 4,56 1,578 0,684 0.54 0,324 4,92 7,69 5,20 15.00 1,764 1,705 0,236 0.364 5.00 3.75 3,88 6,— 1,08 1,20 0.555 0,444 9,86 6,66 3,00 12,5 1,666 1,222 0,395 0.465 De tentoonstelling „150 jaren rijksar chief" welke Zaterdagmiddag in het stedelijk museum „Het Ptnsenhof" te Delft werd geopend door (le secrtaris- generaai van het ministerie van O., R. en VV., mr H. J. Reinink, is een wel zeer bij zondere tentoonstelling. Wie een uitstal ling van dorre en voor het merendeel on leesbare archiefstukken verwacht, beleeft de verrassing geconfronteerd te worden met een der meest spectaculaire exposi ties, die het Prinsenhof binnen zijn mu ren heeft gehad. Uit de ongeveer 25 K.M. archief, waar over de rijksarchivaris jhr dr D. P. M. Graswinckel beschikt, heeft hij een bloemlezing samengesteld, die een uiter mate boeiende aanschouwelijke les in de vaderlandse geschiedenis te zien geeft. In de fraaie kapittelzaal vindt men de oudste stukken, uit de landsheerlijke t;jd van het gewest Holland. Rond liet oudste document, een privilege uit 1140 waarin paus Innocentius II de abdijen Egmond en Rijnsburg in bescherming neemt, ziet men hier o.a. prachtige wapenboeken, een gebedenboek en een kroniekje van het Ï5e eeuwse St. Aagtenkioostcr te Delft (het tegenwoordige Prinsenhof), een bul van paus Clemens VII, het beroemde smeekschrift der edelen, en de handteke ningen van Karei V, Hendrik Vilt van Engeland en Lodewjjk XII van Frank rijk. Langs een interressante collectie ze gels wandelend naar de z.g. historische zaal, kan men daar de stukken uit de tijd der republiek met eigen ogen zien. Een hoogtepunt vormt hier natuurlijk bet tractaat en de ratificatie van de Vrede van Munster (1648). Verder zijn interessant de eigenhandig geschreven brieven van Prins Willem van Oranje, Maurits en Frederlk Hendrik, aan tekeningen van Van Oldenbameveldt die zich hier niet bepaald ee,n JL, :L graaf toont een in stoer handscnrnt geschreven brief, welke Johan de w t aan zijn vrouw schreef en een lux s uitgevoerde brief van de Sultan van Turkije welke blijkbaar nogal breed sprakige man bij deze PeIeAe'^®ipfnle< minder dan 3Vn M. papier beschreef. Dichtbij de plaats, waar prins Willem werd vermoord, ziet men o-a-.de acte van opdracht van de grafeUiWieid aan (1e prins, welke hem echter nimmer werd uitgereikt. Ook treft men er een door Balthasar Gerard» geschreven bekentenis ami. Het merkwaardigst Is echter wel een resolutieboek van de staten van Hol land, waarin de laatste woorden van (le prins zijn opgetekend. Merkwaardig, om dat hier te lezen staat: „Mon dleu, ayez pitlé de moy et de «en pauvre peuple". Dus niet, zoals we "Jt'jd hebben geleerd „mon pauvre peuple lp de volgende zaal bevinden zich de archiefstukken uit de 18e, 19e en voor een klein deel ook uit de 20e eeuw. Er is een brief van Napoleon aan het „col lege van de grote visserij" waarin hij dankt voor de hem aangeboden eerste haring, en een tas met brieven van Na poleon, welke op liet slagveld te Water loo werd gevonden. Niet minder belang wekkend zijn uiteraard de handtekenin gen van vorsten, staatslieden en kunste naars uit de vorige eeuw en wellicht heeft iemand nog belangstelling voor... het dagboek van Mussert, dat zich in dit milieu wel wat onwennig zal voelen. Een volgend zaaltje, waarin van tijd tot tijd demonstraties worden gegeven, toont hoe oude en soms gedeeltelijk ver gane archiefstukken, gerestaureerd wor den, terwijl hier ook een deel van het fotografisch atelier te zien is. Tenslotte wordt een overzicht gegeven van de werkzaamheden van het rijksarchief. In gebouw „Frascati" m de Nes te Amsterdam zai iedere Dinsdagmiddag van 2—5 UUr en _avond van 7—9 uur, Deginnende op 5 Februari a.s., een mo tor- en bromfietsveiling worden gehou- n> Deze veilingen worden georgani seerd door de „Movam" (motorveiling or ganisatie Amsterdam). Voor zover be kend, bestaat een dergelijke veiling nog niet in ons land. De organisatoren, die menen, dat deze veilingen in een behoef- te zullen voorzien, verwachten, dat per veiling 30 a 40 bromfietsen en 10 a 15 motoren zullen worden geveild. Morgen, 5 Februari zal het 103 jaar geleden zijn dat mevrouw Jannetje Brouwer Verboom in Krimpen aan de IJssel werd geboren. Daardoor is zij tihans een dier oudsten in ons land. Mevrt Brouwer woont in Wassenaar bij haar dochter, die haar moeder met de uiterste zorg omringt. De enige wens van de 103-jarige is, dat zij spoedig een benedenwoning zon kunnen bemachti gen aangezien het haar in verband met de toestand van het hart, niet meer mogelijk is de trap op en af te gaan. Zij zal dus van liet a.s. voorjaar niet in die mate kunnen genieten als de an dere inwoners van Wassenaar, die zich in eigen tuintje door het verkwikkende zonlicht kunnen versterken. Toen Mevr. BrouwerVerboom 85 jaar, was heeft zij zich nog het braille schrift aangeleerd omdat haar gezichts vermogen toen niet meer voldoende was om te lezen. Thans wordt zij door haar dochter van alle nieuws uit de courant op de hoogte gehouden. Ook veelvuldig bezoek is te vermoeiend. Daarom re gelt haar dochter het zodanig dat er hoogstens twee bezoeken per week zul len plaats hebben. Overigens is de ge zondheidstoestand van de in 1852 gebo ren „Jannetje" redelijk wel. Het publiek is daarvoor via de krant van overheidswege gewaarschuwd. Enkele straten zijn met prikkeldraad afgezet. Er is slechts een kleine opening om voetgan gers door te laten. Men is hier en daar aan het opruimen maar niet op grote schaal. Arbeiders in lange wijde gewa den dragen mandjes met puin en ver koolde resten van de inventaris naar bui ten. Sommige ruïnes roken nog. Het ie een tragisch karwei, want in de verschei dene ruïnes moeten de stoffelijke over schotten van slachtoffers verborgen zijn. Men heeft al enkele lijken gevonden en naar andere zoekt men nog. In het Shep heard's hotel bijv. lagen verscheidene gasten rustig te slapen, toen het hotel in brand gestoken werd. Zij zijn in hun bed omgekomen. In de grote Britse Barclay's bank was een deel van het personeel aan het overwerken. In de kelder heeft men hun lijken aangetroffen:' Egyptenaren en Britten bij elkaar. Ook in andere winkels en kantoren zijn mensen omgekomen. Meestal blijven er tijdens de middagpauze bewakers in die gebouwen achter. Niet allemaal hebben ze kans gezien op tijd naar buiten te komen. „Verschrikkelijk....", zucht een wat oudere Egyptenaar in een Europees cos- tuum en met een fez op, terwijl hij naar de schamele overblijfselen staat te kij ken van wat eens Cairo's grootste en meest luxueuze warenhuis was: het mo numentale Cicurel. „Ben je soms aandeelhouder....?" reageert een jongeman scherp. Het heertje schrikt. „Nee, nee helemaal nietzegt hij gauw en loopt door. Het leven gaat door. In de hal van het luxueuze hotel prijkt op een ezel een artistieke kaart met: de Parijse juwelier Sterle exposeert zijn col lectie sieraden in de salons van hotel Se- miramis van 27 Januari tot 5 Februari. Op het publicatie-bord er achter staan verscheidene andere mededelingen zoals: raadpleegt de portier voor uw excur sies naar de pyramides". en een affiche met (onder beschermheerschap van Z. M. koning Faroek).„Russisch bal in Lauberge des Pyramides". Dansen tot vier uur in de morgen. Men doet overigens liefM. of er niets gebeurd Is. De kranten bijvoorbeeld heb ben practise!, niet, over de relletjes zelf en de gevolgen er van geschreven. overlijdensadvertenties, de verslagen van kerkdiensten ter nagedachtenis van de Britse slachtoffers, de necrologieën, de oproepen tot opsporing van vermiste per sonen en al de aankondigingen van tijde lijke sluiting en adresverandering van bedrijven en kantoren, werpen zijdelings een scherp licht op de gebeurtenissen. De Britse ambassade is vlakbij. Het is een uitgestrekt complex in de zogenaamde tuinstad aan de oever van de Nijl. Aan alle kanten er om heen hou den Egyptische militairen de wacht. Met hun Britse wapens en uniformen en hel men zien zij er precies als Britse sol daten uit. Sopimigen staan half te doe- zelen in de warme zon. Een afgeloste schildwacht zit met de kin op zijn ge weer tegen een boom te slapen. Een paar anderen eten brood en zwarte olijven uit i 'fl? oude krant. Op het trottoir hebben l officieren met stoelen en tafels een open- lucht commandopost ingericht. Tussen hen |n staat een kist met sinaasappelen. Een jongen in een groezelig voorschot komt met een dienblad met kleine kopjes zwar te koffie uit een naburig koffiehuis. Op de hoeken van de straat staan lichte machinegeweren met een stapeltje volle kogelhouders er naast. De schutters leu nen min of meer verveeld tegen een lan taarnpaal. Binnen de hekken van de am bassade is een groot aantal personenauto's en autobussen bijeengebracht. Egyptische politieagenten en Britse concierges niet het uitgesproken voorkomen van ex-ser geant en -majoor doen er klaarblijkelijk in de beste harmonie dienst. Er heerst een verfrissende sfeer van rust in aeze deftige woonwijk. Vergeven en vergeten Er is een verschrikkelijke golf van woede en vernielzucht door de stad ge gaan, waar Cairo nog lang de littekens van zal blijven tonen. Dat is nu echter voorbij. Men wil alles zo spoedig moge lijk vergeven en vergeten. In het belang ran de gehele Westerse wereld is het ook iCli ludhl'if!1,iieze droevige bladzijde maar onmiddellijk omslaat. ïNadruk verboden) (Van onze correspondent) Onder de mengvoederfabrikanten en molenaars op de Rotterdamse graanbeurs heerste vandaag grote verontwaardiging over de plotselinge verlaging door de re gering van het subsidie op de voergranen. Algemeen ziet men in. dat een dergelijke verlaging onvermijdelijk is, doeh niemand had verwacht, dat dit zou gebeuren mid den in een toevvijzingsperiode. Handelaren immers, die uit hun werk- voorraad hebben afgeleverd tegen de oude prijs en daarvoor van de boeren bonnen hebben ontvangen, zullen zich met deze bonnen uitsluitend tegen de ver hoogde prijzen opnieuw kunnen bevoor raden. Onmiddellijk na het bekend worden van de regeringsmaatregel zijn door ver tegenwoordigers van de vrije organisaties en vakgroepen besprekingen gevoerd met de minister, teneinde voor de handelaren, die nu een maandlang hebben afgeleverd tegen de oude prijs, een regeling te tref fen. De minister bleek daartoe echter niet bereid. Hedenmorgen is opnieuw een po ging gedaan om de minister tot andere gedachten te brengen. Mocht de minister bij zijn eenmaal in genomen standpunt blijven, dan zullen vooral de kleine handelaren de zwaarste klappen krijgen. Vanmorgen werd bekend, dat ook de veekoeken zijn geblokkeerd. Te verwach ten is dus, dat hiermee eveneens iets gaat gebeuren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2