Adenauer: Eerst Saarkwestie dan pas troepen Imposant gebouwencomplex van Enkalonfabriek EENDENKOOIEN: wi voor vele vogels s Zelfs de ransuil vestigt er zich bii tiid en wide Duizenden mensen zonder werk Persberichten éénmaal VOLGENS GEHEIM PROCES Maar Washington denkt er anders over Harry Prikker. Rafaël Kubelik Cairo maakt de balans on de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! PAGINA 3 DINSDAG 5 FEBRUARI 1952 ACTIEVE ZEEROB 70 JAAR met commentaar Armoe rode voedingsbodem Toch nog blij nieuws Invloed van christendom G/ de vel Enkele dagen volstrekte rust Pijp in eendenkooi te Lekkerkerh, KINGS KINGS In heel de wereld is waarschijnlijk slechts één kapitein te vinden, die op zijn zeventigste jaar zijn plaats op de brug nog niet geruild heeft voor een welverdiende luie stoel. En dat is kapi tein J. P. Groen, gezagvoerder van het weerschip „Cumulus". Gisteren echter stond hij niet op de brug. maar in zijn tot bloementuin omgetoverde woning te Voorburg, om de hand te schudden van al diegenen, die hem met zijn zeventigste geboortedag kwamen gelukwensen en dat waren er velen. Niet alleen bevriende gezagvoerders van verscheidene maat schappijen en de directie van de rederij Dekkers, waarvoor de jarige 32 jaar heeft gevaren, spraken woorden van lof en waardering, maar ook van ambtelijke zijde was er belangstelling. Zondag vaart deze krasse zeerob weer uit, ditmaal met het weerschip „Cirrus". Ongeveer 300 mijl ten Westen van Kaap Finisterre zal kapitein Groen het anker laten vallen en vier weken lang zal het schip een van de bakens zijn, waarin velen hun vertrouwen stellen. Na deze reis stapt kapitein Groen weer over op de „Cumulus". !8iöï!«Bs£s« üt;at! i se-kgeapftWe 8.RB j (eWBkoisüjtKstsei Advertentie. z üvö van de 1000 King's Cross rokers. rookten hem GISTERAVOND heeft de krant reeds bijzonderheden gegeven over de verkie zingen in India. Hoe het er daarmee in het land toegaat, laat ook het journaal deze week in de bioscopen zien. Dat de communisten winnen kan pijnlijk zijn, maar is ook weer begrijpelijk. Ellende en armoe zijn ontzettend vruchtbare voedingsbodems voor het communisme. Een vooraanstaand katholiek van India heeft het als volgt uitgedrukt: „Honger en gebrek zijn reële zaken in India. Het is tragisch te moeten denken, dat de com. munisten zo grote winst behaalden niet door overtuigde aanhangers van het com munisme, doch door de vertrapte en economisch misdeelde burgers van India", De ambassadeur van de Verenigde Sta ten in India gaf eenzelfde verklaring: „Er is maar één antwoord op de communis tische winsten in het Zuiden: beter ge vulde magen". Nog zijn de einduitslagen niet bekend doch vaststaat, dat de communisten als een dreigende macht, waarmede rekening dient te worden gehouden, in het nieuwe parlement zullen zetelen. En dat op het ogenblik, dat communistisch China de grenzen van de nabuurlanden Birma. Indo-China. Malakka en Siam bedreigt. ANDERZIJDS is er toch nog een goed nieuwtje uit India. Want de regering al daar heeft een nieuwe lijst samengesteld van officieel erkende feestdagen. Daar onder bevinden zich drie katholieke feest dagen, namelijk Goede Vrijdag, Maria Tenhemelopneming en Kerstmis. Het feest van Maria Tenhemelopneming is een toevallige samenloop van omstandigheden lodia 15 Augustus als zijn onafhanke lijkheidsdag viert. De Zondag blijft in India ook in de toekomst als rustdag ge handhaafd, ofschoon van Mohammedaan se zijde pogingen worden aangewend om de Vrijdag als zodanig aangewezen te krijgen. De Vrijdag is namelijk de rust en feestdag der Mohammedanen. DE SCHRIJVER van het bekende boek Inoek de Eskimo", pater Roger Bulliard O.M.I., heeft op een bijeenkomst te Montreal (V.S.) verklaard, dat de invloed van het Christendom bij de Eskimo's humanere zeden heeft gebracht. Terwijl de Eskimo-gezinnen vroeger slechts één meisje op 3 of 4 jongens telden, omdat de meisjes onmiddellijk na de geboorte werden gedood zijn er thans bijna even veel jongens als meisjes. Ook de ouden van dagen worden thans met grotere eer bied bejegend. Vroeger was het gewoonte, dat men hen zodra zij niet meer kon den werken achterliet om in eenzaam- beid te sterven. Het heidendom is keihard. Altijd, in oude en nieuwe tijden. Wat zou degelijk katholicisme toch veel ten goede kunnen keren. nachte De dirigent Rafaël Kubelik die, zoals we elders meldden, tijdens het leiden van het Zondagmiddagconcept van het Concertgebouworkest te Amsterdam plot seling onwel werd, is volgens de mening van zijn arts oververmoeid. Hij moet op medisch advies enkele dagen vol strekte rust houden. In verband hiermee zal Kubelik de concerten op Woensdag- en Donderdag avond in het Concertgebouw niet diri geren. Hein Jordans zal deze taak over nemen. Gehoopt wordt dat Kubelik voor de daarna volgende concerten weer beschikbaar zal zijn. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) Cairo, 2 Febr. 1952- De Egyptische autoriteiten zijn druk bezig met het bepalen van de schade, welke de recente relletjes in Cairo ver oorzaakt hebben Het is nog te vroeg om cijfers te publicerenmaar het staat wel vast, dat deze schade in de tientallen rr.il- lioenen gulden beloopt. In de eerste plaats zijn tientallen win kels, hotels, bioscopen en kantoorgebou wen met hun inventaris in de vlammen opgegaan. Als gevolg daarvan hebben minstens vierduizend personen hun be trekking verloren. Onder de gegeven om standigheden is het moeilijk voor hen nieuwe werkgelegenheid te vinden. Ook het opbouwen van deze etablissementen levert vele bezwaren op. Practisdh geen van alle was verzekerd tegen molest waaronder deze schade gerekend moet «porden. (Advertentie) De Nederlandse kolonie is er over h< algemeen goed afgekomen. Er zijn gee Nederlandse mensenlevens verloren ge gaan, wel Nederlandse eigendommen in het bijzonder van Nederlanders die in het Shepheard-hotel logeerden. Het Ne derlandse gezantschap in Cairo heeft zich inmiddels met een nota tot het Egypti sche ministerie van buitenlandse zaken gericht, waarin het meedeelt zich het recht voor te behouden te zijner tijd een eis tot schadevergoeding in te dienen voor de door Nederlandse onderdanen geleden verliezen. Een verantwoordelijk ambtenaar van het Egyptische ministerie van financiën heeft overigens al verklaard, dat de re gering niet verplicht is schadevergoeding te betalen, tenzij bewezen kan worden, dat de regering niet in staat geweest is de openbare orde te handhaven. De ver woesting van de binnenstad is mede ver- ogrzaakt door het volkomen falen van de politie. Dit is wel het beste bewijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3