Pleitrede voor onze provinciale Oratoriumverenigingen Uitslaande brand in Den Haag WYBERTI Waar 't wonen en werken zijn menselijk" karakter behield Tilburg groeit tot een van Neerlands grootste industriesteden RONDE VAN NEDERLAND START OP TWEEDE PINKSTERDAG tSport-iSpatt&n Voorkom heesheid! DE KLERKeZN weet, wat ze wil En gaat dan direct naar het Zuiden Japanse sensatie: vier wereldtitels te Bombay Bij hel eerste lustrum van Roermonds Oratoriumkoor Unieke subsidie voor Ned. Opera Goed volk in „den öudenboseh" Acht personen dakloos geworden R. Graaf 'de Marchant et d'Ansembourg t Jan van Riebeeck- herdenking MOKKAANSE WKLEE9JES Werk-, verzorgings- en cultureel centrum MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 PAGINA 4 INDIA WON 5e TEST Serie eindigde gelijk - DE ZESDAAGSE TE GENT NIEUWE VOORZITTER VAN DE K.V.P.-JONGEREN- ORGANISATIE Utrechtse Schouwburg pust bij (Van onze Amsterdamse redactie). Arbeiders herstellen basiliek GROTE SERIE INBRAKEN OPGEHELDERD Groningse politie deed goede vangst VELDPREDIKER KOMT TERUG UIT KOREA Kath. scholen doen niet mee aan geldinzameling HOUT OP HET STRAND Sinterklaaslij stje run verlangens Door Otfrid von Hanstein P-& Verzorgingscentrum voor bijna 245.000 mensen Op het kalendercongres Tan de U.CJ. had dé Konde van Nederland de beschikking gekregen over de periode van 31 Mei tot en met 8 Juni, maar aangezien op 1 Juni de Eerste Pinksterdag valt, heeft men besloten de Konde nu op Maandag 2 Juni, Tweede Pinksterdag, te laten vertrekken. Amsterdam zal weer als begin- en eindpunt van de Konde fungeren, de start op de Dam, de aankomst in het Olym pisch Stadion. Een nieuwigheid in deze lustrumronde is, dat men in tegenstelling tot de eerste vier jaren, zijn weg ditmaal niet door Noord-Holland zoekt. Men rijdt nu onmiddel lijk door het Westen naar het Zuiden, waarbij ook rekening is gehouden met de mogelijkheid om de Ronde reeds op de eerste dag zoveel mogelijk sfeer en cachet te geven, door haa- te presenteren aan die streken des lands waar vele tienduizenden haar gaarne willen en kunnen zien voorbijtrekken; de Tweede Pinksterdag is daar voor uiteraard bijzonder geschikt. 5>c consequentie daarvan zal zijn, dat de Ronde dit jaar niet boven het IJ trekt, ooi; op de terugweg niet aangezien door het ontbreken van een vaste oeververbin ding over het Noordzeekanaal de weg geblokkeerd Is. Wel zal mes in ieder geval nor; naar het Noorden trekken, waar de aankomst te Veendam reeds vast staat; op welke dag is echter nog niet bekend. Het plan bestaat verder om de dunr van de ritten te bekorten. In de practtjk is gebleken dat de lange etappes van de vorige jaren niet bevorderlijk zijn geweest voor de levendigheid "van het strijdbeeld. De organisatoren zijn van mening dat door deze, maatregel een eerste bijdrage is geleverd tot de mogelijkheid om de Konde van Nederland een boeiend karakter te geven. Naar wij verder vernemen heeft Kees Pellenners de uitnodiging, om in de Ronde van Nederland als directeur sportief op te treden, van de hand gewezen. Pellenaers had de invitatie in principe aangenomen, doch bij nadere overweging heeft hij het toch beter geacht de functie niet te aanvaarden, aangezien aan enkele door hem gestelde voorwaarden niet is voldaan. innings-overv. inning met nog 8 runs over. De serie is dus gelijk geëindigd, drie draws en ieder land één overwinning. In de eerste testwedstrjjd tussen West Indië en New Zeeland gaat de strijd ge heel gelijk op. N. Zeeland scoorde 236 en 12/0 tegen West Indië 287. De W's deden het weer goed. Walcott nam 65 voor zijn rekening en Worrell 71 waaronder niet minder dan elf viertjes. De WerelcBtampioenschappen tafelten nis te Bombay hebben nóg meer Japanse sensaties opgeleverd. Na de zege in het lariden-tournooi om de Corbillon Cup waarmee de Japanse dames het wereld kampioenschap voor ploegen wonnen en na de zege van Fnjlji op de favoriet Berg- mann, heeft Japan nu ook de individuele wereldtitels In het heren-enkelspel, het heren-dubbelspel en het dames-dubbelspel gewonnen. In het heren-enkelspel kwamen ht de finale: de Japanner Hiraji Satoh die de Fransman Koothooft 21—19 21—15 21—19 had verslagen en de Hongaar Koezian die de tweede Franse favoriet Amouretti (overwinnaar van de titelhouder 1951 Leach) 21—19, 21—14, 21—18 had geklopt. Satoh had aan drie sets voldoen de om Koezian te overwinnen en daarmee wereldkampioen 1952 te worden: 21—19. 21—17, 21—14. In het heren-dubbelspel wonnen de Ja panners Fujlji en Hayashi met 1221, 9—21, 21—18, 21—17, 21—12 van de En gelse ster-combinatie Bergmann-Leach In het damcs-dnbbelspel werd het En gelse zusjes-duo Diane en Rosalind Rowe met 21—11, 31—7, 22—20 door de Japan- neesjes Tonnie Nichimura en Shizuku Narahara verslagen. De twee anddere titels gingen naar de Balkan; In het dames-enkelspel won An gelica Roscanu (Roemenië) met 2117, 1121,21—18,17—21,21—14 van de Hon gaarse Gisela Farkas, twee oude bekende tegenstandsters: in het gemengd dubbel wonnen Sido (Hongarije) en Angelica Roscanu (Roemenië) met 2119, 2113, 2118 van het Engelse paar Johnny Leach en Diane Rowe. De Indiërs die momenteel te Madras aan de laatste test bezig zijn die ze moe ten winnen om met Engeland gelijk te komen en de serie draw te eindigen, zijn zeer goed gestart. Ze zagen kans het vol ledig testteam weg te werken voor 266 runs. Mankad nam 8 voor 55 en was vrij wel onbespeelbaar. De Indiërs zetten een score op van maar liefst 457/9, op welke totaal de In dische captain maar besloot in de hoop nog een extra Engelse wicket te scalpen. Dit laatste mislukte want Engeland ein digde de dag op 12/0. P. Roy scoorde een meesterlijke III, Padkar 61, en Amarnath maar liefst, 130 n.o. De laatste dag was de dag der Indiërs, die de overwinning ruikend nu eens niet de kans lieten glippen; Mankad bowlde als een duivel en het „veld" was scher per dan ooit. Engeland werd het kind van de rekening. Op 183 hadden ze een beurt gehad en India noteerde een schitterende Hoofdklasse competitie schaken: Wil helm Steinitz (R'dam)-Max Euwe (Bre da) 6M3%, Middelburg-Den Bosch 6M3%. De Pion (Eindh.)-Dordrecht 4M5%. Zutphen-Apeldoorn SM6M, Almelo-Sneek 64> Haarlem-VVV 6M 1M voorl.. Btissum 2-ASC 8 SMSM Delft-Residentie SC 4—4 voorl., Wee llink A'dam)-Dc Pion (A'dam) SMSM Zeist-Philidor (Leiden) SM—SM, Haagse Chr. SV-Kralingen 2 6—4, Staunton 2 (Gron.)-Pallas DeventerSMSM. Het paard .jicotch Thistlevan de F i- nico-stdl icon te Parijs de met 3 mïllioen francs begiftigde Prix de Paris over 3350 meter in 4 min. 50sec. vóór „Cancan- nier e"' en Ancolie B", Op de Hokij te Den Haag won een met Canadezen versterkte Ned. bondsijshoc- keyploeg met 82 van een Berlijns team. Te Arnhem verloor Nederland een jeugd-interland tafeltenniswedstrijd te gen Frankrijk met t8. Van der Bpek won althans 1 party, Scheffer en Hey- zenberg verloren alles. Royer-Crecy won in 15 ronden van Jean Stock op punten en werd daardoor de nieuwe Franse bokskampioen in het midden.gewicht. In een cyclo-cross te Rotterdam ver sloeg De Korvet de nieuwe specialist in dit genre A. v. d. Voort. Het hoofdbestuur van de KNAÜ heeft tot drager van het erekruis van de KNATJ benoemd de heer C. Langeweg te Hen gelo. bestuurslid van het district Twente, wegens 40 jaar werk voor de athletiek in Dordrecht en Twente. De zwemploeg van de Yale-universiteit (USA) bracht het wereldrecord op de 3 maal 100 yards wisselslag van 2 min. 49,1 sec. (universiteit van Michigan USA) op 2 min. 48,3 sec. Üfl i 'I" 1 Br."'""" Maandagmorgen vroeeg luidde de stand in de zesdaagse te Gent: 1. Bucher-Von Buren (Zwits.) 71 pnt. op een ronde; 2. Strom-Arnold (Austr.) 115 pnt.; 3. Steenbergen-Ryckaert (Belg.) 96 p.; 4. Bruneel-Bruyland (Berg.) 91 p. op twee ronden; 5. Buyl-OIlivier (Berg) 79 ont.; 6. Acou-Van den Meerschauwt (Belg.) 31 pnt. Het Nederlandse koppel Schulte-Peters bezette met een achterstand van 8 ron den de twaalfde plaats (33 pnt.) 51T E.D.O. zag door A.G.O.V.V. een streep door zijn illusies gehaald. Vergeefs bedreigt de E.D.O.-aanvaller het vijandelijke doel, doelman Bremer laat de bal niet glippen; v.l.n.r. de A.G.O.V.V.-ers Dijkgraaf, Kolk, Jonker, Kruitbosch. de nivellerende invloed van de radio nog bestaat. Bedoelde dit Bernard Verhoeven ook niet toen hij onlangs voor deze zaak in ons parlement pleitte 7 MARIUS MONNIKENDAM Oratoriumuitvoeringen in onze provin ciesteden hebben altijd een bijzondere aantrekkingskracht. Men gaat er heen ais naar een feest, een groot familiefeest, waaraan een belangrijk deel der plaatse lijke gemeenschap deelneemt, hetzij als luisteraar, of zelf zingend of spelend. Maandenlang wordt er dan geoefend; men spreekt er over onder elkaar; men is er vol van en 'aldus verrijkt men zijn geest met een stuk muziekcultuur Kort om: een oratoriumuitvoering is daar een ■jeb'eivren, dat veelal de enige muzikale ontspanningsmogelijkheid is van zulk een milieu. Maar oratoriumuitvoenngen zijn te genwoordig nog kostbaarder onderne mingen dan ze vroeger reeds waren en die de vrijwillige bijdragen die 't budget dezer koren uitmaken ver te boven gaan Zelfs ontnemen de gemeenten door ste delijke belasting nog een deel van het revenu der kooruitvoering, terwijl de verhouding juist andersom zou moeten zijn. gelijk dit op muzikaal gebied bij onze berooide en dikwijls van het nood zakelijkste (onderdak) verstoten Ooster buren vrijwel algemeen het geval is. Daar zorgt men eerst voor zijn Kon- zerf-Saal of Opera-Haus en daft vóof badinrichtingen en abattoirs Deze overwegingen schoten ons te bin nen tijdens de welverzorgde uitvoering die ter gelegenheid van het eerste lus trum van Roermond's Oratorium o. v Peter Schnitzeler gegeven werd. Dit koor presteert het nu al jaren achtereen om ieder seizoen één of meer uitvoerin gen te geven »n heel het muziekminnend publiek van Roermond en omgeving aan te trekken. Er zijn nu twee stijgende lijnen b?j dit koor te herkennen: de koorzang als zodanig groeit meer en meer tot een homogeniteit; de stemmen groeien als 't ware naar elkaar toe met uitzonde ring evenwel van de sopranen, die uit munten boven de andere groepen en daarom soms te veel domineren, hetzij door hun stralende kwaliteiten, hetzij door dynamisch overwicht. Echter zonder zulk een sopranen- team ware een krachtproef als Beet hoven's Missa tSolemnis niet mogelijk geweest. Want behalve dat deze com ponist te lang van stof is, was z'o .schrijfwijze bijna uitsluitend instru mentaal. ook wanneer hij dus voor koor schreef Iedere ingewijde weet trouwens welk een opgave deze Missa Solemnis voor een koor betekent Dank ook zij de solisten Mario Ingen Soet (die rem placeerde). Roos, Boelsma. Leo Larsen en Guus Hoekman met M. Tyssen voor de vioolsoli, werd deze uitvoering in Roermond tot een gebeuren. De burgemeester, mr R. Geüljans, be trad na af'ooip het podium om allen te huldigen, de hoop uitsprekend dat dit koor nog langer tot Roermonds geeste lijke bloei mag bijdragen. Een verblijdend woord Van een bewindsman! Het zal in een provincie als Limburg moeite kosten een gelijkwaardig gemengd tenor te vinden (naast die van Maastricht en Venlo) terwijl deze zelfde qualificatio ook geldt voor de verhouding van dit koor met andere koren uit andere pro vinciesteden- De andere stijgende lijn is. hoe pro zaïsch het klinken moge, die der be groting! Ze is een gevolg van een alge meen stijgende conjunctuur van het con- certbedrijf: orkesthuur, solistenhonorari» e.d. Men zou dan alle goede bedoelingen en opofferingen ten spijt gedoemd zijn dergelijke uitvoeringen te staken. Dit zou geen ramp betekenen als het overtalrijke publiek en het enthousiasme der uitvoe renden zelf, zoals hier, niet een duidelijk oewijs zouden inbonden van de levende I interesse. Maar als wc Roermond noemen knnnen we daar heel het oratoriumwezen van Nederland daarbij wel ins'ulten. Roermond is één voorbeeld uit velen. Nu in onze volksvertegenwoordiging over het thema subsidiëring dezer koren wat variaties hebben geklonken, over een cultuurspreidende politiek 'bij de toeken ning van subsidies, moge ook een inci denteel geval als het onderhavige aan tonen dat zonder overheidssteun geen voortbestaan verzekerd is. Het zou inder daad een ramp zijn voor de- nog schamele resten onzer nationale volkscultuur iff- dien de oratoriumzang het meest j wezenlijke e" typisch Nederlandse ele ment in onze muziekbeoefening we gene gemis aan Steun zou ten onder gaan. I Want de zelfwerkzaamheid van dc ge- meenschap zelf is de dynamische eigen- schap onzer muziekcultuur, die ondanks J (Van onze correspondent) Op de te Baarn gehouden nationale vergadering van de Jongeren-organisatie der K.V.P. is de heer Michel Dèbats uit Maastricht tot landelijke voorzitter ge kozen, als opvolger van de heer Polman uit. Nijmegen. De heer Debats is van de oprichting af een van de voormannen der Jongeren beweging geweest en heeft ook in Lim burg lange tijd stimulerend werk ver richt als voorzitter van de provinciale afdeling. (Advertentie) Zij, die veel moeten spreken, leraren, zangers, enz., waarderen de beproefde wer king van Wybert en de aangename frisse smaak. Da staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan het ge meentebestuur van Utrecht gevraagd de gemeentelijke subsidie van de Ned Opera van 10.000 te verhogen tot 25.000. Het advies van B. en W. aan de gemeenteraad luidde de subsidie te verhogen tot 15.000 aangezien anders een zware last op de gemeentelijke begroting voor kunstzaken zou komen te rusten. De Stadsschouwburg N.V. te Utrecht heeft hierop gereageerd door toe te zeg gen dat deze N.V. de ontbrekende 10.000 uit eigen middelen zou bijpassen, omdat zij de Ned. Opera niet graag uit Utrecht zon zien verdwijnen. In de raadszitting van Donderdag zal over deze verhoging worden beslist bij de behandeling van de begrotingsdebatten Deze voorstellen hangen samen met een herziening van de kostenverdeling tussen het Rijk en de gemeenten waar de Opera geregeld optreedt. 't Is nog goed volk in „den Ouden bosch". De godsdienst is er in ere en de basiliek is cle rots der bevolking. Helaas echter vertoont het forse bouwwerk hoe langer hoe meer tekenen van verval en daarom is er droefheid in de harten der parochianen. Want, u weet het, dat eeuwige geld Maar evenals hun broeders in de Mid deleeuwen hebben de arbeiders ztch het lot van de kerk aangetrokken en onder de leden van de K.A.B. hebben zich thans vrijwilligers beschikbaar gesteld, die i* hun vrije tijd de basiliek van de H. H. Agatha en Barbara zullen gaan restau reren. Middenstanders en boeren hebben op hun beurt zich niet onbetuigd gelaten en alle medewerking toegezegd Gezamen lijk zal men zo alle krarihten inspannen om het Godshuis in volle luister te her stellen. 't Zal lang duren, want er is heel wat werk aan, maar het zal klaar ko men. Waarlbij men natuurlijk ook op de beurs van alle parochianen rekent In Den Haag heeft in de afgelopen nacht een felle uitslaande brand gewoed, die ondanks het late uur en niettegen staande storm en regen enige honderden kijkers trok. Het vuur woedde in de woning boven een viswinkel op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Roggeveenstraat. Om kwart over twaalf werd de vrouw van de viswinkelier, die op de eerste verdieping woonde, wakker van een lichtschijnsel. Toen haar echtgenoot daarop in de aangrenzende woonkamer ging kijken stond en hoek daarvan in lichterlaaie. Hij meende het met een emmer water te kunnen blussen, maar toen hij daarmee uit de keuken kwam aansnellen, sprong een der ruiten aan de voorkant van het huis en toen was er geen houden meer aan. De Westerstorm blies de vlammen fel aan, zo zelfs, dat de vier personen, die op de eerste étage woonden en het gezin van tweehoog (eveneens vier personen) zich maar ter nauwernood konden redden. In twintig minuten was de eerste ver dieping, die een lengte heeft van meer dan 20 meter, geheel uitgebrand. Hoewel de brandweer, die met groot materiaal verscheen, in de kortste keren vier slangen onder druk had en het vuur met grote energie te lijf ging, bleef op de eerste etage niets gespaard. Kostbaar meubilair. Perzische tapijten, gordijnen, de inventarissen der slaapkamers, alles werd in weinige minuten vernield- De bovenste etage kreeg aanzienlijke schade, doch brandde niet totaal uit. Zolderverdieping en dak wist de brand weer te behouden. De acht bewoners hebben zo snel de vlucht moeten nemen, dat zij weinig of geen gelegenheid hebben gehad voldoen- Alléén in dozen A 35, 50 en 75 cent (Van onze correspondent) De Groningse politie heeft thans volle dig klaarheid gebracht in de lawine van inbraken en diefstallen, die verleden jaar in Groningen zijn gepleegd Reeds met de arrestatie van de 22-jarige J. V en de eveneens 22-jarige A. M werd een twaalf tal inbraken en diefstallen opgehelderd. Maar het onderzoek duurde voort want er bleef nog een grote serie delicten on opgehelderd. Thans zijn opnieuw enkele inbrekers gearresteerd nl. de 25-jarige J B. uit Groningen, de 26-jarige J. L. M uit Amsterdam voorheen te Groningen. Ter wijl S. v. G. die reeds eerder was aan gehouden in verband met de brandkast- diefstal in de studentensociëteit eveneens schuldig bleek aan deze misdrijven Hier mede was tot klaarheid gebracht een in braak gepleegd in de kermisweek (15 Mei) bij de firma W en C. v. d Werff aan de Vismarkt waarbij ongeveer 200 paren nylonkousen alsmede 250 werden gestolen. Ook bleek dit trio schuldig aan de in braak in het gebouw van de Rijkswater staat aan het Zuiderpark waarbij 1725 werd vermist. Voorts werd nog ingebro ken in een perceel aan de Helper Oost singel, bij de firma Verkade (23 en 24 Aug.) bij de firma Heikens in de Astraat waarbij wederom 200 paren nylonkousen werden gestolen (31 Aug.—1 Sept.) als mede op tal van andere plaatsen. In ver band met de kousendiefstaüen leidde het spoor naar Amsterdam en toen kon vrij spoedig tot arrestatie van de daderswor den den overgegaan. Verschillende andere inbraken komen nog voor rekening van de daders, die de geruchtmakende Inbraak pleegden in de studentensociëteit. De veldprediker van het Nederlandse detachement Verenigde Naties op Korea ds Ph. P. Meerburg, zal op 24 Februari a.s. per vliegtuig uit Tokio naar Neder land terugkeren. Twee dagen later wordt hi) op Schiphol verwacht. Het ligt in de bedoeling dat hij op Zondag 2 Maart a.s. zijn functie van predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Maastricht zal hervat ten. Leider van Zwitserse communisten in ongenade? De leider van de Zwitserse communistische partij. Leon Nicole, is ge dwongen af te toeden al® hoofdredacteur van het partijblad „Voix Ouyrière". Hij zou 'beschuldigd zijn van „Titofame". de kleding mee te nemen. Omwonenden hebben hen voor de nacht opgenomen. De eigenaar van de viswinkel kon om trent de oorzaak van de brand niets ver tellen. Het was hem een volkomen raad sel. maar aangezien in de hoek bij het venster, waar de brand begon, een radio stond, dadht hij aan kortsluiting. Vrij onverwacht ls Zondagmorgen in een ziekenhuis te Brussel overleden Rudolf L. J. H. M. graaf dc Marchant et d'An sembourg, heer van kasteel Neuburg te Gnlpen. Sedert enige weken vertoefde de graaf met zijn echtgenote, gravin R. de Marchant et d'Ansembourg geboren Christine, baro nesse de Loë Imstenraedt te Brussel Vrijdagavond j.L was zijn gezondheids toestand plotseling verergerd- Zaterdag morgen werden hem bij volle bewustzijn de H.H. Sacramenten der Stervenden toe gediend. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, die een nobel man was en tijdens de oor log openlijk blijk gaf van zijn afkeer van het nationaal-socialisme, was Kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin en ridder van de souvereine orde van Maltha. „Het is zo verleidelijk de schooljeugd in te schakelen, wanneer men een mooi doel wil bereiken. Maar toch, wij blijven waarschuwen: schakel de jeugd niet in bij uw geldinzamelingen, bij uw verkoop van mooie plaatjes, zegels en dergelijke. Er is een uitdrukkelijk verbod van bisschoppe lijke zijde", aldus „Het Katholieke School blad", het orgaan van het Kath. Onder- wijzersverbond in Nederland, naar aanlei ding van een rondschrijven, dat het mi nisterie van Onderwijs in Januari aan alle gemeente- en schoolbesturen heeft ge stuurd in verband met de Jan van Rie- beeckherdenking. „Tegen deze herdenking" zo zegt het blad o.m., „hebben wij natuurlijk niet hei minste bezwaar, ja, wij juichen het toe, dat hier van overheidswege nog eens op wordt gewezen. Ons bezwaar gaat tegen de ingesloten folder over de Van Rie- beeckzegels en van Riebeecksehriften. Die schriften willen wij nog wel accepteren. Maar die zegels en dan nog speciaal de manier, waarop men tracht de verkoop van deze zegels te stimuleren. Immers „iedere leerling, die aan toeslag een be drag van tenminste 12.50 bijeen brengt, krijgt een kleine bronzen penning, gesla gen door de Koninklijke Zilverfabriek van Begeer, met een handelsprijs van 4.iedere leerling, die op dezelfde wijze 25.— bijeenbrengt, krijgt een grote bronzen penning met een handelsprijs van 7.50 of een exemplaar van de nieuwe druk van de biografie van Jan van Rie- beeck door dr Godée Molsbergen Ziet, deze wijze van bedelen lijkt ons volstrekt verwerpelijk. Het is te hopen, dat er maar heel weinig van onze collega's aan mee zullen doen. En wij menen te moeten protesteren tegen het feit, dat door de insluiting van dat fraais bij een minis teriële circulaire een soort van officiële sanctie aan dit gedoe wordt verleend". (Advertentie) Het zware weer op zee heeft de strand vonders in Callantsoog en op Texel een extraatje in de schoot geworpen. In Cal lantsoog spoelden in de nacht van Don derdag op Vrijdag een 300 mijnstutten van ongeveer 2 meter lengte aan. In Texel was het Zondag echter veel erger. Toen de eilandbewoners in de morgen het strand eens bekeken zagen zij daar wel 4000 van die palen liggen die weldra in veiligheid waren gebracht. Vermoedelijk zijn de palen eens de deklast geweest van een schip, dat ze dezer dagen wegens het stormweer overboord heeft gezet. Minder ongevaarlijk was een andere vondst aan het strand van Texel, namelijk een mijn. Zij is de eigen dag nog door de marine tot ontploffing gebracht. Bijzonder mooie, zuiver wollen Marokkaanse kleedjes; thans vervaardigd door een voor aanstaande Nederlandse tapijt- fabriek, die zich speciaal op de fabricage van deze hoog polige kleedjes heeft toegelegd. Deze kleedjes worden voor lopig slechts gemaakt, 60 x 120 voor de I exceptioneel lage prijs van •n één maat as 11! HH WMEN SURGt Rwtc WINKELSTAD-KUDO»' seijerlandselaa* Regeringscrisis In Libanon. Het Liba nese kabinet is afgetreden. Volgens radio Beiroet is de reden van de regeringscri sis te zoeken in de verdeeldheid over bin nenlandse en economische zaken. De re gering blijft op verzoek van de president aan totdat een nieuwe regering is ge vormd. (Van onze redacteur) Veel fabrieksschoorstenen. Veel kerktorens. En daaromheen veel lage eengezinswoningen. Drie markante uitwendige trekken van een stad, die op weg is een „groot-stad" te worden. Waarin echter sporen van een rustiek verleden nog altijd aanwezig zijn. Op wel zeer sprekende u ijze springt dit in het oog door de ligging van nog enige boerderijen midden in de stad. Deze stad is Tilburg. In 1899 telde het nog slechts 40.000 zielen. Thans is hel zover, dat het zich ernstig met de vraag gaat bezighouden, hoe het tegen de zomer de 125.000ste zal kunnen verwelkomen. En over 20 jaar rekent het op 165.000 inwoners! Tilburg. Een stad, die in haar groei niet direct spectaculair is. Er zijn geen wolkenkrabbers, geen reuzenbedrijven als imposante mijlpalen. Desalniettemin een stad, wier rustige, bestendige expansie en activiteit niet minder belangwekkend en interessant zijn, zoals ons duidelijk bleek uit de boeiende causerie van prof. dr W. R. Heere over Tilburg els werk- verzorgings- en cultureel centrum op de persdag, die 't Tilburgse gemeente bestuur een dezer dagen organiseerde bij gelegenheid van de opening van een nieuw bureau voor voorlichting, dat toegevoegd is aan het bestaande bureau voor Statistiek en waarvan de leiding is toevertrouwd aan de heer Pels. Vóór de causerie van prof. Heere had de burgemeester, mr E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst reeds in vogelvlucht een indrukwekkend overzicht gegeven van de inderdaad niet geringe problemen, waarvoor Tilburg zich bij zijn voort schrijdende groei gesteld ziet alsook van zijn plannen op korte en langere termijn o.a. de bouw van een eigen politiebureau Want deze stad van bijna 125.000 zielen heeft nog geen eigen politiebureauHet politiecorps is hier overigens, dank zij da makkelijke aard der Tilburgse bevolking betrekkelijk klein van omvang. Men zou kunnen zeggen dat wü 5e 'r-nV aan de markt zijn gekomen. ph!er Heere. Men vergeet te dikwijls- /1 een tiental wijken van niet deelden in de gunst var. de Oomm Eeuw, samengroeiden, dat er s ver_ ringsgebouwen waren. ver blijven, die nu om2e^?DW^ujea ed Nu den tot vergaderzalen, 40.000 zielen in aanwassen tot 160.000. moet er dus geprojecteerd worden, waarop een stad van meer dan 100.000 inwoners aanspraak maakt en dat in een arme en dure tijd 1 Op het ogfdWHt kunnen we alleen een 9interklaas"Jsl)e van verlangens opstel len, in een "ubreidingsplan de ruimte openlaten en op betere tijden hopen. Zo nu en dan zal er toch iets verwezenlijkt irunnen worden van ons verlanglijstje: een hqogspoor met een nieuw station een busstation, een schouwburg voor grote en kleine kunst een concertzaal, vergader- ?u c.on'®reszaal, nieuwe leeszaal en biblio theek, overdekt zwembad, tweede zieken- w r.°°dnodig!) enkele musea enz. We willen echter geen ijzer met han- _n "reken. Onze beide spoorwegovergan gen zijn r>p ,je spitsuren soms 40 minuten van het uur gesloten# maar tunnels a niveau worden zo maar niet gelegd. En onze bestrating kan niet ineens in orde zijn, als men bedenkt hoevele van or®e straten een halve eeuw geleden nog zandwegen waren die van het ene kerk dorp naar 't andere trokken. En onze Beate 4) Beate stond rechtop, met haar rug geleund tegen de kajuitsdeur, die ze ach ter zich had dichtgetrokken. Het was haar aan te zien, dat zij al haar moed bij elkaar raapte en haar ogen hadden een eigenaardige, starende uitdrukking U kunt, als u wilt. Egon Dornbusch werd nerveus door de uitdrukking van angst, schaamte, stomme smeking en wanhoop, dié op haar gelaat lag. Hoe kan ik u helpen? Nu trok een pijnlijk glimlachje osn baar lippen. Doodeenvoudig: u moet met mij trouwen. Nu dadelijk trouwetl. Onwillekeurig deed Egon een stap achterwaarts. Was ze plotseling krank zinnig geworden? Beate was nu heel bedaard en haar stem k!onk, alsof zij een van buiten ge leerd lesje opzei; ,/Er zijn drie gevallen mogelijk, waarin een jongedame aan land wordt gelaten. Al» zij familie be- I zoelot, die haar komt afhalen; als zij een vaste betrekking heeft bij mensen, die bij de autoriteiten als fatsoenlijk bekend staan of wanneer ze onmiddellijk na de ljfiding trouwt." Egon trachtte van zijn verbazing te bekomen. Wilt u werkelijk..? Laat mij uitspreken! Het is zo moei lijk uit te legger. Misschien wilt u mij niet eetls tot het eind toe aanhoren; mis sehien ziet u mij voor een avonturierster of nog erger aati. Als u een mensenleven, dat toch nog recht op een toekomst heeft, wilt redden, trouw dan met mei Trouw met me en een uur later reist u n.iar Rosario en ik verdwijn voor altijd uit uw o^en. O ja, ik weet wel dat het onwaardig is. Wat ik u voorstel Ik weet wel, dat u niet vaft mij houdt; ik heb o ook niet lief als dat wèl zo was. had ik er nooit met u over durven spreker. Wij zijn beiden jofig en willen beiden natuurlijk onze eigen tóekómst vottnen. Ik geef u de verzekering dat ik nooi; enige aanspraak op u zal doen geldëtl. U zult mii niet terugzien: u kunt dus on middellijk echtscheiding aanvragen we gens kwaadwillige verlating. Toe. laat me alsjeblieft niet in de steek! Dornbusch liet Beate rustig uitapr» ken; hij begreep zichzelf niet. Wat dit meisje van hem wilde, was zo iets on gelofelijks. was zo buiten alle vérhouding dat hij wel begreep, dat zij doör wan hoop gedreven werd. Geen ogenblik kwam de gedachte bij hem op. dat zij hem misschien in de vai zou laten lopen. INtor nooit had haar gelaat er zo rein en onschuldig uitgezien als bij dit vreemde voorstel. Ik heb u alles verteld. Ik verzoek u nogmaals: help mij! Tk bezweer u, hep mij, want naar Duitsland terug ga ik niet. Nog steeds stond Egon Domibuseh zwij- eend te overleggen, wat hij zou doen. IIr had ontzaggelijk medeliiden mei haar en dat niet alleen: haar door zettingsvermogen. haar e' rsie wekten Ziin bewondering op. Wie zo'n vertrou wen in vréémder, had. moest zelf Wel een buitengewoon karakter hebben.,.. Nu zag hii haar aan. TJ hebt heel veel vertrouwen in mij I:k moet wel. Wanneer moet ik beslissen? Tot mijn spiit nu onmiddellijk. Er 'is Beate en Egon r0^-°Mag ik u wat vragen, senhores! Zeker. Hekt u geweigend deze dame aan land te laten gaan? Het was onze pliriU. -- De senhorita heeft verzuimd, u mee te delen dat zij met mi) verloofd is en dat wi? het plan hebben, onmiddellijk te trouwen. Dat is iets anders. Onder d«2e om standigheden mag de senhonta natuur lijk aan land gaan. Natuurlijk mag zy het tehuis vodr landverhuizers niet ver laten alvorens het huwelijk voltrokken is. Zij wordt in haar eigen belang ondei al een uur verstreken: ieder ogenblik politietoezicht gesteld, wanneer u ar kan de controle-emnimissie van boord niet de voorkeur aan geert, u onmiddel- gran en dan is het te laat. Plotseling kregen haaf zenuwen de overhand en zij snikte luid. Droog uw trar.cn maar en ga met mij mee. Een geheel andere uitdrukking kwam op haar gezicht: in haar ^os"en was een grenzeloze verbazing te lezen. Wilt u me werkelijk helpen? Hii trachtte nuchter en zakelijk te spreken. Ik wil u helpen; maar ik vertrouw dan verder oök volkomen op uw belofte Onwillekeurig trok er een bittere trék om haar mond. Wat had hi; een haast, orft haar zo spoedig mogelijk weer kwijt te raken! lijk na de landing, vergezeld van een ambtenaar, naar het Resistro Chr" begeven en daar Mét huwelijk officieel te laten voltrekken. Het kerkelijk huwe lijk kan daarna plaats vinden.wanneer u dit wenst. Ik verzoek u ons onmiddellijk naar het gebouw van de burgerlijke stand té laten brengen. Beate had gedurende dit gesprek naaf de grond gestaard en ook Egon zag haar niet aan. Is er al voor uw bagage gezorgd? —-Die hebben we nog hier! Welk hotel? Mij werd hotel Jousten aanbevolen, Laat u de bagage maar expediëren door de finma Furlong, die is heel be trouwbaar. Over een half uur verwacht ik u aan de valreelp! Met opzet bleef Egon lang met de ex pediteur praten; gedurende het half uur, dat ze op dé ambtenaar moesten wach ten, spraken ze niet met elkaar. Zij ble ven als laatsten aan boord en waren dankbaar, toen ze het schip eindelijk konden verlaten. De formaliteiten bij de d'öuafte waren nu spoedig voorbij, omdat ze maar wei nig bagage hadden. In een aüto reden ze daarna vergezeld van dezelfde ambtenaar die gelukkig Duits sprak, naar hét ge bouw vah de Burgerlijke stand. Wat een zonderlinge situatie voor Dornbusch! Daar stond hij in een klein kantoortje voor een wildvreemde, die iets beweerde, waarvan hij geen woord verstond en naast hem bevond zich een jong meisje, dat hij sleehts vluchtig kende. En hij stond daar werkelijk, om met het meisje te trouwen! Ondertekenen! Hij deed het onver schillig, Beate met vaste hand; de beide ambtenaren, die ais getuigen dienst deden, Zakelijk. En wat was het eigenlijk idioot, dat die ambtenaren herm felici teerden! Waarvoor toeft? 't Was waar, de ambtenaren waren zichtbaar ver baasd en hadden Zeker nog nooit zo'n wonderlijk bruidspaar gezien. Eindelijk zaten ze samen in de auto Hotel Jousten. (word* vervolgd iaagbouw betekent extra uitgebreidheid. Als Rotterdam ls ook Tilburg vóór alles werkstad, stad van ondernemers en arbei ders (de laatste vormen 60 pet van de bevolking!). In merkwaardige tegenstel- ling met steden als Den Haag. Rotterdam e.d. berust zijn groei overwegend op zijn eigen (hoge) geboorte-overschot. Verre weg het merendeel dezer aanwas kwam in de industrie terecht. Het grote voordeel van deze groei uit eigen kracht is, dat de stad een volkseigen heeft kunnen be houden. De mensen kennen elkaar hier ook nog meer dan in de grotere steden benoorden de rivieren. Ze leven nog meer met elkander mee. Hier bloeit nog het schone gebruik van burenhulp. Trouwens een algemeen kenmerk van Tilburgs industriële expansie is, dat zü menselijk" is gebleven, de mens aan gepast. Vaar de 210 ondernemingen die er z.ün en die in totaal meer dan 20-000 personen werk verschaffen (waarvan niet meer dan 20.8 pet werkzaam in textiel Tilburg is lang niet alleen textielstad), zijn er nog geen 20 met meer dan 200 arbeiders. Dit heeft het gunstige gevolg gehad, dat hier nog veel bewaard is gebleven van de meer patriarchale verhoudingen. Het pro ductie-proces is hierdoor ook niet zo on overzichtelijk geworden, dat de arbeider zijn belangstelling in het product zijner handen heeft verloren. Integendeel, gaar ne spreekt hij over „ons fabriek". De eigenaardige groei van Tilburg heeft er ook toe geleid, dat grote groepen arbeiders dicht bij him werk wonen. De scheiding tussen werk- en woonmilieu, een der gevolgen van de industriële revolutie, die de proletarisatie in geeste lijk opzicht in de hand gewerkt heeft, is hier aldus niet zo ingrijpend geweest. Mèt behoud van de gewoon menselijks maat is Tilburg een stad geworden van grote betekenis. In 1950 werd er in rijn bedrijven voor een kleine 400 mïllioen omgezet, waarvan een kleine 70 millioen voor export bestemd was; 60 a 70 pet van de Ned. wollenstoffen komt uit Til- burg. En meer en meer wordt het verzorgend centrum voor een wijde omgeving centraal gelegen als het u voor wel 120.000 in woners van Midden-Brabant erbij. Voor het doen van inkopen in zijn winkels voor het bezoeken van zijn instellingen van zeer verscheiden aard (in het bij zonder zijn onderwijs-inrichtingen o.a. do zo belangwekkende R.K. Leergangen mei haar Academie van Beeldende en Bouwen de Kunsten, Muziekconservatorium en tal van cursussen, de Kath. Economische Hogeschool, een naam, die sléchts een deel van de werkelijkheid weergeeft, daar voor de Sociale Wetenschappen immer een grote plaats is ingeruimd, de «Middel bare TextielscBööI enr.) nog voor velerlei andere doeleinden (markten bewegen zich dagelijks grote aantallen mensen tussen Tilburg en omliggende plaatsen. Als recente aanwinst moet zeker nog genoemd worden een nieuw bejaarden centrum, St Josephzorg geheten, dat zich kan meten met het beste in den lande en een Uitstekend voorbeeld js van wat dooi- samenwerking van gemeente en particu lier initiatief, i.e. pastoor P. v. d Vel den van de Fatlma-parochie, kan worden bereikt. Tilburg, werk- en verzorgingscentrum van toenemende betekenis Een stad. die oók cultureel centrum hoopt te worden. De aanloop hiervoor is reeds genomen met juist-genoemde onderwijsinstellingen. Een stad. waarvan we hopen, aldus be sloot prof. Heere zjjn zeer interessante causerie, dat ze over 25 jaar ook aesthe- tisch zal bevredigen, ais. het uitbreidings plan verwezenlijkt zal zfln, maar tevens, dat ze ook dan nog iets zal Behouden heb ben van haar goede eigenschappen: het gevoel van verbondenheid, de «eavéut gemoedeijjkheid. Richtsnoer van elk. Hm een of ander» wflze verantwoordelijkheid draagt. Is 1» zorgen, dat ook in deze félgroeiende sta£ de mens mens kan blijven, de artieide» gerespecteerd word».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4