RTC met deWest kan beginnen Doorzetten en studeren maakten van Joep R uygrok een K.L.M.-i nstructrice Amerikaanse industrie leverde topprestaties r Besprekingen met Adenauer zouden zeer vruchtbaar zijn BRITSE ZORG OM AMERIKA'S CHINA-POLITIEK D „Werkstuk voor een statuut van liet Koninkrijk" is klaar Nationale woningbouwleningen Persberichten 5000 vlieguren op de Link-trainer V. Vooruitzichten niet onverdeeld gunstig 1950: RECORDJAAR —V Niet rooskleurig Vooruitzichten voor dit jaar „Bijna algehele overeenstemming" over toezicht op Westduitse industrie door Douglas Hyde LONDEN: Fundamentele tegenstelling Lissabon treft voorbereidingen DODELIJKE VAL Nadere bijzonderheden voor de deelnemers Voorkeur voor bepaalde gemeente Verkrijgbaarstelling Twee jaar te laat Raad van ministers De wetgeving W erkloosheids- bestrijding in Groningen Tien millioen voor openbare werken NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES R. K. Universiteit Nieuwe benoeming voor medische faculteit VERZETSÏNVALIDEN mogen gratis naar radio luisteren met commentaar Het sociale uur U weet het nu wel Werk genoeg Aanpakken maar Harry Prikker. PAGINA 3 LuNcDAG 19 lEUKLAKl 1952 Honderd millioen auto's In December van het vorige jaar vond een gebeurtenis plaats, welke vrij wel onopgemerkt voorbij is gegaan, maar die ongetwijfeld grotere publici teit verdiend heeft. In genoemde maand toch werd in Ver. Staten de honderd millioenste auto geproduceer Reeds in 1900, toen in Nederland een personenauto nog als een zeer buitennissis vehikel werd beschouwd, werden in de Nieuwe Wereld 4192 personenauto's afgeleverd. In 1925 waren in totaal 25 millioen auto's ge produceerd. Een nieuwe mijlpaal werd tien jaar later, in 1935, bereikt met een totaal van 50 millioen; in 1946 was men tot een totaal van 75 millioen gekomen en daarna ging bet met de productie in versneld tempo naar de 100 millioen. Had men voor de eerste 25 millioen wagens 25 jaren nodig gehad, de laatste 25 millioen werden in 5 jaar vervaardigd. In de periode 1947 t/m 1951 verlieten dus gemiddeld 5 millioen nieuwe personen auto's per jaar de fabriekspoorten. De productie van 1950. het recordjaar in de geschiedenis der Amerikaanse automo bielindustrie, overtrof dit gemiddelde echter belangrijk, want in genoemd jaar werden niet minder dan 6.7 millioen per sonenauto's afgeleverd. Hoewel de produc tie in 1951 5.3 millioen wagens ongeveer 20 pet beneden deze topprestatie bleef, werden in het afgelopen jaar, afge zien van 1950 dan, meer personenauto s gemaakt dan in enig ander jaar. Wat de productie van vrachtwagens be treft, was 1951 evenwel een topjaar, want met eèn aantal van 1.4 millioen, circa 5 pet meer dan in 1950, werd het vorige record, dat in 1948 met bijna 1.376.000 trucks werd gevestigd, enigszins over troffen. Van het standpunt der productie be schouwd, kan het door de Amerikaanse automobielindustrie in het afgelopen jaa^ behaalde resultaat verrassend goed ge noemd worden. Verrassend goed. o® menigeen een heel wat minder ®U'1S 7 productiecijfer had verwacht in ve met de beperkte toewijzingen van en koper ten behoeve van de civieIe P ductie en de door de overheid °Pg£ 7 restricties, wat betreft het aantal model van de te vervaardigen a - bielen voor civiel gebruik. In decreteerde de N.P.A., de Nationsd pro duction Authority, n.l. dat de _au nijverheid in het derde kwar dan 1,2 millioen personenauto s o fabriceren. Voor het laatste k het afgelopen jaar werd het q 1.1 millioen vastgesteld, een aantal, vyaar de werkelijke productie nog 45.000 stuks beneden bleef Het gunstige ^°JUCÜe: resultaat van 1951 was dan ook uitsluitend te danken aan het grote aantal auto s, dat in de eerste helft van het jaar werd ver- vaardigd. Wanneer men aan de reeds gemoemoe productie-restricties nog toevoegt de prijs controle van de zijde der overheid en niet te vergeten de sterk verzwaarde belasting, druk dan zal het duidelijk zijn, waarom 1951 zelfs met de beste wil van de wereld, niet als een gunstig jaar voor de Amerikaanse automobielindustrie kan wor den beschouwd. Bij alle obstakels, welke deze bedrijfstak in het afgelopen jaar op zijn weg ontmoet heeft, kwam nog dat de „sellers' market" voor automobielen reeds in het voorjaar van 1951 plaats heeft ge maakt voor een „buyers' market". Wei de afzet van de populaire merken oer drie grote concerns, Ford-, Chevrolet- en Flymouthauto's geen zorgen, maar met de afzet van de duurdere merken der big three en van de producten der kleinere zgn onafhankelijke maatschappijen ging het allesbehalve vlot. Het is dan ook de vraag of van de door de autoriteiten in Dec j 1 geboden, mogelijkheid, de prijs- plafonds omhoog te brengen (nadat m he afgelopen jaar de prijzen reeds driemaal waren verhoogd) door vele automobie - maatschappijen ten volle gebruik zal wor- Het jongste weekoverzicht van de Rotterdamsche Bank N V bevat enige interessante bijzonderheden over de Amerikaanse autoindustrie. Het leek ons gewenst onze lezers in d° gelegenheid te stellen een kijkje te nemen in deze „hoek" van het productieproces der Ver. Staten, waardoor men een beeld krijgt van het enorme werk dat hier in hoog tempo wordt verzet. Weshalve wij de belangrijkste gedeelten van het artikel hierneven publiceren. den gemaakt, daargevree§d wordt voor een verdere bemoeilijking van de afzet. Zo was, In korte trekken geschilderd, de situatie hij de jaarwisseling in de Amerikaanse automobielindustrie en men zal moeten beamen, dat deze niet be paald rooskleurig genoemd kan worden. Ofschoon cr ten aanzien van 1952 uit de kringen der automohielnijverheid hier en daar gematigd optimistische klanken worden vernomen, zal er toch op gere kend dienen te worden, dat ook in 1952 liet pad dezer industrie niet over rozen zal gaan. In het eerste kwartaal van het lopend jaar zullen 1.006.000 wagens voor civiele doeleinden mogen worden vervaardigd, maar er worden slechts materialen toege wezen voor de productie van 930.000 wagens. Hoe hoog de productiequota voor de overige kwartalen zullen zijn, staat nog niet vast. Maar hoe het ook zij, insiders ramen, dat in 1952 ongeveer 3.9 millioen personenauto's zullen worden aangemaakt, hetgeen 25 pet minder zou zijn dan de productie van het afgelopen jaar. Ook wordt voor 1952 een lagere productie van vrachtwagens verwacht. Geraamd wordt, dat in het lopende jaar hoogstens 1.290.090 trucks zullen worden vervaardigd tegen 1.4 millioen in 1951. Zoals wij reeds opmerkten, rekent men in de Amerikaanse automobielindustrie voor 1952 op een productie van een kleine 4 millioen personenauto's, een aantal, da', trouwens door de leider van de Defense Transport Administration als een mini mum wordt beschouwd, wil het in tijden van oorlog noodzakelijke civiele wagen park (o.a. voor het vervoer van arbeiders naar en van de werkgelegenheden) op peil blijven. Op grond van deze lage productie in 1952 hoort men hier en daar in kringen van de automobielindustrie de mening ver kondigen, dat men in de zomer of herfst van dit jaar weer in zekere mate een „sellers' market" mag verwachten. Zo heeft de leider van de Buickafdeling onlangs verklaard, dat men zich in de automobiel wereld geen zorgen meer over een over productie behoeft te maken. De president vna de Hudson Motor Car gaat zelf nog verder en spreekt, evenals zijn collega van Kaiser-Frazer, van een binnen afzienbare tijd dreigend tekort aan personenauto's. Opmerkelijk is de grote vraag, welke Advertentie) De Londense besprekingen tussen honds kanselier Adenauer en de ministers Ache son, Eden en Schuman schijnen zeer vruchtbaar te zijn. Er zou tijdens de con ferentie van gisteren „bijna algehele over eenstemming" bereikt zijn over het na de opheffing van het bezettingsstatuut in te stellen toezicht op de Westduitse industrie, bedoeld om de vervaardiging van verbo den wapens te voorkomen. Voorts werd gesproken over de vorm, waarin Bonn zal beloven geen verboden wapens te vervaar digen. Naar verluidt, zijn de Fransen eventueel bereid genoegen te nemen mei een verklaring in plaats van een speciale overeenkomst. Een commissie zal een verklaring opstellen, waarin de Franse en Westduitse standpunten zijn verwerkt. Ook wordt een lijst van verboden wapens opgemaakt. Berichten uit Bonn wijzen er op, dat ook de kwestie van de Westduitse fi'nan- volkomen in Toen tengevolge van het P^seT linge overlijden van kon g George de normale parlemen\ bezigheden van het Lagerhuis on broken moesten worden, deden zoals men zich herinnert liberale en socialistische leden juist een felle aanval op premier ShurchU'- Zij drongen er op aan dat hij duide lijk zou maken, hoe hij bij zijn be zoek aan Washington de indruk hao kunnen wekken van het bestaan van overeenstemming tussen de Britse en Amerikaanse politieke inzichten ten aanzien van China. Het is mijn overtuiging, dat ds labours in dit geval uitdrukxing gaven aan wat er met betrekking tot deze kwestie onder het Britse volk leeft. Er bestaat hier geen schijn van sympathie voor de huidige Amerikaan se politiek inzake het Verre Oosten. Het denkbeeld, de Koreaanse oorlog bij een eventuele mis lukking van de wa penstilstandsonder handelingen tot het vasteland van China uit te breiden, is strijd met de hier algemeen geldende opvatting. Als premier Churchill Washington werkelijk de indruk heeft gegeven dat er h.e- treffende dit punt in Groot-Brit- tannië ook maar enige instemming bestaat, dan heeft hij voor zich zelf gesproken en hoogstens namens enkele zijner naaste medewerkers. Zeker, er waren hier vele mensen, die indertijd kritiek oefenden op de overhaaste erkenning van het c0™; munistische regime m Chrna ao°r Labour-regering; maar zelf Z,ing2 nie? hun antipathie ^vSor- zo ver, dat zij de kracnuge dingen, waarmee sommige PF^me™ Amerikaanse politici zich tha"s de verhoudng tegenover uitlaten, zouden willen onderschre ven. Evenmin is hier het aantal gro van diegenen, die eerbied of sy®" pthie koesteren voor Tsjang Aai Tsjek en zijn aanhangers. En net denkbeeld, dat de lieden van Formosa die zich zelf naar men hier meent, in het verleden zo in discrediet heb ben gebracht, thans door Amerika nen en Britten voor militaire opera ties op het Chinese vasteland zouden worden aangewend, vindt dan ook geen weerklank. Zelfs onder Churchill's eigen con servatieve aanhang heerst bezorgd heid over de ogenschijnlijk luchthar tige bereidheid der V.S. om in een conflict te geraken met de millioenen- massa van China. Een verklaring als van de heer Kimball, de Amerikaanse ondermmis- ter voor- de marine en een lid van Truman's kabinet, luidend „Indien er geen bestand op Korea tot stand komt, zal de vloot de oorlog naar het gebied van de vijand overbrengen" veroor zaakte ernstige ongerustheid in Bntse politieke kringen. De teleurstelling en de bezorgdheid over deze Amerikaanse uitlatingen is des te groter, nu er te Londen een ernstig verlangen bestaat om tot een gecoördineerde politiek der Westerse grote mogendheden in dit gebied van de wereld te komen en tot een erkenning van de gevaren, die voort vloeien uit het bestaan der huidige fundamentele tegenstellingen. De Times vond zelfs op de dag van 'g konings begrafenis nog de plaats ruimte om met bezorgdheid te wijzen op de door Poster Dulles te Washing ton gehouden radiorede, waarin ge- zegd werd, dat de V' S. „het commu nistische regiem in China alle mogelij ke verwarring en moeilijkheden moesten berokke nen' De commu nistische leuze „Geen oorlog met China kon hier wel eens grote aanhang vinden, indien de K?,»t.ie in het Verre Oosten situatie m verder verergert. nog e belofte van de Britse vakbond leiders om met he conservatiève regering samen te werken bij alle maatregelen, die deze noodzake lijk acht voor de sanering der Britse economie, heeft geen godsvrede tussen regering en arbeiders tot gevolg ge had. De vakbond van machinisten en werktuigkundig personeel, die 710.000 leden telt, heeft in haar orgaan be reids aangekondigd, dat zij de hui dige regering „op geen enkel punt van binnen- of buitenlands beleid kan steunen, waarover deze tot nog toe haar plannen en standpunt heeft ken baar gemaakt". Dezelfde vakbond leverde eveneens kritiek op de T.U.C., de nationale federatie der vakbon den, wegens haar belofte om „op vriendschappelijke wijze met de rege ring samen te werken". Het is veel betekenend, dat deze kritiek kom*, van de rechtervleugel der vakbonds leiders, en niet van de communisten. Ook de mijnwerkersbonden van Schotland, Durham en Zuid Wales, enkele van de meest belangrijke mijn- gebieden dus, hebben de laatste dagen felle aanvallen op de regering ge daan, in het bijzonder op de beper king van de sociale voorzieningen. Men kan geenszins zeggen, dat de Conservatieven de gehele bevolking achter zich hebben bij hun binnen lands beleid. Het oude wantrouwen tegen de Tories leeft nog steeds en de eerste maatregelen hebben dat zeker niet weggenomen. ciële bijdrage aan de Westeuropese defen sie niet langer gezien wordt als een onover komelijke hinderpaal. Een Westduitse regeringswoordvoerder deelde mede, dat Harriman. Plowden en Monnet deze bij drage op elf en een kwart milliard mark hadden bepaald, hetgeen „een aanvaard baar compromisvoorstel" werd genoemd. Bonn had een bedrag voorgesteld, dat 450 millioen., lager was. Het definitieve standpunt der West duitse regering m.b.t. de financiële bij drage zal pas na de terugkeer van dr Adenauer worden bekendgemaakt. Protestantse kerkelijke leiders in de Westduitse bondsrepubliek hebben als hun mening te kennen gegeven, dat het Duitse volk zich niet behoeft te onthouden van maatregelen om de veiligheid te verze keren. „Het Duitse volk mag nooit weer de wapens opnemen om de oude Duitse mac"jsp°sitie te heroveren. Het moet met kracht de vrede dienen, doch dit be- mnf. ?'et' dat het zich zonder mee- wordt5" in weerloosheid". aldus n m dJ3eze,gd m een memorandum, dat de bonder evangelische bisschoppen in de bondsrepubliek is ondertekend. van Griekenland en lp N i o *•■»«-* de toetreding tot de N.A.T.O. goedgekeurd. Vertegenwoor digers van de beide landen hebben die zelfde dag voor de eerste maal een ver gadering van de raad van plaatsvervan gers van de Atlantische raad bijgewoond Gesproken werd over het voorgestelde verband tussen de N.A.T.O. en de Euro pese defensiegein eenschap. Verklaard werd, dat er „een grote mate van over eenstemming" werd bereikt. Voorts legde de raad van plaatsvervan gers de laatste hand aan de voorstellen betreffende de reorganisatie van het pact en de opstelling van de agenda voor de besprekingen van de N.A.T.O.-raad, welke Woensdag a.s. beginnen. Deze conferentie zal niet door Duitse of Spaanse waarne mers worden bijgewoond, zoals zeker» berichten uit Lissabon suggereerden. thans voor Cadillac-aüto's (General Motorsite constateren valt. Ofschoon de handelaren orders hebben lopen voor leve ring van ongeveer 90.000 stuks, mogen dit jaar niet meer dan circa 80.000 van deze auto's worden aangemaakt tegen een pro ductie van 103.000 in 1951 en van 110.000 in 1950. Ten aanzien van de bewapening zij op gemerkt dat de automobielindustrie nog slechts in zeer geringe mate 'heeft gepro fiteerd van de regeringsorders. Wel hebben de drie reuzen onder de automobielfabri kanten, General Motors, Chrysler en Ford, elk voor ongeveer 1 milliard aan defen sie-orders ontvangen, maar, algemeen ge sproken. is hierop nog slechts weinig ver diend. In vele gevallen verkeren de voor de uitvoering van het defensieprogram te bouwen enorme nieuwe fabrieken nog in het stadium van oprichting. Het grote fabriekscomplex van Chrysler, waar vlieg tuigmotoren zullen worden gebouwd, zal bijv. niet voor eind 1952 of begin 1953 voltooid zijn. Bovendien heerst er nog steeds een tekort aan machinewerktuigen, een factor, die evenals in 1951 ook dit jaar een van de ernstigste knelpunten zal blijken te zijn bij de uitvoering van het bewapeningsprogram. De automobielindu strie verkeert dus, voorlopig althans, in de minder benijdenswaardige positie, dat zij gedwongen is haar civiele productie dras tisch in te krimpen, zonder dat de regeringsopdrachten hiervoor een compen satie vormen. Eerst wanneer bij de auto mobielfabrieken de bewapeningsproductie op volle toeren zal komen, dus vermoede lijk tegen het eind van het lopend jaar. zullen, naar gehoopt wordt, betere tijden voor de automohielnijverheid aanbreken. Bij het beklimmen van de hooizolder kwam de landbouwer v. L. te Lieshout door het breken van een sport van een ladder zo ernstig te vallen, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis te Helmond is overleden. Thans is bekendheid gegeven aan het „werkstuk voor een statuut van het Koninkrijk", dat na het overleg tussen de gemachtigden van Nederland Suriname en de Ned. Antillen, op 11 Februari j.l. werd vastgesteld. Over de inhoud ervan zal worden beraadslaagd door de binnenkort te houden R.T.C. met de West betreffende de vestiging van een nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. Het „werkstuk" is vergezeld van een toelichtingdie aanvangt met een kort overzicht van de voorgeschiedenis dezer tweede R.T.C. met de West (de eerste werd gehouden van eind Januari tot eind Maart 191^8). Van de toen gedachte constructie is men afgestapt. Thans heeft de regering gestreefd naar een sobere en eenvoudige regeling. Vermeden moet namelijk worden een zodanige inrichting van het Koninkrijk, dat zijn organen niet voldoende snel en elastisch kunnen functionneren en dat kosten ontstaan, die met noodzakelijk zijn. Ook acht de regering het van belang, dat de bestaande staatsrechtelijke instellingen van het Koninkrijk zoveel mogelijk worden gehandhaafd en niet door nieuwe organen worden vervangen. De twee grote punten van de te treffen voorziening, waarin de verbondenheid van het koninkrijk tot uitdrukking is te bren gen, zün de zelfstandigheid en de samen werking. De zelfstandigheid komt tot uit drukking in de landsregelingen in Suriname en de Ncd. Antillen. De grondslagen van de zelfstandigheid dienen te worden vast gelegd in het statuut, waarvan de bepa lingen slechts gewijzigd kunnen w«rden met de instemming van Suriname Antillen. De samenwerking ware te regelen door Suriname en de Antillen deel te doen nemen in het staatsrechtelijk bestel van het Koninkrijk, voor zover het rijksaan gelegenheden betreft, welke deze landen raken. Aangaande de drie op de voorpagina, aangekondigde nationale leningen ontle nen wij aan het emissie-prospectus de volgende bijzonderheden A. RENTESPAARBRIEFLENING 1952, tot een zodanig totaalbedrag als tot 1 Juni 1952, behoudens wijziging van deze datum, zal worden geplaatst. De lening wordt uitgegeven in cou pures van 100 en 25, nom.. aan toonder tegen de koers van 100 pet. De rente, ingaande 1 April 1952 is be grepen in het aflossingsbedrag. De houders van de rentespaarbrieven kunnen aflossing vorderen per 1 October 1958 tegen 125 pet, per j Mei 1963 tegen 150 pet., per 1 April 1967 tegen 180 pet. en per 1 April 1971 tegen 210 pet., ter wijl alle na deze laatste datum nog uit staande rentespaarbrieven aflosbaar zijn per 1 October 1974 tegen een koers van 250 pet. Vervroegde aflosbaarstelling is alleen toegestaan per 1 April 1967 tegen een koers van 185 pet. en per 1 April 1971 tegen een koers van 217 pet.. B. 25-JARIGE 414 pCT. LENING 1952, groot 20.000.000. of zoveel meer als waarvoor zal worden ingeschreven, met dien verstande, dat 't recht wordt voorbehouden het 'boven f 20.000.000 te aanvaarden bedrag nader vast te stellen. De lening wordt uitgegeven in coupures van 1000 en 500, nom. aan toonder tegen de koers van 100 pet. De lening is a pari aflosbaar in tien gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 April 1968." Van 1 April 1962 tot 1 April 1964 is vervroegde aflossing toegestaan a 101'i pet., van 1 April 1964 tot 1 April 1967 a 101 pet., daarna a 100 pet. C. 22-JARIGE 0/5/10 PCT. LENING 1952, groot 5.000.000, of zoveel meer als waarvoor zal worden ingeschreven, met dien verstande, dat het recht wordt voorbehouden 't boven 5.000.000 te aanvaarden bedrag nader vast te stellen. De lening wordt uitgegeven in coupures van f 1000 en f 500, nominaal aan toonder tegen een koers van 100 pet. De lening draagt geen rente tot 1 Octo ber 1957. Van dit tijdstip af tot 1 April 1969 draagt zij 5 pet rente per jaar en van 1 Apri] 1969 tot 1 April 1974 draagt zij 10 pet rente per jaar. De lening is in tiaar geheel aflosbaar op 1 April 1974 tegen 100 pet. Aan de rentespaarbrieven. alsmede aan de recepissen voor de leningen B en C is een briefkaart gehecht, waarop elke deel nemer kan invullen aan welke gemeente de opbrengst van zijn deelneming naar zijn oordeel ten goede moet komen. Indien deze briefkaart binnen de daarop gestelde ter mijn aan de Vennootschap wordt inge zonden. zal met deze voorkeur volledig rekening worden gehouden. Het deel van de opbrengst, waarvoor geen voorkeur wordt uitgesproken, zal door de Vennoot schap aan die gemeenten worden uitge leend. welke daarvoor naar het oordeel van de regering met het oog op haar be hoeften aan financieringsmiddelen voor de woningbouw het meest in aanmerking komen. 1. De rentespaarbrieven zijn beschikbaar van 5 Maart 1952 tot 1 Juni 1952 behou dens wijziging van deze datum, bij de kan toren van de hieronder genoemde banken, alsmede bij de Coop. Centrale Raiffeuseri Bank te Utrecht, de Coop. Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en bovendien, alleen in stukken van f 25. nom. bij alle postkantoren in Nederland. De beta;IÏ]® in de periode tot en met 15 April geschied, zonder renteverrekening, daarna zal rente in rekening worden gebracht. 2. De inschrijving op de leningen ondei B en C genoemd staat open op Maandag 10 Maart 1952 bij de Rotterdamsche Bank Heldring Pierson, R. Mees &Zn., Pier- son Co, De Twentsche Bank. Lippmann, Rosenthel 9 Co., Nationale Handelsbank, H. Oyens Zn, Amsterdamsche Bank, Incas so-Bank, Ned. Handel Mij, Hope Co. alsmede ten kantore van de N.V. voor Ned. Gemeenten. Beschouwt men de drie Ieningslypen van de nationale woningbouwleningen dan blijkt er één nieuw type bij te zijn. nl., aal van de Rentcspaarbrieflening 1952. De ren te wordt hier niet jaarlijks of halfjaar u uitgekeerd, doch tegelijk met de "ont som. Deze lening is bedoeld voor de zee kleine spaarders, die anders óf niet zou den sparen, óf met hun geld naar te spaarbank zouden gaan. De coupures v 100 en 25, welke van deze lening w den uitgegeven, tonen dit o.a. duidelijk Nu moet een dergelijke kleine sPaa, steeds over zijn geld kunnen beschik Dit wordt mogelijk gemaakt, dooraa j ter beurze zijn stuk zal kunnen ver en ook door de mogelijkheid dat n J P verschillende data aflossing kan vr g Wordt aflossing op 1 Oct. 1958 gev - j dan krijgt men 125 pet van de oorsp - kelijke hoofdsom. Bij aflossing op 1 1963 150 pet, 1 April 1967 180 pet, 1 AP™ 1971 210 pet en 1 October 1974 250 pet. Tegelijk met het aflossingsbedrag m vangt men dus de opgelopen ren - koopt men ter beurze, dan zal men ook meer krijgen dan het oorsproinkelijk oe taalde bedrag en zit in de verkoopprijs^ rentebestanddeel begrepen! npriode loopt uiteen al naar gelang de gedurende welke men de^kken ho^db Zij varieert van 3 2—5 "*- *-7 rente is aangepast aan de bi te vullen rentegamma. Of de kleine spaarder -sterk zal inschrij- geldavanmdee'sJaea,Vbaenken' zal worden wW Behaald en dat dit zal verhuizen naar de Rentespaarbrieflening. Ook nieuwe snaar -.ij.- Jip anders naar de spaarpansen ten dele in De vast te stellen regeling kan het meest doelmatig in een eigen charter worden be lichaamd. Aan dit charter is de naam statuut gegeven. Dit statuut geeft de hoogste regeling voor de staatsinrichting van het Koninkrijk. De grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden blijft daar naast gehandhaafd. Zij zal echter aan het statuut dienen te worden aangepast. Uiteraard dienen ook de staatsregelingen van Suriname en de Nederlandse Antillen met het statuut in overeenstemming te zijn. In punt 1 van het Statuut wordt gezegd: „Voorzover het niet anders bepaalt, laat dit statuut de regeling van het Koning schap. de Raad van State, de regeling en de wetgevende macht van het Ko- nkrijk, de Hoge Raad, de buitenlandse b.' 'kkin- gen en de defensie over aan de grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden. De grondwet wordt met dit statuut in over eenstemming gebracht". Omtrent de raad van ministers be paalt het statuut: Suriname en de Nederlandse Antillen hebben ieder een gevolmachtigde landsminister. die zitting heeft in de raad van ministers. Deze landsministers komen in de plaats van de algemeen vertegenwoordigers. Zij zijn bevoegd aan de behandeling van konink rijksaangelegenheden deel te nemen, welke Suriname onderscheidenlijk de Nederlandse Antillen raken. Zij hebhen uiteraard ook het recht tot medestem men. De algemene vertegenwoordigers van Suriname en van de Nederlandse Antillen in Nederland die als zodanig fungeren op de datum van inwerkingtreding van dit statuut, zijn van deze datum de gevol machtigde landsministers. Het statuut bepaalt over de Raad van state- De Koning benoemt, indien de revering van Suriname onderscheidenlijk van de Nederlandse Antillen de wens daartoe te kennen geeft, voor Suriname en de Nederlandse Antillen ieder een staatsraad die aan de werkzaamheden van de Raad van State deel kunnen nemen in geval de raad of een afdeling van de raad wordt gehoord over ontwerpen van rijkswetten en algemene maatregelen van rijksbestuur die in Suriname onderschei denlijk de Nederlandse Antillen zullen gelden. Het vertegenwoordigend lichaam van Suriname en dat van de Nederlandse An tillen kunnen besluiten voor de behande ling van een bepaald ontwerp in de Staten-Generaal een bijzondere gedele geerde af te vaardigen, die gerechtigd is de openbare behandeling bij te wonen en mondeling voorlichting te geven. De gevolmachtigde landsministers en de bijzondere gedelegeerden zijn bevoegd bij de behandeling in de Tweede Kamer wijzi gingen in het ontwerp voor te stellen In dien de gevolmachtigde landminister van Suriname of die van de Nederlandse An tillen zich tegen het ontwerp verklaart, kan de Kamer, in wier vergadering deze verklaring wordt afgelegd, een zodanig ontwerp niet aannemen dan met drie vijf den van het aantal uitgebrachte stemmen. Wanneer een bijzondere gedelegeerde aan wezig is, komt hem de bevoegdheid toe deze verklaring af te leggen. Aan economische en financiële verdra gen en overeenkomsten bindt de Koning Suriname en de Nederlandse Antillen niet, indien de gevolmachtigde landsminister onder aanwijzing van de gronden, waarop hij daarvan benadeling van zijn land ver wacht. heeft verklaard, dat zijn land niet verbonden wil worden. Deze bepaling is van overeenkomstige toepassing bij op zegging van economische en financiële verdragen en overeenkomsten. (Van onze correspondent) Groningen zal thans zo spoedig moge lijk uit 't njjpende werkloosheidsprobleem worden geholpen, want in overleg met liet Coördinatiecollege van Openbare Werken (C.O.W.) te Den Haag hebben Prov. Staten van Groningen een lijst van werken opgesteld ten bedrage van tien millioen gulden. Deze werken betekenen 100.000 nanweken arbeid en een groot aantal ervan is thans, naar wij vernemen, goedgekeurd. In het bedrag van tien millioen gulden zijn bijdragen van provincie en verschil lende gemeenten begrepen. De belang rijkste objecten zijn 1H millioen voor landaanwinningswerken. 2'/4 millioen voor aanleg van de rijksweg Delfzijl Ten Boer. 314 millioen voor verbetering van het Aduarderdiep, 114 millioen voor verschillende rijkswegen in Oostelijk Groningen. Advertentie. Zij, die ln aanmerking wensen te komen voor DIENSTNEMING AES VRIJWILLIGER bij het kunnen zich mondeling of schriftelijk wenden tot het Aanmeldingsbureau Kova, Nieuwe Frederikkazerne, geb. E 4, kamer 19a te 's-Gravenhage, telefoon 723860. Ook Zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzendlTig in aanmerking. Leeftijds grenzen 19 tot 30 j. (voor onderofficieren tot 35 j.). (Van onze correspondent) H«t bestuur der St. Radboudstichiing heeft de heer dr E. J. Ariëns te Utrecht benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen met leeropdracht voor pharma cologic. Dr Ariëns is geboren op 29 Januari 1913 te Wijk bij Duurstede. Aan de rijks universiteit te Utrecht promoveerde hij in de scheikunde en de geneeskunde op een proefschrift over het „Verband tussen de chemische structuur en de pharmaco dynamic van de sympatho-mimetische- phenylalkyl-aminen", deel I „De hyper- glykaemie", deel II „De hypertensie" Bij beschikking van de minister van O K. en W is bepaald, dat de burger- verzetsinvaliden, die voor minstens 70% Te "vrezen valt thans dat erarbeidsongeschikt zijn en aan wie des- -J- vege een buitengewoon pensioen is toe gekend, vrijgesteld kunnen worden van de verplichting tot het betalen van luis terbijdrage. voor de tijd, waarvoor hun dit pensioen is verleend. Aanvragen daar toe moeten zij indienen bij de buitenge wone pensioensraad te 's-Gravenhage. gelden, die anders naar muden gaan. zullen wellicht de Rentespaarbrieflening worden geste ken. In liet jongste nummer van „K.L.M.-nieuws" troffen we een interessant stuk biografie van een der gewaardeerde medewerksters van ons gevierd luchtvaartbedrijf aan. De 24-jarige Joep Ruygrok wist zich met doorzettingsvermogen een positie te verwerven, die op de Europese vliegvelden nog d°or geen enkele vrouw is verkregen. De naam van Edwin A. Link zal voor altijd verbonden blijven aan de manier van vlieginstructie geven, waarbij de vlie- niet hoger van de grond komt dan de f treden van zijn „Link Trainer". Ed Link is President van Link Aviation Ine te Binghamton. N.Y., een organisatie, die' zich bezighoudt met het fabriceren van deze wonderlijke namaakvliegtuigjes. en die ruim 1200 employé's telt. In zijn jonge jaren was Link op het idee gekomen om de bewegingen, die een vlieg tuig kan maken in de lucht na te doen bootsen op de grond door een klein mode', vliegtuig dat door een motor in beweging wordt gezet. De vlieger stapt in en heeft de stuurknuppel voor zich, alsmede een aantal instrumenten, nodig om een lan ding bij slecht zicht uit te voeren. Daar om zitten er in de Linktrainer geen raampjes, terwijl een bovenkap ook uit zicht in die richting onmogelijk maakt. De Linktrainer kan op zijn voetstuk om zijn as draaien, enige graden op zijn kant liggen en zijn neus opheffen of naar voren buigen. Deze bewegingen zijn het, die het vliegtuig in werkelijkheid ook kan maken en nu hangt het er maar van af, hoe lang en wanneer de vlieger zhn kistje deze be wegingen laat uitvoeren, want dit is ver bonden met een snoer aan het toestelletje, een zg. krab die zich op een vrijstaande tafel beweegt volgens de aanwijzingen var de Linktrainer. Zodoende wordt een rou.e afgetekend met inkt op een met glazen Plaat bedekte kaart, die een bepaald vueg- veld met omgeving voorstelt. De vlieger krijgt nu yan de instructeur via zijn koptelefoon een bepaalde procedure dat veldI te nade ren en er onder nader op te ëeven - omstandigheden, te ianden.^ Gedurende deze procedure staat 'PN ,j ne „Verkeerstoren" van het bew instructeur speelt voor Verkeersgeleider, hetgeen met zich brengt dat hij de Verkeerstorentaai, een op vele vliegvelden ter wereld met uiteenlopend accent uitgesproken Engels.perfectmoe beheersen Bovendien zij nog vermeld, dat de Instructeur zonder de vlieger ervan in kennis te stellen, door een knop „ruw weer" te bedienen, de Linktrainer kan laten bewegen. Het is dan aan de vlieger om deze meteorologische omstandigheid zo goed mogelijk op te vangen. die gelegenheid als De K.L.M. heeft op de Amsterdamse luchthaven Schiphol een vloot van 8 Link trainers in gebruik, waarvan 2 „één- motorige" en 6 „twee-motorige". Onlangs verscheen er op de voorpagina van The Connecting Link, het twee-maan delijkse krantje van Link Aviation, de foto van een 24-jarige jongedame, die was aangeduid met de naam van „Yupe Ruyg rok". In feite heeft zij Joep J. G. C. Ruyg rok. Iinkinstructrice van de K.L.M., nu reeds 6 jaar als zodanig bij de luchtvaart maatschappij werkzaam. Zij is de enige vrouwelijke instructrice in Europa en werkt met 6 mannelijke collega's dag aan dag om alle vliegers van de K.L.M. hun geregeld terugkerende linkinstructies te geven. Joep is er vroeg bij geweest, en daardoor, heeft zij dan ook 2 gouden ban den en 1 blauwe op haar uniformmouwen. Als 18-jarig meisje kreeg zij een bericht onder ogen, dat melding maakte van de opening van de Nederlandse Rijkslucht vaartschool en waarbij tevens sollicitan ten werden opgeroepen voor de vlieger opleiding. „Ik ging er op af", zegt Joep, „want ik wilde graag vliegster worden, maar men keek vreemd op, toen men mij zag aan komen, want op de aanmelding van een vrouw was niet gerekend. De Nederlandse Wet staat vrouwen het halen van het vliegbrevet toe en bij de Geneeskundige Dienst waren keuringseisen voor vrouwen vastgelegd". Maar hoe het zij. men wilde er op de Rijksluchtvaartschool niet aan. voordat men van de K.L.M. zekerheid had gekregen dat zij ook zou worden aan genomen. Het aanstellen van vrouwelijke vliegers werd vooralsnog niet in overweging ge nomen. Voor stewardess was zij te jong. maar omdat de luchtvaart haar erg trok. besloot zij voorlopig een betrekking als typiste bij de K.L.M. te aanvaarden- Reeds spoedig werd zij te werk gesteld op het Navigatiebureau. Toen werd de Linktrai- ningafdeling opgericht. Twee Linktrainers waren aangekocht, en 'n Engelse K.L.M.-er werd belast met de organisatie. Joep zag en kreeg haar kans! In het begin kwamen er per dag een 10-tal vlie gers, die allen een „vlucht" van 40 minu ten maakte, daarbij geïnstrueerd door Joep en haar chef. Voorlopig werden al leen Europese velden behandeld, doch de berichten en gegevens hierover waren nog niet zo uitgebreid. In deze begintijd bewerkstelligde de K.L.M., dat de jonge assistente naar En geland ging om te worden opgeleid tot instructrice in de „Central Link Training School" te Londen. Hier werd zij terdege ingewijd in het instructie geven en toen zij in December 1946 naar Amsterdam terug keerde, had zij het diploma van de C-categorie in haar tasje. Een jaar later behaalde zij haar B-diploma en in 1948 dat van de Civil Aeronautics Administra tion. Vijf jaar daarna moet zij examen doen voor het diploma van de A-categorie; dat zal dan het volgend jaar gebeuren: luchtvaartwetten, aero-dynamica, proce dure's, kennis van de I.C.A.O.-voorschrif- ten, in staat zijn lezingen te houden voor vliegers over nieuwe procedure's en zelf 2 procedure's in de linktrainer kunnen uitvoeren.... Het voor Nederland nieuwe, maar in sommige landen reeds bekende systeem van Airways heeft zij al onder de knie, want bijv. Londen, Manchester, New York en München werken al met dit systeem. Mej. Ruygrok werkt in de Europese afdeling van de Linktrainer, maar zij heeft eens een aparte rol moeten spelen op de Transatlantische sectie. Een K.L.M.- vlieger die werd getraind voor New York, hoorde plotseling gedurende zijn gesprek met de „Toren" de stem'van een meisje, die op rappe toon met Amerikaans accent een weerbericht doorgaf, precies zoals dat het geval is in werkelijkheid, waar bin nen het Amerikaanse verkeersgebied elk half uur, de weerstations een weerbericht lanceren. De vlieger, die dit al enkele malen had meegemaakt, kon zijn oren niet geloven en na afloop vroeg hij de in structeur, waar hij die uitstekende gra- mofoonplaat vandaan had. Joep Ruygrok stond stilletjes te lachen.... Dank zij doorzettingvermogen en onafgebroken studie heeft zij meer dan 5000 instructie vlieguren op haar naam kunnen brengen. India heeft een sociale verzekerings wet in het leven geroepen, welke twee en een half millioen industrie-arbeiders zal beschermen tegen de gevolgen van ziekte en voorziet in medische hulp: de wet treedt op 24 Februari in Kampur in werking. Onder de nieuwe wetgeving vallen alleen de arbeiders, die minder dan 400 roepiah (d.i. 320.per maand verdienen. Wanneer minister-president Pandit Nehru met enige plechtigheid deze wet van kracht zal verklaren, zullen direct 150.000 arbeiders in New Delhi en in Kampur ervan profiteren. Geleidelijk aan moet de wet verdere toepassing vin den. Een blij bericht. In Zuid-Oost-Azië heeft nu het uur der sociale gerechtig heid geslagen. Het Moederhuis van de Paters Scheu- tisten heeft bericht ontvangen, dat de missionarissen in China de een na de an der worden gearresteerd of uitgewezen. De paters Siegler, uit Schiedam, en Gie- len uit 's-Hertogenbosch, zijn onderweg en worden spoedig in Nederland terug verwacht. Volgens de eerste berichten zou pater Gielen van Hongkong uit naar de missie van Japan vertrekken, waar reeds vele oud-missionarissen uit China werkzaam zijn in de nieuwe missie der Scheutisten aldaar. Deze overgang levert de laatste tijd enige moeilijkheden op, daar ook missionarissen, die uit commu nistisch China komen, eerst moeten wor den „gezuiverd" om in Japan te mogen werken. Van pater Van Hyftg, uit Bergen op Zoom, die reeds eerder van zijn over sten verlof kreeg om terug te keren, doch er niets voor voelde om zelf China te verlaten en nadien werd gearresteerd, is sindsdien niets meer vernomen. Wel zijn er berichten over de Belgische pater Renson, die tezamen met hem werd ge arresteerd. Pater Renson werd met ge boeide handen 36 kilometer ver voort gesleept. Een van de Christenen, die hem onderweg had gezien, vertelde, dat zijn handen reeds paars-zwart waren. U weet nu wel, hoe het met de gods dienstvrijheid staat. Al poogde „De Waarheid" nog Zaterdag j.l. opnieuw met tekst en foto te bewijzen, hoe heerlijk het met de Roomse vrijheid in Honga rije gesteld is. .Dertien parochies in Brussel tellen een zielenaantal, dat varieert tussen 20.000 en 30.000. Aldus de kerkelijke statistie ken over de stad Brussel. In Antwerpen telt de grootste parochie 20.000 gelovi gen. Wat dacht u. dat er geen werk meer aan de winkel was? Waar dus de Kerk uw hulp vraagt, weigert die nooit. Teneinde de zedelijke bescherming der meisjes en de strijd tegen de prostitutie krachtiger te kunnen aanpakken, hebben de Belgische katholieke vrouwenorgani saties tijdens haar zo juist gehouden jaarlijkse congres de vorming van vrou welijke politie geëist. Sedert 1948 be staat er een wet in België, die dit mo gelijk maakt. Tot dusver is van deze wet echter nog geen gebruik gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3