GRIEPHOEST JONGEMAN VERWONDDE ZIJN VOORMALIGE VERLOOFDE Enfant terrible weet wat ze wil Voetbal-programma der Eerste-klassers Button prolongeerde Olympische titel Russische uitnodiging voor Andersen U.vv.D. op morgen Zweden sloeg Amerika RA DAVERENDE DINGEN ORANJEBOOM BIER! Zoiets is geen binnenlandse aangelegenheid Toch wetenswaardig PAGINA 5 Jongste Olympische deelnemer 12-jarig Frans jongetje Wacht niet tot Uw griep- hoest tot een bronchitis fs verergerd. Verdrijf, mêt het slijm, dat in Uw lucht» wegen vastzit, de ziekte» kiemen die Uw ademha» lingsorganen bedreigen. Neem onmiddellijk voor Uzelf en Uw kinderen: AKJCER'S KIND VERDRONK IN GIERKELDER Jeanette Altwegg Wie bi} iedere hap eten al bii voorbaat dat znnrbranden op de maag voelt... HUISBEWAARDER MAAKTE AARDIG GESCHENK PATER VAN ERP M.S.C. NAAR INDONESIë R. BUSCHMAN O.F.M. t ROMANSCHRIJVER H: H. J. MAAS 75 JAAR WIE HAD HET BETER GEKUND? GOUDEN BRUILOFT IN CIRCUSFAMILIE In het ijshockey-tournooi MILITAIREN NAAR ATHENE „EDISON MARINER*' VAART WEER Beat* lacht* hartelijk «n dacht aas het (wordt vervolgd). ZEEPOST VOOR DE „VAN GALEN" Door Otfrid von Hangtein Advertentie (Speciale berichtgeving) OSLO, Donderdagavond. Meestal zijn het de Amerikanen, die op internationale sportgebeurtenissen het „record van de Jongste deelnemer of deelneemster" voor zich opeisen. Bij de Zesde Olympische Winterspelen zijn de Yankees met o.a. hun 16-jari- ge kunstschaats-kampioene Sonja Klop. fer glansrijk geslagen door een Frans jongetje! Het is op zich al een bijzonderheid, dat niet een meisje de jeugdigheids- palm" wegdraagt. Dat Franse jongetje, luisterend naar de voornaam Alain en de achternaam Giletti, komt eveneens ir. het kunstrijden uit en is niet ouder dan 12 jaar! Een „enfant terrible", zoals kin deren op die leeftijd kunnen zijn. Op een trainingsdag van de Olympi sche concurrenten bracht hij zijn lana- genote Jacqueline du Bief, die later bij de dames de bronzen medaille zou ver werven, in grote verlegenheid. Het was tijdens een trainingsfiguur van de Olympische kampioen, de grote Ame rikaan Dick Button, dat de kleine Alain het applaus van de toeschouwers door brak met de kreet: „Maar dat is niet goed! Er zit een fout in. Onze Jacque line kan dat veel beter!" Jacqueline bloosde van verlegenheid. Maar de kleine Alain had goed gezien. Er zèt inderdaad een fout in Button's manoeuvre. En voor het overige nam niemand het kind zijn spontaneïteit kwa lijk. Wat de jongen zelf trouwens wei- rug kon schelen. Hij heeft er nog de leeftijd voor om zich bij deze Spelen op de eerste plaats te amuseren en dan pas aan zijn klassering te den ken. Wat niet wegneemt, dat hij nog bij de beste tien eindigde 'j Werelds beste hoestsiroop Xe Stainproy in Midden-Juni burg ver miste de landbouwer U zün -jarig zoontje. Daar het kind nog geen vijf mi nuten weg was was men aanvankelijk niet zo ongerust ofschoon toch met man en macht de omgeving werd afgezocht. De vader ontdekte het kind in de gier- kelder, waarin het ventje verdronken was. Het is onbegrijpelijk lioe het hier in geraakt is daar de toegang tot deze gierkelder slechts 20 bij 20 cm is heeft meegedeeld, dat zij zich uit ce internationale wedstrijdsport zal terug trekken. Zij zal haar titel van wereld kampioene niet verdedigen bij de as Wereldkampioenschappen te Parijs. (Zij wil blijkbaar het risico njet lopen, dat üi Parijs het Franse meisje Jacqueline du Bief beter beoordeeld zal worden....!) In het voor a.s. Zondag voor de eerst* klassen van de voetbal-competitie vast gestelde inhaal-programma zijn nog enige wijzigingen en aanvullingen aangebracht, zodat het programma er nu als volgt uit ziet: A: HaarlemGo Ahead, AGOW—Velo- citas, FrisiaEnschedese Boys, GVAV 't Gooi, TheoleDe Volewijckers. B: AchillesDOS, VitesseZwolse Boys. Be QuickLeeuwarden. C: Willem IIJuliana. ADOEindhoven D: Xerxes—Emma, Hermes DvsNOAD. Chèvremont—NEC, Bratoantia—HBS. (Speciale berichtgeving) OSLO, Donderdagavond. Geheel volgens de verwachtingen heeft de Amerikaan en wereldkampioen Dick Button het Olympisch kampioen schap kunstrijden voor heren op zijn naam gebracht en daarmee zijn Olym pische titel van 1948 geprolongeerd. Op het prachtig verlichte, doch door de ingevallen dooi zacht geworden ijs van het nog niet voor een derde gedeelte gevulde Bislet-stadion reed de sympathie ke student uit Boston, die na de a.s. Wereldkampioenschappen te Parijs zijn kunstschaatsen aan de wilgen zal hangen, zo'n perfecte „Kuer", dat de anderen bij voorbaat reeds kansloos waren. Na de verplichte figuren had Button reeds een voorsprong van bijna 5 punten oip num mer twee, de Oostenrijker en Europese kampioen Hellmut Seibt; en hij voerde deze bij de vrije figuren op tot ruim 12 punten. Button reed men zou beter kunnen zeggen: zweefde in het licht der schijn werpers in een vloeiende stijl, volmaakt synchroon aan de muziek en ondanks het feit dat hij tweemaal even slipte, met een wonderbaarlijke zekerheid. Zijn spron gen. hoog en licht, werden uitgevoerd met een superioriteit, die de indruk gaf, dat deze man de stof tot in de perfectie beheerst. Het officiële eindklassement luidt: 1 en Olympisch kampioen: Button (V. S.) to taal puntenaantal 192.256 (verpl. figuren 111.133, vrij rijden 81.123) plaatseijfer 9; 2 Seibst (Oosrt) 180.144 pnt. (106.411 en 73.733) plc. 23; 3 Grogan (V. S.) 180.822 pnt. (103.044 en 77.778) plc. 24: 4 Jenkins (V. S.) 174.589 pnt. (97.511 en 77.0781 plc. 40; 6 Fassi (It.) 169.822 pnt. (96.167 en 73.655) plc. 50: 7 Giletti (Fr.) 163.233 pnt (90.356 en 72.877) plc 63; 8 Stein (Did) 155.956 pnt. (85.100 en 70.856) plc. 72; 9 Pache (Zwits.) 139.922 pnt. (78.322 en 61.600) plc. 92; 10 Swan (Australië) 133.689 pnt. (74.378 en 63.311) plc. 95. Jeanette Altwegg, die de gouden me daille won voor het kunstrijden dames Advertentie moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maag zuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overai altijd alles eten kun:. Waar U lust in hebt en de omstandig heden bieden. Rennies kunt U zonder be zwaar, onopgemerkt, overal innemen, want water of iets anders komt »r niet aan te pas. Simpelweg Uw Reünies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook.... De heer A. van Woerekom te 's-Gra- venhage, huisbewaarder van het admi nistratiegebouw van de Kroondomeinen, heeft een model gemaakt van het schip van Jan van Riebeeck, „De dromme- daris". Het ligt in de bedoeling dit scheepsmodel aan te bieden aan de echt genote van de eerste minister van de Unie van Zuid-Afrika, dr Malan. Het zal daartoe worden meegenomen door het K.L.M. toestel, (Jat de speciale vlucht naar Johannesburg ter gelegenheid van de Van Riebeeckherdenking zal uitvoe ren. (Speciale berichtgeving). OSLO, Donderdagavond. Hjalmar Andersen is door de Sovjet- Russische delegatie bij de zitting van het Internationaal Olympisch Comité gedurende de. Zesde Olympische Win terspelen uitgenodigd om in de maand Maart enige wedstrijden in Rusland te rijden. Andersen heeft de uitnodiging aange nomen onder voorwaarde dat vergezeld zal mogen worden door: zijn vrouw, de beste Noorse sprinter en de Noorse rij der die bij de wereldkampioenschappen te Trondheim in het algemeen klasse ment de beste plaats na Andersen-zeLf bezet. Andersen schijnt er dus niet over te hebban gesproken, om ook Wim van der Voort en Kees Broekman (die daarop gehoopt hadden) mee te mogen nemen voor da wedstrijden tegen de Russische rijders. Andersen's voorwaarden zijn door de Russische delegatie aanvaard onder voor behoud van goedkeuring uit Moskou. Eventueel zou de Noorse ploeg dan op 7 Maart per vliegtuig naar Leningrad vertrekken. Intussen hebben de Russen verklaard, dat het mogelijk doch niet zeker is, dat er een Sovjet-ploeg zal deelnemen aan de wereldkampioenschappen schaatsen welke op 1 en 2 Maart te Trondheim worden gehouden. Woensdag is pater Jac. van Erp MSC, provinciaal-overste van de Missionarissen v?n het H. Hart, per K.L.M. voor een visitatie-reis naar Indonesië en Nieuw- Guinea vertrokken. Tegen December hoopt pater Van Erp naar Nederland terug te keren. Ondanks de moeilijke ver bindingen, speciaal in de Molukken, zal de provinciaal trachten alle gebieden en eilanden te bezoeken, waar thans reeds meer dan 120 Nederlandse missionarissen van het H. Hart hun werkkring hebben. In het St Canisius-ziekenhuls te Nijme gen is overleden, voorzien van de H.H, Sacramenten der Stervenden, pater Rigo- bertus (C. J. M.) Buschman O.F.M. Pater Buschman werd geboren op 28 Maart 1893 te Lisse, trad in 1914 in de Orde der Min derbroeders en werd in 1922 priester ge wijd. De romanschrijver H. H. J. Maas hoopt op 24 Februari a.s. zijn 75ste verjaardag te vieren. De heer Maas werd te Oostrum bij Ven- ray geboren doch woont reeds geruime tijd te Eindhoven. Zijn romans die een sterke sociale in slag vertonen hebben de Peelstreek tot achtergrond. Vooral bekend werd hij door zijn boeken .Verstoteling" en „Het Goud van de Peel". Jarenlang was H. H. J. Maas ook mede werker van het letterkundig tijdschrift „De Nieuwe Gids". In April van het vorige jaar schreef de Ned. Radio Unie een prijsvraag uit voor een hoorspel, dat de stichting van de volksplanting aan de Kaap door Jan van Riebeeck in 1652 zou memoreren en dramatiseren. Op 1 November j.l., de da tum waarop de inzendingstermijn sloot, waren 24 manuscripten in het bezit ge steld van de beoordelingscommissie. Deze commissie heeft de beschikbaar gestelde Prijs van f 750.. echter niet kunnen toe kennen, aangezien geen der inzendingen voor bekroning in aanmerking kwam. Zondag Is het voor de circusfamilie Strassburger een-feestdag, want dan zün de ouders van de dames Regina en Eliy Strassburger vijftig jaar getrouwd. Het echtpaar zal zijn gouden bruiloft in alle rust vieren met hun derde dochter, mejuffrouw Manli, in het'vaste verblijf der familie aan de Jonkerweg te Hilver sum. Het programma voor morgen, Zatekdag 23 Febr., van de Olym pische Winterspelen bevat de vol gende nummers; 10 uur te Holmenkollen: ski lan- ge-afsoand-races io km. voor da mes. 12 uur te Holmenkollen: ski 4 maai 10 km. estafette. 14 uur in Bislet-stadion: demon stratie bandy. 17 en 21 uur in Jordal Amfi: IJshockey-tournooi. OSLO, Donderdagavond. Nog twee landen zijn er ongesla gen in het Olympische ijshockey-tour nooi: Canada en Zweden. .En liet ziet er wel naar uit, dat een van deze twee het kampioenschap zal verwer ven, waarbjj natuurlijk het clubteam van de Edmonton Mercurys de alge mene favoriet is. Zwitserland is definitief uitgerangeerd na de zware 112 nederlaag die Canada de Helveten toebracht. En het was Zwe den dat in een opmerkelijk faire wed strijd Amerika de eerste nederlaag toebracht: 42. De Amerikanen had den zich tegen Zwitserland nogal mis dragen en daar waren heel wat protes ten tegen geklonken. Nü gedroegen de Yanks zich correct, maar de sympathie waren zij al kwijt; het Noorse publiek floot hen uit en bovendien weerde een groot legioen Zweedse supporters zich in Jordal Amfi dat. horen en zien ver ging. Zo werd het vooral uit mentale oorzaken een nederlaag voor de Ameri kanen, die totaal ontmoedigd werden (al hebben zij dit in eerste instantie aan zichzelf te wijten). Tsjecho-Slowakije be hield een theoretisch kansje door een grote 112 zege over Finland en ten slotte won Duitsland in de onderste groep met 62 van Noorwegen. De stand aan de kop luidt nu (na 5 wedstrijden)Canada 10 pt. 547, Zwe den 10 pt. 4110, Tsjecho-Slowakije 8 pt. 329, Amerika 8 pt. 2912, Zwitser land 6 pt. 2924. Het rooster voor de eindronde van het internationale militaire voetbalkampioen schap ziet er als volgt uit; Ir Maart; BeigiëTurkije (halve fi nale). 19 Maart: GriekenlandNederland (halve finale). 23 Maart: Wedstrijd om de 3e en de 4e plaats. 25 Maart: Finale. Alle wedstrijden worden te Athene ge speeld. Advertentie. Het kan zijn dat het tweetal, dat gis- ren in de rechtszaal van de Amsterdamse rechtbank zat de 23-jarige los werk man A. van G., in het verdachtenbankje en het 24-jarige meisje J. W. op de ge- tuigenplaats beïnvloed is geworden door de nationalistische stromingen in diverse staten, want hoe kan men anders ver klaren zoals de president zei dat het dit misdrijf als een volkomen „bin nenlandse aangelegenheid" beschouwt en verbaasd is dat de overheid er zich in heeft gemengd. De beide jongelui hoe vergevensgezind hun liefde ook mag zijn vergeten, dat hier de veiligheid van de maatschappij In het geding Is. Het meisje ging er de vorige zomer toe over haar vriendschap met Van G. te verbreken en trok bij oom en tante, de familie Van der S. aan het Rem- brandtsplein in. D ejongeman kon dit moeilijk verkroppen. Op een avond, juist toen hij toevallig een dolkmes van een vriend op zak had, ging hij drinken. Om streeks 6 uur had hij bij het huis van de familie Van der S. aangebeld. Annie's tante had hem binnen gelaten. Boven gekomen vroeg hij het meisje: „Ga je met me mee?" Haar antwoord luidde ontkennend. Van G. was toen door het dolle heen geraakt. Hij had het mes getrokken en het meisje verscheidene steken in borst en arm toegebracht. Toen hi) zijn vroe gere verloofde bloedend op de grond zag liggen, was hij jammerend naast haar neergeknield. Intussen was op het hulpgeroep van mevr. Van der S. een surveillerend agent het huis binnenge rend. Hij trok verdachte bij het meisje weg, maar kon niet meer voorkomen, dat deze zich toen zelf ook een steek In de buikstreek toebracht. Het meisje kon vijf weken niet ver hoord worden. Zjj werd zeven weken in een ziekenhuis verpleegd, maar is thans weer genezen. „Indien de steken iets ongelukkiger waren aangekomen, dan zou het er lelijk voor haar hebben uitgezien", zei de of ficier in zjjn requisitoir. „Zij heeft nu zijn misdaad geheel vergeven. Indien verdachte zjjn straf heeft ondergaan en eenmaal terug in de maatschappij nog eens in soortgelijke conflicten ver wikkeld raakt, dan geloof ik, dat we echter dezelfde brute uitingen kunnen verwachten". Hij eiste tenslotte 3 jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal op 6 Maart a.s. uit spraak doen. Het Amerikaanse s.s. „Edison Mari ner", dat in de Wielingen op 22 Decem ber van het vorige jaar door het En gelse s.s. „Kittiwake" werd. aangevaren en daarbij ernstige schade opliep. ;s thans door de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" hersteld en heeft gisteren zijn reis naar Antwerpen voort gezet. ven. Beate had een hoogrood gezicht en was vrolijk aan het zingen. Ik kom u een muskietengaas bren gen en een lamp. Over een uur gaan we eten. Beate zag haar vragend aan en ant woordde niet. Ik heb het niet zo gemeend, maar ik moet voor mijzelf opkomen en ik vind, dat men voorzichtig moet zijn, eer men oordeelt over mensen, die men niet kent. Zal ik u helpen? - Ik dank u, ik 'kan heel goed op mijn eigen benen staan. Maar u eet bij ons. Dat moet wel, want ik heb niets om te koken. Goed, dat er tenminste een bezem, een blik en een emmer wa ren. Het ziet er werkelijk als een school Uit. Wanneer het aan mij ligt, wordt het ook nog een school. 's Avonds zaten ze in de kamer van de boerderij om de grote houten tafel. Op de veranda kon het niet wegens de muggen. De boer, zijn vrouw, de drie zoons, die Beate aanstaarden, zaten allen onder de lamp. Er was nog een zevende: Laskowitz, de buurman, een kleine man met enigszins toegeknepen ogen. Zij aten zwijgend, daarna haalde de oudste een gitaar, zette zich in de hoek en begon te tokkelen een Duits volks. l'?d' dat hij van zijn vader had geleerd. Eerst begon Beate mee te zingen, toen dc boer en plotseling huilde de oude vrouw. Beate was alleen in haar huisje. Mus kietengaas was voor de vensteropenin gen gespannen, maar er waren geen vensterruiten. Zij had de lamp aange stoken en keek naar buiten. Daar vlo gen glimwormpjes, sprinkhanen deden zich horen; uit het bos kwamen eigen aardige geluiden. De boerderij lag vol- Komen in het donker. Beate was doo:'- moe en toch durfde zij niet te gaan sla pen. Het huis had niet eens een grendel op de deur; ze schoof haar koffer voor de ingang. Toen ging ze op het catro het opklapbed liggen. Ze beefde van ingehouden zenuwach tigheid. Ze was voor het eerst een nacht alleen, slechts omgeven door het oer woud. Alle mogelijke herinneringen werden bij haar wakker; gedachten aan vergiftige slangen, die heimelijk in de woningen slopen, aan schorpioenen, die van zolderingen vielen. Klets! Er viel ergens dicht in de buurt iets op de grond. Zij schrok, elec- trische lantaarn en revolver lagen klaar voor het gebruik. Een eekhoorntje vluchtte haastig weg Onzin! Als ze het aandurfden, haar hier alleen te laten slapen, dan was er ook geen enkel gevaar, dat haar dreigde, steeds weer hield zij zichzelf d't voor en eindelijk vond ze rust. Nog eer de mor gen gloorde, wekte haar het eerste ha nengekraai. oude kinderverhaaltje van de kleine jongen, die vrolijk riep: „Moeder, de haan kraait Duits! Zij sprong uit bed, waste zich en voel de zich merkwaardig fris. In de boerde rij was licht op; de boer kwam juist naar buiten. De vrouw was al in de koeienstal ge weest, zij had in de ene hand een melk emmer en in de andere een lantaarn. Al op? Ik heb uitstekend geslapen. Binnen staat verse maté. Toen Beate probeerde, de bittere drank door het zilveren pijpje te zuigen ging dat niet zo erg goed. Maar een stuk roggebrood en het heerlijke stevige spek smaakten voortreffelijk. HOOFDSTUK X. Egon. Dombusch begon de machines op te stellen. In het begin had hij de assistent-majordomo om hem te hei pen, daar deze een paar woorden Duits sprak. Hij zag echter al spoedig in, dat dat het allesgehalve intelligente jong mens by ieder woord, dat hij moest ver talen, een oneindige omhaal van woor den gebruikte en daarbij zelf niet be- gTeep, wat er eigenlijk bedoeld werd. Hü had meer last dan gemak van hem, terwijl de peons, de kleurlingen met hun verstandige ogen, zijn gebarentaal uit stekend begrepen. De tweede dag reeds had hij de jon ge Braziliaan nie toneer nodig en des avonds kwam hij bij Gilnter. Het m.s. „Oranje", dat eind Februari uit Amsterdam naar Indonesië vertrekt, zal zeepost meenemen voor opvarenden van Hr Ms „Van Galen", uit te reiken te Colombo. Deze post dient uiterlijk 25 Februari a.s. des ochtends 10 uur te Am sterdam aanwezig te zijn. Adressering is als volgt: Rang of kwaliteit, naam en marinenummer, aanboord Hr Ms „Van Galen", Amsterdam C.S. - Marine. Verkenners-beevaart naar Middelburg. Katholieke verkenners en voortrekkers zullen ook dit jaar deelnemen aan de bedevaart naar OX.. Vrouw van de Pol der, de H. Moeder der Verkenners. Deze bedevaart naar Middelburg, die een tra ditie begint te worden, wordt ditmaal ge houden op 2 en 3 Augustus. Padvindersleider in ons land. Kolonel J. S. Wilson, directeur van het Interna tionaal Padvindersbureau te Londen, bij welk bureau alle padvinders-organisaties van de gehele wereld zijn aangesloten, is gisteren voor een driedaags officieus be zoek in ons land aangekomen. Nuschke terug. Otto Nuschke, vice- premier van Oost-Duitsland er. voorzit ter van de Oostduitse C. D. U„ is Don derdag in Berlijn teruggekeerd van een gezondheidskuur" in de Sovjet-Unie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5