over net ZAïmen Drie dagen regeert Vorst Carnaval Spoorwegen „bespionneerden weggebruikers Een groote ende zeer dangereuse reyse RUSTIG WEER onder hel beleydt van Olivier van Noordt St. Eloy in liet goud Hoopvol het voorjaar tegemoet Vraagstuk der overwegen niet verontrustend Welke vorstin? ZATERDAG 23 FEBRTTART 1952 PAGINA 5 Officiële viering op 3 Juni AMSTERDAMSE GRAAN- MARKT H.H. WIJDINGEN Van Oslo tot Alpen steeg temperatuur Van Roosendaal tot Den Bosch, van Venlo tot Maastricht: drie etmalen vol „joeks" en humor en kleurige serpentines. CORRESPONDENTIE-ADRËS POSTBUS 8, HILVERSUM Op 3 Juni herdenkt de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkersbond „St Eloy" zijn vijftigjarig bestaan. Onmiddellijk in aansluiting daarop houdt St. Eloy zijn bondsvergadering op 4 en 5 Juni, Rector dr A. A- Olierook, directeur van het A. C, de Bruijn- Instituut voor Sociaal-Economiscihe Vor ming te Doorn, houdt bij deze gelegen heid een inleiding over „Het vraagstuk van de sociale orde in het licht van de leer der Kerk". Als voorbereiding op het gouden feest heeft het 'hoofdbestuur van St. Eloy een nieuwe actie ingezet voor ledenwerving. Naast sombere berichten over toene mende werkloosheid en ontreddering m de schoenindustrie in rayon Waalwijk (Lang straat), zijn er ditmaal ook betere gelui- c.en en wel uit Nijmegen. Bij de Swift- fabrieken aldaar zijn gedurende de laatste weken ruim honderd nieuwe werk krachten aangesteld, zodat er nu 500 man werkzaam zijn. Dit is de consequentie van ae doorgevoerde prijsverlaging van het schoeisel met ongeveer 25 pet. De koop lust van het publiek is daardoor enigszins toegenomen. De omzet bij de Swift is de laatste maanden met de helft gestegen. Bij andere schoenfabrieken in Nijmegen o.a. Robinson werd ook opleving waarge nomen. Men behoeft geen personeel meer te ontslaan. De industrieën gaan hoopvol ae voorjaarsdagen tegemoet. AMSTERDAM, 23 Februari. Het be drijfschap gaf een aanvullende verdeling van 6000 ton maalmais, welke groten deels in het binnenland liggen opgesla gen. Voor dit artikel bestond enige be langstelling. Van het contingent haver ging weinig of niets af, daar de inlandse haver aan merkelijk lager te koop is. Vrije buiten landse granen trokken door de geringe consumptievraag slechts weinig belang stelling. De markt voor inlandse granen verkeerde in flauwe stemming, waarbij slechts enkele zaken tot stand kwamen. Inlandse rogge werd gelaten voor 33,50 per directe levering. Haver 55/56 kg. per levering Maart werd geoffreerd voor 30.25, per April voor 31,25 en per Mei voor 32.—. Mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her. togenbosch. 'zal op Zaterdag 8 Maart in de katpel var) het Missiehuis te Gemert de volgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdiaconaat aan de fraters Henri- cus Mijnders. Nicolaus Fakkeldij, Simon van Niel, Petrus van der Heijden, An tonius Evers, Joseph Wetzels, Bartholo mew Al, Adrianus van Sonsbeek, Fer- dinandus Bergsma, Cornelis Geenen, Petrus Schaekep, Johannes Zuidgeest. Antonius Claessen, Reinerus Derksen. Antonius van Rooij, Theodorus Turken- burg Hermanus Donker, van de Paters van de H Geest; H. Priesterschap aan frater Johannes Janssen van de Paters van de H. Geest. Het K.N.M.l. deelt mede: Belangrijke wijzigingen in de al gemene luchtcirculatie zullen er dit weekeinde niet optreden. In West-Europa wordt het weer be heerst door een omvangrijk en ta melijk stabiel hogedrukgebied waaromheen i'rjj zachte lucht van de Oceaan uia Engeland naar het vaste land wordt getransporteerd. De Olympische schaatswedstrijden waren juist bijtijds afgelopen, want daags na het einde van de wed strijden, steeg het kwik in Oslo van drie graden onder nul tot ze ven graden boven het vriespunt. Ook in het Alpengebied is de tem peratuur belangrijk gestegen en tot vrij hoog in de bergen komt nu liolite dooi voor. Langs de Oostkust van Groen land daarentegen stroomt koude poollucht via IJsland in de rich ting van Amerika. Boven de Oceaan op de grens tussen de koude en do warmere luchtstro men ontwikkelen zich af en toe depressies, die met een flinke snel heid naar het Oosten bewegen, maar op een grote afstand voorbij trekken zodat ze het weer in onze omgeving nauwelijks beïnvloeden. Veel verandering in het huidige weertype is er tijdens het week einde dan ook niet te verwachten. Wel kunnen later hier en daar op klaringen van wat langere duur voorkómen. Neerslag van beteke nis is vrijwel uitgesloten. (Van onze speciale verslaggever) Feest der zotheid.... Er gaat, Tot Dinsdagavond om twaalf, ®Bnieuw -n bonte storm-der-dolle-dwaas- heid over Zuid-Nederland, en hpe men ^»ar pok over denken moge: men houdt niet tegen. Nauwelijks twee maanden beleden verraste de Maastrichtse carna valsvereniging, „De Tempeleers", het land 'zuiden onze grote rivieren met een Sl>tnbere mededeling. „De Tempeleers", luidde het, „hadden in plechtige zitting ®esloten, het Maastrichtse carnavalsfeest ®an zijn lot over te laten. Géén narren- Prins. Géén optocht. Géén officiële plech tigheid ten stadhujze. En het motief heette: gebrek aan medewerking en belangstel ling. Zelfs in Maastricht, waar men nau- jaar der wereldreis, de herberg ge leid. Maar de zakep waren gedurende die periode de kreeftengang gegaan. De tocht was, geldelijk, een misluk king gebleken. De matrozen kregen njet eens hun gage (loon) uitgekeerd. De armen van Utrecht de hun beloof de ƒ600 niet! Van Noordt kreeg aller lei minder vleiende naampjes naar z'n hoofd geslingerd! „halve tiran" (dwin geland) was nog een der onschuldigste. Nodeloze wreedheid, zorgeloosheid, -onvoorzichtigheid, gebrek aan koop manschap, tekortkomingen als zee man noem maar op. waren evenveel aanduidingen, dat ook deze „profeet" in zijn eigen vaderstad niet de hem toekomende eer verkreeg. Dr J. W. IJzerman, wiens twee boekdelen wij hier volgden, getuigt dat „op zijn bij zonder leven geen smet kleeft". En dat is 'n heel mooi ding. Van Noordt streed nog mee bij het beleg van Ostende; van zijn latere diensttijd horen wij weinig meer. De 22e Februari 1627 stierf „de vermaerde Olivyer van Noort" te Schoonhoven. Margareta, zijn vrouw, zijn gezellin gedurende veertig jaar, zorgde voor een passende begrafenis in het koor der kerk- De grafsteen is in die kerk, rechtop gezet, nog te zien. Een der klokken, gegoten uit een versmolten kanon, dat ook de reis om de wereld had gemaakt, draagt het opschrift: „Mijn schor geloei op reis van dappe ren Van Noort, klinkt, na een lange rust. thans in een fraai accoord", Bovendien houdt de stad Schoonhoven gelijk de archivaris, de heer G. Lugard zo vriendelijk is ons o.m. te melden zijn herinnering levendig in een Olivier-v.-Noort-straat, en -plein. Groot is een volk, dat zijn grote man nen eert. bleef heersen. Duizenden zeevaarders hebben door scheurbuik (gebrek aan vitamine C) het leven moeten laten in de Gouden Eeuw. De 14e Juni passeerde men de Linie, ,,'t welck de vierde mael van de reis was"! Groot was de vreugde, toen de koene reizigers op deze hoogte 6 sche pen praaiden, onder admiraal Jacob v. Heemskerck, „hetwelcke ons gheen cleyne vreucht en veroorsaeckte". ,,Nae behoorlijcke eerschoten" namen de gezagvoerders afscheid van elkaar. Langs de Kaap-Verdische eilanden, de Azoren, „Doeveren en Calis", ging 't verder naar 't vaderland. De toren van Den Briel kwam in zicht. De 26e Augustus 1601 in Rotterdam schreef men de 27e kwam Van Noordt „om trent den middach binnen Rotterdam aen, God lovende ende danckende van Zi.in genadige bewaringe. Met groote willecom ende feestelycke onthalinghe soowel van de princjpaelste (voor naamste) als van de ghemeyne (ge wone) Borgerye" werd hier de tocht- om-de-wereld besloten. De reis was midden 1598 begonnen. Margareta Pietersdochter, Van Noordt's vrouw. had. tijdens de drie soo Diefachtich in 'tsteelen, dat het wonder is"! De 20e September arriveerden de wereld-omzeilers „aen de Philippines waer de Spaengiaerden wijt en breet domineeren" (heersen). Op Manilla ge raakten manschappen van Van Noordt 'in handen der Spanjaarden. Zij „stier ven als goede katholieken zodat da geestelijken verplicht waren hun het H. Sacrament der Eucharistie toe te dienen". Eén bleef het Protestants geloof getrouw: kapitein Biesman. Het jaar 1601 loste het eeuwjaar af toen de kleine vloot langs Borneo voer: „dit Eylandt is een van de groot ste Eylanden van Indiën. De- Coninck is een Jonckman, die noch onder Voochdye staet. Sy syn al te samen Mooren van Mgchumets (Mohammed) geloove. dat setfde seer sterek houden de, liever te sterven als dat te over treden". De Oosthoek van Java werd 10-2-1601 omzeild en daarna kwam Van Noordt in de Indische Oceaan. De overtocht duurde twee maanden: Kaap de Goede Hoop kwam eind April pas in zicht: „Caep de Bona Esperanga". Het scheepsjournaal wQrdt nu zeer sober Er is sprake van slecht water, storm, drijven „sonder seyl" totdat „een vyer (vuur) opt lant van Caep de B. Esperanga" werd waargenomen. Dat deed de geestdrift onder de bemanning weer opvlammen! Begin Mei „setten de Stuerlieden de cours naar het Eylandt van S. Helena toe, dat ons een groote vreucht maeckte, biddende Godt Almachtich ons voortaen te willen gheleyden tot ons Vaderlandt". 26 Mei: „Sien het Eylant van S Helena, daer boven op eenen hoogen berch staet een kruys. Wy en vonden geen Orangie boomen (sinaasappels) noch was er eenen Dadelboom". De angst voor scheurbuik, bij gebrek aan vers fruit, Verder zijn pp drie verschillende plaatsen, Heilo. Dalfsen en Barneveld, halve bojnen aangebracht, die het voo:- deel geven, dat de automobilist, wan neer hij »p het laatste moment toch was doorgereden, zich altijd nog van de spoorbaan verwijderen kan Zij zijn te vergelijken met de arm van een verkeersagent, die een halt toe roept en blijken goed te voldoen, tn 1951 is slechts éénmaal met deze bo men een aanrijding geweest en noa wel. terwijl de overweg in geopende toestand was. De bedoeling is een der gelijk systeem ook toe te passen in Blauwkapel-Noord. Didam. Houten, Valburg en op een ander punt in Heilo. terwij] nog over drie andere plaatsen gedacht wordt. Het ideaal zou. zijn, wanneer deze bo men automatisch door de naderende trein bediend konden worden, hetgeen wel het geval is met de knipperlichtinstallaties. Met het aanbrengen daarvan wordt ge regeld voortgegaan, hoewel deze voor zieningen zeer kostbaar zijn. In 1951 wei den er 13 aangebracht, waardqor het aan tal knipperinstallaties steeg tot 70 op 31 December 1951. Voor de uitvoering van nog 17 stuks, waarvan er in 1952 reeds één gereed is gekomen, wordt het nodige gedaan. Toen inwoners vernamen, dat Sint Pieler hup stad naderde, kleedden ze zich (n zak en as. En daarvoor bestond wei enige reden: ze hadden dikwijls het oor geleend aan de leu gens van Simon-de-Tovenaar. Sint Pietcr verheugde zich oprecht we gens deze bekering. HU liet vóór zich leiden alle krgnken en allen, die door de duivel waren bezeten, want de duivel had, ook toen al. heel wat kwaad gesticht. Immers, reeds in die dagen waren mensen te machteloos om al het kwaad te weeg te brengen, dat deze aarde tot een dal van tranen maakt. Toen nu Sint Pieter de zieken vóór zich zag, verhief hij zijn hart tqt God. Een onmetelijke glans ver spreidde zich over de kranken. En allen werden genezen. De Romeinse praefect, Theophiius, bouwde zijn paleis om tot een Godshuis, een basiliek. En in dat Godshuis kwam de Cathedra, de verheven zetel, voor Sint Pieter te staan, zodat allen hem konden zien en horen. Bedoeld werd: Koningin Elisabeth I van Engeland; 1603 t En hoe heet deze Vorstin: 1. Haar vader was koning over Hon garije. 2. Togn zij trouwde, was zij pas veer tien jaar. 3. Zij verzaakte al vroeg aan' pracht en praal, en trachtte de soberheid van S. Franciscus na te volgen. 4. Heldhaftig was haar zorg voor de armen tijdens de" vreselijke hongers nood van 1226. 5. In tal van kerken staat zij afge beeld met een „regen van rozen" op haar schoot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5