...MAAR*» TRIUMPH „J Vitte doodbelaagt tiers van hun geboorte af Lawines en hun catastrophale j gevolgen Paul Reynaud overweegt zijn kansen weer 'rama m Zaterdagse mijmeringen Het Polen-drama van Katyn Raak nortret vc AMERIKAANSE STEENKOOL EEN BLIJVENDE CONCURRENT? altijd wint .VNJMPft PAGINA 1 SATERDAG 1 MAART 1952 VIRGINIA /*n\ Vallende ijspegel kan ramp veroorzaken Massagraf Observator Van tijd tot tijd enige neerslag Jeugdwerkloosheid Jeugdweek 1217 Mei a.s. En morgen Harry Prikker. SOVJET-UNIE WEIGERT INLICHTINGEN Montgomery bezocht Lourdes „Krachtigste godsdienstige ervaring Dure vrachttarieven bieden nog bescherming aan Europa Advertentie land de boscultuur terdege ter hand heeft genomen. Wat Italië betreft, de ontbossing der Alpen wordt thans als een der voornaamste oorzaken be schouwd van de catastrofe, die enkele maanden geleden de Povlakte getroffen heeft. In de Zuidelijke Alpen smelt de sneeuw te vroeg, ze wordt tevens niet in voldoende mate tegengehouden en al het water kan zich zo snel mogelijk een weg naar beneden zoeken, met het ge volg, dat de rivieren het niet tijdig kun nen verwerken en de ene overstroming op de andere volgt. Ondertussen bieden de sneeuw massa's van de Alpen en elders unieke gelegenheden voor winter sport. Elk jaar trekken er honderd duizenden heen. Maar elk jaar hoort men van ongevallen, waaraan vaak lawines schuld zijn. In het seizoen 1950'51 eisten lawines in de Alpen en de Pyreneeën enkele honderden mensenlevens. En het ziet er naar uit, dat dit ongewoon warme seizoen een bijna beangstigend aantal doden zal eisen. Laten we ten slotte nog even een epi sode aanhalen, die in 1916 plaats vond en in het oorlogsgewoel nauwelijks door de buitenwereld opgemerkt werd. Toen bevochten de Oostenrijkers en de Italia nen elkander in de Dolomieten. In de winter moest de frontlijn natuurlijk ge handhaafd worden en tot over enorme gletschers als de Marmolata liepen de verdedigingslinies. De hier strijdende troepen waren hoofdzakelijk uit bergbe woners gevormd, bij de Oostenrijkers waren het de Alpenjager bij de Italia nen de Alpini, de kleine soldaatjes met de haneveer op het pothoedje. In Dec. kwam de beruchte Zuidenwind opzetten, de sneeuw begon te smelten en op één dag ontstonden er over de honderd la wines. Talrijke kampementen en barak ken werden onder grote sneeuwmassa's bedolven. Sommige kampen werden hon derden meters de diepte in gesleurd. Naar schatting, maar de cijfers zijn nooit officieel bekend gemaakt, zijn toen dui zenden soldaten levend in de sneeuw begraven. 'i* chtstroming elkaar ontmoeten. De koude luchtstroom voert lucht aan die recht van de Poolstreken komt. Hij ver laat deze met temperaturen van meer dan 20 graden onder nul, maar moet voor de Noorse kust het warme golfstroom water passeren eh bereikt dan met tem peraturen omstreeks het vriespunt Schot land. De warme luchtstroom komt uit de omgeving van Portugal en bereikt Schot land met temperaturen van ongeveer 8 graden boven nul. De warme luchtstroom buigt boven Schotland naar het Zuid-Oosten om. De grens tussen de beide luchtsoorten hand haaft zich boven de Noordzee, Dat bete kent, dat ons land in het overgangsge bied blijft tussen de koude en de zachte re lucht wet als gevolg veranderlijke be wolking en van tijd tot tijd enige neer slag. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied dat ons in het midden van deze week enkele zonnige dagen bezorgde trok zich geleidelijk naar West-Frankrijk terug. Hierdoor kwam Nederland weer in de baan van enkele zwakke storingen te liggen. Deze storin gen ontwikkelen zich in de omgeving van Schotland waar een koude en een warme perialistische duivels toe". Dit bevel was gericht tot schreiende Chinese xwouwen, die zich niet langer konden bedwingen bij het zien van een zieke, kreupele, ze ventig jaar oude priester, die onder be waking werd weggebracht. Het was pa- tcv Vevecckc. Pater Vereecke, die 44 jaar in de mis sie van Kansu en Suiyuan heeft gewerkt, werd op S Maart van het vorig jaar ge arresteerd. Daar niemand beschuldigin gen tegen hem wilde inbrengen, hadden de communisten een schatting op het kerkelijk eigendom gelegd, die onmioge lijk betaald kon worden. Toen pater Vereecke dan ook niet voor betaling kon zorg dragen, had men een reden tot ar restatie. Hii kwam terecht in een cel van zes bij zes meter, waar reeds 61 gevangenen waren ondergebracht. Drie maanden lang duurde deze situatie, zo dat gedurende deze tijd er voor de ge vangenen geen plaats ivas om zwh uit te strekken en te slapen. Het voedsel, dat bestond uit vier koppen gerst en een zelfde hoeveelheid water per dag, tras volstrekt onvoldoende, zodat verschei dene gevangenen stierven. Anderen wer den geëxecuteerd. De overvolle cel we melde van ongedierte. En hierin moest pater Vereecke tien maanden leven, zon der ooit gelegenheid te hebben zich te wassen. Als zo'n handelwijze geen bewijs is van demonische haat in plaats van gods dienstvrijheid, dan kunnen we het zwart rood-debat wel sluiten. DE STEEDS toenemende werkloosheid in ons land, die ook de jeugdigen (bene den 25 jaar) treft is voor de samen werkende organisaties in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap aanleiding geweest een speciale commissie te benoemendie zal nagaan wat er zal kunnen worden gedaan om de gevolgen van deze Jeugd werkloosheid te bestrijden. Een werkplan zal aan de regering worden aangeboden. Vooruitgoed zo, aanpakken. Maar dan eendrachtig en niet als éénling. DE GEZAMENLIJKE jeugdorganisa ties in de Ned. Jeugdgemeenschap heb ben besloten de Jeugdweek dit jaar te houden van 12—17 Mei a.s. Als motto is gekozen: ,Jong Nederland, wil leven in een vrij en zelfstandig Europa". Ei- zullen wederom, affiches worden uitge geven, terwijl door middel van bijeen komsten, geschriften etc. aandacht zal worden gevraagd voor de inhoud van de Jeugdweek. En nu niet aan de kant jongens, met de twijfel: Zou het wel wat uithalen. Taai volhouden gelijk de jon geren van 25 jaar geleden! MORGEN IS het weer Zondag. Col lecte voor de nieuwe lierken gaat ooi- in de Vasten door. Boet eens wat tijde lijke straffen af door een extraatje. St Paulus vermaant ons in het Epistel- dat we Gods genade niet moeten ont vangen zonder vrucht. Het Evan gelie herinnert er aan, dat we niet van brood alleen leven. Doch dat weten, we allemaal al lang. Al zou je het uit d levenshouding van vele medebroeders en -zusters niet kunnen bewijzen. Voor dc rest een schone Zondag met een gelaat als van een Engel, die God dient. De Sovjetambassadeur te Washington acht het een belediging, dat de commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden die op het ogenblik een onder- I zoek instelt naar de daders van de massa moord op de Poolse officieren te Katyn, 1 het heeft gewaagd de Sovjet-Unie nit te nodigen haar standpunt weer te geven. In een nota aan het State Department wordt de uitnodiging van de hand ge wezen. Zoals bekend heeft de commissie reeds verschillende getuigen gehoord, die allen zonder uitzondering de Russen voor deze gruwelijke daad aansprakelijk stellen. De Sovjetnota verwijst thans naar de conclu sies v^n een Sovjet-commissie uit 1944, waarin ,.werd aangenomen, dat de affaire- Katyn het werk is van Hitleriaanse mis dadigers". Als enig oogmerk van het hui dig onderzoek door de Amerikaanse com missie, ziet de nota een poging om de Sovjet-Unie te belasteren. De voorzitter van de commissie, Ray Madden, betreurde het Russische stand punt. „Ik meende, dat zij een construc tieve bijdrage zouden kunnen leveren" zei hij. Veldmaarschalk Montgomery heeft zijn laatste bezoek aan Lourdes zijn krachtigste godsdienstige ervaring" ge noemd, aldus verklaarde de bisschop van Lourdes, mgr P. M. Théas, te Zurich, waar hij tijdens een kort bezoek aan Zwitserland heeft vertoefd. Mgr Théas deelde, volgens het K.N.P., mede, dat veldmaarschalk Montgomery twee uur lang met hem had gesproken en steeds maar vragen gesteld over de betekenis van de bedevaartplaats. „Ik kon hem maar niet genoeg antwoorden"zo zeide mgr Théas. 'Tijdens de uitstelling van het Allerhei ligste bleef hij voortdurend geknield, of schoon hij protestant is. Toen de pelgrims hem herkenden en voor zijn intentie drie Weesgegroeten baden, was hij zeer diep getroffen. gevaar kan bevorderen. Et was in het voormalige Ned. Indië een plaat die waar schuwde voor het gevaar als men een ze kering met een i:jzer<jraadje doorverbindt, up de tekening was de juiste verbinding jTL 'Jzerdraad zo goed voorgesteld, dat t» ?eth°de massale navolging dreigde e ondervinden in de Ver. Staten vermoedelijk zelfs da len. Typerend voor de ommekeer in de Ame rikaanse houding ten aanzien van dr exportmarkten in Europa en Noord- Afrika is het voorstel van de Amerikaan se mijnen ter vorming van een kolen- exportpooi, die van de regering schepen zou moeten charteren voor kolenvervoer naar Europa tegen lage vrachttarieven. Wanneer deze planen verwerkelijkt zouden worden, zouden de Amerikaanse kolen volgens het instituut op sommige Europese markten kunnen worden aange boden tegen een prijs, die slechts iets ho ger zal liggen dan de huidige Duitse en Britse exportprijzen voor kolen. Volgens dit instituut zal het daarom nodig zijn, dat men in Europese kolenkringen bij de politiek ten aanzien van de exportprij zen reeds thans rekening houdt met öez- nieuwe constellatie. Wanneer de thans nog als een be schermend tarief werkende hoge schceps- vrachten weer een meer normaal niveau zullen hebben bereikt, acht het Instituut voor Economisch Onderzioek voor Rijn- iand-Westfalen te Essen het niet uitgeslo ten, dat de Amerikaanse kolen na de over winning van het kolentekort in Europa een blijvende concurrent zullen worden. Volgens het instituut zijn er aanwijzin gen, dat de Amerikaanse kolen het in Europa gewonnen terrein niet zonder strijd zullen prijsgeven, daar in de perio de van hoogconjunctuur na het uitbre- Ken van het conflict op Korea, gebleken is, dat het binnenlands verbruik van de V. S. nauwelijks boven de thans bereikte 450 millioen ton zal uitkomen. Bij de snel toenemende concurrentie van aardgas en stookolie zal het verbruik van kolen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3