Nieuws uit STAD en OMTREK Wordt Sportpark Oude Dijk 1 Mei bespeeld? moeilijkheden bij van opstallen Financiële bouw Lieftinck soepeler voor belastingbetaler de Menselijke fiscaliteit in zijn beleid r 2.48 kethel Excelsior kan gaan beginnen WOLLEN ANKLETS HERENMODEMAGAZIJN TIMCO Nog 420 clan 75.000 Doxford dreunt door de dreven Sigarenaccijns lager dan vóór de oorlog „Turks bad" voor Eisenhower Rotterdams Toneel versterkt en verzwakt VLAARDINGEN BONDERDAG 6 MAART 1952 PAGTNA 8 Onder de pannen Hoe en wat Gemeente of vereniging? HET EXCELSIOR- COMPLEX BROERSVEST 79 NIEUWE SCHIEDANSCHE COURANT BEGRAFENIS W. WESTDIJK R. K. HANDBAL M.V.G. GEVONDEN VOORWERPEN DRIE JAAR GEVANGENIS STRAF GEEIST TEGEN DUITSE ZEEMAN BURGERLIJKE stand „Menselijke fiscaliteit Verlaging sigarenaccijns Belastingfaciliteiten SCHEEP V A ARTBERICHTEN NOG GEEN INSCHRIJVINGEN OP DE RENTESPAARBRIEF- LENING NED. VRACHTENMARKT PASSAGIERSSCHEPEN BRAND MET SCHADE VOOR VIJF „BEDRIJNEN" De Lente zit in de lucht en cricketers kijken al eens onderzoekend naar hun materiaal. De zon is nog wel niet standvastig, maar zelfs in de zomer kan het killer zijn dan op die heerlijke Maandag, waarmee deze week begon. Op 1 Mei gaat de huur in van de terreinen van de Oude Dijk. Deze zomer zullen de cricketers van Excelsior daar de grasmat en de omgeving gaan beproeven op bespeelbaarheid en op de mogelijkheid publiek te trekken. Deze uitspraak lijkt wat stoutmoedig voor wie nog in geen velden of wegen terreinaccommodatie kon bekennen, maar als het aan Excelsior ligt, gaat het plan toch heus door. Het moet doorgaan, want op 1 Juli moet men van het terrein aan het Volkspark. Momenteel liggen bij de Gemeentelijke Woningdienst de sobere plannen van de architect Bas Pellikaan uit Den Haag, een broer van de bekende oud-international. Als die goedgekeurd zijn, kan men gaan bouwen. De financiering heeft nog enkele voetangels en klemmen, maar die zijn voor de twee andere verenigingen beduidend onaangenamer. Immers Asvion en DWS hebben aai» de S.B.L.O. te kennen gegeven, dat zij niet in staat zijn op eigen krachit de accommo datie te financieren. Bij de S.B.L.O. heeft men deze stemmen vernomen en de plannen bekeken, welke werden voorge legd. D.W.S. zegt voor 'beduidend min der dan tien mille klaar te kunnen ko men en heeft door een spaarsysteem bij na 2/3 van het bedrag bij elkaar. De plannen, die tot deze becijfering hebben geleid, zijn uitermate sober. Er zijn ver enigingen ,die zich afvragen, of deze so berheid niet te groot is en of men hier nog van accommodatie kan spreken. De ruimte is zeer kliekt Men heeft twee kleedkamers gepland. Een voor dames en een voor heren. Worden wedstrijden kort na elkaar gespeeld, dan wordt het een moeilijk geval met de schome boven kleding en de foemodderde. waarmee men van het veld komt. De handballers zijn. echter met hun oplossing dubbel en dwars tevreden, omdat zij het nergens 'ideaal hebben en het op uitwedstrijden i.og vaak met beduidend minder moeten doen. Vöor een vereniging van een 100 man is het bovendien uitgesloten om zwaardere lasten door leningen' etc. op zidh te nemen. Anders is het gesteld met Asvion, dat els eerste na de oproep van de Sport- commissiie, gedaan' in 1950. een plan in zond, dat echter sindsdien door de Ko- rea-invloeden en de loon- en prijsronderu aanmerkelijk dpurder is komen te liggen ep wel op meer dan tien era half mille. Van dit 'bedrog is ongeveer een vierde aan eigen middelen beschikbaar, maar Asvion imeeir.it, dat een zwaardere schul denlast de vereniging gean pijn doet, aangezien deze anders is opgebouwd dam D.W.S. en dit wel kan hebben. Voor Excelsior ligt de zaak nog anders. De financiering van het project is in goede banen 'geleid kunnen worden op een kwart vara die bouwsom na. In de S B.L.O. is nu een voorstel gekomen van een der bestuursleden om aan het ge meentebestuur honorering te vragen vun de goede wil, die de drie verenigingen getoond 'hebben. Van de ruim 40.000 die nodig zijn. ligt bijna 25.000 ira een of andere vorm op tafel. Geel nu een gift a fond perdu van 1/3 en verstrek een lening met behoorlijke looptijd, van nog 1/3 van de nog niet gedekte rest. Dat die mogelijkheid van een lening niet geheel is uitgesloten, blijkt uit een Pro Memorie-post op de kapitaal-dienst van de begroting 1952 onder no. 1434, met als toelichting „LENING SPORTVERENIGINGEN" De Sportcommissie voor de gemeen te Schiedam vraagt de sportverenigin gen in de gelegenheid te stellen het 'hun ontbrekende geld voor de vesti ging van clubhuizen in het nieuwe sportpark, gelegen aan de spoorlijn Schiedam—Delft, 'dat Ju» het voorjaar van 1952 in gebruik zal kunnen wor den -genome». te verkrijgen door ren teloze leningen met zo lang mogelijke looptijd tot een bedrag van 15.000". Er lis dus nog generlei toezegging, maar wel is er een gaatje opengehouden. De overige leden waren echter min der optimistisch ten aanzien van de sub sidiëring van de bouw tegen 1/3 van het nog niet gedekte deel. Dat het met die lening wel zou gaan, was ook hui» over tuiging. (Dit in tegenstelling -met de suggestie in ee» wat eenzijdig ingelichte Schiekanttekening van het Parool). Voor eem dergelijke lening voelde,» zo wel D.W.S. als Asvion, maar Excelsior aanvaardt deze hulp niet. Zij acht het onjuist, dat een vereniging met ee» be trekkelijk wankel bestaan en een zeer kleine middelen-voorraad gebonden zou zijn aan een altijd vrij rigoureus aflos- ringsschema, verbonden, aan een gemeen telijke lening, terwijl het bovendien on juist geacht wordt, dat men ten aanzien van andere derden verplichtingen, op zich neemt, die niet na te komen zijn. Als de gemeente gaat lenen op welke termijn zal het dan gaan? Wat zijn de voorwaarden? Wat gebeurt er met een vereniging ,die niet aan de verplichtin gen kan voldoen? Het zijn allemaal vra gen, waarop van de zijde vara het S. B. L. O.-bestuur geen. antwoord kon 'gege ven worden. Er waren immers nog geen definitieve voorstellen ter tafel. Deze zullen trouwens in de Raad moeten wor den goedgekeurd. Zo waren er meer punten van onze kerheid. Kwam er waterleiding op het terrein en eleetrisch licht? Men kreeg geeirJ uitsluitsel. Men weet nu, dat er wel waterleiding, maar geen eletrische aansluitingen, zullen komen. Excelsior kan subsidie onder scihen 'kirgsvoorwiaarden, als die aan andere gegeven wordt, vanzelfsprekend moeilijk afwijzen ,naar het ons voorkomt, maar met een lening is het wat anders. Om bovendien het eigendomsrecht van de opstallen over te dragen tegen de sub s', Ie, zoals door verenigingen igesugge- r l rd ia dijkt ons ee» riskante bezig heid. Er ia verschil van mening mogelijk over de opzet van het geheel. De eigen lijke plannen ziin kort na de oorlog be sproken met de verenigingen. Het was de tijd van de grootse feestavonden en de slappe was onder de leden. Toen het project voor het nieuwe sportpark ter tafel kwam, hebben verenigingen de voorwaarden aanvaard, die men onder de toen heersende omstandigheden heeft opgezet De gemeente zou de terreinen aanleggen en onderhouden; de verenigin gen zouden voor de opstallen zorgen. Sinds die dagen ic er veel veranderd. Prijzen zijn omhoog geschoten. Lonen zïjr omhoog geschoten'. Het begon te nijpen. Had het niet voor de hand gelegen om het over een andere boeg te gooien en te vrage» om totale aankleding van de 'terreinen door de gemeente en verho ging van de huur met een zodanige som. dat over een termijn van 30 jaar aflos sing en rente eruit waren gekomen'? On der die omstandigheden hadden de las ten van de clubs per jaar wellicht wat hoger gelegen, maar zij waren minder als een rotsblok tezamen, gevallen. Het tegenargument wordt o.a. door circulaires van de K.N.V.B. geleverd, die er op aandringen, dat de clubs toch vooral de leden zelf laten bouwen era de lasten ervan laten meedragen omdat alles wat tè gemak,kielijik verkregen wordt, ook te gemakkelijk verwaarloosd wordt en met zo 'bindt als het eigene. Men kan zich echter een soort huurkoop-systeem denken .waarbij bij verder gaande af schrijving de eigendom geleidelijk over gaat. Dan ondervangt men ooïk deze moeilijkheid. Zoals de zaak momenteel ligt, ook al komt deze lening er wel, is zij niet be vredigend. Men kent uit het verledien de renteloze leningen, waarbij vrijwel stil zwijgend werd aangenomen, dat men met weerom zou komen om bet geld. Had men het wel gedaan, de verenigin gen zouden op de fles gegaan zijn. Maar is dit moreel te verantwoorden? Naar onize mening is' de last, die kleine verenigingen te dragen krijgen en de basis waarop zij gesloten worden, veel to smal. Als de gemeente het goed recht der sportbeoefening erkent en dit doet zij, naar uit alles blijkt dan wil dit goed heus niet zeggen, dat er ook zo gek gedaan moet worden, dat mei» er tonnen tegenaan smijt. Maar de 'gemeen te is dn staat te bouwen ,af te schrijven cn hurera te innen. De gemeente ia in staat oznder op 'de lange duur aan het kortste eind te trekken, deze moeilijke tijd te overbruggen. Het wil ons voor komen,, dat dit te bestemder plaatse te weinig klemmend naar voren is gebracht. Welke de moeilijkheden zijn, die ook hier liggen; zij zijn wat de bedragen be treft in verhouding tot het nut en de behoefte niet buitensporig. Dit zal iedere gezonde becijfering onmiddellijk aanto nen. AIS de gemeente de opstallen zet tegen f 40.000. afgeschreven over 30 jaar, dam komt dat met rente en aflossing te gen 4 pet. neer op 1300 per jaar voor de drie verenigingen. Dit is per veld een grote 200. Het komt onis voor. dat deze last minder zwaar per jaar drukt op de vereniging daim die van een kleine tien mille, die de kleinste ervan nu te dra gen krijgt. In het artikel, dat hiernaast is af gedrukt, worden de moeilijkheden behandeld verbonden aan het ver huizen van enkele verenigingen naar het sportpark Oude Dijk. Ex celsior hoopt er het cricket-seizoen te gaan openen, beschikkende over een clubhuis met 6 kleedkamers een centrale wasgelegenheid, twee scheidsrechter-kleedkamers, twee 77 douches, een bergruimte en een cantine met keuken, het geheel op getrokken in baksteen. De architect is Bas Pellikaan. Advertentie. .met NYLON Tydens verbouwing De invloeden, die van een nieuw jaar met tal van nieuwe beginnen, uitgaan, zijn niet ongemerkt aan de bevolkings statistiek gepasseerd. Zag men in de laat ste maanden van het vorig jaar een steeds kleiner wordende totale vermeer dering, doordat het vertrek de vestiging overtrof en alleen het geboorte-overschot voor aanwinst zorgde; de statistiek van Januari brengt het inwonertal een schop vooruit door een totale vermeerdering met 175 echte en import Schiedammers. De goede vooruitzichten, welke er voor de vrouwen bestonden door een toene mende opvulling van de kloof, die tussen haar aantal en dat van de mannen gaapte, zijn wreed verstoord. Hetgeen moge blij ken uit de cijfers. Er werden in Januari 54 jongetjes en 86 meisjes geboren. Er overleden 14 man nen en 19 vrouwen. Het geboorte-over schot van 87 was dus samengesteld uit 40 mannen cn 47 vrouwen. 131 Mannen en 151 vrouwen kozen Schiedam tot woon plaats terwijl 10-5 mannen en 89 vrouwen onze stad vaarwel zegden. Hierdoor ble ven we met 26 mannen en 62 vrouwen meer zitten. Met het geboorte-overschot samen waren het 86 mannen en 109 vrou wen meer. Schiedam telde aan het eind van Januari 37.123 mannen, 37.457 vrou wen; in totaal 74.580 Schiedammers. Nog 420 en we zijn aan de 75.000e toe. DAGBIAO VOOR SCHieOAM fN OMSTREKfN 74ste Jaargang No. 21788 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 66152. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.V. De Courant De Maasbode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie o£ bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 -.voorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur; J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Hazelxet, Op het R. K. Kerkhof aan de Vlaardin- gerdijk ls gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van W Westdijk in leven oud-opzichter van de Gam. Bouw en Woningdienst en oud-organist van de Singelkerk. Aan de eigenlijke begrafenis ging een gezongen H. Mis van Requiem vooraf, welke werd opgedragen door kap. Th. v. Dijk. Er waren tal van leden van het Sin gelkoor, „In Honorem Dei" naar het koor van de Frankenland gekomen om er on der leiding van Wtm de Rooy de Requiem mis van Perosi te zingen. In de kerk was voorts een afvaardiging aanwezig van het Harmonie-orkest St. Antonius aanwezig, waarvan de overledene een der belang rijkste donateurs was. Wij zagen de be stuursleden A. Zoetmulder en A. den Her tog en de dirigent J. Heilker. Op het kerkhof was voorts gekomen de heer C. v. Oortmerssen, mede namens de dir. van de Gem. Woningdienst mr dr M. M. van Praag die verhinderd was. Het dag. be stuur 'van het Singelkoor, de heren A. M. Schoof, J. H. Kreuger en J. A. Luister burg waren na hun zingen in de kerk naar het graf gegaan. Kap. v. Dijk verrichtte de absoute. Zondag a.s. worden alle leden van MVG in de Havenkerk verwacht. Onder de H. Mis van half negen zal er algemene H. Communie zijn, tot Intentie en ter gele genheid van ons nieuwe verenigings- en le Lustrumjaar. De leden worden verzocht in de kerk plaats te nemen aan de linker zijkant. Na de H. Mis feestelijk ontbijt in het pa rochiehuis naast de kerk. Tijdens dit ontbijt zal de geestelijk ad viseur pater A. Roghmans de groen-witte clubvlag inwijden, waaronder naar men hoopt, vele sportieve jongelui die goede gezonde sport en vriendschap in katholiek milieu zoeken, zich mogen scharen. Na deze min of meer feestelijke bijeen komst, zal de jaarlijkse ledenvergadering gehouden worden. Des middags spelen aan de Damlaan 2 elftallen nl. Dames I tegen Lodewijk uit Rotterdam en MVG a (meisjes) tegen WIK a uit Vlaardingen. Deze wedstrijden vangen aan resp. om 14 uur en 15 uur De heren spelen aan de Oude Dijk tegen het Haagse SOS. Hopen we dat de heren de fikse nederlaag van Zondag j.l In onze jeugd leerden wij een versje over dartele Doortje des dorpsdokters Dirksen deugdzame dochter. Het was nog veel langer, maar er kwamen als maar „d" s in voor. Aan deze staal van rede rijkers kunnen dachten wij, toen wij gis teren en eergisteren het gedreun vanuit Wilton over Schiedam hoorden komen en bij informatie vernamen, dat het hier een Doxfordmotor van bijna 8000 p.k. betrof, die stond proef te draaien. Het waren voortdurend „d"s, die dit ding denderden Dit is de grootste motor die Wilton tot nog toe gebouwd heeft. De voorlaatste grootste was „slechts" 5500 p.k. Er zijn maatregelen genomen om de overlast tot een minimum te beperken en deze blijken reeds effect te hebben. Zoveel mogelijk zal overdag proef ge draaid worden, maar als een 24-uurs-run moet geschieden, kan men 's nachts niet stoppen. Gedeponeerd aan het hoofdbureau van Politie: Armbandje, kinderportemonnaie. heren- handsdhoen, wit wollen kinderwantje, blauwe alpinomuts, paar bruine lederen handschoenen, tafelmes, autoped met rub berbanden, bru'in kinderschoentje, auto ped met rutoberbandjes, rubberpopje, beige alpinomuts, Lipssleutel in étui. Aan post Kethel: ring met drie sleutels, kinderbril, sleutelbos. Vorenstaande voorwerpen kunnen iedere werkdag tussen 2 en 4 uur aan het hoofd bureau worden afgehaald. Te bevragen bij vinders: huissleutel, Sut. torp, B.K.laan 59; leesbril, Polderdijk, Beierlandsestraat 34; sleutel, v, d. Belt, Galileïstraat 26b; étui met sleutels, v. d. Spek, Nieuwe Maasstraat 12a; een paar blauwe kinderwantje, v. d. Horden, Mar conistraat 67a; dameshandschoen, Collig- non, Albt. Thymstraat 82b; groen wollen kinderwant, v. d. Pol, Lange Kerkstraat 31; wollen handschoen, J. Schmidt, P.K.O.- laan 14b; rode wollen want, Koster, Paral lelweg 146b; bruin lederen handschoen, Engering, Rubensplein 20a; grijze kinder- wamtjes, v. d, Ven, Noordmolenstraal 58; bruin gebr. want, De Vries, Rotterd.dijk 283; sokophouders, Janse, Laan no. 42; bruine wollen herenhandschoen, Vervaart, Rotterdamsedijk 156b; overhemd, v. d. Brink, Geervlietsestraat 8b; wollen shawl, v. d. Valk, Rembrandtlaan 101a; rood shawltje, De Vries, Da Costastraat 7; bruin wollen kinderwantje, v. d. Kruit, Wingerdlaan 4 Tuindorp Kethel; rose haarkam, Van Sliphout, Graaf Florisstraat 66; 3 bosjes draad, Schaap, Rotterdamse dijk 38; passer, Wolting, Proveniershuis 21; kindersohepje, v. d. Heuvel, Slachthuis- laan 29b; kinderschoentje, Mouthaan, Rot terdamsedijk 437; Christelijk liederenboek, Kok, Parallelweg 128a; zwarte autoped, Sportfon-dsenbad; metalen duimstok, La Brijne, Frans Halsplein 4a; fietspomp, Hos- man, Lange Haven no. 3; mondharmonica, Buitenhuis, Lange Nieuwstraat 25b; lede ren voetbal, Potgieterstraat 25b: rode autoped, Biesheuvel, Burgem. Van Haaren. laan 138a; kinderportemonnaie, Bakx, Houtstraat 10b; vulpenhouder, Blok, Van 's-Gravezandestr. 45b; geel netje, inh. o.a. [vortemo-nnaie, De Groot, Da Costastraat 51; bruine portemonnaie, Prins, Nic. Beets- straat 44. Bijgestaan door een tolk verscheen gisteren voor het gerechthof te 's-Gra- venhage de overigens uitstekend Ne derlands sprekende Duitser H. J. B. uit Weener in Oost-Friesland, die tot half Augustus van het vorige jaar als stoker had gevaren op een Duits schip. Dit schip arriveerde in genoemde maand in Schiedam en meerde naast een Noorse boot. Deze toevallige omstandigheid werd oorzaak van het teit dat de 23-jarige Duitser zich met een veroordeling van negen maanden wegens zware mishan deling opgelegd door de rechtbank te Rotterdam voor het Haagse hof moest verantwoorden. De bemanningen van de broederlijk naast elkaar liggende Duitse en Noorse boot hadden het namelijk uitermate slecht met elkaar kunnen vinden. Op de avond van de 18e Augustus van het vorige jaar kwam het nabij het terrein van Wilton Fijenoord tot een vechtpartij tussen een viertal Duitsers en de Noor Age Olssen. De laatste nam, gezien de overmacht, de benen, kwam te vallen, en B. die hem achterna had gezeten, bracht hem met een mes een drietal steken in de rug toe. Levensgevaarlijk gewond werd Olssen naar een ziekenhuis vervoerd, maar won der boven wonder kwam de zeeman er boven op. De officier van justitie bij de Recht bank te Rotterdam legde aan B. poging tot moord, subsidiair poging tot doodslag, meer subsidiair poging tot zware mis handeling ten laste. De rechtbank achtte alleen poging tot zware mishandeling bewezen. Ter zitting gisteren verklaarde B. dat hij onder in vloed van sterke drank was geweest en de situatie tussen de Noorse en Duitse zeelieden dermate gespannen was, dat een fikse vechtpartij in de lucht zat. Men had niets speciaals tegen Olssen, maar toen hij toevallig op de bewuste avond de vier Duitsers ontmoette, was de ruzie begonnen. Hij zeide erg veel spijt te hebben van het gebeurde en reeds hebben toegezegd het financiële nadeel dat. Olssen door zijn toedoen had gekregen geheel te vergoe den. De procureur generaal zeide van oor deel te zijn dat B. ten onrechte wegens poging tot zware mishandeling was ver oordeeld. Hij achtte poging tot doodslag bewezen en requireerde een gevangenis straf van drie jaar met aftrek. In een uitvoerig pleidooi ging de ver dedigster in op de persoonlijke omstan digheden van haar client, die reeds vroe ger toen hii als stoker op een Noors schip voer, onaangenaamheden van No ren zou hebben ondervonden. Het gebeur de zou te verklaren zijn uit een soort rancune. Voorts wees zi1 op de drank invloed waaronder B had verkeerd en zij verzocht het hof tot slot een uiterst de cern oordeel over haar cliënt te willen VeHet'hof zal over 14 dagen uitspraak doen. GEBOREN: Johan, zoon van J. M. v d. Heuvel en H. van Mazijk; Carlo P., z. v. J. Waardenburg en A. van Nieuwen- huijze; Hendrikus A.. zoon van M. v. d. Oever en P. J. Schafthuizen; Jan P., zoon van P. F. Hoogwerf en C. G. Boxman. OVERLEDEN: J- Maltha, ,6 jaar. Minister Lieftinck is gistermorgen voortgegaan met de beantwoording van de opmerkingen, die Dinsdag in eerste termijn ztfn gemaakt bjj de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. Ter illustratie van zijn betoog had de mi nister een zevental grote borden met gra fieken meegenomen, die achtereenvolgens op een ezel werden geplaatst. De heer Lieftinck begon met een bespre king van het budgetalrc beleid. Het in halen van de belastingachtcrstand en het beschikbaar komen van de tegenwaarde fondsen hebben een gunstige invloed op de middelen. De dienst over 1951 zal een guustiger uitkomst geven dan in Septem ber was voorzien. De extra-fiscale baten hebben 200 millioen meer opgebracht dan was geraamd. Voor de gehele dienst voor 1952 is echter een tekort van 267 millioen te verwachten. Daar komt bij, dat in de militaire sector een achterstand ingelopen moet worden. De uitgaven van de werkloosheidbestrij- ding zullen het tekort nog verhogen. Het is allerminst zeker, dat de ramingen van de middelen zullen worden gehaald. De inkomsten van Invoerrechten en omzetbe lastingen bv. lopen terug. Ook ten opzich te van de kohierbelastingen past voor zichtigheid. Daarom is het onjuist te zeg gen, dat de belastingverhoging in het vo rige jaar ongegrond is geweest. Gezien deze situatie kan men mij niet met recht het verwijt van te sterke fiscaliteit maken, zo zeide de minister. De hogere belastingen zijn het mindere kwaad, dat wij omwille van het te behalen resultaat moeten aanvaarden, tenzij er een andere weg is. Een politiek van te sterke „austerity" zou ons echter de pro ductieslag kunnen doen verliezen. Heeft de zware fiscale druk interne investeringen onmogelijk gemaakt? De minister meende, dat dit niet het geval is. Het grootste deel van het Nederland se bedrijfsleven heeft zich in de laat ste jaren kunnen uitbreiden. De minis ter gaf echter toe, dat kleine en middel- bedrijven moeilijkheden hierbij onder vinden. Hij zei bereid te zijn zijn beleid te laten leiden door een menselijke fis caliteit. Als de wereldomstandigheden zich niet al te zeer in ons nadeel keren, mogen wij optimistisch zijn ten opzichte van een sluitende betalingsbalans. De export za' evenwel moeten blijven toenemen. Stimu lans daarvoor kan consumptiebeperking in eigen land zijn. Wijziging van het fiscale winstbegrip zoals door mr Regout (K.V.P.) was bepleit, achtte de minister niet mogelijk. Wel kon hij een verlichting van de accijnzen op sigaren in het vooruitzicht stellen. Zeer binnenkort zal een wets ontwerp worden ingediend waarin een aanzienlijke verlaging van de accünzen vooral op goedkopere sigaren wordt voorgesteld. De belasting op sigaren zal daardoor „nog lichter" worden dan vóór de oorlog het geval was, aldus de minister. Minister Lieftinck verklaarde, dat het regeringsbeleid „met voorzichtigheid'' ge richt is op het verlichten van belastingen op die gebieden, waar werkverruiming als effect gesorteerd zal worden. Voorts zegde hij toe, dat hij opdracht zou geven tot een studie over de moge lijkheden van het Duitse systeem van bouwsparen, dat door mr Regout was aan- jevolen. Een wetsontwerp inzake belastingsfacl- liteiten ten behoeve van charitatieve en culturele instellingen is eveneens in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Giften aan dergelijke instellingen, die gebonden zuilen zijn aan een bepaalde minimum- en maximumgrens, zullen mogen worden afgetrokken van de in komsten-, loon- of vennootschapbelasting. De aftrek mag niet meer bedragen dan 3 pet van het zuivere inkomen of van de zuivere winst. De aftrek mag alleen wor den toegepast op zuivere giften, d.w.z. giften, waaruit geen aanspraken volgen. Voor faciliteiten bij de belastingbetaling, zoals door prof. Molenaar waren bepleit, voelde de minister niet. De minister begon vervolgens aan een college over de staatsschuld. Hij gebruikte daarvoor de grafieken, die opgesteld wer den op een ezel naast de zetel van de Kamervoorzitter, toen deze onder luid ge lach bevestigend had geantwoord op de vraag van de minister ol „de ezel naast hem mocht worden geplaatst". Generaal Eisenhower voelde zich „wer kelijk opgebeurd", door wat hij bij zijn recent bezoek aan Turkije heeft gezien. Vóór zijn vertrek naar Stamboel, op weg naar Griekenland, zei hij, dat hij in Tur kije inspiratie had opgedaan en dat zijn besprekingen met Turkse militaire lei ders en staatslieden een diepe indruk bij hem hadden achtergelaten wegens de „moed, vastberadenheid en kennis van wereldaangelegenheden", die de Turken hadden getoond. Het vliegtuig, dat Eisen, hower van Ankara naar Stapï'ooel bracht, maakte een omweg om de opperbevel hebber een blik te gunnen op de forti ficaties langs de Bosporus, de door cte Russen zo begeerde toegangsweg naar de Middellandse Zee. Gisteravond is de ge neraal ln Athene aangekomen. Henri Erens zal evenals Max Croiset de Haagse Comedie gaan verlaten en het volgend seizoen bij het Rotterdams To neel spelen. Behalve dit Haagse tweetal komt dan, zoals wij reeds gemeld hebbien, ook Mag- da Janssens Rotterdams Toneel verster ken. Anderzijds lijdt Rotterdams Toneel ernstige verliezen, daar Richard Flink, Frits Butzelaar, Wim Hoddes en Jan v.d. Linden tot de acteurs behoren, die het volgend seizoen onder leiding van Flink, Kees Brusse en Mieke Verstraete de kern van het nieuwe Rotterdamse gezelschap De Rotterdamse Comedie" zullen vor men. Twee Kardinalen ernstig ziek. De aartsbisschop van Napels, kardinaal Ascalesi, en die van Bologna, kardinaal Nasalli Rocca, zijn ernstig ziek tengevol ge van een hartaanval. De lichamelijke toestand van beiden is echter niet van dien aard, dat voor ogenblikkelijk le vensgevaar moet worden gevreesd. Zfj zijn even oud, n.l. 79 jaar. NEDERLANDSE SCHEPEN. Abbekerk 6 v. Rottm n. Hamburg; Adm. TOESTBAEVREmGENDT VEE Gisteren hield de Fok- en Controle- vereniging „Kethel en Omstreken" haar vergadering in Café Van de Sande te Overscbie. Na voorlezing der notulen, jaarverslag en financieel verslag van de penningmeester werd het bestuurslid P. Hogerbrugge met grote meerderheid van stemmen herkozen. N. a.v. het jaarverslag van de heer J. C. Heinsbroek me^e,n wij nog op, dat vorig jaar in een 18-tal bedrijven der leden een storing ontstond m de gezond heidstoestand van het vee. Bedoeld wordt de mond- en klauwzeer, die dit jaar in veel ernstiger mate heerst. De controleur maande de leden aan niet na te laten van voorkomende gevallen rjj'dig de vereniging kennis te stellen, om de monsternemer niet tevergeefs te laten reizen daardoor geen onnodige kos ten te maken en vooral geen direct be- smettingsg'evaar te vormen. Thans heeft de vereniging circa 3000 koeien op het kaartsysteem ingeschreven. Het aantal ingeschreven kalveren, welke m het register voor jongvee staat geno teerd, bedroeg 1 Januari 1952: 723. Verheugend is het dat van de 96 aan gesloten leden 62 actief deelnemen aan de K. I.-methode. Dat de vereniging voor kunstmatige inseminatie reden van be staan heeft, blijkt uit het feit, dat de nieren naast meer uniformiteit van het exterieiv een hogere productiemogelijk- heid krijgen. Vervolgens betoogde de heer Heins- broek: Om een productie mogelijk te ma- kien, dienen ook de omstandigheden gun stig te zijn, zoals goed verzorgde voeding en niet minder.. zedelijkheid! Bereikte resultaten van de leden uit Kethel waren zeer bevredigend, hoewel men uit de statistieken kan waarnemen, dat het laatste jaar over de gehele linie een daling is waar te nemen. Een geringe daling, welke nog geen aanleiding tot on gerustheid geeft, doch die tevens een aanwijzing is dat een beter gemiddelde kan worden verkregen en wel door de slechtste dieren er uit te Btoten. Nog steeds kan men, a'dus de controleur, op oedrijven dienen vinden, die hun kost beslist niet waard zijn. Hij. die op de bovenste trede van de productieladder staat, heeft wel een be gerenswaardige plaats, ook zij die er direct onder staan kunnen de toets nog wel doorstaan; het gaat er nu maar om deze plaats te houden. De leden hebben dit zeker begrepen. Dat de inschrijving op de Rentespaar- brieflening onmiddellijk grote belangstel ling gewekt beeft bij de kleine spaarders in Schiedam, kan men niet zeggen. Het ugt ook niet voor de hand. Immers de arbeider, die eventueel voor een inschrij ving in aanmerking zou komen, is de weg raar de bank allerminst gewend en ook is hij te weinig vertrouwd met de beleg gingen om er spontaan aan mee te doen. Vandaar, dat bij de banken wel brochu res worden meegenomen en op het post kantoor hiernaar zelfs een levendige vraag bestaat, maar men kan aannemen uit enkele steekproeven, dat het tot eigenlijke inschrijvingen in Schiedam nog niet ge komen is. Er zijn echter banken, die deze ontwikkeling reeds hadden voorzien en die dus met deze Rentespaarbriefleningen de boer op gaan. Bij de werkgever trachten zij belangstelling te wekken voor bemid deling om via brochures in loonzakjes of via andere publiciteit de arbeider er toe te brengen in te schrijven. De categorie, waarvoor de ren'tespaarbrieflening be stemd is, zal eerst me,t de aard en de mogelijkheden ervan vertrouwd moeten zijn. Er kan daarbij natuurlijk niet genoeg °t gewezen worden, dat juist deze categori gewezen moet worden op de mogelijk"?; aan eigen stad het bedrag van inschrijv o ten goede te doen komen. ROTTERDAM, 5 Maart 1352. 4 Maart nam.: 75 ton schilfers Wanssum; 130 ton super Nijkerk; 200 ton ld. Zwolle; 200 ton ld. Hasselt; 90 ton papier Maastricht; 90 ton ld. velsen; 413 ton cellulose Arnhem; 140 ton grind Aardam; 3 X 2000 ton granen vletten; 2 X 150 ton kali Tilburg. Totaal 27 reizen, 13 vletreizen. 5 Maart voorm.: ISO ton kali Zevenbergen; 200 ton petr. cokes Windesheim; 400 ton cokes bries Beat; 373 ton stukgoed Zwolle; 'lu ,uf, fn^iröV'nrtïi i 400 ton zlnkerts Budel; 60 ton kalk Alblas- herstellende zijn en voor een flinke PJjrtij serdam; 209 ton klei Maastricht; 210 ton zullen zorgen met de overwinning. Deze haver Koudekerk, 245, 225 en 190 ton tarwe wedstrijd vangt a«n om 14 uur. steenbergen, diverse partijen fosfaat vletten Bonaire, Amsterdam naarGeorgetown, 5 Maart op 1320 mijl N.O. van Barbados, Johan van Oldenbarnevelt 6 Maart van Amsterdam te Sydney verwacht. Nieuw Amsterdam 5 Maart te N. York, Noordam, Rotterdam naar N. York, 5 Mrt op 780 mijt N..O. van Kaap Race. Oranje, Amsterdam naar Djakarta, 5 Maart van Suez. Waterman, Kaapstad naar Amsterdam, 5 Maart van Walvisbaai. Westerdam, N. York naar Rotterdam, 5 Maart op 400 mijl Z.O. van Kaap Race, Willem Ruys. Djakarta naar Rotterdam, pass. 6 Maart Kaap Bon. Zuiderkruis, Rotterdam naar Halifax, pass 5 Maart Cherbourg, Woensdagmiddag is "°g. afbe kende oorzaak brand u'tgeb en in pand Hoogstraat 252. Aan de Y°°f*«de bestaat dit gebouw uit 3 ver.P[P °P de begane vloer is kleding magazijn „House of England van de heer J, v. d. Plas en °p, 7e i,e Verdieping het reproductie en iicntürukbedrijf van de heer S. J. Ouwendijk. Aan de achter zijde uitkomende aan de Kuiperstraat is beneden de kelderruimte, waarin de kleermakerij is gehuisvest van „House of England"; hierboven ligt het club lokaal van „Fortuna Boys", terwijl daar boven de Vlaggenfabriek „Prima Nova" van de heer A. v. d. Windt is gevestigd. Over de gehele diepte van het perceel zijn op de bovenste verdieping clubloka len van de Ver. „Onder Ons" gelegen. De brand werd ontdekt d'oor d'e heer A. Kattestaart, die om kwart over vijf de kachel ging aanmaken in de club lokalen. Hij bemerkte toen een doordrin gende rook in het atelier van de vlaggen fabriek, w^hr op de tekenkamer het vuur reeds om zich heen greep. Onmiddellijk werd de brandweer 8e~ aiarmeerd, die onder leiding van de ondercommandant, de heer T. Maat, het vuur aantastte Met 5 stralen, waarvan 3 aan de zijde van de Kuiperstraat en 2 aan de voorzijde, wist men het vuur te bedwingen. De Vlaggenfabriek brandde vrijwel ge heel uit. De meeste costumes van ..House of England" konden in veiligheid wor den gebracht. De waterschade is echter grooot, vooral in het lokaal van de groot, vooral in het lokaal van de „Fortuna boys" In het lokaal van de Jiu dens materiaal, dat niet verzekerd was. Ook hier is veel waterschade. Te half zeven kon de brandweer in rukken. Op het terrein van de brand waren o.m de wethouders Buis en de Bruin aanwezig. De politie zorgde voor een goede afzetting. de Ruyter 4 te Par; Aegir 2 ta Cefcu»;, W' 5 v. Waterford, n. Dublin; Akkiumdyk 3, mijl NW. v. Fremantle; Albert D 5 geankerd tm Limfjord; Albtreo 5, 250 mijl ZW. v. Kaap Frio; Alblasserdyk 5 te Hamburg; Aldabi 5, 200 mijl Z. v. Las Palmas; Aletta 5 v. Port Swettenham n. Telok Anson; Alhena 5 bij St. Pauls Rock; Alja 5 bij Holtenau; Almdyk 5, 840 mijl ZW. v. Santa Maria; Ampenan <i te Djakarta; Amsteldiep 5. 450 mijl N. v. Azorén; Amsteldyk 8, 280 mijl NO. v. Azoren; Andyk 2 te Tampico; Anna Henny 5, 10 mij! N. v. Tunis; Annenkerk 6 te Genua; Atends- kerk 8 te Hongkong verw.; Argos p. 5 Gibr.; Aries 5. 50 mijl NO. v. ouessant; Armilla 8 te Sa'igon; Arnoudspolder 5, 50 mijl ZW. v Ouessant; Atlas 5, 25 mijl W, v. Beachy- h'ead; Audacia 6 op de Gironde. Banka 3 te Grangemouth; Barbara 3 v. Arklow n. Newport; Bintang 1 te Portland (Ore); Blitar 3 te Savona; Blydendyk 8, mijl Z. v. Kaap Race; Borelli 2 te R°"ff 5 Borneo, 5 v. Colombo n. Amstm; Bornr bij Bristolkanaal; Boskoop p. 5 Bard Brandans p. 5 Wight; Breezand p- grou- sant; Britsum 5 dwars v. plymou»1. wersgracht 5 dwars v. Gotland. Neder Caland 5 bij Land's End;Cvae"w caltev land p. 5 Malta. 14 te Rottm '«w 1cal'tex Pernis p. 5 Algiers; Caltexthe Hague 5, 130 mijl ZW. v. Cyprus; c?"'ao sa„ E p'. 5 Pantellaria; Castor p. 5 ?eram 3 ta ratpii 4 od de Tvne; ceram j te Genua; cfstula 5 v. Soutamptonn Plymouth; Cleo- dora p. 5 Soembawa n. ladju, Corilla 5 v. Fsperance Baai n. Surabaja, Curacao 3 te MDagnyr°2 v. immingham n. Halmstad; Delfshaven 5. 500 «tblZOy. at. Pauls Rock; nelft 8 v. Lebu n. Talcahuano; Delta 5 v. Havre n. Honfleur; Deni 5 te Rendsburg; Deo Duce P' a L'zaI'd n. Emden; Doklaan p. 5 Finisterre' Dongedyk 6 v. Bremen n. Antw.; Draco P- 6 Ouessant; Drente 9 te scmarnn® verw.; Duivendrecht 5, 230 mijl z v. Kaap Aguilhas. Edam 6 v. N. York n. Hotiim; F,ems 5 geankerd bij Egersund; Eendracht 5. 80 mijl kW. v. Ouessant, 2 via Bremen en Hamburg te Rottm vewr.Elisabeth B 4 te Runcorn; Elsenburgh p. 6 ouessant; Ena 5, 70 mijl W. v Terschelling; Enggano 5 nog te Bahrein; Erinna 5 Singapore n. Nagasaki; Esso Amsterdam'5 v. Rottm n. Aruba; Esso den Haag 7 te Aruba verw.; Europa 4 te Imming- ham. Farmsum 5, 260 mijl ZO. v. ell. Sable; Felipes 5 bij eil. Anamba; Fen 2 te Rouaan; Friesland (KRL) 8 te Aden verw. Ganymedes 6-te Paramaribo; Garoet 5 ter rede v Setnarang. Haarlem 5, 240 mijl N. v. Azoren; Hagno 0 geankerd ln de Baai v. Dublin; HaulerwuK 5, 270 mijl ZO. v. Bermuda; Heelsum a Houston; Helder 6 te Colon; Hennes 5 ou Sombrero: Hilda 4 te Immingham; Ho ces p. 6 de Smalls; Hoflaan 5 te Gh Hondsbosch 3 v. Garston n. F°J"„en verw Inspec. Mellema 7 te DuirkerMn verw. .Taeoba 2 te Rouaan; Jaga J Maria- Tnlia (KRL) 5. 120 mijl ZW. V. Santa Maria Julia Mary 5, 60 mijl W. v. ouessant, Juipter 5 v, Alexandrië n. Iskenderun. Kedoe 10 v Colombo verw Kertosono 6 te Aden verw.; Kieldrecht S V Rottm n. Japan; Kortenaer 6 te Grangemouth verw.; Kota Agoeng a te Port Sa d verw.; Kota In ten 5 v.- port Said. 15 te Rottm verw. Kunlabori's v. West Hartlepool n. de Tyne; Kuwi 3 te Dublin. Laagkerk 5. 120 mijl Z. v. Kunfida; Lang- koeas verm. 6 v. Makassar n. Surabaja; Larix 4 v waterford n. Newport; I.awak 5. 900 mijl z v. de Eandwich eil.; Llssekerk 5 v. Genua Basra: Loppersum 5 te oRttm; Luna 5 v. Algiers n. Antw.; Lutterkerk 5 v. Rottm n. Antw.; Lyra 4 te Londen. Maas p. 5 Khelidona; Maashaven 6 te Recife; Macuba 5 ter rede v. Pulu Sambu; Madoera 5, 480 mij! NO. v. Zanzibar; Malea 5, 50 mijl NW. v. Flnlisterre; Mapia p. 5 Beachyhead; Marahton 3 te Garston; Mar- kelo p. 6 Dakar; Marken verm. 6 v. Galves ton n. Nederland; Marpessa 5, 150 mijl O. v. Dondrabead: Meeuw, 4 te Ardrossan; Meike 6, 25 mijl zw v. Finisterre; Mellskerk 5, 300 mijl Z. V. Kaap Palmas; Mentor 5 te Gibr.; Michel Swenden 4 te Dundee; Mirza 0. 240 mijl O v. Dodrahead: Modjokerto 8 te Aden verw.;'Monica 4 te Belfast; Muiderkerk 150 mijl NO. v. Mogadishu; Murena 5, 220 mijl ZW. v. Okinawa; Mutua Fides 5 ge ankerd op de Tyne. Neeltje B 5 in Drontheimfjord; Nettie ter rede v., de Tyne; Nieuw Holland 5 y- Djakarta n. Singapore; Nimrod 4 te swan- sea; Nomadisch p. 4 Lizard n. F°we?,' rtn Oberon 5 v. Port au Prince n. "lI5 fln Plata; Oceaan 2 te St. Nazalre; Omala mijt ZW. v. lochin; Ootmarsum Jf Orleans; Orestes 6 te Port au Prince Overijssel 6 te Colombo verw. „„f-uhaai- Pacific 5 geankerd in de Falmouthbaal, Papendrecht 5, 360 mijl ZW. v. pa»"' mount. 6 te Immingham verw.. - Requejada; Peter Swenden P- J Luimy e Piet er Geertruida 5 in de .Golf v. Biscay e n IJmuideen; Polydorus 5 -f /V?eno tol te Lalaja; Ponza 5 te Wilhe mshaven Prins Bernhard 5 v. Dieppe - derik Hendrik 6 te Gandia Prins Frederik Willem p. 5 Kaap Spartelt. Puns Johan Willem Friso 5, 400 mijl NW. v. Azoren; prins Maurits 5 v. Rottm n. Huil; prins Willem V. Oranje 5 te Valencia; Prins Wil lem III v. Carthagena n. Rouaan; Prior 5. 40 mijl W. v. Ouessant: Pygmalion 5 v. port of Spain n. Georgetown. Radja 5 te Halifax; Refuge 1 4 te Liver pool; Regulus 4 v. Holy Head n. Falmouth; Rema p. 6 Lowestoft- Remmert 6, 20 mijl UW. v. Ouessant; Roelf 6 te Bordeaux: Rottl 5 v. Genua n. Makassar; R. p s. 5 l»ij Hul- bert's Gat; Ruys 5 630 mijl NO v. Tristan Da Cunha; Rijnhaven 3 te Malaga. Salland 5. 520 mijl zww. v. Teneriffe: Samarinda 2 te San Francisco; saiawati 5 80 mijl NW. v. Sabang; Santa Lucia 5, 35 mijl NO. v. Ouessant; Saroena 5 v. Pladju n. Singapore; Schiedyk 5. 330 mtjl No. v. Madeira; Shamrock 5, 50 mijl O. v. Kiel; Singkep 2 te San Francisco; Slamat 5 v. Rottm n. Antw.; Sliedrechit p. 5 Kaap San Rocas; Soestdyk 5 te N. York; Sommeisdyk 5 v. N. Orleans n. Houston; Stad Haarlem te Vlaardingen; Stad Leiden 5, 240 mijl NW. v. Finisterre; Straa.t Soenda 5 te Kobe; Strabo 9 (n.m.) te Amstm verw.; Sumatra 5. 240 mijl ZO. v. Socotra; Sunetta 5, 1150 mijl ZWW. v. Azoren; Swartenhondt 6 te Surabaja verw. Tallsse 5. 430 mijl ZDO. v. Socotra; Tara- kan 5, 370 mtjl ZW. v. Land's End; Tegelberg 5, 250 mijl N. v. Tritson da Cunha; Ternate p.. 5 Finlisterre; Teucer 6 te Surabaja verw; Themisto 5 550 mljl NO. v. Azoren; Tiba p. 5 Royal Sovereign; Tibia p. 5 Gibraltar; Tilly p. 5 Cuxhaven, n. Gent; Timor 6, 40 mijl N. v. Land's End; Tjiluwah 6 te Dja karta verw.; Tomori 5, 150 mjjl ZW. v. Land's End: Trompenberg 5 V. Rottm n. Hamburg; Twee Gebroeders 5 dwars v. Dieppe. Urmajo p. 5 Start Point n. Rottm. Vera 5 in Oslofjord; Vrijburgh 5 v. Londen n. Rottm. Waal 5, 530 mijl NO. v. "Barbados; Water- land 6 te Montevideo verw.; Wegro 6 op de Humber; Westland 5, 270 mijl Z. V. Teneriffe; Westpolder 6 te Antw.; Westward Ho 3 te Cardiff; Wieldrecht 5 bij Runsal Jebel; Wim 6 te Ipswich verw.; Winsum 5. 180 mijl Z. v. Kaap St. Vincent; Winterswijk p. 5 Finis terre; Wota 6 bij Thyberun. IJscsel p. 5 Gibraltar. Nagekomen tijdingen: Algarve 6 te Guernsey verw.; Alphacca 5 te Norfolk; Amstelkerk 5 te Amstm; Axel- dyk 5 te Havre. Bill S 5 te Yersey, verm, daarna n. Londen; Bloemfontein 6 te Antw.; Boschfontein 5 v. Adenn n Mombassa. Chama 4 te Mena al Ahmadi; Corona 5 v. Uddevalla n. Kiel; Daje Bohmer 5 te Kopenhagen; Danae 5 v Oran n. Rottm; Davina Goekoop 5 te Wor kington; De Ruyter 5 te Birkenhead: Dierner- dyk 5 v. San Francisco n. Rottm; Dora p. 6 Brunsbuttel, n. Rouaan; Douro 5 v. Malaga n Lissabon. 'Elisa 5 te Marseille. Fedala 5 V. Bordeaux n. Casablanca; Fre;.i 5 v Preston n. Teignmouth; Friesland (SSM) 7 tp Amstm verw.; Frisia 5 te Shellhaven. Glashaven 7 t.e Gothenburg verw.; GordiaS 5 v Thessaloniki n. Izmir. Haskerland 6 V. Goole n. Harltngen; Hast IV 5 te Hull; Hector 5 v. Tel Aviv n. Haifa; Heemskerk 5 v. Blyth n. Hayle; Henrica verm. 7 v. Manchester n. Lissabon; Hestia 0 te Bremen. Import 1 v. Vera Cruz n. Coatzacoalcos; fngeborg 6 v. Bremen n. Hamburg; Ittersum 5 v. New Orleans n Amstm. Jan Kreumer 7 te Londen verw. Kitty 5 te Grangemouth; Kota Baroe 5 te WLertv* te Vestervik; Leuvehaven 8 nog te Gnthpnhm-2- Lievevrouwekerk 5 te Antw.; Loordrecht 5 te Genua; Lutterkerk 6 te ^Maaskerk 6 v. Bordeaux n. Dakar; Marne 5 te Hamburg; Merwede verm. 6 v. Havre n, Rottm via Antw.; Midas 5 v. Catania n. Venetië; Mirzam N. 5 te Nantes; Mtzar N 5 v. Antw. n. Rostock. Nassauhaven 6 te Gothenburg; Nelly 6 te Antw.; Nero 5 v Napels n. Livorno; Netta 5 te Agadir; Niobe 5 te Kotka; Noord verm 6 v. Sta-nlow n. Partington; Nottingham 5 v. Leith n. Harllngen. Phrontis 5 v. Bremen n. Amstm; Pmrses Wilhelmlna 8 te Londen. Rika 4 te Berwick. Schi-ppersgracbt 6 v. Rottm n. Londen; Servus 5 te Port Talbot; Slamat 6 te Antw.; Soemba 5 v. Liborune n. Casablanca; Spes verm. 6 v. Bergen n. Arendal; Spora 5 te Londen. Teiresias 5 te Bintang: Titus 5 v. Ham burg n. Bremen; Ton S 6 te Londen verw.; Tromp 7 te Southampton verw. Utrecht 6 v New Westminster n. Manilla, Van Brake! 5 te Newcastle; Vrede 5 v. Wismar n. Cork. Westkust 5 v. Kingslynn n. Middlesbro; WeWstlaan 5 v. Hamburg n. Bremen; Wieken burgh p. 5 Ouessant; Wolandia 4 te War- nemunde. IJstroom 6 te Portsmouth verwacht. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. ALCYONE HOPE 2 V. Hampton Roads. AMERICAN JUDGE 2 v. N. York. AMERICAN LAWYEIR 2 v. Philadelphia. ARRAIOLOS v. Mozambique, 2 v. Dakar. AU-3UST BELMONT 2 v. Hampton Roads. BEAUREGARD V. Mobile, 23 te Houston. BECKY v. Levant. 2 v Napels BENGAL V. Bombay 1 - 'ia Amstm5' dathajuna wiards 23 te Seviila. pwitBE 2 v. Baltimore. CLAN MACINTOSH v. Calcutta, 3 v. Kakinada. v flamingo v. Cathagena, p. 2 Gibraltar. FLORA v. Levant, 26 te Catania. FIRIEDENAU 1 v. Hampton Roads. QRANADA v. Istanbul. 1 te Algiers. INDIAN TRADER v. Calcutta. 2 v. Madras. IVAN KONDRUP 3 te Lissabon. voor Dordrecht. KAMBO'DIA v. Japan, 3 V. Cebp. KETI CHANDIRIS v. Fremantle 2 v. Gibraltar KINA v. Japan, 2 te Penang. KRONOLAND v. Japan, 2 te Singapore. LEV ANTE 1 v. Istanbul. LOCH AVON v. Vancouver, 2 te Liverpool. LOJDE VENEZUELA V. Santoa. 2 te Lissabon MAIDENHEAD 1 V. Hampton Roads. MAJORIAN 28 V. Mena al Ahmadi. MANCHURIA v. Calcutta, 3 te Colombo. M'0'RTAIN t v. Yokohama. MOWE V. Izmir. 25 V. Samo. NEW TEXAS vertrekt 8 v. Liverpool, via Antw. en Hamburg. QRFEO 2 v. Baltimore. ROBERT MABRSK 2 V. N. YOTK. ST. HELENA 1 v. Santiago (CUDa.j STB MERE EGLISE 2 V. D®yao' THUNDE'R'BIRD v. Galveston, 5 te Houston. TRAJAN v. Burutu J UD ar' WAiR HAWK 3 V. N. xora WESTSEE 2 v. Hampton Roads. TE AMSTERDAM VERWACHTE buitenlandse schepen. r a-rcill 25 V. Lome, SolTE MONCAYO 2 v. Aguilas. HOOGWATER te ROTTERDAM. 7 Maart: le tij 44 2e tij 14.29 u. WATERSTAND TE DORDRECHT. Vrijdag 7 Maart 1952; le hoogwater 2.35. 2e hoogwater 15.09; le laagwater 10.06, 2e laagwater 22.52. WATERSTANDEN VAN 6 MAART. Rheinfelden 2 77 (+0.401: Breisach 2.17 (-1-0.37); Straatsburg 2*80 (+0.17); Maxau 4.45 (+0.17); Mannheim 3.50 (+0.2S); Mainz 3.41 (+0.09); Bingen 2.46 (+0.U. Caub 2.76 (+0.14); Trier 2-14 (+0.01); Coblenz 3.13 (+0.09); Keulen 3.29 (+0.13); Ruhrort 5.'.6 (a-0.08); Lobith 11.75 (+0.05); Nijmegen 9.51 +0.09): Arnhem 9.27 (+0.11); Eefde (IJssel) 4.35 (+0.05): Deventer 3.31 (+0.05)- Monsin 55.80 (onv.); Visé 5145 (-i-0.08); Borgharen 41.85 (+0.11); Belfeld 12.65 (von.); Grave (beneden de sluis) 5.35 (+0.13). Namen 1.45 (—0.43.) SLEEPBEDRIJF Humber 5 van Stamboul naar Gibraltar. Poolzee 5 van Aden naar Alexandrië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2