Nieuws uit STAD en OMTREK Democratisch? Socialistisch! INTERLOCK Reportage van-horen-zeggen Buitengewoon dienstplichtigen worden niet opgeroepen De Kantonrechter hield zitting Noch acoustisch experiment, noch romantiek-renaissance geslaagd Remarquede chroniqueur van het gruwelijke Bloembollen-exporteurs zijn ongerust Plaats en taak van leek Herenmodemagazijn TIMCO V- J Is de vrijheid ook U iets waard? VLAARDINGEN Minister Staf in de Eerste Kamer Geen wijziging in de verlofregeling Burgemeester chauf feerde „onder invloed" d.u.w.-arbeiders weer Veertig doden bij autobusongeluk Joegoslavische volkskunst DONDERDAG 13 MAART 1952 PAGINA 2 VOORJAARSSHOW BERVOETS VAN MACHINEGEWEER GEVONDEN SLAGER ZWAAR GEWOND DIEFSTALLEN TE SCHIELIJK GESTOPT Bijzonder belangrijke K. A. B.-avond HET FESTIJN VAN DE LIJN JE UGD-RODE-KRU IS- VERKEERSBORDEN BURGERLIJKE STAND vanaf fl. 1.98 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazelzet. PLICHTMATIG SPEL VAN U.S. O. MEEVALLER VAN 1' M1LLIOEN politiespoetvereniging Kroniek der gruwelen Vechtende gemeenschap Het appèl waarmee de roman begint wordt onderbroken door alarm voor een luchtaanval. En met dat alarm is de hoop op verlossing ingeluid. De hoop, het enige wat dat murw-geslagen, uit geteerde mannen overblijft, geeft hun Haagse rechtbank sprak veroordeling uit Geen plaats voor Derde Weg AAN HET WERK ALER STELDE STRAAL MOTOR IN WERKING Revisie geschiedt nu in Delft PASSAGIERSSCHEPEN PERSONEEL NOG NIET ONTSLAGEN FOTOGRAAF lichtte ROTTERDAMMER op ZEESLEEPBOOT TE WATER GELATEN Uitgebreide collectie in Haags Gemeentemuseum ONEERLIJKE WERKSTER VEROORDEELD Groothandel werd voor duizenden guldens bestolen CONTINGENTERING UIT- NED. VRACHTENMARKT VOER NAAR ENGELAND ZEER NADELIG Naar „Het Vrije Volk" uit betrouw bare bron verneemt, is op de bestuurs vergadering van S.V.V. besloten, dat deze eerste-klasse voetbalvereniging met al haar honderden leden uit de S.B.L.O. zal treden. Gisteren zou de S.B.L.O. van dit be sluit schriftelijk op de hoogte gesteld zijn. De aanleiding tot deze door „Het Vrije Volk" opzienbarend genoemde stap zou liggen in het conflict, dat zich momen teel tussen de S.B.L.O. en de Gemeen telijke Sportcommissie afspeelt. Nu rijzen er toch wel een paar vragen n.a.v. dit bericht. Toen gevraagd werd of er bezwaren waren tegen het jaar verslag, dat wij Zaterdagavond uitvoerig citeerden, werd door de heer Eising wel gesuggereerd, dat alles tegen S.V.V. ge richt was, maar hij heeft bij de vraag of het goedgekeurd was, zich niet verder laten horen. Hij had zich tegen kunnen verklaren. Dit is niet gebeurd. De heer Hofman heeft zich niet in het bestuur van de S.B.L.O. herkozen gezien. Toch was de stemming geheel open. P.P.S.C. had de heer Kooyman candidaat gesteld en ondanks het feit, dat de heer "Hofman met nadruk verkiesbaar was voor alle vier de te vervullen posten, is hij op elke post afgestemd. De vraag, of deze gang van zaken het S.B.L.O.-bestuur welgevallig was met het oog op het conflict met de Sportcommis sie, is geheel buiten de orde van de demo cratische gang van zaken, zoals deze zich op de vergadering heeft geopenbaard. P.P.S.C. had ook een candidaat gesteld als er geen kwestie S.B.L.O.Sportcom missie was geweest en dan was de moge lijkheid aanwezig geweest, dat de heer Hofman ook verdwenen was. De heer Baris van Hermes-D.V.S. zei immers, dat het tijd werd, dat sommige oudere mensen hun plaats eens aan jon geren afstonden. De stappen, die S.V.V., als het bericht in „Het Vrije Volk" juist is, van plan is te nemen, wijzen wel zeer sterk op het onvermogen zich bij de beslissing van de meerderheid neer te leggen. „Als zij onze zin niet doen, lopen wij weg". Dit poli tieke chantage-argument is in het geheèl| niet vreemd in de kringen, die zich demo-j cratisch socialistisch noemen. Het is ech ter wel opvallend, dat men °P deze wijz- nadrukkelijk bevestigt wat wij eerder] schrijven, dat deze hele zaak sterke poli tieke achtergronden heeft. Men keurt geen jaarverslag af, maar men ziet later wel zijn candidaat weg gestemd. Nu past men om verder in het gareel mee te lopen en verdwijnt. Laten wij een ogenblik aannemen, dat er fouten gemaakt zijn van de zijde van het S.B.L.O.-bestuur. Waarom dan deze niet ter vergadering naar voren ge bracht? AlSis waartoe men in staat is gebleken, was het kinderachtig aandoende argu ment van de heer Elzing, dat men de heer Hofman wilde weghebben, omdat het een S.V.V.-bestuurslid was. Dit argument heeft de voorzitter van de S.B.L.O., de heer Leenderts, zo gron dig van elke steek ontnomen, dat men er nu slechts des te meer waarde aan gaat hechten. Deze waarde, dat. het clubbe lang van S.V.V. het enige, maar dan ook het allerenige is wat voor de heren be staat. In het bijzonder voor de heer Elzing, die in de raad juist dan het woord voert, als dit belang bedreigd wordt. Nu moet men niet ménen, dat wij iets, maar dan ook iets tegen S.V.V. als voet balclub hebben. Men kan beter weten. Wij signaleren een geest onder de be stuurders, die allesbehalve gunstig kan zijn voor de uiteindelijke bloei van de vereniging. Het collectief minderwaar digheidscomplex, waarmee zij ook „in politicis" behept zijn is nooit gezond voor een vereniging. Zeker niet, als het ertoe leidt, dat een bestuursbesluit reeds wordt aangekondigd als honderden sport beoefenaars omvattend zonder dat deze er hun mening over hebben uitgesproken en nog minder als men met getaldwinge landij aan zijn gram probeert te komen in een zaak, die veel te ernstig is, om neergehaald te worden tot het niveau van de kwantitatieve of de kwalitatieve gelijkhebberij. „Het ligt in de verwachtingen, dat de athletiek-afdeling van S.V.V. eveneens zal uittreden", schrijft „Het Vrije Volk" verder. Na dit alles lijkt ons deze con clusie juist. De athletiek-afdeling ge bruikt velden van S.V.V. en mag in het clubblad meeschrijven. Ongehoorzaam heid wordt duur betaald. Dat de heer Hofman het ere-ïidmaat- schap, hem vanuit en door de vergade ring van de S.B.L.O. niet door het bestuur bij algemeene, dankbare en spontane stemmen toegekend, wellicht zal weigeren, zet de kroon op een werk, waarin men blijk geeft het democratische spel zelfs op sport- en eer-gebied niet te verstaan. Op Maandag 17 Maart a.s, vinden in Musis Sacrum weer twee shows plaatis van N.V. Kledingmagazijn Gebrs. Ber- vo-e-ts. Het vori-g jaar is in Schiedam ge start met de nieuwe najaarscollectie en leen bleek,' hoe groot het belang was van leen tijdige voorlichting over de komen de tendenzen in de kleding. Ook nu iweer is Schiedam het vertrekpu et van ren show. die heel Nederland zal door gaan en die primair bedoeld is als een voorlichtingsshow van de .gangbare en direct verkrijgbare modellen. De shows zijn van 3 tot 5 en van 8 tot 10 uur. In de advertentie in dit blad worden nadere bijzonderheden over de ze Voorjaars- en Zomer schouw der col lectie bekend gemaakt. De show zal van een commentaar wor den voorzien door Mevr-. H. Elias-Smit, die ook het vorig jaar een belangrijk aandeel 'n het succes had. Bij het uitbaggeren van de Raam heeft men een granaathuls en een machinege weer opgehaald. De herkomst is onbekend. De Politie kon ons tenminste geen nadere inlichtingen verschaffen. Zal dat ding naar het Museum of naar de Nat. Reserve gaan? De 56-jarige slager In 't V. uit Vlaar- dingen stak zonder op of om te kijken gistermiddag om ongeveer half drie de Vlaardingerdijk ter hoogte van de Slacht huislaan over. Hij werd gegrepen door de auto van C. uit Naarden en geschept Ondanks krachtig remmen wérd C. ver volgens tegen de grond geworpen. Hij bleef liggen. Een ambulance van de G.G en G.D. was spoedig ter plaatse. De man heeft vermoedelijk een schedelbasisfrac- tuur, een hersenschudding en enkele bloe dende wonden. Na in het Gem. Ziekenhuis in Schiedam verbonden te zijn, is hij naar het Gem. Ziekenhuis in Vlaardingen tei verpleging overgebracht. Op de Korte Haven is een bermlamp van de auto van dokter II. gestolen. Vannacht kwam B. uit Rotterdam, die op een fabriek aan de Hoofdstraat werkt tc.f de conclusie, dat zijcj colbertjasje met een portefeuille inhoudende 85 gestolen was. Gisterenmidag remde op de Rotter damse Dijk ter hoogte van pand 251 een auto om een voorbijganger te laten instappen. M.> die de wagen bestuurde. hield te wsini.g rekening met het hem a dh ter op komende verkeer, zodat D., on danks krachtig remmen op zijn achter kaft schoof. De voorkant van D. s auto was zwaar beschadigd. Het bestuur laat weten: Vrijdag 14 Maart a.s., 's avonds 8 uur wordt er in het gebouw R.K. Volksbond een lezing gehouden door onze nieuw benoemde districtsbestuurder George de Vos, voorheen landelijk voorzitter van de K.A J. Deze avond is belegd in het kader van onze beleving der studie te Voorhout, terwijl de lezing als titel draagt: „De Plaats en d-e Taak van de leek in de Kerk". De Vos is behalve een prima spreker een aangenaam intens en komt voor het eerst in Schiedam om kennis te maken met onze afdeling. Verder geven wij gaarne-een ieder die belang stelt in onze beweging de gelegenheid .deze avond bij te wonen. Deze bijéénkomst is toegankelijk voor alle leden (ook de dames zijn van harte, welkom). Het onderwerp wat onze be stuurder zal behandelen is voor onze le den van het grootste belang, vooral ge zien in het raam van de algemene ver vlakking op godsdienstig terrein. Na de lezing is er gelegenheid tot hel stellen van vragen- Bereid door Uw aan wezigheid en Uw bestuur en onze dis trictsbestuurder een mooie avond. Tot Vrijdagavond 8 uur. Het festijn van de lijn. dat tot vier maal toe in Musis Sacrum is geviera, is een aangelegenheid voor de dames alleen geworden Aangezien d-s venijnige griep, die momenteel een aanval op veler inge wanden doet, onze vrouwelijke feestgan ger in spe aan bed kluisterde, zijn wij dus niet in staat een ooggetuigeverslag ie geven. Het was immers een festijn, dat niet de mannen gold. Wat wij echter aan reacties gehoord hebben, was zeer prijzeód. De Fa. Kroon, die onlangs de Oranjegalerij mede be trok en de Wala Beha en Corsettenfa- brieken hebben de dames op uitsteken de wijze een inzicht, gegeven in de nood zaak van een goede ondergrond; in de kansen, die er ter verbetering van ver schillende figuren toestaan; i!n- de moge lijkheden, die er voor de dracht van gewone en avondkleding besloten liggen. Dat geen kledingstuk, geen japon, geen sweater en geen bruidsjurk nog tot hun recht kunnen komen zonder een juiste vormgeving van het lichaam door beha en corset, w-erd ondubbelzirjnig tgeuD- monstreerd. Dat daarbij op verrassende v/iize gezorgd was voor het strelen van de" ■■mede smaak, maakte deze show tot een* gebeuren, dat door honderden da mes is gevolgd. Men kon geen plaatsen genoeg maken cm de belangstellenden tevreden te stellen- Het Wala Sroeciaaltouis beeft zich de dank van tal van dames verzekerd. Op initiatief van het Ned. Jeugd Rode Kruis zijn in de Technische School aan de St. Liduinastraat zeven verkeersbor den vervaardigd ten gebruike voor en kele lagere scholen. Deze borden, die dank zij een vernuftige installatie van contacten en lichtpunten een uitstékende methode voor verkeersonderwijs geven, zullen Maandagmiddag 17 Maart a.s. om 2.30 uur door de afdeling Schiedam van het Jeugd Rode Kruis worden aangebo den aan de Wethouder van Onderwijs, de heer H. Sabel, in het .gebouw van het Rode Kruis aan de Lange Nieuwstraat. GEBOREN: Johanna C. d. van B. v. d. Moer én Th van Rijswijk; Alfred H z. van C. I. Wikkeling en A. A. Bonimbie; Jan A. z van J Bosman en J. C. Folst; Yvonne B. M. d. van J. H. Brandenburg en F. A. G. Gödde; CtttrMiaan J. z. van S. A. J. van Gerven en M. Over de Vest; Rosette d. van W. J. van Gerven en R. van Mazij'k; Bauke z. van B. van Zwol en M. Kortland. OVERLEDEN: C. van Wagtendonk, 78 jaar weduwe van J. Triel; H. Wessel, 69 jaar vrouw van J. C. Korteweg; H. den Dunnen 50 jaar. Advertentie Tijdens de verbouwing Broersvest 79. 't Is eigenlijk geen wonder, dat zoveel flinke kerels emigreren naar Canada. Australië enz. De Jan Salie-geest, waar van vele volksgenoten blijk geven, zou eigenlijk al op zich zelf voldoende reden zijn om de benen te nemen. Ieder weet, wat er in de wereld te koop is. Ieder weet, dat we al jaren leven op de rand van oorlog en vrede. Ieder weet ook. wat er op het spel staat, als het onverhooot tot een wereld conflict kornt. Maar de jonge kerels cue onze vrijheid binnenslands zouden ku-n- nen en moeten verdedigen, laten voor een deel verstek gaan. Gelukkig slechts voor een deel. want er is nog een groot aantal flinke mannen, dat er zich op voorbereidt om. als 't moet. huis en haard te ver dedigen Er worden vele uitvluchten gezocht om zich aan de plicht en de verantwoorde lijkheid tegenover ons volk en het eigen gezin te onttrekken. Zo is er óók de uitvlucht, dat, als de* oude B-V.L. maar weer was teruggekomen men dan wel zou hebben meegedaan. Maar men kan toch weten, dat de B.V.L. niet terug kon komen, enerzijds, omdat deze een apparaat in handen van de re gering was, uitsluitend gericht tegen bin nenlandse woelingen en anderzijds, om dat de vrijwilliger van de B.V.L., optre dende tegen een buitenlandse vijand, op grond van de voor oorlogstijd geldende bepalingen, aangemerkt zou worden als franc-tireur? Als de regering de oude B.V.L. had doen herleven, zou de orga nisatie daarvan dezelfde zijn geweest als thans ae Nationale Reserve. Ttnslotte blijft er van deze bezwaren niets anders over dan het feit, dat de oude naam is verdwenen. Ondergetekenden, die vanaf het begin deel hebben uitgemaakt van de B.V.L. hadden de oude naam ook liever terug gezien, maar men gaat toch om een sim pele naam zijn plicht niet verzaken! Onze plicht is duidelijk: de vrijheid en alles wat daarmee samenhangt, is in ge vaar. Wie dwingelandij en terreur op onze Nederlandse grond niet duldt, sluit zich onmiddellijk aan bij de Nationale Reserve. Daar is onze plaats, om op die wijze de wacht te betrekken bij de drem pel van ons huis. poe het voor het te laat is, want de tijd dringt! De Gewestelijke Commissie van het Nationaal Insttituut Steun Wettig Gezag voor Zuid-Holland Z.-Oost, De Voorzitter, J. A. J. JANSEN MANENSCHIJN De Secretaris, C. VAN HEESEN. DAOBIAD VOOR SCHIEDAM IN OMStNfKfN 74ste Jaargang No. 21794 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in he gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven u. Schiedam. Telefoon Administratie bbmz. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.v. De Courant De Maas o ode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie ot bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advmtentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bt) vooruitbetaling AUe advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Wij hebben ons gisteravond gevoeld, als de sportverslaggever, die geen kans zag om |het veld op te komen en uit de reacties van het publick binnen de omhei ning maar opmaakte wat er eigenlijk aan de hand was. Men kan van ons dan ook niet ver wachten, dat wij een bespreking van het concert van gisteravond kunnen geven zeker niet van het deel voor de pauze omdat wij onmogelijk eerst de Grote Kerk konden gaan doorzoeken naar een plaats, waar wij zoiets als een. goede ontvangst hadden. Het experiment om het orkest achter in de zuiderbeuk te plaatsen is een volledige mislukking geworden. De acoustiek. die nooit ideaal zal worden voor orkest, was nu slechter dan ooit. Bovendien gaf deze opstelling aanleiding tot een sterke ver spreiding van de toehoorders, zodat ook dit de acoustiek niet ten goede kwam. Al zullen wij dus graag toegeven, dat wat wij gehoord hebben, iets geheel anders kan zijn geweest dan wat onze buurman beluisterde er vallen nog wel 'n paar algemene opmerkingen te maken. Allereerst die van de programma-keuze. Met uitzondering van de Variations Sym- phoniques zag het er droevig uit. De banale „Sturm und Drang"-muziek van „Les préludes" heeft in de oorlog al een nog raarder bijsmaak gekregen, maar als men dan Liszt nog niet eens geeft wat Liszt's is, d.w.z. nadruk, zwoelheid en vooral effect, dan wordt het nog onver teerbaarder. De opvatting die de dirigent hiervan had, was te netjes en te steil. De tempi werden te langzaam en te breed gehou den, waardoor de spanning verdween Vooral bij het plichtmatig musiceren, dat het U.S.O. deed om de eenvoudige reden, cat dit geen opgave meer is voor een zich respecterend orkest. Men diene nie: te vergeten, dat het jonge en uitnemende c'irigentencorps, dat voor 'bet U.S.O. stond en staat, met name Van Otterloo en Hupperts er een geestdriftig en de moder nen predikend instrument van heeft ge maakt, dat begrijpelijkerwijs niet warm kan lopen voor Liszt en nog minder voor Saint Saëns. De goede Camille schreef „J'ai donné, tout ce que je pouvais donner.... ce que j'ai fait alors je ne le referais plus". Hei is jammer te moeten ondervinden, dat het beste wat hij gegeven heeft en dat hij nooit zou verbeteren onvoldoende blijkt om nog te boeien. Mdh kan niet zeggen, dat de man geen gaven bezat, maar als hij een gebrek bezit, is het stotteren. Hij is zo verschrikkelijk blij met de vondst woord niet, want men ontdekt passages, die louter bestaan uit het afwisselen van toonschalen en het echogewijs door het orkest heen laten springen van solistische trekjes. Het duurt eindeloos eer hij op gang is en het duurt weer even lang voor hij aan een eind kan komen. Hij is de predikant, die op honderd verschillende manieren precies hetzelfde zegt. De enige keer, dat een groep werkelijk een passus te spelen krijgt, die men constructief en lijn-krachtig kan noemen, is die lijn week, sentimenteel en larmoyant. De orgelpartij, gespeeld door Jacq. Bekkers, is obligaat en dit „je-kunt-haar-spelen, je-kunt-haar- weglaten" was een duidelijke vingerwij zing naar de betekenis er van. De Variations Symphoniques, gespeeld door Henriëtte Bosmans, duidden op een verschil van mening tussen orkestleiding en soliste over het snelle laatste deel. Dat alles ineenliep, kon de soliste niet hel pen. Dat dit klare stuk muziek dit lot moest ondergaan, is erg: vooral, daar het een hoogtepunt van de aivond had moeten worden. Als toegift op het hartelijke applaus, dat het aanbieden van twee boeketten bloemen als dank ondersteunde, speelde de soliste het Adagio uit de le Orgelcantate van J. S. Bach voor piano bewerkt door Dame Myra Hess. Het is te hopen, dat zo spoedig mogelijk de Julianakerk weer ter beschikking zal komen van de Toonkunstconcerten en dat de dwaalwegen naar de krachten der laat romantiek zo spoedig mogelijk zullen wor den verlaten voor de open heirbanen, die cok eens leiden naar modern werk. De jonge Nederlandse dirigenten zijn daar niet afkerig van. Wordt gebruikt voor aflossing en bet nieuwe Raadhuis De uitkering aan onze gemeente we gens or.'dernsmingstoelasting over 1950 is door de minister van financiën ver hoogd met 544.140. Krachtens de gel dende bepalingen, zal over de jaren 1951 en 1952 een zelfde bedrag worden uit gekeerd, zulks ter compensatie van de vervallen onder nem ing stoel a s t mgDaar üe begroting over 1950 sloot met een batig saldo en dit voor de begroting 1951 eveneens wordt verwacht, terwijl pc begroting 1952 sluitend is, betekenen deze uitkeringen een extra 'bate van f 1.632.420. Nadelige begrotingssaldi van voorgaarde jaren zijn verrekend met de overschotten vanaf 194-8 en dit voorzich tige -beleid heeft geleid to-t een verste viging van de budgetaixe positie van onze gemeente. B. en W. willen nu van dit „extraatje" van f 1.632.420 ongeveer 1/3 gebruiken voor extra afschrijving op in, vorige jaren gsdian-e kapitaal3u.!tga(ven voor geldelijk improductieve doeleinden. Hier door zal de begroting in de komende jaren worden ontlast met rond 67.000 aan kapitaalslasten. 't Restant wil 't vol- iege bestemmen voor de uitbreiding var» het raadhuis, aangezien de behoefte aan ruimte "voor het bestuursapparaat steeds dringender wordt. De lasten, verbonden aan dit nieuwe raadhuis, zullen zodoen de voor de gemeente beperkt blijven tot de jaarlijks terugkerende kosten van onderhoud, maar hier staat tegenover een directe besparing op herhaaldelijke extra-kosten van voorlopige voorzienin gen aan de oude panden, waarin de se cretarie thans is ondergebracht. Boven dien ontgaat de begroting zodoende een last van 70.000 >per jaar, die daarop zou drukken indien op de normale wijze 1.100.000 voor Stadhuisbouw bestemd zou worden. B. en W. zullèn nu de raad voorstei len om van het totaalbeschikbaar ge komen bedrag van f 1-669.420 1.632.420 en 37.000 rente), 569.420 te gebrui ken voor extra-afschrijving op algemeen be'heer en eigendommen-, niet voor d-e openbare dienst bestemd en liet restant ad f 1-100.000 te bestemmen, voor uit breiding van het raadhuis. NIEUWE GARAGE. Op het terrein van de voormalige ir-ellkfabriek „Emaus" wordt door Den Otters 'bouw- en handelmaatschappij voor rekening van de heer J. v. d. Kooy te Schipluiden een grote 'garage gebouwd van pl.m. 600 M2. oppervl. en plaats bie dend voor de stalling van 30 personen auto's, met showroom en bovenwoning. Deze garage wordt voorzien va.i een mo derne doorsmeerinridfati'wasgelegen heid voor de auto's, grote werkruimte, magazijn en kantoor- Voorts worden door genoemde bouwmaatschappij op de hoek van genoemd plan aan de Kethelveig nog 2 winkelpanden gezet met bovenwoningen. De totale opper vlakte van het te bebouwen terrein 'be draagt in totaal 1200 M2. De winkels 'krijgen ieder 'n oppervlakte van 90 M2. Het geheel zal worden uitgevoerd in gele baksteen. Dinsdag is in tegenwoordigheid van de heer en mevr. v. d- Kooy en familie leden de eerste steen gelegd voor de garage. Het woord werd 'hierbij gevoerd door de heren v. d. Kooy, Witberg, opzichter en A. Hofman. R.K. GEM. ZANGKOOR „ST. CECILIA" Het bestuur van bovengenoemde ver. is thans alis volgt samengesteld: geestelijk adviseur kapelaan H- Beek; je voorzitter C. Walters: 2e voorzitter P. J. Suyker; le secretaris L. v. d. Linde^A ®ec^et®fis W O'dijk; le penningmeester K. Bruin- zeéls; 2e penningmeester X van Vliet en bibl. G. Jansen- JAARVERGADERING V.B.L.O. In de jaarvergadering van de Vlaard. Bond voor Lichamelijke Oefem-ng, welke wegens ziekte van de voorzitter, werd geleid door de heer A. Hartog, heeft de heer M Goumare afscheid genomen als secretaris van d-e V.BL.O. De heer Gou mare is benoemd tot hoofd van het Gemeentelijk Sport bureau had in verband hiermede de wéns te kennen gegeven, dat een ander &n p aa a z"u innemen in de V.B.L.O. De heer R. H. Kuiper w-erd van 2e nu le,s"0"dn als nieuw bestuurslid werd „e^ozen de^ heer Wigman. De heer Goumare werd w'®Sehs zijn verdienste voor de Ban'd tot ere-lïd be noemd en namens het ^'e,rn een sport-encyclopaedi-e aain=eboden, ter wijl uit de vergadering waarderende afscheidswoorden werden gesproken door de heer Klinkenberg. Voor het afsluiten van een collectieve ziekte- en ongevallenverzekering voor de leden der aangesloten verenigingen bleek weinig belangstelling te bes aan. VLAARDINGS SCHAAKGENOOTSCHAP Het le drietal van V.S-G. 'beeft na het uitspelen van 6 afgebroken partijen gelijk gespeeld met O.D.I. Uitslag was 5-5 De laatste wedstrijd tegen N.RSV 2 werd gewonnen door V.S-G- met 4li— 5%. Door deze uitslagen heelt v.b.G. het hoofdklassesc'hap geprolongeerd. Het Vlaardingise Politie-elftal speelde I1 1 TX- «I1.r.II«<I /1/in4 ryïn. Alweer een roman over concentratiekampen, nog wel geschreven door een buitenstaander, naar gegevens uit de tweede hand. Met deze verzuch ting van twijfelachtig eomplimenteuse aard zal Remarque's nieuwste hoek „De boog der sterken" worden ontvangen. Zoveel oud-gevangenen hebben eigen ervaringen uit de martelkampen in schriftelijke notities weergegeven dat er nauwelijks plaats over lijkt voor een beroemde emigrant die zijn onmiskenbaar talent voor deze gelegenheid gevoed heeft met getuigenissen van anderen. Wat dit laatste betreft,, er zijn auteurs vooral behaald is bij het meest sensa- ,::i f-iobnlncfriool rlr-,v mm9nló7Prc mf»n met een uitzonderlijk sterk indringings- vermogen in de wereld van anderen; in feite is natuurlijk iedere romanschrijver dit, maar meestal ligt in de figuren die hij schept een flinke dosis van zijn eigen levenservaring opgesloten, In geen enkel romangenre zal deze dosis eigen ervaring zo groot zijn als in de reportageroman, waartoe men Remarque's boeken kan re kenen. Hier wordt, persoonlijke ervaring van het verhaalde bijna tot een noodzake lijke voorwaarde. Maar hebben ioe in John Ilersey's „The Wall" niet een recent voorbeeld van een reporageroman-van-horen-zeggen, adem benemend alsof de schrijver eigen bele venissen vertelt? Remarque is in dit op zicht met Hersey te vergelijken. Beiden vervullen de functie van medium voor treffelijk. Zij zijn in staat mededelingen van anderen zo in zich op te nemen dat zij ze als persoonlijk doorleefd kunnen weergeven. Hun werk is een soort gesu blimeerde journalistiek, beschrijving om getoverd tot verbeelding; al behoort het niet tot de hoogste voortbrengselen der literatuur, het behoeft zeker niet als sen sationeel maakwerk genegeerd te wor den. Want men kan over Remarque den ken zo men wil, men kan zijn succes verdacht vinden omdat het wellicht het verplichte Duitse volkslied doet zin gen met een gloed die de kampleiders verbaast doch door niemand der gevan genen wordt misverstaan. De hoop smeedt hen tot een eenheid, een gemeen schap vechtend voor het allerlaatste, bruggelioofd dat hen met het leven bindt. Deze o"m het naakte bestaan worstelen de gemeenschap heeft Remarque op be klemmende wijze uitgebeeld. Hij heeft daarbij niet geideaiiseerd. Het zijn wer- kelijk mensen, waarmee hij het kamp be volkt, geen feilloze belden die als hun behoudsinstinct tot het uiterste wordt beproefd alleen aan hun makkers denken, maar redeloze misdadigers als het er op aan komt de honger te stillen. Ook de grove ruwheid der kampleiders krijgt een menselijke achtergrond in de figuur van Neubauer die thuis, ontdaan van zijn macht zónder verantwoordelijkheid een benepen, in 't nauw gebracht mannetje Remarque's vertelkunst komt wellicht het sterkst tot uiting in de manier waar op hij geleidelijk de spanning der nade rende bevrijding in het kamp verhevigt. Daardoor kreeg zijn boek een opgang, daardoor kon hij gestalte geven aan de gedachte die zijn roman beheerst: hoe onvoorstelbaar strak de boog der ellende gespannen kan worden voor wie zich geestelijk sterk voelt. „De boog der sterken" is uiteraard een roman die het stempel van de tijd draagt. Maar die niettemin voldoende afstand genomen heeft van de uiterlijke kamp historie en voldoende nadruk oo het blij vende, het menselijke legt om een lezers- schare die de meeste oorlogsboeken al lang moe is nog te boeien. In zijn genre verdient het een plaats op de voorgrond, ergens in de buurt van John Hersey. Dat het geen boek voor de jongensschool is behoeven wij niet met argumenten te staven. tiebeluste deel der romanlezers, men kan tegen zijn voorkeur voor het schrij ven van de kroniek der gruwelen een stijgende weerzin voelen, zijn laatste boek is in al zijn gruwelijkheid van een soberheid, die ver staat van sensatie zucht. en van een verbeeldingskracht die een gespannen lezen mogelijk maakt. Het zal velen tegenstaan nog weer eens met hun neus op de verschrikkingen van de concentratiekampen gedrukt te worden. Remarque bespaart zijn lezers inderdaad niets aan afgrijselijke onbarm hartigheden: het lot der gekwelde en ge pijnigde skeletten in een Duits Joden kamp kwam ons zelden zo nabij als nu het verbeeld werd door iemand die de oorlog overzee doorbracht. Maar het boek heeft een hogere bedoeling dan romanti sering te zijn van bet afgrijselijke. een onbegrijpeiij.-e geestkracht. Er veert N a y_ Dg der sterken„ do0r Erich iets op in deze uitgeholde geesten, ei Marja Remarque Van Holkema en springt een vonk over die hen plotseling Warendorf, Amsterdam. De Haagse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de burgemeester -van Wor- merveer, de 49-jarige J. L. tot .f-250 boete, subs. 25 dagen hechtenis. 1 jaar voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van drie jaar. De burgemeester werd door de recht bank schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde ieit, namelijk dat hij in November van het vorige jaar onder drankinvloed met zijn auto op de ogen- bare rijweg heeft gereden. Deze zaak werd veertien dagen geleien met gesloten deuren door de rechtbank behandeld. voor de competitie Ie klasse M.P.S.B- te Leiden tegen de Leidse politie-mannen. Onze stadgenoten wo-nnen me1 o n Rust stand 21. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen in J)1JZT<™derr? gevallen dienst doen: dr tah,off, Verpl. Chassëplein 6a, tel- 3562dr p. C. Dwarshuis, Schied.weg 89. tsl- Ge opend- Westerapotiheek, Voorstraat 53. tel. 2683. Minister Staf acht het thans niet ge wenst de lichtingen van buitengewone dienstplichtigen op te roepen, wel is het zijn mening, dat deze categorie jonge mannen moreel verplicht is ook een bij drage te leveren. Zij zouden zich moeten melden bij de een of andere militaire of burgerlijke reserve-dienst. Het is niet 's ministers bedoeling de huidige verlof regeling te wijzigen. Wel kan het nodig zij.n dat op Zondag door meer militairen dienst wordt gedaan. Dit zeide de bewindsman hedenmorgen in de Eerste Kamer tijdens de beantwoor ding van de opmerkingen die gisteren in de Senaat waren geipaakt bij de behande ling van de begrotingen 1952 van Oorlog en Marine. Ook minister Staf was. van mening, dat de Nederlandse jongelui te weinig aan dacht besteden aan hun lichamelijke con ditie. Aan een ontwerp van wet voor een tijdelijke vaccinatie-verplichting voor ge heel het leger en de vloot wordt door een commissie gewerkt. Grote aandacht wordt besteed aan een goede discipline. De wederinvoering van de groetplicht voor sergeanten-majoor en de sergeanten eerste klas moet nog niet tot de korporaals worden uitgebreid. Er wordt een bijzondere tegemoetkoming overwogen voor de bouw van militaire tehuizen bij de nieuwe legerkampen. Het Nederlands Detachement Verenig de Naties op Korea is inderdaad enige tijd beneden de sterkte geweest door af lossingen. Nieuwe contingenten zullen het bataljon zeer binnenkort weer op normale sterkte brengen. De aanmeldingen zU" thans zeer bevredigend. De minister verklaarde de waardering voor zijn beleid op hoge prijs te stellen. De NATO zal nimmer het instrument van agressie zijn. Ook niet van een preven tieve oorlog. Voor een beweging als de Derde Weg" is geen plaats. F.r is geen wrevel of verzet bij het officierenkorps tegen samenwerking in internationaal ver in band. zoals onlangs in een artikel „Ons' Leger" is gesteld. De bewindsman deelde de voorkeur van jhr mr Ruijs de Beerenbrouck van de NATO boven de Europese Defensie Ge meenschap. De overgangsperiode naar de E.D.G. zal zoveel mogelijk worden bekort. Het beheersorgaan zal dus zo spoedig mogelijk In werking treden. Ten aanzien van de opmerkingen van oud-minister Shinwell merkte minister Staf op, dat daarmee het Engelse regeringsstandpunt niet is weergegeven. Het ligt niet in de bedoeling tegenwaar den van vroeger verkregen L Marshall hulp te bestemmen voor militaire doel einden. Er zijn geen aanwijzingen, dat andere landen door Amerika met priori teit worden behandeld bij maleriaal- leveringen. De minister verklaarde goede hoop te hebben, dat het materiaal er zal kómen. Van net ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting vernemen wij. dat de 45 DUW-arbeiders uit Twiske, die tijdelijk waren uitgesloten, op 24 Maart a.s. weer aan het werk zullen mogen gaan. Zij zullen dan precies een maand uitgesloten geweest zijn. De reden hiervan was, dat zij op 25 Februari j.l. zonder de vereiste toestemming het werk een uur te vroeg hadden verlaten om deel te nemen aan een herdenking van de Am sterdamse Februaristakingen. Door de DUW- autoriteiten was hun van te voren uitdrukkelijk medegedeeld, dat een ontijdig verlaten van het werk ernstige gevolgen zou hebben, die zij zelf zouden hebben te dragen. TT f»no-p| CTPViPfl lzustpr met spoed naar een stervende ont- XiCClClC11C1U Gd. boden, had de eerste de beste fiets ge- I pakt die zij krijgen kon, want zelf had Het was een goedkope dag vo yl zij er geen en was zon(jer zich te verge wissen van de lichtapparatuur naar het opgegeven adres gefietst. Tot op de Broersvest. verdachten van het kantongerecht. Na enkele vrijspraken in gevallen van ver keersovertredingen kwam de verpleeg ster M. H. uit de Dr Noletstichting voor het koperen roetje. Zij had zich daags tevoren op de hoogte gesteld van de situatie, maar ondanks, dat haar verze kerd was, dat het niet „griezelig" zou zijn, waagde zij de tocht niet alleen. Met twee collegae, allen in vol ornaat, schre den zij te elfder Ure binnen, nauwelijks het vermoedend wettigend, dat verpleeg sters tot de armlastigen dezer samenle ving behoren. Op 3 Januari te 20.20 uur was zuster H. op de Broersvest aangehouden. Zij .iPL- had geen licht op haar fiets. Ondanks het van een thema dat hij "er eindeloos op verhaal, dat zij deed, had de agent haar kan variëren, al is dit misschien toch het toch bekeurd. Zij was nl. door de hoofd- Gistermiddag stelde de chef v®geger luchtmachtstaf luitenant-generaal ?/eder. I. A: Aler, te Delft -de eerste m Der_ land gerevideerde Rolls de 20 went" straalmotor in werking efstand juist aldaar gereed gekomen ^ht. Deze van de Nederlandse Luch worden in d straalmotoren, die gebruik h t Gloster „Meteor" jagers^^ mando luchtverdediging. ejand verzon- verre ter revisie naar E»^ Zon den worden. De te Dftraalmotorenwerk- Silats is°thlnfin staat deze werkzaam heden geheel over te nemen hetgeen een aanzienufke nj'dsbesparmg ten gevolge zal hebben. Tinnaire 12 v- B9rbados na« Amsterdam. CoS W-^ndié maar Amsterdam, 13 le P'lndrapoera 12 van Dia'karta naar Rtoter- d^euw Amsterdam 12 te Havana. Oranje, Amsterdam naar Djakarta, 12 van C<Rvndam, New York naar Rotterdam, 12 op 12W mijl zw. van Seiijy. Sibajak, Djakarta naar Rotterdam, pas seerde 12 Alexandrië. Waterman, Kaapstad naar Rotterdam, pas seerde 12 Dakar, 15 te Las Palmas verwacht Willemstad, Cristobal naar Amsterdam, 13 van Southampton via Antwerpen. (Van onze Amsterdamse redactie) In aansluiting op ons bericht van S1®" terem dat een lederwarenfabriek m de hoofdstad door belastingschulden ge noodzaakt was om in overwegin'° e ne" men om het gehele personeel te on slaan, omdat de fiscus beslag legde op de in ventaris, kunnen wij meedelen, dat gis teren slechts op de machines van de fabriek in de Van Ost-a,cies beslag is gelegd en niet op de voonaad materiaal De directie hoopt nog op een aanneme lijke regeling mei- scus, zodat het ontslag van het personeel geen doorgang behoeft te v inden- De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde vanmorgen de Delftcnaar L. A. H.> '"'"Staaf van beroep, conform de eis een iaar gevangenisstraf met af trek. waarvan een half jaar voorwaar delijk- H. zou enige tijd geleden een Rotter- dami-'e zakenman hebben opgelicht, door middel va,n fraaie verhalen over een zo genaamde ui-tvinding, waardoor papier transparant en waterdicht gemaakt zou kunen Worden, wist hij van deze Rot er- danise relatie een schrijfmachine los te krijgen Deze schrijfmachine verdween en H werd kort daarna in de kraag ge grepen en voor d-e officier geleid. Bij de werf „Gusto", v. fa- fa. A. F. «mulders te Schiedam is gisteren m-e goed gevolg te water gelaten de motor- zeesleepboot „Loire", in aanbouw voor L Smit Co's Internationale sleepdienst té Rotterdam Het schip is 40 meter lang. De motor installatie zal bestaan uit een 8-cyiind.er 4 takt Werkspoor-Dieselmotor met een vermogen van 1350 I.H.P., ter wijl de sleepboot leegvarend een actie radius van 15.000 mijl zal h-ebtoen. Tot de uitrusting zullen behoren d-e normale moderne navigatiemiddelen en zware bergingspompen. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. L. Langelaar-fciicht, echtge note van de 'hoofd-ingenieur van de rederij. Op zeshonderd kilometer van Lima, de hoofdstad van Peru, heeft zich een- ern- stig autobusongeluk voorgedaan, waarbij een veertigtal personen om het leven is gekomen. De autobus stortte in - een ravijn, doordat de bestuurder in slaap was gevallen. Eén passagier,-die het on geval zag aankomen, wist bijtijds uit de bus te springen. In speciale wagons van elk 15 ton is in Den Haag de Joegoslavische tentoon stelling van volkskunst aangekomen, na een reis door een deel van Europa, Waaronder Scandinavië en Engeland. De tentoonstelling zal van 20 Maart tot 4 Mei in het Haagse Gemeentemu seum te bezichtigen zijn. Eeuwenoude costuums, tapijten, hout snijwerk, ceramiek en kunstvoorwer pen van leder en metaal zullen er een indruk geven van de rij'ke schakering van het volksleven in dit land. Een aantal banden met Joegoslavische muziek. die op de tentoonstelling ten gehore zal worden gebracht, enkele te ertonen films en een zestigtal schilde rijen van Joegoslavië's nationale schil ders, Zendka Serti-c, vormen een speciale primeur voor Nederland. Totaal bevat de expositie ruim 1500 stukken die een waarde van 20 millioen dinar vertegen woordigen. Woen.l'.aig 19 Maart zal de expositie -geo-pend worden door de Joegoslavische gezant in Nederland, M. Jakssic. De kantonrechter keek haar in de eer lijke ogen, zag dat zij de waarheid sprak en ook de ambtenaar, die ex professo en ogenschijnlijk ex persona zeer sceptisch is, viel voor de betrouwbaarheid van sluier en verhaal. Schuldigverklaring zonder strafopleg ging was zijn conclusie. De kantonrechter sloot zich hierbij aan en liet zelfs de ver maning om voortaan toch een beetje be ter uit te kijken achterwege. Triomfan telijk stapten de drie „plegen" de zaal uit. Haar beroep had haar gered. De reddende engel had Vrouwe Justitia noch jaloers, noch geheel blind bevonden. De Rotterdamse rechtbank veroordeel de vanmorgen de 29-jarige werkster L- B. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Zij zou in 1951 ten nadele van de N.V. Kotterdamsche engroshandel en fotogra fische artikelen een aantal statieven, kleittbeeldcamera's, electrische scheerap- paraten, belichti-ngsmeters en verrekij kers mef een verkoopwaarde van zes a zeven duizend gulden hebben ontvreemd. De eis luidde een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek. Twee personen, die enkele van de ap paraten van haar gekocht zouden hebben en ieder een jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich hoorden eisen, werden ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek voor een hunner met een voorwaardelijk gedeelte vam 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar ROTTERDAM, 12 Maart 1952. 11 Maart nam.: 95 ton anthraciet Middel burg; 100 ton schroot Weesperkarspel; 250 ton kali Steenbergen; 100 ton id. Werken dam; ïoo ton id. Oudenbosch; 270 ton meel Amsterdam, 527 ton haver l.-varen: 100 ton borax Winschoten; 79 ton blik Krommenie; 85 ton kunstmest Doesburg; 100 ton castor- Pitten Geertruidenberg; 300 ton grind Aar- dam. Totaal 37 reizen, 16 yletreizen. 12 Maart voorm.; 230 ton kali Weert; 130 ton id. Nederweert; 40 ton kalk Alblasser- dam; 155 ton kolen Afferden; 1360 ton id. Geertruidenberg; 10O ton super Middelburg; 166 en 162 ton kali Breda; 600 ton stukgoed Amsterdam: 2 X 500 ton suiker Stampers gat. Ofschoon men in kringen van Neder- i landse bloembollenexporteurs nog geen zekrheid heeft over de vraag, in hoeverre de export naar Engeland zal worden gei 1-miteerd als gevolg van de afgekondigde invoerbeperkingen, verheelt men niet dat de gevolgen van deze hernieuwde contin- gentering voor de bloembollenexport zeer nadelig zullen zijn. Op het ogenblik gaat de afgifte van uitvoervergunningen in Nederland ge woon door, doch te verwachten valt dat spoedig een andere regeling zal moeten worden vastgesteld. Zou de invoer thans geheel worden stopgezet, dan zou dit een einde maken aan de voorjaarsinvoer, die wel niet zo belangrijk is als de najaars- invoer, doch niettemin een betekenisvol kwantum vertegenwoordigt. De grote slag voor de Nederlandse exporteurs komt echter in de nazomer, wanneer de eigenlijke, voornaamste export begint. Dan moet men immers weer een contin- gentering tegemoetzien, die onaangena me herinneringen wekt aan jaren voor 1951. Men had voor 1952, dat reeds als top jaar voor export was aangemerkt, een uitvoer naar Engeland geraamd die alle vorige jaren verre zou overtreffen. De totale uitvoer was in 1950 100 millioen, in 1951 120 millioen. Engeland had daarbij het leeuwendeel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2