eurs Geen vrouwen op de belasting academie Persberichten STEMMING ZONDER VEEL STEMMING PAGINA 3 Kalmthoutse Heide wordt niet geschonden Huwelijkskansen vormen een beletsel met commentaar Katholiek appèl Heftige critieh Ontzenuwd Meewerkenmaar.... Harry Prikker. OPNIEUW 75 PERSONEN ONTSLAGEN KINDJE SPEELDE MET LUCIFERS BONN: Goochelen met Acteurs wisselingen Met deze constellatie „een noodge- timmerte" noemde prof. v. d. Bergh het gaat dan het volgende toneelseizoen beginnen. Over verder strekkende plan nen om een werkelijk coördinerende een heid in het Nederlands Toneel te bren gen is in dit stadium nog niets te zeggen. Wel is ons uit de reactie van het be stuur op de vele vragen der persvertegen woordigers bijvoorbeeld over de theoreti sche mogelijkheid van de opkomst van een nieuwe op hoog artistiek peil staande toneelgroep en de kansen van zo'n groep op subsidie, gebleken dat men niet a priori geneigd is de status quo in de toneelconstellatie te handhaven. Men wil ondanks de grote bevoegdheden een soe pele samenwerking en voor de toekomst een open oog voor alles wat het Neder lands toneei kan bevorderen. Zonder nu onmiddellijk enthousiast te worden over een organisatie die het to neelbedrijf dan toch maar in een keurslijf van ambtelijke bepalingen knelt en die dan toch maar begonnen is met de pijn lijke amputatie van het traditierijke „Co- media", moeten wij zeggen dat de mede delingen van prof. v. d. Bergh en de zij nen ons vertrouwen geven dat de T.C zich zal ontwikkelen tot een lichaam dat het toneelleven leiding kan gaan geven zonder dodende uniformiteit en zonder aantasting der artistieke vrijheid. Principiële bezwaren heeft minister Lieftinck niet tegen het toelaten van vrouwelijke candidaten te* de rijksbe lasting-academie te Rotterdam. Dat heeft hij ruim een jaar geleden in de Kamer medegedeeld. Maar desniette min zullen er toch geen meisjes kun nen gaan studeren, 't Is te riskant met het oog op het huwelijk. Aan de candidaat-surnumerairs wordt nl. eeii tegemoetkoming in de pension kosten gegeven van 600 per jaar en de surnumerairs krijgen gedurende plm. 30 maanden een salaris van 2292 per jaar. In totaal wordt dus per student een tegemoetkoming gegeven van 4% maal f 600. plus 2M maal 2292 is 8430. In verband met de grootte van deze kosten mag echter worden verwacht, dat de belastingadministratie gedurende een geruime tijd profijt van deze uitga ven heeft. By vrouweiyke surnumerairs staat dit allerminst vast, want de kans is groot, dat zq binnen korte tijd, nadat zij haar studie hebben beëindigd, in het huwelijk treden. Mannelijke stu denten daarentegen voldoen nagenoeg allen aan bovengenoemde verwachting, zodat het tot nu toe niet nodig is ge bleken voor hen een regeling te tref fen die hen zou verplichten tot terug- EEN DOEL en een zeer belangrijk doel van deze krant is volbloed katholicisme kweken onder alle standen. Maar dan met kloeke mannen en vrouwen ook naar buiten, deel nemen aan het openbare leven en ons doen gelden. Niet om ons zelf, maar om als zuurdesem te werker ter wille van de zaak Christi. Daarom verheugt het ondergetekende ook, dat bij de Unesco katholieken van zich hebben doen spreken. Het ging daar in Parijs over het schrijven van eer. „Geschiedenis ver mensheid". De betrok ken instanties der Unesco hebben zich na het katholiek appèl bereid verklaard meer katholieken als correspondenten en des kundigen op te nemen. Aanpakken maar. EEN HEVIG debat over het werk en de positie van katholieken in de redactie be gon omstreeks Kerstmis. Toen verscheen in de „New York Times" een beschouwing over de beslissing, welke de Unesco had genomen ten aanzien van de geschiedenis der mensheid. Dit artikel wekte hevige verontwaardiging in katholieke kringen Het leidde tot heftige critiek. Deze gold niet de uitgave van de geschiedenis zelf. doch het feit, dat de man, die de sleutel positie bij dit werk inneemt, een erkend agnosticus is. uitgesproken gekant tegen de Katholieke Kerk. En verder, dat een overwegend deel der medewerkers open lijk een soortgelijke houding aan de dag legt. De uitgave-commissie bestaat uit de volgende leden: Dr Ralph Turner (Amerika), voorzitter; prof. P. B. Car neiro (Brazilië); Julian Huxley (Enge land); Carl J. Burckhardt (Zwitserland! Charles Moraze (Frankrijk); C. K. Zurayk (Syrië); Maria Praz (Italië)Silvio Zavala (Mexico) en Homi Bhabba (India). Dat was een katholieke bom in de Unesco-gelederen. Paapse stoutigheid. De nationale commissie van de Verenig de Staten voor de Unesco kwam in ver weer en probeerde aan te tonen, dat d-e vrees der katholieken ongegrond was. Vooreerst trachtte zij zich uit de impasse te redden door te beweren, dat het werk geen officiële uitgave der Unesco was dat de katholieken de zaak verdraaid voor stelden en dat in feite verscheidene katholieken in de redactie-commissie zit ting hadden. De katholieken waren vni gemakkeiyk in staat de z.g. rechtzettingen van de nationale commissie te ont zenuwen. Noch Moraze (Frankrijk) noch C. Zurayk (Syrië) bleken serieuze katho lieken de eerste staat in Frankrijk be kend als materialist, de tweede behoort tot de schismatieke Orthodoxe Kerk Huxley blijkt hoogstens protestant te zijn De tijd van de luren zijn we ontg'-oeio We laten ons niet meer in een hoek;? drukken. De katholieken blijven voorts va me ning, dat een objectieve weergave dr geschiedenis uitgesloten moet worden 2. acht doch zij zullen door in ruime <r.u" medè te werken trachten te bevorderen dat de „Geschiedenis der Mensheid" ook aan de Christelijke geschied-beschouwing recht doet wedervaren. Dus het beste maken, dat er van te maken is. Doch de hevige discussies in de Angelsaksische wereld hebben waarschijn lijk ook de bereidheid om katholieken on der de medewerkers op te nemen, ver groot. Hetgeen uit de komende onderhan delingen zal moeten blijken. En daarom was het katholiek appèl weer goed. Volbloed katholicisme, om hoog en naar buiten, geestelijke opgang. Niet tevreden zijn met klaverjassers-men taliteit, waarvan ik gisteravond nog las in de „Gong". De N.V. Halbertsma's fabrieken voor houtbewerking te Grouw moest de vorige week een aantal personen ontslaan en op ■wachtgeld zetten. Thans heeft de N.V. zich wederom genoodzaakt gezien tot ont slag over te gaan van 75 personen, van ■wie velen reeds lange tijd bij het bedrijf in dienst waren. Ook voor deze werkne mers was een wachtgeldregeling aange vraagd, doch dit werd door Den Haag af gewezen. Het 3-jarige dochtertje van de familie v. d. H. te Achterveld is gisteren, toen het met ,ucifers speelde, in brand ge raakt. Het twee Jaar oudere zusje wist haar mede te slepen naar de werkplaats van haar vader. Deze slaagde er met veel moeite in de brandende kleertjes te do ven. doch liep zelf ook ernstige verwon dingen op. Met zware brandwonden over dekt werd het meisje naar een zieken huis te Amersfoort overgebracht. (Van onze bijzondere correspondent) Toen Comedia buiten de To neelcoördinatie werd geplaatst, heef1" de T. C. haar best gedaan de spe Iers die dit wensten elders onder te brengen. Zoals wij gemeld heb ben blijft Comedia, ongesubsidieerd, bestaan, maar een aantal leden gaat over naar andere groepen Het A. T. G. zal vermoedelijk Rie Gilhuys, Vera Bondam, Bep Ver- sluys en Joan Remmelts in zijn gelederen krijgen waarvoor een subsidierest van extra 7500 zijn deel wordt John Gobau komt bij de Ned. Comedie en Magda Janssens, zoals men weet, bij Rot terdams Toneel. Verder zijn vrij wel geen mutaties in de gezelschap pen te verwachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3