^AT EUROPA NOG NIET BEREIKTE u-Amerikaanse landen door onverwoestbare bandenaaneen Kalme pols en weinig kiespijn D.H.C00R51 Luisterbijdrage in hoger beroep Installatie nieuwe Haagse hoofd commissaris van politie Het leven van Wendelmoet van Monnikendam Eendrachtig werken voor beter leven Bewonderenswaardige historische roman van Jan Mens Veevoederrantsoe nen verlaagd Zaterdagse mijmeringen Europa vóór geweest Rotterdamse Officier van Justitie acht betaling verplicht Onderwijzers worden gekeurd Observator Opslagplaats uitgebrand ZATERDAG 15 MAART 1952 PAGINA 3 Het oude Europa is thans met man en macht bezig, de oude droom te verwezenlijken van een Verenigd Europa. Niet de droom van een Karei de Grote, om heel het continent onder één seepter te verenigen, of die van een Karei V, die een rijk wilde stichten, waarin de zon nooit onderging. De NATO is een poging, om de „Verenigde Staten te vestigen, voorlopig dan nog van West-Europa, die elk afzonder j zo vrij mogelijk blijven en in staat, hun eigen leven te leiden, in militaire en economische samenwerking. k nauwe elal&gebouw winkelbetimmeringen verbouwingen voorhaven 101 - lel 34971-39612 Verenigd door een onverwoestbare band Strijd tegen rood Wegens nieuwe regeling ziekteverlof Ook een Nederlands belang Slechts één belangrijk product Guatamala. voormalig Indianenrijk Twaalf dialecten Ook hier maakt eendracht macht cn Maar en tot in de puntjes verzorgd te hebben voor de openingsdagI ons iets begrijpen va» wat n onder Terefijnzinnige toon Boeiende gebeurtenissen Per 1 September met 10 pet Aanzienlijke schade Daden gevraagd Oostenrijk offerde ook Kordaat En mor ven 9 ie Verenigde Staten van Noord-Antenna vooral de handhaving evenmin van e^t Natuurlijk zweven de idealisten de Verenigde Stalen van voor ogen, waarvan het ontstaan en voorat ue een weldadige leien dakje zijn gegaan als thans het pogen in West-Ewopae Yoorr/. eenheid te scheppen. Intussen, met alleen de 1 pren'a<1*1(1 jeden vroeger Amerika vormen een hechte statengemeenschap, ""1'.'. Halfrond zijn tamelijk fel tegenover elkander stonden. Op e janden eveneens verschillende, onder een verzamelnaam te en Venezuela eveneens statenbonden. Mexico b.v is zo n statengemee^ en ook het enorme Brazilië noemt zich of} De leden van het Pact van San Salva- j dor zijn. zulks in zekere tegenstelling i met de landen van de NATO, eerder af zonderlijke naties dan in taal, historie en zeden belangrijk van elkaar verschil, lende volken. Spaans is de gemeenschap. pelijke taal: hun onafhankelijkheid van het moederland Spanje dateert voor alle ongeveer van anderhalve eeuw geleden Cultureel vormen ze een zekere eenheid Het grootste verschil ltgt in de samen stelling van de bevolking en in het door de eeuwen heen gegroeide, maatschappe lijke bestel. In Costa Rica b.v. domineert een in hoofdzaak blanke bevolking, in Guatamala bestaat de meerderheid der inwoners uit Indios, ofwel Indianen, wier bloed zuiver vrij is gebleven, terwijl in San Salvador en Honduras de mestiezen, dus halfbloeden, de grote meerderheid uitmaken. De bevolkingsdichtheid loopt erg uit een. In San Salvador wonen 59 mensen per vierkante kilometer, tegen 8 in Ni caragua. In totaal wonen er in de lan den van het Pact ongeveer tien millioen mensen, waarvan in Costa Rica 800.000, ;n San Salvador meer dan 2 millioen, in Guatamala 3 millioen zeven honderddui zend, in Honduras 1 millioen drie honderd Advertentie En in Zuid-Amerika Argentinië vormen roenuuic, Bolivia en Chili weer ■n bond, die als de A.B.C^taten Dat óok in Midden een bekend is. Amerika reeds een bepaalde samen werking tussen voor het overige vol komen onafhankelijke staten bestaat, zal voor velen onzer lezers nieuw zijn. En toch, sinds enkele jaren funclionneert een organisatie, die zich tooit met de naam „Pact van San Salvador". Er behoren vijf landen van Centraal Amerika toe en wel San Salvador, Costa Rica, Guatamala, Honduras en Nicaragua. Stuk voor stuk landen, die niet dage lijks in bet nieuws voorkomen, maar die er dan toch in geslaagd zijn, West-Europa vóór te raken. De NATO is iets jonger dan het Pact van San Salvador, hetwelk inmiddels geen militaire alliantie is, maar in hoofd zaak een poging tot nauwere samenwer king en een gemeenschappelijke actie tot opvoering van het economische en culturele peil in de betrokken landen. Het Pact van San Salvador bestrijkt geen groot, doch wel een interessant gebied dat tevens de schakel vormt tus sen de machtige Verenigde Saten en do allengs in macht en rijkdom toenemende landen van Zuid-Amenika, als Brazilië en Argentinië, om het zich steeds meer ontwikkelende Mexico met te verge ten. De oppervlakte, die de tot het pact be horende landen beslaan, is 9*1® t van Frankrijk. Tot het pact behoortmet de republiek Panama, maar het oevat een artikel, waarin dit land verz wordt, dat het te allen tijde zal ku toetreden. In Latijns Amerika heeft ieder land een dictator gehad, het heeft er een of hetkrijgt er een. Op Cuba probeert Fulgencio Ba tista het weer eens. Hier ziet men hem met vrouw en zoon. duizend, in Nicaragua 1 millioen twee honderd duizend. In San Salvador is het grondbezit jn kléine eenheden onder de bevolking verdeeld. In Guatamala is het tegendeel het geval. Wat Honduras be treft, daar is veel buitenlands kapitaal geïnvesteerd. Ondanks deze verschillen getuigt een paragraaf in het Pact van San Salvador, dat de republieken van Midden-Amerika afzonderlijke delen van eenzelfde natie zijn, verenigd door een onverwoestbare band en voorbestemd, tot 'n gemeenschappe lijk heil samen te werken. Deze samenwerking, of liever, de ge dachte er aan, is reeds tamelijk oud. AI in de eerste helft van de vorige eeuw is er naar gestreefd en een tijdlang zijn de republieken zelfs samengegaan, maar allengs ging elk weer zijn eigen weg. Toch is het „Rijk van Guatamala" een naam, die nog steeds weerklank vindt, waarbij de bewoners van Indiaans bloed of Indiaanse afstamming onmiddellijk denken aan de oude tijd, vóór Columbus, toen ook in Midden- Amerika machtige Indiaanse rijken bestonden. De O.D.E.C.A., kortweg ODECA, zoals het Pact van San Salvador wordt aan geduid, is geen pendant zonder meer van de Wes'-Europese NATO. Deze bond van staten van Centraal-Amerika behoef' z rh nog niet bezig te houden met de militaire afweer tegen een bedreiging «U het Oosten. Wel echter is een van de redenen tot oprichting de dreigende com munistische ondergraving van het staats bestel in verschillende deelnemende lan den geweest. Met name in Guatamala en ï'-caragua, waar het politiek gesproken niet altijd' rustig is, hebben de commu nis en, van het buitenland uit gesteund, in.ermalen gepoogd, onrust te verwek ken. In deze katholieke landien wordt het communisme uiteraard als een dode lijke vijand beschouwd, als een bijzonder gevaar voor godsdienst en cultuur. Van daar, dat de strijd er tegen vooral uit ö-C gezichtshoek gevoerd wordt. De Rotterdamse rechtbank heeft gister middag in hoger beroep behandeld de zaak tegen de 47-jarige ambtenaar ter secreta rie, W. C. H., uit Vlaardingen, die geen radiozegels had geplakt en daarom door de Schiedamse kantonrechter werd ver oordeeld tot f 6.boete subsidiair twee dagen hechtenis. Dr M. S. van Oosten, officier van jus titie, merkte op dat verdachte ontkende dat hij en in het algemeen een ieder verplicht is een periodieke luisterbijdrage te betalen voor het hebben van een radio toestel De officier wees er op, dat een Londens Koninklijk Besluit van 28 No vember 1944 in 1945 verbindend is gewor den nadat het door een verandering in October 1945 - F 226 - was gewijzigd. In het besluit stond, dat eenperlodeke luisterbijdrage was verschul^gd Bij F 226 wordt deze betalmgsplicht a"ders ge formuleerd en ruimer omschr^e?,®.? jï ging voor het Westen van ons land op 1 Juli 1945 in. De officier stelde zich op het stand punt, dat bij F 226 de wetsbepaling een redactionele verandering, een tex wjjziging heeft ondergaan, die de o - spronkeljjke gelding niet heeft ona - broken, doch een ruimere mogelijkheia van toepassing heeft verschaft. De bu 226 aangebrachte wijziging schiep nieuwe verplichting, doch hield slechts een uitbreiding in van de in het K.B. van 1944 bestaande verplichting tot be taling van de luisterbijdrage. Er is niet opnieuw door de Kroon bepaald van Naar wt) vernemen is bij de Tweede Kamer de indiening te verwachten van een wijziging der Lager-Onderwnswet. Daarbij zal worden voorgeschreven een algemene geneeskundige keuring van onderwijzers voor zij tot de school wor den toegelaten. Deze keuring zal naast die in zake een onderzoek naaf tuber- culose staan en zou ten doel hebben de ziekte-verlofregeling voor onderwijzers gelijk te stellen aan die. welke voor de ambtenaren geldt. van welke datum af die vergoeding ver schuldigd zou zjjn. Hetzelfde geval is door de Eindhovense kantonrechter behandeld en de verdachte werd ontslagen van rechtsvervolging, doch dit vonnis noemde dr Van Oosten onjuist. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Het doel van het Pact van San Sal vador is voor het moment in de eerste plaats, net pejj van ,j(e landbouw te ver beteren en in alle deelnemende landen grote verbeteringen op agrarisch gebied n te voeren. Handel en industrie staan I ?.r aan 'n begin en ook hier zijn voor- '.enting en steun van groot belang. Voorts j wordt samenwerking gezocht met na burige staten. Cuba is een der landen, waarnaar de leden van het Pact van San Salvador met belangstelling uitzien, vooral ook, omdat het zoveel met hen gemeen heeft. De jongste revolutie van 5® .exéser,geaht-fourier Fulgencio Batista heeft de aandacht weer eens op dit land gevestigd, dat in zekere mate tot Cen- traal'-Amerika kan worden gerekend en daar als een voorbeeld van moderne ont wikkeling wordt beschouwd. Dat de landen van het Pact van San Salvador tot een nauwe econo mische samenwerking willen komen, is uiteraard ook voor Nederland van helang. Niet alleen, dat een deel van ons Rijk Overzee in de sfeer van Midden-Amerika ligt, maar Neder landse schepen onderhouden zelfs geregelde verbindingen tussen de voornaamste steden in dit gebied. De Nederlandse vlag waait in bijna elke haven van de landen van hel pact. En een land als Nicaragua bezit nog steeds de mogelijkheid, een belangrijke positie te gaan innemen voor de wereld scheepvaart. Immers, er bestaat nog steeds een Amerikaans plan, om een tweede Panama-kanaal te graven. Een tweede kanaal zou een enorm strategisch voordeel zijn en de directe verbinding tussen de Atlantische en de Stille Oceaan in belangrijke mate waarborgen. Er is reeds ettelijke jaren geleden een nauw keurig onderzoek naar de mogelijkheden van een Nicaragua-kanaal ingesteld. Men wil gebruik maken van de aanwezigheid van het grote Nicaragua-meer en het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aan leg van het nieuwe kanaal heel wat min. der moeilijkheden zal opleveren dan die van het Panama-kanaal. Het plan is nog niet van de baan en zal actueler worden, naarmate het verkeer door het Panama kanaal toeneemt. Het is uiteraard ondoenlijk, hier de vijf landen van het Pact van San Sal vador stuk voor stuk nader te beschrij ven. We zullen ons daarom tot enkele bijzonderheden bepalen. Een der tref fendste economische nadelen der afzon derlijke staten is. dat ze slechts een be langrijk product voortbrengen. Hondu ras b.v. is een producent van bananen, San Salvador van koffie. Ze hebben he één of het ander, een merkwaardig veJ" schijnsel, dat ook voor de omringende landen zoals Cuba (suikerland), Mexico (zilver, en later petroleumland), Bolivia (tinland) kan geconstateerd worden. En evenals in Zuid-Amerika zijn de gTenzen tamelijk willekeurig vastgesteld, waar bij met economische noodzakelijkheden geen rekening werd gehouden. Het Pact wil de grenzen practisch uitwissen en de agrarische productiviteit niet alleen ver hogen, maar ook rationeler maken, d.w.z. men wil proberen, de bestaande eenzij digheid ten aanzien van de bodempro ducten zoveel mogelijk op te heffen. En wanneer we dan ten besluite nog een schildering willen geven van volk en landschap van een San Salvador-pact land, dan verdient Guatamala verreweg het eerst te worden genoemd en wel van wege zijn bevolkingsdichtheid, zijn bo demgesteldheid en zij.n heel bijzondere historie. We gewaagden zoëven van het Rijk van Guatamala. Dit was in de eeu wen, voordat Columbus Amerika ont dekte. een maahtig vorstendom van de Maya's, het bijzonder begaafde Indiaanse volk, dat ook in Yucatan (Mexico) en Brits' Honduras woonde. Evenals in Yucatan liggen in de jungles van Guata mala en Honduras dode steden en grote, indrukwekkende tempelruïnes. Beeld houwwerk, juwelen en vaatwerk, die nog steeds in die ruïnes en in de bodem ge vonden worden, getuigen van de hoge trap van beschaving, waarop de Maya's stonden. Veel van hun cultuur is onder de huidige bewoners van Guatamala be waard gebleven. Mensen in Guatamala. Elk dorp heeft er zijn eigen klederdracht. Het maakt ook zn eigen textiel. stromen, een nieuwe hoofdstad go- bouwd, Guatamala City. Die huidige bewoners zijn een zachtaardig, gelijkmoedig soort mensen. Om een karakteristiek te geven: hun polsslag is 52 per minuut terwijl die van de gemiddelde West- Europeaan 72 bedraagt. Ongeveer negen van de tien blanken lijden reeds vóór hun veertiende jaar aan tandbederf en dus kiespijn. Maar slechts één van de twee bewoners van Guatamala heeft daar vóór z'n twintigste jaar last van en dan nog niet noemenswaardig. Guatamala is dus geen paradijs voor tandartsen. Properheid is er een bijzondere deugd. Wanneer de vrouw van een Guatamalaanse boer niet zorgt, dat er een kuip water voor hem gereed staat, wanneer hij van 't land terug komt en waarin hij zich terdege was- sen kan, dan heeft hij het wettelijke recht, haar een stevige afrossing toe te dienen. Het land bestaat groten deels uit oerwouden, hoge berg ketenen en het telt zes en twintig vulkanen. De oude, door de Span jaarden gebouwde hoofdstad Antigua 'is tweemaal door een uitbarsting ver woest en toen heeft men maar ineens ver buiten het bereik van de lava- (Van onze Haagse redactie) Een vertegenwoordiging van het hele Haagse politiecorps, justitiële, mi litaire burgerlijke en politiële auto riteiten waren gistermiddag aanwezig bij de installatie van de nieuwe Hoofd commissaris van politie van den Haag, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Weezei, door burgemeester Schokking. Ofschoon Spaans de landstaal is, wor den er in het binnenland, niet minder dan twaalf verschillende dialecten van de oude Maya-taal gesproken. ELke land streek en vaak zelfs elk dorp heeft zijn eigen klederdracht, zodat men van een Guatamalaan aan zijn kleding precies kan zeggen, waar hij vandaan komt. Wat de dames betreft, is het verschil vrij groot, speciaal ten aanzien van de rok ken. In het ene dorp reiken die tot da knie, in het andere wordt de New Look gedragen. Guatamala kan zich met recht de pare] in de kroon van het Pact van San Sal vador noemen. En het is met dit pact, dat een groep Amerikaanse volken, be staande uit afstammelingen van Span jaarden en Indianen, zich opmaakt, om in zegenrijk bondgenootschap haar plaat* in tg nemen in een tot dusver vrijwel vergeten uithoek van het Westelijk half rond. Uiteindelijk heeft ODECA met dezelf de moeilijkheden te kampen als de NATO en het Verenigd Weat-Europa, dat er door moet ontstaan. Er is verschil in streektaal, in economische belangen, in geschiedenis, als is de laatste betrek kelijk jong. Maar de leidende persoon lijkheden beseffen er terdege, dat een dracht macht maakt, vooral in een we reld, waarin de macht zich soms op bru tale wijze wil laten gelden.... Over het leven van Wendelmoet Klaasdochter van Monnikendam is maar weinig bekend. Vast staat, dat zij stierf op de brandstapel omdat ze weigerde haar geloofsovertuiging (prof. Rogier acht het mogelijk dat zij tot de groep van de sacrementariërs behoorde) prijs te geven of om met haar beschuldigers te spreken: weigerde te verzaken aan haar dwalingen. In Nederland wordt zij wel „de eerste protestantse martelares der lage landen genoemd, maar misschien kan men haar beter zien als de eerste vrouw die vrijwillig haar leven gaf voor de vrijheid van het geloof. In zijn beek ,.De witte vrouw" (uitg. Kosmos, Amsterdam) heeft Jan Mens zich aan deze opvatting gehouden. Sterker nog: hij geeft Wendelmot, als ze vlak voordat - naar de brandstapel zal worden geleid een afscheidsbrief aan een nude vriend schrijft, de woorden in de pen: „Ik zal dus vallen voor de vrijheid van het geloof. Mis schien meer voor de vrijheid dan voor het geloof, het is maar waar men de klemtoon wil leggen". Deze roman is dus dat willen wij voorop stellen geen ver- Tamelin» van disputen over geloofspunten, al worden er na tuurlijk wel aan de orde gesteld Het is het levensverhaal^ van een vrouw, die in zich het kostelijke erfdeel onzer yad?"nrAro!g: de drang naar vrijheid. Dat deze in botsing kwam met de in die dagen heersende misbruiken (genoeg be kend uit het standaardwerk van prof Rogier over de hervorming in Noord-Nederland), is hoe be treurenswaardig ook, nauwelijks te verwonderen. In onze ogen begint de dwaling daar. waar zij. evenals zo vele andere, de leer niet van de practijk kon scheiden. Het ware dwaasheid te be weren, dat Jan Mens geen- partij kiest maar niet voor enige kerkelijke richting, doch voor de vrijheid- Het was natuurlijk taak om de lezer te laten zien. hoe Wen delmoet als een vroom katholiek meisje van de Kerk afdwaalde, maar hij geeft beide partijen gelijke kansen Dat wil zeggen dat de dwalingen van Wendel moet voor katholieke lezers dermate duidelijk uitkomen dat volwassenen ze onmiddellijk als zodanig zullen onder kennen. Wat dit betreft is er o.i. dus geen reden om het boek aan katholieke lezers te ontraden. Integendeel: deze roman geeft immers een prachtig beeld van de bewogen tijd ce gcoouw IS I'If wnrdt gewerkt om alles kont i van de hervorming waarvan menigeen de plint van de stad. Met koortsachtige haas alles kant achtergr0nd niet genoeg kent. Het boek Vrijdag 21 Maart om 2 uur feestelijke opening van C. A te Rotterdam. Het nieuwe gebouw is prachtig gelegen aan de C^~gg^ejmecg vitale JAN MENS, aan het begin van zijn literaire carrière (1938). zijn het volk leefde. Het kon niet anders of er moesten harde dingen over zekere wantoestanden in gezegd worden, die overigens niet bestreden kunnen worden. Maar Jan Mens deed dit met zoveel waar digheid, dat zij nergens stotend zijn. Een schrijver van minder allure zou de kans hebben aangegrepen om felle tonelen te schilderen Jan Mens heeft dat niet nodig: niet om te overtuigen, evenmin om te boeien. (Dit „overtuigen" s'.aat uiter aard alleen op de voorstelling van Wen delmoet als martelares van de vrijheid). „De witte vrouw" is behalve een mooi ook een knap boek. De schrijver, die met zijn prachtige boek over Rembrandt en zijn bewonderenswaardige Griet Mans- hande-trilogie overtuigend bewezen heeft een van onze beste auteurs te zjjn. heeft laten zien dat hij nog enkele nieuwe pijlen op zijn boog had. Het boek is poëti scher dan de vorige. Het begint al met de eerste zin: ,,Op de eerste dag van Mei, toen de Lente bloosde aan de struiken..." ep i" bet gehele verdere verloop van het verhaal is deze tere. fijnzinnige toon vol gehouden. Niettemin is het boek kloek gecomponeerd, zoals we dat van deze auteur gewoon zijn. Verder valt het op, dat het verhaal in de eerste persoon enkelvoud is gesteld zeer juist gezien van de schrijver, want Wendelmoet is nu telkens gedwongen zichzelf te peilen, verantwoording af te leggen van haar gedachten en daden, zon der dat de schrijver er aan te pas komt. Aan de hand van spaarzame gegevens heeft Jan Mens haar leven voor zich zien afspelen, vanaf haar vroegste jeugd tot aan haar afscheidsbrief. Niet door ziel kundige uiteenrafelingen, maar door haar tegenover verschillende gebeurtenissen te plaatsen legt hij ons het wezen en ka rakter van Wendelmoet bloot. We leren haar kennen als een lief meisje, vroom en met een goed hart, hunkerend naar 'n beetje geluk. Langzaam ontwaakt in haar de vrijheidsdrang, die trouwens in haar grootmoeder en vader al sterk leefde Om haar heen heeft Jan Mens een boeiende omgeving geschapen, oevo met eenvoudige mensen: VI®s.ers.,„- handwerkslieden priesters en KloMier- lingen. Onvergetelijk bijvoorbeeld is oe figuur van de goede pastoor wan nikendam, die de schHjyer de vee.zeg gende naam: pastoor Almekmders g Het leven van Wendelmoet zoals Jan Mens het gezien heeft, is vol van bewogen gebeurtenissen. Allerwegen heerste gls- ting en onrust. De stad Monnikendam werd door Harderwijkers aangevaren er- brak pest uit. een geweldige brand ver nielde bijna alle Hizen''mpPcterliik be- uiterliike gebeurtenissen, meesterlijK oe schreven vonden hun weerslag in de ziel van de ionge Wendelmoet ek liet er zijn spoor in na. maar de puurheid konden ZiJaiedatChisdwe! de sterkste indruk, die dit prachtige boek ons geeft: dat Wendel moet alle verblindheid ten spot, de on gereptheid van haar gevoel heeft kunnen bewaren. Zij was inderdaad „uue petite femme blanche". een witte vrouw zoals de jongen van haar dromen haar liefko zend toefluisterde. De uitgever dient deze roman aan als n boek dat het vaderlandse hart deugd doet'en'dat velen van ons iets te zeggen zal hebben". Naar onze mening zijn deze woorden volkomen terecht Ook ons ka tholieken, heeft dit mooie boek iets te zeggen: nl. dat niet het vuur van de brandstapel maar dat van onze liefde iets tegenover dwalenden vermag. En ook: dat het slechte voorbeeld onnoemelijk veel schade doet en de oorzaak is van veel dWaIing* Hv R. De waarnemend hoofdcommissaris, de heer Vrijdag, sprak, na namens de Haag se politieorganisaties bloemen te j aangeboden aan mevrouw Gualtherie Van Weezei, woorden van welkom en gelukwens tot de nieuwe hoofdcom missaris Vervoigens hield burgemeester Schok king de installatierede, waarin ht) me moreerde de waardering en sympathie, welke de heer Gualthéne Van Weezei m zijn vorige werkkring heeft weten te verwerven. De burgemeester wees -r op, dat het Haagse politiecorps een mooi corps is, waarin aanwezig zijnervaring, bekwaamheid en de oprechte wil om de politietaak zo goed mogelijk te verrich ten. In een stad als den Haag met zijn regerings-' en internationaal centrum, is de politietaak zeer zw»arto tmaarni de burgemeester vertrouwde, dat de nieu- wP H C door die moeilijkheden zijn wig zal weten te vinden. Wat den Haag op politiegebied vooral n°dlg h een rustige atmosfeer om te werken en de krachten te ontplooien, die aan- De heer Gualthérie van Weezei po neerde. na woorden v«n^^"Vriidae te gemeester en commissaris VrUdag te hebben gesproken, enige stellingen om trent de taak van de politie. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de veevoederrantsoenen voor het komende seizoen, dus in gaande per 1 September 1952, zullen worden verlaagd. De omstandig heden voor de import van veevoeder grondstoffen zijn zodanig, dat moet worden gerekend op een verlaging van de normen met gemiddeld 10 pet. Er zal nog overleg worden gepleegd over de vraag op welke wijze de ver mindering van de veevoederrantsoenen over verschillende categorieën kan wor den verdeeld. Deze bekendmaking heeft ten doel de veehouderij thans reeds in de gelegen heid te stellen zich eventueel door wij ziging van 't bouwplan bij de rantsoen verlaging aan te passen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze mede deling niet de volstrekte garantie in houdt, dat de rantsoenen tot September 1953 op dit gemiddeld peil van 90 pet der huidige krachtvoedernormen gehand haafd kunnen blijven. Door tot dusverre onopgehelderde oor zaak is in de afgelopen nacht rond twaaif uur brand ontstaan in een opslagplaats bij de handel in textielproducten, lom pen en textielafval van P. van Gorcum Jr., gevestigd in de Trouwlaan te Til- bur« De opslagplaats, die een afmeting had 'van 10 bij 15 meter, was van onder tot boven gevuld met balen lompen. De brand werd ontdekt door een der omwo nenden. die onmiddellijk groot alarm gaf. De brandweer rukte met drie spuiten uit en pakte het vuur. dat weldra fel uit sloeg. met vele stralen aan. Na een uur was het gevaar voor uit breiding geweken, doch Zaterdagmorgen om tien uur was men nog met het nablus- stogswerk doende. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, is aanzien- lijk, - OM HET ernstige probleem der finan ciering van de katholieke scholen in En geland te overwinnen, wordt onder de katholieken van dat land een actie ge voerd, die de bisschoppen in staat moet stellen het huidige schema van de scho lenbouw te handhaven. Doel is te berei ken, dat de katholieken tweemaal Zoveel gaan geven aan de wekelijkse collecten in de kerken. De initiatiefnemer is mgr William Wood, vice-voorzitter van 'de associatie voor katholiek onderwijs van het Londense aartsbisdom van Westmin ster. Om. een voorbeeld te geven van de financiële problemen zij alleen vermeld, dat het aartsbisdom Westminster b.v. ieder jaar anderhalf millioen gulden moet zien te vinden voor de katholieke scholen. De ondenvijssubsidies in Enge land gaan aan de katholieke scholen voorbij. Daardoor ontstaat de onrecht vaardige situatie, dat de Engelse katho lieken wel onderwijsbelasting betalen, doch er niets voor terugontvangen. De actie van mgr Wood wil bovendien de katholieken doen beseffen, dat de katho lieke scholen een zware crisis doorma ken, die slechts met de grootste geza menlijke inspanning kan worden over wonnen. Mogen we er even aan herinne ren, dat waarvoor de Engelsen vechten, hier dl lang iets gewoons is. We ver geten echter zo licht en raken alleen overal maar aan gewend. DE 26ste APRIL zal in geheel Oosten rijk, doch in het bijzonder in de hoofd* stad, als nationale feestdag worden ge vierd, omdat dan de Sankt Stephansdom weer geheel voor de gelovigen zal worden opengesteld. Tot dusverre werden in deze historische kerk, die in de oorlog zeer zware schade opliep, slechts in beperkte mate godsdienstoefeningen gehouden. De reusachtige sommen, die voor de restau ratie van de dom nodig waren, een be drag van bijna 25.000.000 schilling, is bijna geheel en al bijeengebracht door de katholieken van Oostenrijk. Waar Roomse wil is, is katholieke weg. DE BEIERSE Landdag heeft het voor stel van de S.P.D.-fractie afgewezen, waarin werd verzocht het verbod tot hel houden van sportwedstrijden op Zondag ochtenden op te heffen. Wanneer men, zo verklaren leidende katholieke kringen in München ,in staat en bereid is sport wedstrijden te verzetten naar de Zater dagmiddag terwiTle van het Carnaval, dan moet het ook mogelijk zijn voetbal wedstrijden ten gunste van de Znndorrs- heiliging op een ander tijdstip Ir dn, houden O, zo! We behoeven niet pr te zijn maar al te gauw overstag gaa is ook geen deugd. MORGEN is het hier in Ni rlniw weer Zondag. Met aan offerplicht ont komt geen enkel katholiek collect. voor de nieuwe kerken. St Paulus kom in het Epistel met de aanmaning ons 'e gedragen als kinderen van het lichtDe vrucht van het licht bestaat in louter goedheid, rechtvaardigheid en waarheid. 'Het Lucas-Evangelie over de uitdrijving van de duivel uit de stomme eindigt met de woorden: Waarlijk zalig zij, die het woord Gods aanhoren en het bewaren. Wel tekst om even over na te denken. Aanhoren enbewaren. Allons maar opnieuw proberen en ons best doen. Voor het overige een pracht- Zondag met een gelaat als van licht-, kinderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3