Missionaris en d melaatsen .Villa Job De man in De grootste klok van de wereld komt in Geertruidenberg Arabisch-pact in werking Minister Stikker naar Parijs Hoe komen we van de atoombommen af? PAGINA 5 WOENSDAG 19 MAART 1952 Den Haag geen residentie meer? Een dode en een zwaar gewonde ARBEIDER VIEL IN KUIP HEET WATER -mm m I. j Voorlopig een 1 tassen neus Belangrijkste conferentie op komst Bevriend met beroemdheden Pater Daniel Sabbe S.C.J. VERZET TEGEN DE HOGE HOUTPRIJZEN VERLAGING LOODPRIJS IN ENGELAND Advertentie plicht zijn, ongeacht de kosten en het risico te doen, wat het buitenland gezien onze traditie en volksaard van ons mag verwachten. Zonder de kennis, die d« nieuwe student wil overdragen, is het ge vaar niet denkbeeldig, dat de technische hulpprogramma's van het „point foor"- programma zullen mislukken. Wat de critiek betreft, betreurde hU bet, dat vooruitgelopen is op de beslissing van de Eerste Kamer. Tijdnood dwong hiertoe en gezien de algemene instemming, die het voorstel kreeg in de Tweede Kamer, mochten we vertrouwen, dat ook de Senaat hiermede accoord zou gaan, 70 meende de bewindsman. Do opvatting van mr Wendelaar inzake de bestemming van 't paleis Noordeindï kon de minister niet delen. Hij betwijfel de, of dit paleis anders zijn huidige be stemming zou behouden. Voor kleinere bijeenkomsten kon Huis ten Bosch als plaatsvervanger fungeren. Voor grotere bijeenkomsten en feesten vond de minister het paleis te Amsterdam het meest geschikt. De minister wees er bovendien nog op, dat de „Stichting der Ned. universiteiten en hogescholen" te beschouwen is als een instelling van bij zonder onderwijs in de zin van de wet. De voorkeur van de Tweede Kamer voor Amsterdam kon voor de regering geen aanleiding zijn, gezien het autonome karakter van de Stichting, in deze geest de stichting te beïnvloeden. Bij de repliek bleken de heren Wende- laar en Woudenberg niet bekeerd. Wel trok mr Wendelaar zijn aangekondigd# motie in. Hetgeen de minister inzake het paleis heeft opgemerkt, komt hierop neer, dat Den Haag als residentie heeft afgedaan, aldus mr Wendelaar. Met 22 tegen 12 stemmen is het wets ontwerp tenslotte aangenomen. AD INT. Op de rijksweg AmsterdamAmers foort onder Eemnes is gistermiddag om vijf uur een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij een Amsterdammer, de 44-jarigo mr H. G. Witte bol, secretaris van de Noord-Zuidholiandse Vervoersmü. om het leven is gekomen en een inwo ner van Haarlem, de 5i_jariSe A. Schar- roo, eveneens werkzaam bij genoemde maatschappij, zwaar werd gewond. Uit de richting van de hoofdstad kwam een vrachtauto met aanhangwagen van een expeditiefirma uit Enschede. Op on geveer 200 meter afstand van de nieuwe wegsplitsing schoot plotseling de kop peling tussen de auto en de aanhangwa gen los. Deze schoof naar het linker weg gedeelte toe waar juist uit de richting Baarn een Austin naderde De personen auto werd door de aanhangwagen, die met 4% ton goederen geladen was, vol komen vernield. De heer Wittebol over leed kort na het ongeval; de heer Schar- roo werd zwaar gewond naar het zieken huis in Baarn overgebracht. (Van onze correspondent) De zuivelarbeider R. O. kwam in de kaasmakerij van de zuivelfabriek te Bor ger in een kuip met heet water te val len. Hii wilde een raam sluiten en ver loor zijn evenwicht. De man slaagde er nog in zich aan de rand van de kuip op te trekken en zo de koudwaterkraan te bereiken. Maar het slachtoffer liep niet temin zodanige verwondingen op dat h\1 In zorgwekkende toestand opgenomen moest worden in het ziekenhuis Over enkele weken zal op de gevel van de nieuwe Amercentrale van de PNEM te Geertruidenberg een klok worden aan gebracht, die waarschijnlijk de grootste ter wereld is. Zij is vervaardigd door de firma Eijsbouts te Asten. De wijzerplaat heeft een middellijn van 10 Meter en de minutenwijzer is 6,4 meter lang. De leng te van punt tot as is dus 5 meter, doch om een contra-gewicht te kunnen aan brengen, moest er een „staart" van 1,4 m. gemaakt worden. Daartegen is een blok beton gevestigd, waardoor de wijzer keu rig uitgebalanceerd is. Daar zulke cijfers een abnormale wind druk kunnen vangen, moesten speciale voorzieningen worden getroffen. Met een voudig gebogen wijzers was men er hier niet. Daarom is aan de achterzijde ervan een stalen buizenconstructie aangebracht, die voldoende stevigheid waarborgt. De uurwijzer, die 3,5 m. lang is meet op zijn breedst 90 cm. Wat zulk een lengte be tekent. komt het best uit, wanneer men bedenkt, dat de minutenwijzer per minuut met zijn punt langs de cijferring snelt met een snelheid van 52% cm. per mi nuut. De „cijfers" bestaan uit ronde schij ven met een middellijn van 65 cm. Wijzer plaat en wijzers zullen electrisch verlicht worden. Op de grote wijzer alleen al staan 48 lampjes van 10 cm. lengte. Deze monsterklok wordt niet gedreven door een uurwerk, doch door een motor, die geregeld wordt door een moederklok. Zowel de cijfers als wijzers zijn ver guld met echt bladgoud van 23 karaats, waarvan bijna 9 vierkante meter „ver legd" is. Het parlement van Irak heeft het collectieve veilighieidsv<*rdrag- der Ara bische landen voor het Midden-Oosten geratificeerd. Hiermee is het verdrag van kracht geworden, daar thans vol daan is aan de voorwaarde, dat het ver drag in werking zou treden, zodra de parlementen van vier dor Arabische lan den het geratificeerd zouden hebben. Volgens het verdrag zijn Egypte, Syrië Libanon. Irak, Saoedi-Arabië. Yemen en Jordanië thans verenigd in een militair en economisch verbond naar het voor beeld van het Atlantische pact. Indien één der landen door enig land, ook een Arabisch, wordt aangevallen, moeten de andere .eden-staten te hulp komen. Hoewel het verdrag thans van kracht iS. 'bezit het nog geen enkele practische waarde, omdat het daartoe vereiste ap paraat nog niet gereed is. Er zullen nog moeilijkheden genoeg rijzen, wanneer men aan de verwerkelijking van het verdrag gaat beginnen, hetgeen mis schien op de bijeenkomst van de raad der Arabische Liga zal plaats vinden, die eind Maart te Cairo bijeen komt. (Van onze Amsterdamse redactie) Gistermiddag om half drie is minister Stikker met de Convair „Aibert Cuyp" naar Parijs vertrokken om de zittingen van de Raad van Europa en het Kolen- comité bij te wonen. Zaterdag keert mr D. U. Stikker naar ons land terug, om de volgende week Dinsdag weer naar Parijs te vliegen, waar, na enkele voorbereiden de besprekingen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag de tot nog toe belangrijkste ver gaderingen van de organisatie voor de Europese Economische Samenwerking zullen plaats vinden. Ook zal de Europese Betalingsunie, die op 21 Maart afloopt en die verlengd zou moeten worden, worden besproken. Ver der zal daar de liberalisatie van de han del ter sprake komen. In dit verband merkte minister Stikker op, dat hij hoopte dat Nederland, dat in de afgelopen week de liberalisatie van 71 tot 75 heeft verhoogd, dit peil zal kunnen blijven handhaven en dat andere landen op hun genomen besluiten terug zullen komen. Hierbij doelde de minister op Frankrijk, dat de liberalisatie heeft opgeheven en Engeland, dat het drastisch heeft beperkt. rminozuren-tout-court, die Hauser dan ook* vermeldt. Dat de namen ervan, even als die van verschillende vitamines, niet juist zijn vertaald, kunnen we Hauser natuurlijk niet aanrekenen. Met veel verve deelt Hauser ons her haaldelijk mee, dat hij bevriend is me; allerlei beroemdheden: filmsterren, grote zakenlieden, vorstelijke personen. Hij draagt dan ook een vruchtencocktail op aan Leopold Stokowski, een bananan- roomshake aan Barbara Hutton, een soort appelmoes aan Elisabeth Arden, croquetjes van ongepelde rijst aan Greta Garbo, een soort gebakken aardappelen aan koningin Alexandra van Joego Slavië. Nu is dat op zichzelf een onschuldig genoegen voor een snob, maar het bezwaar is, dat de argeloze lezer (of lezeres) uit het feit, dat Greta Garbo rijst „hamburgers" a la Hauser eet zal concluderen, dat dit een middel is om op het artistieke peil van Garbo te komen. Ik betwijfel niet, of Hutton's lijn en uiterlijk inderdaad jeugdig en verzorgd zijn, maar ik meen, dat mijn werkster beter gezorgd heeft voor de lijn van haar ieven. En daarmee raken we de kern van het probleem Hauser. Dergelijke diëetpro- feten maken het diëet zo belangrijk, ze hameren zo op een of andere reclame spreuk. dat het gevaar bestaat, dat men jong blijven en langer leven als doel gaat beschouwen en niet als middel om meer geluk te kunnen spenderen aan de mede mens. Ik betwijfel dan ook of Hauser als hij tweehonderd jaar wordt, meer zal heb ben bijgedragen tot het aardse geluk der mensen dan Sint Franciscus, die mede als gevolg van zijn ellendig diëet op 44-jarige leeftijd stierf. Als er mensen zijn, die rustiger en min der angstig worden door een beetje te liauseren, dan is daar geen enkel bezwaar tegen. Maar voor de anderen is een uit treksel van Gaylord Hauser's boek te geven in een paar zinnen. Maar die zin nen zijn al van zoveel kanten herhaald, dat het overbodig is, ze nog eens te ver melden. Als werkelijke verdienste zouden we Hauser kunnen aanrekenen, dat hij de mensen erop heeft gewezen, dat tapte- melkpoeder een uitstekende en goedkope tiwitbron kan zijn in een tijd, dat een normale biefstuk, een ossehaas of 'n kalfs oester voor gewone gezinnen te duur zijn. Edm. N. Het blad „Atomic Scientists News", ge publiceerd door de vereniging van Brit se atoomgeleerden, schrijft dat atoom bommen „niet moeilijk" te maken zijn. maar zeer moeilijk te vernietigen. Óm een atoombom onschadelijk te maken moet het splijtbare materiaal, dat zij be vat, worden vernietigd, hetgeen kan ge schieden door dit tot ontploffing te bren gen in een onbewoond gebied of door het in zee te gooien. Het tot ontploffing brengen van de gehele wereldvoorraad van bommen zou echter ernstige gevol gen kunnen hebben door radio-actieve besmetting. zo goed ongeveer als een prima stand werker op de markt, die U in vijf minuten overtuigt, dat ge U nooit meer goed kunt scheren zonder het mesje te gebruiken, dat hij U aanbiedt. HU belooft de mensen een voortdurende jeugd en een lang leven en in werkelijkheid doet hü niets anders dan het rationele, matige diëet aan te prijzen, dat elke dokter en elke diëtist U zal aanraden. Maar zijn manier heeft het voordeel, dat hij een geheel systeem pas klaar heeft gemaakt, zodat ge er niet meer over hoeft te denken, terwUI ge er toch de hele dag aangenaam mee bezig kunt zün. Hij vertelt U wat ge aan het ontbijt, om elf uur, bij de lunch, om vier uur, aan het diner en voor het slapengaan moec gebruiken. Hij laat U uitrusten op een hellende plank en ge zult U er goed bij gevoelen, waarschUnliJk omdat ge tot heden nooit op het denkbeeld gekomen bent om tussentijds te gaan rusten. Wij zeiden reeds, dat hij zijn voorschrif ten heeft ingesteld op Amerikaanse ver houdingen en het is ons niet duidelijk, waarom de vertaler daaraan zonder meer voorbijging. Komt dat, omdat hij het pret tiger vond Hauser's didactische cocktail onverdund te consumeren? Hauser vertelt bijvoorbeeld, hoe ge „versterkt brood kunt bakken. Het is een „voller-dan-vol- korenbrood" en het zal wel niet lang duren of Uw bakker heeft het in zijn Karretje. Welnu, Hauser meent dat ge van ongeveer één kilo droge grondstof voor een klein gezin „vreugde en voedsel" voor een week kunt bakken. Of een boot werker het daarmee eens is betwijfel ik. Hij verkondigt de lof van vers ananas sap, en ik ben er van overtuigd dat, zoals hij zegt, dit een drank is, een hertogin waardig. Maar ik vind het toch wel be zwaarlijk om daarvan een geregeld be standdeel te maken van het ontbijt van mijn niet zo heel klein gezin. u Hauser wijdt een hoofdstuk aan „atomi- sche aminozuren" maar dat is een begrip dat men in de wereld van de biochemici, die toch wel eens van aminozuren hebben gehoord, niet kent. Wel kent men de In het kwartaalsoverzicht voor hout van de economische commissie voor Europa van de Ver. Naties wordt onder meer opgemerkt, dat het mogelijk is, dat het verzet van de invoerende landen tegen de hoge prijzen voor gezaagd zacht hout de prijzen omlaag zal brengen. De invoer in de Europese landen van mijnstutten en pulphout zal zich, naar verwacht wordt, in 1952 kunnen hand haven en ondanks het verzet van kopers zal volgens het overzicht de Europese markt voor rondhout veel lan ger een verkopersmarkt blijven dan voor gezaagd hout. Het Engelse ministry of materials heeft bekend gemaakt, dat de prijs voor lood met 7 per ton wordt verlaagd. De han del had echter een grotere verlaging ver wacht nl. tot 160 per ton, welke prijs in overeenstemming zou zijn met de Gtilf-prijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5