TEXTIELBEURS FEEST VAN KLEUR EN LIJN PINAY HEEFT VERTROUWEN IN HET VERTROUWEN Friese dichter gearresteerd Little Monty won Grote Prijs van Alkmaar Gekleurde luiers voor baby Hockey-ploeg gekozen Meneer Stalin bepaalt de prijzen' mgaarse zielzorger verlaat ons land PAGINA 5 DINSDAG 25 MAART 1952 En weer op vrije voeten De Friese dichter Marten Sikkema (pseudoniem van G. Meerburg) is dezer dagen gearresteerd wegens het versprei den van als beledigend beschouwde pamfletten in de nacht vóór de behan deling van de zaak-Schurer door het Leeuwarder gerechtshof. Gisterenmiddag is hij weer op vrije voeten gesteld. De officier van Justitie noch de commissaris van politie te Leeuwarden wensten over deze zaak nadere mededelingen te doen. Pater Kertesz naar Amerika ORANJE'S RUGBY-PLOEG Aan de slag tegen Brussel GEEN DWANGMIDDELEN; TERUGKEER NAAR GEZONDE OPVATTINGEN AANVARING OP DE SCHELDE Het dagelijks bestuur van de Raad van de Friese Beweging heeft zich met een open brief gericht tot de officier van Jus titie te Leeuwarden, mr dr F. Hollander, naar aanleiding van de inval, de verhoren en de arrestatie van Marten Sikkema. Het bestuur verklaart hierin, dat de Friese Beweging rechtens, maar niet uit een oogpunt van tactiek, het pamflet en alle daarin vervatte bewoordingen, voor haar rekening neemt en zich volslagen solidair verklaart met de schrijver, de drukker en de verspreiders. De Raad stelt vast, dat het schrijven en verspreiden van dit pamflet, waarin onder meer vermeld staat, dat vrijheid van de Friezen blijkbaar betekent gummi knuppels, brandspuiten, kortom Schalk- naar-methoden en dat de Friezen op de knieën moeten als zij hun recht willen zoeken, uit niets anders kunnen voortko men, dan uit een sterk rechtsgevoel, bij grote lagen van de bevolking. De Raad stelt verder vast, dat er blijk baar tiweëerlei recht is in Nederland, een recht voor de gewone Nederlanders en een recht voor de Friezen. Tegen deze discriminatie van de Friezen en van hun recht als volwaardige vrije Nederlandse staatsburgers, willen wij, aldus de Raad, zo scherp mogelijk protesteren. (Van onze medewerker) Niet een der favorieten, Louis Axkit of Madame B, doch de grote outsider Little Monty is Zondag met de Grote Prijs van Alkmaar, gedoteerd met 1000,—, gaan strijken. Nelson had in dit nummer aan vankelijk de leiding, doch werd al spoe dig verdrongen door Little Monty. Dan komen McHeny en Mr Fried opzetten en vormden een ernstige bedreiging voor de leider, zonder deze nochtans te kunnen passeren. De toto betaalde 28.90 voor deze verrassende zege. De uitslagen: Openingsprjjs17.40 m. 11 deelnemers. T. Paul A (Geersen) 1.34,5; 2.40, 1.70; 2 Pepsi Cola 3.70. C. 14.30; 3 Partout 1.80; koppel 16.60. Alcmariaprijs: 2040 m. 6 deelnemers. 1 Oosting's Oogappel (Leeuwenkamp) 1.31,4; 2.70, 1.50; 2 Pieter D 1.40. C. 3.70; 6 Orkaan O koppel 3.—. Victrix-prijs: 2040 m. 12 deelnemers. 1 Nellie O (v. Leeuwen) 1.30,2; 12.4.10; 2 O McGregor 2.90. C. 7.20; 3 On of Eve 2.90, koppel 14. Kaasstad-prijs: 2040 m. 10 deelnemers. 1 Marum's Gregor (Woudstra) 1.30,3; 6.50, 2.10; 2 Our Bonni 1.60. C. 6.3 Lord van Fresena 6.70, koppel 6.20. Debuut-prijs: 1740 m. 7 deelnemers. 1 Queenie (v. Wieringen) 1.39,1; 3.50, 1.60; 2 Quichotte 1.80. C. 4,—; 3 Queen Anthonia O, koppel 5.40. Grote Prijs van Alkmaar: 2040 m. 10 deelnemers. 1 Little Monty (Hylkema) 1.27,2, 28.90, 7.50 2 McHeny 3.90. C. 13,10; 3 Mr Fried 4.90, koppel 16.70. tieljaarbeurs b.v. de laatste toepassingen van nylon, of enkalon te zien geeft. Er zijn stoffen, geheel van het Nederlandse enkalon of enkalon verwerkt met cello- phaan, waarmee bajadères werden om huld. Krimp vrije wol, volgens een nieuw pro cédé geproduceerd wordt gedemonstreerd en om ook de baby eens iets anders te gunnen, werden gekleurde luiers vervaar digd. Daarentegen worden er witte trai ningspakken en dan bovendien nog van een geheel afwijkend model, gepousseerd. Voor de herenwedstrUd tegen België, die Zondag 30 Maart a.s. om 16 uur be ginnen zal op het terrein van de Racing Club Bruxelles te Brussel, is het Neder landse hockey-elftal als volgt samenge steld: Doel: Anjema (Togo). Achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo). Midden: Ancion (Kampong), Loggere (Laren, aanvoerder) en Tiel (HHYC). Voor: Van Heel (HHYC), Esser (Togo), Kruize (HHYC), Bouwman (BMHC) en Boerstra (HHYC). Reserve: Van der Valk (Delftse Stud.) en Bromberg (HHYC). Nederlandse scheidsrechter: B. Issel- man. (Van onze Amsterdamse redactie) Op instigatie van de Stichting Huip. actie voor Hongarije en dank zij de on misbare steun van Z.Em. J. Kard. de Jong kwam in de winter van het vorig jaar pater dr Tames Kertesz, een Fran- ciskaner pater uit België, naar ons land om de zielzorg op zich te nemen voor de Hogaarse kolonie. Een zware taak. In geen jaren was er iets gedaan aan_ de zielzorg onder de Hongaren. Mgr dr Kne- bel had helaas te weinig tijd om zich aan deze zware taak te wijden, omdat de last der zorgen voor de Hongaarse kinderen hem reeds te veel drukte. En toen hij eindelijk meende dit werk ter hand te kunnen nemen, rukte een plotselinge dood hem weg uit zijn tweede vaderland. Zo kwam pater Kertesz in een kolonie, voor welker geestelijke zorg in jaren niets was gedaan. Wie de Hongaarse mentaliteit ook maar even kent, weet hoe onmisbaar een priester is die deze mentaliteit begrijpt en de zieleproblemen aanvoelt. En pater Kertesz voelde de zie len heel fijn aan. Zo kon het gebeuren, dat het intieme Bagijnhof eerst matig bezocht vol liep, wanneer deze monnik er de H. Mis las en een gloedvolle rede er bij afstak. Maar dit alles was hem niet genoeg. Hij doorreisde heel het land, zocht zijn landgenoten overal op. sprak met hen over de problemen, welke hen bezighielden en pijnigden. Hij nam het gevoel van onbegrepen zijn weg van hen, won aller vertrouwen en bracht velen naar de Moederkerk terug. Niets was deze edele priester te veel, dag en nacht stond hij klaar, reisde overal heen, zocht eenieder zonder onderscheid op, hielp overal en maakte zich onmisbaar. Gevangenen hadden zijn zorg, uitge stotenen bracht hij terug in de maat schappij, zielen doorgrondde hij en voor eenieder had hij waardering en liefde. En zo kon het bestaan, dat bij het eerste be richt van zijn heengaan, heel de Hon gaarse kolonie als één man protesteerde, een telegram zond naar Rome om deze priester te mogen behouden, een schrij ven richtte naar de generaal der Fran ciscanen in Rome smekend deze pater toch in Nederland en hun kolonie he laten. Maar pater Kertesz gaat ons land ver laten. Hem wacht een nieuwe taak :n Amerika. De Hongaren en veel Neder landers zullen hem missen. Zondag 30 Maart a.s. wordt in het stadion „De Vliert" te 's Hertogenbosch een wedstrijd gespeeld tussen het Neder landse rugbyteam en het vertegenwoor digende 15-tal van Brussel. De opstelling van de Nederlandse poeg: Achter: Otto (D.S.R.C.); driekwarten: Pol (Nijenrode), Van Vught (A.A.C.), Staneke (A.A.C.) en Buse (D.S.R.C.); halfspelers: Van Cappelle (D.S.R.C.) en Schulte (A.R.V.C.); voorspelers: Kist (D.S.R.C.), Van der Beek (A.A.C.), De Rie ('t Gooi), Bogers (A.A.C.) en van Der Hoek (D.S.R.C., Reinders (A.A.C.), Buutveld (H.R.C.) en Lusink (A.A.C.). Reserves: Dekker (R.R.C.), Clee ('t Gooi) en Maris (D.S.R.C.). Als aanvoer der zal Van Vught fungeren. Advertentie. dekken. Om die speculaties en de in flatoire tendens tegen te gaan is het evenwicht der staatsfinanciën onmis baar. Om dit te bereiken moet worden afge zien van de overmatige belastingdruk. Er moet worden teruggekeerd naar de gezonde opvattingen van voorheen, "dat de belastingen de lopende staatsuitgaven moeten dekken. De uitgaven voor inves teringen moeten uit leningen worden ge vonden, om de lasten over geslachten te verdelen. Daarom moet een beroep op de spaar ders worden gedaan, maar dat is alleen mogelijk bij terugkerend vertrouwen, waardoor het sparen zijn rol weer kan terugkrijgen. Gevraagd hoe hij over de noodzakelijk geachte loonsverhogingen dacht, ant woordde de minister-president, dat het wel zeer ongezond zou zijn de pogingen tot en de invloed van prijsverlaging in gevaar te brengen door nieuwe loonsver hogingen. Wat betreft de invoerbeperkingen onlangs ingevoerd, antwoordde de minister-president: de maatregelen, die genomen werden, waren nodig en moeten gehandhaafd blijven zolang ze nodig zijn. Maar, voegde hij er aan toe, mijn gouvernement is een liberaal gouverne ment. Ik wil niet de indruk geven dwangmiddelen te gebruiken. Autoritair optreden is niet te verwach ten, want, zo zelde de minister-president, ik heb vertrouwen in het vertrouwen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent.) PARIJS, Dinsdagmorgen De heer Pinay is de gast geweest van de buitenlandse persvereniging en heeft voor een honderdtal buiten landse journalisten zijn politiek van franc-herstel uiteengezet. De minister president gaf een brede uiteenzetting van zijn politiek, die gepoogd heeft plotseling en brutaal de prijsstijging tot staan te brengen. Die prijsstijgingen zijn het gevolg van bet gebrek aan vertrouwen in het geld en de daaruit voortvloeiende speculatie on» zich te vriendschap genegen was te helpen. Het enige, wat ze wisten, bestond hierin: zo ongeveer vijftien maanden geleden was hij het kantoor komen binnenwandelen, had naar Eldrick gevraagd, was een uur met hem in gesprek geweest en had op stel en sprong een baantje gekregen van 25 in de week. Niemand kon ontkennen, dat het een goede en bekwame klerk was, maar ook niemand had veel met hem op. Hij probeerde altijd en eeuwig geld te lenen. Hij rook dikwijls naar drank. Alles te zamen genomen was het een onaange naam iemand. Dat Pascoe hem niet uit kon staan, bleek uit alles. Hij scheen echter onder Eldrick's protectie te staan, en hij deed zijn werk goed. Het leed geen twijfel, of hij wist meer van de theorie der wet af dan de twee firmanten en ken de de practijk nog beter dan Pratt. Maar toch.... niemand was op hem gesteld.... en Pratt nu minder dan ooit. Wat is dat voor een flauwe mop, Iemand zo te doen schrikken? Ik moet jou hebben, zei Parrawhite: Omdat ik wist, dat je dit steegje moest passeren, heb ik hier op je gewacht. Ik moet je wat zeggen. Vooruit er dan mee, bitste Pratt. Hier niet, weerhield Parrawhite hem: Kom mee naar de steengroeven, daar stoort ons niemand. En als ik nu eens niet wil? vroeg Pratt. Dan zul je er morgen spijt van heb ben, zei Parrawhite: Meer niet. (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) Maandagmiddag kwam tijdens dichte mist in de zg. „put" bij Terneuzen het 8000 ton metende Noorse m.s. „Teno" in aanvaring met een tweetal sleepschepen, gesleept door de sleepboot „Tonnie" uit Rotterdam. Het Nederlandse sleepschip „Tampomas", op weg met een lading kali van Rotterdam naar Terneuzen, werd in de boeg getroffen en liep een scheur van bijna een halve meter op. Het schip maakte veel water, doch is met behulp van een direct uit Terneuzen uitgevaren sleepboot veilig in de haven van Terneu zen binnengebracht. Het tweede sleep schip, het Duitse „Këthe", op weg met een lading steenkool van de Ruhr naar Sluiskil, liep slechts lichte schade op en werd door de „Tonnie" te Terneuzen bin nengesleept.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5