Urranaioze siuinng van Romeinse g AANTAL KAMERLEDEN TOCH UITGEBREID? aalsmeerse bloemen voor TOCHT NAAR LAND FAN SABA TOCH SUCCES AMERIKA Sigaar wordt tikje goedkoper,maar nog dure brandsto f genoeg e vermoor Dinsdag 1 April 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In Tanger was genees middel dringend nodig Tunesische premier krijgt geen ministers Overijssel maakt haast met zijn industrialisatie van Oude papieren rijksdaalders blijven in circulatie gevangenis WEERBERICHT Laffe overval bij Hilvarenbeek DUNNETJES OVER Een Utrechtse radioamateur brengt uitkomst (Van onze Utrechtse redacteur.) Urgentieplan in concept klaaT AMER. BOMMENWERPERS VERONGELUKT Veel materiaal verzameld over oud-Arabisclie cultuur De weerverwachting luidt: Over het algemeen veel bewolking en later op de dag plaatselijk enige sneeuw oü regen. Z\#akke tot matige en later tot krachtig toe- némende Noord-Oostelijke tot Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen ais gisteren. Woensdag 2 April: Zon op 6.13 u., onder 19.15 u. Maan ap 10.17 uur, onder 3.27 uur. De 18-jarige dienstbode E. van B. uit Tilburg is gisteren het slachtoffer ge worden van een laffe moord. Ernstig mishandeld werd het meisje des ochtends om tien uur levenloos aangetroffen langs het Wiihelminakanaal onder de gemeen te Hilvarenbeek. Zoals gewoonlijk was zij omstreeks half acht op de fiets naar haar werk gegaan. Toen zij niet op de plaats van bestemming arriveerde, belde haar werkgeefster haar huis op. Een broer van het meisje ging op onderzoek uit en tot zijn grote schrik vond hij het stoffelija overschot van zijn zuster deer lijk mishandeld achter de langs het Wii helminakanaal lopende dijk liggen. De politie en de justitie werden onmiddel lijk gewaarschuwd. Omtrent de beweeg redenen van dit afschuwelijke misdrijf is nog niets beland, terwijl men ook nog geen idee hint wie de dader zou kunnen zijn. MEN kan er een gekheid mee ma ken en later voor de bittere wer kelijkheid geplaatst worden. In een van onze laatste Loupen schreven wij: ,Ms de lente niet zo winterachtig is als de winter lente-achtigEn toen werd het „armoe". Langzaam maar heel zeker kwam de winter terug om te laten voelen, dat hij nog wel ivat kou en sneeuw in zijn mars had. Er werd zelfs een record van jaren gebroken. Dat was een streep door de huishoude lijke rekening, zo vlak voor Pasen. Al leen de kolenhandel profiteerde er van. Nu was in deze sector het seizoen met de zachte winter slecht geweest. Niet al leen stookte de burger zuinig, doch ook dwong de temperatuur niet om de kachel eens flink op te porren. Maar Zaterdag vooral kwamen de smeekbeden om brandstof binnen als in de tijd, dat da kolenhandelaar met uitermate hartelijk heid werd ontvangen. Uit vrees voor een koude Zondag werden ettelijke „mudjes" besteld en van een vrije Zaterdagmiddag kon in deze branche veelal geen sprake zjjn. Ja, maar de ergste strop was wegge legd voor de huisvrouwen, die zich door de lente-achtige eindwinter hadden laten verleiden om schoon te gaan maken. Een oud gebruik wil in menig gezin, dat na de schoonmaak de kachel niet meer aan mag, maar nu bleek de practijk sterker dan de leer en snorde, de kachel in de schoon gemaakte kamer. Als wjj goed enkele schampere op merkingen van enige kennissen begre pen hebben, dan had het mannelijke deel, rillend in hun overjassen, toch een beetje leedvermaak, dat de vroege schoonmaal:- ziekte tot deze complicatie had geleid. Wat wij toch eigenlijk niet netjes kun nen vinden van die mannen. De vrouwe lijke schoonmaak-ziekte is nu eenmaal ongeneeslijk en als man dient men dan ook eerder medelijden te hebben met de dames. Want het was voor haar toch ook niét prettig, dat de keurig uitgeklopte ge stikte dekens uit de koffers en kasten gehaald moesten worden om niet onder de zomerdekens in bed te liggen rillen. En ivat zal het gevolg zijn T Wij heb ben onze lachende kennissen reeds ge waarschuwd Wie het laatst lacht, lacht het best en dat zal de man niet zijn. wanneer de vrouwen.voor de tweede keer in dit jaar gaan schoonmaken, aan gezien de winter-lente de eerste onge daan heeft gemaakt. Zn dunnetjes overt Net als dè winter. .1 ANALYST. Toen de radio-amateur L. v. d. Eist, te Utrecht Zaterdagavond laat nog even de 20 meter goliband voor amateurs opzocht, hoorde hij een oproep van een Ameri kaans station tot Denemarken en de Amerikaanse zóne van Duitsland. Het Amerikaanse station bleek een bericht door te geven van een station in Tanger, dat voor dr Gabcy aldaar om diplomicin vroeg, een geneesmiddel tegen hersen vliesontsteking, waaraan een zesjarig Spaans jongetje leed. Het geneesmiddel zou alleen in Denemarken eu in Duits land te verkrijgen zijn. De Utrechtse radioamateur, die niet zo spoedig kans zag met deze beide landen contact op te nemen, holde naar het hoofdbureau van politie, waar de inspecteur van dienst onmiddellijk de militaire attaché en de Amerikaanse ambassade in Wassenaar opbelde. Deze heeft zich toen in verbin ding gesteld met de Amerikaanse Medische Dienst in Heidelberg, die toe zegde terstond naar diplomicin te zullen uitzien. Het bleek verkrijgbaar bij een firma in Hamburg, die het met de nacht trein naar Parijs verzond, vanwaar het gisterenmorgen per vliegtuig naar Tanger is vervoerd. Inmiddels is gebleken, dat vele andere radioamateurs in Europa het bericht van dr Gaboy ook hadden opge vangen cn eveneens naar ziekenhuizen en fabrieken hebben gebeld. Dc nieuwe Tunesische premier, Bar- ocsj, ondervindt grote moeilijkheden bij zijn pogingen om een regering te vormen. De meeste representatieve figuren in Tu nis zjjn hem vijandig gezind. De tweede secretaris van de neo destoerpartij heeft geweigerd minister te worden omdat, naar hij zeide. de regering „onder druk" werd gevormd. Hij is gisteren gear resteerd. Hij was de. enige nationalisti sche leider, dio-nóg op vrije voeten was. Overijssel heeft als een van de eerste provincies een totale conceptie geleverd van de problemen in verband met de industrialisatie in dit gewest. Finan ciële, economische, sociale, geestelijke en plauologische vraagstukken zijn aan de orde gesteld en waar mogelijk zijn maatregelen aanbevolen. De planologi sche dienst, het Economisch Technolo gische Instituut Overijssel en andere in stellingen hebben meegewerkt aan de tot stand koming van dc drie rappor ten, tezamen vormend het „urgentieplan industrievestiging". In Overijssel zal het aantal werkende mannen (1564 jaar) in de komende tien jaar met ongeveer 30.000 toenemen. Relatief zal de groep der werkers het sterkste groeien in N.O.-Overijssel en in Raalte en omgeving. Absoluut bezien is de toeneming van de mannelijke be roepsbevolking uiteraard het sterkst in Twenthe. Op 50 k.m. tenWesten van Tokio is Maandagavond, kort na de start voor een vlucht naar Korea, een Amerikaans Su perfort ir. een bos neergestort en in brand gevlogen. Twee inzittenden konden zich met hou valscherm redden. De negen anderen hebben in het brandende wrak de dood gevonden. Bij do Tanding op de luchtbasis Offutt oij Omaha (Nebraska) is Maandag een B-25 bommenwerper verongelukt. Een generaal en zijn assistent zijn om het le ven gekomen. Te Trenton (New-Jersey) is een groep van 25 gevangenen in opstand gekomen. De mannen hebben zich in een vleugel van de plaatselijke gevangenis opgeslo ten uit protest tegen „slecht voedsel en slechte geneeskundige behandeling". Zij hebben de ruiten gebroken en zich gewa pend met losgerukte pijpen van de ver warming. Sedert Zaterdagnacht hebben zij geen voedsel meer gehad en de ver warming is buiten werking. De brand weer is thans bezig om door de gebroken ruiten water te pompen teneinde de op standelingen te dwingen de vleugel te verlaten. schriften opnam. „De meeste van deze op schriften", aldus Kan. Ryckmans, „waren Tha- moedisch, doch naarma te wij naar het Zuiden trokken, vonden wij ook Himyarietische. daterend van voor de Islamietische periode. Het was ons verder mogelijk schetsen te maken van de grote Sabese stad' Ukhdud, waarvan onafzienbare puinhopen herinneren aan oude tempels palei zen en wonjngen". „In het Quhra-geberg- te konden wij een onver wacht groot aantal op schriften aantreffen. On der deze documenten vonden wij opschriften van koning Abraha, die bekend staat voor zijn tocht tegen Mekka. Wij konden eveneena een cp- „Het materiaal, dat wij uit het Rijk van Saba hebben -meegebracht, 2300 foto's en meer dan 12.000 afdrukken, omvat zulk een schat van ge gevens over Saba cn dë oude Arabische cultuur, dat onze zwaarbeproef de expeditie toch nog ruimschoots succes zal hebben opgeleverd". Dit verklaarde Prof. Ryckmans, hoogleraar te Leuven, naar aanleiding van zijn expeditie in Arabië, naar het land van Saba. Deze expeditie legde de reis van 54.000 k.m. af en duurde vier maanden. Naar Prof. Ryckmans meedeelde was het bijzonder in het Alem- en het Quhrage- bergte, aan de Yemie- tische grens, dat de ex peditie de eerste op schrift opnemen van Ko ning Dhu Nu'As, een Joods-Sabeense koning, dtte de Christenen te Nedjran heeft vervolgd. De echte naam van deze koning was tot heden onbekend en wordt door dit opschrift geleverd. Tevens hebben wij ge tracht door het opnemen van deze opschriften en archeologische onderzoe kingen in de stad Quariya de invloedssferen vast te stellen van de Sabeërs gedurende de laatste en meest schitterende pe riode van Saba. Wij heb ben eveneens getracht de banen te vinden, waarlangs de Sabeërs zich naar het Noorden begaven". Aldus Prof Ryckmans over zijn reis naar het land van de Koningin van Saba.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1