DE R.T.C. MET DE WEST VAN EST WERD VIERDE IN DE RONDE VAN VLAANDEREN Geldnood bij de bijzondere scholen Valken kreeg geen gelijk Olympus-training van onze ruiters Vrede in onze schaats wereld? Tunesië in de Veiligheidsraad PAGINA 5 MAANDAG 7 APRIL 1952 VERTO BOUCLÉ TAPIJT ijzersterk en ideaal voor huis- en slaapkamer. 100 breed, per Meter VELVETO, het sterke en goed kope Huiskamerkarpet 140 x 200 52.50 200 x 300 115.- VELVETO - LOPERS 50br. P. M. 6.90 70 br. p. M. 9.25 JABO-LOPER, een nieuw topproduct van de Verenigde Touwfabrieken. Een loper van super kwaliteit. 50 breed, per meter 4.25 70 5.50 DODELIJK ONGEVAL Nog geen beslissing Ambtenarengerecht verklaart beroep van Haagse hoofd commissaris ongegrond Het Ambtenarengerecht heeft heden morgen het beroep van de heer G. W. Valken, tegen het hem verleende onge vraagde eervol ontslag als hoofdcom missaris van politie te 's-Gravcnhage ongegrond verklaard. De heer Valken zal zich nader beraden of hU zich tegen deze uitspraak zal verzetten. Door J- S. FLETCHER GEDURENDE een aantal jaren reeds voltrekt zich ten aanzien van de financiële toestand, waarin het bij zonder onderwijs verkeert, een proces, dat langzamerhand niet minder dan beangstigend is geworden. Het is bijna niet te geloven en tóch is het zo: de schoolbesturen hebben al geruime tijd zéér grote geldzorgen, als gevolg van een samenloop van omstan digheden, waartegenover die besturen volkomen machteloos staan. De moeilijkheden worden zij het on gewild, doch dit doet aan de feiten niets af! veroorzaakt door het Rijk, zowel als door de betrokken gemeente. Men zou ook, en wellicht beter, kunnen zeg gen: het ligt aan de sinds jaar en dag gevolgde systematiek, die in normale tijden geheel bevredigend, doch in deze abnormale tijdsomstandigheden eenvou dig funest werkt. Voor wat het Rijk betreft, is de situatie aldus: telkenjare ontvangen de schoolbesturen van maand tot maand van het Rijk op basis van hun opga ven aangaande de personeelssterkte hun ner scholen op 1 Januari van ieder jaar bij wijze van voorschot de gelden voor de uitbetaling der salarissen. De defini tieve afrekening hierover vindt pas een of twee jaar later plaats. Normaliter bestaat tegen dit systeem weinig of geen bezwaar, maar bij expansie, resp. bij uitbreiding der leerkrachten aan bij zondere scholen in de loop van een jaar, moet het desbetreffende schoolbe stuur de aan nieuwbenoemd personeel uit te betalen salarissen, voorschieten. Het moet óók voorschieten, wanneer salarisverhogingen zich voordoen en eveneens, wanneer toeslagen en bijsla gen aan het onderwijzend personeel worden toegekend. Dit laatste nu is vooral de laatste jaren in velerlei vormen, tot de beken de „ontknikking" toe en dan steeds met terugwerkende kracht op lange ter mijn! aan de orde van de dag. En of schoon de leerkrachten uiteraard dade lijke uitbetaling verwachtten, zo niet ver langden, stond het ministerie, op een enkele uitzondering na, niet dadelijk klaar met een overeenkomstige aanvul ling der salarisvoorschotten. M.a.w. de schoolbesturen moesten maar zien, hoe zij aan de benodigde gelden kwamen. Het pijnlijkste kwam dan ten slotte nog, als de Rijksontvanger der Belas tingen o n m i d d e 11 ij k e en in de meest dreigende vorm (per briefkaart!) betaling eiste van loonbelasting en vereveningsheffing over betaalde sala rissen, die notabene ten dele waren voorgeschoten door het Schoolbestuur. Ook die bedragen moest het Schoolbe stuur dan nog opbrengen Samenvattend, kunnen we zeggen, dat bijv. een Schoolbestuur van een middel grote gemeente, het beheer voerend over een aantal scholen, voor de hierboven aangeduide extra-betalingen, nu nog van het Rijk over 1950 en 1951 rond 10.000 heeft te vorderen en verder iedere maand ca. 2000 méér moet uitbetalen aan sala rissen dan het aan voorschot ontvangt. Brengt een dergelijke wanverhouding ook repercussies mee voor de open bare scholen? Natuurlijk niet! De ge meente-ontvanger betaalt uit de gemeen tekas, welke altijd voldoende van geld middelen is voorzien. Dit, wat de salarissen aangaat. Maar dan hebben we nog te doèn met de definitieve afrekening der pensioen bijdragen, welke gewoonlijk eerst na drie of vier jaar plaats vindt. Normaliter tre den hierbij geen belangrijke verschillen op. Anders wordt het echter, als het Rijk aan de ene kant de door het per soneel te betalen pensioenpremie niet onbelangrijk heeft verlaagd, doch aan de andere kant, bjj de vaststelling der voor schotbedragen, rekening heeft gehouden met onveranderde premiën! Déarvan zyn dan, zoals vanzelf spreekt, de school besturen de dupe: zij krijgen dan te wei nig voorschot van het Rijk. Zonder nu verder in détails te treden, geven we weer het voorbeeld van boven genoemd schoolbestuur, dat te dezer zake over de laatste vier jaar nog rond 5000 van het Rijk te goed heeft. Wat de gemeente betreft, hierover in een tweede artikel. Op de terreinen van de Zuid-Hollandse jachtvereniging, rijcentrum Hofstad" in Den Haag trainden Zondag de springrui ters, die voor eventuele uitzending naar Helsinki in aanmerking komen. Kolonel G. de Kruyff had een parcours opgesteld, dat ongetwijfeld met zwaar betiteld mag worden. Er waren in totaal 16 sprongen, waarbij een lastige driesprong en 'n sloot van 4.25 meter. De maximum hoogte van de hindernissen bedroeg 1-40 meter. Een zeer goed parcours werd afgelegd door J. Rijks (Rotterdam) met „Romani- chel". Hij reed in mooie stijl, zonder fou ten, binnen de vastgestelde tijd (94 sec.) en wel in 84 sec. Met „Master" stelde J. Rijks enigszins teleur. De tijd die voor deze combinatie werd afgedrukt was 91 sec. Met „Random Harvest" kwam Rijks in 85 sec. rond, ter wijl hij er met „d'Aragran" 82 sec. over deed. Een nieuw paard in deze trainings oefening was „C'est sa soeur", bereden door de heer A Janssens (Baarle-Nassau) die eveneens een fraai parcours reed. De tijd was 84 sec. De jeugdige Haagse ruiter T. Timmer maakte met „Zwarte Piet" de snelste tijd, namelijk 79 sec. Weliswaar werden door deze combinatie enkele foutjes gemaakt, maar de wijze, waarop het hindernispark werd afgewerkt, verdiende lof. Met „Draufganger" kwam Timmer in 90 sec. rond. Twee andere combinaties, die voor de eerste maal in deze training uitkwamen, waren mr F. Albers Pistorius en „Kilken- nycat" en J. Hensen met „Pontius Pila- tus". De driesprong leverde voor de eer ste equipe moeilijkheden op, maar over het algemeen werd goed gereden. Naar wij vernemen, is de mogelijkheid, dat de eenheid in de schaatsensport bin nen niet al te lange tijd zal zijn hersteld, zeer groot geworden. Het is bekend, dat het gewest van Zuid-Holland van de K.N.S.B. voorstellen had ingediend om tot wijziging te komen van een aantal reglementsbepalingen, waardoor meer zou worden tegemoet gekomen aan de wensen van een aantal langebaan-ysclubs in Nederland. Deze langebaan-ijsclubs zyn geruime tijd geleden uit de K.N.S.B. getreden om dat zij van oordeel waren, dat hun be langen niet op de juiste wijze toerden behartigd. De uitgetreden verenigingen hebben toen een Nederlandse IJsvereni gingen Bond (N.Y.B.) opgericht. Met behoud van grondgedachten, zijn de voorstellen vati het gewest Zuid-Hol land, na overleg met verschillende in stanties, omgewerkt. Op Juni zal te Utrecht een buiten gewone algemene vergadering worden 'gehouden van de K.N.S.B., waarin een bestuursvoorstel ter tafel zal worden ge bracht, inhoudend een aantal wijzigin gen van het huishoudelijk reglement. In schaatsenrijderskringen in Neder land hoopt en vertrouwt inen, dat zowel de algemene vergadering van de K.N.S.B. als de uitgetreden ijsclubs met de inhoud van de voorgestelde wijzigingen accoord zullen gaan. Algemeen Wordt de ver wachting uitgesproken, dat de langebaan ijsclubs weer tot de K.N.S.B. zullen toe treden, waarmee de eenheid in de schaat sensport zou worden hersteld. De Hagenaar Metz die Zaterdag met een serie van 44 een nieuw Nederlands record vestigde, won Zondagmiddag te Hilversum het. nationale kampioenschap bandstoten. Zijn algemeen moyenne, 4,33 betekende eveneens een nieuw Neder lands record. De jaarlijkse Warandeloop te Helmond werd gewonnen door Jonkers RKAVB Blenck) vóór v. d. Wildenberg, Verhoeks en Smetsers. In de B-klasse won Zonne- mans (HAC, Helmond). De Rallye van Groot-Brittannië werd geivonnen door de bekende wedstrijdrij der Imhof met een Allard. Eerste in de klasse tot 2% liter werd de Fransman Becquart achter het stuur van een Jo- wett-Javelm Te Rijssel won Engeland de hockeij- interland tegen Frankrijk met 0—2. Op Zondag 20 April a.s. wordt te Den Hdag een stedenfloretwedstrijd gehouden tussen de dames-equipes van Den Haag, Rotterdam en Londen. In de Londense equipe zit onder meer' de internationale schermster Miss Sheen. Een wielerwedstrijd voor amateurs tc Blegny (B.) werd gewonnen door de Ne derlander Stevens'. voor het overige de bijzondere betrek kingen tussen Nederland en Suriname enerzijds en die tussen Nederland en de Ned. Antillen anderzijds in afzonderlijke hoofdstukken worden geregeld. Besloten werd dat de sectievergade ringen op Dinsdag a.s. zullen aanvan gen. Ter bespoediging van de bespre kingen zullen de verschillende onder werpen over de beide secties worden verdeeld. (Van onze correspondent) Op de Valkenburgerweg te Heerlen kwam Zondagmiddag een inwoner van deze gemeente, de 41-jarige T. J„ met zijn fiets zo ongelukkig te vallen, dat hij aan de gevolgen overleed. Hij kwam even in aanraking met een boompje naast het rij wielpad en verloor daardoor het even wicht. Bij zijn val liep hij ernstige in wendige blessures op. Hij werd per zie kenauto naar het Heerlense hospitaal ge bracht. Kort na zijn aankomst overleed hij daar- De Veiligheidsraad heeft zijn perma nente vergaderzaal in het nieuwe ge bouw der Ver Naties te New York niel met een bijster vrolijke vergadering in gewijd. De Tunesische kwestie werd aan de orde gesteld, toen de Raad gisteren voor de eerste maal »n zyn nieuwe ver blijf bijeen kwam; reeds dadelijk bleek hoeveel moeilijke kanten er aan deze zaak zitten. De Franse gedelegeerden drongen er bij de raad op aan er mede in te stemmen, dat de jongste overeenkomst tussen Frankrijk en de Bey van Tunis een be handeling van de kwestie door de raad overbodig heeft gemaakt. „Indien de Veiligheidsraad zich werkelijk met de zaak-Tunesië zal inlaten, zal dit mogelijk in Tunesië en de aangrenzende gebieden tot ernstige gevolgen leiden, die afbreuk zouden kunnen doen aan het gezag der Ver. Naties", aldus de gedelegeerde. Nadat de Fransman een zeer uitvoerige uiteenzetting van het Franse standpunt had gegeven, verdaagde de Veiligheids raad het debat over Tunesië, zonder een beslissing te hebben genomen of deze aangelegenheid in een volledig debat zal worden besproken. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde later, dat de V. S. de opneming van de Tunesische kwestie op de agen da van de Veiligheidsraad niet zullen steunen en zich van stemming zullen onthouden. De Britse afgevaardigde zal zich tegen opneming verzetten. Waar nemers geloven thans, dat de raad de klacht niet in behandeling zal nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5