Overweldigend welkom van New-York voor Koninklijk Paar 350.000 mensen juichten Nederlands vorstin toe Invoer schaarse materialen in Amerika V. S. zetten staaluitvoer stop Geen wereld laten beredderen door zenuwpatiënten Sovjet-handel met het Westen Kwestie over goederensoort Er wordt stevig gepraat in Cairo WERELDBANK ONDERZOEKT MOSSADEQ'S BEZWAREN asaa wsks» «s Koningin klopte op deur van Amerikaanse haast- woningen Bezinning broodnodig in moderne levens jacht De tijd als factor voor de vrede Derde deel van Geheim van Fatima niet in 1960 onthuld Dinsdag 8 April 1952 [DAGBLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „7icker-tape" tussen de wolkenkrabbers r „New-York" voor 24 dollar Olie naar Scandinavië? Eerste DC-6b voor de K. L. M. Producenten willen beperking; vrezen^ concurrentie Truman eist verlenging noodbev oe g dheden Amerika komt met een nieuwe swcirte lijst (T H. Vader ontvangt nieuwe Indonesische gezant Labour boekt winst Vergiftiging door eendeneieren? „Papagos, kom terug Stadium van wederzijdse verkenningen J WEERBERICHT V. Bij het stadhuis .j een drastisehe uitwerking hebben op defensie-productie IN ALLES DE WAARHEID! Opzienbarend artikel in Portugees blad A De weerverwachtlng, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind. Hogere temperaturen overdag. Woensdag 9 April: Zon op 5.57 uur, onder 19.27 uur. Maan op 18.52 uur, onder 5.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT „Ncw-York is thans weer Nieuw-Amsterdam. Vandaag behoort de stad aan Koningin Juliaha", zo schreef de „New V ork linies' gisteren in een artikel, gewijd aan liet bezoek van het Koninklijk Paar. Driehonderdvijftigduizend enthousiaste Ncw-iorkers hebben er gisteren- biddag inderdaad op ondubbelzinnige wijze blijk van gegeven, dat zij dit bezoek van de Koningin niet louter beschouwen als een bezoek van een bevriende vorstin, maar zoals de burgemeester van New-Vork het Uitdrukte als de thuiskomst van een koningin, een „great lady", wier onderdanen met zoveel banden aan NeW-Vork verbonden zijn. Ook onze Koningin is gisteren de hulde van de „ticker-tape"-ovatie te beurt gevallen. Het was de eerste na vele jaren. De laatste viel ten deel aan de toenmalige Prins van Wales, thans hertog van Windsor. Door hagen van honderdduizenden New-Yorkers, die op sommige plaatsen zeven rijen dik stonden, reed het Koninklijke Paar onder een ware stortbui van confetti door de huizenzee van Broadway naar de City Hall-Plaza. Uit de open vensters van de veertig en vijftig verdiepingen tellende wolkenkrabbers daalden de lange repen van de koersbandjes (ticker-tape), serpentines, confetti en papiersnippers neer op de Koningin, die dit onstuimige welkom beantwoordde met een gulle lachen de gehele rijtoer wuifde zij vriendelijk Uaar de juichende stedelingen. De grootste stad van de wereld heeft zich gisteren waarlijk blij en van harte laten heroveren door de Nederlandse Vorstin. Van het Waldorf Astoria hotel had het koninklijk paar zioh in een gesloten auto via de Franklin Delano Roosevelt-drive, langs de east river, over de South-street naar de Battery, de zuidelijkste punt van Manhattan begeven. Evenals te Washington werd oe stoet geleid door twee trucks, met fotografen, cameramannen en televisieoperateurs. Een cameraman riskeerde letterlijk zijn leven door staande op een gewone luxe auto en zich slechts vasthoudende aan zijn daarop gemonteerde filmcamera, mee te rijden in de stoet, die langs de East River voortraasde met een vaart van 120 k.m. per uur. Bij de Battery aangekomen werd de stoet geformeerd en stapten de Koningin en de Prins over in een open auto. Daar, aan het Noordelijkste topje van Broadway, begon de fanieuse „Broad- wav ticker-parade". Begeleid door zwermen detectives, die de auto te voet escorteerden en voorafgegaan door eenheden van leger, vloot, luchtmacht, geüniformeerde politie en brandweer, en onder een papierregen, die vaak de hemel verduisterde, ging de stoet lang haam In de richting van het stadhuis. De Koningin was gekleed in een tur quoise japon meit een corsage van witte, blauwe en rose bloemen en zij droeg een rose strooien hoed. Voor de confetti-hulde, die de New Yorkers hun prominente gasten bereid den hadden zij reeds lang te toren de verjaarde telefoonboeken bewiard en dat wil wat zeggen, want New «ork Lny heeft met zijn acht niililoen inwoners een respectabel aantal telefoonnummers. Ee lijvige telefoonboeken waren tevoren in snippers gescheurd en gistermiddag daalden de snippers tegelijk met de con fetti en de koersbandjes neer op de kilometers lange route. Het carillon van „Trinity Church", de kerk, die aan de Noordelijkste begren zing van de stad stond, toen zij nog Nieuw Amsterdam heette, speelde Nederlandse wijsjes, terwijl de konink lijke stoet voorbijtrok. Even voordat de stoet naar rechts In verschillende toespraken «n krantenartikelen is gisteren te New York het feit in herinnering ge bracht, dat deze grootste stad van als^m far bestaan begonnen i» onversaagd! J3n de Nederlandse kane! !i eid' Zowel de Amen- trots op S Nederlanders zijn daar ODdraeh? VerhuI< <üe in 1625 in opdracht van de West-Indische v-ompagnie 0p het eenzame Man- attan-Island het fort „Nieuw Am- 'erdam" bouwde, zal echter nooit nebben durven dromen, dat zijn nederzetting zou uitgroeien tot de huidige millioenenstad New York De „geboorte-acte" van New York werd zeer prozaisch opgesteld; typerend voor het zakelijke karak ter, dat het New York van heden ook nog behouden heeft. Van zijn superieuren kreeg Wil lem Verhulst het consigne, om de ..bequamste. ghesontste ende groot ste plaeise" tot woonplaats uit te kiezen. Volgens de instructies moest hij zich vestigen in een plaats, die „van water ende houdt tot brant ende bouwingh bequam" voorzien was en bovendien moesten de „rivieren daarentrent vischrijk sijn". Peter Minuit, de directeur-gene raal van Nieu w-Nederland, ver kocht de nederzetting in 1626 aan de Indianen voor snuisterijen, ter waarde van 24 dollar. In haar antwoord op de woorden van de burgemeester, bracht Hare Majesteit de hartelijke groeten van het Nederlandse volk aan New York over. „De Nederlandse kolonisten hebben zich niet alleen, gevestigd in Manhatten maar verspreidden zich ook stroom opwaarts langs de Hudson en over de staat New York. De vele Nederlandse namen van steden en dorpen getuigen daarvan. Belangrijker echter dan deze aardrijkskundige kentekenen is de in vloed, die dé geest der vrijheid, die de Verenigde Nederlanden kenmerkte, heeft uitgeoefend op hen, die verantwoorde lijk waren voor het opstellen van de grondwet der Verenigde Staten. Wij Nederlanders zijn blij meegewerkt te hebben aan de grootheid van deze stad. In zekere zin hebben wij hier de eerste werkelijk internationale ge meenschap in de wereld gesticht. Waar elders ter wereld vinden wij zo vele rassen en nationaliteiten tezamen in vrede en harmonie levend? Zij zijn allen gekomen van verschillende delen der aarde en hebben in vele opzichten de kenmerken van hun ras behouden en toch voelen zij zich allen burgers van deze alomvattende gemeenschap, de stad New York". Een parade van de in de stoet mee- marcherende eenheden besloot de plechtig heid voor het stadhuis. De Koningin toonde zich onder de in druk van dit eerbetoon op grote schaal, dat niet alleen de officiële autoriteiten van de stad^ doch ook de bevolking van New li °rk haar en haar echtgenoot had toebedacht. Daarna ging het terug naar het Wal dorf-Astoria hotel. Wederom hadden zich tienduizenden langs de straten geschaard en fladderden de resten van de ticker-tape uit de wolkenkrabbers. Het was reeds half twee toen het Koninklijk Paar het hotel bereikte. Hare Majesteit en de Prins be gaven zich naar hyn appartementen om zich gereed te maken voor de lunch. temperatuur was 's middags aan merkelijk gedaald en wel tot enkele graden boven het vriespunt. Een sterke, vrij gure wind woei van tijd tot tijd regendruppels aan, toen de stoet langs de East River reed, waar grijze wolken laag boven het tamelijk onstuimige water hingen. afzwenkte hij het stadhuis werd er een ogenblik stilgehouden bij de oudste kerk van New York, de St. Pauls Chapel, waar Rev. Robert Hunsicer en een dele gatie van de Ned. Hervormde Kerft Koningin en de Prins begroetten, twee minuten later arriveerde men voo stadhuis, dat versierd was „If hyacinten en rode en witte tulpen en Terwijl de zevenhonderd personen die een plaatsje badden veroverd op de voor us. Army Band de volksliederen van de Verenigde Staten en ons land. Burgemeester Impellitteri, die het Koninklijke Paar op het podium toesprak, zeide in zijn welkomstwoord onder meer: „Wij verwelkomen U met de warmte en de geestdrift, die zo kenmerkend zijn voor onze stad. Het klinkende welkom voor U was slechts de echo van de ge voelens van genegenheid van een volk voor de toegewijde ouders van Beatrix, Irene, Margriet en Marie Christina". De burgemeester hing vervolgens de Koningin de eremedaille van de stad New York om en overhandigde haar de oor konde voor „distinguished and exceptio nal public service". Ook aan Prins Bernhard overhandigde burgemeester Impellitteri de gouden ere medaille van de stad: „omdat gij de vader zijt van vier prachtige kinderen en de sterke rechterarm van Hare Majesteit" De. Wereldbank heeft aan Mossadeq een telegram gezonden, waarin hem wordt medegedeeld, dat de bank op het ogenblik het rapport bestudeert van haar delegatie, die de vorige maand een be zoek aan Perzië heeft gebracht om te trachten het vraagstuk der Perzische olie tot oplossing te brengen. De directeur van de bank, Eugène Black, heeft Mos sadeq medegedeeld, dat de bank de be zwaren van Perzië bestudeert met het doel de onderhandelingen te hervatten. In zijn antwoord heeft de Perzische minister-president de bezwaren van Per zië herhaald. Het Franse nieuwsbureau A.F.P. meldt nog, dat Mossadeq mededeelde bereid te zijn de onderhandelingen te hervatten, mits de bank toegeeft, dat de buiten landse technici, die in de Perzische olie ondernemingen gaan werken uit „neu trale" landen afkomstig moeten zijn en dat de bank erkent, dat zij de onderne- Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling dat op 19 April a.s. de eerste Dquglas DC-6b van de K.L.M. op Schip hol zal arriveren. Op 16 April aal de ma chine door de directie dter Douglas vlieg- tuigenfabriek op haar vliegveld te Santa Monica worden overgedragen. Het toe stel zal via New York naar Amsterdam worden gevlogen onder gezagvoerder Van Rees Er zijn in het Amerikaanse Congres nieuwe voorstellen lot beperking van invoer van goederen, vervaardigd van schaarse materialen te verwachten. In dustriële belangen, die verzekerd zijn de steun van sterke groepen in het ton gres, verlangen beperking van de invoer van artikelen, die vervaardiged zijn van Kobalt, koper, chroom, nikkel, messing, s aal en andere schaarse grondstoffen. Alsra°tief wordt aangevoerd dat ter- J e Amerikaanse regering de distri- nonUmri31! Ju Srondsto'ffen in het bin- rnvl efn J." ?ft''dc buitenlandse Rr- markr kim! van de Amerikaanse ïPPnen veroveren. Onder meer worden de invoerbeperkingen geëist door fabrikanten van stalen bouten naalden clectnsch materieel en tuingereedschap ÏS kringcn van het Conirts acht men het niet uitgesloten, dat het Congres een zekere vorm van invoerbe perkingen zal goedkeuren, doch het de partement van buitenlandse zaken en het President Truman heeft gisteren het Congres meegedeeld, dat het dringend noodzakelijk 's de """^bevoegdheden, welke hij bezit zolang Amerika formeel nog in oorlog is met Japan, onmiddellijk (e verlengen. In brieven aan vice-president Barkley en de voorzitter van het huis van afge vaardigden, Ra5'nUj!' !eeft bij om een verlenging van 60 da„en gevraagd. Tevoren had een woordvoerder van het State Department inmiddels reeds ver klaard, dat Trwnan mogelijk de onder tekening van het door de senaat geratifi. ceerde vredesverdrag met Japan zou uit stellen totdat de noodoevoegdheden door het Congres zijn verlengd. taking ZOU «ii-oati'or.l.fl. straaimoloren en ammun^ie^n op de vol- In verband met de staking in de ï'oalindustrie, die waarschijnlijk Woensdag a.s. zal beginnen, hebben Ver. Staten de uitvoer van staal '•geschort. Bij dit besluit van de Na- "nal Production Authority worden rik '"Verantieg van staal aan Ame- kaanse firma's, die auto's en an- '_r<' goederen voor burgerlijk gebruik or,u verboden. Het besluit geldt k voor de kleinhandel en de vemen, naa'rToniet VOOr zendingen, die reeds Dc ver'>ruikers onderweg zijn. ductic3Clni??i?trateur voor be defensiepro- E'eischm regel een" '"'°'-u'nan'n' noemde de maat- een stakin«VOOrzorssrnaatre8el. aangezien uitwerkt een onmiddplliikn Hroc+icnV,» "'iweritinz v. ""middellijke drastische vot>r atoomon» - n op bet programma loomenergie, de productie van straalmotoren en ammunitie en op de vol tooiing van fabrieken, welke voor de de fensie werken. „Aan de directe defen siebehoeften moet voorrang verleend wor den voor het verbruik van de nog bij fa brieken of in be vemen aanwezige staal- voorraden, teneinde een volledig tot staan komen van de defensiemadhtne zo lang mogelijk uit t® stellen aldus Fleisch- mann. Een ambtenaar deelde nog mede, dat na de afkondiging van de maatregel de voor raden zullen worden opgenomen. De leider van de National Production Authority, Henry Fowler, zeide, dat het verbod niet langer van kracht zal blijven dan totdat de ambtenaren gelegenheid zullen hebben gehad de voor defensie opdrachten geschikte staalsoorten op te sporen en aan de verkoop te onttrekken. Volgens ambtenaren hebben de auto- fabrieken nog materialen voldoende om de productie drie of meer weken te kun nen voortzetten. bureau voor de defensiemobilisatie zijn tegen dergelijke maatregelen gekant. Deze instanties zijn van oordeel, dat in de situatie kan worden voorzien door de lan- den, die goederen, vervaardigd van schaarse grondstoffen naar de V.S. uit voeren, voor te stellen om de distributie van schaarse grondstoffen naar Ameri. kaans voorbeeld te regelen. Het departe ment van buitenlandse zaken zou voorts van oordeel zijn, dat de inflatie zou wor den bevorderd, wanneer niet zou worden toegestaan, dat door import wordt voor zien in de tekorten, welke op de Ameri kaanse markt ontstaan door beperkingen van productie of verbruik. rnmgen zou moeten beheren uitsluitend als vertegenwoordigster van de Perzische regering. De Perzische commissie voor de ver koop van olie heeft naar Reuter meldt, Maandag bekend gemaakt dat Perzië overeenkomsten heeft ondertekend voor de verkoop van 2,5 millioen ton ruwe olie aan Denemarken, Noorwegen en Finland. In de mededeling wordt tevens gezegd, dat met de levering 0ver 25 dagen begon nen zal worden. De kopers hebben met Spaanse tankschepen regelingen getrof fen voor het ven oer van de olie naar Italië, waar de olie geraffineerd zal wor den. k:i- irtKv1 Ka Haar bezoek aan het Oostelijk deel der Verenigde Staten is Hs. M. Koningin Juliana Maandag in New-} ork aangekomen. De New-Yorkers bereidden Haar tijdens de tocht door deze millioenenstad een ,1hartelijke ontvangst: een ware sneeuwbui van confetti daalde op de stoet 'ineer. Deze Radio-Telefoto toont de stoet tijdens de tocht over Broadway; i Koningin Juliana bevindt zich in de eerste auto. TT^EN aantal sportcollega's bleef ver- I j stoken van haar perskaaart voor de wedstrijd BelgiëNederland, omdat huti aanvragen door diefstal bij de P.T.T. niet op haar bestemming aanlcwamen. Zij hadden dus pech, want zij zijn natuurlijk even gebrand op de vuurgloed van de .,hel van Deume'' als het publiek, waar van sommigen honderd gulden neertel den voor een zitplaats, doch die, gezien het gebodene. wel het gevoel gehad moe ten hebben, dat zij zich gebrand hadden en op de blaren moesten zitten. Want de gedupeerde journalisten heb ben blijkbaar niet zoveel gemist. Wij aan de radio vonden het maar een .sof'. Nu zjjn wij natuurlijk niet deskundig doch ook de „sportwijzen", zoals wij onze sportcollega's zouden willen betitelen die niet alleen oor en een anders oog ten dienste stonden en het hele geval zelf gezien hebben, konden evenmin enthou siast zijn. Wjj lazen zelfs de uitdrukking, dat een wedstrijd tegen België boven onze sportstand isZodat wy niet alleen zouden leven, maar ook voetballen boven onze stand! Nu willen wij het niet hebben over het aspect van deze wedstrijd, voorzover deze het domein van onze collega's van de sport is. Niet dat wij bang zijn, dat zy lange tenen hebben. O, neen, het zijn heel geschikte lui, met wie je best een borreltje kan drinken, als je zelf maar betaalt. Neen wij wensten het te hebben over de sportvoorlichting en daarover menen wii toch wel het onze te mogen zeggen. Wij svraken na afloop iemanddie mopperde: ,.Door dat geschrijf in dc kranten heb je altijd nog moed in een overwinning en achteraf blijkt, dat wij niet de geringste kans maakten Nu laten wij in het midden, of het Oranje-elftal inderdaad kansloos was. want wanneer het binnentrio het beter gedaan had, danpardon, daar ko men wij op verboden terrein; staan zo n beetje offside Wij wilden alleen opmerken, dat tn de voorbeschouwing van ons blad de des kundigen lieten doorschemeren, dat de bal aelc kan rollen, doch dat onze jon gens" niet zo licht als zegevierende en gelen uit de hel van Deume zouden op stijgen 'En dat vinden wij wy durven dit te constateren als zijnde, niet geheel leek op het gebied van de voorlichting een juist standpunt. Boven elk chauvinisme toch de 1 raarheid. Ook dat in dc nabeschouwingen enkele harde noten te kraken werden gegeven zonder aanzien der voetballers persoon lijkheden. nademaal enkele cracks wer den gekraakt. ANALYST lil de beide redevoeringen, die de Koningin gisteren uitsprak, maande zij de actieve Amerikanen tot grotere bedachtzaamheid en vóór alles scheen zij de bewoners van dc .'Nieuwe Wereld te willen wijzen op de zinrijke vaderlandse spreuk „Haastige spoed is zelden goed". Wij hebben te wein'ig ruimte en i® weinig tijd, en daarom wordt de spanning te groot voor onze zenu wen. Hoe kunnen wij aas bezinnen? En toch voelen wij, dat wij <jat moeten doen, want zou het niet beneélen de menselijke waardigheid zijn beslissingen te nemen zonder ze voldoende te hebben overwogen en onszelf te laten regeren door gewoon te en instinct? Het heeft geen zin de wereld te laten beredderen door zenuw patiënten. Het probleem is des te groter naarmate de steden groter zijn, maar het bestaat overal. Geloof niai, dat wij het niet ken nen in Europa. Het bestaat overal in onze technische Westerse beschaving". De Koningin sprak als haar vurige wens wens uit, dat er ejen wereldomvattend pro gram zou komen, voor al die streken, waar de techniek eem grote macht heeft over het dagelijkse leven van de mens. „Terwijl aan dc ene kant de techniek het leven gemakkelijker maakt, neigt zij er aan de andere kant toe over, mensen terug te brengen tot de staat van louter nummer en robots. Dat programma zou moeten inhouden, dat iedereen 'n plaats zou trachten te vinden waar hij alleen kan zijn, om een goede gelegenheid te hebben zich te bezinnen en te denken over alles waar een volwassen en ver antwoordelijk mens over behoort te den ken. De resultaten zouden misschien ver bazingwekkend zijn. F,r zijn zoveel uitvindingen, waardoor men een paar minuten uitspaart. In de loop van de dag. Wat doen wij met deze minuten, ons nog meer haasten? Waarom sparen wij al deze ogenblikken niet op voor de nodige ontspanning? Ik vraag mij af, hoe geleerden en kun stenaars het redden in de algemene ge- Het Amerikaanse ministerie van han del is bezig met het samenstellen van een nieuwe zwarte ««st van buitenlandse firma's die bij haar handel met de Sovjet- Unie in strijd zouden heb jen gehandeld met de Amerikaanse controle-maatregelen op de uitvoer. Dc nieuwe zwarte ,yst betekent een verscherping van de cam pagne tot het voorkomen verzen ding van strategische of halfstrategische producten, naar de Sovjet-l'nie en de landen van het communistische blok. Volgens de Amerikaanse ambtenaren kregen de pogingen om voorkomen dat de communisten producten en -vut- rusting verkrijgen, waarmede zi] hun herbewapening kunnen e_,ep nieuwe stimulans door het aanbod dat Zaterdag door Moskou op de conferentie aldaar werd gedaan voor een handels verkeer tot 'n bedrag van 10 milliard Wanneer buitenlandse firma's deze grondstoffen naar de landen achter het ijzeren gordijn zenden, zal daan#an mede. deling aan hun regeringen wwrden ge daan. Wanneer er daarna geen verbetering komt. zullen, wanneer aeze» regeringen hulp ontvangen op grond vaa de weder zijdse hulpverelening, mogelijk maatrege len genomen moeten worden overeen komstig de bepalingen van d.e wet. welke verleden jaar door het Amerikaanse Con gres werd aangenomen. D- soorten goederen, welke de Sovjet- Unie voorstelt om in de komende twee of drie jaren van het Wensten te kopen be horen over 't algemeen tot de categor eën welke volgens de door het Congres aan genomen wet niet tussen het Oosten en het Westen verhandeld mogen worden. Zo werd bijvoorbeeld! voorgesteld om van Italië installaties vaor electrische cen trales. kogellagers, schepen en kranen te kopen; van Frankrijk schepen en lood; van België schepen, rubber en tin. Vani Amerikaanse zijde wordt betwijfeld, of de Sov,jet-betaling van haar invoer nodige hoeveelheden grondstoffen zou kunnen uitvoeren. En Franse kringen heeft men, naar het zekere verwondering kennis genomen van de lijst van goederen, die volgens de voor zitter van de Sovjetdelegatie op de, econo mische conferentie te Moskou, Nesterov, de Sovjet-Unie in Frankrijk zou willen kopen. Naar zijn zeggen zou de Sovjet- Unie zijn handelsverkeer met Frankrijk vijf of zes maal zo groot willen maken. In bevoegde Franse kringen merkt men naar aanleiding van de voorstellen van Nesterov op, dat Frankrijk reeds aan de Sovjet-Unie een lijst heeft doen toekomen van producten, die door haar in Frankrijk Eranse persbureau A.F.P, meldt, met een gekocht kunnen worden. „Het derde cn laatste deel van het „geheim" dat door de H. MaaSd bij haar verschijningen in Fatima aan de drie Portugese kinderen is medegedeeld, behoeft niet noodzakelijk in 1960 te worden ont huld", zo verneemt het K. N. P. uit Portugal. „Integendeel, bet ge heim zal slechts wor den geopenbaard, in dien de Portugese bis schoppen de Hi<l daar voor rijp achten. Mgr Jose Alves Correia da Silva van Leiria, in wiens archieven de ver zegelde enveloppe met het* geheim wordt be waard, heeft echter ge weigerd zich over deze kwestie uit te laten. Zoals men weet heeft de H. Maagd bij Haar vtrschijnin.g op 13 Juli 1917 te Fatima aan Lu cia. Jacinta en Frances co een drievoudig ge heim toevertrouwd. Zuster Lucia van Je sus. de enig overleven de van de drie kinde ren, thans Carmelietes, ontving in 1927 toestem ming van de H. Maagd om de twee eerste de len van het geheim openbaar te maken. Zij kreeg daartoe verlof, zo zeide Lucia, toen zij in de kloosterkapel van Tuy in Spanje in gebed verzonken was. Deze twee delen van het ge heim betreffen een vi sioen van de hel, een voorspelling van de Tweede Wereldoorlog, indien het verzoek van de H, Maagd om gebed en boete zou worden veronachtzaamd, bene vens de belofte, dat Rusland zich uiteinde lijk zou bekeren. Op verlangen van de H. Maagd werd echter het derde deel, door Lucia in een enveloppe verzegeld. De bisschop van Leiria heeft deze in zijn archieven opge borgen. Verondersteld wordt, dat niemand dan deze kloosterzuster de inhoud van de envelop pe kent. Verscheidene kringen namen aan, dat het verzegelde pakje in 1960 zou worden ge opend, waardoor over acht jaren het laatste deel van het geheim van de H, Maagd aan de wereld zou worden geopenbaard. Maandagochtend heeft Z. H.^ de Paus de nieuwe gezant van Indonesië bfj de H. Stoel, dr Djumhana. in audiëntie ontvan gen. Deze overhandigde de H. Vader zijn geloofsbrieven. In een toespraak gaf de gezant uitdrukking aan de diepe eerbied van zijn regering en van het Indonesische volk voor de persoon van Zijne Heilig heid. Paus Piüs XII dankte dr Djumhana voor diens hartelijke woorden cn ver zocht hem deze dank over te brengen aan president en volk van Indonesië. Na oe audiëntie trok de H. Vader zich met de gezant terug in Zijn particuliere ver trekken. waar hij een» langdurig en har telijk onderhoud met hem voerde, aldus K.NP. Dr Djumhana heeft voor zijn benoe ming tot gezant bij de H. Stoel de functie bekleed van Hoge Commissaris van In- tijdnood in algemene zin benaderd; in j donesië in Nederland. Op 2 April arri- jaagdheid. Want als zij niet ruim de tijd hebben, hoe kunnen zij dan ooit productief zijn?" Op vriendschappelijke wijze daagde de Koningin New York uit een'oplossing te vinden voor dit probleem, dat zo het al iemand aangaat, dan zeker de New Yor kers. „Vergeet niet zo sprak de Koningin tenslotte tot haar aandachtige gehoor dat New York eens gekocht werd voor zestig gulden, het equivalent van 24 dol lars of 24 daalders. En zie hoe het nu is. Hoe ver strekt het zich niet uit naar de hemel en naar de zee. Dit is symbolisch voor al zijn verbindingen over het water, door de lucht en door de aether. Zijn schoonheid ligt in het feit, dat het zo reus achtig is, dat het één is geworden met de natuur en beschikt over de krachten der natuur. Het is rechtens een forum voor de gehele wereld". Had Koningin Juliana in deze toe spraak het probleem van de hedendaagse haar speech aan het diner van de Stich ting NederlandAmerika, drong zij erop aan de tijd als bondgenoot te nemen in de strijd om het behoud van de vrede. Wijzend op het feit, dat men in de geschiedenis dikwijls oplossingen zocht door middel van oorlog, vroeg de Ko ningin zicli af, naar welk doel onze tijd vraagt. „Men zou het kort kunnen zeg gen: naar strijdkrachten gewapend voor vrede. Vrede, om de volkeren eens e,en ander aspect van het leven te tonen dan oorlog. Maar een beeld van het le ven zonder oorlog te tekenen is voor de volkeren van nu zo absurd, dat men, als men het probeerde, voor volslagen gek uitgemaakt zou worden. Dus pro beert men in plaats daarvan dikwijls de dingen tc ontwijken door te zoeken naar een andere uitweg door middel van een compromis. Maar zelden heeft er echter een ver lossend element in dit soort ontvluch ting gelegen. Zou het niet tot een oplossing leiden om de tijd te nemen? De tijd verandert de mens hebt geduld, wacht en ziet wat er gebeurt. De tijd is een betrouwbare bondgenoot. We geloven allen, dat tijd geld is, maar overvloed van tijd betekent overvloed van alles, ook overvloed van gelegenheid. Wie tijd neemt, zal wijsheid ontvangen, daar hij tijd gehad heeft om na te den ken en zich te bezinnen en de gelegen heid om ervaring op te doen. Een van onze Westerse tekortkomingen is, dat wij de waarde van de factor „tijd" onderschatten, met onze voortdurende zucht naar activiteit. Natuurlijk is vlug en raak handelen goed, in al die gevallen, waarin men zeker is van hetgeen men doet. Maai lichtvaardig en ondoordacht handelen is vaak verkeerd. In de vreselijke haast, waarin wij momenteel leven, komen wij voortdurend in de verleiding overhaaste beslissingen te nemen. Een overijlde daad is gevaarlijk en een situatie forceren is altijd verkeerd. Laat ons de tijd nemen en geduld oefenen, en toch steeds waak zaam zijn". veerde hij met zijn vrouw en drie zoons uit Amsterdam in Rome, waar hij op het vliegveld werd verwelkomd door mgr Carlo Grano, opperceremoniemeester van het Vaticsan. en door de gezant van In donesië bij het Quirinaal. Dè Labour-partij heeft tot dusver bij de graafschapsverkiezingen een winst ge boekt van 300 zetels tegen een verlies van 16. Behalve in Essex hebben de socialisten thans ook in West-Riding (Yorkshire) een conservatieve meerderheid ongedaan gemaakt. Zij wisten een meerderheid van 26 zetels te behalen. De conservatieven, die deze raak sinds 1919 beheersten, had den in de vorige raad een meerderheid van drie zetels. Waarschijnlijk tengevolge van het ge bruik van eendeneieren hebben zich te Veenendaal bij vijf leden van de familie W. vergiftigingsverschijnselen voorge daan. De toestand van de vader en van een negenjarig kind was zelfs zodanig, dat zij naar het ziekenhuis moesten wor den overgebracht. 51 De Griekse premier Piastiras en z«n plaatsvervanger Venizelos hebben giste ren maarschalk Papagos en de tot zijn partij de „Griekse concentratie" be horende afgevaardigden verzocht in het parlement terug te keren. Zij liepen 28 Maart jl. daaruit weg, ter wij" zij het ontslag eisten van de minister van defensie, admiraal Sakellarioe, om dat deze in een dagorder aan de troepen een rede van Papagos anti-nationaal had genoemd. De Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson brachj gisteravond, voor de tweede maal binnen acht uur, een be zoek aan de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Abdel Hassouna. Verder had hij nog een langdurig onderhoud met premier Hilaly pasja. Over de Anglo- Egyptische besprekingen wordt bet groot ste stilzwijgen in acht genomen. Er gaan echter geruchten, dat de besprekingen, die officieel in een „stadium van weder zijdse verkenning" heten te zijn, een aan tal moeilijkheden „van delicate aard" heb ben opgeleverd. Ook de Amerikaanse ambassadeur, Jef ferson Caffery, bracht gisteren een bezoek aan premier Hilaly pasja. Na afloop ver klaarde hij met enig succes te hebben be middeld In „bepaalde aangelegenheden", en dat de „overige problemen" zouden worden opgelost „in de nabije toekomst". Naar uit doorgaans betrouwbare kringen te Cairo verluidt, is voor de Soedan nog geen regeling gevonden. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1