Vaticaanstad en het naderend Paasfeest De Paus richt zich voor het eerst over de radio tot Japan De vreugde van het licht PINAY ZEGEVIERT IN HET PARLEMENT De Urker vissers in Argentinië Parelsnoer van f 100.000 verdwenen W#é«4 w*# mpKf Beroet) van Z.H. tot de kunstenaars Draper vertegenwoor diger der Y. S. in N. A. T. 0. PLAIN Na vertrouweiisstemmingen van 9 uur v.m tot middernacht Weigering Zondagsarheid niet enige Verpleegster was kleptomane AGINA I WOENSDAG 9 APRIL 1952 „MARGRIET" mode show NED. FILMEXPEDITIE DOOR DE SAHARA 1 Ccidl VflJT Cilifaïnrr v OF'HOOS J&VrlÖCR n W ST K R U I SKA ÓjÉ SV' ZUIDERLICHT" is de welgekozen naam van een fotoclub in de mijnstreek. Een sympa- thieke naam, vol warmte en zonneschijn. De iveergoden hielden daar echter geen rekening mee, toen „Zuiderlicht" het vorige weekend een provin ciale fototentoonstelling opende roaarop de bloem der Limburgse amateur fotograf en van Weert tot Maastricht door haar beste werk vertegenwoor digd was. Maart roerde het laatste puntje van zijn ijzige staart. Met zijn gesel van sneeuw- en regen vlagen striemde hij het land van het Zwarte Goud. Het was een kille, duistere dag Binnen de muren van het Casino te Treebeek straalde echter de vreugde van het licht in een keur- collectie van driehonderd foto's. Het licht dat rimpels etst in het gelaat van een oude vrouw, het brede licht dat de 'zon over een landschap uitgiet, het felle licht van schijnwerpers waarin varieté-artisten op de planken staan, het schaarse licht van een mistige wintermorgen, rimpellichtjes op het water, fel-lich- tende ogen in een roetzwart negerkopje, het devote licht dat door een kerkraam valt en onze blik op een kruisbeeld, richt. De Vreugde van het Licht die door de lens van de camera gestalte ©vond in de foto van een meisje, dat zorge loos in Gods vrije na tuur geniet van zon- INTERMEZZO eschijn, frisse lucht en zomerwolken. In de sterk verkleinde re productie hiernaast kunnen de uitzonderlijke kwaliteiten van het spran kelende origineel slechts bij benadering worden weer gegeven. Liever zouden we u daarom rond willen leiden langs de tentoonstellingswanden zélf. Deze spreken een taal die krachtiger klinkt dan een dozijn foto praatjes. Woorden wekken slechts, maar voorbeelden Bij dé start van onze fotorubriek schreven wij, in alle bescheidenheid, dat ons woord niet gericht is tot vaklieden en foto-artisten die het klappen van de camera kennen. Wij willen veeleer verstaanbaar zijn voor allen die in een fototoestel niet veel meer dan een blin kend stukje speelgoed zien dat door een druk-op-de- knop (soms) een aardig plaatje oplevert; er voorlopig niet aan denken om zélf hun ont wikkelaar te bereiden en zich thuis niet in een don kere kamer opsluiten; het afwerken en vergroten van een filmpje blij ven beschouwen als een goocheltoer met chemische formules en toverlantaarns. Zij allen vergeten echter, dat de kundige amateurs, wier werken thans pronken op een fotosalon, óók eens aan de slag gingen met een box of een dood gewoon toestelletje. Stelt ons de vraag hoe het komt, dat vele ama teurs op de tentoonstelling van „Zuiderlicht" werk laten zien van zo uitstekend gehalte, dan luidt ons antwoord: Omdat ze lid zijn geworden van een fotoclub. Wie op eigen houtje zijn foto-hobby op hoger niveau wil brengen, zal in de meeste gevallen door gebrek aan goede leiding vele teleurstellingen oogsten, die hem bespaard blijven als h(j zich aansluit bij' een fotoclub* De club-contributie kost beslist veel minder dan het materiaal en de vele uren, die met experimenten-op-gOed-geluk, vruchteloos verloren gaan. Wat doen de leden van een fotoclub t Zij ver gade- William Draper is Dinsdag benoemd tot permanent vertegenwoordiger van de V.S. in de Noordatlantische Raad. HU zal bovendien speciaal vertegenwoordiger in Europa voor het „program voor weder zijdse beveiliging" blijven. Het damesweekblad „Margriet" heeft een nieuwe uitgave op het gebied van de mode het licht doen zien in geheel Neder landse tekst. De modellen zijn zodanig ge kozen, dat ze de lezeressen tonen, wat de mode 'dit seizoen van haar verlangt, ter wijl er speciale aandacht is besteed aan de practische bruikbaarheid van de voor beelden, die de samenstelling van de gar derobe moeten helpen bepalen. Het aantrekkelijke mode-boek is royaal uitgevoerd en vormt een begerenswaardig bezit voor de vrouw. Advertentie •ekt jon- ;ens :de- de im- van Joe gen iaal spot in lere icht idat de on- 5.000 men Til— kos- ure werd de ptichting Landverhuizing Nederland in deze aangelegenheid betrok ken voor het afgeven van de z.g. „ver klaring van geen bezwaar", welke beno digd is voor het verkrijgen van een Ar gentijns visum. Ambtenaren van deze stichting hebben toen in Urk besprekin gen gevoerd met de burgemeester, de vis- sers en de reders. Zij hebben de burge meester meegedeeld, dat voorshands geen „verklaring van geen bezwaar" kon Wor den afgegeven, aangezien deze emigratie onvoldoende voorbereid was en dat eerst ee»i plaatselijk onderzoek in Argentinië door Harer Majesteits gezantschap zou moeten worden ingesteld of de emigratie wel verantwoord was. Op verzoek van de commissaris voor de emigratie Is toen door de migratie-afde ling van Harer Majesteits gezantschap te Buenos Aires een plaatselijk (Mar del Plata) onderzoek naar huisvesting levens onderhoud en andere voorzieningen inge steld. Op grond van de redelijke voorwaar den (de vissers zouden 27 pet. van de besomming evenredig verdeeld als gage ontvangen), die de vissers door de heer Van Iseghem geboden werden, wel ke voorwaarden contractueel werden vastgelegd, zomede op grond van voor» zieningen met betrekking tot de kosten van levensonderhoud vóór de achterge bleven gezinnen eveneens contrac tueel vastgelegd au van gunstige rap porten over huisvesting en andere voor zieningen, afkomstig van bovengenoem de emigratie-afdeling, werden vervol gens de benodigde „verklaringen van geen bezwaar" aan de Erkers verstrekt door de Slichting Landverhuizing Ne derland. De minister heeft na kennisneming van de gerezen moeilijkheden terstónd in over leg met en door tussenkomst van zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken de nodige stappen doen ondernemen door Harer Majesteits gezantschap te Buenos Aires om de vissers hulp en bijstand te verlenen. Uit recente berichten blijkt, dat het gezantschap grote activiteit aan de dag heeft gelegd in dezen en voorlopige voorzieningen met betrekking tot huisves ting en levensonderhoud heeft getroffen. zon- tuur bale :zien tsen. nog uit lom hun 5rlo- incie aan- lom- naar van trale ïter- iven, het huis van een vriendin genomen en een paar dagen gedragen. „Dacht u werkelijk dat het maar een bazarprul was?" vroeg de president. Aan een prul had verd. ook weer niet direct gedacht, maar van de waarde van het sieraad was zij zich geen moment be wust geweest. In een rapport, dat door een psychiater was uitgebracht, was deze tot de conclu sie gekomen, dat haar deze diefstal niet kon worden aangerekend, daar zij aan kleptomanie lijdt. Herhaling werd als zeker aangenomen, tenzij op juiste wijze zou worden ingegrepen. De officier van Justitie verzocht in zijn requisitoir de rechtbank beklaagde van rechtsvervolging te ontslaan en haar on voorwaardelijk ter beschikking van de regering te stellen om van harentwege te worden verpleegd. Uitspraak over 14 dagen. In December van het vorige jaar wérd in het ziekenhuis Bronovo te 's-Graven- hage door een patiënte 'n kostbaar parel snoer vermist, dat een waarde van 100.000 gulden Vertegenwoordigde. Enige dagen na deze vermissing werd door de recherche de dertigjarige hulp verpleegster k. van T., die de eigenaresse van het parelsnoer verpleegde, onder vraagd en zij bekende zich het snoer te hebben toegeëigend. Voor de Haagse rechtbank werd deze zaak gisteren behandeld. Reeds gedurende het verhoor van verd. kwam aan het licht, dat zij vroeger al moeilijkheden had gehad met het mijn en dijn en daarvoor reeds in een inrichting was verpleegd ge weest. Zij verklaarde geen idee te hebben ge had, dat het parelsnoer zulk een fabel achtige waarde had. Zij had hêt mee naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3