Probleem van de onbeperkte macht in moeilijkheden door Rusland zijn totalitaire politiek Schenkingen aan Instellingen van algemeen nut imd Een BOLWERK van de GEEST IVOROL E De H! DE SOCIALE ORGANISATIE EN DE POLITIEK RADIO-PROGRAMMA'S Chefariwe „4 camera op buitenland „Luilekkerland Van baarden en een heerlijke boomstam 't Westen staat ten deze voor uiterst zware taak Oude regeling blijft voor in 1952 gedane giften nog van kracht }f== Douane houdt Marijke- klok vast Gemakkelijker verkeer met België Maastrichtse standsorganisaties bestuderen vraagstuk New-Yorks vermaarde Cohitnbia- Universiteit Kiescomité Agnes Nolle sS p or pcitteni Zachter weer houdt nog even aan eieren 4-voudige.inderdaad ved betere werking! WOENSDAG 9 APRIL 1952 PAGINA 5 K.. ROVERS VOOR DE RECHTER Zivare straffen geëist tegen recidivisten Gezamenlijke douane-controle bij Wernhout-Wuestivezel EUROPESE KAAS SCHAARS IN VER. STATEN PRODUCTIE IN FEBRUARI IETS GEDAALD Proberen blijft begeren! HIJ KON VERKEERS. VLIEGER WORDEN Als de heren hem aan 12.000 hielpen Vrouwelijke afgevaardigde voor binnenlands beleid ontbreekt EEN AAN DE HAND MEDE GEVOERD RIJWIEL is geen voertuig BELGISCH DAMESTEAM NAAR KLEIN-ZWITSERLAND Tips voor smakelijke extraatjes op Pasen Versierde boomstam Voor de cake Voor de versiering Bereiding BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET J J LEIDSE MARKTEN KAASMARKT TE WOERDEN QNBEPERKTE macht eist, als men die macht effectief ^"^eHjk- ook een onperkte verantwoordelijk heid. Dat wil zeggen, dat naarmate gebied, waarover men z«n macht kan en moet uitoefenen, zich "jt^e^t men oo bereid moet zijn over dit gehele terrein zijn verantwoordelijkheid te aanvaarden. Kan men dit niet, of wil men dit n et, dan is het binnen betrekkelijk korte tijd ook met de macht gedaan. Dit is een his torische ervaring, waarop geen uitzon dering bestaat. Alle grote roken uit het verleden, zelfs uit een heel jong verleden men denke slechts aan het duizend jarige rijk van Hitier zijn aan de on evenwichtigheid van macht en verant- woordelijkheidsbewustzijn te gronde om gaan. Populair uitgedrukt beet het clan, dat de machthebbers (om welke reaen dan ook; en het kunnen er vele zijn) hun taak niet meer aan kunnen en °ud®r last van te grote verantwoordelijkheden bezwijken, daarbij gehele volken in hun tragische ondergang meesleurend. Men heeft heel vaak het gevoel, dat nei Kremlin deze les van de geschiedenis ter dege kent en er rekening mede zou wiuen houden. In een periode, waarin Sovjet- Rusland uit een alles vernietigende oorlo» kwam, heeft het een aantal staten, die ai even uitgeput waren, door overeenkoms ten of overweldiging onder zijn bewind gebracht; daarna viel een groot deel van Azië: het geweldige Chinese rijk in zin onverwachts in zijn schoot. Men mo zich wel indenken, dat deze expansie g - weldige lasten op het centrale bestuur 1eg en ongetwijfeld ook nauwelijks bereke - bare gevaren inhoudt. In Westelijke krm- |cu wordt dan ook vaak de eerlijk b j Propagandistische vraag ige steld, of Moskou nog tegen deze taak is opgewassen. M.a.w. of de spanningen in het communistische blok niet zo hevig Worden, wellicht reeds geworden zijn, dat, Wil het Kremlin zijn uiteindelijke bedoe- hngen bereiken, het hoog tijd Is 0®e?F., tot een diep ingrijpende, waarschijnlijk zeer langdurige consolidatie-onderneming over te gaan. De nieuwe Amerikaanse gezant in Mos kou, George Kennan, de diplomaat die de Amerikaanse bedwingingspolitiek jegens Rusland heeft ontworpen, zegt ergens, dat Moskou niet steeds de politiek van zijn Propaganda voert, maar allëfen handelt binnen de grenzen van zijn belangen. Die belangen moet men echter niet zuiver materieel, economisch en militair zien, maar ook ideologisch; en tussen deze twee kunnen hevige botsingen voorkomen. Het communisme leeft voor het overgrootste deel van de propaganda; en dan van een propaganda, welke met werkelijkheid waarheid bitter weinig rekening pleeg houden. Daarom Wordt het Ki®? zijn practische politiek heel vaak in d* wielen gereden door zijn eigen propagan distische agitatie, zodat het onmiddellijke doeleinden, welke het gaarne zou berei ken, niet openlijk kan nastreven. Ook kan het 'gebeuren, dat wat zuiver als propa ganda was bedoeld, door de tegenpartij aangegrepen wordt om iets wat Rusland niet wenst, toch door Je zetten. Zo wordt in insiders-kringen volgehouden, dat de ■Koreaanse wapenstilstandsonderhandelin gen aangeknoopt zijn op 'n stunt van Malik, welke louter als propaganda was gemeend. Malik moet er hevig van geschrokken zijn, toen men zijn woorden als ernstig ge meend opvatte. Op dat ogenblik kon Rus land niet meer terug; maar de onderhan delingen ondervinden de reactie van deze „vergissing". Het grote gevolg van dit alles is echter, dat men nooit weet, wat men aan woor den van Stalin of van het Kremlin heeft; dat is niet de schuld van het Westen, maar van Moskou zelf. Wat is de bedoe ling van Stalins antwoorden aan de Ame rikaanse journalisten' Wat schuilt er achter het persoonlijke onderhoud tussen Stalin en de Indiase ambassadeur Radha- krishnan, waarin de maarschalk ver klaarde, dat er momenteel geen enkel ge schil bestaat, dat niet door onderhande lingen kan worden opgelost en waarin hij weer aandrong op een conferentie tussen de voornaamste verantwoordelijke leiders (men lette op deze term, die niet ipso facto gelijk staat met de Grote Vier)? En waar om vergadert thans te Moskou een ge durende bijna anderhalf jaar zo zorgvul dig voorbereide economische conferentie, waarvan het doel wordt opgegeven als een poging om de handelsbetrekkingen tussen West en Oost te herlevendigen? Dat alles kan louter en alleen propa ganda zijn; het kan echter ook zijn, dat achter de propaganda nog een verlangen verborgen ligt om, wijl Rusland het broodnodig heeft, tot een of ander com promis te komen. Dat een overeenkomst met het Kremlin geen enkele innerlijke waarde heeft, volgt uit het communisti sche dogma; daarnaast kan men zich de kwellende vraag stellen, of men het com munistische Rusland uit zijn moeilijk heden mag en kan helpen. Maar daar tegenover staat, dat het Westen een periode van rust hard nodig heeft, ook om zijn volle morele kracht te herkrijgen. Het is een uiterst zware taak voor de ver antwoordelijke staatslieden om uit dit in gewikkelde en verwarde complex van factoren de juiste, de redelijke uitweg te zoeken en te vinden. Ook in het Westen geldt het axioma van macht en verant woordelijkheid. (Van onze correspondent) Op de 2e Januari van dit jaar werd onder Varsseveld de 61-jarige landarbei der G. R. kort bjj zijn woning overval len door twee mannen, die hem met een knuppel op bet hoofd sloegen en hem beroofden van zijn geld. Zp verdwenen met medeneming van een bedrag van 1800 Geruime tyd speurde de politie naar de daders totdat plotseling een buurman van het slachtoffer door de mand viel. Hij bekende de overval ge- Pleegdte hebben en zekere B dat hij geholpen was door uit Varsseveld. 54 Gistermorgen had dit twee 4g jarige klompenmaker G. H._ 1a e ant- jarige landbouwer G. W. zich to y woorden voor de Arnhemse rechtbanK, Waar de Officier van Justitie, mr L. IJsendijk tegen hen, resp. gevang paffen van vier en drie jaar mei a ,ek vorderde. Uit het verloop zitting kwam vast te staan, dat p- R. reeds 27 maal en W al 7 maal ver oordeeld was. Uitspraak over 14 dagen. Reeds bij aanschrijving van li De cember 1948 heeft de Minister van financiën mededeling gedaan van zun besluit, geen instellingen van wel dadigheid of ten algemenen aan te wijzen waaraan belasting Plichtigen d'fe aan de vennootschap belasting zijn onderworpen, g kunnen doen, welke «onder dat te- oordeeld wordt of en i*1 h j t Nalr dTmfnteter in een resolutie van 21 Maart 1952 verklaart, moeten deze aanwijzingen worden gezien in het licht lin de blondere omstandigheden na de tAn de stoffelijke nood van de door dé oorlog getroffen natuurlijke per sonen een snelle voorziening eiste. Hierbij was het wenselijk dat de be doelde belastingplichtigen terstond ze kerheid hadden omtrent de fiscale ge volgen van hun hulpverlening. Inmiddels zijn sedert het einde van de oorlog verscheidene jaren verstreken en hebben enige van de aangewezen in stellingen haar werk reeds beëindigd. Van de overige instellingen hebben sommige een permanente en andere een aflopen de taak te vervullen. Thans kunnen ver scheidene organisaties worden opgesomd, die, gerekend naar de huidige omstan digheden, in niet, mindere mate ten alge menen nutte werkzaam zijn dan de aangewezen instellingen. Bij gevolg is voor een verschil in behandeling van de giften aan beide groepen van in stellingen geen goede grond meer aan wezig. De minister heeft daarom, zoals reeds gemeld, besloten, mede met het oog op het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp Van wet tot rege ling van de aftrek van giften L w kelijke, charitatieve, culturele schappelijke in=t»iii„„„_urele en weten van SChapSk,c.jxiE>.,i,,6, OOU ueze Oil„„Iui. een einde te maken. De bepaling dit giften door aan de vennootschapsbel", ting qnderworpen belastingpiichti'as- aan de m de aanschrijving van 16 De cember 1947 opgesomde lijst van instel lingen (met inbegrip van het Fonds 1915 voor oud-Militairen en Nagelaten Betrekkingen) steeds als bedrijfskosten worden aangemerkt, vervalt. Aangezien de aangewezen instellingen bij 't opstellen van haar werkplan voor bet jaar 1952 wellicht rekening hebben gehouden met een bepaald bedrag aan giften dat door deze maatregel zou kunnen worden beïnvloed, zal voren bedoelde bepaling echter nog van toe passing blijven op giften, welke voor 1 Januari 1952 worden gedaan. Het vorenstaande impliceert niet dat deze giften voortaan nimmer als bedrijfs kosten kunnen worden beschouwd. Het is immers mogelijk dat giften een zake lijk karakter dragen, in dier voege, dat zij door de bedrijfsbelangen der onder neming zijn ingegeven. In de resolutie van 17 December 1948 werd er op ge wezen, dat dergelijke giften een zake lijk karakter dragen bijv. omdat zij zijn gelijk t.e stellen met uitgaven voor reclame (daaronder begrepen uitgaven welke de strekking hebben de goodwill van de onderneming in stand te houden) of omdat het bedrijf zich redelijkerwijs niet aan de uitgaaf heeft kunnen ont trekken, of omdat het bedrijf, breed op gevat, bij het begiftigde doel belang heeft. De kleinste klok van bet carillon, dat Nederland aan het Amerikaanse volk zal aanbieden, is weer terecht, of liever, was weer terecht. Deze Marijke-klok was meegekomen met het Koninklijke vlieg tuig. Zij was vervoerd als diplomatieke post. Bij het uitladen van het vliegtuig schijnen echter verschillende fouten te zijn gemaakt en talrijke artikelen zijn op het vliegveld Wijven staan. Zo verkeerde men in volkomen onzekerheid, waar do Marijke-klok gebleven was. Toen de plechtigheid in Meridian Hill- park in Washington een aanvang zou ne men, realiseerde men zich plotseling, dat de klok niet aanwezig was. Men moest dit wel meedelen aan de Koningin. Haai rede ging voornamelijk over de Marijke- klok en op het laatste ogenblik kon die rede niet veranderd worden. De Konin gin deelde dit president Truman mede en nauwelijks iemand heeft hiervan iets ge merkt. Thans blijkt echter, dat de klok zich bij de Amerikaanse douane bevindt, maar bij wie precies weet men niet. Men meen de aanvankelijk, dat de zaak opgelost was, maar de douane werkt niet mee en de zaak is daarom niet zo eenvoudig. Men heeft echter wel goede hoop, dat de Marijke-klok spoedig boven water zal ko men. De douane-controle aan de Nederlands- Belgische grens te Wernhout-Wuestwezel zal in de komende zomer aanzienlijk wor den vereenvoudigd, zo deelt de A.N.W.B. ons mede. Zy zal dan namelijk voortaan door de Nederlandse en Belgische donane, de Kon. marechaussee en de rijkswacht, gezamenlijk geschieden. Het verkeer, komende uit de richting Zundert, zal langs een nieuwe wegom- legging zonder onderbreking achter het grenskantoor Wemhout worden omgeleid en uitsluitend te Wuestwezel worden ge controleerd Het verkeer uit de richting Antwerpen, zal zonder te stoppen het grenskantoor Wuestwezel passeren en te Wernhout door de instanties worden ge controleerd. Het oponthoud wordt door deze maatregel aanzienlijk verminderd. ET DREIGT WERKELIJK een natio naal probleem te worden. De radio heeft eerst „De Speeltuin" op de Nederlandse jeugd losgelaten. En thans gaat ze „Luilekkerland" pousseren. Is er nog één kind in Nederland, tot zingen in staat, dat „De Speeltuin" niet kent? En de door velen als onkinderlijk badinerend gekarakteriseerde woorden met een bijna angstwekkende overgave zingt of bruit? Er zijn scholen, waar de kinderen op het hart wordt gedrukt om, indien ze dan toch met alle geweld van „De Speeltuin" willen genieten, in plaats van het veel gewraakte „en is pappa niet te lui" met wat meer eerbied voor het vaderlijk zwoegen te zingen: „En is pappa niet te moe". Maar nu worden wij en onze kinderen door „Luilekkerland" bedreigd. Het is hier niet de keerzijde van de medaille, maar van de gramofoonplaat, die menig een tot nadenken stemt. „Luilekkerland", zo heet het liedje, dat als pendant voor „De Speeltuin" fungeert. Feitelijk wordt het meegezogen met het zog, door „De Speeltuin' veroorzaakt. We zouden er een lief ding onder Willen ver wedden, dat het, wanner het niet aan dit succeslied gekoppeld was geweest, nau welijks zou zijn opgemerkt, al zijn de woorden dan van dezelfde artist. „De Speeltuin" heeft iets ongekunstelds eigenlyk wel een afdoende reden, om een dergelijk rijmgewrocht te propageren? en de melodie is pakkend. „Luilekker land" daarentegen bezit al die gewilde en cerebrale grote-mensenachtigheid, waar aan een zeker soort kinderliedjes lijdt, terwijl het daarenboven opvoedkundig te veroordelen valt. De gemoedelijke ironie is vervangen door een bijna brutale weerspannigheid, terwijl goedmoedigheid plaats maakte voor een hinderlijke gemaaktheid en wel in de gedaante van een schijnbaar mach teloze onderwijzer, die alleen maar kan zeggen, „zeer verstoord" te zijn, als de kinderen hem niet meer willen gehoor zamen. hun boeken in de hoek gooien en naar Luilekkerland gaan, omdat ze daar met meer behoeven te leren. En merkwaardig genoeg heeft Heleen- tje's onbevangenheid moeten wijken voor de nadrukkelijkheid en geaffecteerdheid, waardoor zoveel gezang in de radio irri terend werkt, zodat men door de luid spreker het verzoek zou willen brullen, toch in 's hemels naam eens gewoon te kwinkeleren. Het lijkt wel, alsof de speelse inspiratie van „De Speeltuin" het ook bli de Karekieten moest afleggen tegen de gekunsteldheid van „Luilekker land". Ze zingen het belabberd. Maar dit is nu, met het eerste tot gang maker, wat men noemt „in the running" gekomen. Het klimt langzaam maar zeker in de rij der veelgevraagde platen. Is dit De Europese kaasexporteurs hebben gisteren advertenties van 'n kwart pagina in Amerikaanse bladen geplaatst om het Amerikaanse publiek mede te delen, dat de schaarste aan Europese kaassoorten is veroorzaakt door de beperking van de invoer van overheidswege. Tot de stel lers der advertentie behoorde de Neder landse Vereniging van Kaasexporteurs. Een aantal leden van de Maastrichtse Centrale van Katholieke Standsorganisa ties heeft zich beraden over de verhou ding tussen de sociale organisaties en de politieke. De inleider, pater Bernward 's Gravendijk O.F M zéide, dat wij slechts door de standsorganisaties de mensen weer kunnen bezielen met de christelijke geest de primair-noodzakelijke voorwaarde om het sociale vraagstuk op te lossen. De leken dienen daartoe in de standsorgani satie te worden gemobiliseerd, geschoold en gevormd. 'Pelijke instellingen voor rio WffiéJ 3e inkomsten- loon- )$b ©lasting, aan deze oneefmS De algemene productie-index voor Febr. bedroeg volgens voorlopige gegevens van generaal, het C.B.S. 140 tegenover 147 in Jan"ar'j' Daar het aantal arbeidsdagen in Januari 24 e„ in Februari 23 bedroeg, daalde het indexcijfer voor de gemiddelde u R Productie van 144 tot 143. .--„vht Onderstaand staatje geeft een ove van het indexcijfer voor de verschil bedrijfstakken: Jan. Dec. Jan. Febr. Bouwmaterialen £6utr en schoenen Rubber Steenkolen Metaalproducten Papier Openb. nutsbedr. 11 Alg. prod.index Gemidd. dagprod. 1951 129 132 162 380 96 163 153 209 146 143 97 286 81 154 132 215 136 149 1952 186 119 328 96 170 162 229 147 144 125 136 307 90 168 151 206 140 143 DONDERDAG 10 APRIL HILVERSUM I. (402 m) —7.00 KRO, W-OÓNCRV, 11.'14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Overdenking ».00Nwuws. 8.15 Gram. 8.25 HOOGMIS. 9.45 Gram. 9.55 Waterstanden.l0 00 G^m.i0 30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.55 Zonnewijzer. id.iX) Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Viool en Ijaiio- 141» enade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. ib.dU Vocaal kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 „Een praatje va:h a.eiie fombaerie". (caus.). 18.00 Nieuws. 18.15 Gemengd koor en soliste. 18.40 ,,up oe stelling». 18.50 Gram. 19.05 Radio Philh. Orkest en solisten. 19.40 Radiokrant, zu uu Nieuws. 20.10 Buiten lands overzicht. 21.30 „Passionsbericht. des Matthaus (oiatonum). 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8 45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9-25iy52rAd® huisvrouw. 9.30 Gram, 10 35 Vragenbeantwoording.10.50 Voor de kleuters. 1ïy2,Ap"s®mentsmuziek. 12.00 Voordracht 12.10 Piano. 12.25 „In t spionnetje 12.33 Gram. 12.50 Financieel de jeugd. ,Ü.3Ö Grame 17.45 Reg. kinderen? 19.00 Gebroken brie^itLondenlS.lO NJe=f|o»ikl;jk7w«. 19.20 Gram. 19.40 PASSION"Wo°raToHum (2e deel22.3^,,Dit is mijn lievelingsmelodie", en^ 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactual. 23.30-24.00 Gram. (Van een bijzondere correspondent) WASHINGTON, April /T V Columbia Universiteit te New York telt ongeveer dertigduizend studenten. Maar hierbij zyn alle deelnemers aan speciale cursussen en zelfs schriftelijke colleges inbegrepen 6e öenoort tot de grootste universiteiten van de Ver enigde Staten. Dit is echter toch beslist niet haar enige verdienste. Ze is in het mercantiele New York een bolwerk van de geest. Jarenlang heeft aan haar hoofd gestaan Nicholas Butler, een geleerde van groot gezag. En aan haar staf zijn vele geleerden van naam verbonden. Dit was enkele jaren geleden voor het bestuur van deze particuliere instelling aanleiding om generaal Eisenhower, die luist zijn bevel had neergelegd te verzoe ken, als president van de Columbia op te treden. ik ben absoluut geen geleerde, geleerden hebben we genoeg, kreeg hij ten antwoord, we heb- ben een organisator, een leider nodig. En aldus werd Eisenhower president van een wetenschappelijke instelling die een stad op zich zelf js. De gebouwen van de Columbia Univer siteit verheffen zich niet ver van de ver maarde Riverside Drive, ongeveer ter E'yfl5®- ,waar de bekende Rockefeller Church staat. Evenals alle Amerikaanse universiteiten heeft ze een „campus", een plein of grasveld, waaromheen zich de voornaamste gebouwen groeperen. Het „campus" van de Columbia wordt door sneden door een drukke straat die van de Riverside Drive naar de Vijfde Avenue voert. De universiteit staat aldus te mid den van het gróte-stadsleven. Centrum van het gebouwencomplex is de Library, de bibliotheek. Daarnaast en er tegenover rijen zich de gebouwen, waarin zich de collegezalen en de laboratoria bevinden alsmede de z.g. dormitories, de studenten huizen. In deze dormitories hebben de studenten hun eigen cafetaria's, waar zij ook bedienen. Aan de Columbia Universi teit is het International House verbonden een indertijd door Rockefeller geschonken gebouw, waarin tweeduizend buitenland se studenten kunnen vertoeven. X)e Columbia Universiteit is een onaf hankelijk instituut,m^M_bestuurd wordt seren, gelegenheid gehad, veel nuttig werk voor de Columbia Universiteit te doen. De verwachting was, dat hij eer lang zou terugkeren, maar nu hij zich candidaat voor het presidentschap gaat stellen is deze kans verkeken. Het is aan de Columbia Universiteit met haar honderden professoren en lec toren, met haar duizenden studenten, met haar erkende specialisten op tal van ge bieden van de wetenschap dat koningin Juliana tijdens haar bezoek aan New York een ere-doctoraat in ontvangst zal nemen. Advertentie. Pater 's Gravendijk meende, dat de katholieken in de K.V.P. het beste de politieke gang van zaken kunnen beïn vloeden. Hij waarschuwde de sociale orga nisaties met klem zich van zuiver poli tieke actie te onthouden. Dit sluit niet uit, dat de samenwerking tussen politieke en sociale organisaties kan worden verbeterd. Bij een streven naar een dergelijke ver betering komen er echter enkele kwesties op, die spr. als volgt formuleerde: 1. Kunnen de standsorganisaties haar leden aansporen lid te worden van de K.V.P.? 2. Kunnen de standsorganisaties haar ledenlijsten ter inzage geven aan de ge meentelijke centrale der K.V.P.? 3. Kunnen de standsorganisaties mee werken met de K.V.P. betreffende de zo noodzakelijke staatkundige en politieke vórming? 4. Verdient het aanbeveling, dat de ge meentelijke centrale der K.V.P. aan haar bestuur leden van de standsorganisaties toevoegt als medebestuurders? Zo ja. dient dan iedere standsorganisatie dat lid zelf daarvoor rechtstreeks aan te wijzen of dient het bestuur van de gemeentelijke centrale deze leden te benoemen op voor dracht van de standsorganisaties? Teneinde de organisaties in staat te stel len met haar leden deze vraagstukken te bespreken, zullen de vertegenwoordigers van de verschillende groeperingen over enige tijd wederom bijeenkomen om een algemeen antwoord op deze vragen te for muleren. Donderdag 10 April wordt te Roosen daal een nieuw t.b.-centrum in gebruik genomen, begin Mei zal het officieel ge opend worden. Het bureau staat onder auspiciën van het Wit-Gele Kruis en vond een warme voorstander in de arts hiervan, dokter N. Konings, tevens schoolarts. Door een speciale lening èn bemiddeling van B. en W. van Roosendaal, zowel als van de Stichting Badhuis alhier, in een gebouw waarvan het nieuwe bureau gevestigd is, j was een blijvend bureau voor Roosendaal c.a. gegarandeerd. Ook de schooljeugd zal 1 hier in de toekomst regelmatig worden doorgelicht. Een tijd geleden kwam aan het licht, dat enkele notarissen uit Amsterdam en Arnhem, alsmede een bekende bankier uit Arnhem door een jongeman uit Oos terbeek voor enige duizenden guldens wa ren opgelicht. Deze jongeman, de 26 jarige leerling- boorder H. G. uit Oosterbeek presenteer de zich bij deze notarissen en bankier als vaandrigvlieger en met een gewel dig savoir vivre wist hö zich te be wegen. Zo tussen neus en lippen ver telde hij, dat hij goede kans maakte opgeleid te worden bij de K.L.M. als verkeersvlieger, maar daarvoor moest bil de beschikking hebben over 12.000. Men vraagt zich verwontierd af, hoe deze notarissen en bankier „er in trap ten", maar de pseudo-vlieger legde zulke sprekende aanbevelingsbrieven van de Luchtmacht-Generaal Mante over, dat men hem bedragen leende, welke va rieerden van 3500 tot 9000. De laatste maal, dat deze „leerling in het vliegen" zich tot zijn geldschieters wendde voor een bedrag van 9000 kreeg men toch argwaan. De directie van een bank, welke zekerheid wilde hebben, zocht contact met de autoriteiten van de lucht macht wier namen op de legitimatiepa pieren van de jongeman voorkwamen, met tot resultaat, dat al de verhalen van a tot z gefantaseerd bleken. En zo had H. G. zich gisteren voor de Arnhemse rechtbank wegens oplich ting te verantwoorden. De Officier van Justitie eiste tegen hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Men deelt ons mede: Ook bij de gewijzigde samenstelling van de nieuwe Tweede-Kamer-fractie van de K.V.P. zullen twee katholieke vrouwen haar intrede doen in de Kamer. Bij het aanwijzen van deze candidaten voor een verkiesbare plaats is echter sterk de na druk gelegd op de verdiensten van deze vrouwen op het terrein van de buiten landse politiek. Het mag ongetwijfeld een unicum wor den genoemd, dat een parlementaire frac tie aan twee vrouwen de mogelijkheid biedt, zich op dit even moeilijke als be langrijke gebied te onderscheiden. De huidige voorlopige candidaatstelling houdt evenwel eveneens in. dat daarbij een vrouwelijke afgevaardigde voor het bin nenlandse beleid ontbreekt. Tot nog toe had de Katholieke Kamerfractie een der gelijke specialiste wel in de persoon van mejuffrouw Agnes Nolte. In verband met de ook voor de vrouw zeer belangrijke onderwerpen, die in de komende zittingsperiode aan de orde zul len worden gesteld zoals de instelling van een Gezinsraad heeft zich een Kiescomité gevormd, dat de herverkiezing van mej. Nolte wil bevorderen. Men wijst er in deze kring op, dat zij zich in de af gelopen periode heeft onderscheiden door haar werk voor het middelbaar, nijver heids- en kleuteronderwijs. Eveneens om de aandacht, die zij heeft voor de finan ciële verhouding tussen overheid en par ticulieren (speciaal ten aanzien van de jeugdzorg), acht het comité haar voor het vervullen van een Kamerzetel voor de vrouw de aangewezen persoon. Mej. Nolte is dit te meer omdat zij re presentatief kan worden geacht voor de gehele Katholieke Vrouwenbeweging, ".aarmede haar contacten ook door red;o, pers en spreekbeurten zeer belangrijk zijn. Bovendien is zij door haar persoon lijke eigenschappen een waardevol element in de fractie gebleken, waarom zij naar het gevoelen van zeer velen moet worden gehandhaafd. Het valt daarom niet te verwonderen, dat het comité de handtekeningen ver kreeg van veie vooraanstaande vrouwen en mannen uit alle delen van de gecom bineerde kieskring Den Helder, Haarlem en Utrecht. Door gezamenlijke actie wil len deze trachten te bereiken, dat bij de komende groslijststemming op Zondag 20 April de zetel van mej. Nolte wordt vei lig gesteld, doordat een zo groot mogelijk aantal kiezers hsar als nummer 1 op de groslijst kwalificeert. In Hilversum staat in de binnenstad een bord „Geslotenverklaring voor het verkeer met alle voertuigen". De heer T. M. de J. was met een rijwiel aan de hand dat bord gepasseerd. Een proces verbaal volgde en de kantonrechter ver oordeelde hem tot een geldboete van een gulden. De veroordeelde ging van dit vonnis in cassatie en de Hoge Raad heefl hem nu van rechtsvervolging ontslagen. Het college overwoog daarbij, dat zulk een bord slechts geacht kan worden te slaan op voertuigen in de zin van art. 1 van het Wegenverkeersreglement, die overeenkomstig hun normaal gebruik als vervoermiddel worden gebezigd, als hoe danig een aan de hand medegevoerd rij wiel niet kan worden aangemerkt. Het staat thans vast, dat aan het door de Haagse verenigingen HDM, HGC, HHIJC en Togo op Klein Zwitserland te Den Haag te organiseren internationaal Paashockey-tournooi voor dames, het Belgische-nationale elftal zal deelnemen De ploeg van onze Zuiderburen zal in de sterkste opstelling in het veld ver schijnen, daar de Belgische dames dit tournooi willen benutten als laatste trai ning voor de interlandwedstrijd, die zij op Zaterdag 19 April a.s. te Brussel tegen Engeland moet spelen. De Amerikaanse zwemmer Dick To man verbeterde Zondag het wereldrecord 100 Yards rugslag en bracht, het nieuwe record op 56.3 sec. Het oude wereld record stond op naam van zijn landge noot Kiefer. In een partij van de eerste ronde om zitting hebben Thomas J Watson, van de International Business Machines en Tho mas Parkinson, van de Equitable Life insurance Society. Fisenhower heeft, voordat hij weer naar Europa trok. om daar de Nato te organi" Board of Trustees, waarin o.a. 17.45 Goeden Avond" Engeland, BBC Home Service. 330 M. 12.00 Amnsementsmuz.12.30 Pi'"KJ,.! merorkest; 12.55 Kerkdienst: 13.45 Intermezzo, 13.55 Weer 14.00 Nws: 14.10 Mededelingen: 14.2» progr.; 15.00 Rythm. muz.; 15.30 Gram-1 Hoorspel: 16.30 BBC Midland Light Orcnesua. 17.45 Caus.; 18.00 V. d. kinderen; lS.so weei, 19.00 Nws; 19.15 Sport; 19.20 V. d. boeren, 19.35 Milit. muz.; 20.00 Hoorspel; 20.30 strij*. kwartet en cello; 21.30 Gevar. progr.; zz.uu Nws; 22.15 Hoorspel; 23.05 BBC Singers: 25.5a Wetenschappelijk overz.; 23.45 Parlements- overz.; 24.00 Nws; 0.03 Schaakreportage- Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek; 12.15 Orkestcon.; 12.45 Voordr.; 13.00 Parlementsoverz.; 13.15 Lichte muz.; 13.45 Orkestconc.; 14.45 V. a. kinderen; 15.00 V. d. vrouw; 16.00 Gevar. muz.; 16.30 V .d. soldaten; 16.45 Lichte muz.; 17.15 Mrs. Dale's Dagboek; 17.30 Caus.: 17.45 Variété ork. en solist; 18.30 Milit. ork. en soliste; 19.15 Orgelspel: 19.45 Hoorspel; 20.00 Nieuws en radiojournaal; 20.25 Sport; 20.30 Cevar. progr.; 21.00 Fanfaremuz.; 21.45 Voor dracht; 22.15 Pianospel; 22.80 Hoorspel met mnz.; 23.00 Nws; 23.15 Caus.; 23.20 Dansmuz.; 24.00 Voordr.; 0.20 Orgelspel; 0.56—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12.00 Omroepork. en solist; 13.00 Nws; 13.30 ^iano en viool; 14.15 Amusemcntsmuz.; 15.00 G&var. muz.; 15.50 Klass. muz.; 17.00 Nws; Matthaeus': muziek. spel: 20.55 oratorium; 2loo"nws?Jj? cevïr! Frankrijk. Nationaal Progr. 347 en 249 M 12.30 Orkestconc.; 13.00 Nwr conc.; 14.00 Nws; 14.05 Zangrecitati''14 spel; 17.10 Orgelconc.; 1,SGrm sê Amerik. uitz. 19.00 Kamermuz naai ork.; 22.00 Pianorecital; 23 is ZantrrXltM" 23.30 Gram.: 23.45—24.00 Niéuws. Brussel 484 en 324 M. 484 M. 12.05 Omroepork. en solisten; non w«™. 13.10, 14.00, 15.00 en 16.00 Gram.; 17$ Nws'" 17.15 Omroepork, en solisten; ia 30 rGmn - 19.45 Nws; 30.00 Hoorspel; 22.00 Nws^ 2™lt) Gram.; 23.50 Nieuws. z,2'lu 324 M. 11,45 Gram.; 12.30 Weer; 12.34 V. d boeren' 12.42 Gram.; 12.50 Koersen; 12.55 Gram 13 oó Nws; 13.15 Piano en zang; 14.00 Engelse les- 14.15 Gram.: 14.30 Franse les4 14.45 Gram 15.00 Johannes-nPassion", oratorium (grol): 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 V. d. kinderen; 18.00 Godsd. halfuur; 18.30 V. d. soldaten1 10.00 Nws; 19.30 en 19.40 Gram.; 19.50 Klank beeld; 20.20 Gram.; 21.00 V. d. vrouw: 22 00 Nws; 22.15 Gambenkoor; 22.55—23.00 Nieuws. Het K.N.M.I. deelt mede: Het voorjaar is nu in een groot deel van Europa teruggekeerd. In Frankrijk en Duitsland steeg de temperatuur op Iele plSn tot ^venJO orfew Gif- teren drong de zachtere lucht ook tot het' Zuiden van ons land. door. De daar mee gepaard gaande sneUetemperatuur- stijging gaf in Brabant Viaaiseljk zelfs aanleiding tot vorming van enkele on- weersbuien. In het Noorden van het land handhaafde zich echter nog de koelere lucht met veel bewolking en wat lichte regen. Intussen is op de Oceaan een nieuwe actieve en diepe depressie ver schenen, die de Zuidelijke w inden boven West-Europa geleidelijk aanwakkert. Daardoor wordt de warmere lucht uit Frankrijk steeds verder mar het Noor den getransporteerd. De Oceaan-depres- sie gaat vergezeld van een koufront dat vanmorgen Ierland naderde, vergezeld van flinke luchtdrukdalingen en regen. Dit front zal de komende dagen verder naar het Oosten opdringen. Het is ech ter onwaarschijnlijk, dat de koudere lucht reeds vóór morgenavond ons land bereikt, zodat ook voor morgen zacht weer verwacht mag worden. De Zuidelijke winden zullen echter geleidelijk krachtiger Worden. Advertentie Op eer, feestdag mag men de ton,g wel eens verwennen. Dit geldt zeker ook voor de Paasdagen, waarvoor het Voorlich tingsbureau van die Voedingsraad ver- schilieindte lekkernijen heeft „uitgedacht". Hieronder vindt men enige tips, die onze lezeressen wellicht kunnen helpen bij het bereiden van een smakelijk extraatje. Eerst iets over het traditionele eieren- verven. Hiervoor bestaan verschillende me thoden. Als men waterverf en een pen seel in huis heeft, kan men hardgekookte eieren naar eigen fantasie beschilderen. Mep zou b.v. een gezicht o,p het ei kun nen tekenen en er nog een hoed of kraag, haard, snor of vlechten van papier op kunnen plakken. Ook kan men bij dro- Sist of kruidenier pakjes speciale eier- verf kopen. Deze pakjes zijn voorzien van een gebruiksaanwijzing. Vooral brui ne eieren krijgen met dieze verf mooie warme kleuren. Een derde, minder bekende, maar heel aardige manier is het kleuren van eieren met lapjes en bloembladen. Hiervoor neemt men ongekookte eieren, zoveel oude lapjes_ als men eieren heeft en wat bloemblaadjes die best van uitgebloei de bloembladen afkomstig mogen zijn, bv. van tulpen, donkere hyacinthen. wat er zo te vinden is- Ook met spinazieblaadjes is een aardig effect te bereiken. De bla deren cm de eieren leggen, hierom een •apje w»:kelen en dit met een draadje vastbinden. De eieren nu met heet water opzetten en 10 minuten koken. Een ver rassend resultaat geven ook bonte lapjes van niet geheel kleurechte stof, b.v. be drukte stukjes kunstzijde of lint van bloemenmanden. Deze om de eieren wik kelen en vastbinden en zo het geheel ko ken. De stof geeft dan in patroontjes af op het ei, hetgeen onverwacht aardige effecten opleveren kan. Tot dot de beschilderde of geverfde eieren glanzend maken door er met een stukje zwoerd of een met slaolie vetge maakt lapje over te wrijven. Een oude gewoonte was om met Pasen 'ammetjes of konijntjes van de eerste gras-boter op tafel te brengen. Al beschik ken we thans niet over speciale boter- vormpjes, toch" kunnen we onze „boter" feestelijk opdienen. Er zijn allerlei vor men aan te geven met behulp van een lepeltje dat telkens even in heet water gedompeld wordt. Heeft men een aardig puddingvormpje, dam kan dit stevig wor den gevuld met boter of margarine, even in heet water gehouden en gestort, Ook de jonge voorjiaarsgroenten, radijs jes en sterkers horen bij de fleurige Paas- tafel. (Ook voor hen die geen oven bezitten). De vorm voor deze boomstam is een leeg groentenblik, waarvan het deksel netjes, vlak lange de rand, verwijderd is. De cake kan in die oven gcLakken of m een pan water gekookt worden, 100 Gram (bijna een half pakje) boter of margarine. 100 gr. (7 eetlepels) bas terdsuiker, 1 heel groot ei, 150 gr. (1% kopje) zelfrijzend bakmeel, plm. dl. (bijna een half kopje) melk, een snufje zout. 50 Gr. (1/5 pakje) boter of margarine, 40 gr. (3 eetlepalE) basterdsuiker. 15 gr, <(2K> eetlepel) cacao, 1-2 eetlepels melk en naar verkiezing dun afgesneden ci troen- of sinaasappelschilletjes, gekookt in 2 eetlepels water met 2 eetlepels sui ker. of een watten kuiken, een takje met wilgenkatjes of iets dergelijks. Het blik invetten, de bodem met een rondje ingevet vetvrij papier (b.v. van het wikkel van de boter of margarine) bedekken en een ander stuk vetvrij pa pier. b.v. een boterhamzakje, benevens een elastiekje voor afsluiting van het blik klaarleggen. Heeft men een passend deksel, dan ook dit invetten. De boter of margarine in een kom doen en roeren iot zij zalfachtig is. De suiker toevoegen en het mengsel licht en schuimig roeren. Het ei door de massa roeren en enige mi nuten klappen. De bloem met het zout afwisselend met de melk door de massa Doordat in één tablet Chelarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen (alen. 'n 4ije dcet wonderen kloppen. Het deeg moet week en luchtig zijn. De massa in het blik doen. Dit mag niet voor meer dan tweederden gevuld zijn. Het blik sluiten met het deksel of met twee. of dxiedubbelgevouwen papier, nat er met een elastiekje overheen wordt gespannen. De vorm in een pan met ko kend water zetten, zo, dat hij stevig staat. Het water mag niet hoger dan tot 3 c.m. onder de rand komen. De pan slui ten en de cake 1% uur zachtjes laten ko ken. (Will men de cake in da oven bakken, dan het blik niet sluiten en de inhoud in een matig warme oven in 1 uur gaar la ten worden), Vervolgens het blik openen en met een breinaald precies in het midden van de cake prikken om te zien of het gebak droog en gaar is. Is dit het geval, dan de cake uit de vorm op een treef of rooster laten glijden en zo af laten koelen. De cake in de lengte doormidden snijden en de he'lten achter elkaar leggen, in de vorm van een daargezaagde boomstam. Een c-rême-au-beurre maken. Hiervoor de boter of margarine, de basterdsuiker en de cacao samen roeren tot het meng sel zacht is. Druppel voor druppel de melk bierdoor roeren totdat de massa geen vocht meer opneemt. De cake be strijken met deze crême-au-beurre en met een vork hierin figuren maken, zo, dat het. geheel aan boomschors doet den ken. De" cake versieren met een enkel kuikentje, wilgenkatjes of met enige tak jes en bloemen, gesneden van citroen- of sinaasappelsnippers. de Butter Trofee (heren dubbelspel) hebben Sedgman (Austr.) en Williams (Z.A.) te Monte Carlo met 6j, 57, 64, 6—2 gewonnen van de Egyptische combinatie DrobnyMendelbaum. De Hongaren Vad. en Janco schakelden in vijf sets het Belgische paar Geelhand Peten uit: 36, 6j. 36, 1210, 63. Fenny Ten Bosch (N.) heeft zich in de tweede ronde van het dames enkelspel geplaatst. De afgebroken partij tussen Vinken en Van den Berg uit de eerste ronde van het tournooi om het Nederlandse schaak kampioenschap. dat te Enschede wordt gehouden, is door Van den Berg ge wonnen. Uitslagen tweede ronde: Bouw meester—Cortlever, Van den Berg—Van Scheltinqa, ir Van Steenisdr Stum pers, KramerDonner en Vinken Barendregt, afgebroken. Nu de Brit Don Cockell afstand ge daan heeft van zijn titel van Europees kampioen half zwaargewicht, is de Duit ser Conny Rux de eerste candidaat i'oor een wedstrijd om de vacante titel. Naar verluidt, heeft de E.B.U. als mogelijke tegenstanders van Rux in een titelge vecht het. ook op Behagen (N.), Toniint (It.), Hairabedian (Fr.) en d'IIaes (B.). De Nijmeegse studenten roeivereni ging „Phocas" organiseert, ter gelegen heid van haar vijf-jarig bestaan, lus trumwedstrijden op 3 en 4 Mei a.s. op het Maas-Waalkanaal nabij Nijmegen. De binnengekomen voorlopige toezeg- I gingen tot deelneming van Aegir, Argo, Het Snaarne, R.I.C., Bkadi, Viking, Prn- teus, D.D.S.. Njord. Dudok van Heel. De j Hunse en Nereus beloven aan deze wed- j strijden een werkelijk nationaal karakter i te geven. Het hoofdnummer zal zijn do I jonge tder. i Hef klassement voor de beide ..Prin- tanieres", de wegwedstrijden waarin jonge Belgische, Franse en Nederlandse amateurs hun krachten maten en waar van de tweede. SeraingAineffe gewon nen werd door Kemplairr (B.j, voor Waucomont (B.), Lacroix (B.) en, Nol ten (N.), ziet er als volgt uit: 1. Nolten (N.) 20 pnt,; 2 Kemplaire (B.) 17 p»t S Ehlen (N.) 15 pnt.; 4 en 5 Lacroix (B) en Waucomont (B.) 14 put. Een inbreker, die de Gouden Lons dale Gordel" van de Britse halfzicaar- gewichtkampioen Cockell gestolen had, kreeg berouw toen hij er achter kwam wie hjj benadeeld had. Hij was 's avonds het huis van de bokser in Surrey binnen gedrongen en had de gordel, de hoogste Britse boksonderscheiding, meegenomen. De volgende dag werd het bestuur van de Britse boksb'ond opgebeld, Een stein sei: ..Zeg de kampioen, dat ik de gordel zal terugsturen. Ik wist niet dat het de zijne was". LEIDEN. 9 April. Veemarkt. Aangevoerd 110 melkkoeien. 40 vette Jcoeien, 273 vaie koeien, 10 vette kalveren, 212 nuchrtere kalveren, 67 weide schapen, 25 lammeren. 31 schrammen, 351 biggen, 21 geiten, otaal 1257 stuks. Prijzen: melkkoeien 6751050. vette koeien 000—1250. vare e.a. koeien 550— 050. vette kalveren 210—360, nuchtere 210 —360, nuchtere kalveren 35—55, weide scha pen 190—240. varkens f 200—350, schrammen 60—105, biggen 35—50, geiten 15—35. Handel, melkkoeien, vare koeien en vette kalveren levendig, vette koeien en nuchtere kalveren slepend, schapen, schrammen, big gen en geiten matig, LEINDEN. 0 April. Kaasmarkt. Aanvoer 14 partijen. Goudse le soort 2.402.44, 2e soort 2.36—2.30. Handel kalm. Op de kaasmarkt werden heden 9 par tijen kaas aangevoerd. Prijzen: lekw m. rijksmerk 2.412.45; 2e kw. 2.362.40, handel matig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5