Pro en contra de veelvuldige H. Communie Een eersteklas proefschrift Vakopleiding jonge arbeiders in Italië Eindexamens Gymnasia, HBS en M.M.S. ONVOLDOENDE STEUN VOOR „TUNESIE" Twee klasgenoten werden bisschop Mijd-Putten-actie gaat niet door Voorzitter K.A.B. acht „Wettelijke regeling sociale noodzakelijkheid" Amr pasja naar Londen Bij Luilekkerland in Amsterdam in de Veiligheidsraad De data der mondelinge examens Gymnasia Autoweg Eindhoven- Leende in gebruik Hogere Burgerscholen i de buren gaat het toch vlotter Kath. Thuisfront staat voor grote inspanning Vervroegde aflossing op eximbankcrediet VRIJDAG 11 APRIL 1952 ND C—5 PAGINA 4 Mgr Buis medeconsecrator bij wijding van Mgr J. Vos Gemeenteraad trok kampeer- h el a stin g in U moest u zélf eens kunnen zien rij<len I „De Suiker" bijna gereed DE PACIFICATIE BIJ HET ONDERWIJS Gesprek tussen voor- en tegenstanders? NIEUWE SPOORBRUG IN NIJMEGEN PASSAGIERSSCHEPEN RIVIERTIJDINGEN TOEN Pius X de vroegtijdige en vrijwel dagelijkse H. Communie propageerde werd dit besluit niet in alle landen enthousiast ontvangen. In Duitsland wekte het nogal grote reserve en zelfs weerstand in bepaalde geestelijke kringen. Men hoorde zelfs de opmerking: Kindercommunie is wellicht iets voor de altijd-kind-blijvende en simpele Italianen, aber fiir uns Deutsche t Wij wensen het religieuze juist zo bewust mogelijk te beleven, maar kan een kind het eucharistisch mysterie enigermate naar waarde en waarheid schatten en ervaren? In vele kringen vond men afwachten en uitkijken verstandiger dan onmiddellijk overgaan tot die nieuwe praktijk. In Nederland kreeg de reactie op het Pauselijke decreet een andere uitdrukking. Velen, ook geestelijken, lieten wel eens in een onbewaakt moment over de lippen komen, dat zij de Paus eigenlijk niet begrepen met zijn vroegtijdige H. Communie, maar jade Paus zal het toch wel beter weten dan wijenmen gehoorzaamde! Momenteel zullen er in Nederland wel geen principiële tegen standers zijn van de vroegtijdige en veelvuldige II. Communie, maar ik weet uit ervaring hoe sommige leken en geestelijken zich toch icel eens de wenkbrauwen fronsen over dat „al te luchtige" communiceren. In bepaalde parochies lijkt het soms wel of een record aan communies een record aan christelijk leven moet uitdrukken. Soms hebben kinderen al een boterham achter de kiezen en lopen in sleur toch met de vriendjes mee naar de communiebank of vechten vlak voor de eucharistische ontmoeting een flink robbertje in de kerk. Opschietende en zelfs oudere personen hebben nauwelijks hun sigaret bij de kerkdeur koud ge knepen of stappen vrijivel linea recta naar de Tafel des Heren. Verschillenden frequenteren de communiebank, maar zijn de verdere dag soms onuitstaanbaar, materialistisch, roddelend, onrechtvaardig en venijnig. Hoe rijmt men dit te- saam f Het hoogheilige Gastmaal der liefde met zoveel ontrouw aan de liefde? Bezwaarde critici vragen zich af of het niet beter is zich ernstiger te bezinnen op wat men eigenlijk durft bestaan? Zou Paulus' woord hier niet eens ingescherpt moeten worden: „Wie dus op onwaardige wijze het brood eet of de kelk des Heren drinkt, bezondigt zich aan het Lichaam en Bloed des Heren. Laat dus een ieder zichzelf onderzoeken en dan eerst eten van het brood en drinken van de kelk". (1 Cor. XI)? Men mocht verder wel eens overwegen hoe het ..opus operantis" zeer belang rijk is bij het „opus operatum" en dus alle moeite doen voor een christelijk leven, grote aandacht en zuivere intentie als ernstige voorbereiding I Natuurlijk zijn wij niet principieel tegen vroegtijdige en veelvuldige H. Communie, maar wij wen sen grote voorzichtigheid wegens de ge varen voor sleur, routine en verwaarloos de dispositie. Wij zijn niet tegen het ge bruik, maar tegen het misbruikZó spre ken de critici. Neen, zeggen de enthousiaste voorstan ders. Jullie zijn JansenistenJullie be schouwen de H. Communie teveel als ver diend voorrecht en niet als medicijn der ziel Jullie eisen engelen-condities bij de mens, een geïncarneerdeJullie over drijven het element van het „opus operantis" ten koste van het „operatum" Jullie beweren enkel tegen misbruiken te ageren, maar belasten onmenselijk zwaar het gebruik! Hebben Trente en Pius X niet bij het bijwonen van de dagelijkse H. Mis het communiceren als ideaal en wens gesteld? Het „Brood der sterken en der engelen" is toch meer bedoeld voor zwakken, zieken en met het vlees worste lende mensen om hen sterk te maken en te stuwen naar engelen-hoogteNatuur lijk, ook wij vechten tegen misbruik en vragen met alle ernst en aandrang goede subjectieve condities van voorbereiding en dankzegging. Wij willen, niet zoals gij, hierbij overdrijven en vrijwel practisch voor enkelen slechts voorbehouden, wat voor allen is bedoeld. Gij meet breed uit hoe veel de verbetering des levens be neden het raam blijft van uw idealistische verwachtingen, maar hebt ge u wel eens afgevraagd: Hoe veel droeviger en ramp zaliger zou het met velen gesteld zijn als ze minder of vrijwel niet ter Heilige Tafel naderden? Bovenstaande ls eigenlijk bedoeld als een populaire benadering en duiding van een dezer dagen verschenen proefschrift van dr Jac. Nouwens M.S.C., over: „De veelvuldige H. Communie" 'Nelissen, Bilt- hoven). De auteur bakent ztfn breed onderwerp af binnen de grenzen van het midden der zestiende tot de eerste helft van de achttiende eeuw. Met uitweiding naar andere landen (Italië. Frankrijk en Spanje) strekt dr Nouwens zijn erudiet onderzoek uit over de geestelijke litera tuur der Nederlanden. Meer dan twintig duizend documenten werden geraadpleegd! Het is dus werkelijk een geweldige materiaal-verwerking en wi) aarzelen niet dit werk een eerste klas meesterproeve te noemen Mgr J. Buis, Apostolisch Vicaris van Jesselton, die op 1 Mei te Leiden bis schop wordt gewijd, zal zelf medecon secrator zijn bjj de bisschopswijding op Donderdag 12 Juni van zijn studie- en jaargenoot, mgr J. Vos, titulair-bisschop van Cnidus en Apostolisch Vicaris van Kuching. De wijding geschiedt in de pa rochiekerk ven de H. Vincentius, Jacob van Lennepkade te Amsterdam. Con secrator is mgr J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, mede-consecrato- ren zijn mgr J. Baeten, bisschop van Breda en mgr J. Buis. Zowel mgr Buis als mgr Vos behoren tot de St. Joseph Congregatie van Mul Hill. Zij begonnen tezamen hun pries terstudie in het St. Joseph Studiehuis te Tilburg, werden op dezelfde dag pries ter gewijd in Mill Hill op 17 Juli 1927» zodat zij dus nog tijdens hun verblijf in Nederland op 17 Juli a.s. hun zil veren priesterfeest zullen vieren. Bei den werden na de priesterwijding in de zelfde missie benoemd, n.l. Serawak, bei den deelden onder de laatste oorlog een zelfde lot in de concentratiekampen der Japanners. Nu zal mgr Buis de eerste bisschop zijn van Jesselton, Brits-Noord- Borneo, aangrenzend missiegebied van zijn vroegere missie, en mgr Vos zal de eerste bisschop zijn van het gebied, waar hij zovele jaren als missionaris en de laatste jaren als Apostolisch Prefect heeft gewerkt. De problematiek rond de veelvuldige H. Communie bleek in die periode intens en zeer uitgebreid. Invoering, dispuut en vechten om het behoud der veelvuldige H. Communie vormt het eigenlijke thema. Pro en contra komen royaal aan het woord met argumenten, welke wij hier boven synthetisch lieten opereren. De bezwaarden slepen vooral de wapens van sleur, onvoorbereidheid geringe ver betering en niet-geheel-zuiver leven naar voren. Gehuwden moeten 58 dagen na hun gemeenschap wachten eer zij tar H. Tafel mogen naderen, vindt de Bonis (199). Dat zware penitenten vrijwel on middellijk van biechtstoel naar communie bank lopen, vindt ook bij velen geen genade of communiceren ,met fraaie en dure kleren, met opgemaakt hoofd, met handschoenen" (112). Als typisch voorbeeld van vrijwel on mogelijke condities mogen wij Trouvé aanwijzen, die meer dan gewone heilig heid, zelfs afgestorvenheid en geheel ver vuld-zijn van God en liefde voor de zie len eist, gepaard met voortdurend leven in Gods tegenwoordigheid, uitblinken door alle deugden, gevoellpos ais een dode voor lof en leed, goed en kwaad van deze we reld en verkerend met de engelen. Geen wonder, dat Trouvé dan zelf bekent: „En gelycker op der aerden bynae niemant te vinden Is, den welcken is in eene staet soo suyver, en soo uytstekend, soo en is- ser by-nae oock niemant, die dagelyckx mag communiceren" (207)! De voorstanders van de veelvuldige H. Communie zien in het brood des Levens juist een groot middel om „onse ghebre- ken ende sonden" te overwinnen en raden in de eerste helft der zeventiende eeuw reeds de dagelijkse H. Communie aan, waarvoor het „Gouden Tractaetken" (1633) slechts als conditie stelt het „venyn van de doodt-sonde" uit te spuwen (133). Het „Leven des Gheestes" (1636) raadt aan zo vaak te communiceren als mogelijk is, want het H. Sacrament „is voor alle Christenen inghestelt". Mits vrij van doodzonde mag ook iedere leek dagelijks communiceren, al heeft hij nog zoveel tij delijke zorgen. Als de priester het mag dan ook de vrouw in het huishouden de bedelares en kuikenvericoopster. Huwe lijksgebruik en gebiechte zonde van on kuisheid behoeven in deze practijk geen onderbreking te brengen (137). Antonius de Molina raadt na een biecht van allerzwaarste zonden (met echt waar achtig berouw en oprecht voornemen tot levensverbetering) de Zondagse Commu nie aan en al zou die penitent Zaterdags daarna weer met dezelfde zonden komen, dan zou hij hem bij ondervonden leed wezen en eerlijk voornemen nog met meer aandrang aansporen tot de Zondagse Communie. „Jae dat hy noch meer reisen soo by my te Biegten quam, ik soude hem hertelyk vermaenen tot soodaenige Com munie". Het Decreet der veelvuldige en dagelijk se II. Communie van Paus Pius X heeft leerstellig het pleit beslecht ten gunste van de voorstanders. Trente had ons nog te veel in het onzekere gelaten over de condities en daarover ging de vroegere strijd veel meer dan over het princiep. Paus Pius X heeft ook de condities nader geformuleerd, zodat noch over het prin ciep noch over de condities er momenteel strijd bestaat in de katholieke Kerk. De Paus acht communie-verzuim ernstig en dat vergaten vaak de rigoristen. Er wor den echter goede gesteltenis, voorberei ding en dankzegging met aandrang geëist en vele rigoristen vonden vroegere voor standers hierin te slap. Veelvuldige H. Communie blijft dus de wens der Kerk, maar onder bepaalde, ons allen bekende condities. Reeds Timotheus a Praesentatione kwam in zijn „Branden de Lampen" (Antwerpen, 172629) tot dit milde en juiste standpunt. Veelvuldigheid en goede voorbereiding worden 't parool. De momentele problematiek mag dus en kel gaan over het in concreto wel of niet aanwezig zfln van de gevraagde condities en gesteldheid. Intense geloofsbezinning op dit wonder bare eucharistisch mysterie zal ons (aan gespoord door de Kerk) er vuriger naar doen verlangen en ons overtuigen van de noodzaak ener goede voorbereiding. Dit bevattelijk geschreven erudiete en bronnenrijke werk had wel een tikje meer synthese kunnen bevatten en een opname (in aanhangsel) van het Decreet over de dagelijkse H. Communie van Pius X lijkt ons bij herdruk zeer wenselijk. Priesters, religieuzen en ontwikkelde leken kunnen zeer veel geestelijk voedsel puren uit dit uitstekende werk en hun eerbied en liefde tot de Eucharistie ver diepen en verbreden. Dr A. v. d. WEV, Carm. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van het Veluwse toeristenplaatsje Putten heeft gisteren zijn heftig bestreden kampeerverordening waardoor alle gasten met tentjes, die in deze gemeente zouden neer strijken extra belast zouden worden, weer onge daan gemaakt voor kampeerders, die in het bezit zijn van een kampeerpaspoort, dat is afgegeven door de Ned. Kampeer- kaarten Centrale. Voor alle andere ge vallen blijft in Putten wel een kampeer- vergunning nodig. Dit betekent voor kampeerders zonder kampkaart, dat zij f 0,25 per persoon en per dag, één gul den voor de eerste week en f 0.75 vooi de verdere weken moeten betalen, zoals dit per legesverordening is vastgesteld Hoewel - zoals uit de nogal hoog lo pende discussies bleek - in een geheime raadszitting was besloten, dat de kam peerverordening zonder enige discussie en zonder hoofdelijke stemming zou wor den gewijzigd, waren de Puttense vroede vaderen toch nog lang van stof- Bij de discussies verweten de woordvoerders der rechtse fracties (AR, CH en SGP) de partij „Vooruitgang", dat deze de schuld was van alle narigheid, waardoor Putten bij de kampeerders in een slecht dag Tegenover een redacteur van Het Jvatlioliek Nederlands PersHnreau heeft Ferdinando Storchi, die lid is van de kamercommissie voor arbeids vraagstukken, en tevens voorzitter is van de Katholieke Arbeidersbeweging in Italië, verklaard: „Alle jonge arbeiders en alle directies van bedrijven, en dns heel het sociale leven van bet land, zijn geïnteresseerd bij de problemen, die de leerlingentijd betreffen De voormalige Egyptische ambassadeur to Londen Amr pasja vertrekt heden naar Groot-Brittannië met een speciale boodschap voor minister Eden, aldus v.'»rd gisteren officieel van het Egypti- s-he ministerie van buitenlandse zaken te Cairo vernomen. Over de inhoud van de boodschap werd rs medegedeeld, waarnemers geloven, dei, Egvpt.e Londen tot grotere tegemoet- mondheid wil bewegen bij de onderhan ds "n ven die thans door de Britse ambas- r-d-ur te Cairo, sir Ralph Stevensen ge- moerd zijn. Ook over het verloop van d onderhandelingen is niets medege deeld. Storchi verklaarde dit naar aanleiding van de wetsantwerpien, die bij het Itali aanse parlement zijn ingediend. Zij be ogen een wettelijke regeling in het leven te roepen voor alle problemen, die de vakbekwaamheid van de jonge arbeiders en dus de leerlingentijd aangaan. „Vooreerst", zo verklaarde Storchi. ,,is er een algemeen aspect aan het probleem, Dit aspect gaat iedere jonge man, die de arbeidswereld binnentreedt, aan. Ten gunste van hem moet de wet tussenbeide treden om de beste garantie te bieden, dat hij zijn vak kan leren. Bovendien moet de wet hem met de noodzakelijke voorzorgen van physieke en morele be scherming omringen: dit is onontbeer lijk om uitbuiting te voorkomen". „Vervolgens is er het aspect, dat men technisch-prodnetief zou kunnen noemen en dat de toekomst van het bedrijf hoge mate aangaat, zowel elke zelfstan dige middenstander als iedere industrieel. Immers het is duidelijk, dat deze laat- stcn er alle belang bij hebben niet alleen vandaag, maar ook morgen te kunnen beschikken over handen, die behoorlijk gespecialiseerd zijn voor de arbeid". „Dit is zo ging Storchi verder misschien een meer sociale kijk op het probleem, hetwelk ieder, die zich met de toekomst van onze arbeidersjeugd bezig houdt, ook werkelijk ter harte gaat. Wij moeten er alles op zetten om de jeugd van de straat te houden en haar tot nut tig werk te brengen Op die manier kun nen wij haar opvoeden tot een mannelijk even en tot arbeiders". „Hoe zo vroeg de K.N.P.-correspon- dent aan Storchi kan men de tegenwer ping beantwoorden van hen. die volhou den, dat een regeling van de leertijd der arbeidersjeugd ondraaglijke lasten zal stapelen op de rug van de staat of van het bedrijfsleven?" „Het is duidelijk zo luidde het ant woord dat men de lasten niet mag on derschatten, die worden opgelegd aan het bedrijf, dat de jonge arbeiders moet op leiden. hun theoretische en practische kennis moet bijbrengen en ook nog aan de sociale voorzieningen moet denken. Maar als wij onze gedachten laten uit gaan naar het grote sociale belang, dat met de oplossing van dit probleem ge paard gaat, dan moeten wij erop staan, dat alles in het werk dient te worden gesteld om het probleem op te lossen". „Welke zal naar Uw oordeel de houding zijn van de kamercommissie bij de bespreking van deze aangelegenheid?" „Voor enige beginselen hebben wij reeds een definitieve formulering voor de wet gevonden. De leerlingentijd zal worden beschouwd als „een speciale betrekking van ondergeschikte arbeid" en brengt derhalve de verplichting mee de leerling te onderrichten om hem tot vol waardig arbeider te maken. Het onder richt zal niet alleen vakonderricht om vatten. maar ook theorie, echter voor zover deze met het vak verband houdt. Er blijven dan nog enige problemen te regelen over als: de overgangstijd, de ver zekeringspremies. de leeftijd en de ge schiktheid. Maar ook deze zullen worden opgelost in het belang van de jonge ar beiders en voor geheel ons land". Aldv>s sloot Ferdinando Storchi dit onderhoud. licht was gekomen, omdat deze partij zich niet had neergelegd bij een meer derheidsbesluit van de raad en behalve door in beroep te gaan bij Ged. Staten ook nog een groot lichaam (ANWB) in de arm had genomen om de trom te roe ren. Deze aantijgingen nam de „Vooruit gang" natuurlijk niet en bij monde van de heer Nijburg, tevens directeur van de VVV in Putten, werd gezegd, dat recht boven macht gaat in een rechtsstaat en dat zijn partij geheel langs legale weg het hogerop had gezocht. Nadat tenslotte het besluit tot wijzi ging van de verordening was aangeno men richtte de burgemeester, mr jhr W. F Quarles van Ufford, zich over de hoofden der raadsleden heen met een welkom tot de vreemdeling. „Maar be denkt bij Uw bezoek aan Putten", aldus de burgemeester, „dat 90% der bevolking van onze gemeente de chr. beginselen is toegedaan". Naar wij vernemen, heeft ook het ge meentebestuur van Nijmegen besloten tot afschaffing van de legesheffing op de kampeervergunningen. Deze heffing be droeg tot dusver f 0-75 per tent ongeacht de duur van het verblijf op het gemeen telijke kampeerterrein De Kwakkenberg. Op voorstel van B. en W. besloot de gemeenteraad verleden jaar, dat deze heffing zou worden verhoogd tot f 1.- hetgeen betekende, dat eeN kampeerder, die slechts gedurende één nacht van het kampeerterrein gebruik maakte moest betalen f 1.— legesheffing en f 0-20 kampgeld of wel f 1-20- U zoude er misschien van schrikken (want de meeste mensehen dénken wel. dat ze zoo voorbeeldig rijden, maar in werkelijk heid Er gebeuren zóó al ongelukken genoeg helpt mee. de vell%heid verhoo- gen houdt u aan de regels van dan weg Als U rijdt Als U drinkt drinkt dan niét rijdt dan niet De fundering van het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zijn te zwak, om de zoete ten toonstelling te torsen, die daar 23 April geopend wordt. Stevige betonnen balken worden nu aangebracht om de zware ex- positie-stukken van de Suikertentoonstel ling te dragen, daar anders de fundering van het gebouw misschien zou bezwijken. De Internationale Suikertentoonstelling de eerste, die sinds 1931 weer in Ne derland gehouden zal worden duurt van 23 April tot 4 Mei. De deelneming aan deze expositie, die een overzicht zal ge ven van nagenoeg alles wat met suiker te maken heeft, is buitengewoon groot; vooral ook van buitenlandse zijde. Als de poorten met St. Joris geopend worden zullen vakman en leek een won derlijke hoeveelheid van zoete nieuwig heden kunnen aanschouwen. Tien-tons machines zijn geen uitzondering. Stomvan verbazing zal het publiek zien, hoe vijfduizend koeken per uur verpakt wor den en ook hoe het inpakken van kauw gom met een ongelofelijke snelheid ge schiedt. Enorme suikerwerken van acht meter lengte, zoals een door suikerartisten ver vaardigd duinpanorama en het IJ met tun nel, zullen opgesteld worden in een z.g. historische afdeling- Het gewone zuurtje is echter ook niet vergeten. De werkstukken van de banketbakkers wedstrijd zullen op een oppervlakte van 200 vierkante meter te pronk staan. De heer Van der Ven zal een inleiding hou den over „Suiker en Folklore". Buiten landse deelnemers hebben al in de hoofd stad appartementen besproken om daar hun clientèle waardig te kunnen ontvan gen. Er zijn ruim 170 exposanten en bijna de helft der inzendingen bestaat uit ma chines. Voor de banketbakkers zullen er een dertigtal vakwedstrijden georgani seerd worden en ook de twee Amsterdam se vakscholen zullen vertegenwoordigd zijn. Het merendeel der inzendingen van de suikerverwerkende industrie is Neder lands. Voor de toeschouwer rest de zoete be lofte, dat het grootste deel van de „pro ductie" op de tentoonstelling voor onmid dellijke consumptie wordt geschonken. Gis+eren heeft raadslaagd over Veiligheidsraad be vraag of de Tune sische kwestie op de agenda moest wor den genomen. Het verzoek daartoe was uitgegaan van de Arabisch-Aziatische groep der V.N., n.a.v. het optreden van Frankrijk tegen de gewezen regering- Tsjenik, waarvan de in Tunis aanwezige leden, op één na, naar de provincie wer den verbannen op grond van hun de loyale houding jegens het Franse bestuur. Als eerste spreker trad de Britse ge delegeerde. sir Gladwyn Jebb, op, die betoogde dat elk debat over deze kwes tie de spanning in Tunesië slechts kon vergroten en de kansen op gunstige resultaten van de nieuwe Franse voor stellen verminderen. Hij kondigde aan, derhalve tegen te stemmen. Tot grote teleurstelling van de indie ners deelde de Amerikaanse gedelegeer de, Ernst Gross, vervolgens mede, dat zijn regering vertrouwen had in Frank- rijks bedoelingen en de nieuwe Franse voorstellen als een goede basis voor her nieuwd overleg beschouwde. De V.S. zou zich daarom van stemming onthouden. De Russische en Chinese gedelegeer den verklaarden zich voorstanders van een behandeling. Toen echter ook Neder land en Griekenland te kennen hadden gegeven zich van stemming te zullen ont houden, werd het duidelijk, dat het voorstel de vereiste meerderheid niet zou halen. Voorzitter Bokhari van Pakistan, één van de indieners van het verzoek, nam vervolgens het woord en verklaarde, dat „deze dag in de geschiedenis der V.N. vermeld zou blijven als de dag. waarop de grondslag werd gelegd voor de onder drukking der vrije discussie in de V.N." Vooral de houding van de V.S. was voor De Arabische-Aziatische landen een bit tere teleurstelling. Het debat werd daarna voor onbepaal de tijd verdaagd. Gistermorgen om half tien is de nieuwe verbinding Eindhoven-Leende, in de be langrijke route naar Limburg voor het verkeer geopend. Deze openstelling betekent een belang rijke verbetering voor het verkeer Noord- Zuid, daar dit nu geen gebruik meer be hoeft te maken van de nauwe en bochtige traversen door Geldrop, Heeze en Leende. Bovendien is deze rechtstreekse verbinding tussen Eindhoven en Leende ruim vier ki- j°ff±Lk0rter dan d® °Ude r0Ute Van da Rotterdam, ^Erasmiaans gymn. 16 Juni-3 De Staatscourant van Donderdag 10 April bevat de opgave der data van de mondelinge examens aan Gymnasia, Hogere Burgerscholen en Middel bare Meisjesscholen alsmede van de namen der gecommitteerden en des kundigen. Hieronder volgen de data der mondelinge examens. Voor de gymnasia zijn deze data: Delft, Grotius Gymn. 16—19 Juni. Dordrecht Gem. Gymn. 26—28 Juni; Gem. Lye. 35 Juni. Gorinchem, Gem.Gymn. 28—31 Mei. Gouda, Coornhert Gymn., 30 en 31 Mei. 's Graven- hage, Gymn. Haganum, 19 Juni—2 Juli; Gro tius Lyc. 3—10 Juni; Maerlant Lyc. 3—10 Juni; St. Alysius College. 3—14 Juni; R.K. Lyc. v. Meisjes. 9—14 Juni: Ned. Lyc. 3—10 Juni; 23—30 Juni. meisjeslyceum, 26—30 Juni; Rotterdams ly ceum, 1214 Juni; Montessori-lyceum, 19— 21 Juni. Schiedam, Gem. gymn., 1114 Juni; Zierikzee, Zierikzees lyceum, 27 en 28 Juni. A, 7—9 Juli; id. B id. B., f Brlelle, Rijks H.B.S M618 Juni. Dordrecht, Gem. Lyc. A 2—6 Juli 2530 Juni en 1 Juli. Gorinchem, Rijks H.B.S. A 3—5 Juli; id. B 13—18 Juni. Gouda, Rijks H.B.S. A, 7—10 Juli; i Juli; St. Frauciscus college, 19—25 Juni; R.K id, B 26—30 Juni» 1—*3 Juli. Gravenbage R.K. H.B.S. v. h. St. Aloysiuscollege A, 811 Juli; id B 1—5 Juli; St. Janscollege A, 27— 30 Juni en 1 Juli; id. B, 3—10 Juli; R.K. Lyc. voor meisjes, H.B.S. B 8 9 Juli. Middelharnis: Rijks HBS A, 16 en 17 Juni; idem B 23—25 Juni. Rotterdam: Dalton HBS Van 't Hoff B, 12— 21 Juni; Mathenesser HBS A, 14—21 Juni; Van Oldenbamevelt HBS A, 5—9 Juli, idem B, óu Juni en 1—4 Juli; Willem de Zwijger HBS A. 1419 Juni, idem B 2630 Juni en 1—5 yu» Gem. HBS v. meisjes B, 12-16 Juni; Charloise lyc. B, 26 en 27 Juni; Libanon lyc. A 23—2b Juni; idem B, 30 Juni—7 Juli; RK HBS v. h. St. Franciscus Coll. A 26—30 Juni en 1 Juli. idem B 1424 Juni; RK lyc. v. meisjes A 19 —21 Juni; idem B, 23—25 Juni; HBS A „Wes tersingel" 30 Juni4Juli: Rotterd. lyc. A 25-30 Juni, idem B, 2—8 Juli; Lyceum voor Mon- tessorileerlingen B 16 en 17 Juni; Schiedam: Rijks HBS A, 26—30 Juni, idem B, 16—20 Juni. Zierikzee: Zierikzees lyc. A 13 en 14 Juni; id. B 2325 Juni. 's Gravcnhage, R.K. lyc. voor meisjes, 21 —27 Juni. Rotterdam: Gem. HBS 18—27 Juli; R.K. M.M.S. „Stella Matutina" 3—5 Juli; Lyceum voor Montessori-leerlingen 23—25 Juni; M.M.S. Rotterdamse Schoolvereniging 5—10 Juli. voorschoten; R.K, MMS. 14—20 Juni. Ter Deputaten-vergadering der A.R. partij werd door de voorzitter, dr J. Schouten, meegedeeld dat na de verkie zingen gepubliceerd zal worden het rap- port-Donner t.a.v. het passieve vrouwen- kiesrecht Dat prof. Scholten geen kansplaats heeft gekregen, heeft niets te maken met de mate van diens grote bekwaamheid, maar met allerlei overwegingen van net versterkte centraal-comité, zo staat in t A.N.P.-verslag over bovengenoemde ver gadering te lezen. „„„o Spr wenst zelfs zijn grootste vijand niet het samenstellen van het advies toe. Spr wilde erkennen, dat hij het per soonlijk ook niet in alle onderdelen eens is met het advies; maar dat kan nu een maal niet anders. Spr ontraadt het voe ren van speciale actie voor bepaalde candidaten, zowel voor de stemmingen op het advies als bij de verkiezingen. In tweede instantie werd van enige kanten voorgesteld aan prof. Scholten alsnog een kansplaats te verlenen. De heer Schouten wees erop, dat hij in zijn plicht als voorzitter te kort zou schieten zulk een voorstel in behandeling te ne men. Het is gewoon onmogelijk omdat over het advies in zpn geheel gestemd wordt. Men kan immers de uitslag der stemmingen in de kiesvereniging niet annuleren? zei de heer Schouten met stemverheffing (applaus). Een aantal deputaten verklaarde daar op overwegend bezwaar te hebben tegen het aanvaarden vftn het advies, waarna de candidatenljjst z. h. st. werd goedge keurd. De toegevoegd hoofdlegeraalmoezenier luit-kol. J. B. van Croonenburg, schrijft ons: De grote groei van ons leger doet Na tionaal Katholiek Thuisfront alle zeilen bijzetten om enigszins gelijke tred te houden met de steeds groeiende behoefte van onze kath. militairen. Werd onlangs belangrijke steun aan de kapel in Deelen en aan het militair tehuis in Eindhoven toegezegd, thans is een groot bedrag gereserveerd voor de verbouw van een zolder tot militair te huis op het vliegveld Deelen. Dit over een 1500 ha. uitgestrekte vliegveld heeft wel zeer dringend behoefte aan een eigen „home" voor onze militairen. Bovendien stelt ook de op handen zijn de bouw van zeven nieuwe militaire te huizen aan de financiële capaciteiten van Nationaal Katholiek Thuisfront enorme eisen. Het is te begrijpen, dat alleen met de steun van de gehele kath. bevolking aan deze dringende plannen uitvoering kan worden gegeven. Indien Nationaal Katholiek Thuisfront deze zeer noodza kelijke steun zou worden onthouden, zou dit een catastrophe kunnen betekenen voor het moreel van onze jongens. In zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer over de begroting van O., K. en W. heeft de minister van O., K. en W. medege deeld, dat hij voornemens is eeen over zicht samen te stellen van de punten en de wijzen waarop de wettelijke regeling ter bevordering van de pacificatie bij het onderwijs verbetering behoeft. Aan de hand van dat overzicht hoopt hij zich een oordeel te kunnen vormen, over de wense lijkheid voorstanders van het openbaar en het bijzonder onderwijs bijeen te roepen voor een bespreking ten einde in gezamenlijk overleg naar een oplossing van de redelijke wensen te zoeken. Het in het Voorlopig Verslag naar voren gebrachte denkbeeld inzake het instellen voor het openbaar lager onderwijs van curatoria, zoals dat reeds bij het middel baar onderwijs het geval is, zal de minis ter gaarne overwegen. Indien door vrijwillige samenwerking tussen groepen van verschillende levens overtuiging een compromis- of synthese- school, zoals die in het Voorlopig Verslag werd besproken, tot stand komt. dan kan de minister daartegen moeilijk bezwaar maken. Hij acht het echter in strijd met de beginselen van de pacificatie als hier voor door de overheid een zekere drang moet worden uitgeoefend en hij zal daar aan ook zeker niet medewerken. per einde 1952 moet Nederland de laatste aflossing van 30.7 millioen verrichten op het crediet, oorspronkelijk groot 200 millioen en verleend in 1946 door de Export-Import Bank in Washing' *on. De regering heeft besloten hiervan 15 millioen per 15 April 1952 vervroegd af te lossen. Deze vervroegde aflossing, die een belangrijke rentebesparing mee brengt, is mogelijk gemaakt door de momenteel gunstige liquiditeitspositie van liet Rijk en de bevredigende ontwik keling van de stand van de rekening van Nederland bij de Europese Bctalings Unie. Em richtingaanwijzer is géén toove^ staf!....: hij vertelt alleen, wat u graag wilt doen op den weg hij geeft u geen bijzonderen voorrangOok als u „het pijltje" hebt uitgestoken, moet u blijven opletten, of gij uw richtingverandering wel veilig kunt volvoeren(Enlaat het ding daarna niet noodeloos uitstaan dat is onuitstaanbaar en geviirlijk I) De Ned. Spoorwegen hebben een plan in bewerking voor de bouw van een nieu we brug over het spoorwegemplacement aan de Graafseweg te Nijmegen, welke het tegenwoordige hulpviaduct zal vervangen. Voor de uitvoering van dit plan heeft de directie de benodigde gelden reeds be schikbaar gesteld en met de bouw zal nog dit jaar worden begonnen. Indrapoera 11 v. Djakarta te Rottm. Nieuw Amsterdam, N. York n. Rottm., 10 op 400 mijl O.Z.O. v. Kaap Race. Oranje, Djakarta n. Amstra., p. 10 Algiers Oranjestad 10 v. W. Indië te Amstm. Ryndam, N. York n. Rottm, 10 op 100 mij) Z.W. v. Land's End. Veendam, Rottm n. N. York. 10 op 500 mij) N.W. v. d. Azoren. Waterman 10 v. Halifax te Rottm. Willem Ruys, Rottm n. Djakarta, 13 te Aden verwacht. Zuidelkruis, Rottm n. N. Zeeland, 10 op -*u mijl W."v. Ouessant. ROTTERDAM aangekomen 10 April. Admi- ralengracfit, Mantyiuoto, hou., Spjiethoff, 2e Katdrh.; Jan Kreumer, Hamburg, ledig. Wagenborg. 2e Katdrh.; Albred, Blexen olie, v. Ommeren, Petr.h; Hr. Ms. Marnix, Nooid- zée Farkk.;. Valentina Bibolini, Casablanca, erts, Muller, waalh.; Niobe tNed.;/, Hel sinki sta Burger, Lekk.; Rother, Huil, stg-, Ver Humber Parkh.Dusseldorf, Cartha- eena, fruit Muller, Mervveh.; Ptarmigan. Londen, stg.. Ver. Aent. Mij., Merweh" Securus, Stocklom, »edig. Burger, 2ePetr' Oinas, Grimsby, ledig, Worms, Waalh., Bremen, stg., Wambersie. Waalh.; Re De E. Hamburg, olie, S.H. V., _Petc- -Ql Baron Russel Briggs, Newport News g U s. L. Waalh.; Zeeland. Blyth, ko S. M. Merweh.; Springcrag Lona Anth. Veder, Lekk.; IJsel, B"?"fg°rcesche Vermaas, Rijnh.; President EiB1E F shaw' Nantes, ledig Le Rhin, Wf» Melrose; Charleston, ledig, Lender*, rei H Leith, stg.. Burger, IJssem-. jonath burg, ledig. N. r. V„ P"trA-Lekh ««Ma Hawk, Hamburg, stg., Me(?n,ti1eren, petr u Petit Couronne, ledig, v. 1 «r.h ^idMndMerwSgemsP^- ^uu! Koudijs, IJsselh.'; Noordwijk, Adam, ledig, Erh Dekkers, Waain.» 11 Anril* Sachsenwald, N. York, stg., Wam- bersie Schfeh.T Danae, Adam. stg., Hudig oer&ie &cmeu., Marne, Hamburg stg MuUer Parkh.;" Afghanistan. Las Piedras, olie v' ommeren, h.h., Manchuria, Antw. stc Anth veder, M®ash-j Sandhoe, Sunder land ledig. Anth. Veder Waalh.; Claus Boge St. John, hout, Neerlandia, Merweh.: Clan Macidnlay, Cochin, stg., Burber, Waalh.; Blue Boy. Boston (L.), ledig, Slavenburg, Huyser, IJsselh., Blyth, Goole, stg., Hudig Pieters, Merweh.; Wikla, Mantyiuoto. stg Burger. Lekh.; Lena, Hamburg, stg., Hoy- man schuurman, Waalh.; Olivian Coast. Newcastle, stg., Buerger, IJsselh.; Illenao. Vassilikobay. erts, Oudkerk Waalh.; Venus (Duits.) Huelva, erts, Kersten Hunik, Waalh.; Export, Londen, stg., Muyller Jobsh.: WaTun Adam, stg.. Burger, IJsselh.; Kylebaink, Humber, kolen. Ankerkolen Mij.. 2e Kath.; City of Oxford, Antw.. stg.. Hoyman Schuurman, Merweh.: Makefjell. Londen, stg., v. Wankum, Merweh.: Rio Diamante, Emden, graan, Wambersie Maash.; Caltex Nederland, Sidon. olie. Ruys, le Petr.h.; vertrokken 10 April: Black Point, Hampton Roads; Gordias, Adam; Stad Maastricht, Savona; Elisabeth Arlt. Ostrand; Atlantic, Sidon; Hervor Bratt. Gothenburg; Madjoe, Londen; Fechenheim, Narvik: Caltex the Hague, Sidon; Cimbria, Brunsbuttel; Conoco Lake Charles Sidon; Alma, Hamburg; Cristoph Kleémeyer, Hamburg; Havfalk, Bremen; Vingaland, Bremen; Averdyk, N. Orleans; Dotterel, Adam: Rolf Bohrmann, Gothtenburg; Glengarry, Hamburg; Holder- nile. Huil; Timo, Londen: Roelf. Hamburg; Marianne, Hamburg; Lotorium. Barry: Lloydcrest, Hampton Roads: Rapid, Parijs; Kunlabori, Aarhus; Overijsel, Hamburg; Oise, Adam; Ary Scheffer, Rouaan; Heluan, Hamburg; 11 April: Douro, Barcelona. IJMUIDEN aangekomen 10 April: Wikla Mantyiuoto, stg.; Boskoop, Rottm, stg.; Yngen Gent, ledig; Riouwi Cardiff, kolengruis; Draco, Alexandria, stg.; Oranjstad, W. Indië, stg.; Iris, Italië, stg., alle voor Amstm vertrokken 10 April: Warun, Stockholm; Marriv. Agadir. delfzijl aangekomen 9 Aprli: Sandettie. biiligKer, Slite; Westward Ho. Hamburg; Adeiheid, bijhgger, Nprderney; Ali, B0"1": io April: Cazelle Hamburg; Julia. Rottm, vertrokken 9 Aprih Spica, Kopenhagen,^ 10 April: Shamrock, Londen; Hamburg; Sobat Hambufg; Westward Ho, Margate. NEDERLANDSE SCHEPEN. Aalsum 11 te Saigon verw.; Alcyone 10, 370 mijl ZO. van Guai-afui; Aldegonda 10, 210 mijl ZW. v. Cambodia Point; Alhena 11 te Santos verw Alioth p. 10 Madeira; Alm- kerk 10 130 mijl Z- v- Kunfida; Alphard 10. 750 mijl ZO v. Trinidad; Amsteldiep 10, 330 mijl ëO v. Azoren; Amstelvaart 10, 300 mijl NW. v Azoren; Anna Henny 11 in baai v. Aiaccio; Annilla 10. 100 mijl ZW. v. Hainan; Arundo P- 1° Land's End; Audacia 10 V. San tander n. Leixoes; Averdyk 10 v. Rottm n. N Orleans. Baarn 10, 220 mijl ZO. V. Azoren; Baren- drecht 10 bij Kuwiet; Bengkalis 10 26a mijl ZW. v. Ditgo Garcia; Betty p. 10 wight, Binnenhaven 10, 90 mijl NO. v. Casablanca, n. Burriana; Blydendyk p. 10 Beachyhead; Boissevain 10. 270 mijl ZO. x. Diego Garcia; Boschfontein 11 te Zanzibar, Brandaris p. 10 Lizard, n. Rottm. Caland 170, 25 mijl NW. v. Skagen; Caltex Delft 10 v. Sidon n. Rottm; Caltex Leiden 10 55 mijl ZW. V. Oporto; Caltex Nederland ll'te Rottm; Caltex Pernis p. 10 Kaap Bouca- roni; Caltex the Hague 10 v. Rottm n. Sidon Caltex Utrecht 11 te Bordeaux; Casablanca 10 130 mijl NO. v. Finisterre; Cistulla 9, 480 mijl ZW. v. Bermuda; Clavella 10, 200 mijl ZÓ. v. Madeira; Cleodora p. 10 Ras al Hadd; Coolhaven p. 10 Oporto; Cornelia B II p. 10 Beachyhead; Corona 10 in de baai v. Holy head; Cory da 11 te Calcutta; Daje Bohmer 10 bij lichtschip Longstone; Drente 11 te Singapore. E. A. Scheer 10, 50 mijl Z. v. Sete; Edam 10. 500 mijl w. V. Scllly; Eems 10 te Delfzijl; Egbert Wagenborg p. 10 Oporto; Enggano 10 te Bahrein; Esso Amsterdam 10, 210 mijl W. v. Ouessant; Esso den Haag 10, 600 mijl ZO. v. Bermuda; Esso Rotterdam 10, 740 mijl ZW v. Azoren; Etrema 10 te Aden. Felipes 11 te Bangkok verw.; Friesland (KRL.) v. Taendjong Priok n. Cheribon. Gaasterkerk 10 v. Durban n. East London; Gouwe 10 v. Dakar n. Monrovia. Haulerwijk 10, 550 mijl ZW. v. Land's End; Hecuba 10 350 mijl NW. v. Finisterre; Hen- rica 10 70 mijl N. v. de Burlings; Hercules 9 te Istanbul; Holland p. 10 Whltby, n. Gent; Hoogkerk 19, 270 mijl ZO. V. Socotra. Iris 10 te Amstm. Jaba 10 v. Londen n. Rottm;, Jason 10. 140 mijl NO. v. Kaap Vilano; Java 10. 110 mijl NO v. Finisterre; Johnny 10, 60 mijl Z. v. Kaap Vilano; Julia Mary 10 te Sharpness; Jupiter 10 v. Bremen n. Amstm; Jutland 10 te Goole Keizersgracht 10 v. Cardiff n. Swansea; Kemphaan 10, 20 mijl ZW. v. Casquets n. Rottm; Kertosono 11 te Probollngo; Kiel- drecht 11 te Hongkong; Klipfontein p. 10 Finisterre; Koningshaven p. 11 Guernsey, n. Casablanca; Koningin Juliana 10 dwars v. Zeebrugge; Kota Agoeng 10 te Basra; Kote Gede p. 10 Kaap Boucaroni. Langkoeas 10 dwars v. Djeddah; Leemans p. 10 Kaap Vilano; Loenerkerk 11 te Genua verw.; Looiersgracht 10 ter rede v, Quimper; Lucas Bols I 10 bij Southfalls; Lydia p. 1* Brunsbuttel, n. Gent. Maartje 10 ter rede v. Fremington; Macuba 10 v. Fao n. Suez; Madoera 11 te Tjitjatjap vera; Manoera 10 v. Makassar n. Surabaja; Manto 10 dwars v. Tobruk; Mapia p. 10 Oporto: Marathon 10 bij de Smalls; Marcella 10 bij Southampton; Mariekerk 10 nog ter rede v. Mombassa; Marken 10 te Antw.; Marpessa 10 te Balik Papan; Merak p. 10 Lundy eil. n. Amstm; Merak N 10. 40 mijl ZW. v. Beachyhead n. Londen; Metula 10, 530 mijl o. v. Albany; Mitra p. 10 Djeddah; Monica p. 10 eil. Plada; Mudo p. 10 Noord punt Bornholm; Murena 9 v. Yokohama n. Miri; Mutua Fides p. 10 Lizard. Nelly 10, 60 mijl N. v. Land's End; Nep- tunus 10 v. Liverpool n. Amstm; Nero 10 v. Taragona n. Valencia; Nestor p. 10 Kaap Bon: Nieuw Holland p. 10 de Torresstraat; Noord 10 bij lichtschip Shipwash; Noordland 11 te Nantes; Noorderhaven p. 10 IJmuiden n. Antw.; Noordwijk 10 te Rottm. Oberon 10, 900 mijl Z.W. v. Azoren Odys seus p. 10 Skagen: Omala 11 te Madras verw.; Omlandia p. 10 Skerries, n. Gent; Oostzee 10 bij Norderney; Ootmarsum 10, 580 mijl W. v. Ouessant; Orion 10 ter hoogte v. Cherbourg n. Hamburg; Overijssel 10 v. Rottm n. Ham burg. Palma 10 bij Hanstholm; Paula 11 te Telok Anson; Peto 11 te Hamburg; Phrontis p. 11 Pointe de Galle; Poelau Laut 11 v. Penang n. Port Swettenham; Polydorus 10 te Makas sar; Ponza 10 v. Hull n. Vestervlk; Prima 10 v. Londen n. Rochefort; Prins Alexander 10 v. Havre n. Rottm via Antw. Prins Willem IV p. 10 Casquets n. Casablanca. Radja 10 te New York; Ridderkerk 10 to Hamburg; Roebiah 11 te Surabaja; Rossum 11 te Amstm; Rotti 10 ter rede v. Pangkal Pinang; Rijnkerk p. 10 Gibraltar. Scherpendrecht p. 10 Sabang: Servus p. 18 Land's End; Slngkep 10, 340 mijl O. v. Min danao; Skagerrak 10 ter rede v. Porsgrunn: Slamat 10. 120 mijl Z.W. v. Colombo; Slie- drecht 10, 130 mijl Z.W. v. Ras Fartak; Sporo- ta 10 dwars v. Borkum; St. Walburg 10 bij Ameland, n. Cherbourg; Stad Haarlem p. 10 Finisterre; Stad Leiden 10. 270 mijl N.O. v. Sombrero; Stad Maassluis p. 10 Casquets: Stad Vlaardingen 10, 250 mijl N.O. v. Azo ren; Strijpe p. 10 Lizard; Swallow 10 van Coole n. Lorient. Tabian 10. 110 mij! Z.W. v. Minlcoy: Babinta 10, 600 mijl Z.O. v. Ceylon; Tamo p. 10 Recife: Tarakan 10 dwars v. Massowah: Texel 10 v. Bremen n. Rottm: Themisto p. 10 Dungeness; Theseus 10 in Kielerkanaal: Titus 9 te Mer- sin; Tjipanas 11 te Durban: Tjisadane 10 v. Mauritius n. Tanga: Tomini p. 10 Gibraltar: Trompenburgh 10 v. Stockholm n. Rottm.: Trude K. p. 10 Skonvik. Valbella 10, 80 mijl N.W. v. de Burlings; Violette Erica 10 in de Baai v. Almeria; Vol harding 11 dwars v. Kreta; Vrede p. 18 Beachyhead, n. Borgestad. Waal p. 11 Gibraltar: Weltevreden 10 van Nasiplt n. Manilla: Westerdok p. 10 Finisterre Westkust 10 v. Newcastle n. Kopenhagen; Westlaan p. 10 Borkum: Westpolder p. 10 Kaap Rosa; Westropa p. 10 Wight; Wieldrecht 10 v. Durban n. Ras Tanaru; Willem Barendsz (Walvisvaarder) p. 10 Oporto; Willy p. 10 de Smalls, n. Swansea; Wlnsum 10, 650 mijl N.O. v. Barbados. Ijssel, 10, 160 mijl Z.W. v. Ouessant, naar Rottm. TE ROTTERDAM VERWACHTE BUITENLANDSE SCHEPEN. AMERICAN ATTORNEY V. N. York, 6 v. Boston. ANTEN 8 v. Narvik. AiRISTON 7 v. Corpus Christi. AURAY v. Haiphong, 8 v. Genua. BACCARAT v. Haiphong, 8 v. Singapore. BLACK TERN v. Baltimore, 8 te Hampton Roads. BOLETTE v. Mena al Ahmadi 8 te Suez. CATHAR1NA W'lARiDS 6 v. Sevilla. GHALDINA vertrekt 15 v, Newcastle. CH'ELATIROS 7 v. Hampton Roads. CHESHIRE 8 v. Soerabaja; CITRUS JACKER v. Mobile 9 te N. York. CITY OF KHARTOUM V. Japan, 9 V Colombo. CLAN MACKELLAIR t V. Cochin. OLYTONEUS v. Hongkong 9 v. Port Swet tenham. COPIAPO v. Chili 9 te N. York. COTTON STATE v. Seattle 5 v. San Fran cisco. DAYBEAM v. Basra, 7 v. Ceuta. PRIEDENAU 7 v. Hampton Roads. GERDA TOET 6 v. Huelva. GLENEA1RN V. Japan, 8 v. Port Said. GLENGYLE v. Japan, 8 v. Hongkong. GLIWICE v. Follonlca n. Dordrecht. GOR1CA v. Dubrovnik, p. 8 Ouessant GRENOBLE v. Dairen 7 v. Singapore. GUNDA v. Levant, p. 9 Gibraltar. HASSAN 8 v. Hampton Roads. HELEN LYKES 6 v. N. Orleans. HJOIRTHO.LM v. Istanbul, p. 7 Gibraltar. INDIA v. Japan, 8 v. Cebu. INDIAN MERCHANT v. Calcutta, 8 v Madras. INDIAN NAVIGATOR V. Calcutta. INDIAN TRADER v. Calcutta, 8 te Dundee. J AURA 8 v. Mena al Ahmadi. KATINGO HADJIPATERAS 8 V. Oran. KENYA 7 te Beira. KOSMAJ v. Ryeka, 9 te Londen. LIONEL 9 v. Briebane of n. Amstm. LIONS GATE v. Vancouver 7 te Los Angeles LOIDE PERU v. Santos, 8 v. St. Vine. (CV1 LOIDE S. DOMING OS 7 te Santos. MAIDEN OR'EEK v. Mobile 6 v. Hampton Roads. MANISTEE 1 V. Puerto Barrios. MARGARETT BROWN 5 v. Galveston. M ATTAWUNGA v. Melbpourne 8 te Kaap stad. MEKONG v. Brisbane, 6 v. Marseille menhir BRAZ v. Tunis, p. 9 Gibraltar NOiRDVEST v. Melbourne, 8 v. Adelaide OUDATA 5 v. Casablanca, via Saffi. RODOPI v. Istanbul 7 v. Kavalla. ROSA SMITH 6 v. Alexandrië. SANTO DOMINGO 5 v. Carthagena. SHILLONG v. Japan. 8 te Genua. SOCOTRA v. Japan. 7 v. Colombo. SOUTPCiRT v. Charleston, 9 te Bremen S. N. A. 8 5 te Cxsablanca. TAKO.RADI PALM v. Sapele 8 te Londen. TANGA v. Durban, 9 te East London. THOMPSON LYKES 5 v. Galveston. THORSHAVET 4 v. Curacao. TOU1RCOING v. Sydney. 9 te Fremantle. TRANSVAAL v. Lour Marques 8 te Durban TREVOSE v. Japan. 7 V. Mo.ii. VAL GARDEN A v. Genua 10 te Londen. VACA 6 v. Alexandrië. WAiRIA v. Valencia p. 8 Gibraltar. WILD RANGER 8 v. N. York. TE AMSTERDAM VERWACHTE buitenlandse schepen. GLENFINLAS v. Djakarta 8 v. Singapore. HASWEERT, 10 APRIL 1952. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor'. ROTTERDAM: Elwi, Blemans; Anna, Bloe ders; Dil-k Schouwstra; Adrianus Marinus, de Vries; Telegraaf 8, Lindhout; Josef vei- hoeven; Toiler 4,_\erhoek;_Diaz, de_ ^Jrna* Petronella, Wels; Coram, v. Dongen; Ta° Reymers; Arabia. Emans; Cura, v. Maaien- AMSTERDAM; Flat. Kars; Francisca, Mul' ripr- vertrouwen. Kamps; Em.io. v. Eek; Amstel 7, Dhondt; WERKENDAM: NeU>'- Egas; Neba, Hoogendoorn; Res Nova, Hove' stadt; Albatros, de Waal; Dumbo, Blokland: Paloma, de Waal; DEN HAAG: Alice, Ver' burg; NIJMEGEN; Bertha, Broekaart- STOLKHOLM: Hondsrug Wildeman; WER KENDAM: Chrigee, de Waal; NIJMEGEN- Uri, Ploegaart; VLAARDINGEN: Jata, Geer vliet; WEMIEL-DINGE: Wilmar, Bevelandei; AND EL: Joca, v. Meel; VLAARDINGEN- Coöperatieve 1, Schot; WAGENINGEN: Jacd- Scheermeyer; KRIMPEN a. d. IJSEU Machiensteen 19, de Reus; STEVENSWEE-R" WanWda Oele; DIRKSLAND: Hoop op wel vaart, Taaie; NOORDSOHAiRWOU: Koop handel 1. Dirikmaat. DUITSLAND: Dusseldorf, Groeneweg- Presto, Schram; Gegerdt. v. Dongen; EmiUc dc Ruyter; Alvracht 10, v. Deurzen; Jeanne. Noré. BASEL; Condor, Rijken; Rheinunion Claessens; Zeelandia, Goedhardt; Diavolezz" Eigeman; Valeriana. Peters; Niessen, Olie slager; Clajo, Pik; Navexmotor 3. v. Heygen- Mesocco, Lenzen; Peko, Peters; Wiljo, V- Wijngaarden. BELGIë: W. v. Driel 67, Heyboer; Chopin- v. Meel; Panama, v. d. Broek; Scheldestroofl) Meintz; Gezanne. Salize; Dintel, de Bruyn- Elba, v. Luyk; Capria, Asmacher; Cor, HeY; boer; Louise, v. Eersel; Luctor, v. d. Adel- Navexmotor 8, Ilegems; Medoc, Janssen; Cle mentine, Spier; Emma, v. d. Vonde; Pene lope, Constatini; Labor 2, Hofwegen; Kees de Boer; Witichis, Leensen; Luzern, Oliesla gers; Industrie 75, Loffler; Nooit gedacht- Schouten; Branly, Boos: Couperin, Wagnei'; Pommard. Blanken; Adrianus, v. d. Ryken- Stad Hasselt, de Wilde; Anna, Kieboom; Sta0 Ostende, Timmermans; Cor. Kerpel; Martha- Pasveer; Telegraaf 12. de Jonge; Maloya- Feenstra; Robert, Maas; Rheinunion 3, Ste vens; August, Pieters; Risico, de Haan; Am bulant, de Waal; Butania 2, Zwartbol; The° Eduard, Rensen; Joelle, v. Berchem; Beta- Tijssen; Henja, Oosterveen; Elisabeth, v. Werf; Jochri, Duproe; Jacjo, Heek: Zeelan dia, Lindhout; Nooit gedacht, Dubbelman. HOOGWATER TE ROTTERDAM. 12 April: le tij 5.40 u., 2e tij 18.12 p. WATERSTANDEN. Van 11 APRIL. Rheinfelden 2.77 (—0.05); Breisach 2.45 (+9.01); Straatsburg 3.35 0.03); Maxau 5.27 (—0.05); Mannheim 4.47 0.16); Mainz 4.22 (—0.1»' Bingen 3.20 (—0.17); Caub 3.78 (—0.24); Trie" 2.58 (—0.13); Cablenz 3.88 (—0.27): Keulen 4.*! 0.3T); Ruhrort 6.78 (—0.44): Lobith 13": (—0.40); Nijmegen 10.98 (—0.33); Arnhem 10.» (—0.32); Eefde (IJssél) 6.37 (—0.20); Deventei 5.24 (—0.14; Monsln S5.60 (—0.10; Visé 57"' —0.15); Borgharen 41.70 (—0.36) Belfeld 21". (—0.10); Grave (heneden de Sluis) 5.47 (—0.1»'' Namen 1.775 (—0.15.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 4