Promotie en degradatie was VOETBAL-REL IN SCHOTLAND sS pórt-Spatten Met PASEN komen de geluidsbanden" uit Rome terug Prinsessen wonnen ruiterprijzen Bond wil katholiek „Celtic" schorsen VRIJDAG 11 APRIL 1952 PAGINA 5 Wel en geen come-back Stimulans in Dordt HET VERGIFTIGINGSDRAMA IN BENEDEN-LEEUWEN 1000 geëist tegen verwarmings- technicus BLOEMBOLLEN NAAR ENGELAND Onjuiste datering van orders? IN CULEMBORG DIT JAAR NOG HONDERD WONINGEN Mechanisch klokgelui DE THMtSCCUB HEEFT VERLOREN EN STAAT NN ONDERAAN maar zwANmm's KWALITEIT BL'JFTALTVD BOVENAAN/ Door J. S. FLETCHER VERLADERS EN BINNEN SCHEEPVAART Stichting voor Zuid-Holland in het leven geroepen De nummers laatst van de 2e klassen degraderen automatisch naar de 3e klas sen. Over de groepsvorming voor de promo tie-wedstrijden van de kampioenen der 2e klassen de volgende bijzonderheden: Groep 1 bestaat uit West IA, West I B en West II A, dus: Stormvogels of Z.F.C. voor West I A, Volendam voor West I B en E.B.O.H. voor West II A. Groep 2 bestaat uit West II B, Zuid I A en Zuid I B. dus vermoedelijk Excel sior voor West H B, Helmondia voor Zuid I A en Internos voor Zuid I B. Groep 3 bestaat uit Zuid II A, Zuid II B en Oost B, dus; V.V.H. '16 of Kimbria voor Zuid II A, Sportclub Emma of Ble- rick of Kerkrade voor Zuid II B, T.E.C. voor Oost B. Groep 4 bestaat uit Oost A, Noord A en Noord B, dus: Heracles voor Oost A, P.E.C. voor Noord A en Hoogezand voor Noord B. AI deze vier groepen spelen een gehele competitie, zoals gezegd dus om 1 plaats in de le klasse per groep van drie elk. nog niet genoemde candidaten om de laat ste plaatsen staat debutant SVH er in 4B zeer precair op al is er aan Siod en aan Duno nog enig houvast, in 4C hebben Oliveo (Pijnacker wéér in de zorgen!) en Texas zo'n grote wedstrijd-voorsprong maar desniettemin 'n punten-achterstand dat Zwart Blauw en VDV zich evenals Westlandia wel veilig kunnen voelen, in 4D kan DVC alleen nog hopen op Kranen burg. in 4E dan zijn Oudewater en Stol wijk al lang onbereikbaar voor gevonnist Gouderak. Uitgesproken favoriet voor de titel in 4F is Poortugaal, dat trouwens in de 3e klas geen onbekende is. De kans op een come back is voor EDS en FSV/Pretoria prae- tisch verkeken en ook SMV heeft wel eens betere dagen gekend, terwijl nota bene de vroegere 2e klasser Martinit niet verder dan de zeer bescheiden midden moot kan komen. De strijd tegen de laatste plaats is een zeer spannende affaire hier in 4F want Aeolus en Zwervers zitten beide in een goede eindrush (met een inhaal-voordeel voor de Zwervers) zodat ook Dindua en het Brielse WRW nog aanzienlijk gevaar kunnen lopen. CKC kampioen in 4G. De Kralingse veermannen staken een klasse uit boven betrekkelijke nieuwelingen als de Eilan denclubs Nieuwenhoorn en Dirksland, maar daarvoor zijn zij dan ook oud-3e klassers die er op staan om in hun oude milieu terug te keren. Debutant Nado houdt zich als middenmotor aardig en ih ieder geval stukken beter dan VND dat in dalende lijn is en regelrecht uit de 3e klas ook hier vrijwel verloren op de laat- ste plaats is beland en het nog slechter doet dan het ook al onlangs gedegradeer de Hillesluis en dito RDM. Met aanzienlijke voorsprong veroverde tenslotte SSW in 4H de erepalm, voor RCD een derde plaats: beter dan ooit in laatste jaren en derhalve een stimu lans. De vroegere favoriet Bolnes hangt uu-iin Middenmoot en de Geluksvogels blijken ook nu het zwakke broertje, al is er tegen Strijen en OSS nog enige hoop. Herinneren we er tenslotte aan, dat de promotie-degradatie-regeling voor de 3e en 4e lassers in West II dit seizoen als volgt luidt; De kampioenen van de 3e klassen A en i ?pe.ien een gehele competitie om 1 plaats in de 2e klas. De kampioenen van de 3e klassen C en D idem. De nrs. laatst van de 2e klassen A en B degraderen na mely k automatisch naar de 3e klassen, zoals ook de nrs. laatst van de 3e klas sen Ab—c—D automatisch naar de 4e klassen degraderen. De kampioenen van de 4e klassen A en spelen een gehele competitie om 1 plaats in de 3e klas. De kampioenen van de 4e klassen C en D idem, de kampioenen van de 4e klassen E en F idem, de kampioenen van de 4e klassen G en H idem. De nrs laatst van de 4e klassen AB CDEFGH degraderen automa tisch naar de afdelingen. De nrs vóórlaatst van de 4e klassen ABCD spelen een gehele competitie om 3 plaatsen in de 4e klas, de nrs vóórlaatst van de 4e klassen E—FG—H spelen eveneens een gehele competitie om 3 plaatsen in de 4e klas. Nu in de voetbal-competitie de eind rush wordt ingezet (en ook op Tweede Paasdag zal er toch nog een omvangrijk inhaalprogramma worden verwerkt), kan het dienstig zijn om, met de naderende beslissingen over de kampioenstitels en de degradaties in zicht (alleen de titel van Ajax is al beslist en de rest moet nog komen), nog eens te releveren, hoe de promotie- en degradatie-regeling er voor de le en 2e klassers aan het einde van dit seizoen uitziet. De vier kampioenen van de le 'dassen spelen uiteraard weer hun gehele com petitie om het landskampioenschap. De nummers laatst van de le klassen degraderen automatisch naar de 2e klas sen (alleen de nrs laatst). De kampioenen van de 2e klassen spe len in vier groepen van drie om 1 plaats in de le klasse per groep. nu we naar beneden gaan, of zou ik haar uitdoen?" vroeg de Koningin. „Je kunt beslist niet blijven roken", gaf de Prins haar ten bescheid. Toen doofde de Ko ningin haar sigaret uit. Kleine, alledaagse dinger}, waarvoor de massa belangstelling heeft: Maar in tal rijke artikelen op hoog plan is toch te vens gewezen op het belang van het be zoek, gezien in de huidige internationale sfeer en allerwegen wordt grote waarde ring getoond voor het hoge peil, waarop de koninklijke redevoeringen stonden. Onze Koningin bracht geestelijke gaven mede en, zoals „The New York Times" waarderend opmerkte: Koningin Juliana der Nederlanden heeft ons geholpen, de stemming in Europa beter te begrijpen. Het was intussen het sensatieblad „The Daily News" te New York, dat een wan klank deed horen. Het meende te moeten opmerken, dat de gekroonde hoofden, die de republiek (de U.S.A.) binnenkomen, er alleen maar op uit zijn. stemming te ma ken ten behoeve van te verlenen hulp. Koningin Juliana maakt hierop geen uit zondering; we moeten ons geen illusies maken omtrent liet doel, waartoe ze zich hier bevindt, aldus het blad. „The Daily News" houdt van sensatie, het blad leeft er van. We zijn er inmid dels van overtuigd, dat vele lezers van deze krant met een millioenenoplaag ge zegd zullen hebben: dit is niet fijn en dit is zeker niet het ogenblik, om zoiets te zeggen. Het strijdt tegen de Ameri kaanse ridderlijkheid tegenover de vrouw en tegenover de Amerikaanse code van gastvrijheid. Die enkele wanklank accentueert in tussen de harmonie van waardering en erkentelijkheid, welke onze Koningin op deze ideële goodwill-reis op zulk een hoogstaande wijze kweekt. ALS EEN GROOT en respectabel blad als „The New York Times" in zijn gewone editie een paar kolom van zijn voorpagina aan het bezoek van onze Koningin aan New York wijdt en er verderop nog ettelijke kolommen over geeft, moet dat bezoek toch wel iets ge weest zijn. Het is een weldadig gezicht, zo'n foto, groot afgedrukt, van de ontvangst op Broadway, met een lucht vol „confetti" Onze Koningin, ontvangen in een uitbun digheid, welke die bij de ontvangst van een Lindbergh evenaarde. En dan al die vriendelijke woorden over ons konings huis en ons land. Niet alleen in „The New York Times", maar ook in de vele andere New Yorkse bladen. Natuurlijk is ook in de steden, waar H. M. de Ko ningin vertoefde, voordat ze New York bereikte, het een en ander over haar ge schreven. Het zou werkelijk ondoenlijk zijn, van de welkomstartikelen, laat staan van de verslagen, ook maar een kort resumé te geven. Ze zouden een pagina vullen, zulks te meer, omdat de pers in de rest van het land zich evenmin onbetuigd heeft gelaten. En dan laten we radio en tele visie nog buiten beschouwing. Bij het lezen van al die artikelen en verslagen treft het, hoe ook ditmaal de Amerikanen vooral belangstelling tonen voor wat wij als kleinigheden beschou wen. Natuurlijk worden Koningin Juliana's toiletten nauwkeurig beschre ven. Maar ook het hoofse gebaar, waar mede Prins Bernhard haar in haar man tel helpt. Of een kort gesprek van het Koninklijk Paar. B.v. toen de Koningin het bureau van Trygve Lie verliet, waar ze een sigaret had gerookt. „Vind je, dat ik mijn sigaret vérder mag oproken, elok i. li ïang kas- a 10 x 10 Hem o te sum gkal van terre igen; 3. 10 recht :ndsz 3. 10 mijl Een geldboete van 1000 eiste de pro cureur-generaal bij het Arnhemse Hof gistermiddag tegen de Bossche verwar- mings-monteur J. H., die aansprakelijk was gesteld voor de dood van zes ouden van dagen in het St. Jozefgesticht te Beneden Leeuwen. Zoals men zich zal herinneren betrof het hier een vergifti- gingsgeval, veroorzaakt door het ont snappen van kool-monoxyde-gassen uit een niet goed afgesloten leiding van de verwarmings-installatie. Aan de techni cus was ten laste gelegd, dat hij hoogst onvoorzichtig en roekeloos had toege staan, dat deze nog niet geheel voltooide verwarming in gebruik genomen werd. De Arnhemse Rechtbank achtte des tijds opzet niet bewezen en sprak H. vrij van het tenlastegelegde. De Officier van Justitie ging van dit vonnis in hoger beroep. Met luid handgeklap begroetten de jeug dige paardensportliefhebbers, die gister middag te Hilversum deelnamen aan de jeugdwedstrijden, de aankondiging, dat de prinsessen Beatrix en Irene respectievelijk de eerste en de tweede prijs hadden be haald in de afdeling dressuur minder-ge- vorderden. Prinses Beatrix behaalde op Atalanta 90% punten, op de voet gevolgd door prinses Irene, die 88 Yi punt behaalde. De princessen mochten zelf haar keus uit de prijzenvoorraad bepalen: prinses Beatrix koos een stenen oeeldje en prin ses Irene vond een foto-album de meest begerenswaardige prijs. De wedstrijden waren georganiseerd door de Gooise Jachtverenigïng. naar Het Engelse conservatieve lagerhuislid John Baker White heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat na de afkondiging der Engelse invoerbeperkingen voor bloem bollen, knollen en wortelstokken de Ne derlandse exporteurs aan de importeurs erj andere afnemers in Engeland hebben verzocht eventuele nieuwe orders te da teren op een week voor de instelling der invoerbeperkingen en deze orders on middellijk in te zenden. Hij vroeg de mi nister van handel, Thorneycraft, of hem hierover iets bekend was en wat hij zich voorstelde te doen tegen deze „bereken de ontduiking van zijn maatregelen". De minister heeft hierop geantwoord, dat hij van deze handelingen op de hoog te was en opdracht had gegeven de aan vragen voor invoervergunningen voor bloembollen e.d. tegen uitstaande orders met bijzondere nauwkeurigheid te onder zoeken en tot nader order geen nieuwe vergunningen voor levering in het najaar uit te geven. Tot einde Maart j.l. zijn slecht» aan vragen ontvangen voor invoervergunnin gen voor ln het voorjaar te leveren bol len tot een waarde van 44.000 pond, te genover een invoer ter waarde van ruim 4 millioen pond in 1951, aldus de minister en hij voegde hieraan toe. dat degene die valse inlichtingen verstrekt voor het ver krijgen van invoervergunningen zich bloot stelt aan zware straffen. Delfzijl en Groningen-Rodeschool komen dit jaar nog geen diesel-electrische trein stellen. Mede door het succes van en de grote belangstelling voor de z.g. prefabwoning- bouw, ontworpen door het architecten bureau Dionisius. waardoor trouwlusti gen, die in het bezit zijn van 1400 eigen geld. een woning kunnen bekomen, zul len in Cuilemborg nog dit jaar ongeveer 100 woningen worden gebouwd. Door de gemeen'e zijn 10 woningen ter beschik king gesteld van de gerepatrieerden. Hiervoor heeft men een extra bouwvolu me gekregen voor 13 woningen, die in 26 duplex-woningen zullen worden om gezet. De opbrengst van de beide obli gatieleningen en de rente-spaarbrieven zal naar officiële schatting 85 a 90.000 bedragen. Hiervoor kunnen acht wonin gen worden gebouwd, die eveneens in 16 of 18 duplex woningen zullen worden ge realiseerd. De bekende Deense skiffeur Erik har sen heeft het leven verloren bij een auto-ongeluk tpen hij van de Olympische training op het Sore-meer terugkeerde. Hij had in 1950 en in 1951 het Èuropese kampioenschap skiff behaald en behoor de tot de beste Deense troeven voor de Olympische Zomerspelen te Helsinki. De 106e Grand National, de zwaarste Steeple Chase ter wereld, te Alntree bij hiverpool gehouden, werd gewonnen door „Teal" met „Leagl Joy" op de tweede en „Wot no Sun" op de derde plaats. Het tienjarige paard „Teal" stond 100/7 genoteerd. In de halve finale van het tournooi om de Duncan-beker te Monte Carlo dames beneden de 22 jaar) heeft mej. Rigolet (Zwits.) met 66-/f de Nederlandse jeugdkampioene Fenny ten Bosch uitge schakeld. rbaH (Van onze redacteur). De Parijse uitvinder Legrand is er on langs in geslaagd een vernuftig apparaat te construeren, waarmee hy klokgelui kan verkrijgen, zonder klokken, maar ook zon der bygeluiden. Om dit resultaat te be reiken heeft hij de geluiden van de zeven klokken van de St. Sulpice te Parijs op een byzonder soort geluidsbanden opge nomen. Om het mechanisch klokgelui van bijge luiden te vrijwaren, is het wegvervoer in de omgeving van de kerk twee dagen en nachten lang helemaal omgelegd. Dank zij een Ingewikkeld procédé verkreeg hij zeer zuivere klokkcionen, die door grote luidsprekers over velden en wegen ver spreid werden. Volgens verklaringen van oog- en oorgetuigen was het effect ver bluffend. Het mechanisch geluld was zeer natuurgetrouw. Zoals het een goed uitvinder betaamt, heeft de Parijzenaar het resultaat van zijn werk aan de grote klok gehangen en het opzienbarend gelul, drong zóver door dat het ook in ons land weerklank heeft gevonden. Een Amsterdamse ingenieur heeft de installatie in Parijs ontdekt en naar ons land overgebracht. Nu de Paasklokken volgens de bekoor lijke legende uit Rome terugkeren en op haar „paasbest" in de klokkentorens beieren, vragen wij ons met enige wee moed af, wat deze uitvinding van de Pa rijzenaar tot gevolg zal hebben. In een tijd van nijpende kerkennood betekent deze uitvinding wellicht voor vele zorgvolle bouwpastoors een uit komst. Dikwijls worden er than» uit zui nigheidsoverwegingen kerken ontworpen zonder toren, of ingeval de bouw van een toren niet al te kostbaar is wordt de toren te licht geconstrueerd, om de metalen kolossen te kunnen dragen. De uitvinding zal zeker in practijk worden gebracht, wanneer de financiële omstan digheden de doorslag geven. Het zal de hedendaagse christenen ove rigens moeilijk vallen om aan dit me chanisch klokgelui te wennen. Zij zullen voortaan niet alleen oor moeten hebben voor het Middeleeuwse klokje, dat ver zadigd is van een religieuze levenssfeer, maar ook voor de zoemende geluidsban den van de moderne tijd. Het zal jammer zijn, als we de klok niet meer herkennen aan „beuren galm", zoals de Vlamingen 't zeggen. Men zal de Paasklok horen luiden, maar met recht niet weten, waar eenmaal de kle pel gehangen heeft. Twee legervliegtuigen neergestort. Bij het kamp Edwars in Massachusetts is Woensdag een straaljager met twee per sonen aan boord in botsing gekomen met een transportvliegtuig van het Ameri kaanse leger, dat tien man aan boord had. Beide machines zijn brandend neer gestort. De twaalf inzittenden van de twee toestellen kwamen om het leven. RN.ALLEMAAL ZWANENBERG^ ROOKWORST..KOLOSEAAL ;weg: annc. hoord tenminste niet door buiten staanders van 't rentmeesterschap. Wat Collingwood betreft, hij had zijn kantoor geïnstalleerd, had goede kamers gevonden en kreeg juist zoals Eldrick voorspeld had, Overvloed van werk. Geregeld bezocht hij Normandale Grange en ontmoette Nesta ook bij ge meenschappelijke kennissen, zij leerden elkaar beter kennen. Toen de winter voorbij was en de eerste tekenen van de naderende lente zichtbaar werden in de bossen en op de landerijen rondom het grote huis, voelde Collingwood, dat de tijd aangebroken was om vrij uit te spre ken. Een rechtszaak hield hem drie weken in Londen vast, maar toen hij tefug kwam, stond zijn plan vast, hij wilde Nesta zo spoedig mogelijk de ge hele waarheid- vertellen. Hij hadi het met zich zelf uitgevochten, hij hield zo veel van haar, dat geen financiële over wegingen hem langer tegen konden hou den het haar te zeggen. Evenwel, toen Collingwood na een afwezigheid van bijna een maand zijn opwachting maakte °P de Grange, vond hij heel wat anders om over te praten dan zijn grote gene genheid. Zodra hij haar zag, bemerkte hij, dat Nesta niet alleen verward en vol zorg was, maar verstoord. Ik ben zo blij, dat u er is, begon zij onmiddellijk toen zij alleen waren. Ik heb goede raad nodig. Er is iets gelbeurd.. iets dat me hindert en me erg, heel erg ontstelt. Ik ben er gewoon van over stuur! Zeg het maar, zei Collingwood, Toen antwoordde zij: Gistermiddag moest ik voor zaken naar Barford. Toen ik vertrok, was moeder tamelijk goed, ze is de laatste weken heel wat beter geworden en heeft nu nog maar één ver pleegster! Jammer genoeg was die ook die middag uit. Bij mijn terugkomst was moeder veel zieker en opgewonden en, het geeft niets of we het al ontkenden, zij maakte de indruk alsof zij ernstig beangst was. Ik kan er geen andere wóórden voor vinden. Ik vroeg daarop wat er gebeurd was en hoorde dat in mijn afwezigheid zij bezoek had gehad van die klerk van de firma Eldrick, die mijn heer Pratt, u weet wel. Hij was liefst een uur bij haar geweest. Ik was wer kelijk woedend. Zoiets had Collingwood al verwacht te horen, zodra hij haar zag. Dus de wol ken pakten zich samen. Hoe kwam het, dat Pratt toegela ten werd? vroeg hij. Daar ben ik ook boos om, gaf zij toe. hoewel ik eigenlijk boos op mij zelf moest zijn, dat ik geen strikter orders had gegeven. Ik ben om zowat twee uur vertrokken, hij kwam tegen half drie en vroeg Esther Mawson, de kamenier van mijn moeder, te spreken. Hij heeft haar gezegd, dat het absoluut noodzakelijk was, dat hij mijn moeder zelf sprak, zij heeft toen die boodschap overgebracht en mijn moeder stemde erin toe dat hij boven kwam. En zoals ik al zei, ik vond haar onrustig en veel zieker en dat is nog het ergste niet. Wat is dan het ergste, vroeg Col- j lingwood. Zeg het mij maar, het is beter, dat ik het weet, ik kan u wellicht van dienst zijn. ^®.t ergste is, zeide zij, dat moe der mij niet wil zeggen wat die man kwam doen. Zij weigert pertinent iets los te laten. Alleen beweert zij dat het haar eigen zaken waren. Zij wil mij verder niets toevertrouwen. Wat kan zij voor zaken met hem hebben, of hij met haar? Eldrick Pascoe doen nooit zaken voor ons. Er is een of ander groot geheim.. Wilt u mij eerst op een of twee dingen antwoorden? vroeg Collingwood. Hij had Nesta nog nooit ontstemd gezien en het drong plotseling tot hem door, dat er heel wat sluimerde in haar karakter op het gebied van vastberadenheid en vu righeid, wat werkelijk formidabel kon worden als zij geïrriteerd werd. Eer stens, die kamenier, waar u over sprak, Is die betrouwbaar? Dat durf ik niet met zekerheid te zeggen, maar onvoorwaardelyk vertrouw ik haar toch niet, antwoordde Nesta. Mijn moeder heeft haar al twee jaar zij komt uit Barford. Nu heb ik haar eciiter zulke strikte bevelen gegeven, dat zij het niet wagen zal, ooit nog iemand zonder mijn voorkennis toe te laten, De tweede vraag is, heeft u enig vermoeden, waarom Pratt uw moeder wilde spreken? on >le?.za Olie' yge"; Op de door ons aangekondigde verga dering in Hotel Atlanta te Rotterdam van verladers in Zuid-Holland, die belang heb ben bij de regeling van de binnenscheep vaart, is volledige overeenstemming be reikt ten aanzien van de oprichting van een stichting, welke deze belangen zal be hartigen. Tijdens de vergadering, die onder leiding stond van de heer C. A. J. Kuyl, voor zitter van het Districtsbestuur der Alge mene Verladers- en Eigen Vervoerders organisatie in Zuid-Holland, Is een werk- commissie benoemd, die binnenkort door een definitief bestuur zal worden vervan gen. Het secretariaat van de nieuwe Stichting is gevestigd aan de Van Vollenbovs-e- straat 23 te Rotterdam. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 5