es voor p van 1 ernaaien economisch volkomen verantwoord Coros y Danzas" komt naar ons land Deze zomer bloemen troef Apeldoorn Bekentenissen onder dwang Meer subsidie voor bijz. HB! MMS-en en Gymnasia Circus moest tournee stoppen g van Maas-Rijnkanaal (twee mogelijkheden) gewenst Chefarine „4" doet wonderen Persberichten LIMBURG MEENT DE toCpcVb VIRGINIA PAGINA 3 WOENSDAG 16 APRIL 1952 Plannen van 't Valken- burgse Openlucht theater „Duinrust" geen marine-hospitaal Lroed mossel jaar 30 APRIL GEEN VERPLICHTE SNIPPERDAG IN HET BOUWBEDRIJF Spaanse volksdans en -zang DE PONTONNIERS NAAR RAAMSDONKSVEER Militaire adviseurs van V.N.-leger met commentaar Kef goeds blijft goedkoper! SCHERPERE DEVIEZEN- CONTROLE AAN DE GRENS Boterham belegging die nopit verveelt 1 PARIJS: Vonnis over de knuppel Minister Rutten stelt voor Subsidie voor gymnasia Pensioenwet Gelijkstelling van diploma's practukexamens Spreekstalmeester liet beslag leggen op tent en auto's B£RO£HI.l GENEESMIDDBI IN ÉÉN TABLET Het Valkenburgse openluchttheater zal waarschijnlijk in de tweede helft van Juni met de voorstellingen beginnen. „Walram's genootschap" te Valkenburg heeft het plap om reeds op Tweede Pinksterdag 2 Juni 'n uifvoering te geven van „De Zigeunerbaron", van Joh. Strauss. „De Limburgse opera" geeft zoals we reeds schreven voorstellingen van de opera „Faust" (de eerste uitvoering ver moedelijk op 6 Juli), Deze uitvoeringen zullen grotendeels afwijken van de Faust-traditie. Tot de andere stukken behoren verder nog „Die Czardusfiirstin" door ,,Het zin gende Zuiden" te Vaals en „Driekonin genavond" van Shakespeare door de speeleroep Limburg De dramatische kunstkring uit Heerlen en „De schouw spelers" uit Treebeek komen waarschijnr lijk met „Romeo en Julia" van Shake speare. De „Flierefluiters" uit Heerlen en het Zuid-Limburgs toneel hebben hup stukken voor het openluchttheater nog niet vastgesteld. Ook de opera „Martha" (door de Limburgse operavereniging „Verdi' komt Waarschijnlijk op het programma. Voor de eerste maal sedert de oorlog bestaat er mogelijkheid dat het toneel gezelschap van de Kon. Ned. Schouw burg uit Antwerpen in Valkenburg komt tijdens een voorgenomen tournee door Limburg. en de Rijn bij Neuss, ongeveer 75 kilo meter lang, behoeft slechts één sluis n.l. aan de Rijn en is daardoor voor de door gaande scheepvaart zeer aantrekkelijk. Een kanaal, dat van Born via Geilen- kirchen naar Neuss loopt, biedt voor Aken gelegenheid om, door middel van een korte zijtak of een overslaghaven, met dit vaarwater te worden verbonden. Ëen kanaal Visé-Aken-Neuss zal min der voordelen opleveren voor de scheep vaart dan 't vorengenoemde kanaal. Zo wel de aanleg ajs de onderhouds- en ex ploitatiekosten zullen ruim het drievou dige bedragen, eodat dit tracé in econo misch opzicht de vergelijking met het voorgaande niet kan doorstaan. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Marine- begroting 1951 (aankoop van het pand „Huize Duinrust" te Overveen) is inge trokken. Zoals bekend is waren er plannen om van „Duinrust" een marine-hospitaal te maken. Deze plannen gaan, zoals wij een tijd geleden hebben berirht, thans niet door. Het mosselseizoen 1951/52 eindigt deze week. De vorige week zijn afleveringen door de kwekers reeds gestaakt. Het mosselseizoen geeft aan velen reden tot tevredenheid. De aflevering bedroeg ruim 500.000 tonnen, waarvan ongeveer 250.000 tonnen Zeeuwse mosselen. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft zich in zijn laatste vergadering bezig gehouden met de vraag of 30 April de verjaardag van H.M. de Koningin tot een verplichte snipperdag dient te worden aangewezen. De raad besliste, 'dat het al of niet werken afhankelijk zal zijn van het resultaat van overleg tussen werkgever en werknemer (gewone snip perdag). 30 April js derhalve geen ver plichte snipperdag. (Advertentie) TEGEN PIJNEN Wh hebben dezer dagen gemeld, dat lipt 2e regiment geniétroepen (de pon tonniers) van Dordrecht zou verhuizen naar de nieuwe kazerne te Geertruiden- berg. Een lezer maakte er ons op attent, dat zulks niet juist is. De bedoelde nieu we kazerne komt namelijk niet in Geer- trujdejiberg maar in de gemeente Raamsdonk, nabjj de bryg van Keizers- veer te Raamsdpnksveer. De V.N.-commissie voor collectieve maatregelen heeft gisteren een comité van twintig officieren van leger, marine en luchtmacht van acht landen opgericht, dat de leden-staten moet helpen bjj de organisatie, opleiding en uitrusting van nationale strijdkrachten, welke door de V.N. bestemd zouden wprdeji voor op treden tegen eventuele agressie. De officieren komen uit de volgende landen: de V.S., Engeland, Canada, Frankrijk, Nederland, Griekenland, Tur kije en Thailand- Voqe Necjerland zullen zitting hebben: luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer, hoofd yan het defensie studiecentrum. de gepensipnneerd'e vice- ad mi raai J- W. G. van Hengel en gene raal C. Giebel, verbonden aan het defen siestudiecentrum. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) Omdat een frauduleuze in- of uitvoer van get4swi»ardige papjeren of bankbiljet ten nu eenmaal vaak onpiogehjk te voor komen is, heeft liet departement van fi nanciën de deviezenconiröle aan de grens, inzoverre dit tenminste grote bedragen betreft „administratief" verscherpt Er is namelijk aan het licht gekomen dat verschillende ..handige jongens' grof winst gemgakt hebben pit het koersver schil tussen Nederlands en vreemd geld. waarde verkrijgt als dat der openbare school. In afwijking van de thans vopr de hogere burgerscholen geldende rege ling wordt voorgesteld dit recht niet lan ger jaarlijks, doch zonder termijn te ver lenen. Ingevolge art. 165 der Hoger-Onderwijs- wet, zoals dat artikel thans luidt, wordt ten behoeve van een aangewezen bijzon der gymnasium subsidie uit 's Rijks kps toegekend. Deze regeling heeft het be zwaar, dat het bestuur van een bijzonder gymnasium niet in het genot van subsidie kan worden gesteld, indien de school met is aangewezen. De minister van O. K. en W. acht het wenselijk ten aanzien van de bijzondere gymnasia een zelfde regeling te treffen als thans reeds voor het mid delbaar onderwijs geldt en voor de bijzon dere kweekscholen is opgenomen in het ontwerp-fCweekschoolwet. Evenmin als in de M.O.-wet is in het ontwerp-kweek- schpolwet de aanwijzing voorwaarde voor het toekennen van subsidie aan een bijzondere school. Voorts wordt voorge steld c(€ aanwijzing van, bijzondere gym nasia niet langer voor de duur van de cursus doeh zonder termijn te verlenen. Voor de bijzondere handelsscholen acht de minister voorts het voorschrift dat in elke klasse in de verplichte vakken ten minste dertig lessen moeten worden ge geven, onnodig bindend. Hij stelt voor, deze bepaling te laten vervallen. Wel acht hij ook voor de?e scholen een maximum voor de in alle leerjaren in de verplichte vakken te zamen te geven lessen op zijn plaats. Tot slot wordt voorgesteld aft. 4 der pensioenwet te wijzigen, dat het personeel van de aangewezen bijzondere HBS'en, MMS'en en handelsdag- en handelsavond scholen, evenals tot dusverre het perso neel van de aangewezen bijzondere gym nasia, onder de werking van die wet valt. De a.s. examens in boekhouden, moderne bedrijfsadministratie en han delscorrespondentie in Nederlands, Frans, Duits, Engels en Spaans zullen worden afgenomen op 17 en 18 Juni overdag en 23. 24 ep 25 Juni 1952 des avonds. De practijkejfamens Kantoorstenograaf Nederlands worden gehouden in Juli. Alle examens staan onder toezicht vap de Riiksgecommitteerde, dr H. F. J. Wes- terveld, inspecteur van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs. (Van onze correspondent) Kort nadat het circus Kroon nil Groningen zijn tournee is begonnen zijn er moeilijkheden gerezen, omdat beslag gelegd is op dc tent, auto's en landwagens. In Appingedam ku am de deurwaarder vlak voor de voor stelling beslag leggen op een deel van de uitrusting op grond vqn een vordering van 1/500, die de heer Teutenberg, de spreekstalmeester in het circus, op de heer Kroon meent te hebben. De heer Teutenberg was eigenaar van het voormalige circus Royal, waarvan dit circus een voort zetting is. De heer Kroon betwist echter de vordering ten stelligste en er zal dan ook een kort geding aanhangig gemaakt worden. Ba voorstellingen in Appingedam gingen normaal door, maar aangezien de in beslag genomen uitrusting niet vervoerd mag worden, was het jonge circus genoodzaakt de tournee voorlopig te stoppen. De ontstemming iwn het circuspersoneel ontlaadde zich op de deurwaarder en de burgemeester van Appingedam moest tussenbeide komen om de rust. te herstellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3