Nieuws uit STAD en OMTREK Foor de jonge arbeider Veiligheidsstelsel wordt steeds gecompliceerder Bioscopen HOUTMAN Alberdingk Thym bezorgde velen vrolijke avond grote fancy fair Reclame h OLEX BLOKFIGUUR-PUZZLE RESULTAAT WILTON-FIJENOORD ALLESZINS BEVREDIGEND KRIJGEN REIGERS DIT GEEN KROOST? JAAR De camera op 't buitenland Maakt Krabbel van Manus Goedhart (VRACHTRIJER) Herdenking gevallenen 2e Triduum-avond van de K. A. B. KETHEL 1952 ingegaan met omvangrijke orderportefeuille Verminder Uw zorgen door wijs overleg Wees bij als de bijleg geregeld iets weg! Alle vogels weer present OUDE TERK NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PAGINA 9 Z\TERDAG 19 APRIL 1952 GEMEENTE BETAALT 700.— VOOR VERBOUWING VAN VERENIGINGSLOKAAL Mannelijke vroomheid NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN EXCELSIOR EXCELSIOR-CRICKET NAAR OUDE DIJK DE AARDE BRANDT Drie van de Infanterie (Monopole) Passage VLOTTE OPVOERING DE HAVEN VAN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT PASSAGIERSSCHEPEN EXCELSIOR-TERREIN GAAT VERDWIJNEN VOOR HUIZENBOUW Toch nog een feestterrein SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 UNIQUE MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE STAND 't Is eigelijk ln rare geschiedenis Hi vrachtrijder die stukkies in de krant gaat schrijve. Daar moet je eigelijk Se- basltiaan voor hete of Leo. Maar langs de lijn kletse ken ik niet. Ik sta as sjaf- feur niet langs de lijn van het leve, maar d'r midden in. En kopjes en klauwtjes geve doe ik ook niet, hoogstens deel ik opdoffers uit als t'er eentje dwars voor me voet komt. Ik met me 4+ voor Ne derlandse taal zou er dan ook niet an begonne zijn, maar ik ken niet anders. Ik heb 'n zoon van achttien moet je wete en die is bij een of andere club voor ar- beiersjonges. Hij sleep altijd een bende van die komuite mee naar huis ook en 'n praas dat die knulletjes hebbe! As je hun hoort hebbe wij ouwere ifog nooit wat goed gedaan. Maar we gane nou nieuwe tijde bouwe (dat staat in een van d'r lui liedjes) en nou zalle de jongere 't is effe fijn op- knappe! Afijn.... ze hebbe praas voor zes en ik kan d'r als rustig mens gewoon niet tusse komme. Toen dacht ik zo: azzik daar de krant nou es voor gebruikte, om dat snotjong van me en al die andere eigewijzelinge wat an d'r verstand te brenige- De krant lees tie wel, vanwege de emancipasie. „Hij moet bij blij ve", zeg tie. En as me stukkies nou niet helemaal je dit benne, dan hoop ik dat niemand er een blauwe teen van krijgt, want ik zeg de dinge zo as ze voor me mond komme. Van de week kwam Piet (da's die koter van me) weer thuis met 'n nieuw smoes- sie. Had de voorzitter van z'n club over gekletst. „We moete cultureel 'n kop groter worde" zei die. „Nou ga je gang" brom de ik vanachter me krant en toen had je meteen de poppen an het danse. „U snapt er netuurlijk weer niks van" schoot ie uit z'n slof, ,.ze bedoele daar mee, dat wij as arbeiders meer gevoel moete krijge voor mooie dinge in het leve. Waarom gane de meeste van ons bijvoorbeeld wel naar het voetballe kijke maar niet naar hockey of paardrije? Om dat we nooit wat anders gezien hebbe. En waarom gane we wel naar de bios, maar niet naar 'n concert? Omdat we d'r geen kaas van hebbe gegete en omdat we ons niet thuis voele tusse al die lui, die met 'n stuk meziek in d'r hande geleerd zitte te doen in zo'n zaal. Maar ik ga vandeweek met Sjaak van hiernaast naar de Mattéjus Passioon". „Je moet maar doen wat je niet late ken" adviseerde ik en lubberde an me pijp. „In mijn tijd ginge we biljarte, maar as jij zo graag een kop groter wil worde van die Mat téjus Passioon, dan ga je je gang maar". Hij liep rood an van nijd. „Zie je wel dat U d'r geen barst van snapt" blies tie, ,,'t Zit em niet in die Mattéjus Passioon maar in onze levensstijl. Ontspanning mag gerust een beetje inspanning koste, zei onze voorzitter vanavend. We zulle een concert of een goed boek niet ineens mooi gaan vinde, maar we moete onze ontspanning niet zoeke waar iedereen 'em zoekt, uit gewoonte. Azzie as arbei der geteld worde, moet je je ontwikkele, zei die, en ontwikkeling kost inspanning. En gevoel voor mooie dinge krijg je pas langzaam an". Ik heb het maar zo gelate- Waar maak zo'n knul z'n eige druk over! Je gaat voetballe azzie daar toevallig zin in heb en hebbie geen zin, dan ga je niet. Moet je toch voor je eige wete. En ik zie me al zitte met moeders in de Schouwburg. Effe voorstelleManus Goedhart, vracht rijer! Da's toch niks voor ons soort mense. Die jonges tegewoordig zijn zo eigewijs en opstandig as de bliksem. Vandeweek had ie het over werkeloze-verzekering voor jongere. „Da's de pest", zei die, ,,we wille werk asset zover is". Maar daar vertel ik vol gende keer wel es over want me blaadje is vol en bovedien moet ik morregeoch- tend al weer vroeg achter het stuur- De mazzel hoor! MANUS GOEDHART Door het R. K, Kerkbestuur te Kethel wordt verzocht een tegemoetkoming te verlenen in de kosten van herstel van het Verenigingsgebouw. Dit Verenigingsgebouw is, door ge brek aan schoolruimte, vanaf 1943 in gebruik geweest als schoollokaal. In de oop van het jaar 1951 werd door de bouw van een nieuwe openbare school voor de R. K- leerlingen ruimte ge vonden in het voormalige gebouw van de openbare school, tengevolge waar van het Verenigingsgebouw weer ter beschikking kwam van het R. K. Kerkbestuur. Om dit gebouw weer in bruikbare staat te brengen, moest een binnen muur verwijderd worden, een grotere uitgang worden gemaakt en enkele an dere verbeteringen worden aangebracht tot een totaal bedrag van 3.668, Hierin verzoekt het Kerkbestuur een bijdrage van de gemeente. B. en W. zijn van mening dat dit verzoek in gunstige overweging moet worden genomen, omdat het ook in het financieel belang der gemeente is geweest dat dit Verenigingsgebouw ge durende de jaren 1943 tot 1951 als schoolgebouw heeft dienst gedaan. B. en W. stellen voor 20 pet van de gemaakte kosten of plm. 750,ten laste van de gemeente te nemen. De plechtigheid voor de herdenking van de gevallenen bij het tijdelijk monument in de Gerrit Verboonstraat zal op Zater dag 3 Mei a.s. op dezelfde wijze geschie den als vorig jaar. Voor ieder persoonlijk, voor elke ver eniging, school e.d. bestaat gelegenheid hieraan deel te nemen, mits de deelne mers niet jonger zijn dan 12 jaar. Aan de verenigingen enz., welke regel matig in de stoet medelopen, is een cir culaire verzonden. Verenigingen, scholen en andere instan ties welke een dergelijke circulaire niet hebben ontvangen en dit jaar willen deel nemen, kunnen zich tot uiterlijk 1 Mei a.s. aanmelden bij de heer J. H. F. v. d. Brugge .Burgemeester Knappertlaan 204a (tel. 67406) bij voorkeur schriftelijk, on der opgave y^n adres en ongeveer het aantal deelnemers. van de stoet geschiedt we derom als vorige jaren in de Boterstraat en de Overschiesestraat. Gisteravond sprak rector Kraakman op de 2e triduum-avond van de K.A.B. in de Haven-kerk over „Mannelijke vroom heid". Dat hieraan een groot gebrek is dat de mannen van onze tijd vroomheid iets vrouwelijks vinden, zoals spreker Don derdagavond reeds beweerde, werd op nieuw treffend geïllustreerd door zijn toe hoorders. Of beter gezegd: door de af wezigheid van toehoorders. Opnieuw wa ren er slechts ca 100 mannen en vrouwen die het 60-jarig jubileum van de Katho lieke Arbeiders Beweging belangrijk ge noeg vonden om een avond op te offeren aan God als dank voor Zijn zegen op het werk van de arbeiders. „Het is de geest, die levend maakt" citeerde rector Kraak man, Die geest is bij de overgrote meer derheid van onze Schiedamse arbeiders blijkbaar zoek. Rector Kraakman sprak treffend over mannelijke vroomheid en hij lichtte zijn betoog toe met het gebed van Generaal Patton tijdens het Arden nen-offensief van de invasie. Wjj geloven, dat deze les van de rector bij velen der aanwezigen erg verhelderend heeft gewerkt. Want het is toch inder daad wel zo, dat men bidden heel vaak beschouwt als iets zeggen tot God in op geschroefde, onwerkelijke taal, ter wijl spr. juist bewees, dat het goede ge bed rechtstreeks uit het hart komt in heel gewone, zelfgekozen woorden. Zondag a.s. sluit dit triduum met een algemene Heilige Communie en wjj ho pen, dat hieraan minstens het tienvoud van de K.A.B.-ers zal deelnemen, die op de eerste 2 dagen present waren. Op de Woensdagavonden van Mei en Juni a.s. worden er op het Excelsior- terrein aan het Volkspark nederlaag wedstrijden georganiseerd door Excel siór. Deelnemende verenigingen zijn H.-DVS. SVV. Martinit, Ursus, PPSC en BBSS. Men zal dus ook de prominente clubs uit de Zaterdagmiddag-cotnpetitie eens zien uitkomen tegen de Zondag spelers. Het eerste van Excelsior gaat deelne men aan een nederlaag-serie van DHL m Delft. Het veteranen-tournooi om de Duiven- Na 1 Juni zal de Excelsior cricket-kool naar de Oude Dijk worden verplaatst- Tot die datum zal men op het Volks park-terrein terecht kunnen. Ook de voetbaltraining zal nog wei op het oude terrein plaats vinden, omdat er voor lopig geen electriciteit op het Oude Dijk-complex zal zijn. Aan de S.B.L.O- is aangevraagd om het terrein nog een avond voor trainingsavond te mogen ge bruiken. ook als men verhuisd is. De schijnwerpers zullen intact -gelaten wor den- Gistermiddag waren technici van -de Fa Mos uit Rhoon bezig grondonderzoek door middel van boringen te verrichten op het terrein naast de Coca Cola-fabriek aan de Van Cleefstraat. Eén van hen, A. José rookte een sigaret. Plotseling schoot uit liet gat een straal gas naar boven, die vlam vatte op het brandende stuk van de sigaret en in korte tijd brandde deze bron van aardgas flink. De beide betrokkenen begonnen met zand en klei te proberen het gat te dichten, maar het gas bleef opkomen en branden. De brandweer ruk te met een Magirus uit en heeft onder leiding van de heer mr S. Moesker met een schuimblusser het vuur gedoofd. Het komt wel meer voor, dat men bij boringen stoot op zakken moerasgas, die in dit geval op een diepte van 21 meter zaten. Het gebeurde gisteravond om on geveer half 8. Verdragennet uit angst HET is werkelijk niet eenvoudig een weg te vinden in de velerlei bin dingen. welke op militair gebied in de vrije Atlantische wereld sinds het einde van de tweede wereldoorlog zijn gegroeid. Het lijkt ietwat op het ver schijnsel van de tussenoorlogspenode, toen geheel continentaal Europa overdekt was met een dicht net van vriendschaps verdragen, non-agressiepacten, verdragen van wederzijdse bijstand enz. enz., enz., te veel om op te noemen. Toen de nood aan de man kwam, bleek dit gehele vei ligheidssysteem echter reeds lang te zijn OFFICIëLE PUBLICATIE Inenting Op Dinsdag 22 April 1952 des namid dags van 4 uur tot 4.30 uur, bestaat voor inwoners van Kethel, de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, ten hui ze van dr P. v. d. Kuij, Noordeinde 5. Trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen meebrengen. Advertentie SINGEL 114—11S Een van die verhalen over Brits Sol datendom in India. Na Gunga Din, Drums en Bengaalse lanciers levert deze film de nog vrolijker zijde van het ge val cp door te laten zien, hoe Stewart Granger, Cyril Cussack en Robert New ton elkaar als ware kameraden bedrie gen en dwars zitten, louter uit onont bindbare vriendschap. Een bezoek aan dit theater moet wor den ontraden, omdat Yves Alle-gret zijn onmiskenbare talenten heeft botgevierd op de schildering van een milieu en van mensen, die de K.F.C. er toe bracht de TELEVISIE film als voor algemene vertoning on wenselijk te beschouwen. [lwr,,„,«„5lraa: stejjn Cup wordt dit jaar op het Excei- n uverscniesesi a«u h t Sior-terrein georganiseerd. Excelsior, De coUege'van B en'w raadsleden, familie- I Spartaan, Aeolus. Leonidas, St. Lone- ■leden dergevaltenen pred-ikanten, geeste- j Wtfk en De Dmven. Gespee d wordt i;nVL„ „„a «uaaio„Vn» (urnen I) 1 waarschijnlijk op 2e Pinksterdag en op Van' de Ooievaarssteeg in de Boterstraat. j Zondag 8 Juni Men kan deelnemen, -o.a. Bond van Oud-Onderoff., „Het Mobi- mits men de 35 gepasseerd is üsatiekruis" politie, brandweer. Nationale j Bas Vlugman heeft tijdelijk de trsi- Reserve, vak- en standsorganisaties en mng van Excelsior overgenomen van allen die niet tot de andere groepen be- j Piet Smit, die Neptunus uit degr.idatie- horen (Groep II). Deze komen via de gevaar moet redden. Kreupelstraat. Vanaf de Kreupelstraat, komende via het verlengde van de Broérsvest, dus niet het z.g. „Koolas", sport- en jeugdvereni gingen. (Groep III) Vanaf het Oversehieseplein, in de Over schiesestraat de verschillende scholen, ko mende via de Emmastraat. (Groep IV). t De vaandeldragers worden weer om 9.15 uur bij het monument verwacht, waar de kapel van „Het Leger des Heils" in^ af wachting van de aankomst van de sioet, gewijde muziek ten gehore zal brengen. De opstelling van de stoet geschiedt in rijen van 6 om bij het monument zoveel mogelijk tijd te winnen. I Er wordt op alle deelnemers een dnn- gend beroep gedaan, tijdig, d.w.z. uiter- i lijk om 19 uur op de aangewezen opstel plaatsen te zijn. Aan alle ingezetenen wordt verzocht om 18 uur de vlaggen halfstok te hijsen. Hoewel de Zaterdagavond wellicht voor sommigen bezwaarlijk zal zijn, wordt er door het comité Herdenking Gevallenen op gerekend dat ook dit jaar weer een groot aantal personen aan de stoet zal deelnemen, welke toch symbolisch van grote betekenis is. „In een andere wereld", het kluchtig blijspel in 3 bedrijven van Joh. Blaaser Sr en Jr is een van die vlotte routine- spelen, die hun ontstaan danken aan de vorige crisis- en malaisetijd en die door de molen der historie momenteel weer actueel aan het worden zijn. Porseleinfabrikanten hebben immers in lange jaren niet meer zo aan de grond gezeten, als dit met de heer van Runten en Zwiep het geval is en de rijkgeword'en bankwerker zou aan de vermogensaan- was het grootste deel van de erfenis van zijn tante al lang zijn kwijt geraakt als hij in deze tijd leefde. Hoewel de fabriek allesbehalve goed gaat, zijn de echtgenote en de dochter van de financieel zwaar bezochte direc teur geenszins van zin hun diverse uitga ven te matigen. Zij proberen zelfs de om zijn geld in de firma gehaalde ronde bankwerker weg te werken. Nu is dat ook wel begrijpelijk als men diens vrouw heeft horen „spreken". Tegen het einde van het tweede be drijf komt dan echter de knappe zoon van de bankwerker ten tonele en de dochter van Van Runten mag dan twee bedrijven lang onuitstaanbaar verwend zijn; de wegen der liefde zijn onnaspeur lijk en met d'e malaise in de fabriek gaat het. bij zo'n flinke kracht, ook zo rooskleurig niet meer, waarmee gezegd wil zijn, dat het allemaal voor elkaar komt. De R. K. Toneelvereniging „Alber dingk Thijm" heeft van dit spel en goede vertoning gegeven, erbij berekend, dat een tikkeltje charge niet zou misstaan. De tekst was bruikbaar geschreven en vooral in het opzicht van de dictie en van de rolkennis heeft A.T. belangrijk gewonnen. Over het geheel genomen blijft het spel, vooral van de dames nog wat onnatuurlijk, vooral Bep Jonas, die de oudere dame moest spelen, had moei te een aanvaardbare houding te vinden. Zij was te kleintjes, te ruzie-achtig. Jo van Slobbe bouwde zijn rol van direc teur goed op, waarbij hem te hulp kwam, dat zijn vrouw hem „generaal" noemde. Een goed-volgehouden stijfdeftige figuur, waarin echter de geaffecteerde spraak iets natuurlijker in de mond kon liggen. Wil van Slobbe speelde ,een vlotte, ver wende dochter, die een aardige jongen weet te winnen voor het te laat is. Van Agaath Alberts zagen we zelden feen roi waarin ze zo volmaakt haar wat door dringende stem kon gebruiken. Een on vervalste volksvrouw, die haar jongste zoon ergerlijk verwent op haar manier. Die zoon Miel werd als vanouds door Lud. Meijer in travesti gespeeld. Het kwajongensacj'itige uitdagende ds haar wel toevertrouwd en in de opvatting van het gehele stuk paste ook de anders snel storende overdrijving. Piet Middendorp zagen wij nog niet eerder spelen. Hij eist door figuur en spel al snel de hele ruimte voor zich op; beweegt zich vrij, maar is m zijn reac ties, vooral in de kleine ruimte wel eens wat erg plotseling, spontaan en fel. Hij is een uitstekende jeune premier. C. Alberts maakte van zijn. huisknecht- rol een passend stuk waardigheid, Miep Eijkenbroek was een aardige kantoorjuf frouw en M. Rensman vertegenwoordig de de Amerikaanse firma, die later scherts bkek te zijn, op een goede ma nier, al kon zijn optreden, dat al veel ineengestort. Wat overgebleven was, was alleen de .Britse toezegging aan Polen en het in September 1939 nog heel jonge Brits—Franse bondgenootschap. Als het aan Frankrijk alleen had gelegen, zou ook daarvan weinig zijn terecht gekomen maar Engeland zette door, ook nog in Juni 1940, toen alle medestrijders bezwe ken waren en Engeland geheel alleen stond met het wel sombere perspectief van niets als bloed, zweed en tranen. Dat gehele verdragennet was louter en alleen gebaseerd op de angst voor het herlevende Duitsland en toen het Derde Rijk weer een geweldige macht werd, ge beurde, wat in het verleden steeds is ge beurd: de zwaksten oriënteerden zich op de sterksten; van de kleine entente bijv., welke jarenlang, vooral door de politieke a tiviteit van een Benes zo'n belangwek kende rol in Europa had gespeeld, bleet niets over. Zij viel uit elkaar; zelfs toen het oude Tsjechoslowakije door Hitier werd overweldigd, kwam geen der „ver dragsluitenden", ook Frankrijk niet, het te hulp; al werd Europa ook door die ge welddaad wakker geschud; na Pasen 1939 was een oorlog onvermijdelijk. Het fatale moment in die tussenoorlogse periode is ongetwijfeld geweest, dat in Europa noch Frankrijk noch Engeland militair sterk genoeg waren om een tegenwicht tegen nazi-Duitsland te vormen en daarom geen aantrekkingskracht op de kleinere staten uitoefenden. De zuigkracht van Duitsland was veel en veel groter. Ook na de oorlog is het niet-communis- tische Europa door de communistische overweldiging van Tsjechoslowakije wak ker geschud. Misschien zou het historisch nog ietwat juister zijn, als men de zaak zo stelde, dat Washington plotseling hel der inzag, waarheen de weg van Moskou leidde: naar de niet-militaire verovering van wat nog van het Westers-georienteer- de Europa was overgebleven. De vrije vol ken van het Westen wisten het ook, maar zij hadden geen krachtige leider. De Ver enigde Staten wierpen zich als zodanig op. en zij beschikten over de macht om Rus land een halt toe te roepen. Gerugge- steund door Amerika begon West-Europa zich te organiseren. ren. heeft men werkelijk geen net van elkaar in hun verplichtingen overlappen de verdragen nodig; het zou ongetwijfeld veel doelmatiger zijn als één grote or ganisatie alle vrije landen samenbond; als al hun krachten in één lichaam wer den gebundeld. Op zich zelf zouden de Verenigde Naties, volgens welker statuten allen zich moeten aaneensluiten om zich tegen agressie te verzetten, het daartoe aangewezen orgaan zijn. Maar in de Uno wordt het OostWest-conflict op het hoogste niveau uitgevochten en daarmede heeft zij haar karakter als universeel medium tegen agressie prijsgegeven. Men heeft zich op andere mogelijkheden geworpen. Het is begonnen met een FransBrits verdrag van wederzijdse bij stand tegen een nieuwe mogelijke Duitse aanval; dan kwam de Westerse unie, een militair economisch en cultureel verdrag, dat een' Engelse waarborg voor Frankrijk en de Benelux-landen schiep. Het Noord- atlantisch verdrag breidde de wederzijd se hulpverlening tot veertien landen uit. zelfs West-Berlijn zou in geval van een communistische agressie worden verde digd. Intussen is er eindeloos geconfereerd over een Europees leger, uit welke be sprekingen mogelijk binnenkort de Europese defensiegemeenschap zal voort komen, waarin ook Duitsland, dat geen en Italië dat wel lid van de Nato is, zul- 1 n worden opgenomen. Thans gaat Engeland zijn verplichtin gen uit de Westerse Unie uitbreiden tot Duitsland en de verwachting is gerecht vaardigd, dat de Verenigde Staten, welke geen lid van de Westerse Unie of van de Europese defensie-gemeenschap zijn, een soortgelijke garantie gaan geven. Als dan straks, wat geenszins uitgesloten lijkt, Londen en Washington Parijs nog een waarborg geven tegen een uittreden van Duitsland uit de Europese defensie-ge meenschap en tegen de oprichting van een zelfstandig nationaal Duits leger, dan schijnt het spel wel compleet. Onzerzijds echter waarborgen we niet, dat niet nog nieuwe waarborg-noodzakelijkheden wor den uitgevonden, bijv. als Spanje op één of andere wijze aan de NATO zou worden gekoppeld; en we zeggen wederom enz. enz, Het tragische in deze gehele affaire is, dat echter elke garantie het oorlogsspook grijnst. Met dit stelsel dreigt elk ge wapend conflict van de kleinstee omvang zslfs een <ieróe wereldoorlog te worden. Bij een radicale vereenvoudiging zou dat gevaar ongetwijfeld veel kleiner worden, omdat de eenheid veel sterker zou zijn En waar blijft, dat eenheid macht maakt Volgens mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam, zjjn in de week van 6 tot en met 12 April 1952 in de haven van Rotterdam aangekomen 322 zeeschepen met een in houd van 1.581.180 netto m3 (2.83 nv' 1 reg. ton), tegen 234 schepen met 1.004.896 netto M3 in de overeenkom stige week van vorig jaar. Nu dus een vermeerdering van 88 schepen met 576.284 netto M3. Gedurende de maand Maart zijn in de haven van Rotterdam aangekomen 1240 zeeschepen met een inhoud van 2.081.664 netto reg. tons, tegen 1107 sche pen met 1.771.471 n.r.t. in Maart 1951. Nu dus 133 schepen meer met 310.193 n.r.t. Totaal van 1 Januari tot en met 31 Maart 1952. 3564 schepen met 6.128.481 n.r.t., tegen 3121 schepen met 4.945.535 n.r.t. in de overeenkomstige periode van vorig jaar, zodat het eer ste kwartaal van 1952, tegenover dat aan 1951, een vermeerdering te zien geeft van 443 schepen met 1.182.946 netto reg. tons. MAAR die organisatie is een gecompli ceerde overorganisatie geworden, terwijl de zaak in wezen, zoals de „Daily Mail" dezer dagen opmerkte, toch doodeenvoudig is; zij is: Oost tegen West, o£ ietwat nauwer omschreven: communis me tegen christelijke beschaving, Om de gevaren, welke uit dit ideologische en politieke conflict voortkomen te bezwe- 17 April nam.: 150 ton ijzer Vltssingen; 190 ton id. capetle a. d. IJsel; 110 t0"Jf; Amsterdam; 410 en 330 ton haver Arnhem, 100 ton super Breda; 130 ton heenderen Delft; 150 ton granen Meppel; 250 ton machi- nerlën Eindhoven: 90 ton loolextract Dongen; 1620 ton kolen Geertruidenberg. Totaal 25 reizen, 9 vletreizen. 1» April voorm.: 900 ton asfalt vletten; 300 ton petr. cokes Rheden; 460 ton suiker Roosendaal; 675 ton ld. stampersgat; 800 ton mals 1.-varen; 1350 ton granen vletten; 70 ton steen Zwijndrecht; 500 ton kolen den Haag; 1350 ton ld. Geertruidenberg; 250 ton stukg. Amsterdam. Zaterdagavond 19 April en Zondag 20 April van 12 uur 's middags tot 11 uur 's avonds houden de Kethelse Gidsen St Brigitta een grote fancy fair ter ver sterking van hun kampeerkas en voor het onderhoud van hun gidsenkwartier. Rad van Avontuur, grabbelton, waar zegger, schiettent, sjoelen, gevraagde plaatjes enz. enz. enz. zullen de bezoekers „waar" geven voor hun losse dubbeltjes. Steunt daarom het vrouwelijke jeugd werk door een bezoek te brengen aan de R.K. Verenigingszaal t.o. de R.K. Kerk, en ding mee naar de aantrekkelijke en waardevolle prijzen. Bonaire 18 Apr. van Amsterdam naar W.- Ir.dië. Cheshire 8 Mei van Djakarta te Rotterdam verwacht. Fairsea. Amsterdam naar Nieuw-Zeeland, 29 Apr. te Papeete verwacht. Indraooera vertrekt 7 Mei van Rotterdam naar Djakarta. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta naar Amsterdam, passeerde 18 Apr. Bona, 24 Apr. te Amsterdam verwacht. Noordam. New York naar Rotterdam, 18 Apr, op 480 mijl Z. W. van Scilly Oranje vetrekt 1 Mei van Amsterdam naer Djakarta. Oranjestad 18 Apr. van Amsterdam naar Cristobal. Sibajak vertrekt 26 Apr. van Rotterdam naar Quebec. Veendam 18 Apr. van New York naar Rotterdam. Waterman, Rotterdam naar Halifax, 18 Apr. op 600 mijl N. O. van de Azoren, 22 Apr. te Haltfax verwacht. Willem Ruys 23 Apr. van Rotterdam te Djakarta verwacht. Willemstad 18 Apr. van Maracibo naar Aruba Zuiderkruis, Rotterdam naar Nieuw-Zee land, 18 Apr. op 360 mijl N. O. van Curasao, 20 Apr. te Willemstad verwacht. Het college heeft zich beraden over de bestemming, welke aan het sportveld steeds stijgende onkosten, is het behaalde in het Volkspark, bekend staande als financiële resultaat alleszins bevredigend het v.m. Feestterrein, ware te geven te achten, aldus het verslag over 1951 van na de op handen zijnde ontruiming van de Dok. en Werf Mij. Wilton—Fijenoord, Ondanks de in 1951 verhoogde vennoot schapsbelasting, welke thans meer dan de helft van de fiscale winst bedraagt en de dit terrein door de tegenwoordige ge- j- bruikster, die naar het nieuwe sport- onbevangener was, nog vlotter het- j parjc aan de Oudedijk verhuist. Advertentie. geen niet betekent opvallender zijn. Het beste hebben we dan tot het laat ste bewaard, want het hele stuk werd, ondanks het spel der anderen gedragen door M. v. Haasteren, de rijk geworden bankwerker Koopman, een rol, die hem niet alleen lag, maar die hij zo kostelijk tot in de kleinste bijzonderheden waar maakte, dat het succes voor een groot deel zijn werk is. Een mooi stukje werk, dat door de regie van Jo van Slobbe niet het minst in de goed-sluitende dialogen, tot volle ontplooiing kon komen. De zaal was pracisch vol met een pu- Bij de Bebouwingsvoorschriften voor de bebouwde kom (Gemeenteblad 1945 no. 1) is de strook ten Zuiden van de bebouwing aan de Stadhouderslaan Z.Z. tussen de Willem de Zwjjgerlaan en de Westerkade aangewezen voor bebouwing met het type O.B. III, zijn de een bebouwing met eengezinswonin gen. Krachtens de aan deze grond gege ven bestemming, waaraan dient te wor den vastgehouden, zal derhalve een ge deelte van het terrein moeten worden bebouwd met huizen van het type, dat bliek, dat aandachtig luisterde en genootaan de Stadhouderslaan aan de tegen- van de lachkansen. Kap, v. Dij, de geest, i overgestelde zijde reeds aanwezig is en adviseur van A. T. en pater Baaten S.J. voor welk. type te dezer stede grote waren tijdens de gehele voorstelling aan wezig, evenals de heer ir W. Hoek, voor vraag bestaat. Nu de gelegenheid zich daartoe voor- te Schiedam. De grote drukte, welke on afgebroken ln dit jaar heeft geheerst, heeft tot dit gunstige resultaat bijgedra gen, terwijl de belangrijke investeringen der laatste jaren steeds meer in de be drijfsresultaten tot uiting komen. Blijkens de verlies- en winstrekening beloopt het saldo van de bedrijfsrekening, met inbegrip van 50.515 (v. j. 92.885) batig saldo verkochte activa en na aftrek van reserve voor belastingen 10.801.051 (9.599.415). Voor afschrijvingen wordt be stemd f 8.052.488 (6.857.451), Voorgesteld wordt het dividend op gewone- en priori teitsaandelen te verhogen tot 9 (8) pet, en op de preferente aandelen 5 pet. (onv.) Voor aflossing van amortisatiebiljetten is dan beschikbaar f 100.250 (100.300). Aan het einde van het bedrag merkt de directie oP. dat werd ingegaan met een omvangrijke, gevarieerde orderporte- zitter van de sectie toneel van de Schie- j doet, is het college met de Directeur damse Gemeenschap. van Gemeentewerken van mening, dat Na afloop was er bal onder leiding van in de bestaande behoefte aan bouw- feuille voor de bouw van schepen, machi. nes en geschut. Bovendien was een alles zins bevredigende hoeveelheid reparatip- werk onderhanden. De directie wil zich echter van een voorspelling omtrent de financiële uitkomst van het nieuwe boek jaar onthouden. Aangaande de gang van zaken in 1951 worden in het verslag nog verschillende bijzonderheden gegeven. De aan het be drijf toegebrachte schade is nagenoeg her steld. Een definitieve regeling met de staat en de molestverenigingen van de molest- en bezettingsschaden is helaas nog niet in zicht. De verplichte stortingen ln het pen sioenfonds beliepen 375.507, welk be drag ten laste van de bedrijfsrekening werd geboekt. Aan oud-werknemers werd een vrijwillige ondersteuning ver leend van 372.787. De verplichte en vrijwillige ten laste van de bedrijfsreke ning geboekte sociale lasten hebben in 1951 in totaal 5.895.859 (v.J. 5.134.755) bedragen. Aan modernisering en vernieuwing werd in 1951 voortgewerkt. de heer J. Hakkert. (Ah verten tie) knappertlaan BURG. OAGBIAO VOOR SCHieOAM M ORIiiRfBtR 74ste Jaargang No. 21825 de eerste zomervogel, de tjiftjaf, weer te j onzent gearriveerd. De vroegste datum, die Voor UW GENOEGEN en WERK j ik in de loop der jaren noteerde, was even eens 15 Maart, zodat we stellig van een vroege aankomst kunnen spreken. Het ontroert je steeds als je zo'n specifieke zomervogel zo vroeg in het voorjaar weer hoort, al klinkt zijn monotoom „tjif-tjet- tjif-tjef" nog zo simpel. -Af en toe wordt deze zang afgewisseld door de lokroep, een min of meer vragend klinkend „wiet-wiet". De wijfjes komen doorgaans een dag of veertien later dan de mannetjes en met deze roep tracht oe vogel een wijfje te lokken. Maar och arme, toen kwamen de uiterst gure dagen van eind Maart met sneeuw stormen en tot orkaansterkte aangewak kerde oostenwind. Je hield je hart vast als je aan deze broze insectenetertjes dacht. Waar zullen ze het nodige voedsel vandaan halen? Vliegende insecten hielden zich uiteraard schuil en de rest was onder een centimeters dikke sneeuwlaag bedolven. We vreesden inderdaad het ergste. Ik weet niet of de tjiftjafs nog weer teruggekeerd zijn naar zuidelijker oorden, doch in ieder geval konden we met ge noegen constateren, dat ze een dag of vier na de intense koude weer op het appel waren. Dat was trouwens ook met de andere zangers het geval. Zodra het weer om sloeg zongen ze weer dat het een lust was. De reigers hebben het eveneens moeilijk gehad. Verschillende paren moeten al eieren in het nest gehad hebben. Ten gevolge van de Siberische koude hebben de vogels gedurende enkele dagen de broedplaats verlaten en de reeds aanwezige eieren zullen ongetwijfeld bevroren zijn. Dit komt bij reigers en ook bij aalschol vers meer voor, omdat beide soorten soms p.l eind Februari of begin Maart met leg- i gen beginnen. I Ook de weidevogels, zoals kievit, grutto, Prachtig od tiid en wel op 15 Maart is tureluur en kemphaan hebben slechte Prachtig op uja en dggen achter de rug en d€ enkele kieviten, die reeds eieren hadden, kunnen rustig beginnen; alles bevroren. De De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 6oloZ. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.v. De Courant De Maasoode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, y 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of btj de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertenttën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor liet Advertentie-wezen Directeur; J. Kuijpers. Hoofdredacteur; Leo J. M. Haxelzet. opnieuw NPH andere drie soorten zijn er niet zo vroeg bij als de kievit; zij hebben hun broed- territorium mog niet afgebakend en hebben hun domicilie tijdelijk aan de kust ver legd, waar meer voedsel te halen was dan in de ondergesneeuwde weilanden. Intussen zijn alle weidevogels nu weer teruggekeerd -naar hun broedplaatsen en hun uitbundig geroep is een bewijs, dat ze blij zijn, dat deze narigheid weer achter dé rug is. Dank zij het thans zachte weer zijn hier en daar in de omgeving reeds boeren zwaluwen gesignaleerd en vernam ik op 6 April in ons bos het" eerste schuchtere liedje van de fitis. die zeer veel op de tjiftjaf lijkt en slechts in zang veel van hem verschilt. Kennelijk was hij m de nacht van 5 op 6 April gearriveerd. Hij zong zoals ik al zei. nog heel schuchter en vloog nadat hij even gezongen had, naar een heel ander eind van het bos. Volgens mijn aanteke ningen is hij ongeveer een we.ek,dan normaal, maar dat ie nu wel te b®®"jpe Ook zijn er in de afgelopen dagen heel wat vogels overgetrokken en wel alle O. of N.O. richting vliegend. Op windstille avonden en nachten hoor den we vaak de roep van wulpen, smien ten, tureluurs, scholeksters en lijsteracn- tigen. Weer andere vogels, zoals kraaien, maken tijdens hun retourvlucht geen ge luid. 't Is bij hen zo, zo zie je ze en zo zijn ze weg. Zelfs werd bij mij enkele weken ge leden een door en door vermoeide houtsnip bezorgd, die net met zijn hakken over de sloot, in dit geval een brede, nl. de Maas, was gekomen en die van oververmoeidheid midden in een drukke straat was neer geploft. Gelukkig viel hij in goede handen ditmaal werd hij eens niet bij de Dier gaarde bezorgd en kwam tenslotte bij ondergetekende terecht. Wat was dat een prachtvogel. Hij was ongeveer zo groot als een houtduif, de stevige snavel had een lengte van TV» cm. Voorts stond hij kort op de poten. Zijn gevederte was in hoofdzaak roestbruin met veel spikjels en lichtbruine strepen. Over de kop had hij een stuk of drie gele dwarsstrepen, dié bijna tot de grote zwarte ogen reikten. We hebben de snip een dagje tot rust laten komen, hem drinken gegeven (voed sel neemt hij toch niet in gevangenschap) en na hem geringd te hebben, hebben we hem in de Hoekse Bosjes in vrijheid ge steld, vergezeld van onze beste wensen. Vermoedelijk hoort hij wel in het hoge Noorden thuis, want een broedende hout snip is voor Nederland een bijzonderheid. Voorts kunnen we in de loop van deze maand de meeste terugtrekkers ver wachten, dat wil zeggen, als het weer riet te ruw is. Anders wordt het auto matisch Mei. Als we dus geluk hebben boren we deze maand nog de gekraag dé roodstaart, de grauwe vliegenvan gers ,de grasmus, de tuinfluiter en naar we hopen de koning der zangers, de nachtegaal. Tenslotte nog enkele aanwijzingen over het rapen van vogeleieren. Zoals men weet, is zulks toegestaan tot en met 19 April en wel alleen wat betreft de eieren van kievit, grutto en schol ekster. Het rapen van eieren van een den en andere vogels en wat voor onze omgeving van belang is, van alle zangvogels is en blijft verboden. Indien men eieren wil zoeken van de drie toegestane soorten, dient men zich it; het bezit te stellen van een schrif telijke vergunning van de eigenaar of gebruiker van het betreffende land. Bovendien mogen de eieren van deze drie vogelsoorten worden vervoerd tot en met 21 April, met dien verstande, dat dit vervoer alleen plaats heeft bin nen de bebouwde kom der gemeenten cr. langs openbare wegen en paden (dus niet in het veld). Winkeliers en hotelhouders mogen deze eieren eveneens aanbieden, resp. op de spijskaart vermelden, tot deze laatste datum, en wat men daarr.a nog in huis heeft, kan in beslag worden ge nomen, terwijl tevens proces-verbaal kan worden opgemaakt. A DE JONO, grond voor bedoeld soort vrije huizen behoort te worden voldaan. Blijkens de voor de Raad ter inzage gelegde tekening is langs de hierbedoel- de bouwstrook, in het verlengde van de Prins Bernhardlaan, de toekomstige straat geprojecteerd, en ten zuiden daarvan een grasstrook en beplanting. Met een en ander zal een strook ter diepte van 55 M., gemeten vanaf de Noordelijke grens van het terrein ge moeid zijn. Aan het overblijvend gedeelte het terrein zal, voorzover het voor sportbeoefening niet nodig is, zijn oor spronkelijke bestemming van geI™T" telijk Feestterrein dienen te woiu. hergeven. Het overblijvende gedeelte van terrein is echter op zichzelf Se"° voor het beoogde doel niet ruim ge k- Dit gebrek zou kunnen worden ve door aan het terrein ee.n_f.„ pen ciour aan Jiet iciitau ^."r-rëin toe te van het vroegere manegetcn^ te voegen. Laatstgenoemd teU n<1 keert nu in verwilderde ^oes _n dient zodanig te worden Z dit bij het v.m. feestterrein kan worden geDe0kko?ten van samenvoeging enre constructie van beide v£7 vt r? delen worden door de Di n Ge meentewerken begroot op I ge splitst als volgt: - arbeidslonen 6.600,— 6.000,— 750,— 650,— materialen vervoerskosten bedrijfskosten totaal 14.000- Genoemd plan heeft de volledige in stemming van B. en W. omdat daar door in de eerste plaats kan worden voldaan aan de inderdaad grote be hoefte aan grond voor vrye woonhui zen en vervolgens de behoefte aan een terrein met de hierboven aangegeven bestemming bevredigd wordt. L. H Geerdes. Veenlantstraat 2, tel. 68357; B. E. van Hoogenhuyze, Nassau- laan 59. tel. 68067; W. A, de Ridder, Stadhouderslaan 46. tel. 67590. Apotheek v. Westendop, Singel 81. GEBOREN: Johanna ,T d v P Goddijn en G H Fanknowsky; Hilleke d v J Ter- wiel en B L Hinten; Johannes z v W H Reigersberg en S A Klarenbeek. Horizontaal: 1 bevestigingsmiddel 3 tijdwijzer, 5 potsenmaker, 7 planeet, a boom, 11 gravin van Holland, 12 maag, 13 plankje, 15 bloeiwijze, 16 tijdperk, 17 muziekspel, 19 slag, 21 eerste dode, 23 deel van Azië, 26 belofte, 27 bloem, 30 zot, 32 priem, 34 stad in Zuid-Europa, 37 volkenkundige, 40 verdieping, 41 dorp in Drente, 44 plaats in Groningen, 48 brand stof, 50 wandversiering, 51 hoofdstad, 53 insect, 54 heilige stad, 56 eiland, 57 stad in België, 59 wapen, 61 familielid, 62 lok middel, 63 hagedis, 65 gewicht, 66 lid woord, 67 gesloten, 68 hoofdstad, 69 wisseling, 70 weekdier, 71 metaal. Verticaal: 1 berg, 2 bedorven, 3 ge bouw, 4 haarsnijder, 5 wapenschouw, 6 tijdverdrijf, 7 Finse haven, 8 aller moe der, 10 tijding, 12 schaapkameel, 14 pape gaai, 18 dans, 20 rivier in Siberië, 22 droogplaats, 24 lichaamsdeel, 25 Euro peaan, 28 koud, 29 ernstig, 31 strijdperk, 33 vorm, 35 regenval, 36 vis, 38 vreemde munt, 39 lied, 41 dwaas, 42 boom, 43 mie reneter, 45 goden, 46 mat, 47 loop, 49 hoop, 50 onbestemde plaats, 51 zoogdier, 52 heldendicht, 54 natuurverschijnsel, 55 woonschip, 56 Turkse titel, 58 opdracht, 59 vloeistof, 60 paard, 63 waanzinnig, 64 lichaamsdeel. middag. Over de puzzle-rubriek kan niet worden gecorrespondeerd. De oplossing van de kruiswoord-puzzle van verleden week is als volgt: Horizon taal: 1 tirannie, 7 cement, 12 klein, 13 grein, 14 na, 16 mes, 17 agens, 18 n.n., 19 dra, 21 os, 22 ds„ 23 bot. 24 emir, 26 on 27 Po, 28 nota, 29 roset, 31 sta 34 bel. 35 en, 36 eb, 38 som, 40 nu, 42 ei, 44 animo, 45 ai, 47 op, 49 das, 51 li, 53 e.k., 55 erf, 57 ets, 59 reden, 62 riem, 63 Ob, 64 al, 65 gene, 66 tol, 67 ar. 68 es, 70 ras, 71 Ur, 72 engel, 74 ram, 76 ut, 77 meter, 78 Davos, 80 gordel, 81 bedelaar. Verticaal: 1 tonder, 2 R.K., 3 Alm, 4 neef, 5 nis, 6 in, 7 credo, 8 eens, 9 mis, 10 en, 11 Tantalus, 13 g.g., 15 armoe, 17 as, 18 noten, 20 Aisne, 21 ons, 23 bob, 25 re, 27 pa, 30 te, 32 teint, 35 do, 37 bas, 38 sol, 39 ma, 41 voertuig, 43 ld., 46 ieder, 48 prior, 50 af. 52 lr„ 54 Kenau, 56 fel, 57 eb, 58 sas, 60 eg, 61 nestor, 63 orgel, 67 ante, 68 el, 69 gave, 72 eed, 73 er, 74 rad, 75 mol, 77 mr., 78 de, 79 sa. Prijswinnaar van deze week is: G. Ruts, Vlaardingerdijk 13a, SchiedJ.n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2