Si Nieuws uit STAD en OMTREK Zestig jaren van strijd naar binnen en naar buiten Geestelijke armoede verving materiële Singeljeugd is op de goede weg Aardige wedstrijd tussen twee goede ploegen LAATSTE BERICHTEN Staatsiebezoek aan Amerika ten einde MOORD IN HET KLOOSTER K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM VAN LEDDEN HULSEBOSCH OVERLEDEN ft Laatste boodschap van Th. Mouwens Oud-politiescheikundige van grote naam Wassenaar—Excelsior '20 2-1 Tien grote redevoeringen en drie-en-zest!g maal „Wilhelmus' Jutlandia" naar Europa Uitverkochte K.A.B.-feestavond iiaKri LT sW-»|y4w°; ?"5in'UTSJsSS!- ÜSÈ Promenadeconcert muzikaal een groot succes MAANDAG 21 APRIL 1952 PAGINA 2 lx, OUDERS PAS OP UW VUURTJES DOOR VOETGANGERS VERONGELUKT HET WEER IS WEER BEST „Veertig jaar speur der zwerk' VERTROKKEN OPNIEUW HERSEN SCHUDDING LAUWE STEMMING VOOR CANDIDATENLIJSTEN Jï Met o.in. negen gewonde Nederlanders RECTIFICATIE NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT sa^3 vA£crk WIK YJS j ZO ZIJN DE STANDEN IN K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM <V Temidden van de korte feesttoespraken, dic^gistermorgen tijdens het ontbijt van de jubilerende K. A. B. gehouden werden, viel er een ogenblik een opmerkelijke stilte. Dat was toen de voorzittter van de atdeling Schiedam, de beer C. Meijer, aan de verzamelde besturen van de vak afdelingen de laatste boodschap van oud-voorzitter Tb. Mouwens, vorige week overleden, overbracht. „Er is door verschillende bestuurders verscheidene malen boog opgegeven over de lange periode, dat ik voorzitter was, maar juist aan ben allen past de grootste dank, omdat zonder ben mijn verkiezing en mijn werk onmoge lijk zou zijn geweest. Zij hebben mij daar gebracht. Aan hun medewerking dank ik mijn langdurig voorzitterschap. Allen dank is jiiervoor. Mijn ziekte zal mij niet toestaan bij het triduum en bij de sluiting ervan aanwezig te zijn. Breng allen mijn hartelijke gelukwensen over aldus de woorden van wijlen de heer Mouwens, toen de heer Meijer hem de dag voor zijn overlijden nog ruim een half uur had gesproken. Met de districtsbestuurder, de heer George de \'os, meende de voor zitter, dat het grootste geschenk aan de afdeling kon zijn, dat God de man, die zoveel deed zijn uiteindelijke beloning juist in deze dagen had willen geven. Was het niet een teken van Zijn tevredenheid voor het gedane werk? Aan het ontbijt, waaraan deze herden kingswoorden gesproken werden, was een H. Mis in de Havenkerk voorafgegaan, op gedragen ter intentie van de K.A.B. Schiedam, door Rector Kraakman, die tij dens de predikatie vooral de nadruk leg de op de gemeenschappelijke betekenis van het offer en vooral van het gezamen lijk naderen ter H. Tafel. Men kon daar bij niet volstaan met voor zijn particulie re belangen te bidden, maar juist deze Liefdedis is het uitstekende middel om de onderlinge verbondenheid van de ar beiders met elkaar maar ook met andere ledematen van de mensengemeenschap te beleven en voor de vruchtbare en goede werking ervan te bidden. Na het gezamen lijke offer en de nuttigen kan men alleen goed weggaan als men gesterkt is in deze zendingsdrift voor liefde en rechtvaardig heid in de samenleving. Het was de districtsbestuurder George de Vos, die in een kort, maar dynamiet- bevattend woord durfde wijzen op het wezen van de huidige toestand in het geestelijk leven van alle groepen, maar bij deze feestviering vooral in die van de K.A.B. Zestig jaar geleden ging de ma teriële armoede van deur tot deur. Die tijd is dank zij de arbeidersbeweging voor bij, maar het is niet te veel gezegd, dat nu de geestelijke armoede van deur tot deur gaat. Als we constateren, dat de be weging het élan verloren heeft, dan moe ten we daartoe de reden niet zoeken bij de jongeren of bij de leden. Wij zullen bij onszelf motten nagaan of de beweging niet is verworden tot een star formuleren van sociaal-economische eisen en wensen en citaten van de Pauselijke Encyclieken zonder dat wij nog op de hoogte zijn van de werkelijke behoeften van onze men sen. Wij hebben in de afgelopen zestig jaar ons. ze bezig gehouden met de ideale toestanden, met de vormen, waardoor wij het mooiste zouden kunnen bereiken, dat wij vergeten zijn, dat dit alles mensen betreft. De vraag is of wij deze mens ge leerd hebben gebruik te maken van de materiële vooruitgang voor dingen, die belangrijker zijn dan stoffelijke welstand. Wij leven wel in de arbeiderswereld, maar het is de vraag of de beweging in de ar beiderswereld leeft. Als in het verleden de beweging strijdbaar was, k ram dat. omdat tegemoet gekomen werd aan de noden van de arbeiders in die tijd. Wij bouwden sociale verzekeringen op, ar beidswetgeving en zorg voor de slechte tijd, maar de vraag is of wij nog tegemoet komen aan de noden van nu. Dat doen wij niet door op de eerste plaats een ap paraat op te bouwen, zo dood als een ver zekeringsmaatschappij, maar een bewe ging, die tegemoet komt aan de behoef ten van de arbeider nu. Het gaat er nu niet meer om de arbeiders naar ons toe te halen, maar naar de arbeider toe te gaan en hem duidelijk te maken, dat hij in zijn j beweging een instrunfént in handen heeft j om te voldoen aan zijn hoogste roeping, i zichzelf te vormen tot een volwaardig mens: dat is zich te vormen naar God's i beeld en gelijkenis. Als we over r>og zes- tig jaar zullen terugkijken zal dat de enige j maatstaf zijn, waarnaar het succes be- rekend kan worden. Een brokje historie Burgemeester rar J. W. Peek, die met zijn echtgenote aan het ontbijt aanzat, haalde een brokje geschiedenis op. Hij feliciteerde op de eerste plaats de af deling, omdat mede door haar werk voor komen was. dat grote groepen van Schie- damse arbeiders hun kostelijkste schat, het geloof, verloren hadden. Immers wat het socialisme ook aan groot materieel goed voor de arbeiders heeft gebracht; vooral in het buitenland heeft deze be weging de arbeidersklasse beroofd van de kostbaarste schat met als resultaat een ontstellend verlies van het H. Geloof. Men moet er juist in deze tijd bij het overlijden van de oud-voorzitter vooral eens aan denken, hoe hij en zijn generatie vooral te strijden heeft gehad tegen de anti-godsdienstigheid en het anti-Jcatho- licisme van vele der andersdenkende arbeiders-afgevaardigden. Zelf legde spr. geen verbinding met het voorbeeld, dat hij aanhaalde om iets van de verhoudingen uit de jaren rond de eeuwwisseling te verduidelijken maar de keten van oorzaak en gevölg lag er toch min of meer in opgesloten. Immers het was in Culemborg, waar de burgemeester toen woonde, dat een Katholiek Comité onder leiding van de Jezuieten-pater Derks de verkiezing van dr Schaepman verijdelde door voor de liberaal De Beau fort te stemmen. Men voelde niets voor de mannen, die onder het industrie- proletariaat onrust - stookten en ervoor opkwamen. Zelf immers was men met de toestanden in de eigenlijke groot-industrie niet vertrouwd. De 19e eeuw was de eeuw van de burger, van de middenstander, die zelf hard werkte en hard liet wer ken, maar in wiens kleine bedrijf de onderlinge verhouding vaak uitstekend was, zodat de oproerige stemmen uit andere districten hem opgeblazen en on gewenst voorkwamen. Men leefde zelf in rust en vooral: men begreep elkaar niet. Spr. citeert een door hem zelf tijdens een onderzoek ontdekte brief in het archief van de Culemborgse Arbeiders beweging, waarvan de voorzitter zelf geen arbeider, maar een welgesteld midden stander was, die grote sommen geld stak in de arbeidersbeweging van de stad. Deze voorzitter kreeg door de genoemde Jezuieten-pater het eervolle president schap ven de Congregatie aangeboden, mits hij bedankte voor het voorzitterschap van de Werkliedenvereniging, omdat hij in een dergelijke vereniging toch niet thuis hoorde. De zaal zelf, waarin de lichtkap ver wijderd is. was door wimpels en een ge zellige verlichting veranderd in een goede feestzaal, waartoe de bloemversiering van narcissen, tulpen, rhododendrons en hor tensia's het hare bijdroeg. Men had eer van de arbeid, die door concierge J. de Veth met de helpsters en helpers, ver richt was. Niet alle vaandels der vak afdelingen waren aanwezig, hetgeen op vallend lege plekken liet. Pater Brinkman O.P. kwam nog even kijken, maar pater J. A. Roghmans, de geestelijk-adviseur van de K.A.B., was zo laat op de hoogte gesteld van het houden van dit triduum en van het ontbijt, dat hij reeds verplich tingen had aangegaan bij een feest van de Derde Orde in Den Haag. De gebroeders Jansen zorgden voor ge zellige, bescheiden, maar zeer gevarieerde muziek. Aan het ontbijt zaten aan de be sturen van de afd. Schiedam, van de vele vakafdelingen, die de K.A.B. telt Schiedam telt alleen geen afdeling van St Cosmas, de kappersgezellen het bestuur van de ..Credo Pugno" en het feestcomité, vrijwel allen waren verge zeld van hun dames. Het was een sfeer volle morgen, die een gepaste feestviering mag heten. De kinderen hebben de laatste tyd de niet aan te bevelen gewoonte om overal van alles vuurtjes te stoken. Het brandt op de meest uiteenlopende plaatsen in de stad. Hoewel het lot nu toe buitenaf gebeurt, is het niet denkbeeldig, dat te eniger tijd in de stad ernstige gevolgen kunnen voortkomen uit deze pyromanie. De politie houdt een waakzaam oogje op alle plaatsen, waar men vuurtje stookt, maar afdoende is alleen de con tróle van de ouders op de lucifersdoosjes. De politie verzoekt hen dringend toch vooral ervoor te zorgen, dat de kinderen niet met lucifers de straat opgaan. Voetgangers, die zonder te bewegen Zaterdagavond op de Sehiedamse Weg in Kethel midden op de weg bleven staan, zodat een naderende auto ver naar links moest uithalen, waren de oorzaak, dat de Sehiedamse bromfietser M„ die van de andere kant kwam plotseling krachtig moest remmen en door slippen in het zand over het stuur sloeg. Hij kreeg een lichte hersenschudding en lichte wonden. De linkerpedaal is afgebroken. Zijn vrouw, die op de bagadrager zat, heeft niet gezien wat er gebeurde tot zij haar man weg zag slaan. Uit onze jeugd herinneren we ons een huiselijke gezegde, als de kinderen onge durig waren„We krjjgen nog veel slecht weer". Bii de Sehiedamse Politie is het iuist. andersom. Daar zegt mqn, na het doorkijken van het Politierapport over mooie dagen: „Het was mooi weer". Zo ook op deze Maandagmorgen, toen het verhaal van P. van het Oude Kerkhof ter sprake kwam. P. had Zaterdagmid dag om half 6 in een café van F. aan het Broersveld woorden gekregen met zijn vrouw. Hij' was kwaad geworden had een caféruitdeur kapot geslagen en dien de de caféhouder een stomp in het ge zicht toe. waarna diens zoon met een gescheurd overhemd de aftocht van zijn te hulp geschoten mankracht moest blazen. 's Avonds te ongeveer 11 uur vond men in de Lange Kerkstraat de R. van het Oude Kerkhof op het plaveisel uitge- vloerd met een gapende hoofdwond aan het achterhoofd, vermoedelijk vanwege de val. Het bleek, dat Ook deze woorden met P had gehad. P. verzocht hem een ogenblik te wachten, zodat hij thuis een bijl kon halen, maar dit werktuig met spoedig genoeg bij de hand zijnd had hij twee vorken op zak gestoken, In een verklaring tegenover de politie ontkende hij van deze wapenen gebruik gebruik gemaakt te hebben. Alles was op de vuist gegaan. De R. kon niets verklaren aan gezien hij met zijn evenwicht zijn bewust zijn verloren had, hetgeen hij eerst te rugvond, toen de broeders van de Gem. Geneeskundige Dienst hem ingesjord in de ambulance schoven om hem naar de Dr Noletstichting te transporteren. P. is naar het politiebureau overge bracht. De politie is begonnen een onder zoek in te stellen, opdat de juiste toe dracht bekend zal worden, want uit de rudimentaire gegevens is deze nog niet te reconstrueren. De internationaal bekende oud-politic- scheikundige, Christiaan Jacobus van Led- I den Hulsebosch is Vrijdagmiddag in zijn woning te Amsterdam-Zuid op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Op verzoek van de overledene zal de begra fenis Maandagmiddag in alle stilte ge schieden. De heer Van Ledden Hulsebosch werd 20 Maart 1877 te Amsterdam geboren. Hij ontving op het gymnasium te Amsterdam en te Tiel onderwijs, studeerde aan de uni versiteit te Amsterdam pharmacie en be haalde in 1902 het apothekersdiploma. Op 9 Maart van dat jaar ontving de 24-jarige Van Ledden Hulsebosch zijn eerste justi tiële opdracht. De officier van justitie te Alkmaar had nl. Van Ledden Hulsebosch Sr telegrafisch ontboden, maar aangezien de vader zich buitenslands bevond werd de zoon met de opdracht belast en sinds dien hielp de jonge Van Ledden Hulse bosch gedurende tientallen jaren bij het justitieel onderzoek in binnen- en buiten land. In 1902 begon Van Ledden Hulsebosch ook met de studie van criminologische chemie en physica. Hij volgde die studie o.a. aan het instituut van prof. Reiss te Lausanne. In 1914 stichtte hij de eerste school voor wetenschappelijk politie onderzoek (leer der sporen); in 1923 werd hij privaat-docent aan de universiteit van Amsterdam bij de faculteit der rechtswe tenschap (leer der opsporing van het strafbare feit). Hij was toen al (nl. van 1916 af) politiescheikundige van de Am sterdamse politie, welke functie hij tot 1942 vervulde. Hij was mede-oprichter en voorzitter van de „Academie internationale de crimina- listique", die opgericht werd in 1929 en te Wenen zetelt. In „Veertig jaar speurderswerk" dat in boekvorm verscheen, beschreef hij vele van de door hem onderzochte gevallen. Hij is de eerste geweest die ultra violette stralen bij het politie-onderzoek toepaste. De heer Van Ledden Hulsebosch bracht o.a. de destijds geruchtmakende zaken van een valse postwisselaffaire te Amster dam-Parijs en de inbraak in een zuivel fabriek te Nijkcrk tot een oplossing. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het officierskruis in de Orde van Leopold II van België. De Engelse gasten hebben mooie dagen achter de rug. Na hun autobustocht langs de bollenvelden en naar Amster dam, waarbij op een terras aan de boule vard van Noordwijk aan Zee de thee gebruikt werd. hadden enkele Sehiedamse redacteuren voor hen een excursie door distilleerderij De Kuyper georganiseerd, waaraan een 20 man deelnam. Men kreeg uitvoerige rondleidingen en had alle gelegenheid om op de hoogte te geraken. Het geheel duurde ongeveer 2 uur. Uiterst voldaan is men vertrokken. De middag werd gebruikt voor het doen van inkopen. Gisterenmorgen in alle vroegte is het gezelschap per bus weer ver'trokk enen het was allen aan te zien, dat zij Schiedam met tegenzin verlieten. Velen waren graag langer gebleven. Volkomen tegen de verwachting in, want Miss Swinny vertelde ons, dat velen zich nauwelijks iets van deze trip hadden voorgesteld; het vooral een uitstapje voor dc jongere garde achtend. Het is heel anders uitgekomen. Opnieuw zijn vriend schappelijke contacten gelegd. Bij het Gemeentebestuur is het ver zoek ingekomen om in Nieuwland grond te kunnen kopen vpor de bouw van een nieuwe R.K. Huishoud- en Industrie school. Deze zal komen te liggen in het Katholiek centrum, dat achter de Noord- vest is geprojecteerd. Het R. K Schiedams Gemengd Koor heeft zich gisteren onder zijn nieuwe lei der Rudolf de Beer aan de belangstellen den en donateurs voorgesteld. De be langstelling was minder groot dan ver wacht was. Immers alle kaarten waren uitverkocht. Jan Stöpetie, districtsleider van de KAJ opende de avond miet een kort woord' van welkom, waarin hij wees op de samenstelling van het program, dat van de Passie-tijd naar de Paastijd over ging. Als geheel droeg de avond meer het karakter van een parochiële jeugd-uit- voering dan van een tonen van presta ties. Daarvoor was de leiding en de re gie, die enkele nummers hadden mee gekregen te welwillend gebleven. Het koor beschikt over prima krach ten, vooral de alten zijn welluidend, ter wijl de mannenstemmen in uitstekend evenwicht zijn me* de rest. De sopranen kunnen bij een forto niet alleen zuiver der zijn, maar zij zijn nog niet ontdaan van de glijdende „versieringen", die vooral in het „Ave Maria" van J. Arca- delt zeer storend werkten. „O, Haupt voll Blut und Wunden" van J S. Bach en „O bone Jesu" van Palestrina werden goed gezongen, maar „Adoramus te, Christe" van W. A. Mozart bleef onzeker en door Hoewel ernstig gehandicapt door net gemis van haar beide buitenspelers is de strijd tegen de kampioen van 3 B voor Excelsior een zeer vlotte en hoopgevende strijd geworden. Een groot gedeelte der wedstrijden hebben onze zwartrwitten het heft in handen gehad, er waren voldoende winstkansen aanwezig. Excelsior nam zelfs een jo voorsprong na rust. Een voor sprong die zelfs heel wat groter had kun nen wezen ware er in deze periode voor rust en dat eerste kwartier na rust wat meer kracht en wat meer intelligentie van de Excelsior-voorhoede uitgegaan. Nu resulteerde dit hele overwicht en deze technische superioriteit slechts in 'n doel punt van invaller-rechtsbuiten Zuiderwijk, een speler met aardige capaciteiten die hard werkte maar een ontstellend gebrek aan snelheid vertoonde en nog lang niet rijp is voor het le elftal. Huët had een zeer goede eerste helft met attractie spel, goed verdelen en openingen makend om tegen het einde schrikbarend af te zakken. Broere, snel bewegelijk en levendig ah steedis eiste de volle aandacht van de Wassenaar verdediging, dat het Sehiedamse overwicht niet meer resultaat opleverde op rekening worden Interne tegenwerking Tegen de achtergronden van deze ver houdingen rijst het werk van de arbei dersbeweging des te imponerender naar boven, omdat gebleken is, dat zij, die ondanks onbegrip doorzetten, gelijk heb ben gekregen. Carmen Sylva, de vroegere Koningin-Moeder van Roemenië, heeft eens gezegd, dat strijd ndar buiten een organisatie sterkt, maar dat strijd naar binnen haar breekt. Dat de K.A.B. on danks deze strijd naar binnen staande bleef, toont haar waarde en kracht. De Nederlandse Industrie breidt zich sterk uit én het aantal der arbeiders zal sterk groeien. Niemand zou de beweging willen missen, maar deze sterke uitbreiding brengt grote nieuwe gebieden onder de zorg van de beweging, die met apostolisch élan bezield zal moeten zijn om haar taak I aan te kunnen. Deze bezieling wenste de burgemeester van Schiedam haar toe. De heer G. J. Lampe, voorzitter van het feestcomité, fungerend als tafel president, had voor de aanvang ervan de aanwezigen welkom geheten. Zijn taak werd veraangenaamd, doordat hij behalve uitstekende feestredenaars oök vele ma len de aandacht kon vragen voor Till Ripperda en Jan Gudde, die het deze keer vooral in 'n uitstekende bloemlezing van lichte proza-voordrachten hadden ge zocht, hoewel de ernstige noot, zoals in ,.De vreugde van de Arbeid" van Weru- 'meus Buning en het mooie gedicht van Wim Snitker op de schrijn van het gezin, niet ontbrak. Het geestige genre ging er j goed in door uitstekende voordracht en I een juiste Carn j geschreven van de linkervleugel, Dulfer hun heil in het technisch kunnen en met WrSsnim en de Vrouw over man- 1 met somtijds brillante momenten, liep zich j het eindigen van de eerste helft, bleken de Martie VerdemUj mej. egoïstisch spel regelmatig vast op discipelen van Piet Smit toch wel duide- 1 'lijk de meerdere. Het gaat steeds de Wassenaarse achterhoede bunendien was zijn spel steeds weer veel te kort van opbouw, hiermede alle tempo en verras sing uit de Excelsior-aanivaJ. halend. Jam mer dat een speler met zulke onmisken bare capaciteiten op zo'« manier geen motor maar eerder een rem voor zijn ploeg wórdt. Heel, heel veel keren had een snel doorspelen van de hal een doelpunt mogelijk gemaakt, nodeloos gedrijf smoor de de aanval in de kiem- Van linksbuiten Scholte valt zeer weinig goeds te vertellen, daarbij toonde deze speler een mentaliteit die zeker van een geroutineerde speler als Scholte niet verwacht mag worden Zijn commentaar op scheidsrechterlijke beslissingen raakte kant nog wal, beter ware geweest commentaar op eigen falen te uiten dan van deze zeer goed leidende scheidsrechter. Excelsior's half- linie en achterhoede waren deze middag weer in prima vorm met A. Bierhuizen als uitblinker. Goed afnemend, hardnekkig, vasthoudend gaf hij de gevaarlijke Rem merswaal geen kans weg- Kerklaan in doel maakte weer een zeer betrouwbare in druk. Reeds, direct van de aftrap af ontspon zich een interessante snel op en neergaande strijd. Beide ploegen zochten het polyphone karakter ervan onduide lijk. De declamaties van Francien Eggmk hadden behalve met een wat gejaagde nervositeit te kampen met een absoluut verkeerde vooropleiding, die men ook bij andere gelegenheden van de leer lingen van Katholieke meisjesscholen ta.v. de poezie te horen krijgt: een ac centuering en stembuiging, die tegen de natuurlijke betekenis van het woord in de zin ingaan en die declamatie maken tot een eentonig voortdeinen op een on begrepen tekstrhythme. Rudolf de Beer speelde „Wir setzen uns mit Traenen nieder" van de koor partituur, waarbij de piano hem weinig gelegenheid gaf er meer van te maken dan een accurate weergave van de noten zonder tot de „muziek" door te dringen. Hetzelfde was min of meer het geval met de Dame Myra Hess bewerking van „Jezus, joy of man's desiring" van de zelfde componist. De Driekoningen van Pasen het spei van Wim Snitker, dat door de Kajottërs- groep onder regie van Jan Stöpetie werd opgevoerd, bevat een dramatische kern, n.l de herhaling van het Kerstbezoek van de Driekoningen in de vorm van d'e drie heidenen onder het kruis; de sol daat, de neger-lancier en de beulsknecht, maar de regie had veel sterker deze com pacte constructie naar voren moeten laten brengen. De schijnbare eenvoud van het spei bleek ook nu weer in de practijlc hoge eisen te stellen aan zulke dingen als in- levring in wat er gebeurt en het naar buiten brengen van primaire menselijke emoties, als verrassing, blijdschap, vrees, droefheid etc. Bezigheden riepen ons elders, zodat wij het gedeelte na de pauze niet heb ben kunnen zien. De indruk, die wij van het eerste deel kregen, was een van een goed-willende troep, die het zoekt in de goede richting, maar die ervoor te zwoe gen zal hebben zijn krachten op te trek ken en te verdiepen naar de hoge op gave die zij zichzelf stelt. Verdieping en ernstige studie naar het wezen van het werk zal de kracht geven op de goede ingeslagen weg voort te gaan en te stre ven naar het goede, het ware en het schone zonder welke geen enkele uitvoe ring zelfs niet voor het welwillendste publiek persoonlijke voldoening zal geven. De voorzitter van de KAJ, afd Schie dam, heeft na afloop de aanwezigen be dankt voor hun opkomst en de uitvoe renden voor de door hen genomen moei te en zorgen. Het applaus was zeer har telijk. Nadat mej. L. kortgeleden een lichte hersenschudding had opgelopen, is zh Za terdagmorgen om ongeveer 9 uur op de Gerrit Verboonstraat van de bagagedra ger van de fiets van haar vriendin achterovergeslagen op de stenen. Per ambulance is zil naar huis gebracht. De betrokkene is 23 jaar. nen van Ina v. d. Beugel. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben de Zondag, de laatste dag van het bezoek aan de Ver. Staten, in Los Angeles doorgebracht. Des ochtends bezochten zij een van de 900 Neder landse boerderijen in deze streek, het bedrijf van de Fries Ted Bouma, ging daarna ter kerke en hielden des mid dags een receptie voor de ter plaatse woonachtige Nederlanders, Zij lunch ten met Paul Hoffman, de gewezen ad ministrateur van het plan-Marshall en gebruikten een maaltijd met de heer Mayer, gewezen directeur van de film maatschappij Metro Goldwyn. In de bijna drie weken, die het bezoek aan de Ver. Staten heeft geduurd, hebben de Koningin en de Prins tienduizenden handen gedrukt. De Koningin hield tien grote redevoeringen en nog een groot aantal geïmproviseerde toespraken. Drie- en-zestig maal werd het Nederlandse volkslied gespeeld. Vanmorgen vertrokken Koningin en Prins uit Los Angeles naar Detroit, waar de Kooningin overstapt in een Cantdees vliegtuig voor haar onofficiële bezoek aan Canada, terwijl Prins Bernhard door vliegt naar New York om daar een lezing te houden voor de „Society of Automotive Engineers". De belangstelling voor het samenstel len van de candidatenlijsten van de Ka merverkiezingen is in Schiedam niet groot geweest. Ongeveer een derde van het aan tal K.V.P.-leden is opgekomen; in Kethel was dit ruim de helft. Men heeft zich over Bij een groot deel van het gevolg doet de vermoeidheid zich thans ken nelijk gelden, hoewel Koningin en Prins zelf nog steeds vol energie blij ken te zijn- Toch is men in het alge meen van gevoelen, dat de reis enkele dagen te lang heeft geduurd. Dat des ondanks de stemming op hetzelfde ni veau gehandhaafd kon blijven moet hoofdzakelijk gedankt worden aan het feit, dat de steden, welke bezocht wer den, steeds weer in een andere staat waren gelegen waar men niet voor de vorige wilde onderdoen- Het programma droeg aile uiterlijke kentekenen van een staatsiebezoek en bood derhalve weinig variatie. Dit bracht onherroepelijk met zich mede, dat de ontvangsten overal vrij eenvormig waren en dat de begroetingstoespraken evenmin voel van elkander verschilden. Toch verflauwde bij de plaatselijke bevolking nimmer ook maar een ogenblik de be langstelling en de pers wijdde overal op merkelijk veel aandacht aan het bezoek. Van dag tot dag stond de berichtgeving hierover op de voorpagina's der bladen, hetgeen voor de V.S. zeer uitzonderlijk genoemd mag worden- Veel lof werd ook minister Stikker toegezwaaid. Deense 'hospitaalschip ..Jutlandia" hte algemeen aan het advies gehouden; I ln Koreaanse wateren Peteeri. zal met uitzondering van de derde candidaat geewonden Van het Koreaan se strijdtoneel. Onderweg zullen verschei- als hoedanig vooral in Schiedam-Zuid en Kethel burgemeester Meissen van Wate ringen is aangewezen. Gedetailleerde uit slagen konden niet worden gegeven, om dat onmiddelijk na het opzenden van het procesverbaal de uitslag is opgezonden zonder, dat er afschrift gemaakt is. In ons blad van Vrijdag 18 April is een storende fout binnengeslopen in het verslag van de eerste triduumavond ter gelegenheid van het GO-jarig bestaan der K.A.B. Wij schreven daar...- - en wanneer wij daarbij denken aan ïf" tige eigen instellingen van de K.-a t> Centrale Volksbank, Herwonnen Levens kracht, sociale school, Levensverzekering Mij. Concordia, woningbouwverenigingen, verbruikscoöperaties, te veel om op te noemendan krijgen tvij een begrip, dat onze katholieke arbeiders niet als één man zijn opgestaan om dit jubileum te vieren, als het jubileum van hun vrij making enz. Het spreekt van zelf dat wtf hier be doelden te schrhyen, dan begrijpen wij niet dat onze katholieke arbeiders niet als één man zun opgestaan enz. beter D4CBIAO VOOR SCHICDAM IR OmilRrnlM 74ste Jaargang No. 21826 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn tijdelijk gevestigd in het gebouw R.K. Volksbond. Lange Haven 71. Schiedam. Telefoon Administratie 6bloZ. Telefoon Redactie 67423. Giro-nummer 9095 ten name van de N.v. De Courant De Maasoode, Rotterdam. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, ƒ0.47 per week. Advertentle-prljs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. El) contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaus verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 v.-oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor hét Advertentie-wezen Directeur; J. Kuijpers. Hoofdredacteur: Leo J. M. Hazeizet. De keuze van het feestcomité ten aan zien van het toneelstuk voor de jubi leumavonden van de KAB had moeilijk beter kunnen uitvallen. „Moord in het klooster" is een toneelspel van een genre, dat we de ladtste tijd weinig zagen, maar dat in staat moet zijn de nog volgende vijf toneelavonden volle zalen te trek ken. Zo vol als gisterenavond het geval was Het is nogal, een rare geschiedenis. Een kostschoolmeisje vindt, in de kapel van het pensionaat het lijk van baronesse Sliema, kersvers vermoord. De communi teit raakt in gepaste opschudding en de gewaarschuwde recherche begint onder aanvoering van Andrew William Pear son, hoofdinspecteur van Scotland Yard een onderzoek in te stellen. Men zal begrijpen, dat dit onderzoek voornamelijk uit een groot aantal ver horen bestaat en het ligt voor de hand, dat men zich afvraagt, of er dan wel iets anders in het stuk gebeurt dan praten. Inderdaad is de kracht van het stuk geheel gebouwd op de dialogen, maar deze gaven de regisseur Albert Welling de gelegenheid ieder tafereel te laden met andere gevoelens en er verschillende tempi en sferen aan te geven; hierin bij gestaan door een uitstekende technische verzorging. Op voorbeeldige wijze is de klooster sfeer getroffen en door het gehele stuk volgehouden. De zwakheden en de kracht van de eerwaarde zusters worden er ten voeten uit in getekend en men kan zien, dat schrijver of bewerker pensionaten en zusters van nauwkeurige observatie kent. De eigenaardige situatie, welke gescha pen wordt door de moord od een zo on gewone plaats en het beroepshalve vrij rondlopen van mannen in een plaats, waar hun aanwezigheid onder andere omstandigheden in het geheel niet op prijs zou worden gesteld, vormt op zich een komisch uitgangspunt, dat goed be nut is. Het is een van die kenmerkende eigenschappen der Britse humor om men sen zich normaal te laten gedragen in een abnormale situatie men vergelijke in dit opzicht films als „Morgen ben je rijk" e.a- Dat van de twintig medespelenden et- geen enkele onder de maat bleef, maar allen zich tezamenspeelden tot een ide ale eenheid, is een groot compliment voor Magna Pete, dat niet drijft op de vertolking van enkele hoofdrolspelers en de bijrollen maar laat lopen. Hetgeen niet wegneemt, dat er rollen waren, die knap per gespeeld werden dan andere. Of men er goed aan gedaan heeft Inez Escapado een soort Latijns-Amerikaans Neder lands te laten praten, is ons een vraag. Juist in bet begin van het stuk dient duidelijkheid yoorop te staan; ook in de rol van de politiearts Dr Goodall. Het was trouwens in het eerste tafereel, dat wij een veel te hoog tempo constateer den. De ontdekking van de moord ge schiedt al voor practised de kapeldeur open is; de telefoon krijgt geen gelegen heid terug te lopen tot de stuitnok. Het zijn détails, die echter juist in de opwarmings-periode van het begin, be langrijk zijn. Het publiek had aanvanke lijk niet in de gaten, dat de dialogen be paald geestig waren; niettemin bleven de spelers langs hun neus weg zeer saillante Roomse hebbelijkheden en onhebbelijk heden zeggen. Wij zullen alle 20 spelers niet stuk voor stuk beoordelen wat hun prestaties betreft. Het zij genoeg voor onze lezers te weten, dat zij een avond lang geboeid zullen kijken en luisteren naar dit spel, dat nergens inzinkingen vertoont en dat ondanks de grote hoe veelheid taferelen (12) door het zeer practische en goede opgebouwde décor van Alb. Welling vlot verloopt. Na afloop van het stuk was er gezel lig samenzijn op muziek van het en semble Jan Hakkert. De volgende voorstellingen worden nog gegeven op 22, 24, 25 en 29 April, alsmede op 1 Mei. De avond werd geopend namens het feestcomité door de heer v- Geene, die nog even 't overlijden van oud-voorzitter Th. Mouwens memoreerde en erop wees, hoe de gelden voor de feestgave aan het bc-tuur van tal van leden nog moeten binnenkomen. Hij kondigde bij voorbaat de vaktentoonstelling aan, welke in Juni gehouden zal worden. Plaatsbespreken Het plaatsbespreken voor de beide voorstellingen van „De moord in het klooster" ter gelegenheid van het KAB- jubileum te geven, zal vanavond om 8 uur plaats vinden voor de uitvoeringen door Magna Pete op Dinsdag- en Donder dagavond. kloppen in de zwart-witte ploeg, te kort j spel vooral op de linkervleugel en onvol- i doende doorzetten beletten Excelsior de leiding te nemen. Excelsior heeft pech al» Scholte met de keeper ver uit doel tegen de staander schiet. Een hard schot van Huët suist rakelings over. Het beproefde duo v. d. Linden—Vlugman weet met de Wassenaar-aanvallen wel raad. De voor hoede sterft echter in schuwheid en falen der linkervleugel. Na rust aanvankelijk hetzelfde spelbeeld en uit een corner komt dan eindelijk het zo zwaar verdiende Sehiedamse doelpunt als Zuiderwijk de bal rustig inkopt 0—1- Wassenaar dient van repliek zij forceren een hoekschop uit welke hoekschop Horns na een hevige scrimmage hard inschiet. Weer komt Was senaar terug en wanneer de gevaarlijke J. Remmerswaal op de midvoorplaats een moment vrij komt scoort hij met een schitterend schot 2—1. Onmiddellijk dient Excelsior van repliek, op werkelijk schit terende manier spelen Broere en Dulfer zich door de Wassenaar verdediging heen. Hard en strak is het schot van Broere met een fantastische safe weet de Wassenaar doelman te stoppen zij het ten koste van een hoekschop. Dulfer wil dit spelletje herhalen maar loopt zich steeds vast in het centrum door te lang drijven. Scholte geheel onnodig ver terug veroorzaakt dan een strafschop die niet benut wordt. Even later krijgt hij zeer terecht een waar schuwing van de scheidsrechter als hij zeer onnodig meent zich in de leiding te moeten mengen. Een onvergeeflijke blun der van deze Excelsiorspeler, die daarmede tevens de enigste wanklank in deze zeer gezellige en sportieve wedstrijd veroor zaakte Hoewel Excelsior tegen het einde ook wél sterker werd, het wilde niet meer lukken en met een 21 nederlaag kwam het einde van Excelsior's laatste wedstrijd in deze competitie. Een wedstrijd waarbij met 'n beetje meer onderling begrip en minder zelfzuchtig voetbal gemakkelijk 'n overwinning had behaald kunnen worden. Laat de Excelsior-elftalcommissie zich eens beraden over de opstelling van het zwart-witte team. Voetballers zitten er genoeg in, maar laten ze niet vergeten dat elf goede spelers nog lang geen goed elftal betekenen. Het mankeert bij Excel sior aan figters, mensen die alles en alles er in gooien en geen individualisten zijn. Lukt dit dan geven wij de zwart-witten het volgend seizoen een beste kans. De training van P. Smit begint vruchten te dragen en het materiaal is er. De uitslagen van de door de lagere elf tallen gespeelde wedstrijden luiden: Martinit 2Excelsior 2 12 (een goed besluit), Excelsior 3—Mussen 3 6—2, Excelsior 4DHZ 4 1-3; Excelsior B- DCL 5 3—2, DCV 6—Excelsior 7 1—3, RDM 4—Excelsior 8 3—3, le kl A: DHS—Hurric. 2—0; DJSLMO 6—1; Ons Huls—Rockanje 3—2; B: Activi- tas—Wico 22; St. Lod.Sehiebr. 1—1; Barendr.OD1 10; Floriss. RCR 23: C: DRZ—Singelkw. 2—8: Gr. Witten—Sat. O—l; Roga—DOK 1—3: D: Demos—Tediro 2—3! GLZGerm 1-0; SFC-NHS 6-1. 2e klis A: St. Hooger—SVDP 1—0; Voorw. RK WIK 4-2; B: DESV-RVVB 0-5 iS» —Blij dorp 4—4; Postef—Dilett. 1—17; VIR Bell Boys 3-6; C: Pechv—Hekel. 4-3, Vierp.West End 10. u-nB 3e klas A: GBR-Korten. 2-0; Hfga. R. Groen 1—0; OBRP Boys 0—5. B- pSIj voor—DI.B 1—0; Luno—Babbersp. 2—-*• _ET RJB 1—3; C: ZVC—Fios 2—2; Vedero 0—2; 17' DOZ—SVO 6—2: Index—Radio Res le ki. A: Exc. R. 5—Xerxes c j Feijen 5Overm. 4 8—1; Nept. L t 4_ 23; Sparta 5—Coal 3 00; B. ypi, 2 Coal 4 0—3; RFC 6—Xerxes 6 Exc Feijen. 0—9; C: DCL 3—Exc. R 1 - Srl*carta 7Slikkerv e 3—7; Dindua 2 20, 3Musschen 3 3 5—1 D: Aeolus 2—Belv. 2 3—^ 2 g_2 —Het Ncorden 2 2—1; HWD 2 s]VIy 3 j Siod 2DZB 2 3-5: E: DRL 3—=MVolh Transv 3—Hermand. 2 4—'. -R 8 j- Ursus 2 0-0: F: VND 3-®XC20 4—DH2 i Holl. 4—Musschen 4 4""3'Jta Beljerl. 2 3—4 1—3: G- Het Noorden 3—Oud 2—Act i H; Floriss 2AVO 2 O-o: Sun? j 2 5—0; SFC 2—Rockanie 2 5 l— P°RSteesSik2rL Fetien. 3-CVV Vs-«; Kept 7—SW 5 0-2; pvetm. 3t H «^-1; VOC 4 2—3. SVV b—CVV F: Demos- 2Wï l *1T0 cc r i) n n. wjgo 2-DOK 2 6 G. LMO 3 Wit^2—DJS 3 4—3; H: Sehiebr. 3—DHS 4 2 djs2_avS 2 5—2 Croosw. 2—HWS 2 5 RFC 7Leon; 51; B: Leon 3 4—H'bertf 4 3—6 (H'berg kamip.); G: DHZ 10 DRL 5 2—7; Het Noorden 5EDS 5 3 6: üZB J'—DDC 4 8—9; H: DHZ ll—Dindua 5 6-1/SV Pret. 6—HWD 5 7—2: St. Volh. 5— VNO 5 6—1; i; Barendr. 2—Dindua 9 6—0; NHS 3-Abbenbr 2 20 gest.: West End 2 A7t 3 3—2; J: Demos 3—Rockanje 3 3—2; GLZ 3Germ. 4 12; Onit 3—Noorderkw. 3 8—4; Zw, Wit 3Croosw. 3 8—0: K: ODI 4 Zw. Kit 4 3—4; SFC 4—DOK 4 5—2 (SFC kamp.); L: Act. 4RWB 3 4—8: Florisa. 4 3~°; Sportv. 3—SVDP 3 6-4; Wico 4- LMO 5 51; MBliidorp 3West End 3 tG: DKS 3OHVV 2 01; Pechv, 3—SVO 2 8—8; Smeetsl. 2—St. Hooger 3 6—4; Voorw. 3—ASB 94; N: Babbersp 2Sehiebr. 5 t—2 Index 2—HBB 2 0—3; Korten. 2—OBR 2 6—3; ret 2—VOB 2 41: Sch. Boys 2— VBP 2 26; R. Groen 2—Hagero 2 2—2; O: DLB 2—Oldi 2 62; P: DHS 5Germ. 5 4— 0; Fort. 8—Hol). 5 0-2; SFC 5—Tediro 5 3—2; TOGB 5—DRL 6J^3: Zuiderster 4— DJS 3 1—17 Radio 3 NRC3 O—13. SV0 3— DJS 6 4—2 VBP 3—RET 3 01; R: RK WIK 6—SVDPW 4 0—6. In de eerste klassen van de K. N. V. B. afd Rotterdam zijn drie van de vier kampioenen bekend: Schtebroek, Oud Beiierland en G. L. Z. Alleen is nog de wacht op D. J. S. of D. H. S. in A. Ook t. a. v. de laatste plaatsen zijn vrijwel alle beslissingen gevallen. Wij tekenen daarbij aan, dat de nrs. laatst automatisch degraderen en dat de nrs. voorlaatse degradatie-wedstrijden moeten spelen. 34 Pechv 5~R°es 3e kl. A: CVV 8—Xerxes 7 0—13; Fort 6—Coal 5 5—1: NepL8—Overm. 6 3—0 eest SVV fl-Fcljen 10 0—4, B: HDVS 8- Neot 3L 20. 4 4—4: SVV 10—Slikkerv 4 5-5. Siod 3-H'berg 3 Siod no.: D: FSV Pret 5—CKC 4 2-4; HRlesl 5—DHZ 7 8-2; Musschen 6—EDS 4 E: St. Lodewijk 3—Het No0rden 4 j.4F: DOK 3—SFC 3 2—8; DRZ 3—ODI 3 62* G: Bell B°ys 3r^t. Hoger 2 1—2; RVVB 2—VIR 2 3—2; WCR 2—RK WIK 3 4— 2- H- LJS 4—Tediro 4 22; Voorw. 2Put- térsh Z 6-3: I: Hekel. 3—TOGB 3 11—2; J- NRC 2—Radio 2 56; RK WIK 5—Luno 2 8—0. Res. 4e kl. A; CVV 9—Xerxes 8 011; Exc R 9HDVS 9 2—2; Overm 8Nept. 10 3—2; RFC tO-FTe>«e"„ 13 1-6; BCoal 7— Fort. 7 3—2; HDVS 10—Feijen. 13 2—6; RFC 11—Nept. 11 4—2; Sparta 20, 5—Exc. R 10 Exc. no.: SVV 12—Overm. 9 3—1; C: Ecx. 20 6—DCL 5 3—2; Nado/V 3—Feijen. 14 4 Hellev. 3HDVS 11 43: Xerxes 10— Leon. 5 3—3; D: DCV 6—Exc. 20. 7 1—3; Hillesl 6—VOC 6 5—1; Leon 6—HOV 6 5—1; Sparta 20, 7—DCL 6 6—0; Xerxes 11—Feijen. 15 7—3; PFC 4—Exc. R 11 1—3:; Transv. 4— VFC 7 i—2 Sparta 20, 8—DHZ 8 t—6; VOC 7 St, Volh 4 2—2; DHZ 9—Siod 4 6—2; Hion te Klasse A. D. J. S D. H. S Hurricanes Rockanje Schiedam 17 32 Noorderkw 17 15 17 30 L. M. O. 18 14 18 22 Bloemhof 18 10 18 18 Ons Huis 18 9 17 17 Nestoro 13 9 le Klasse B. (eindstand.) Schiebroek 18 2» Barendr. 13 19 A. V. O. 18 23 Activitas 18 13 O. D. I. 18 23 Wico 18 13 W. F1. 18 22 R. C R 18 13 Florissant 18 19 St. Lodew. 18 9 O BeljerUnd D. R. Z. Onlt D. O. R Singelkw. G. L. Z. Demos Tedero N. H. S. Germinal le Klasse C. (eindstand.) 16 26 satumus 16 22 Roga 16 22 ZW. Wit 16 16 Gr. Willem 16 15 le Klasse D. 16 16 16 15 16 16 16 16 16 36 22 21 16 15 Soag 15 S. F. C16 Eureka t' Progress 15 dene havens worden aangedaan. Behalve Abessiinen, Turken, Grieken en Fransen zullen ook 9 Nederlanders aan land wor den gebracht. De Aula van het Stedelijk Museum bood gistermiddag een geheel andere aanblik dan gewoonlijk tijdens een concert. In twee rijen stonden vrijwel hoefijzervormig de stoelen gericht naar het orgel. Midden in de open ruimte prijkte de arrestee, bekend stuk uit de benedenzaal, voor deze gelegenheid als een bijzonder aardige at tentie van de Fa. Straver met hortensia's en klimop versierd. De jonge conservator heeft er slag van zijn heel beknopte bud get door inschakeling van jonge bevriende en goede relaties 'n eind te laten strekken. Dit bleek ook tijdens het concert. Te betreuren was het, dat er .zo weinig ongeveer 30 mensen aanwezig waren, want men had zich moeilijk een aantrek kelijker Zondagmiddag kunnen denken dan een wandeling in de zon naar het Museum, een mooi concert, dat niet meer dan een uur duurde en dan de tocht naar huis terug, waar de tafel gereed zou staan. Enfin, dat zijn genoegens des levens, die velen vreemd zijn en die zij zells het sma- kDenianwerigtnVhetbnen genoten van de muziek v^n het trio P. H. Cuperus, H G. Leonhardt en W. J. G. Mees. Verwante in strumenten zijn het, de hobo, de fluit en het orgel, ook al schijnt de laatste ver schijning wat vreemd gezelschap. Wie echter het concert bezocht had, kon ont dekken, hoe prachtig de drie op elkaar waren afgestemd. Dat was aanstonds te horen in de Trio Sonate van J. B. Loeillet, waarin op in tieme wijze tezamen werd gemusiceerd, de partijen elkaar afwisselen, tegenspraken en tezamen kwamen in een veelvoud van stemmingen, dat van „grave" en „largo" doorheen adagio en andante uitmondde in de speelsheid van het allegro. Van het Hoboconcert van G. F. Handel herinneren wij ons vooral de door de heer Leonhardt prachtig gespeelde Siciliana. Hierin toonde hij zich een waardig leer ling van Jaap Stotijn, vollyrisch van voor dracht en de techniek aan de zuivere ex pressie dienstbaar makend. P. H. Cuperus toonde zijn beheersing van het orgel in de Variaties over „Mein junges Leben hat eind End". Klaar van opbouw met volledige benutting van de mogelijkheden van dit bijz. instrument maakte hij van dit spel met grondvormen een bezigheid, plezierig om naar te luis teren. Het. ensemble-werk viel opnieuw te be wonderen in het Triosonate in c moll van G. P. Telemann. Aan de heer W. J. G. Mees werd in de sonate voor fluit en or gel in g moll van J. S. Bach de gelegen heid geboden zijn muzikale lusten op de fluit bot te vieren. Is het wel wonder, dat deze muziek vooral beoefenaars vin den in Delft? Levert het geen bewijs, dat kloeke en duidelijke constructie niet in de weg. behoeft te staan aan het uitdrukken van de meest menselijke gevoelens? Het concert werd besloten met de Fuga in g moll van J. S. Bach. Het applaus, dat angstvallig tijdens het gehele concert ach terwege was gebleven, beloonde aan het slot allen voor bijzondere prestaties en men kon slechts hopen, dat in deze om geving het resultaat niet zal worden afge meten naar het aantal bezette plaatsen, anders komt zo'n concert niet meer terug- Dat ware te betreuren voor allen, die er evenveel van genoten als honderden van I hun harmonie-orkesten doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2