De MISLUKTE oefeningen te De Kamer is boos op minister In 't Veld herhalings- Oirschot Maar voor de helft kerk \Teesprijzen Gong< S, De Koningin ontdekte oude bekende een Emigranten waren een slag voor Truman hield pleidooi noodbevoegdheden Dreigbrieven aan Tito en Stalin als beivijzen voor BELGEN EN DUITSERS WEREN ONZE SLA T Millioenen voor onze zeeliedenschoolgeld minder geen Oirschot v.. "C""ï'fn"ïmS blijven stijgen Vrijdag 25 April 1952 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN Lager schoolgeld voor gezinnen met meer kinderen Huishouden een punt duurder Andere helft is als bioscoop ingericht Nieuwe vredesoproep van de H. Vader LAGEN Staat van beleg in Perzië uitgebreid Canadees enthousiasme voor Nederlandse werkkrachten vWie incognito reist, moet slim zijn Gezin van vergiftiging gered Communistische rel Elizabeth II volgend jaar Juni gekroond Ondanks „doordraai", geen ontevredenheid WEERBERICHT Pensioenfonds koopvaardij v£"?s XI heeft in zün film" LATE APRILGRAP OF door waakzame bruiloftsgast Geen ogenblik spijt Cowboy-dassen Nog geen geld genoeg „U mot in dat boekie kaike" ROTTERDAMS SCHIP EERSTE TE TORONTO AMERIKA KOOPT TRAWLER TERUG De weerverwachting, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht op vele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar mist. Morgen droog weer met voornamelijk in het Noorden van het ïanu plaatselijk wolkenvelden. In het Zuid_Oosten iets hogere, elders ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zwakke tot matige wina in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. Zaterdag 26 April: Zon op 5.20 uur, onder 19.57 uur. Maan op 5.42 uur, onder 23.23 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 24 April 1952. Minister Staf heeft hedenmiddag geantwoord op de aanvallen, die gisteren op hem waren gericht naar aanleiding van de mislukte herhalings oefeningen in Oirschot, welke ter sprake waren gekomen bij het wets ontwerp Verlenging van herhalingsoefeningen voor het reservepersoneel. Het antwoord van de bewindsman was allerminst bevredigend. Het is merkwaardig, dat deze minister, die allerwegen de grootste waardering geniet voor zijn arbeid op liet departement, in de Kamer steeds allerlei moeilijkheden ontmoet. Gisteren kreeg hij die op zijn verjaardag te slikken, maar liet hele geval, waarbij nogal hoog van de toren was geblazen, liep feitelijk nog met een sisser af. Het onderzoek in deze zaak was gaande, zei de minister en de Kamei zou van het resultaat daarvan op de hoogte worden gesteld. Hij gaf toc' dat er fouten waren gemaakt bij de organisatie en de voorbereiding van deze herhalingsoefeningen en hij.zou daaruit lering trekken. Maar as 'tl de mislukking daarna weet aan „een ogenblik van onoplettendheif an maakte hij er zich toch wel wat al te gemakkelijk van af. Hij meende zelts dat de manschappen en onderofficieren zelf ook wel iets meer hadden kunnen doen en na een week was liet eten in orde geweest. hij daartegen geen bezwaar had, zodat hij een wijziging indiende, waarbij de woorden „in Nederland" kwamen te ver vallen. En dan was er natuurlijk weer de kwestie van de vermenigvuldigingsfac tor, waarover veel te doen was. De heer Peters wilde die eigenlijk liever maar helemaal afschaffen, maar als dat niet kon en dat kon natuurlijk niet volgens de minister in ieder ge val uitvoering van de motie van De cember j.l., waarin werd uitgespro ken, dat de regering geen invloed op de gemeentebesturen zou uitoefenen, welke zou kunnen leiden tot een hogere ver menigvuldigingsfactor dan 1. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) hield daarna weer een uitgebreid pleidooi voor geheel kosteloos onderwijs, dat door minister Rutten werd afgewezen met een beroep op de verantwoorde lijkheid der ouders voor de opvoeding van hun kinderen. Overigens moest men volgens minister Rutten niet vergeten, dat al vele ouders geen schoolgeld betalen, dat de overigen betalen naar draagkracht en dat onderwijs zonder schoolgeld minder op prijs zou worden i gesteld. Van een dwingen van de gemeenten om een hogere vermenigvuldigingsfac tor dan 1 vast te stellen, was volgens I de minister geen sprake, dat zou ingrij pen zijn in de autonomie van de ge meenten. Het wetsontwerp werd tenslotte z. h. st. aanvaard. Ook het wetsontwerp tot bescherming van waterstaatswerken in oorlogstijd werd z. h. st. aanvaard met aantekening van tegenstemmen door de communisten. Ook enige naturalisatie- ontwerpen werden goedgekeurd. De Kamer zal eerst weer op 6 Mei bijeen komen. Dan zullen het wetsontwerp Be scherming burgerbevolking en de Ex portnota in behandeling komen. F. S. Hii betoogde overigens nog eens de noodzakelijkheid van een stawd leger en de noodzaak van oefeningen om een ze kere paraatheid te verkrijgen, gen in Duitsland waren nodig, omdat m ons land een -zeer groot gebreik aa" oefenterrein. Intussen zou het g ootste deel der troepen hier bhjvem slechts ne- gen a Eenduizend man zouden m Duits land oefenen. Het Nederlandse aandeel in de Atlantische Defensie bedroeg nu één volledige divisiejiaaJ was er wel, maar niet voor alle onderdelen, het werd zo goed mogelijk verdeeld. In het algemeen erkende hij, dat er bij de aan passingsmoeilijkheden fouten werden ge maakt maar men moest ook de goede cr zich maar bij Het totaal-prijsindexcijfer van het ge- zinsverbruik onderging van 30 Januari op 21 Februari 1952 een stijging van 1 punt. Het indexcijfer voor de voedings- midelen steeg met 1 punt als gevolg van prijsstijgingen van volkoren bruin- brood. aardappelen, groenten en fruit. Margarine en plantaardige oliën en vet ten daalden in prjjs. Bij de niet-voedings- middelen was alleen de verhoging van de spoorwegtarieven van betekenis. dingen zien. ®e «^minister ('staf" had verder niet p'5 S meer te slikken. Men re- veel criti1 on de kracht van deze kent hl ij (|ertrelijke fouten te voor- kom'rn^ De communistische fractie kv™m de gewoonte getrouw, met drie onvervulbare moties tegelijk, waarmee altijd prettig propaganda t-e maken is. Zij werden alle verworpen met 63 te- gen 7 stemmen. Het wetsontwerp zelf ■werd aangenomen met 61 tegen 7 stem mer». T>e S.O.P. had zich in verband me«t heA oefenen op Zondag aan de stemming onttrokken. Het pand van Pander Rii het wetsontwerp betreffende de in December van het vorige jaar dalmand aangekocht voor 675.000, zonder eerst de Staten-Generaal te kpnnen en zonder de koon afhankelijk te stellen van de goedkeuring der Kamer en daarmee had zij gehandeld tegen het constitutio nele recht van de Kamer. En dat was natuurlijk tegen het zere been. Daar kwam nog bij. dat de firma Pan der overhoop lag met de gemeente 's-Gravenhage. omdat zij het bewuste pand had doen verbouwen zonder de vooraf vereiste goedkeuring, zodat de gemeente alsnog kan hesluiten die ver bouw ongedaan te maken. Wat moet dat nu? zo vroeg de heer Altera (A.R.). Zo wordt de gemeente door het Rijk in een moeilijke positie ge bracht Nu had de regeriing wegens deze moeilijkheid een verminden-, koopsom bedongen van ƒ25.00 Uister In 't Veld betoogde, dat ais uen Haag tot het ongedaan maken van a verbouwing zou besluiten, de regering zich daarbij zou neerleggen. Maar het ergste vond men Toch wel de schending van het grondwettelijke budgetrecht van de Kamer Men verwees naar 1939, toen de regering ook zo iets had gedaan en de koop door een amen-deinent-Tilanus ingedaan moest worden gemaakt. ..Niet aannemen" zei de heer Beernink (C.H.) en ook A.R. en V.V.D. wilden er niet aan. Men vond het van de Firma Pander leer onbehoorlijk, dat deze de eis had gesteld van direct kopen, dus zonder goedkeuring van de Kamer of niet kopen. De regering had voor die eis niet mogen zwichten. Z. H. de Paus heeft gisteren een nieuwe oproep tot de gehele wereld gericht om de dreiging van een nieuwe wereld oorlog te keren. Hij deed dit in een rede lot de gedelegeerden van de katholieke vrouwenverenigingen, die in Rome het dertiende internationale congres houden van de Union Mondiale. Deze organisa tie vertegenwoordigt ongeveer .>6 mil- lioen vrouwen, die lid zijn, yan de Ka tholieke vrouwenbonden in 65 verschil lende landen. De H. Vader veroordeelde de staats lieden, die een toestand laten voortdu ren welke het gevaar van een oorlog -bestendig aanwezig laat zijn Hij vroeg zich af, of de bedoelde staatslieden we eens gedacht hadden aan de ontzetten- eilende. die juist de vrouwen treft door een oorlog Z. H, droeg alle vrouwen van goeden wille op, eendrachtig samen te werken in een grootscheepse poging om de vre de te vestigen op de aarde Minister In 't Veld maakte volko men amende honorable en daarmede redde hij deze aankoop, die nu drie maanden na datum eerst in een wets ontwerp was verwerkt. De firma, zo zeide 'KJ, h d Q ste recht na een half 3aaE °"d® delen tp> zecsen nu is het genoeö, nu kopen of het springt af. Ik moest dat gebouw hebben, zo betoogde minister In 't Veld en zo had hij het geaccepteerd. Maar 'hij erkende, dat hu een onregel matigheid had begaan tegenover de Kamer en hij betuigde daar zijn spijt over Hij was echter in een dwangpo sitie geraakt door de zeer grote be hoefte van verschillende departemen ten aan magazijnruimte. Nieuwbouw zou veel en veel duurder zijn geweest en de prijs na verbouwing 60 per M2 was zeer voordelig. Hij kreeg de K.V.P. en P.v.d.A. op zijn hand, maai de overigen bleven tegen. Zo werd de aankoop goedgekeurd met 39 tegen 24 stemmen. Tegen stemden A.R., V.V.D., C.H. en C.P.N. Verder werd cr nog geld beschikbaar gesteld voor de oprichting van een bedrijfspensioenfonds voor opvarenden van de Koopvaardij een oude wens, welke de Londense regering reeds in 1942 beloofde te vervullen. De rege ring wilde nu een bijdrage geven van 70.300.000 voor dit fonds in de vorm van een 3% pet rentende staatsschuld. Enige leden vroegen nog wat de re gering zou doen, als de werkgevers en werknemers niet tot overeenstemming zouden geraken, maar de staatssecre taris van Sociale Zaken, mr Van Rhijn, zeide, dat de onderhandelingen reeds aan de gang waren en een goed uit zicht hadden. Mocht dat echter het ge val zijn dan zou de regering nader be zien wat haar te doen stond. Hij meen de echter dat de Staat met verplicht was alléén voordat bedrijfspensioen fonds te zoig sciwoigeldreductie Tenslotte was het de verlaging der schoolgelden waarover n°S pPters ander te doen was. De heer Peters (K.V.P.) juichte het voorstel van «- minister toe als een belangrijke tering. Zoals bekend, wordt hierdoor schoolgeld verminderd met een deel, zo twee of drie kinderen en de helft zo vier kinderen uit een g - de school bezoeken. Het was niet logisch, dat men nu voor V'er kinderen minder schoolgeld zou hebben te betalen dan voor drie, maar de heer Peters nam genoegen met de toezegging van tle minister dat een ge differentieerde schaal i„ de maak was. Wel drong hij er bij de minister van Ondeiwys op aan deze regeling ook te doen gelden voor kinderen, die in het buitenland school gaan en de minis- ter deelde in zijn antwoord mee, dat Een bijzonder ondernemende pastoor blijkt de herder te zijn van de parochie van O.L. Vrouw van de Rozenkrans te Essen-Bergeborbeck, een nagenoeg uit sluitend door mijnwerkers bewoonde bui tenwijk van de Westfaalse industne-me- tropole. Zijn grote kerk, destijds m Ne derlandse stijl opgetrokken uit rode bak steen, was aan het einde van de oorlog nog slechts een grote puinhoop. Pastoor Rosendahl begon reeds in 1947 aan de wederopbouw. Zijn parochianen waren echter doodarm. Door collectes biji d grote industriebedrijven wist hij een som van ruini DM 130.000 biieen te biengem Dank zij dit bedrag kon het Godshuis, op znn oude fundamenten herrezen, op 1 October 1950 reeds plechtig worden ge consacreerd en weer in gebruik genomen. Spoedig bleek evenwel, dat het kerk gebouw veel te groot was geworden voor de inmiddels klein geworden parochie. Toen vond pastoor Rosendahl een merk waardige oplossing. Een derde van het interieur der kerk werd van de rest af gescheiden en zorgvuldig geluid-dicht ge maakt. Dit gedeelte doet thans dienst alsbioscoopzaal. De projectiecabine is in de klokketoren ondergebracht. De keuze van de filmprogramma's, die Sedert April 1951 z\jn de inkoopprij zen van vlees, circa 70 cent per kilo gram gestegen en tot op heden is deze pr'usstjjging nog niet tot stilstand ge komen, zo deelt ons de Federatie van Slagerspatroonsbonden te Den Haag mee. Uiteraard, aldus de federatie, moet deze verhoging tot uitdrukking komen in de consumptieprijzen van vlees en vleeswaren, daar de kosten van distribu te, be- en verwerking in geen enkel op zicht Zijn gedaald. hier t wee keer per dag worden vertoond, geschiedt uiteraard met grote zorgvul- digheid. De pastoor, die zelf gedurende vier jaren als mijnwerker temidden van zijn parochianen in de „kuil" heeft ge leefd en gewerkt, komt echter ook bij die keuze aan de redelijke behoeften van zijn mensen tegemoet. De kerkelijke autoriteiten hebben geen enkel bezwaar gemaakt tegen het initia tief van deze moderne priester. Immers a A'igilanti Cura" van het jaar 1936 de wenselijkheid van parochiële bio- scopen uitdrukkelijk bevestigd. De achtjarige Rita George uit Los Angeles richtte tijdens een officiële plechtigheid haar schreden naar Koningin Juliana, en bood haar een bouquet bloemen en een pop voor prinses Marijke aan. De vader van het meisje legde Hare Majesteit uit, dat Rita zelf op het idee was gekomen de pop, die haar lievelingspop tv as, aan prinses Marijke te geven, toen zij foto's in de kranten had gezien van het Koninklijke Gezin. De Koningin beloofde de pop te verzorgen en voor Marijke mee naar Nederland te geven UT Perzische regeringswoordvoer- meegedeek? aTj!"' heeft aan de pers Teheran ai» de staat van heleg te zou duren tw„00rspronkelijk tot 1 Mei length maanden zal worden ver- h i eTtoe''gl™rach m i°Ven' dat de regering v neen vin aanhn'„0mdat z« 1 Mei-beto- gingen van aanhangers der communis- tisch gezinde Toedeh-partij wil vorko men Boesj.n voegde aan zijn mededeling toe, dat de staat van beleg tevens za! worden uitgebreid tot Zuid-Perzië (Khoe zistan) voor de tpd van drie maanden en tot Perzisch Beloetsjistan voor de thd van twee maanden. JCI Tassen de. vele Nederlanders, die gisteren naar de Canadese plaats Hamilton ivaren gekomen, om Koningin Juliana „incognito" te ontmoeten, ontdekte Hare Majesteit plotseling een goede oude bekende. Het teas, niemand minder dan de Amsterdamnier Henk Alfrink, die vroeger als tuinman in de paleistuinen het onkruid iviedde. De Koningin vroeg belang stellend naar zijn belevenissen in Canada. Henk heeft daar in Zuid-West Ontario de schoffel aan de kant gezet en de kruiwagen heeft hij verwisseld voor een vrachtauto, waarmee hij thans als vrachtrijder de kost verdient. Hun echtgenotes wonen nog resp. in Aalsmeer en Westerbork. Albert en Geert hopen haar gauw over te laten komen. Maar gisteren moesten ze de Koningin nog met tranen in de ogen vertellen, dat dit nog wel een tijdje kon duren, want het geld voor de over komst is er nog lang niet. Tijdens haar bezoek heeft de Koningin gisteren talrijke Nederlandse emigranten bezocht, die zich enkele jaren geleden in Hamilton en omgeving gevestigd hebben. Zij had dit bezoek eigenlijk bedoeld als een verrassing de route was „strikt ge heim" gehouden. Maar daarbij rekende zij buiten het enthousiasme van de Neder landse emigranten, die deze gelegenheid om hun vroegere vorstin te ontmoeten, niet onbenut wilden laten. In groten ge tale waren zij getooid met oranje sjer pen en linten naar Hamilton getrokken, en met velen van hen heeft de Koningin een gesprek gevoerd. Het waren Verbooms, Blyervelds, Ver meers, Van der Kooys, Van Roons en Rus- tenburgs. Ze werden geboren in Drieber gen, Venlo, in Andijk, Leiderdorp en in Neyga, ergens in Smallingerland in Fries land. In het vaderland waren ze bakkers, Na twee uur heeft de politie in.de Franse sector van Berlijn, door middel van waterstralen en gummistokken een betoging van een 7000 Oostberlijnse com munisten uiteengejaagd. Verscheidene demonstranten, die de politie met stenen bekogelden, zjjn aangehouden. De beto gers slaagden er in een Westberljjnse politieman naar de Oostelijke sector te ontvoeren, waar hij door de volkspolitie werd gearresteerd. Vier Westberlijnse politiemannen werden gewond. Het Oost- berljjnse nieuwsbureau heeft het incident „een machtige demonstratie tegen het oorlogsverdrag" genoemd. Ter illustratie van een pleidooi voor de handhaving van de presidentiële nood- bevoegdheden, gaf president Truman iris teren op zijn persconferentie een aantal voorbeelden van gevallen uit de na-oor logse periode, waarin hij van deze hel voegdheden gebruik had moeten makel Zo verklaarde hij, dat hij ten tiide vm het Russisch-Perzische geschil over Azer- beidsjan in 1945—'46 een .ultimatum" aan Stalin had gezonden 'tenehfde ™e Russische troepen uit Perzië te kriicen Amerika had indertijd zo kunnen han delen, zo voegde Truman er aan toe omdat het gemobiliseerde land- en zee strijdkrachten had, een vloot in de Perzi sche Golf en vele soldaten op verschei dene plaatsen ter wereld, hetgeen od het ogenblik niet het geval is. Thans Iracht Amerika weer het leger en de marine te mobiliseren, niet voor agressie maar ter voorkoming daarvan. (Het woord ulti matum", zo werd later door het Witte Huis verduidelijkt, was niet in technische zin gebezigd Bedoeld werd de bekende nota van 6 Maart '46). Hij sprak ook over een aan Joego slavië gezonden waarschuwing hii meende dat het in 1946 was nadat hij gehoord had dat Joego-Slavië beslo ten had zich van Iriest meester te ma ken. Generaal Eisenhower had toen op dracht gekregen drie divisies naar Noord-ïtalie en de Amerikaanse vloot naar de Adriatische Zee te zenden. Alc andere gevallen waarin hij gebruik had lemaaktfan zijn noodbevoegdheden, noemde Truman „de poging van de com munisten om Griekenland enTurkpeover te nemen", de Russische blokkade van Berlijn en de actie m Korea. Truman haalde deze met eerder be kendgemaakte voorbeelden van na-oor- logse diplomatie aan, toen h.j sprak over de noodbevoegdheden waarover een Ame rikaanse president beschikt eni op grond waarvan hij onlangs de staalindustrie heeft opgevorderd. Amerika bevindt zich "J^dent^ Er een noodtoestand, aldus de p moet worden voorkomen, da van de V.N. in Korea in de rug geschoten worden. Dat kan slechts geschieden door een zo groot mogelijke Pj0.^ n„pn staal en andere noodzakelijke d g Enige Britse dagbladen menen te weten, dat de kroning van koningin Elizabeth II is bepaald op Dinsdag 2 Juni 1953. Buckingham Palace wilde de juistheid van dit bericht bevestigen noch ontkennen. Een bruiloftsgast» die enkele ogenblik ken buiten de feestzaal vertoefde en toe vallig in het nabijgelegen huis een vrouw om hulp hoorde roepen, redde het leven van een moeder en vier kinderen, die in groot gevaar verkeerden en door kolen damp vergiftigd dreigden te worden. De moeder, woonachtig te Hardinxveld, voelde zich 's avonds reeds onwel, toen zij naar bed ging en daar zij hoofdpijn had, kon ze de slaap niet vatten. Op het nip pertje drong het tot haar door, dat zij misschien onwel was geworden van ko lendamp. Zij strompelde naar de deur en kon nog juist om hulp roepen voor zij bewusteloos raakte. Het was toen mid dernacht. Toevallig werd het geroep ge hoord door de bruiloftsgast. Hij liet terstond hulp halen en binnen vijf minuten was een dokter ter plaatse. De vier kinderen werden direct bij de buren ondergebracht en de moeder moest naar het ziekenhuis in Dordrecht ver voerd worden. Slechts bij één van de kin deren werden lichte vergiftigingsver schijnselen geconstateerd. Da toestand van de moeder, mevr. L., is goed. kwekers, winkeliers, timmerlieden, kan toorbedienden en tuinbouwers. Ze brach ten hun vrouwen, kinderen en verloofden met zich mee. Nu dragen ze witte petten, waarop staat, dat het ingeblikte voedsel van de heer Smith, die zijn fabriek heeft op tien kilometer afstand van Hamilton, zo uitstekend is. Ze werken voor de heer Jeffries, die vijfhonderd hectaren land bezit en tachtig Nederlanders heeft aan genomen. omdat hij hen zulke uitstekende werkkrachten vindt. „Als ze zelf niet gekomen waren, had ik ze uit uw land zelf weggehaald" ver telde hij gisteren de Koningin. En wer ken doen ze in zijn bloemenkassen, die beheerd worden door een voormalige controleur van het ministerie van land bouw in Den Haag, die de naam Rik Voorberg draagt. Met zijn vrouw en twee jonge kinderen arriveerde deze in 1951 in Canada en trad in dienst van Jeffries. Zijn eerste baan was hel schoonhouden van varkenshokken. „Een Haagse controleur, die dat baan tje opgewekt en met toewijding vervult en bovendien iets weet van kweken van bloemen, verdient bij mij opzichter te worden" zo zei Jeffries tegen de Ko ningin. En in die functie ontmoette Voorberg gisteren „zijn vorstin", een paar duizend mijlen van 's-Gravenhage vandaan, waar hij verleden jaar nog woonde. De Koningin ontmoette nog meer dan die tachtig ondernemende Nederlanders, in wie de heer Jeffries iets zag. Zij stond tegenover Willem en Ben Vermeer, res pectievelijk 20 en 16 jaar oud uit De Lier, die met hun blohde koppen en blauwe broeken op het door hen omgeploegde stukje Canadese bodem stonden. Ze kwa men over op de „Rijndam", Het bevalt deze jongens uitstekend en al zouden ze misschien nog wel eens willen rondlopen in de vertrouwde dorpsstraat, ze hebben geen ogenblik spijt gehad van hun beslis sing Dat vertelden ze gistermiddag in hun onbevangen taal aan hun Koningin die over de Oceaan gekomen was om 'n kijkje te nemen bij haar landgenoten en zij sta ken de grote, eeltige handen uit, waarin die van de Koningin vrijwel verdween. Bij vader Van Staalduinen gebruikte de Koningin de koffie in zijn twee ver diepingen tellende stenen huis, waarin ook twee Nederlandse knechten wonen: Jan Verboom uit Ter Aar (Zuid-Hol land) en Henk Bljjkerveld uit Amers foort. De drie zoontjes Van Staalduinen bleken nog maar ongaarne Nederlands te spreken. Niemand hier noemt hen trouwens bjj de namen, waaronder ze met sierlijke letters in het geboorte register van Bleiswük werden inge schreven. Wim (tien) heet hier Billy, Reinier (acht) wordt Reyner en Krijn (zes jaar) is Br'on. Ze dragen stropdas sen met cowboyfiguren ea een brede riem. Bij een bouwstelling op het land werd een ogenblik gestaakt en toen ontmoette de Koningin Albert Sluis uit Aalsmeer en Geer.t Hogenkamp uit Haarlemmermeer, twee timmerlieden die met het geld, dat ze nu verdienen een eigen stukje grond hopen te kopen. En dan zag de Koningin nog Jannie van Berkel uit Warger in Friesland, die trouw het Fries Dagblad krijgt toegestuurd en Tom Joordèns, die nog steeds een Ven- lose krant leest. Wietse Zuydema uit net Friese Nijega krijgt nog altijd zijn lijfblad uit Dokkum, waarin mogelijk binnenkort zal komen te staan, dat hij gaat trouwen met Minke de Graaf, ook al uit Nijega Op de inblikfabriek van Smith ontmoet te de Koningin de familie Knegt uit Den Hoorn bij Delft. Met zijn tienen kwamen ze verleden jaar naar Canada en nu is het gehele gezin aan de slag op of bij het be drijf van de heer Smith. Moeder Maartje, Jacoba (20), Johanna (18) in het huis houden. Vader in de bloemkassen, Willy (15) is dienstmeisje. De volgende Neder landers, die de Koningin zag was de familie Wamsteeker uit de Westlaan 49, Pijnacker. Vader oefent hetzelfde beroep als in Nederland uit: chauffeur. Hij ver langt helemaal niet meer naar zijn bestel auto in Nederland terug. Johan en Aagje Dekker uit Andijk, die vier jaar geleden met de „Tabinta" naar Canada kwamen, hadden nu een klein boerderijtje kunnen huren. Aagje had nog nooit op het land gewerkt, vertelde ze met tranen in de ogen, de Koningin, terwijl ze daar met een gele hoofddoek om stond in de felle zon. Johan zei anders best over haar werk tevreden te zijn. En zo ging de stoet maar verder langs de wegen door Zuid-West-Ontario. En telkens als er een groepje Nederlanders de schop vaak nog in de hand langs de weg stond moest de auto weer stilhouden. Op het dorpsschooltje in de klas van juffrouw Margaret Morisson zijn twaalf van de twintig kinderen Ne derlanders! Ze komen uit Driebergen, Noordwijkerhout, Nijega en zelfs het was aan de schone uitspraak te horen uit Amsterdam-West. ,,U mot in dat boekie kaike", hoorde de Koningin plotse ling tot zich zeggen. Het was de 12-jari- ge groot-mokumer Piet van Rijn uit de Borgerstraat, die met Amsterdams bra- vour de aandacht van Koningin Juliana wist te trekken. Piets vader was fruit- venter en nu werkt hij met evenveel succes op de fabriek van Smith. Juffrouw Morrison vertelde dat ze maar één Ne derlands woord kende: juffie. En er moest een foto komen. De Koningin, jkvr. Roell en juffrouw Tellegen temidden van de kinderen en Piet natuurlijk helemaal vooraan, naast de Koningin. eder nuchter denkend kiezer zal willen beamen, dat het in zeer be langrijke mate aankomt op de per sonen, die de Katholieke politiek moeten maken". Aldus mr Steenberghe in zijn uitvoerige verklaring van „Groepen. K. V. P. Aan deze zin moesten we denken bij een artikel gisteren in „De Volkskrant" onder de titel „Deze zomer nieuwe re geringsploeg". De parlementaire correspondent van genoemd blad komt als schrijver met een serie mededelingen, suggesties en ge ruchten, aan het einde waarvan men zich afvraagt: Is dat alles een late April grap of stemmingmakerij van te voren voor een bepaald politiek doel? In dit opzicht zullen de politieke lei ders gedurende deze toch al gespannen periode klare taal moeten spreken en motieven dienen aan te voeren voor het waarom". „De Volkskrant"-correspondent vangt aan met de mededeling, dat vermoe delijk een heel stel (met name genoem de) ministers na de verkiezingen niet zal terugkeren. Om een of andere beweeg reden hebben ze er ondanks de verlaag de accijns „tabak" van. Andere ministers zijn niet onmisbaar, al zijn ze dan niet per se onhoudbaar. Politieke omstandigheden kunnen ech ter dat gehele beeld natuurlijk verande ren. Het is bijvoorbeeld goed mogelijk, dat ministers, die nu bijzonder weiger achtig zijn, zullen toegeven, als van alle kanten om hen wordt geroepen. Na deze min of meer kluchtachtige in zet komen er echter vragen en antwoor den van meer belang, ais de correspon dent n.l. opmerkt: Hoe staat het met de politieke ver houdingen in het nieuwe kabinet? De beer is nog niet geschoten, maar met vrij grote zekerheid kan men zeggen, hoe de huid er uit zal zien. Den Haag rekent op een overwinning van de „bre de basis-politiek". De KVP streeft dan ook naar voort zetting van de samenwerking; naar nog een kabinet op brede basis. Betekent dit, dat zij partijbelangen stelt boven lands belangen? Neen. Ten eerste niet, omdat zij meent, dat haar doelstellingen in 's lands belang zijn. Bovendien niet. om dat in deze tijd in ieder geval één front gemaakt moet worden tegenover het communisme. De partijleiders zeggen natuurlijk niet steeds, dat zij vóór een brede basis zijn. Zij moeten denken aan hun on derhandelingspositie bij de kabinetsfor matie. De kiezer kan zich dus beter voorbereiden op uitroepen als „Met die en die partij gaan wij niet meer in een regering zitten, tenzij zij dit en dat belooft te doen". Wie moet het nieuwe kabinet forme ren? „Het ziet er naar uit, dat de Volkskrant een hoofdredacteur kwijt raakt", zeggen vele lieden met poli tieke belangstelling. Maar het feit, «iat velen iets zeggen, zegt nog niet veel. Het is trouwens aan de Koningin om de formateur aan te wijzen en het is veel te vroeg om speculaties over haar keuze openbaar te maken. Dat ech ter prof. Romme zo vaak wordt ge noemd als formateur en minister-presi dent toont wel aan, dat een kabinet op brede basis wordt verwacht. De katho lieke fractie-leider immers heeft steeds zijn voorkeur daarvoor uitgesproken. We kunnen bovenstaande in- en uitpra- terij moeilijk als 'n resultaat van verken ningen accepteren. Dit artikel men voelt dat met z'n klompen aan is zeer dui delijk geïnspireerd. Doch nogmaals. We vinden deze Volks krant-bijdrage voor de verkiezingsstrijd maar een schertsvertoning. Naar welke „breedte" gaan we? En op welke directe en indirecte gronden? Klare wijn en geen politieke-speeltuin-li- monade, tot we er misselijk van zijn. HENK VAN DER MAZE. De „Prins Frederik Hendrik" (1557 ton), van Anthony Veder en Co. te Rot terdam, is gisteren als eerste Oceaan stomer in de haven van Toronto aange komen, nadat de haven ijsvrij was ge maakt. Een Duits schip werd tweede, een Noors derde. De kapitein van de „Prins Frederik Hendrik", de heer S. Klein uit Vlaardin- gen, ontving als herinnering een actetas voor scheepspapieren. De ÏJmuidense motortrawler „Bata via" (IJM 99), die vijf jaar geleden door de rederij „Medan en Batavia" in Boston (Ver. Staten) werd gekocht, is thans aan een Amerikaanse reder terug- verkocht. Het schip, dat in 1928 op een werf te Boston te water werd gelaten, zal in Juni naar deze haven vertrek ken om vandaar uit eveneens de trawl- visserij te gaan beoefenen. De reder deelde ons mede, dat deze verkoop niet moet worden gezien als een symptoom van pessimisme in visserijkringen, maar als een normale verkoop op gunstige fi nanciële basis. De gang van zaken bij het veilen van voorjaarsgroenten is, speciaal voor wat sla, en spinazie betreft, niet ai te goed, zij het niet onrustbarend. Dagelijks blijft op de veilingen een gemiddelde van vier tot vijf percent van de aanvoer on verkocht. In het bijzonder komt de z.g. „doordraai" op exportveilingen voor. De voor de binnenlandse markt be stemde sla (minimumprijs aan de veiling vier cent per krop) brengt aan de veiling vier tot zeven cent op. Voor Engeland geldt dezelfde minimumprijs, de afzet naar dit land is matig, omdat het warme voorjaar de eigen productie daar heeft versneld. In de gemengde Duits-Nederlandse commissie is voor exportsla naar Duits land een minimum veilingprijs van zeven cent vastgelegd. Hierop komen rechten van dertig percent van de franco grens waarde bij invoer. De Nederlandse sla wordt daardoor in Duitsland (mede door transport) zeer duur, de kooplust is groot genoeg, doch de Duitse consumenten worden door de prijs afgeschrikt. Hoewel van Nederland se zijde getracht is zowel minimumprijs als invoerrechten omlaag te krijgen, is men steeds op weigering van Duitse zijde gestuit. Krachtens het protocol van Luxem burg (aangevuld te Den Haag) be schermen de Belgen hun eigen produc tie door b.v. voor Nederlandse sla een minimumprijs van twintig cent per krop aan de grens vast te stellen. Om het even, wat de sla voor export naar België aan de veilingen opbrengt, wordt de prijs dus aan de grens tot twintig cent opgetrokken. Het verschil wordt met een heffing afgeroomd. Met dit alles is men ln kringen van groentenexporteurs natuurlijk weinig in genomen. Vooral tegen de Belgische grensprijs heeft men aanzienlijke bezwa ren, omdat niemand gelooft, dat de Bel gische telers een productieprijs van sla van twintig cent per krop hebben. Beziet men de aanvoeren en de afzet- moeilijkheden van de vroegere produc ten, dan mag men, volgens handelskrin- gen, nog niet ontevreden zijn met de huidige gang van zaken. Het is immers zo, dat in het percentage „doordraai" ook de minder goede kwaliteiten onver kocht blijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1