Grootse huldiging in stralende zonne n schij Koninginnedag was zomers dit jaar MORGEN Gevechten en leuzen Oostduitse volkspolitie naar Noord-Af rika? Amerikaanse staalfabrieken blijven nog staatsbedrijven Tenuitvoerlegging van vonnis opgeschort Franse Skymaster vloog binnen luchtcorridor Moeizame handelsbesprekingen met Engeland „Heinrich" van de ambassade... Westen bezorgd over het lot van het Verre Oosten Nieuwe nota spreekt van ontoelaatbaar en onbetamelijk optreden" Donderdag 1 Mei 1952 WAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r v. Fleurig défilé in Soestdijk Rumoerige 1 Mei in Tokio mm. Doel zou zijn opstanden te organiseren Britse labours vragen om vier-mogendheden- conferentie Westelijken houden vol: Waar wij voor bidden Korea-vrijwilligers keerden terug Gangster-avontuur op Java Sergeant door explosie gedood Nederland als traditionele leverancier in het nadeel Duitser ontving Nederlandse onderscheiding Bevrijdingsrede van dr Drees V. WEERBERICHT Op het bordes Eerste Vrijdag ^j) VERBONDEN HARTEN Jacoba van Beieren wachtte geduldig de BEEMSTFT? ZONDAG IN BLOEI VIJFTIEN KILO NIEUWE AARDAPPELEN Ook olie-industrie door staking getroffen Nieuwe krachtproef? Via Engeland op Koninginnedag weer thuis Even losprijs halen: 200.000 rupies Bij opruiming van bunkers te ljmuiden Dumping door concurrenten Ds NIEMOELLER NAAR AMSTERDAM Weerverwachtlng van De Bilt, geldig tot hedenavond: Zwakke tot matige, morgen ln het uiterste Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Over het algemeen weinig bewolking en vrijwel overal droog weer. Iets lagere temperaturen. VrUdag 3 Mei: Zon op 5.09, onder 20.08 uur. Maan op 11.37, onder 2.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURANT Jarige Vorstin zag drie millioen haar land in bloemen (Van onze speciale verslaggever In naam van Oranje heeft heel koningsgezind Nederland gisteren met Vreugde de verjaardag van de thans 43-jarige Vorstin gevierd. De viering van Koninginnedag droeg dit jaar een bijzonder karakter, omdat de dag van gisteren zo direct volgde op de thuiskomst van het Koninklijk Paar uit Amerika. -- Het land bood overal een feestelijke aanblik, maar de feestvreugde aan de Koningin aan te bieden. Toen de concentreerde zich wel bijzonder rond het paleis te Soestdijk, waar velen e'mdelijkVet volle gezicht op had. van hun aanhankelijkheid aan de Vorstin kwamen getuigen en uiting gaven aan hun blijdschap over de behouden thuiskomst uit Amerika. De Koningin kon Haar verjaardag weer vieren temidden van Haar volk en voor al ook temidden van Haar kinderen, die op Moeders^ ver jaardag naar hartelust konden genieten van de vele festiviteiten, die in en om het Paleis plaats vonden. Het dreigt een gemeenplaats te worden, maar toch voelen wij ons ook dit jaar weer verplicht, om een eresaluut te brengen aan het befaanu e Oranjezonnetje, dat de vele feestelingen een extra-oranje tintje gaf. et hoge drukgebied was gisteren zo vriendelijk, om zich ook over ons lam uit te strekken, zodat heel Nederland zich kon vermeien in een verruk kelijk, zomers klimaat. Ook zuiver meteorologisch bezien vormde deze Koninginnedag een waardige bekroning van de maand April, die ons dit iaar zo rijkelijk heeft toebedeeld met fraai lenteweer. Het gebruikelijke défilé door de tuin Van het Paleis Soestdijk was gistermorgen grootser dan ooit. De Koningin werd een verrassing bereid, die tot het ogenblik van de onthulling voor Hare Majesteit strikt geheim was gehouden. Terwijl de stoet langs de Koningin trok, schudden nijvere mannen grote korven met blauwe hyacinten-kopjes leeg. Vaar dige meisjeshanden markeerden met fijne bloemblaadjes de kuststrook van een uit- gestrekte bloemenkaart van Nederland. Dit grote bloementapijt van 55 bij 34 m., dat een bloemrijke voorstelling gaf van de kaart van Nederland, was samengesteld uit niet minder dan drie millioen dubbele tulpen en hyacinten. De drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet stonden heel stilletjes van achter een der paleisvensters naar bui ten te gluren, om toch maar een glimpje op te vangen van de geurige legkaart, terwijl meisjes uit de bollenstreek m de prille morgenuren de millioenen bloe men „cartografisch" rangschikten. De elf provinciën waren met verschillende kleuren aangegeven, terwijl grote oranje-cirkels de plaatsen aanduidden, waar de grote steden gelegen waren. Duizenden en duizenden mensen, vooral Vele kinderen, waren reeds ver voor het aanvangsuur van het défilé naar het paleis getrokken. Toen het défilé begon, Vormden zij aan de overzijde van de paleishekken een ondoordringbare dikke haagVan feestelingen. Wie maar bloemen had. trok mee de tuin in, achter de grote schier eindeloze stoet, die ruim anderhalf uur voorttrok. De stralende Koningin bleef onvermoeibaar dankbaar wuiven, evenals Prins Bernhard en de drie Sroje Prinsesjes. De kleine Marijke oordeelde het beter om op de bovenste trede van de bordestrap te gaan zitten en telkens wan neer een van de twee muziekcorpsen speelde, sloeg zij met veel plezier de maat, of liet zij haar pop meedansen. Om half elf precies waren de Koningin, de Prins en de vier Prinsesjes op het bordes verschenen. De Koningin was ge kleed in een lichtgroene robe en droeg oaarop een corsage van grote margrieten. -re prins droeg een grijs zomercostuum en re Prinsesjes waren in fleurige zomer jurken gestoken. De studenten uit Leiden, van wie er enkele gekleed gingen in het uniform van de „Studenten-Weerbaarheid", met de sie -lijke haneveren op hun pet, maakten het eerst hun opwachting bij de jarige Vorstin en overhandigden Haar een oor konde met gelukwensen. Doofstommen van het instituut te St Michiels-Gestel, waarvan de Koningin beschermvrouwe is, brachten Hare Majesteit een groot kren tenbrood, dat de kinderen van de op leidingsschool zelf gebakken hadden. Kin deren van het sanatorium „Hooglaren" kwamen de Koningin met een korf bloe men verrassen en toen 'n invalide jongen gesteund door verpleegsters met een al even fleurig geschenk kwam aanlopen, daalde de Koningin de trap af om het cadeau in ontvangst te nemen. De 5-jarige Hans van Dillen, de kranige tambour- maltre van het fanfare-corps „Pieter Aaf- jes" uit Culemborg, dat met „Wilhelmina" uit Volendam het défilé opluisterde mocht zo waar even te midden van dé Koninklijke Familie op het bordes staan en beleefde zo ongetwijfeld de glorie-da" van zijn leven. Een schilderachtig groepje vormden de Volendamse muzikanten met hun wijde pofbroeken en karpoets op het hoofd. Het was één groot lentefeest. Een blij gegons van stemmen van moeders en vaders, die hun kinderen aanspoorden netjes en beleefd te zwaaien en mooi de 'bloemen af te geven. Een warreling van kleuren en een vrolijk geschetter van muziek. Viel er even een stilte en VANDAAG begon de Meimaand, de periode van. de extra-devotie tot Maria. Heeft zij verband met de ver ering van het H. Hart, waartoe deze rubriek elke maand poogt op te we Wel degelijk. Op een feest van het H. Hart van Maria zag Margaretha ees heilige Harten van Jesus en Mar':a daartussen heel klein haar eigen hart. u deed haar begrijpen, dat zij de dev? het Hart van Maria niet moest scheid Van die tot het Hart van Jesus. In haar brieven en aansporingen Prlj=j Margaretha voortdurend het gebed toi Maria. „Niets is God aangenamer schreef zij, „dan dat wij Zijn Moeder eren. Maria zal ons tot volmaakte leer lingen van het H. Hart vormen. We moe ten ook .Maria vragen al Haar invloed aan te wenden. Ware leerlingen van het H. Hart moeten in alles ware kinderen van Maria zijn". St Franciscus van Sales verkreeg het H. Hart als beschermheer voor zijn kloos terorde door Maria's bemiddeling. En daarom alles voor het F. Hart van Jesus en voor het H. Hart van Maria. Zinspelend op enkele zeer onvolmaakte Jielen verklaarde het H. Hart eens aan Margaretha: ..Het zijn bijna dode takken, zouden al afgehakt zijn. indien zij Seen devotie hadden voor Mijn Heilige Moeder, die Mijn vertoornde gerechtig heid bedaart". Laten wij onze harten in de handen van Maria leggen, opdat Zij ze beter en schoner make. Maria als Moeder, Die zo'n Sloot aandeel in de verlossing heeft gehad de Middelares is van alle heilsgenaiïen. AMATOR. hoorde men slechts geschuifel van voeten dan zette spoedig een groepje het „Oranje boven" in. Ook de Ambonezen gaven acte de présence. Een groep Ambonezen kwam stipt in de maat, gekleed in zomertenue, aangemarcheerd, gevolgd door Ambonese vrouwen, die een hummel op de arm of aan de hand meevoerden. Intussen stond in de omgeving van Vaals op de grote landkaart Jacoba van Beieren waardig met haar witte meiskes te wachten, om het schitterende tableau begaven de delegaties uit de verschillen de provincies zich door de nog open ge houden paden van „Nederland" naar hun plaats. „Kijk eens goed, kinderen' zo wees de Koningin de prinsesjes op het bloemen- tapijt. waarover zich allerlei interessante figuren voortbewogen, zoals 'n Brabantse boerin met haar poppen; koningen van Limburgse schuttersgilden; Staphorster boertjes en boerinnen; een Bunschoter echtpaar; Gijsbrecht en Badeloch met twee krijgsknechten en zoveel andere voor de Provincies karakteristieke typen. De stad Rotterdam was vertegenwoor- door de oud-gezagvoerder kapt. J. van Duiken; de heer J. Sijp voorzitter ^an*i0jVe^nigi^g Watergeus"; mevr. mr TT éi0 Kat-Bresser, afgevaardigde van d®. Rotterdamse Gemeenschap; marinier Winkels en door de havenarbeider Here; bij de Amsterdamse groep was een zoon van burgemeester d'Ailly en Noord-Bra bant had representanten van middenstand, werkgevers arbeiders en vrije beroepen naar de Paleistuin gestuurd. Terwijl de muziek het Wilhelmus speel de, werden twee linnen stroken, die ten Zuiden van het land de tulpen nog bedek ten, weggehaald en letters van fel-rode aK111 °Pj ™ltte banen gaven te lezen: „Nederland dankt U". Toen het Moemenmozaiek zich voor de ogen van de Koninklijke Familie ont vouwde, werden honderden postduiven op het grasveld losgelaten die klapwiekend tegen de blauwe hemel opstegen. De Koningin was er zichtbaar door ver rast en na de voorzitters van de Baarnse en Soes ter-Oranjevereniging voor dit originele huldebet00n bedankt te hebben, wandelde zij met de prins en de prinsesjes eerst de „kust langs, waar zich inmid dels de deputaties hadden verzameld, die zij allen aan zich liet voorstellen. (Vervolg op pag. 3), Japanse arbeiders hebben vandaag te Tokio stenen gegooid naar het hoofd kwartier van generaal Ridgway, de com mandant der V. N. in Korea. De politie moest de betogers met traangas uiteen jagen. Ook op andere plaatsen te Tokio hield men demonstraties, o.m. voor het keizerlijk paleis in de benedenstad, waar men door een politiecordon heen brak. Een Amerikaan werd met stenen aangevallen, terwijl htj trachtte een opname voor een radio-uitzending te maken. De betogers riepen. „Ga naar huis, Amerikanen, ga naar huis". Ongeveer 300.000 arbeiders en studen ten waren bijeen voor een massale, de monstratie ir. het Meidjtpa'rk te Tokio. Zij keurden de verklaring goed, dat Ame. rika Japan „in slavernij en vernedering" noudt. Deze verklaring, door de vakbon den uitgegeven, bepleit verder: strijd te gen de herbewapening en vóór de ver wijdering der Amerikaanse troepen. 'n/apan worden de verklaringen "dem,°nstraties gepropageerd. met"wikv<^i7*e-n<? commivilsten vochten mening een'^iS1I}gsIeiders' die naar hun De poutie grePln kP standPunt innemen- Japanse persau+n r J^et in' Toen een uit het gevecht vo,orblJkwam' vanwaar ten de common! gefotografeerd, vie- tenden werden deze aan' De inzlt' 'ototoestelien L5 J*,14 Sesleurd en de berichten u'it landelijke dis- Volgens naar West-Berlnn uitgeweken leden van de Oostduitse „volkspolitie zouden groepen speciaal opgeleide man schappen van dit corps naar Noord-Afri- Ua worden gezonden om de Westelijke geallieerden daar afbreuk te doen, aldus hebben functionarissen van vluchtelin- genkampen m West-Berlijn verklaard. Vorige maand zouden 28 mannen van de volkspolitie uit Stettin zjjn vertrok ken met 6000 Oostduitse geweren, 400 machinegeweren, munitie, tien ton dyna miet en kortegolfzenders. Zij zouden binnenkort worden gevolgd door een tweede groep. De taak van deze mensen, die in de tweede wereldoorlog tot het Duitse Afrika-corps zouden hebben be hoord, zou zt)n, zich te verenigen met Libyse partisanen onder de nationalisti sche leider Betsjir Sadvi. Zij zouden moeten helpen, de stammen m dit gebied tot opstand te brengen. Vertegenwoordigers der Libyse parti sanen hebben, aldus deze berichten, on langs Oost-Duitsland bezocht om deze regeling te treffen. In Rtm gezelschap was een oud-officier van de lijfwacht van Hitler, Herbert Preussner genaamd. Het dagelijks bestuur van de Britse labourpartij heeft gisteren een beroep od de regeringen van Engeland, de Ver Staten en Frankrijk gedaan om met Rus land een vier-mogendhedenconferentip tl beleggen teneinde de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in ee heel Duitsland te bespreken. 8 Het partijbestuur aanvaardde in prin cipe de Westduitse herbewapening zii het onder zekere voorwaarden, o.m. dat er eerst vrije verkiezingen in West-Duits land moeten worden gehouden, voordat bondskanselier Adenauer een overeen komst kan aangaan over de Westduitse bijdrage tot de Europese verdedigings- gemeenschap. In het afgelopen weekeinde hebben afgevaardigden van de Britse labourpartii te Bonn vergaderd met Westduitse en Franse geestverwanten. Men verwacht daarom, dat ook de Westduitse en Franse socialisten een verklaring van dezelfde strekking zullen afleggen. Tussen het wit van de bloeiende pere bomen in de Zuidoost Beemster begint nu ook het zachtrose van de appelbomen te schemeren. Als het weer deze week mooi en zacht blijft, zullen Zondag alle vruchtbomen in bloei ftaan. die naar verluidt militair „a de Libyse dissidenten is "viseur van Woordvoerders van ri„ volkspolitie wilden deze berichten' wtse spreken noch bevestigen. tegen- Aan de veiling „De Volharding" te Wognum zlin gisteren de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Het was een nartiitie van vijftien kilo. De aardappe- Efn werden verkocht voor 1,77 per kflo Duizenden van uit alle hoeken van het land zijn gisteren naar Soestdijk gekomen om Koningin Juliana hulde te brengen op haar verjaardag. Boven: Precies half elf verscheen de Koninklijke familie op het bordes van het paleis. Duizenden Nederlanders brachten hulde aan hun vorstin met bloemen, die gedeponeerd werden op de trappen van het paleis. De Koninklijke familie sloeg het défilé gade. Onder: Het grootste bloemen- inozaick, dat ooit gelegd is (bijna drie millioen tulpen zijn erin verwerkt) stel der^Japanse P'S' >fr~bedekte het grasveld voor het paleis. Het was een plattegrond van taak beperkt, stonden^ustfg toe te zien Nederland in bloemen, de provincies uitgelegd in afstekende kleuren. bij de relletjes. De afmetingen waren 55 bij 34 meter. tricten ten Westen van Tokio heeft de politie zeven pogingen o-ntdekt om poli tieposten op te blazen. Het Amerikaanse Iiof van beroep heeft liet verzoek van de Amerikaanse regering om het vonnis van de federale rechter Pine inzake liet overnemen van de staalindustrie op te schorten, ingewilligd. De negen leden van het hof hebben met meerderheid van stemmen de regering tot Vrijdag de gelegenheid gegeven hij liet oppergerechtsliof een verzoek in te dienen voor een lierbehandeling van deze zaak. van de vakbond, het werk in Californië nog niet stilgelegd, daar men de productie voor militaire doeleinden niet in gevaar wil brengen. In de grote Amerikaanse steden vormen zich lange files auto's en motoren om benzine te tanken zo lang er nog te krijgen is. Zoals bekend, had de federale rechter het overnemen van de staalindustrie door de regering onwettig verklaard en het teruggeven van de fabrieken aan de particuliere eigenaars bevolen. De voornaamste advocaat der regering heeft daarop beroep aangetekend en het hooggerechtshof schriftelijk ver zocht. het vonnis van de federale rechter onmiddellijk op te schorten. Een soort gelijk verzoek werd aan 't hof van appèl gericht, hangende een uitspraak van het hooggerechtshof. De advocaat betoogde dat de uitspraak van Pine „inbreuk maakt op de souvereine functies der regering" De staking in de staalindustrie breidde zich gisteren snel over het gehele land uit. De meeste fabrieken lagen Woens dag stil. Alleen het personeel, belast met 't onderhoud der installaties, was aan wezig om er voor te zorgen, dat de ovens langzaam afkoelen, teneinde ernstige schade te voorkomen. Men schatte het aantal stakers op 650.000. Het gevolg van de opschorting van het vonnis is, dat de metaalbewerkers we derom in dienst van de regering staan en volgens de wet niet mogen staken. De staking in de Amerikaanse olie- industrie. welke gisteren is uitgebroken, omvat ongeveer 90.000 arbeiders. Verschil lende grote raffinaderijen in de V.S. lig gen stil. De stakers eisen een loonsver hoging van 25 cent per uur. De regering is op het ogenblik niet van plan tussen beide te komen. Volgens de voorzitter van de vakver eniging worden op het ogenblik de raffi naderijen met een dagelijkse productie van 2.200.000 vaten door de staking ge troffen. Men verwacht, dat ook de raffi naderijen met een minimum-capaciteit van 650.000 vaten per dag zuilen komen stil te liggen. De arbeiders zullen op hun post blijven tot de bedrijven geheel stil liggen, hetgeen ongeveer 72 uur zal duren. Het schijnt, dat de raffinaderijen in Texas en Oklahoma het meest van de staking te lijden hebben doch funct'ona- rissen van de vakvereniging weigerden mee te delen in hoeveel fabrieken het werk stil ligt. In elk geval is, op bevel De Westelijke geallieerden hebben gisteravond geantwoord op het Russische tegenprotest inzake de escliieting van een Franse Skymaster op de luchtweg naar Berlijn- De brief was gericht aan het hoofd van de Russische controle-commissie in Duitsland, generaal Tsjoeikof, en onder tekend door de drie Westelijke hoge commissarissen en de Westelijke commandanten van Berlijn. Onder ineer wordt gezegd, dat liet „onder welke omstandigheden ook, volstrekt ontoelaatbaar is en in strijd met alle maat staven voor een gedrag, zoals dat beschaafde naties betaamt, om in vredes tijd een ongewapend vliegtuig te beschieten' De Westelijken protesteren opnieuw tegen de aanval en herhalen hun eis, aai de Russische autoriteiten onverwijld een onderzoek zullen instellen, de schuldigen zuilen straffen en een schadevergoeding zullen betalen. „Al het thans beschikbare bewijsmateriaal weerlegt de Russische beschuldiging, dat het Franse Ijjntoestei zich buiten de internationale luchtcorri dor bevond", aldus de nota. Luehtvaartdeskundigen zijn van oor deel, dat de Russen ongelijk hebben met te beweren dat de Skymaster buiten de toegestane luchtweg vloog. Het toestel werd tijdens zijn vlucht door de radar apparaten van het vliegveld Tempelhof, waarop het moest landen, gevolgd en hierbij is gebleken dat het zich geen ogenblik buiten de corridor bevonden beeft. Als het toestel werkelijk koers had gezet, naar Leipzig of Merseburg, coals da Russen beweren, zou de bejnan- ning een fout in de koers hebben cre- maakt van meer dan 90 graden Dit acht men onaannemelijk. nt Ook wordt door de „Air France" de Russische verklaring tegengesproken als zouden de M.I.G.'s het Franse \oés?e hebben gesommeerd om te landen en waarschuwingsschoten hebben afgevuurd vóór het vliegtuig. Volgens een woord voerder werd er geen enkele waarschu wing gegeven. In Westelijke kringen houdt men zich vooral bezig met de vraag, welke de achtergrond van het incident kan zijn. Men acht het niet onmogelijk dat het een nieuwe krachtproef is om het bezit van Berlijn. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft gisteren verklaard, dat iede re poging van de zijde der Sovjet-Unie om de Westelijke mogendheden met ge weld uit Berlijn te verdrijven, door hen beschouwd zou worden als een Sovjet- aanval op West-Duitsland. „Ook na beëindiging van de bezetting van West-Duitsland zal onze positie in Berlijn met dezelfde energie van voor heen worden gehandhaafd", aldus de woordvoerder! Hij voegde er met nadruk aan toe, dat de tekst van zijn verklaring in Londen was opgesteld. Het luchtvaartverkeer op Berlijn is gisteren hervat. In West-Berlijn werden besprekingen gevoerd over het beveili gen van de luchtwegen. Onder meer werd voorgesteld, dat burgervliegtuigen boven de Sovjet-zone van een militaire escorte zouden worden voorzien, maar de Westelijken schijnen hier niets voor te voelen. Deze maand vraagt het Apostolaat des Gebeds te bidden voor be scherming van het gezin in Japan. In Hoek van Holland arriveerden gis teren met de „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" 152 Koreavrijwiiligers. die op 23 Maart j.l. met het Engelse troepentransportschip „Devonshire" uit Kure (Japan) zijn ver trokken Dit schip heeft de mannen naar Liverpool gebracht, vanwaar zij met de trein naar Harwich reisden om zich in te schepen naar Nederland. Onder com mando van eerste luitenant J. W. Meijer vertrok dit aanvullingsdetachement op 31 Maart 1951 naar Korea. Gistei avond werden ze ontscheept e» in de douaneloods toegesproken door ge- neraal-majoor mr W. J. van Dijk, chef van het kabinet van de minister van Oorlog die namens de regering het woord voerde. Aan de pelotonscomman danten reikte hij vervolgens kruisen voor recht en vrijheid uit, die dezen op hun beu.rt weer aan de militairen ter hand zullen stellen. De ontscheping werd opgeluisterd door inuzieK van de kapel van het regiment Huzaren van Boreel. Nog dezelfde avond zijn oe mannen met bussen naar hun woonplaatsen vervoerd. Een benauwd avontuur hebben de heren H. C. Hall en T. E. Dent, verte genwoordigers van de British American Tobacco beleefd, toen zij met een auto op weg waren van Bandung naar Che- ribon. Ter hoogte van Plumbon circa twaalf kilometer van Cheribon werd de auto plotseling aangehouden door een aantal gewapende lieden, die de beide in zittenden beleefd, doch dringend verzoch ten de wagen te verlaten. De heer Hall werd hierop door enkele bendeleden meegevoerd en zijn collega kreeg de op dracht door te rijden naar Cheribon en daar een losgeld van rp. 200.000,te gaan halen. Nadat de heer Dent aan dit verzoek had voldaan en met de geëiste som terugkeerde konden beide heren hun reis vervolgen. In de middag van Koninginnedag, om streeks kwart voor vier, is tijdens het opblazen van een aantal bunkers bezui den de Vissershaven In IJmuiden, waar 30 ha. industrie-terrein geëgaliseerd moet worden, een ernstig ongeval ge beurd, dat de 22-jarige sergeant der ge nie, A. J. van Z. het leven heeft gekost. Tijdens de explosie van een der kaze matten, die daartoe met water worden gevuld, omdat men minder springstof nodig heeft dan wanneer het langs de normale weg gaat, is de sergeant, die in de Ripperdakazerne te Haarlem ge legerd was, door stukken rondvliegend puin dermate ernstig gewond, dat hij even later ter plaatse overleed. Zoals v/ij reeds hebben gemeld zijn de Handelsbesprekingen tussen Nederland en Engeland, die op 17 April in Den Haag weer waren begonnen, afgebroken Verwacht wordt, dat de onderhandelin gen zullen kunnen worden voortgezet. Vilgens een bericht in de Financial Times zijn de Nederlandse ambtenaren somber gestemd ten aanzien van de mogelijkheid van een spoedige oplos sing voor de moeilijkheden. Hun voornaamste klacht is, dat de in voerbeperkingen op enkele producten als komkommers en kasdruiven, die van bijzonder belang zijn voor Nederland, zo drastisch zijn. De Nederlanders zijn van mening dat hun aandeel in de Britse markt voor deze producten beschermd aient te worden door bijzondere tweezij dige quota. Daarentegen bestaat de Britse politiek in het r.andhaven, overal waar dit moge lijk is van het stelsel van globale quota, waaraan in de afgelopen twee jaar uit breiding is gegeven naar aanleiding van de besluiten van de O E E. S dat er geen onderscheid gemaakt mag worden in het handelsverkeer tussen de verschil- .ende aangesloten landen De. officiële zienswijze aan Nederland se zijde is, aldus het blad, dat door de Eritse invoerbeperkingen Nederland blootgesteld wordt aan dumping door concurrenten, waarvan er vele nieuwe lingen op de Britse markt zijn. die zich De Nederlandse ambassadeur in Bonn, vice-admiraal J. M. de Booy, heeft Woensdagmorgen de eremedaille der orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer Heinrich Klatta. congierge der Nederlandse Ambassade. Daarmee is na de oorlog de eerste Nederlandse onder scheiding aan een Duitse staatsburger verleend. De 55-jarige Heinrich Klatta voelt zich echter meer Nederlander dan Duitser en zjjn grootste verlangen is dan ook nog eens het Nederlandse staatsburgerschap te verwerven. Klatta heeft de Neder landse diplomaten ia Duitsland 35 jaren onafgebroken gediend. Hij is in 1917 in dienst getreden van het Neder landse gezantschap in Berlijn. Sedertdien heeft hij vier Nederlandse gezanten, vier hoofden van de militaire missie en de ambassadeur trouw gediend. Gedurende de oorlog was Klatta toe gevoegd aan het Zweeds gezantschap, dat de Nederlandse belangen behartigde. Hij is dus ondanks de oorlog onafgebro ken voor Nederland werkzaam geweest. Bij vele Nederlanders in Duitsland staat h\j bekend als „Heinrich van de ambas sade". heel graag van hun producten willen ontdoen tegen elke mogelijke prijs en zich daarna weer uit deze handel willen Terugtrekken, die zij maar als tijdelijk rien. Als gevolg daarvan verkeren tradi tionele leveranciers, als Nederland,, die een gestadige handel op een langdurige oasis hebben opgebouwd, onredelijk in het nadeel. Er zijn reeds bij de betrokken hande laren in Nederland stemmen opgegaan, dat Nederland, wanneer Engeland wei gert speciale maatregelen ter bescher ming van hun traditionele aandeel in de markt te nemen, tegenmaatregelen zou moeten nemen, door vermindering van de vrij ruime invoerquota, die tot dus verre zijn toegestaan voor enkele kwets- oare Britse producten. In Britse kringen hoopt men echter, dat -r een compromis zal kunnen wor den gevonden, waardoor voorkomen zal kunnen worden, dat de uitstekende Ne derlands-Engelse handelsbetrekkingen, aie na de oorlog zijn gevestigd verstoord wordei Voor het ogenblik heeft men ^an Britse zijde de concessies, die op grond van vroegere handelsovereenkom sten, ivelke betrekking hadden op het verlenen van exportvergunningen voor schaarse goederen, nog niet ongedaan ge maakt. Minister Drees zal op de Nationale feestdag (5 Mei) na de opvoering van het lekenspel „Leiden ontzet" op het Binnenhof in Den Haag een bevrijdings rede uitspreken, die evenals het spel via de televisie zal worden uitgezonden. Ds Niemoeller, de veel omstreden figuur uit Duitsland, die, volgens z'n ge loofsgenoten, politieke zaken slecht van godsdienstige kan onderscheiden, komt naar Amsterdam. Hij zal daar op 28 Mei een spreekbeurt vervullen voor de Vredesbeweging „De derde weg" over de gang van zaken met deze beweging in Duitsland,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1