Artajo sprak met Nieuwe rol van Spanje met veelzijdig voordeel Arabieren Mgr Fulton Sheen verdient voor de Missie 600.000 dollar Nederlandse kolonie in Brazilië ontwikkelt zich gunstig s, Bisschopswijding Mgr Jac. Buis LACHEN IS GEZOND Belgische premier optimistisch over loonconflict M r HET LEVEN VAN FLORENCE NIGHTINGALE" De camera op 't buitenland v. Durf te lachen Persberichten pagine s Zullen V.S. over de brug komen? 65.75 29.75 Pauselijke Missiegenootoehappen bijeen Overwinning voor Churchill Verlaging van omzet belasting Mgr J. de Lange C.S.Sp. Unieke gebeurtenis voor katholiek Leiden Amerikaans paspoort niet geldig voor Oost-Europa Trek in een kop HERBESANThee? Hotel door brand verwoest Schoon wonen Schoonhoven J n V= -J Prisma-dameshorloge Filmbiografie van Herbert Wilcox met Anna Neagle in de hoofdrol Harry Prikker. f Vrijdag 2 mei 1952 De naam ESDERS is méér dan een etiket... Een Voorjaars-aanbieding zonder weerga KAMGAREN HEREN COSTUUMS CHEVIOTTE COSTUUMS Regenjassen vanaf STATENWEG 184 WINKELSTAD - BUIDORP PLEINWEG hoek WolphaerHbocht „Winkelcentrum Wereldhaven Zuid" Sproeten? SPRUTOt Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk Balans van Nederland Teruggaaf Qp aanwezige voorraden MinWattle fS?Wten vagrTdie Nieuwe Bisschop bij de Paters van de H. Geest Schaam U niet voor Uw gebit Felle vuurzee in Wagenborgen met commentaar Chroom met staalbodem v.a. 55.- Sierlijk en solide PRISMA Merkwaardige cijfers Tegenstelling Dat is belangrijk Ook zij DE Spaanse minister van buitenlandse zaken, Martin Artajo, is met de leden van de missie, die een tournee door de Arabisch staten hebben gemaakt. Maandag in Madrid teruggekeerd. Of deze reis onmiddellijk tastbare resulta ten heeft opgeleverd, valt moeilijk te ïeggen. In Spanje is men over het alge meen niet bereid zijn gehele politieke leven tot in de kleinste details aan de openbare klok te hangen. Als men iets zeggen wil, zegt men het, als men het echter meer in het nationaal belang ach te zwijgen, zwijgt men, maar dan zwijgt Jnen ook radicaal en absoluut en laat zich door geen veronderstellingen uit zijn tent lokken. Als minister Artajo dan ook kort voor zijn vertrek uit Caïro verklaringen afleg de aan de hoofdredacteur van de „Al Ahram", hebben deze een bijzondere be tekenis. Heel even gaf hij aan, welke een van de concrete doeleinden van zijn reis was, nl. van het Nabije Oosten de lévering te vragen van olie, „welke Spanje goedkoper uitkomt dan de Ameri kaanse", om dan onmiddellijk over te gaari op het veel bredere internationaal- Politleke vlak, natuurlijk op de allereerste Plaats in verband met de situatie in de Arabische staten, waarbij hij als thesis Poneerde, dat „het huidige ogenblik bui tengewoon gunstig is om opnieuw in ge zamenlijk overleg de problemen te be studeren, welke onze gemeenschap van volken raken". Er hebben onlangs vage geruchten ge lopen, dat Spanje gepolst zou zijn over de kwestie van een eventuele bemiddeling Van dit land teneinde de spanningen en conflicten van de Arabische wereld met Engeland en Frankrijk uit de weg te ruimen. Daaromtrent verklaarde Artajo, dat „Spanje niet is gevraagd deze rol te Vervullen; maar het feit, dat sommige landen er spontaan aan hebben gedacht, is waarschijnlijk te danken enerzijds hier aan,dat wij tot Europa behoren, anderzijds aan het gegeven, dat onze geschiedenis en ons bloed ons zowel in de Arabische als in de Spaans-Amerikaanse wereld plaat sen" Uit deze woorden zou men mogen concluderen, dat Artajo hij zijn bezoek bijv. aan Egvpte 1 mét de halsstarrige Mossadeq zal' wel geen water te bevaren zijn geweest naar wegen heeft gezocht om het Brits-Egyptische geschil nader tot een oplossing te brengen. Het zou natuur lijk de Spaanse eerzucht vleien, als Artajo Advertentie Oe naam Esders waarborgt j de beste stoffen, prima pasvorm en degelijke afwerking voor de laagste prijs! prachtige kwaliteit, zeer apert dessin, 2-delig 79.75 zuiver wol, 2-delig. Extra voordelige aanbieding Zuiver wollen 59.75 tweedjaSSEN ""gebreide sortering, §9yptisch katoenen geheel dubbel, vanaf zijn aandeel zou hebben bijgedragen in een compromis tussen Londen en Caïro. Maar het zou tevens de positie van Spanje tegenover de landen van het Westen, maar vooral Amerika, nog versterken. Natuurlijk was men in Egypte ook nieuwsgierig naar de betrekkingen tus sen Spanje en de Nato; want het betekent ook voor de Arabische staten, vooral van Noord-Afrika, heel wat, als Madrid op goede voet^met de Westerse vrije wereld leeft. Artajo heeft zich daarover tegen over de „Al Ahram" dan ook uitgelaten op een wijze, welke aan duidelijkheid niets te wensen overlaat; duidelijker wellicht dan in het verleden ooit is ge schied. „Spanje zeide de minister, „heeft nooit gevraagd deel uit te maken van de Nato. Het heeft ook nooit gevraagd in de Verenigde Naties te worden opgenomen en het heeft zich niet bij het Marshall plan willen aansluiten. Spanje vraagt geen aalmoes, maar het is wel bereid aan de verdediging van het Westen deel te nemen; het ontwijkt zijn internationale verantwoordelijkheden ook niét. Maar liever dan zich bij een pact van talrijke landen aan te sluiten, wat ook nadelen kan hebben, geeft het de voorkeur aan een rechtstreeks verdrag dat aansluit op het wederzijdse, absolute en hartelijke Iberische pact met Portugal en dat de coördinatie zou verzekeren met de alge mene plannen van de Europese ver dediging". Men bespeurt in deze ietwat diploma tiek geformuleerde zinnen het evidente verlangen naar een Iberisch-Amerikaanse overeenkomst en Artajo merkt dan ook op, dat de openbare mening bij de o partners meer en meer gunstig schijnt te worden gestemd voor een dergelijk acioord. Maar de Spaanse trots stelt daarbij grenzen: „Het gaat niet om het afstaan of het huren van bases in Spanje; zij moeten slechts in een zodanige toe stand worden gebracht, dat zij nuttig kunnen zijn voor mogelijke bondgenoten in een eventueel conflict. Daarom zou een medewerking van de Verenigde Staten bij de gereedmaking van deze bases worden aanvaard". Het spreekt vanzelf, dat als een desbetreffend accoord tussen Madrid en Washington wordt gesloten, het wel een ietwat andere kleur zal hebben dan uit de juist geciteerde woorden zou kun nen worden opgemaakt. Maar het zal daarbij óm de detaillering en precisering gaan, niet om het beginsel, dat ongetwij feld onaangetast zal blijven. Juist daar door zijn de Spaans-Amerikaanse onder handelingen zo moeilijk en langdurig, maar Madrid weet (en deze wetenschap maakt ongetwijfeld een deel van zijn trots uit), dat de Verenigde Staten tenslotte toch over de brug moeten komen. Wie geloven, haasten zich niet. Terwijl tegenover de Verenigde Staten geen hard woord viel, klonk, wat de Marokkaanse kwestie betreft, de toorn tegen Engeland, maar vooral tegen Frank rijk heel wat scherper. „Zij hebben ons de laatste tijd niet rechtvaardig behan deld; wij hébben talrijke motieven om ons over deze mogendheden te beklagen". Maar Spanje zal zich daardoor niet tot represailles laten verleiden, welke alleen voordeel aan de gemeenschappelijke vijand: het sovjet-communisme zouden brengen. En dan komt Artajo nog eens op de bemiddeling terug: „Als Spanje een toenaderingsrol moet spelen, zullen de grenzen en de betekenis van deze rol alleen door de feiten zelf worden afge bakend". Zo heeft Artajo in een Egyptisch blad dit feit is op zich reeds kenmerkend een beeld van de Spaanse politiek ge geven, daarbij veel verduidelijkend van hetgeen tot dusverre erg wazig was. Dat daarbij het een en ander nog in het duis ter blijft, behoeft niet te verwonderen. En verwachten we, dat als straks belangrijke handelsverdragen worden gesloten, vol doende licht zal worden ontstoken over de practische resultaten van Artajo'» reis. (Advertentie) (Van onze verslaggever) In de voornaam en stijlvol versierde dekenale kerk van o.L. Vrouw Hemel vaart en St. Joseph te Lelden, terwijl het zonlicht van de eerste Meimorgen de luis ter nog verhoogde, fe gisteren Z. H. Exc. mgr Jac Buis van de St. Joseph Congregatie van Mill mil, de eerste Apost. Vicaris van Jessclton op Noord-Bomeo, tot bisschop gewqd. Woensdagavond was de wijdeling fees telijk van het station, door de katholieke jeugdverenigingen, afgehaald en naar de ouderlijke woning begeleid, waar de bis- schou met vreugde door z«n bejaarde ouders werd begroet. Later bracht de Katholieke Harmonie hem daar een sere nade. Onder de majestueuze zang van het „Sacerdos et Pontifex" gezongen door 't parochiële zangkoor St. Caecilia en de St. Odo-knapen, geleid door de heer W. Ver burg volgde mgr Buis vanmorgen de door hem uitverkoren consecrator, Z. H. Exc. mgr J. P.- Huibèrs. bisschop van Haarlem en de mede-consecratoren Z.H. Exc. mgr J. Ha-nssen, bisschop-coadjutor van Roermond en z.H. Exc. mgr E. Le- bouille, oud-bisschop van Yupingfu, voor afgegaan door een stoet van acolythen en deken A. HomuUe, naar het altaar. (Van onze Romeinse correspondent) Dezer dagen had in Rome de jaarlijkse vergadering der Pauselijke Miccie-eenoot- sehappén plaats in het gebouw van de Propaganda Fide. Deze bijeenkomst, waaraan over het algemeen te weinig aandacht wordt besteed, behoort tot de interessantste die er in Rome op regel matige tijden worden gehouden. Er tyordt van gedachten verwisseld, men verneemt er het „laatste nieuws" van geheel het wereldwijde front der H. Kerk en men heeft er gelegenheid om ervaringen uit te wisselen. En dat vooral dit laatste bepaald de moeite loont, bleek wel uit een voorval, dat in de geschiedenis der Missie geen precedent bezit. De beroemde Amerikaanse radio-spre ker, mgr Fulton Sheen die verleden jaar door de Paus werd benoemd tot coadjutor van de Aartsbisschop van New York, Kardinaal Spellman was als afgevaardigde van dc Ver. Staten aan wezig. Op de eerste dag van de verga dering vroeg hij het woord en deed de Volgende mededeling aan de aanwezigen: „Mijne Heren, ik werd gisterenavond op gebeld Vanuit New York door de, ook aan U bekende, cigaretten-fabrikanten Philipp Morris". Deze firma verzocht mii of ik een serie van dertig spreek beurten voor de radio wil vervullen welke door haar publlciteits-afdeling zal worden aangeboden aan de leeraars. Ik heb deze vraag bcvestigend beant woord en kan U bij deze mededelen, dat de Philipp Morris mjj 20.000 dollar pe keer zal betalenh, En toen de aanwezigen, zoals te oe grjjpen valt, doodstil bleven van ston,n verbazing, voegde de bisschop er nog aan toe: „Ik ben van plan om het bed g, dat ik op deze wijze verdien, ter be schikking te stellen van het Amerikaans Pauselijk Missiegenootschap!" (We kunnen hier nog aan toevoegen, dat mgr Sheen alleen al in de afgelopen vier weken 67.000 dollar aan radio- spreekbeiir en had verdiend, waarvan hij er 40.000 aan de Congregatie van de Propaganda Fides had overgemaakt Wie met enige gevoelens van (zuiver- christelijke.) afgunst naar deze „stunt" luisterde, was de Nederlaridse gedele geerde, de nationale directeur van Ne derland, ZUH.mgr J. j h. van Hussen. Onder het hoofd „Nederland" vermeldde het jaarverslag weliswaar een gunstige Dé Britse regering heeft Donderdag in het Lagerhuis een overwinning behaald inzake de door haar voorgestelde beper kingen in het stelsel van de nationale gezondheidsdienst Het wetsvoorstel t fel door de socialistische oppositie én in het bijzonder door de linkervleugel van Bevan werd bestreden, werd met 284 tegen 266 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp, waarvan de regering een bezuiniging van 10 millioen pond ver wacht, gaat thans^ naar het Hogerhuis" De labour-oud-minister van volksgezond heid, Marquand, zeide, dat zijn partii „alle wijzigingen weer ongedaan zal ma ken, zodra zij weer aan de macht komt"" De in Brazilië gevestigde kolonie van Nederlandse landbouwers gaat het thans tveer een beetje voor de wind zo blijkt bit de Memorie van Toelichting, die Werd verstrekt bij het wetsontwerp, dat hij de Tweede Kamer is ingediend, om enige Vérlichting te brengen In de gel delijke moeilijkheden van deze emigran ten. Tengevolge van de reorganisatie, die ®n September j.l. haar beslag heeft ge kregen, ontstond er een gezonde econo mische basis. De gunstige ontwikkeling van de kolonie zou echter in gevaar ge bracht kunnen worden, indien de aan vullende kredieten onthouden zouden borden. Het alsnog aan de kolonie te verlenen krediet tot een bedrag van •f 350.000 is nodig voor het completeren van de in aanbouw zijnde boerderijen en voor de noodzakelijke vernieuwingen Van de Installatie». Het slagen van de kolonie Ribeirao is biet alleen van belang voor de kolonie zelf, maar tevens moet het van beslis sende invloed worden geacht op de êmi gratiebetrekkingen met Brazilië Indien op de thans ingeslagen wc wordt voortgegaan, mag verwacht wor den dat de bedrijven en diensten van de kolonie met uitzondering van de vee houderij zich binnenkort zelf kunnen bedruipen. Van de boerderijen, die reeds twee jaar in bedrijf zijn, zijn reeds vele ren dabel en ontwikkelen de overige zich in gunstige zin. Eind November j.l. konden reeds winsten geconstateerd worden bij de zuivelfabriek, winkel en bakkerij, vóór dien waren deze bedrijveh verliesgevend De financiering van het krediet zal op dezelfde wijze geschieden als waarop het krediet van 2.500.000 is verleend: het Rijk zal in dezen, slechts garanties ver strekken tot 9/10 gedeelte van het ge leende bedrag, doch zelf geen gelden uit lenen. noot, nl. betreffende het Missiegenoot schap tot Voortplanting van het Geloof, waaromtrent hij een stijging van het aantal leden had kunnen melden. Maar van alle katholieke Nederlanders van boven de 13 jaar is slechts 30% lid en dit is zoals vanzelf spreekt niet alleen veel te weinig, doch het betekent tevens een finantiële opbrengst, die ver beneden de mogelijkheden blijft! En dat de Nederlandse katholieken royaal kun nen zijn, bleek (naast andere, meer re cente bewijzen) vooral uit dé H. Jaar actie, die niet minder dan 830.373,— heeft opgebracht. Het Sint Petrus' Liefdewerk, dat tot doel heeft de vorming van een inlandse clerus te bekostigen, vormt voor mgr van Hussen een aanleiding te meer om met enige spijt de resultaten in andere landen te bezien.In Nederland werd in het afgelopen jaar nl- 34.000 gulden minder opgebracht dan verleden jaar en de Prelaat is naar het vaderland terug- ëegaan met het voornemen om er een speciale actiè te gaan organiseren. Ons land heeft in het verleden zo veel gedaan, juist voor de vorming van In heemse priesters, dat het „een zeer goede naam te verliezen heeft!" het ^olgerS?van financiën deelt Memorie van ^edie' in aansluiting op de wetsontwerp to? b«tref.fen4e bet van eniee tahéu tedhnisohe herziening van emge tabellen voor de omzetbelaS' afnemers van de bestellingen hebben'gestaakt^in^a^wac™ ting van die voorstell Dit gwolg goederen ernstige bezwaren met zich mecte. Teneinde het bedrijfsiev enigszins tegemoet te deze lng»n^r^a°V"e verlaging i^'beia^ii^^tt'dtde^'vcr^cend' verscllil Hierdoor zal worden voorkomen, ener- ziilds dat de handelaren in afwachting van de belastingverlaging zullen afzien hit op peil houden van hun ge. bruikelijke voorraden anderzijds dat de handelaren op de greeds aanwe zige voorraden, vo r aanha£ Inwerkingtreding verkocht e™- voorstellen nog met zijn verkocht, ern stige verliezen lijden. In het, Provinclalaat der Paters van de H. Geest te Rhenen werd hc ontvangen, dat mgr J. de Lange - P- door Z. H. de Paus benoemd is t®* j.*" laat van Teffé in Brazilië en to 1 u lair Bisschop van Photice. De Paters van de H. Geest zÜn 1897 werkzaam in de binnenlanden Brazilië In 1946 werd hier langs ae Amazor.e-i'ivier een gebied speciaal toe vertrouwd aan de Nederlandse ™rjV,.J cie der Congregatie. In 1950 wérd uit gebied verheven tot Prelatuur nulhus, een historisch gegroeide kerkelijke or ganisatievorm. die het midden houdt tus sen een Bisdom en een Apostolisch Vi cariaat, volgens canon 319 van het Ker kelijk Wetboek. Men telt slechts een der tigtal dergelijke Prelaturen over de ge hele wereld, waarvan de meeste in Bra zilië. Z. H. Exc. mgr Jouke de Lange werd geboren te Sint Nicolaasga 9 Maart 1906 én. priester gewijd te Gemert 25 Juli 1933. Nadat hij als missionaris in Angola (W. Afrika) werkzaam WaS geweest, werd hij in 1946 benoemd voor Teffé in Brazilië. ^Monseigneur De Lange is de derde Nederlandse bisschop in de Congrega tie van de H. Geest. Vermoedelijk zal hij de bisschopswijding ontvangen in zijn eigen territorium of in de aarts bisschoppelijke residentie Manaos. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft Donderdag te Utrecht de Beurs voor Landbouw, Zuivel, Visserij en Techniek officieel geopend. Voordat de minister zijn rondgang over de Zuivelbeurs aanving, werd hem door twee meisjes in provinciale klederdrachten een schaaltje met lammetjesboteraangeboden. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft voor Amerikaanse burgers een reisverbod naar alle landen onder communistisch bestuur uitgevaar digd. Met het °°S op zekere risico's zal op het paspoort voortaan vermeld staan, dat het niet geldig is voor Albanië, Bulgarij. China, Tsjechoslowakije, Hon garije, Polen, Roemenië en de Sovjet- Unie, zonder speciale, vergunning van het ministerie V3n buitenlandse zaken. Het ministerie zegt, dat een en ander voortvloeit uit „een reeds lang gevolgde politiek". Eën van de redenen is gelegen in de zaak-Oatis. Zoals men zich herin nert, werd de Amerikaanse journalist Oatis ongeveer een jaar geleden door de TsjCchoslowaakse communistische rege ring gearresteerd. De Amerikaanse am bassadeur in Praag, Ellis Briggs, heeft gisteren een onderhoud van een half uur met hem gehad. Dit was de eerste maal, dat Amerikaanse functionarissen in con tact met Oatis hebben kunnen treden sinds zijn gevangenzetting. Naar de am bassadeur mededeelde, was de gezond heidstoestand van Oatis goed. Als presbyter-assistens fungeerde de ken R. Nieveen van Dijkum uit Goes, terwijl troondialiens wafen pastoor N. Vink en pastoor Kooy uit Egmont. Op het priesterkoor hadden ook plaats ge nomen Z.H. Exc. mgr J. Vos. de, even eens pasbenoemde, Apost. Vicaris van Kuching, die de volgende maand in Am sterdam gewijd wordt en mgr Th. Beckers uit Voorschoten. Verder woon den de plechtigheid bij B. en W. van Leiden, vele confraters van de wijdeling, vertegenwoordigers van verschillende missie-orden en congregaties en tal van pastoors uit stad en omgeving. Het koor zong de MiSsa Cantate Domino van Reffce. Na het Epistel werden de ceremoniën van de wijding verricht, die begonnen met het zingen van de Litanie van Alle Heiligen, waarna dé drie bisschoppen de wijdeling de handen oplegden. Na de zal ving ontving hij de tekenen van zijn waardigheid en macht: staf, ring en evan gelieboek. Het slot der plechtigheid was ook nu weer het hoogtepunt, toen namelijk mgr Buis in volle glorie van zijn hoge priesterschap onder de jubel van het Te Deum de kerk inging om de gelovi gen zijn eerste bisschoppelijke zegen te geven. Nadat de bisschoppen uitgeleide wa ren gedaan en terwijl de gelovigen de kerk verlieten speelde de organist, A. Martijn de Marche Pontificale van J. Lemmens. Vele katholieken tot ver In de om geving getuigden door het uitsteken van de Nederlandse en pauselijke vlag van hun meeleven met dit voor Leiden zo unieke gebeuren en in de drukke Haarlemmerstraat was dit een feestelijk gezicht. (Advertentie) Natuurlijk, HERBESAN-thee is smakelijk.'.en gezond, want HERBESAN reinigt de inwendige organen, verdrijft loomheid en voorkomt verstoppingen. Boven dien regelt HERBESAN Uw spijs vertering. HERBESAN-thee, de natuurlijke en smakelijke levensdrank! Drink daarom dagelijks HERBESAN.... om opgeruimd te BLIJVEN! Verkrijgt), hij Uw apoth. of drogist. Advertentie Een lachende mond met gezonde, parel witte tanden maakt op iedereen een prettige indruk, maar het is nog prettiger te weten, dat U zelf zo'n gaaf en gezond gebit bezit, dank zij de goede verzorging, die U het geeft door dage lijks flink te borstelen. Dit is van groot belang, omdat ons voedsel die kwalitei ten mist, waardoor bijvoorbeeld juist de natuurvolken tot op hoge leeftijd zulk een blinkend wit en gaaf gebit behouden. Daartegenover staat echter, dat in beschaafde landen de tandverzor- ging een hoog peil heeft bereikt; een verzorging, die begint met de juiste tand pasta. Het meest opvallende middel op dit gebied is de Castella Tandpasta, want reeds na één keer borstelen worden hierdoor de tanden witter dan ooit. Het email glanst U tegen, het tandvlees toont een gezonde rose kleur. Castella Tandpasta is ontegenzeglijk de beste waarborg voor het behoud van een gezond gebit. Boven dien verhogen parelwitte tanden de charme van Uw glimlach en dat is ook veel waard! Een felle brand heeft gisteren in Wagenborgen (Gr.) binnen enkele uren ttJds een hotel met gehele inboedel In de as gelegd. Omstreeks zes uur werd de hoteleige naar, de heer G. Akkerman, wakker door een brandlucht. Hij spoedde zich naar beneden en zag in de feestzalen achter het toneel een laaiende vuurzee. On middellijk sloeg hij alarm. Doordat de deuren geopend werden, Stond in een ommezien ook de gehele benedenverdieping in lichterlaaie. De hotelgasten moesten zich langs lad ders en via nooduitgangen naar buiten begeven. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat van het redden van inboedel of bezittingen van hotelgasten geen sprake meer was. Men moest zich in allerijl in veiligheid stellen. De plaatselijke brandweer werd ge assisteerd door de korpsen van Termunte en Nieuw Wolda. De brandweerlieden konden evenwel niets uitrichten tegen deze vuurzee. Zij slaagden er wel in een belendende garage te behouden. Een grote schuur waarin landbouwmaterialen lagen opgeslagen, werd echter een prooi der vlammen. Bovendien ging alle mate riaal, toebehorende aan de muziekvereni ging en de gymnastiekvereniging ter plaatse verloren. Daags tevoren had men in de beneden zaal van hotel Akkerman het Koninginne- feest gevierd, dat omstreeks half drie was afgelopen. Vermoed wordt, dat men ach ter het toneel gerookt heeft, waardoor in de nacht deze brand is ontstaan. De schade wordt op ruim honderdduizend gulden geschat. Als resultaat van een door het gemeentebestuur van Schoonhoven uitgeschreven wedstrijd, hebben zestien woningzoekenden een be drag van ruim 52.000.aan spaar - certificaten geplaatst. Voor een ge meente van ruim 5000 ipwoners komt dit op ruim 10.per hoofd. De heer G. C. Verhoef bracht hier van ƒ9200.en mevrouw Wolf De Groot 8525.bijeen. Dit laat ste bedrag verdeeld over 76 deel nemers. Beiden komen hierdoor in aanmerking voor een der met dit geld te bouwen woningen. Een winkelier stelde voor een derde deelnemer, die 6450.bijeen bracht, de vloerbedekking voor een aan hem toe te wijzen huis, gratis ter beschikking. (Telefonisch van onze Brusselse oorrespondent). In verband met het bekende syndicale conflict hebben weer verschillende be langrijke veirgalderingen plaate fjehad, enerzijds van de federatie van werkge vers, anderzijds van de socialistische en katholieke vakbonden. Vervolgens wer den deze verschillende groepen samen door de minister-president en de minis ter van Arbeid ontvangen. De sociale barometer heeft hier de laatste dagen verschillende hoogten en laagten gekend. Nu eens was men hoopvol gestemd, dan weer kreeg een zeker pessimisme de bovenhand. Dit laatste zou op het ogenblik, dat wij dit telefoneren, weer enigszins naar een zeker optimisme heb ben geëvolueerd, zonder dat evenwel kan gezegd worden, dat alles in kannen en kruiken is. Alleen reeds het feit, dat de geïnteresseerde vakbonden van diver se strekking de staking officieel tegen 7 Mei hebben aangekondigd, bevestigt dit. De minister-president sprak de laat ste uren over een zich in gunstige zin aftekenende evolutie, terwijl de minis ter van Arbeid zelfs meende te mogen verklaren: „Dat alles in orde komt". Vandaag zullen de syndicale leiders andermaal collectief vergaderen en ook de werkgevers zullen Weer bijeenkomen. Het is niet uitgesloten dat daarna in de loop van de dag de algemene partitaire raad de standpunten van de partijen zal onderzoeken, om te trachten een regeling te vinden. 9? «The lady with a lamp" was de eretitel, die Florence Nightingale zich Verwierf bij haar moedig en opofferend werk in de hospitalen der Engelse soldaten op de Krim tijdens de oorlog tussen Rusland en Turkije, waaraan Engeland deelnam aan Turkse zijde. Naar een scenario van Warren Chetham Strode heeft de Engelse regis seur Herbert Wilcox, die reeds eerder het leven van een andere grote vrouw (Odette Churchill) in beeld bracht, een film gemaakt, die onder de titel „Het Leven van Florence Nightingale" hier te lande zal worden vertoond. cu 4 scenario van Warren Chetham btrode, gemaakt naar het toneelstuk van Reginald Berkley, geeft slechts een opper vlakkige schets van het bewogen leven dezer heldhaftige en vooruitstrevende figuur. Men ziet, hóe Florence stamt uit een vooraanstaande familie en hoe Zij ver keert in de kringen der „Whig"-aristo- craten, waar Lord Palmerston èn Sir Sid- ney Herbert haar vrienden zijn. Zij voelt zich sterk aangetrokken tot de verpleging van zieken, een bezigheid, welke in die dagen als beroep slechts door dronkaards en vrouwen van minder allooi werd be oefend. Zij maakt een studiereis langs de ziekenhuizen van vele grote steden Europa, en teruggekeerd in Engélai Europa, en teruggekeerd in Engeland, Wordt zij benoemd tot directrice van een vrouwen-ziekenhuis, waar ze onmiddel lijk haar hervormingswerk energiek inzet. Maar dan breekt de Krim-oorlog uit en met de hulp van Sir Sidney Herbert krijgt zij gedaan, dat een vrouwelijk hulpcorps onder haar leiding naar Scutari woidt gezonden. Wat ze daar aantreft als kazerne-hospi taal, spot mét al onze begrippen van zie kenzorg. Het is niet meer dan een enorme varkensstal, waar de gewonden op wat Stro worden neergelegd orh bij duizenden van ellende en gebrek aan verzorging te kreperen. Het militaire bestuur doet niet veel meer dan wat administratief geharrewar levendig houden en verbiedt haar zelfs om met haar Staf van gediplomeerde Ver pleegsters, ook maar een hand dit te steken naar de verminkten en zieken. Zij mogen de vloeren schrobben en corvee diensten verrichten. Maar het onversaag de clubje vrouwen zet door. Met grote zelfbeheersing voert Florence een felle strijd, die zij tenslotte wint, waarna de ene verbetering na de andere wordt in gevoerd en de ongelukkigen eerst goed ten volle van de kennis en opofferende toewijding van haar dappere helpsters profiteren. Toen de vrede kwam. keerde ze naar haar vaderland terug, stil en onopgemerkt teneinde de huldigingen, die men haar had toebedacht, te Ontwijken. Haaf vér dere leven wijdde ze aan de zórg voor zieken en lichamelijk misdeelden, waar voor zij in 1907 als eerste Vtouw de Orde van verdienste verwierf. Herbert Wilcox vertelt dit bewogen levensverhaal op uiterst conventionele wijze. Hij legt daarbij de nadruk op de strijd tegen het vooroordeel en op de bureaucratie van de conservatieve tegen standers der pionierster, bijna méér dan op haar titanenarbeid en de geest, die haar bezielde en inspireerde. Anne Neagle speelt de rel van Miss Nightingale. Michael Wilding, die van Sidney Herbert, de minister van oorlog. De verfilming van regisseur Wilcox ver wijlt overwegend in de sfeer van het toneel. Tot werkelijk filmleven komt het overigens interessante drama helaas niet. Van deze film wordt vandaag in het Mètropole-Tuschinski theater in Den Haag een gala-première gegeven onder auspi ciën van de ambassadeur van Canada en mevrouw Dupuy. De baten van deze bij zondere voorstelling komen ten goede aan het Irene-fonds, een Stichting, welke zich ten doel stelt als intermédiair op te treden tussen artisten enerzijds en sanatoria en inrichtingen voor zieken anderzijds. Ph. HET KATHOLIEK Sociaal Instituut van Montreal is op het ogenblik bezig met een onderzoek naar de priester- en kloosterroepingen in de Canadees-Franse gezinnen. Het onderzoek strekt zich uit over alle Franse centra van Canada en de Verenigde Staten. In het kaartsys teem zijn reeds de namen opgenomen van 1471 gezinnen, die vier of meer roe pingen onder de kinderen hebben. De gemiddelde grootte van deze gezinnen bedraagt ruim 12 kinderen. Dit gemid delde bedraagt ruim 14 kinderen ift #5 gezinnen die alle minstens 7 priester- of kloosterroepingen per gezin hébben. Er is een aparte lijst van 147 gezinnen, die minstens drie priesterroepingen in het gezin hebben. Er zijn gezinnen, die trots kunnen gaan op 11 priester- en. kloosterroepingen. Het grootste aantal priesterzonen uit één gezin is zeven- Van reeds genoemde lijst van 147 ge zinnen komen er 121 van het platteland, waarvan 70 boerengezinnen. Van de 93 gezinnen met 7 of meer roepingen komen er 14 uit de steden. 19 uit de dorpen én. 02 van het platteland. DE LEIDER der noti-conformistische Kerken in de U.S.A., op de eerste plaats de Baptisten, die Congregationalisten, alsmede de Joodse gemeente, plaatsen zich in een gemeenschappelijke verklaring achter de voorstanders van de geboorte beperking, en wel uit louter materialis tische motieven. Letterlijk heet het in genoemde verklaring: „Wij stemmen vol komen in met de hoge zedelijke begin selen van de geboortebeperking, aange zien het kleine gezin noodzakelijk is voor het behoud van de welstand in elke ge meenschap op de wereld". Deze verklaring is een gevolg van de felle agitatie der „Dissenters" tegen een katholiek ziekenhuis van New York. waaromtrent ons blad reeds berichtte. Het bestuur van dit ziekenhuis heeft met goedkeuring van de aartsbisschop, kardi naal Spellman, een zevental niet-katho- lieke artsen, die aan het ziekenhuis waren verbonden, voor de kêuze geplaatst óf een einde maken aan hun lidmaatschap van de „Liga voos- geboorteregeling", ófwel hun ambt neer te leggen. Dit wekte de verontwaardiging van niet-katholieke kringen, tot wier spreekbuis zich daarop deze kerkelijke leiders hebben gemaakt. Volgens hen is het optreden van het ■katholieke ziekenhuisbestuur „on-Ameri. kaans en in lijnrechte tegenspraak met de hoge idealen ,ter verdediging waar van de U.S.A. op Korea strijden". Wat kunnen sommigen toch maar raak kletsen. „HET SPREEKT vanzelf, dat al de genen, die mensen onder zich hebben en de macht bezitten om hen te bevelen, ook dê zedelijke plicht hebben voor hen te zorgen en alles te doen wat in hun macht ligt om hen een menswaardig be staan te verzekeren", aldus verklaarde de H. Vader tegenover 1.000 ambtenaren van Italiaanse ministeries. Het verdienen van een rechtvaardig loon in het bijzonder is noodzakelijk, om de hoofden van gezinnen te waarborgen, dat zij hun kinderen een passende op voeding kunnen geven. Daarom wees de Paus de toehoorders op Christus zelf. die tijdens Zijn leven ook aan de mate riële noden van de mens grote aandacht •heeft besteed. Tenslotte dead de H. Vader een beroep op allen om te zorgen, dat hun geloof niet in de duisternis van de catacomben Zou verborgen blijven. Integendeel Hij riep hen op om hun geloof in de open baarheid, te laten schijnen, opdat de ge hele wereld daaraan een voorbeeld zou kunnen nemen. VOLGENS de laatste statistieken, die door de katholieke aalmoezeniers van het Franse leger in Indo-China werden uit gegeven, zijn reeds acht Franse legeraal moezeniers in Indo-China gesneuveld. Priesters sterven Op alle fronten. Ook het oorlogsfront. Anna Neagle als Florence Nightingale in de film, die de Engelse regisspiir Herbert Wilctix onder de titel „The lady with a lairp"' be! van deze grote vrouw maakte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3