Er hangt weer een proefballon Geallieerden kijken naar Amerikaanse stunt jAHATOgeü Ridder Militaire Willemsorde Strijd om het vlootcommando in de Middellandse Zee PARIJSE BOULEVARDS VROEGER EN NU Thans per tablet CONGRES van „ST. LIDUINA" Br Maria Montessori Noordwijk overleden De camera op 't buitenland Persberichten f J J WOENSDAG 7 MEI 1952 PAGINA S Asjeblieft geen voorbarigheid Wausmm Moeder, ze gaan er van gedijen.— Tobben de kinderen mer eten - Groeien ze trasgen sien ie er pips en vermoeid uit? Geef ae onmiddellijk Sanatogeo, bet heilzame phosphpr-eiwit-voedseL Zuivere kracht rn de lichtst verteerbare vorm bloedvormend - eetlustopwek- kend. Gezonde^, Opgewekter wof» den ze met Geen personentreinen meer in Z.-Vlaanderen Jongen door trein gegre pen en gedood Natuurlijk bronwater In hoge mate 9pijsveiteiend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Aiesn verkrijgbaar DE BRITTEN WENSEN EEN BRIT PARIJS: Verdwenen romantiek Aanrander schoot op een meisje Onguur individu in de Groesbeekse bossen Aanval op Truman's hulpprogram BELANGRIJK; verrukkelijke ASTRA cold cream toilet zeep nu binnen: ieders bereik! U geniet als het romige schuim CJw huid koestert in zijn verrassende rijkdom. U merkt ook de gunstige invloed op de toe stand der huid. Want Astraalléén Astra bevat het wondere Dermaline Deze geperfectionneerde vinding houdt Uw huid mooi, zacht en soepel. Alleen een soepele huid blijft een jeugdige huid! schenkt schuimend schoonheid! GROTERE ACTIVITEIT THANS MOGELIJK Baanbrekende katholieke paedagoge vond in ons land veel begrip Talrijke eerbeivijzen nr met commentaar Minister Rutten naar Griekenland Vrouw levend verbrand WITTE PATERS SCHONKEN GIFT AAN ANDERE MISSIE Treffende Maria-hulde Nog van deg tijd Aanpakken, jeugd Harry Prikker, +ar»fioür *y«l tfon r»m ail<ri'US "h*t dOOT heil h< HET is nog steeds niet duidelijk, wat er precies met de Amerikaanse sug gestie betreffende een conferentie van de vier hoge commissarissen te Ber lijn over vrije verkiezingen in geheel Duitsland aan de hand is. Volgens som mige berichten is de Franse onthulling van „het geheim" louter een canard; vol gens andere is zij een proefballon, om te weten te komen, hoe het Westen en ook de Sovjet-Unie op een eventueel voorstel zouden reageren; nog andere menen, dat Washington eenvoudig Parijs en Londen door een verrassende gedachte tot -de harde realiteit heeft willen terugroepen. Men kan nog vele andere veronderstellin gen maken, mede in verband met de zich steeds onheilspellender openbarende Duit se mentaliteit; maar daarmede komt men in het rijk der zuivere speculaties, een gevaarlijk terrein, te gevaarlijker in een tijd van bijna onvoorstelbare verwarring op internationaal politiek gebied. Wat er intussen van zij, de Amerikaan se suggestie schijnt haar werk te hebben gedaan; volgens de „Daily Tel." heeft Washington thans zijn voorstel ingetrok ken, ten minste in de vorm. waarin men, naar het schijnt, het wilde gieten. Het zou zijn plaats hebben gekregen in het ant woord van Amerika, Engeland en Frank rijk op de jongste Russische nota over een vredesverdrag met een herenigd Duitsland. In kringen van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken betreurt men, dat „het geheim" uitgelekt is, met het minst omdat het aldus uit zijn ver band was gerukt en daardoor bijna auto matisch ongunstige reacties in Parijs en Londen moest uitlokken. Diplomatieke waarnemers in Parijs zijn van oordeel, dat onmiddellijke viermo- gendheden-besprekingen zonder grondige voorbereiding voorbarig zouden zijn en slechts zouden lelden tot uitstel van de ondertekening van de overeenkomsten met Duitsland, terwijl men bovendien wel enigermate beducht is, dat het mislukken van een dergelijke viermogendhedencon- ffet Zenuwsterkende voedsel ferentie tot een verscherping van de in ternationale spanningen zou leiden. Toch schijnt men, voor zoverre de situatie op het ogenblik te overzien valt, de idee van een nieuw gesprek met het Kremlin niet geheel te laten varen. Er wordt nl. in dezelfde diplomatieke krin gen voorspeld, dat 't Westelijke antwoord aan Rusland, hetwelk over een tiental dagen wordt verwacht, zou voorstellen om, zo mogelijk en wenselijk met deel neming van de vier bezettende mogend heden, door een neutrale commissie de mogelijkheden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te doen onderzoeken Als deze commissie dan enig succes zou be halen, zou men verdergaande viermogend- hedenbesprekingen over het algemene Duitse vraagstuk in overweging kunnen geven. DE miniatuurconferentie van de Ame rikaanse suggestie ondergaat dus nogmaals een verkleining, wat, naar we menen, geheel in de Franse lijn ligt. Want in Frankrijk vreest men niets zo- zeer, als dat het op korte termijn tot een herenigd Duitsland met een eigen natio naal leger zou komen; men is er trou wens ook hang voor de integratie van de Duitse soldaten in een Europees leger en wil zelfs deze ontwikkeling omringd zien met een ondoordringbaar net van garan ties. Dat evenals het verdragennet van de tussenoorlogse periode uiteengescheurd zal worden als Duitsland toch uit de band zou springen. Want dit zou alleen gestraft kunnen worden met een oorlog tegen Duitsland; maar deze zou binnen de kortst mogelijke tijd de derde wereldoor log worden; men kan zich toch moeilijk voorstellen, dat het Kremlin zo'n pracht kans om geheel Azië en wellicht ook Afrika binnen zijn machtssfeer te betreK- ken ongebruikt zou laten voorbij gaan- De Fransen begrijpen deze sam volkomen, gelijk ook de Duitsers doen. De laatsten benutten de g om hun onvergelijkelijke ned® ondervin- tegendeel te doen verkeren yer_ den daarbij de voUe ^geten zijn. dat emgde Staten, die met hgle wgrel<J de Duitse slechts met de moest strijd verslagen kon worden. De eersten kunnen slechts een vertragtngs- tactiek volgen om aldus het door hen het meest gevreesde gevaar zo lang mogelijk uit te stellen. Wat weer het misnoegen en de ergernis van de Amerikanen opwekt, die boven alles spoed willen betrachten en zich om dit motief zelfs achter het aanvankelijk door hen misprezen Europese leger heb ben gesteld; onder voorwaarde, dat dit snel en effectief tot stand komt. Nu heb ben zij weer even gedreigd, met een voor stel, waarvan een Duits nationaal leger de achtergrond vormt. Niemand is werke lijk van mening, dat een gesprek met Rusland enig resultaat zal of kan afwer pen. Een nieuw Palais Rose, thans in Ber lijn, biedt practisch geen perspectieven; maar toch voelt men in Parijs enige be zorgdheid, dat Rusland op een onbewaakt ogenblik onverhoeds concessies zou doen bijv. ten koste van Polen, welke de immer sluimerende economische sympathieën van de Duitsers voor de Russische markt hoog zouden doen oplaaien. Duidelijk is, wat zich momenteel In de hoogste politieke sferen afspeelt, zeker niet. Maar boven al die onzekerheden staat toah wel vast, dat Washington de bewapening van Duitsland wil en zal doorzetten. In dat kader moet ook ne jongste „geheim" passen. Met ingang van 18 Mei a.s. zal de Nationale maatschappij der Belgische Spoorwegen het personenvervoer per spoor op het traject St. NiklaasHulst staken. Daarmede zal dit soort vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen tot het verleden behoren. Verleden jaar Mei werd, ondanks het feit, dat hiertegen door verscheidene Zeeuwsch-Vlaamse instanties fel was geprotesteerd, door de Ned. Spoorwegen het personenvervoer op de lijn Terneu- zenHulst stopgezet. Daardoor waren ook de Belgische spoorwegen niet lan- -ger gebonden aan de verplichting het personenvervoer tot Hulst in stand te houden. Thans gaan zij dan ook tot de opheffing daarvan over. Voorzover be kend is, zal in het goederenvervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen geen wijziging ko men. De 16-jarige Th. W. uit Dinxperlo, «lie zich per bromfiets naar Varsseveld begaf, is door een trein uit Aalten gegrepen en gedood. Het ongeluk gebeurde, toen hij de onbewaakte overweg bij Varsseveld Wilde passeren. Bij K. B. is bepaald, dat in.de regis ters van de kanselarij der Neder landse orden zal worden ingeschreven als ridder der 4de klasse der nu1 taire Willemsorde wijlen de eervol gen eerste luitenant M. A. M. Bouman, van het wapen der infanterie van het voor- malig K.N.I.L., wegens het zich in de striid onderscheiden door uitstekende daden van moed, beleid en trouw tij- SPA De Amerikaanse marine-stafchef, admi raal Fechteler, keerde gisteravond per vliegtuig uit Londen terug naar Washing ton, zonder met de Britten tot overeen stemming te zijn geraakt over de benoe ming van een opperbevelhebber der N.A.T.O.-vlootstrijdkrachten in de Mid dellanöse Zee. „Wij hebben volkomen openhartig met elkaar gesproken Ik kan niet zeggen dat de Britse argumenten ster ker zijn dan de mflne". zei hjj vóór zijn vertrek. De admiraal was er overigens zeker van dat ondanks de huidige me ningsverschillen een wederzijn- hp^redi- gende oplossing zal worden gevonden Dit is de tweede maal, dater tussen Amerikanen en Britten ernstig verschil van mening ontstaat over de benoeming van een vlootcommandant. De eerste keer wist een vlammend protest van Churchill een zo goed als zekere benoeming van Fechteler tot opperbevelhebber der (Van onze correspondent) PARIJS, Dinsdag SINDS de tijd, dat de oude bol werken gesloopt werden, zijn er wandelgelegenheden voor in de plaats gekomen. In Parijs is de oude gordel ook door brede verkeersba- nen vervangen, maar zelfs als ze de naam boulevard hebben gekregen, denkt men aan iets anders, als men over de Parijse boulevards spreekt. De echte boulevards, namelijk die de romantiek geven, door de toeris ten nu eenmaal gezocht, liggen in de binnenstad, zoals die reeds was uitgegroeid in het midden der vorige eeuw. Men dankt ze aan baron de Haussmann, die honderd jaren ge leden als prefect al evenzeer met de handen in het haar zat, als de te genwoordige ambtsopvolger, die ook met het verkeer geen raad weet. Maar hij heeft het ten minste klaar gespeeld, een plan te doen aanne men, om dwars door de bestaande bebouwingen heen 22 hoofdverkeers wegen door de stad te trekken van een breedte, die men onzinnig vond, te meer, daar langs de rijwegen brede trottoirs werden vrijgelaten en paard in die tijd en voetganger door schaduwrijk boomte werden gescheiden. Zjjn mooie boulevards leverden iets op, waardoor Parijs enig werd in de wereld, namelijk het flaneren. Dat bestond niet in het gezellige winkelen, of de verpozingen om eens uit te blazen, maar in dat samen trekken van het veelzijdige Parijse leven, waardoor de stad ook haar geest liet aanvoelen. Voor die taak kwamen niet alle boulevards in aanmerking. Er waren er zelfs maar weinige. En die hadden dan ook de naam van de grote boulevards ge kregen en iedereen wist, waar die lagen, ook al bekommerde men zich weinig om de vele namen. Trouwens voor vreemdelingen zijn de namen een geducht vraagstuk. Niet alleen om hun lengte hebben de Parijse boulevards iets met de lintworm gemeen. Ze tellen vele geledingen en elk stukje heeft zijn eigen naam. Wie de Parjjse boulevards van bui ten wil kennen, heeft enige honder den namen te onthouden. Reeds sinds de vroege middel eeuwen heeft het centrum van Pa rijs, dat wil zeggen het hart van het verkeer, zich onophoudelijk ver plaatst. De rechter-Seine-oever bleef altijd baas en omstreeks de laatste ge- eeuwwisseling lag de hartader tus sen de Place de la République en de Madeleine, zo men wil, daar orob gend naar de Concorde. Op de bou levards daar tussen in viel heel het Parijse uiterlijke leven te observeren. Merkwaardig was het, hoe dat aan die boulevards een ge- zellig karakter gaf. Het scheen wel, dat het leven er als een en al genoeglijkheid voorbijgleed. Nage noeg huis aan huis droegen de trot toirs de stoeltjes en tafeltjes op in keurige figuren geveegd zaagsel. Zo ging men van terrassen spreken. Niet alleen voor de café's, maar ook werden ze uitgebreid tot voor de winkels toe. Een bebouwing, die voor een bou levard niet voorzien was, deed de boulevards lang een provinciaal ka rakter behouden, behalve natuurlijk daar, waar monumentale gebouwen lagen. Dat karakter is gaan verdwij nen door de grote winkelbouw en het optrekken van verdiepin- gen tot de zevende. Maar de grote verandering is vooral van na de oorloe 1914/1918- De initimiteit verdween echter geheel, toen de brede Boulevard Haussmann juist op 't ont moetingspunt van Boule vard des Italiens en Bou levard Montmartre aan de grootste verkeersweg van Parijs een tweesprong kreeg, die het verkeer over de grote boulevards in tweeën deelde. Maar tegelijkertijd veranderde voor de Pa- rijzenaars het beeld van hun stad. Tal van de bekende grote café's, juist die met een verleden, die ze historie gaf, verdwenen en de fla neurs met hen. Die laatste verplaat sten zich naar nieuwe centra en in het bijzonder naar de Champs Ely- sées. Gelijktijdig had een grote veran dering plaats in de gebruiken, die bjj het kwijnende geld te duur werden. Men kwam tot andere dagverdeling; het aperitif verloor het oude karak ter; aan de bedompte oais werd de voorkeur gegeven boven de terras sen; het avondleven ging zich tot toneel en bioscoop beperken en de soupers bleven alleen nog over in de dure nachtgelegenheden, zo met uit sluitend, dan toch grotendeels door de vreemdelingen bezocht. In de romantiek van het toerisme hebben de grote boulevards nog een opgeschroefde aantrekkelijkheid be houden. Maar voor de echte Parjjze- naars, die niet nieuwsgierig zjjn naar de verkeersdrukte alleen, hebben zij al datgene verloren wat hun vroe ger het Parijse leven gaf. N.A.T.O.-vloot in de Atlantische Uceaan te verhinderen. Later werd toch een Ame rikaan benoemd, nl. admiraal Mc Cor- mick. Fechteler, inmiddels Amerikaans marine-stafchef geworden, voert thans het hoofd en verwijt hun een volslagen wanbegrip t.a.v. de strategie in de Middellandse Zee. Churchill echter achtte destijds een Amerikaanse opperbevelhebber in de Middellandse Zee minder onlogisch, dan een in de Atlantische Oceaan. In Parijs verklaarde gisteravond een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, dat de kwestie van het opperbevel in de Middellandse Zee niet kan worden geregeld zonder Frankrijk. De besprekingen te Londen kunnen slechts van voorbereidende aard zijn en ongetwijfeld zal Frankrijk te zijner tijd worden geraadpleegd, zelf onderhandelingen met zijn Britse collega's over het Middellandse Zee-com mando, die sinds lang op een oplossing wacht. De Britte nbepleiten een afzonder lijk vlootcommando onder een Britse admiraal (zij noemen Mountbatten), dat rechtstreeks verantwoordelijk zou zijn aan het militaire toporgaan van de N-A.T.O., de standing groupe in Was hington. Hun argument is, dat functie van de Middellandse Zee bot primair is de verbindingsweg tus sen het Westen en het Midden-Oosten ie Beschermen. De Amerikanen zien de steun Xsl" „deze vloot voornamelijk als EuroDa'J „6 verdediging van Zuid-Oost- nlaatsen willen haar dan °°k NATO nnno ur het opperbevel van de Britse positie ter zee befre/t slfngert Te Amerikanen de heftigste venten naar dens de bezetting van Nederland, toen hij was ingedeeld bjj de staf van ge west 19 (Limburg) van de verzets organisatie Ordedienst. Met de hem als ambtenaar van de C.C.D. ter beschikking gebleven auto heeft hjj o.a. met voorbeeldige moed en beleid vele leden van geallieerde vliegtuigbemanningen en uit Duitsland ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen naar veiliger oord vervoerd, waarvoor hem posthuum door de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen loffelijke onderscheidingen werden verleend. Van eenzelfde moed en tot het hoog ste offer bereide trouw getuigen zijn laatste levensdagen, toen hij, verne mende, dat twee zijner gearresteerde ondergeschikten zouden worden gefu silleerd, indien hij zich met kwam mel den, rich onmiddellijk meldde en met drie anderen op de heide te Well op 2 Mei 1943 voor het vijandelijke vuurpe loton met de kreet „Leve het vader land, leve de Koningin", fier het leven liet, zijn lotgenoten tot het laatste ogenblik moed insprekend. Een tot dusver nog niet bekende man heeft Maandagmiddag in de .Staatsbos sen bij Groesbeek achter het sanato rium Dekkerswald twee meisjes lastig gevallen, de 20-jarige B. M. uit Nijme gen en haar logée de 19-jarige G. T. Toen de meisjes niet gediend bleken van zijn voorstellen heeft de man een revolver getrokken en op mej. B. M. geschoten, die in de linkerzijde en in de linkerarm werd getroffen. Het an dere meisje, dat haar vriendin wilde helpen, kreeg met de revolver een slag op het hoofd. Mej. M. Werd naar het Canisiuszie- kenhwis overgebracht en daar geope reerd. Gistermiddag was haar toestand redelijk, hoewel niet zonder levensge vaar. De rijkspolitie zoekt nog naar de dader. Toen enige tijd na de aanslag een meisje uit Heumen de plek passeerde trof zij daar de twee meisjes huilen de aan. Zij zag naar hulp uit en ont moette een man op een fiets, die haar echter verklaarde geen tijd te hebben en doorreed. Of dit de dader was, staat nog niet vast. De commissie voor buitenlandse za ken van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden 'heeft gisteren besloten Truman's plan voor hulp aan het bui tenland ,ten bedrage van 7,9 milliard dollar, met 1.010.900 000 dollar te ver- runderen, zo heeft de voorzitter van de commissie, Richards, meegedeeld. Alle bezuinigingen betreffen gelden, die ten behoeve van Europa zijn aangevraagd. De door Truman gevraagde 4-145 mil- Ucen voor militaire ,hulp aan Europa, werd verminderd tot 3.316 millioen en rle 1.819.200.000 dollar voor verschaffing van grondstoffen ter verhoging van de oorlogsproductie in Europa tot 1.637.300.000 dollar. De gevraagde bedragen voor het Mid den-Oosten, het Verre Oosten en Latijns Amerika zijn onveranderd goedgekeurd. „Mm ASTRA's Active Beauty Care, het ABC der moderne huidverzorging! Roomzacht, luxueus geparfumeerd schuim reinigt intens tot diep in de huid. Dank zij Dermaline, de nieuwe vinding, wordt Uw huid gesterkt en gevoed. Weldadige ASTRA cold cream toilet zeep masseert en verkwikt, waardoor de huid haar jeugdige soepelheid behoudt. Het hoofdbestuur van de Ned. R. K. Bond van lichamelijk gebrekkigen „St Li. duina" had aan het jongste congres te Eindhoven een studiedag gekoppeld waarop inleider was het hoofdbestuurs lid de heer J. Luijten. Deze behandelde het onderwerp „Invalidenzorg in Neder land", die zijn rede in twee delen splitste nl. begrippen minder-invaliden en licha melijk gebrekkigen en de geschiedenis van de zorg voor lichamelijk gebrekkigen. Dr Nijsten van de Rijksverzekeringsbank sprak over de Invaliditeitswet in Neder land. Na beide inleidingen werd druk van ge dachten gewisseld. Ter opening van het congres kwamen de deelnemers voor het bijwonen van een H. Mis in de kapel van het Kath. Gezel- lenhuis bijeen. Wegens verhiridering van de bondsvoor zitter leidde de bondsadviseur de vergade ring. Deze mocht constateren, dat er Veel goeds leeft in de bond tot welzijn van de katholieke invaliden. De 2e secretaris de heer J. C. A. van Koppen gaf hierna verslag van het lus trumcongres te Roermond, waarna hem dank gebracht werd voor het vele werk in het belang van de vereniging. Medegedeeld werd, dat door de vereni ging een persoon zal worden aangewezen als propagandist en controleur. De secre taresse kreeg vervolgens gelegenheid om het jaarverslag uit te brengen, hetwelk sprak van grote activiteit van de bond. Te Noordwijk is fst®r middag dr Maria Montessori, tengevolge van een hers bloeding plotseling overle den Mevrouw Montessori, die de lecftjjd van 81 jaar be reikte, verbleef al sinds enige tijd bij vrienden te Noord- wijk aan Zee. Met haar vcr-j scheiden verliest de wereld een baanbrekende Katholie ke paedagoge, die een grote Invloed heeft uitgeoefend op de methode van onderricht, vooral bij het lager onder onderwijs. Het was op het eerste pae- dagogische congres te Turijn, dat Maria Montessori de aandacht van de wereld op zich vestigde, toen zij de bij kans revolutionnaire stelling poneerde, dat de zorg, die aan de achterlijke kinderen moet worden besteed, veeleer op paedagogisch dan op me. disch gebied lag. Haar stel ling wekte grote belangstel ling en spoedig daarna werd zij benoemd tot directrice van het pas opgerichte orthophrenisch instituut, waar leerkrach ten werden opgeleid voor het bijzonder onderwijs. De resultaten waren zo verrassend, dat zij dr Montessori versterkten in haar overutging, dat het gehele onderwijs op een onvolkomen grondslag was ingericht. Van toen af aan ging zij zich meer In het bijzonder toeleggen op het onderwijs *an normale kinderen. "DÏTéerste „Casa dei Bambini" werd op gericht in de armste wijk van Rome. De kleuters kwamen samen in een leslokaal, dat gelegen was in een huizencomplex van een woningbouwvereniging. In 1913 gaf zij te Rome de eerste internationale opleidingscursus. In Nederland kreeg zij bekendheid door haar lezing, die zijn in 1914 hield t>j 's-Gravenhage. Als propagandist» van de absoluut in dividuele vorming werd ze volgens haar eigen verklaring in Nederland beter be grepen, dan waar ook te wereld. Zij bezocht ons land met voorliefde, al uitte men ook hier wel eens critiek op haar zienswijze inzake de opvoeding van kinderen, wat niet zo verwonderlijk is, aangezien zij met vele oude tradities wilde afrekenen. Zo waren er critici, die het niet met haar eens waren, dat poëtische kinderverhaaltjes voor de vorming niet zo geschikt waren en men betwijfelde de juistheid van haar be wering, dat de hele „Sinterklaaslegen de" paedagogisch bezien eigenlijk „uit den boze" was. Naast deze „huiselijke" bezwaren, ont moetten haar theorieën ook in weten schappelijke kringen wel eens enig ver zet, maar veelal waardeerde men toch haar specifieke visie op de opvoeding van het kind. Zij werd op vele wijzen geëerd, o.a met een ere-doctoraat en ere-lidmaat- schappen van wetenschappelijke acade miën. De Amsterdamse universiteit bood haar nog kortgeleden in 1950 het ere-doctoraat aan. Op 31 Augustus 1870 werd dr Montes sori te Chiaravalle bij Rome geboren. In 1896 promoveerde zij te Rome, als eerste vrouw in Italië, tot doctor in de medicij nen en chirurgie. Hierna werd zij be noemd tot assistente aan de psychiatrische kliniek der universiteit, spoedig daarop tot professor in de anthropologic en hy giëne aan de vrouwelijke hogeschool. Van 19041908 doceerde zij paedagogische anthropologie aan de universiteit van Rome. Dr Montessori's standaardwerken wer den in meer dan 14 talen vertaald, zelfs in 't Japans en Chinees. Zij zelf gaf later haar medische praktijk en beide profes soraten op, om zich geheel aan het opvoe dingswerk te kunnen wijden. Een vijftiental jaren geleden vestigde zij zich in ons land, waar haar methode een zo ruime toepassing had gevonden. Donderdag a.s. zal in de parochiekerk Maria ter Zee te Noordwijk aan Zee om elf uur de Plechtige Uitvaartdienst wor den gehouden. Het stoffelijk overschot wordt daarna begraven op het R.K. kerk hof aldaar Enkele nieuwe afdelingen werden opge richt en het ledental nam toe. De nieuwe- statuten werden na enkele opmerkingen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd dr Nijs ten bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Ook mej. J. M. Thiel werd herkozen. Hierna zijn tot bestuursleden gekozen mej. J. Haaitnans (Sittard) en de heer O. de Ridder (Eindhoven). Het bestuur is thans als volgt samengesteld. Bondsadvi- seur-redacteur rector A. G. F. Buxksen, voorzitter dr Nijsten, penningmeester J. J. Rodoe, secretaresse mej. J. M. Thiel, 2e secretaris de heer J. C.A. van Koppen, de heer J. Luijten. mej. J. Haarmans en de heer O. de Ridder. Maatregelen zullen genomen worden om te trachten het BondsVlad te behouden. De bedevaart naar Schiedam zal dit jaar op 13 Juli gehouden worden. Getracht zal worden om de KRO-Zon- nebloem in te schakelen bij de actie van de bond. Nadat nog enkele andere kwesties be sproken waren, werd het congres geslo ten. In het -slotwoord werd er op gewezen, dat de bond door de nieuwe statuten gro ter en sterker Ikn worden en met nog meer succes werkzaam zijn. Y (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal minister Rut ten van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen Zaterdag op uitnodiging van de Griekse regering naar Athene vertrekken voor een bezoek van een week aan Griekenland. De uitnodiging werd ge daan naar aanleiding van het feit, dat Nederland het eerste land is waar oud- Grieks gedoceerd wordt, terwijl tevens ons land de meeste scholen heeft waar Grieks onderwezen wordt Minister Rutten zal o.a. aan de universi teit in Athene een college geven. Bij een korte, doch felle brand, die gistermiddag woedde op de eerste ver dieping van een woning in de \Yi) .ten- baclistraat te Amsterdam, liep de 65- jarige bewoonster, mevr. W. v. D„ zeer érnstige brandwonden op. Nadat men haar met veel moeite uii het brandtende huis had weten te redden, werd zij naar het O.L. Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar zij later in de middag overleed. Een omgevallen oliestelletje veroor zaakte de brand, die zich later uitbreidde ut de zijkamer van de bovenbewoners. De voorkamers op de eerste verdieping brandden geheel uit. De heer G., die juist van zijn werk thuiskwam, bemerkte tot zjjn grote schrik, dat zijn woning in brand stond. De vrouw lag te rusten, toen het vuur uitbrak en had van de brand niets bemerkt. Het tramverkeer onder vond enige stagnatie. Binnen een kwartier was de brandweer, die de vlammen met drie stralen bestreed, het vuur meester. De Witte Paters, die zoals men weet, via de KRO f 60.000 ontvingen voor de opbouw van hun verwoeste missie in Tanganyika (Afrika), hebben een deel van dit bedrag afgestaan voor de ver woeste missie in de Stille Zuidzee. Drie maal werd deze missie door een natuur ramp getroffen - in December 1951 de Nieuwe Hebriden, in Januari 1952 de Salomons eilanden en eveneens in deze maand de Fidji-eilanden - welke ram pen een totaal schade van f 160-000 toe brachten. De Paters van dit missiegebied zijn bezig een actie onder de Nederlandse Katholieken in te stellen om een bedrag voor de wederopbouw van deze zwaar getroffen missie te verzamelen. KORTRIJK viert de 650e verjaring van de Gulden Sporen Slag. Op die dag zal ook de kroning van O. L. Vrouw van Groeninghe geschieden. Zij zal plaats vinden op het Groeningheveld op Zondag 6 Juli 1952, de eerste dag van de Gulden Sporen feesten, 's Morgens te 7 uur zal op die „Groeninghe-kouter" een grote gezamenlijke mannen-commu nie doorgaan: als aandenken aan het vroom gebaar van onze krijgers van 1302, die 's morgens vóór de slag aldaar te communie gingen op die Groeninghe-kouter. Men verwacht daar minstens 10.000 mannen. Te tien uur, na een Pontificale Hoog mis, zal het beeldje worden gekroond. Congreganisten van het gehele Vlaamse land en ook de mannen van de H. Hart- bonden, die 's morgens aan de Com munie deelnemen, zullen de plechtig heden bijwonen. De kroning zal geschie den door Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, indien zijn gezondheidstoestand dit toelaat. Die krijgers van 1302 wisten wel, wat ze deden. Mogen de mannen van van daag eenzelfde bezieling ondergaan ter ere van O. L. Vrouw. DE KRONING wordt op last van Pius XII gedaan. Deze heeft in Zijn kro ningsbreve deze merkwaardige woorden gebruikt: „Het beeldje van de Zalige Maagd Maria, Troosteres der bedrukten, klein van afmetingen, maar groot om de bijzondere verering onder de Christen gelovigen en de overvloed van hemelse gunsten, strekt tot uitzonderlijke roem en sieraad van de Kerk van de Heilige Aartsengel Michaël te Kortrijk. Nu on geveer 650 jaar geleden werd op voor spraak van deze Lieve Vrouw, naar verhaald wordt, een roemruchte over winning behaald, die de stad Kortrijk, zoals we hebben vernomen, binnenkort plechtig gaat herdenken". Dat O. L. Vrouw van Groeninghe in deze zegepraal de hand heeft gehad, getuigen niet alleen éénparig de tijd genoten, maar ook nog moderne des kundigen. Het laatste werk door een Kapitein van het Belgische Leger, Dr J. V. Verbruggen, spreekt van een „bijna onmogelijke gebeurtenis". Op heden moeten nog vele overwin ningen worden behaald. Neemt ook nu nog Maria als Schutse. IN HET kader van de pogingen, die aangewend worden tot het vormen van een „Verenigd Europa", heeft de arbeidende jeugd een eigen taak te verwezenlijken. Daartoe organiseren de K.A.J, en V.K.A.J. van de West-Euro- pese landen op Zondag 11 Mei een Euro pa-Conferentie te Kleef en Essen. Over de volgende punten zal men rich be raden: Het probleem van de 'arbeidende jeu in Europa, zoals dit zich stelt in 18" Hieruit dient een plan van actie vorming te worden ontworpen met h; oog op de voorbereiding van de R' beidende jeugd om hun verantwoorde lijkheid te dragen tegenover het Europa van morgen. Activering van de Internationale K.A.J. in Europa, om een band van onderling begrijpen en wederzijds dienst betoon te ontwikkelen. De vertegenwoordigende actie 'op het Europees en het internationaal plan, om de arbeidersjeugd en haar belan gen te vertegenwoordigen. Bezinning en dan aan de opbouw. Met opgestroopte mouwen en een hart, boordevol geestdrift.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3