Export voor belangrijkste motor onze volkswelvaart Afvallige Tondi is naar Moskou Hoe stemt Nederland? COMMUNIEFEEST OP DE STILLE OCEAAN Verenigde Naties doen geen verdere concessies Kritieke fase in Pan Moen Djon Pijn-gevoelens over onrecht Overgangsregeling voor de W erklöo sheidswet Fraude in Leeuwarder gevangenis Minder Kamerleden maar meer export van goederen v_. Tijdstip voor algemene belasting verlaging nog niet gekomen V Lesvliegtuig verongelukt SYMPATHIE VOOR KAPELAAN KOSTTE EEN PAK SLAAG Donderdag 3 Mei 1952 QAGBLAD VOOR SCHIEDAMlEN^OMSTREKEN „Hij bezat geen diepte en cultuur", zegt Osservatore Koniaiio Voor zes emigrantjes van de .d airsea" Verantwoordelijkheid ligt nu hij de communistische leiders België verlost van stakingsdreiging Onderscheid tussen werklozen van vóór en na 1 Juli a.St schrijnend Negen verdachten horen straffen tegen zich eisen Tegen liet stemmen op communisten WEERBERICHT Vereveningsheffing wordt herzien Vereveningsheffing Qualilatieve versterking onzer gezantschappen Hatidel met China 34 laftste Peilinri"Stemraen namen t06' De laatste Pedmg evert 13 pet op. BENIJDENSWAARDIG OPTIMISME Ruimtegebrek bij de zielzorg Twee militairen gedood ECHTPAAR VERLOOR ZIJN ENIGE KIND Ambtenaar liet kampeer wagen bouwen Bisschoppen waarschuwen ZONDER ONDERDAK EN ZONDER INKOMSTEN Repatrianten arriveerden uit Indonesië Boeren ivilden hun priester niet laten vertrekken Weerverwachtlng van De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden met slechts in het Zuiden van het land een kans op een bui. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Matige en af en toe krachtige Oostelijke wind. Vrüdag 9 Mei: Zon op 4.58 uur, onder 20.16 uur; Maan op 19.11 uur, onder 3.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHECOURART BALANS van een VELDTOCHT 's-GRAVENHAGE, 7 Mei 1952. Minister Van den Brink en minister Lieftinck hebben vandaag ge antwoord op de opmerkingen, die gisteravond in de Tweede Kamer zijn gemaakt bij de behandeling van de exportnota. De export; aldus prof. Van den Brink, is uitgegroeid tot de belang rijkste motor in liet proces der welvaartsverzorging van ons volk. Thans is de gevoeligheid van bet bedrijfsleven voor dit feit groter dan voorheen en bet is daarom goed, dat de nota nu en niet eerder is ingediend. Op een vroeger tijdstip zou de stem van de regering zijn geweest als die des roependen in de woestijn. Nog eens releverend de grondgedachten van de nota merkte de bewindsman op, dat de exportpolitiek, op langere termijn gezien, beschouwd moet worden als de hoeksteen van Nederlands werkgelegenlieidspolitiek. Later bleek, dat minister Lieftinck iets voorzichtiger was met toezeggin gen aan de H.O.R.E.C.A.-bedrjjven. Het toeristenverkeer brengt lang niet altijd dollars binnen. Inzake de exportcombinaties gaf minis ter Van den Brink te kennen, dat de overheidstaak ten deze geenszins uitslui tend afwachtend zou zijn. Door het ge ven van bemiddeling, voorlichting en soms financiële steun wordt van over heidswege activerend gewerkt. In liet algemeen beseft het bedrijfsleven de be tekenis dezer combinaties. Op het ogen blik zijn er 23 op zijn departement be kend. Het grootste deel houdt zich bezig met exportbevordering naar de V. o. Goede hoop inzake de E.B.U. Minister Lieftinck, de externe facto ren van liet cxportklimaat besprekend, zcide goede hoop te hebben, dat de huidige moeilijkheden bij de Europese Betalings Unie overwonnen zullen wor den en dat de E.B.U. zal worden voort gezet, ook als de V. S. blijven bij hun voornemen geen verdere middelen rechtstreeks in het fonds te storten. De regering is van oordeel, dat een ver dere onttrekking van goud en dollar aan het fonds moet worden tegenge gaan. Het is niet te aanvaarden, dat bepaalde landen voortdurend uit het fonds dollars halen om hun dollar tekort te dekken. Sprekende over de interne voorwaar den ter bevordering van de export, wees de minister op de noodzaak het binnen landse monetaire evenwicht te handha ven in deze zin, dat deflatoire, maar vooral inflatoire tendenties worden te gengegaan. Dat zijn belastingpolitiek een belem mering zou zijn voor een goede export- politiek, zoals de heer Stapelkamp had betoogd, bestreed de bewindsman. Inte gendeel, die belastingpolitiek heeft de interne voorwaarden geschapen voor een hechte onderbouw onzer exportpolitiek. Het moment voor grotere, algemene belastingverlaging is zeker nog niet ge komen. De meer-opbrengst der belastin gen kan men hiervoor niet als argument aanvoeren. Minister Lieftinck bracht in verband hiermede het artikel „Balans van een veldtocht" van drs Janssen (K.V.P.) in het Aprilnummer van Kath. Staatkundig Maandschrift ter sprake, waaruit meer waardering voor de ramin gen van Financiën blijkt, en bracht de heer Janssen hulde voor deze penne- vrucht. Voor volledige afschaffing der ver eveningsheffing voelde de minister niets. Het zou lichtvaardig zijn van de 275 mil- lioen, die deze belasting opbrengt, af stand te doen. Bij de verdere uitbouw der sociale verzekering zal wel tot een herziening dezer belasting moeten wor den overgegaan. De benodigde uitbreiding van het werk kapitaal van de Herstelbank hoopt men te bereiken door het aangaan van een onderhandse lening. He[ ügt vooralsnog niet in de bedoeling de N.V. Export- Financieringsmaatschappij te helpen met overheidsgelden. Bij de replieken stelde de heer Weiter nog eens het buitengewone belang van de Chinese markt in het licht. Als alle 440 millioen Chinezen hun hemd eens vijf centimeter langer zouden maken, dan zou er in de wereld een geweldig tekort aan textiel zijn zo lichtte de K.N.P.- spreker tot grote hilariteit zijn visie op dit punt toe. Op zijn (herhaalde) vraag, of de eco nomische staven van onze gezantschap pen niet danig versterkt moeten worden, antwoordde minister Van den Brink, dat de wenselijkheid van een qualitatieve versterking van verscheidene gezant schappen ophandelspolitiek terrein de volle aandacht van de regering heeft. De communisten benutten deze gele- genheu om weer eens een „veel-belo- vendc motie in te dienen, waarover morgen zal worden gestemd en die door de regering reeds van de hand gewezen is, daar zij mogelijkheden suggereert, die er met zijn. Voor verwaarlozing van de binnenlandse markt bij de exportbevordering behoeft niet te worden gevreesd. Bij het voeren der werkgelegenheidspolitiek moet ech ter worden uitgegaan van het feit. dat de in- en uitvoer tezamen thans ongeveer gelijk zijn aan het nationale inkomen. Dit brengt met zich mee, dat de genoemde politiek zich in de eerste plaats moet. richten op de vergroting van de afzet laar het buitenland. Een algemene verhoging van de bin nenlandse consumptieve koopkracht zou onze betalingsbalans op korte termijn verslechteren. Voor de aan deze opvat ting ten grondslag liggende berekenin gen verwees de minister naar het Cen traal JJconomisch Plan voor 1952, dat nog deze maand zal verschijnen. Voor een verwaarlozen van de Euro pese markt bestaat evenmin gevaar. Geen onbillijke discriminatie Ingaande op het verwijt, dat bij de (r verlenen faciliteiten onderscheid wordt gemaakt tussen ondernemers, die naar de Europese markt en die naar overzee exporteren, wees de meister od het levensbelang, dat voor onze in dustrie is gelegen in het veroveren van nieuwe markten. Dergelijke veroverin gen zijn echter riskant. Het is daarom billiik de ondernemers, die extra-risico's killer, aanvaarden, extra tegemoet te ^omeii. De bf-windsman onderschreef ten volle de wenselijkheid van een gezamenlijke 'handelspolitiek in Benehsxverband. N.a.v. tee te stemmen in een.off|^ ^ta's^Een van 1- onlangs gewisselde n antwoo-d op dit verzoek kan bmnenkor worden tegemoetgezien. Voorts verklaarde hij zich voorstander van handel met China, mits de uitvoer geen strategische materialen betreft. Op de eeoromische conferentie te Moskou zijn nieuwe handelsbetrekkingen met China aangeknoopt. Enige verzoeken om "itvoorvergunning zijn bij het departe ment ingediend. Zij zullen worden beoor deeld met inachtneming van internatio nale afspraken. Wat de maatregelen betreft ter bevor dering van de export, merkte de mmis- 'tr op. dat de bijzondere exportgaranties uitsluitend als experiment in de nota zijn opgenomen Zij worden tot een bepaaiae hoogte gegeven, o.m. voor de kosten van reclame en research op de Amerikaanse en Canadese markt tegen betaling van een premie. De vraag, of ook aan K.O.R.E.C.A.-bedrijven dergelijke garan- t'es gegeven kunnen worden, verdient ernstige overweging. Voor andere export faciliteiten ten behoeve van genoemde bedrijven voelde de minister echter niet. De vroegere Jezuieteii-pater Aligliiero lonrü liceft thans Rome verlaten eu zich naar Moskou begeven. Zoals inmiddels is gebleken, had hij reeds in September 1951 zonder weten van zijn overste een paspoort en verkregen. aangevraaa De „Osservatore Romano" schrijft om-1 houden voor zijn medph,-np,jpvC trent Alighiero Tondi het volgende: sten, die ten opzichte hem tê goed „Deze dagen heeft het droevige geval nu rnet z9'n verachting van de ongelukkige apostaat Alighiero nanoen), oejegenden hem met eerbied Tondi veel beroering gewekt. Het was onze bedoeling niet om er over te spre ken, maar het gemene misbruik, dat men er van gemaakt heeft, verplicht ons er een woord over te zeggen. De ongelukkige priester is als een groot denker geprezen. Nu had hij de gave van het woord hij boeide zijn gehoor maar hij bezat geen diepte van gedachten en cultuur. Hij heeft de doctorsgraad in de theologie niet behaald en behoorde niet tot de z.g. plechtig geprofesten in de Jezuïetenorde. Hij heeft daar een dubbele rol gespeeld. Terwijl hij al enkele jaren aangesloten was bij de Communistische Partij, openbaarde Tondi zich als een felle anti-communist en leidde een leven dat in flagrante tegenspraak was met dat- gene, wat hij de mensen met zoveel vuur voorhield. Het is bekend, dat de Communistische Partij, die voor geen middel terugschrikt om haar doel te bereiken, er op uit is om elementen uit haar gelederen binnen te noen dringen in alle mogelijke kringen, fs in religieuze. Zo stond ook Tondi m dienst van het communisme en wist aarbij zijn verraad handig verborgen te De Kamerverkiezingen staan weer rverKiczinsei' -•■ voor de deur. Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft nageg hoe de politieke voorkeuren van publiek op het ogenblik liggen. Deze,P1 gehouden NIPO-peiling wijst erop, dat u KVP iets vooruit gaat. Voor de moeten minder stemmen verwacht wor den dan in 1950 (verkiezingen Prov. Staten), doch meer dan de peilingen van het vorige jaar aanwezen. Bij de verkiezingen van 1950 kreeg de KVP 31,6 pet; P. v. d A. 25 7 pet; Anti- Rev. 12,4 pet; Chr. Hist. 10.5 pet; VVD 8,5 pet; CPN 6,8 pet; St. Ger 2,3 pet en de andere partijen 2.2 pet. Gedurende 1951 en ook in de afge- Item'L ma?nöen nam het aantal KVP- lifir t^f" Tln de NIPO-peilingen geleide nd Kafv, ?r de laE>tste enquête behaalde de Kath Volkspartij ruim 33 pet. miar nri hl', A' daalde wat in 1951, rtlr stemnfL0genblik staat het percentage Tip Anti p n weer hoger n.l. 26 pet. ww- Historischen verloren enig Tip Wn nu °P 10 pet. ln?n ran inQa->licht achteruit. In de loop van 1951 schommelde haar enquetepercentage om en nabij 8 pet. Thans vond het NIPO- 7 5 net De CPN verloor in i95j t'errein tot 5 pct der enquête-stemmen toe. Het communis tische percentage is nu weer tot bijna 6 pet opgetrokken. Ler lot J De KNP haalt op het ogGnblik nog niet 1 pet- heT°ogenblik 2 en hefde, zodat ze zclfs geen geloof wil den hechten aan de aanmerkingen, die óp zijn gedrag werden gemaakt. Eindelijk heeft hij zich nu getoond, zoals hij was. Als woonverblijf voor de sportvertcgenwoordigcrs uit de gehele wereld die naar Helsinki komen om deel te nemen aan de Olympische Spelen 1952, worden twee afzonderlijke dorpen gebouwd, één voor deelnemers nit het Westen en één voor degenen die van achter het IJzeren Gordijn komen. Boven: Het voor het Westen bestemde dorp ligt even buiten Helsinki en bestaat uit een groot aantal moderne huizenblokken, waarin 5.000 deelnemers kunnen worden ondergebracht. Onder: Studenten van de Finse Technische Hogeschool bouwen op het ogenblik aan het dorp, waar de deelnemers van de landen achter het IJzeren Gordijn zullen wonen. Het ligt in een prachtige bosrijke omgeving op twaalf kilometer afstand van Helsinki in de voorstad Otaniemi. /UIST terwijl wij met dankbaarheid de Bevrijding vierden en zelfs met wat minder zorg dan weieens an dere jaren het geval was geweestdaar het nogal rustigscheen in de wereld, komt de Amerikaanse generaal Bradley pns verontrusten met de mededelingdat 1951! gevaarlijk zal zijn voor Amerika. En dus vanzelf ook voor ons, voegen wij er bij. Kijk, dat is nu niet leuk. Het duurt nog wel even tot '54, doch twee jaartjes zijn zo gepiept en dan zitten wij weer met de gebakken peren. Wij roerden er werkelijk even stil van. Maar tegelijkertijd komt een Amerikaan se staatsman het Westen verklaren, dat men niet stil moet zijn; integendeel Rus land en China waarschuwen, dat er voor hen wat opzit, wanneer zij ondeugend zijn. Dat n.l. elke gewapende aanval onmiddellijk volledige militaire vergel ding van de vrije wereld zal ondervin den. ..Als een potentiële aanvaller - aldus Dulles van te voren wist, dat zijn aanval dat antwoord op zou leveren, dim ben ik er van overtuigd, dat hij geen agressie zal plegen". Dat was andere taal en vanzelf horen wij die liever. Maar elk genot wordt vergald door die pessimistische Bradley. Nu had die een reden om een waarschu wend geluid te laten horen, want hij wilde geld bij de Senaat losbranden voor defensie-uitgaven. En van dikke woor den smeedt men wapens, dacht hij blijk baar. Bij dit alles wordt de brave burger gebalanceerd tussen hoop en vreze. Wat 'zou de wereld toch gelukkig zijn, als er geen IJzeren Gordijn was, waarachter 'nota beng het paradijs zou zijn. Een paradijs, waar niet alleen een verboden vrucht hangt, doch alles verboden is dan „ja" knikken, wil men niet zelf hangen. Ja, ja. het is een vreemde wereld. Tussen de bedrijven door zingt men in dr Westduitse federale republiek weer „Deutschland iiber Alles". Zo'n optimisme is werkelijk benijdens waardig! ANALYST Zes Nederlandse emigrantjes, met nog ruim zeventienhonderd andere passagiers op weg naar hun nieuwe vaderland heb ben aan boord van de „Fairsca" in de Stille Oceaan hun Eerste H. Communie gedaan. De gelukkige kinderen, die uit Nederland vertrokken met bestemming Australië of Nieuw Zeeland zfln Josje Bosch uit Buitenveldert. Anneke Duyn- dam uit Oss, Nellie Osendarp uit IJmui- den, Wim Pijnenborg uit Tilburg, Jopie Schouten uit Roelofarendsveen en Tilly Vervoort uit Eindhoven.- De 757 katholieken aan boord van de „Fairsea" bijna de helft van alle pas sagiers vormen als het ware een nor male parochie in deze drijver.de stad met als „pastoor" de emigrantenaalmoezenier pater H. Vijgen C.ss.R. uit Rotterdam. Wanneer men bij dit getal de katholieke leden van de Italiaanse bemanning telt is deze „parochie" ongeveer duizend zie len groot. Ter gelegenheid van het communie feest was, dank zij de medewerking van de autoriteiten de fraaie barsalon onder leiding van de heer Van Oosterom uit Maastricht zeer smaakvol versierd. De kapitein Andrea Stagnaro en de staf van Italiaanse officieren namen, tijdens de plechtigheden tussen de ouders ach ter de kinderen plaats, terwijl het altaar geflankeerd werd door een erewacht van Italiaanse matrozen in uniform. Bij het ontbijt, dat in opdracht van de staf door de bemanning feestelijk was verzorgd, kwam de kapitein met zijn of ficieren de ouders en kinderen gelukwen sen. waarbij aan de communicantjes een door de heer Ton Nieuwendijk uit Utrecht geïllustreerde oorkonde van deze gedenk waardige dag werd uitgereikt. De vele katholieken zijn zeer dankbaar voor de geestelijke verzorging, die hun aan boord wordt geboden al wordt deze dan ernstig belemmerd door het feit, dat de aalmoezenier voor het biechthoren en het ontvangen van personen en gezinnen voor een privé gesprek slechts de beschik king heeft over een zeer kleine hut die alleen bruikbaar is als slaapgelegenheid. Bovendien moet hij óe kleine hut delen met 'n dominee. De reizigers waren hier over ten zeerste ontstemd. Het is te ho pen, dat aan deze zaak bij de volgende reizen door de Nederlandse autoriteiten 1- de aandacht wordt besteeg die zij ver_ zijn van dagenlang dient. Vóór deze reis had mrfn.tevergeefs de bekende eise'a urcigcuuB <u een beroep gedaan op de officiële instan- ten. Hiermede is du» van de haan. ties. 1 mene staking aeim* Gisteren verklaarde de scheidende V.N.-opperbevelliehber in Korea, generaal Mattliew B. Ridgway, dat de laatste voorstellen van de V.N.- onderhandelaars inzake de drie nog overblijvende geschilpunten tussen de communisten en de V.N. de grens vormen, waartoe bet V.N.-commando kan gaan. De voorstellen moeten als één geheel worden aanvaard. Alle naties van de wereld moeten zich dit kristalhelder realiseren. „Van dit stand punt kunnen en willen wij ons niet distantiëren. De verantwoordelijkheid voor de vrede in Korea berust thans bij de communistische leiders," zeide Ridgway. Later op de dag werd deze verklaring op het hoogste niveau met grote nadruk ondersteund. President Truman sprak onomwonden z'jn goedkeuring uit over Ridgway's stellingneming. In Londen zeide minister Eden in het Lagerhuis, dat Groot-Brittannië tevoren zijn volledige goedkeuring aan de verklaring had geschonken. De onderhandelingen in Korea bevinden zich thans in een kritieke fase. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent), besturen van de De diverse hesiu.y« uC socialis tische en de katholieke vakbonden als mede de federatie van f1Sd rtar door h°aare^eIeSen vraren voorgelegd en die het resultaat A? A aAclange besprekingen over arbeiderssyndica- dus de dreigende alge- De drie punten van het V.N.-voorstel zijn: 1. De V.N. zullen zich niet verzetten tegen de reconstructie van vliegvelden in Noord Korea. 2. De neutrale commissie, die toezicht zal moeten houden op de naleving van de wapenstilstandsonderhandelingen zal ver tegenwoordigers omvatten van: Polen, Tsjecho-Slowakije (gekozen door de com munisten) en Zweden en Zwitserland (gekozen door het V.N.-cómmando). (De communisten hebben zich bereid getoond om hun eis tot benoeming van een Rus sische vertegenwoordiger in deze commissie te laten vallen). 3. Alleen die krijgsgevangenen van de V.N. die geen bezwaar maken tegen te rugkeer naar China en Noord Korea zui len door de V.N. worden uitgeleverd te gen de in communistische krijgsgevan genschap geraakte geallieerden. Een neu trale commissie zal zich met de afwik keling van deze kwestie bezig houden. Dit is het moeilijkste punt in de onder handelingen. De communisten dringen Ie derscheid, da* n-pmaakt wordt tussen de- DEIN HAAG, 7 Mei. Dp Tweede Kamer heeft hedenmiddag het wetsontwerp Oorlogsstrafrecht als mede enige daarmede verband houdende wijzigingen in het Wetboek van straf recht van Militair Strafrecht en de In voeringswet Militair Straf- en Tuchtrecht met 61 tegen 11 aan£enomen. Tegen stemden de C.P.N. en enige leden van df P- v* A. Het amendement-Donker werd met 46 teen 35 stemmen verworpen. Vóór stem den de P. v. d. A. (met uitzondering van enige leden), de V.V.D. en de C.P.N. Hei wetsontwerp Voorziening in aan sluiting op de afwikkeling van de finan ciële scheiding tussen. Kerk en Staat in Indonesië, welke de uitkering beoogt van een be.-'rag van 1.650.000 aan de at - ting voor de Protestantse Kerk in ina - nesië en van 678.000 aan de Stichting Centraal Indisch Missiebureau, is zonder beraads aging en z.h.st. aanvaard. Niet zo vlot ging het met het wets ontwerp krachtens de Werkloosheidswet. Dit ontwerp wil voorkomen het ontstaan van aanspraken óp wachtgeld- of werk- ;oosheiósuitkering ingevolge de Werk- 'uosheiuswet voor degenen, die vóór 1 Juli 1?F2 werkloos zijn geworden. Verschillende sprekers gaven in meer of mindere mate uiting aan hun ontstem ming. Do heer Welter (K.N.P.) vond het on derscheid, da* gemaakt wordt tussen de Benen die vóór 1 Juli werkloos zijn ge worden en de werklozen van na 1 Juli, wel zeer schrijnend. Degenen, die vóór 1 Juli zonder werk zijn geraakt, zullen het gevoel hebben, 'lat hun door deze regeling grof onrecht wordt aangedaan. Hij drong er daarom bij de regering op °an deze categorie van werklozen een verhoogde uitkering te geven. Door een uergelijk wetsontwerp wordt het commu nisme nevorderd, zo meende hij. ,,P°k de heer Zegering Hadders V V.C.) was van oordeel, dat er onbil- ü'r 'n be' wetsontwerp schuilt. «Vegerw de administratieve gevolgen van de werkloosheidsverzekering achtte hij de regeling echter onvermijdelijk. De communisten lieten zich natuurlijk wet onbetuigd. Een fel debat ontwikkel de zich tussen de heer Su.urhoff (P. v. d. A.) en de communisten Gortzak en Ha ken. De heer Stapelkamp (A.R.) betreurde het, lat de werkloosheidswet niet eerder 'was ingediend. Deze onsympathieke over. gangsregeling zou dan niet nodig zijn ge weest. Morgen komt minister Joekes aan het woord. Ad Int. aan op uitlevering van alle 132.000 ge vangenen, tegenover de ongeveer 12.000 geallieerde krijgsgevangenen. Maar onge veer 50.000 van de Noordkoreaanse en Chinese troepen willen niet meer terug naar het rode paradijs. Terecht verklaar de president Truman gisteren: „Deze gevangenen uit te leveren, bete kent hen prijsgeven aan ellende en bloedvergieten, tot eeuwige schande van de V. S. en van de V. N. Wij willen geen wapenstilstand kopen door menselijke wezens «ver te leveren aan afslachting of slavernij. Het aandringen der commu nisten op de gedwongen terugkeer van deze gevangenen is een verbijsterende onthulling van de werking van hun systeem". T-uman prees het geduld en het be grip, betoond door generaal Ridgway en de V.N.-onderhandelaars gedurende de lange maanden van onderhandelen. „On danks de bijna overweldigende provoca ties van communistische zijde slaagden zij er in overeenstemming te bereiken op menig belangrijk punt". Zowel in Londen als te Washington verklaarde men, dat men de verklarin gen van Ridgway en van Truman en Eden niet mocht uitleggen als een ulti matum. De Amerikaanse onderminister van defensie, Foster, zeide, dat het V.N.- aanbod definitief ik, maar dat men vol komen bereid bleef voor nadere discus sies. Foster verklaarde, dat in het geval van een verwerping van de V.N.-voor- stellen door de communisten, een aan tal andere mogelijkheden voor de V.N. openstaan. Een beslissing daaromtrent is echtep nog niet genomen. Gistermiddag omstreeks half vijf is een net 'wee personen bemande „Harvard" van de luchtstrijdkrachten op de vlieg basis Leeuwarden verongelukt. De motor sloeg af waardoor het vliegtuig in een ..spin" „schijnt te zijn geraakt en ter aarde s'crtte Beide inzittenden, kapt. N. J. van Kregten uit Arnhem en de sergt.- vlieger H. den Tooen tvit Rotterdam, kwamen om het leven. Het toestel is tussen Birdaard en Rin- sumagerst in een weiland terechtgeko men. Het vloog op de grond in brand. De brandweer uit Murmerwoude was spoedig ter plaatse, maar zij kon niets meer uitrichten. Te Weert is Woensdagmorgen het twee jarig dochtertje en enige kind der familie M. 'in een onbewaakt ogenblik in een sloot achter de bij het woonhuis gelegen tuin geraakt en verdronken. In de zittingszaal van de rechtbank te Leeuwarden lag gisteren een grote hoe veelheid goederen hoog opgestapeld. Meubilair, stoffen, schilderijen, voetbal len, kleden en ander huisraad moesten dienen als bewijsmateriaal bij de behan deling van de in de Leeuwarder ge vangenis gepleegde fraude. De publieke belangstelling voor dit niet alledaags pro ces was uitermate groot. Blijkens een ver klaring van de president hadden de ne gen verdachten, die gedagvaard waren, het Rijk benadeeld' voor een bedrag 'van ruim 25 mille. De directeur A. J. en de adjunct-direc teur van de arbeid W. V. van de Leeu warder gevangenis werden beschuldigd van verduistering vn diverse voorwer pen, grondstoffen en materialen. De werk meester S., zou in vereniging met de bouwkundige ambtenaar v. K. diverse hoeveelheden oud' lood en zink gestolen hebben en de opzichter S. moest zich verantwoorden voor diefstal van textiel, leer, voetballen, enz. Voorts stonden nog vier -andere personen terecht, wegens heling. De fraudeurs gingen met grote bruta liteit te werk. De opkopers van het ge stolen lood en zink werden in de gevan genis ontboden en nadat de partijen wa ren afgeleverd volgde de afrekening. De 40-jarige bouwkundige ambtenaar had het helemaal bont gemaakt In de gevangenis liet hij zelfs een complete kampeerwagen maken, waardoor aan materiaal een bedrag van 650 werd ge bruikt. De officier van Justitie eiste tegen de directeur J. drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en tegen de adj.- dlrecteur V. eveneens drie maanden voorwaardelijk plus f 250 boete, daarbij rekening houdende met het hem te ge ven oneervolle ontslag. Tegen de bouw kundig ambtenaar van K. en de werk meester S. luidde de eis een jaar, waar van zes maanden voorwaardelijk met af trek. tegen de opzichter S. een jaar waarvan zeven maanden voorwaardelijk met aftrek, tegen de veehandelaar W. twee maanden voorwaardelijk en 500 boete, tegen van V. veertig grlden boete en t: gen de kantoorbediende G. veertien dagen voorwaardelijk en 200 boete. Vandaag worden de pleidooien gehouden. verschillende pensions De uitspraak is bepaald op 21 Mei a.s. ondergebracht. De bisschoppen van Campania (waar van Napels de hoofdstad is) hebben de kiezer voor de gemeenteraadsverkiezin gen oj 25 Mei a.s. gewaarschuwd, dat net doodzonde is op een communist te stemmen, of in 't geheel niet te stemmen. De waarschuwing is gebaseerd op een decreet van 1949 van de H. Congregatie van het H. Officie. De opschoppen verklaren: 1. Iedere man en vrouw, die in staat is om te stemmen, moet dit doen, op straffe van doodzonde. 2. Iedereen, die op de communisten, of hun bondgenoten stemt, begaat een doodzonde en is van het ontvangen der H. H. Sacramenten uitgesloten. 3 Dt gelovigen worden aangemaand, alleen te stemmen op partijen en candi dates die voldoende waarborgen bieden, dat zij de katholieke godsdienst en mo raal in het openbare en particuliere leven en bij de opvoeding der jeugd eerbiedi gen 4 Niemand voldoet aan zijn plicht door een ongeldige stem uit te brengen. Het Engelse passagiersschip „Cheshire", dat onder auspiciën van de Kon. Rotter- damséhe Lloyd vaart, is gisteren aan de Lloydkade te Rotterdam gearriveerd met 240 repatriërenden uit Indonesië. Niet minder dan 155 van deze mensen zijn zonder onderdak en in vele gevallen ook zonder inkomsten. Zij worden door de dienst maatschappelijke zorg van het ministerie van Binnenlandse Zaken in den lande De aartsbisschop van Freiburg, mgr Wendelin Rauch. zette dezer dagen grote ogen op, toen zijn wijbisschop en vicaris- generaal. mgr Burger, hem melding maakte van de gebeurtenissen in het dorpje Oberhausen bij Bruchsal in het land Ba den Hier was sedert 1% jaar de jonge priester' Bernhard Hauer als ka pelaan werkzaam. De pa rochianen waren spoedig van hem gaan houden want hij had voor een ieder een vriendelijk woord en was voor nood lijdenden een toegewijde vriend. Toen hij naar de plaats Stollhofen bij Bühl zou worden overge plaatst, sloeg dit bericht in Oberhausen als een bom in. De bevolking hield een protestvergade ring, waaraan bijna dui zend personen deelnamen en smeekte de aartsbis schoppelijke curie deze overplaatsing weer onge daan te maken. Zij kre gen echter nul op het request en enige dagen later kwam een verhuis wagen om de meubelen van de geestelijke te ha len. Ondanks de verma ningen van de priester drong een opgewonden menigte de pastorie bin nen en belette het uitrui men der meubelen. Toen de kapelaan het huis wil de verlaten hielden de mensen hem met geweld tegen. Het tumult werd zo groot dat de dorps veldwachter tenslotte in Bruchsal nm assistentie vroeg. Pas toen een der tigtal gendarmen was ge arriveerd en de boeren met behulp van gummi knuppels tot rede had gebracht, kon de geeste lijke met zijn inboedel vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1