Canada wil zijn St Laurence-plan desnoods alléén uitvoeren Groots project dat millioenen kost, maar enorme voordelen kan opleveren Spoormannen herstellingsoor d BOUWEN aan Richard Minne, spotter met een gevoelig hart Een dichter, die „zijn eigen lied" blaast Sensationeel „rapport van Fecliteler gedementeerd r i 2aterdagse mijmeringen Kans op een bui Amerika is niet toeschietelijk met het verlenen van steun Interessant project St. Agnes-paviljoen te Venlo moet uit puin herrijzen Mgr Mutsaers gaf het V VLAAMSE SCHRIJVERS M BOEKEN (XIV) PAGINA I ZATERDAG 10 MEI 1952 Dan doen we 't alléén, hebben de Canadezen dezer dagen definitief gezegd. Het ging om de aanleg van een scheepvaartverbinding, die het zelfs tamelijk grote oceaanschepen mogelijk zal maken, tot m het hart van Noord-Amerika door te varen. Kern hiervan is de volledige bevaarbaarmaking van de vermaarde Sint Laurensrivier, de St. Lawrence, die van de Atlantische Oceaan naar de beroemde Grote Meren voert, de Amerikaanse binnenzeeën, waarlangs een enorm industriegebied ligt, met steden als Chicago, Detroit, Duluth ('s werelds grootste binnenhaven), Cleveland, Toronto etc. Argumenten der Pleidooi van 7 ruman Reacties der „tegenpartij' Canada kan niet zonder Observator sein Enorme hindernissen Grootste electr. installatie ter wereld voorstanders Definitieve overeenkomst In 1941 kwamen de Verenigde Staten en Canada ten langen leste tot een definitieve overeenkomst. Al thans, de regeringen. Wat de Ver enigde Staten betreft, daar ontstond spoedig in het Congres een felle oppositie tegen liet St. Laurens project. Het waren vooral de belang, hebbenden bij de spoorwegen en die van de zeehavens, wier stem zich teen 't project verhief. Men vreesde een grote en desastreuze verschuiving van het vervoer en wees nog eens op Geen geijkte termen Verzen, brieven en verhalen Geestelijke schat voor Paus Weer vijf Goed Congo-nieuivs En morgen? Harry Prikker. OM EEN UITWEG NAAR ZEE «ra £Cn onderdeel van het grootse St. Laurensproject, waardoor Canada zich een vrije ge heel waterweg naar zee wil verschaffen: de enorme electrischecentrale, welke zal gebouwd worden b>9* waarmede de loop van de Smt Laurênsrivier voorbij het Ontario Meer geregeld zal wo «nnvniA ml nroirntl ttrollrn MMno 1. >4. de enorme uitgaven, welke voor het project vereist zijn en waarvan men de juiste omvang nog niet eens heeft kunnen berekenen. Over een lengte van 3750 kilometer zullen dan schepen van allerlei grootte hun weg naar de verschillende industriële centra vanCanada en de Verenigde Staten kunnen vinden. Met dit plan heeft men zich reeds bijna honderd jaar lang bezig gehouden en op het moment dreigt het voor de -oveelste maal opgeschort te worden, omdat bepaalde Amerikaanse belangen zich er tegen verzetten. Ingenieurs en technici, Canadese zowel als Amerikaanse, hebben over allerlei plannen gebogen gezeten en alle problemen bekeken, die met het St. Laurensproject verband houden. Economisch valt er het een en ander tegen in te brengen. Volgens som mige rekenaars zal het nooit zijn geld kunnen opbrengen. Dit is intussen een standpunt, dat door allerlei be kende en onbekende factoren be ïnvloed en gewijzigd zal kunnen wor den en waarmee de voorstanders van liet project dan ook geen re ®nm8 wensen te houden. Voor Nederland, als zeevarend land met tevens een grote binnenscheepvaart, is bet St. Laurens-project uiteraard hijzonder interessant. Zulks te meer, nu zoveel landgenoten naar Canada emigreren en een aantal hunner er wellicht op den duur direct of indirect werk door zal vinden, wanneer de Cana dezen inderdaad met de uitvoering We weten thans, waaraan we to.en zijn, redeneerde men in bepaalde Amerikaan se kringen. Maar de reusachtige werk zaamheden ten behoeve van het St. Lau rensproject zijn een wissel op de toe komst. Men wees op enkele: Er zijn vijf belangrijke hoogteverschil len. Ten eerste dat bij Sainte-Marie, tus sen het Boven Meer (Lake Superior) en het Huron Meer, (zeven meter). Ten tweede dat bij Saint Clair-Detroit, waar het Erie Meer met het Huron Meer ver bonden is en het hoogteverschil ongeveer drie meter bedrafj. Ten derde de Nia gara, die van het Erie Meer in het On tario Meer valt en een hoogteverschil oplevert van meer dan honderd meter. Ten vierde is er het hoogteverschil van ongeveer zeventig meter in de St. Lau- rens-rivier zelf tussen het Ontario Meer en Montreal. En ten vijfde is daar het hoogteverschil in de rivier tussen Mon treal (dat 1000 kilometer landingwaarts ligt) eii de oceaan van ongeveer zeven meter. kanalen uitgediept. Verleden jaar pas seerden alleen al door genoemde sluis 106 millioen ton aan goederen. In de sectie Soulange zijn de plannen voor het opwekken van electriciteit reeds in een vergevorderd stadium en de installaties van Beauharnois produceren jaarlijks reeds twee millioen P.K. De voorstanders wijzen er voorts op, dat een gebied zo als dat der Grote Meren, met een opper vlakte van 678.000 vierkante mijlen (493.000 in Canada en 185.000 in de Ver enigde Staten) een regelrechte verbin ding met de zee absoluut nodig heeft. Al deze argumenten konden de tegen- standers in de Amerikaanse volksver- tegenwoordigmg niet overtuigen. En reeds het vorige jaar deed Canada de i Verenigde Staten weten, dat het t St. Laurensproject dan maar alleen ter hand zou nemen. In antwoord hierop richtte prési dent Truman in April jongstleden een adres aan het Amerikaanse Con gres, waarin hij ernstig pleitte voor een samengaan met Canada. Hij ver klaarde, de houding der tegen standers van het project „onrealis tisch en onwijs" te vinden. „Het gaat er niet meer om", aldus de president, „dat het St. Laurensproject wordt uitgevoerd, maar of de Verenigde Staten er aan deel zullen nemen en er aldus enige zeggenschap in zullen hebben en van de voordelen er van zullen genieten. De grote waterweg is van vitaal belang voor onze handel, onze industrie en voor de goede ver standhouding met onze huren, de Canadezen". In verband hiermede deed Truman een dringend beroep op het Congres om de gelden beschikbaar te stellen voor de nieuwe, open vaarweg naar de zeo en voor die bron van electrische energie. Hij stelde daarbij vast, dat volgens de raming- en het project 818 millioen dol lar zal kosten, er tevens nog eens extra de aandacht op vestigend', dat de Cana dese regering reeds het voornemen heeft opgevat, het project uitsluitend op Ca nadese bodem te doen uitvoeren. Ten aanzien van de electrische energie wees de president er op, dat alleen al in de z.g. Internationale Rapids sectie van de St. Laurens (zoals we in de aanvang reeds zeiden) een krachtstation zal kun nen worden gebouwd, dat per jaar 12.6 milliard kilowatt electriciteit zal kunnen leveren. Elk der beide landen zal hier van de helft ontvangen en wat de Ver enigde Staten betreft, deze hebben die electriciteit hard nodig. De boodschap van Truman, die op spoed aandrong, heeft natuurlijk de te genstanders van het project weer m het geweer gebracht. Ze wijzen er op, dat speciaal ten aanzien van de krachtinstal laties Canada niet op eigen, houtje kan werken, omdat de dammen, welke er voor moeten worden gebouwd, tot de Ameri kaanse oever van de rivier moeten lopen en Canada dus toestemming van de Ver enigde Staten zal moeten hebben, om er mee te beginnen.Ze achten de bedrei ging, dat Canada het zonder de Ver enigde Staten zal doen, een slag in de lucht. Binnenkort moet de beslissing echter vallen en het is wel zeker, dat de Canadese regering het project zal doen uitvoeren. Men ziet in de Ver enigde Staten blijkbaar nog te wei nig in, dat Canada een land is ge worden, waarmede men rekening moet houden en dat tot grootse dingen in staat is. Economisch staat het sterk genoeg, om het project van de grote waterweg ten uitvoer te kun nen brengen. En het beschikt tevens over middelen, om zelfs de Ver enigde Staten oven tot nadenken te doen stemmen. Immers, het produceert meer dan 90 procent van het nikkel, waaraan de vrije wereld en in het bijzonder de U.S.A. zulk een grote behoefte hebben, alleen al ter wille van de defensie. Het levert de helft van het in de wereld gebruikt wordende krantenpapier. Drie van de vijf kranten op onze aardbol worden met Canadees papier gedrukt. Canada levert een steeds groter aandeel in de olie en het natuur - gas die in het Noorden van de Verenig de 'staten gebruikt worden, dank zij de nieuwe velden en bronnen in Alberta. Voorts is het de leverancier van een geheim, maar belangrijk percentage van uranium, de grondstof voor de atoom bom. En het is na de Verenigde Staten de grootste exporteur van graan, dat het aan 71 volken levert. Het heeft dus al bij voorbaat de sympathie van deze volken en hun steun als het een conflict als het huidige voor het front der wereldopinie zou willen brengen. Canada kan niet zonder een vrije wa terweg naar de zee. En men moet het St. Laurens project zien in het licht van Canada's steeds groeiende betekenis. Wat oppervlakte betreft, komt het direct ach ter de Sovjet-Unie en China. Weliswaar is het nog schaars bevolkt, maar het is bezig, de voorwaarden tii scheppen voor een veel grotere bevolking dan de hui dige. Enorme gebieden worden ontsloten. Waar zich een tiental jaren geleden nog slechts een eenzame trapper waagde, wordt nu een grote spoorweg aangelegd, opdat ongekend rijke ijzermijnen kunnen worden geëxploiteerd. In het z.g. Brits Columbia, dat inmiddels tot Canada ge rekend moet worden, zijn ingenieurs be zig met het bouwen van stuwdammen en het aanleggen van bergmeren, waarbij ze een waterval maken, vijftien maal hoger dan de Niagara, teneinde de elec trische energie op te wekken, nodig voor 's werelds grootste alumimumfa- briek. In Noordwest Ontario wordt een vijftig meter diep meer drooggelegd, op de bodem waarvan enorme ijzerertslagen liggen. Steden verrijzen overal, zoals Uranium City in het Noorden van Sas katchewan en Canada's grote steden: Montreal, Toronto, Vancouver, Hamil ton en Winnipeg zijn bezig metropolen te worden, met indrukwekkende wolken krabbers. We zullen het hierbij laten. In vorige artikelen hebben we reeds voldoende op de grote economische mogelijkheden van Canada gewezen. Canada vraagt thans slechts, waarop het recht heeft: een eer lijke samenwerking met een nabuurland, dat zich in dit geval niet alleen op zijn eigen voordeel mag bezinnen. President Truman ziet dit volkomen m. Een troosteloze ruïne Dat was in de lente van 1945 het treurige restant van het eens zo fraaie mgr Mutsaersoord, dat hoog en riant nelegen was op de Heide bij Venlo. Van het hoofdgebouw was met veel meer dun een geraamte over. Binnen was een verschrikkelijke ravage aange- richt: de deuren hingen uit de hengsels, de parketvloeren van de recreatiezalen waren weggebroken en opgestookt en m de. sponningen van de brede kozijnen was geen ruit meer te bekennen. Bn de kapel f i-t» Wat V heilig is, is ons ook heilig hadden de bezetters met een doodenisttg gezicht verklaard. Zij lieten de eiken houten deur verzegelen. Maar dit vrome gebaar bleek alras schijnheilige come- die te zijn, want een paar weken later besloten zij van de gewijde ruimte een danszaal voor de 3yBlitzmüdél te ma ken stallaties Dat hebben onze katholieke spoor-, tram- en busmannen, wier gele deren na de oorlog met personeelsleden van de K.L.M. werden uit .gebreid in re cord-tijd klaar gespeeld. Voor de kost bare restauratie wisten z« op korte ter- mün maar eventjes vier ton tn) elkaar te brengen! Om precies te zijn. een be drag van 329.417,50 voor de wederop bouw en bovendien 82.909,71 voor een nieuwe inventaris. En wat zo aardig was: de afdelmgen hebben afzonderlijk zoveel gedaan Zo wist Den Haag 14000.— bp eikaar te scharrelen voor een gloednieuwe keuken- installatie, een zeer belangrijk «mderfeel voor een herstellingsoord. De kinderen moesten speelgoed hebben. Het kwa orde: Heerlen zond een pracht-collectie. De speeltuin moest geoutilleerd wo Haarlem wist er raad op: de mannen van de Centrale Werkplaats stelden in hun vrije uren van oud en afgc® materiaal een collectie hobbelpaarden, schommels, wippen en wat er zo ai m bij hoort samen, waarop menige kermis exploitant jaloers zou zijn. In de ara molen lopen de houten banken zons bewaren de resterende fundamenten de herinnering aan het St Agnes'-pavil joen, dat daar weleer gestaan heeft. Voor de jeugd werd een dagverblijf gebouwd, doch dit is slechts een noodoplossing. Voor de bouw van een nieuw kinder tehuis zal opnieuw vier ton nodig zyn. Het landelijke comité „Dieselactie wil deze som 7 Augustus a.s., wanneer de R.K. Herstellingsoordvereniging Mgr Mutsaers in Den Bosch haar zilveren bestaansfeest viert, bij elkaar hebben. Ter verwezenlijking van dit mooie doel wordt een prijsrebus uitgeschreven, die u elders in dit blad aantreft. Wanneer dit paviljoen gereed is kun nen ruim honderd bleekneusjes tegelijk in de gezonde iucht van bos en heide weer kleur op hun wangen krijgen. U puzzelt vanavond toch zeker ook mee? Toen de oorlog voorbij was bleek het gesloopte derde-klas twee- envier-asser tabernakel met gewéld geforceerd te ties mee! Noord-Holland zond -elfs eer zijn. De marmeren communiebank lag «rt gruzelementen Van het St Agnes-Pavtljoen, dat apart stond, doch met een tunnel met het hoofdgebouw verbonden was, was slechts een trieste hoop puin over. Het grootste leed Is alweer geleden. Het hoofdgebouw werd keurig hersteld en uitgerust met de allermodernste in- van het project be ginnen, zonder op de Verenigde Staten te wachten De grote Amerikaanse meren ak' Wn hunZeXestrekthei?a be.schouw<->n, gezien hun ui«istrelkth<sid. Het kan er trouwens spoxen ais op een zee en de schepen, die er m°eten zeewaar dig zijn. De meren zijn onderling door rivieren en kanalen verbonden en via de St Laurens zonden ze een verbinding mét de Atlantische Oceaan hebben, in dien stroomversnellmgen en watervallen „iet vooralsnog onoverw^rielijke obsta kels vormden Een of minde^°«« gevormd door n'fagara-watervallen, d£ de beroemde N«ïd bied der'Ver! zich zowel op het g Canada naar enigde Staten als lrnmeren een ver omlaag storten. Ze beic Meer en het rem H^onM™Michigan Meer en Bo- ven Meer. Voorts is de St. Laurens tot aan Montreal niet bevaarbaar. Er be staat een hoogteverschil niet de Atlan tische Oceaan van ongeveer 200 meter en dit zal door sluizen en dammen over wonnen moeten worden. Wat de Niagara betreft, men wil die „elimineren", door er een kanaal omheen te graven Het staat wetenschappelijk vast, dat de Nia gara in de loop der eeuwen de bodem, waarover hij stroomt en valt, dusdanig zal hebben uitgesleten, dat hij van het toneel verdwijnt. Maar hierop kunnen de Canadezen niet wanten- het kanaal, dat volgens de PlaI^en een diepte van negen meter zal Krijg De St. Laurens-rivier zelf zal beteu geld worden door een dam van 110 me ter, met een krachtsinstallatie waarvan m?f}. deeft berekend, dat ze ongeveer 13 millioen kilowatt electriciteit zal leveren. Deze electrische centrale wordt de groot ste ter wereld. Oceaanstomers zullen voorts m speciale sluizen opgeheven worden tot het niveau der grote meren. Het is allemaal tot in de puntjes uitge werkt. Reeds in 1910 was een Ameri- kaans-Canadese commissie- tot overeen stemming gekomen, nadat in 1880 de eerste onderhandelingen er over hadden plaats gevonden. De voornaamste bezwa ren waren aanvankelijk, dat in verband met de uitvoering van het project de Verenigde Staten en Canada, alsmede verschillende Amerikaanse staten en provinciale besturen zouden^ moeten sa- Hiertegen stelden de voorstanders van het plan de grote mogelijkheden, welke juist door deze hoogteverschillen in de stand van het wwater worden geboden voor het opwekken van electriciteit, waarbij men ook de Niagara zou kunnen inschakelen. Bovendien betoogden ze, dat er reeds verschillende onderdelen van het grote project zijn uitgevoerd. Er loopt van Montreal naar het Erie Meer een kanaal met een diepte van ruim vier meter. Het werd 1850 gegraven en toen als een gigantische onderneming beschouwd en is in 1904 uitgediept. Ca heeft voorts o.m. het kanaal van Weiland door het Niagara-schiereiland gegraven. De Verenigde Staten hebben bij Saint Sault Marie d'rie sluizen in de gelijknamige rivier aangelegd, waaron der de MacArthur sluis, die in 1943 ge reed gekomen is en voorts verschillen de, r-eds op hun grondgebied lopende Een schip, dat de Grote Meren bevaart, moet zeewaardig zijn Hier wordt er een door een sluis in de verbinding tussen het Boven Meer en het Huron Meer geloodst. tjes mee! Noord-Holland zond "elts reusachtig servies, bestaande UK «w stuks! Breekt er wat van dan benoen men maar een briefkaartje te schrijven en het wordt gratis aangevuld. Deze offervaardige team-gèest, waar voor de Amsterdammers met hun vor stelijke geschenk van een marmeren al taar bjj de plechtige inzegening van de gebouwen in 1930 de grondslag hebben gelegd, is onder onze katholieke spoor mannen bleven voortleven. Geestelijk en lichamelijk herstel „Het valt heus niet altijd'mee om bij onze leden voortdurend achter de dubbel tjes en kwartjes aan te zitten", ver trouwde een van die voorbeeldige katho lieke spoormannen ons toe. Voor dat werk moest hij menige avond op pad gaan. Dat was voor zijn gezin niet leuk. Waarom hield hij dat vol? Omdat het zo'n prachtig stuk sociale charitas is: mannen, wier gezondheid te wensen over laat, in die gezonde omgeving volledig herstel te doen vinden en afgesloofde gezinsmoeders daar de gelegenheid te geven eens volkomen tot rust te komen. „Weet U wat nog wel zo belangrgk is zei hij. „Dat menigeen hier een heel an dere kijk op het leven krijgt. Zij keren als betere mensen in de maatscnappu terug. Wie puzzelt mee! Als een vlakke zerk tussen groene ga- Wanneer de R.K. Herstellings- oordvereniging Mgr Mutsaers Augustus a.s. in Den Bosch zilveren bestaansfeest viert, her denkt Gerrit Jan Prust, de enige overlevende van de °P5|*t|ar !„ar dag, waarop hij vijf e" "JL ast lang zijn beste krachten werk gegeven heeft. Het K.N.M.I. deelt mede: Zowel boven Europa als de ^hvtte ?c)ie Oceaan hebben de beldn9rjj en y^htdruksysternen zich de laatste <7 ua,lr weinig verplaatst en niet veei 0''^eit ontwikkeld. Voor het weer Vn land was een depressie ten WCS*e stom Jf"rland van groot belang. Eana- Frnj'r'en, die deze depressie boven van i,Vk verwekte, trokken vergezeld den. %'en over ons land naar het Noor- prriori,u*scn de storingen in, kwamen Vanmor 1net zonnig en droog weer voor. we ranüen manifesteerde zich een nieu- Frankruutorina aan de Westkust van tendeels i Deze zal waarschijnlijk gro teren en o Westen van ons land pas- tal nvt grote invloed op het weer V,it van dpefeHen- Doordat de onstabili- 'N.ter ipt. atmosfeer in onze omgeving "">rgen zonneschijn veel V€rn.v,i en de temperaturen niet veel verandering ondergaan. menwerken. Politiek gesproken was de tiid toen nog niet rijp. Een dergelijke internationale" samenwerking leek grote moeilijkheden met zich mede te ^Merfkon in die dagen de enorme ont wikkeling der industriegebieden rond de Grote Meren nog "iet voorzien en daar door bleven de plannen rusten. Maar steeds meer werd het nadeel gevoeld van een transport, dat per spoor of over de Mississippi geschieden moest zodat goe deren, voor Chicago, Detroit etc. bestemd, eerst helemaal naar de havens aan de Golfkust moeten worden gevoerd om ten slotte dwars door de Veren g Staten het Noorden van het land te bereiken. Zodra de export toenam, werd dit be zwaar nog veel sterker gevoeld en ook het zich steeds meer ontwikkelende mijnwezen begon de nadelen van de slechte verbindingen (in de zin van snel heid en doelmatigheid) te ondervinden. Om slechts een enkel voorbeeld te noe men: tijdens de Tweede Wereldoorlog vervoerden de op de Grote Meren va rende koopVaardyvloten jaarxijks hon derd millioen ton ijzererts. Dit ijzererts was afkomstig uit Minnesota en bestemd voor de automobielsteden van Michigan en de staalsteden van Ohio en Illinois. De Vlaamse dichter-schrijver Richard Minne is op 30 November 1951 zestig jaar geworden. Bij die gelegenheid is deze zeer bijzondere kunstenaar, die zich persoonlijk angstvallig op de achtergrond houdt en geen betiteling zozeer schuwt als die van „literator", niet in het openhaar gehuldigd; maar zijn vele bewonderaars in Noord- en Zuid-Nederland hebben de kans toch niet voorbij willen laten gaan om de jubilaris hun genegenheid en dank te betuigen. De leesclub Boekuil te Gent gaf een waardig vrienden- hoek uit. Minne's stadgenoot de Gentenaar Jozef Cantré nam niet alleen de typografische verzorging op zich, maar droeg behalve het bandontwerp ook een bijzonder geslaagde tekening van de feesteling hij. Het hoek verscheen in vijfhonderd genummerde exemplaren. Een vijftigtal Zuidnederlandse dichters en schrijvers en 'n tiental collega's van boven de Moerdijk hebben in dicht en ondicht Richard Minne gehuldigd. Enke len deden dit door te getuigen wat de dichter voor hen persoonlijk betekent. Zij trachten zich rekenschap te geven van wat zij in deze onbarmhartige spot ter en sarcast, die toch een gevoelig hart bezit, zien. Dit is verre van gemakkelijk, want Richard Minne laat zich eenvoudig geen etiket opplakken! Als men zijn „Wolf ijzers en schietgeweren" leest (Uitg. A. A. Manteau te Brussel) zal men op een zeker moment een bepaalde trek vol doende overheersend achten om deze te kunnen gebruiken voor het karakterise ren van Minne. Maar even later over rompelt hij u met een uitspraak, die in flagrante tegenspraak schijnt met het beeld, dat u zich van deze wonder lijke dichter gevormd had. Toch heeft Richard Minne niets van een weifelaar. Hfj is zelfs vry apodictisch in zijn manier van spreken. Met bijtend sarcasme smaalt hij op mensen en din gen, om even later in een enkele ontroe rende zin van zijn liefde te getuigen. Sommige zijner vrienden menen dan ook, dat men zijn stoutmoedigste uitspra ken met een korreltje zout moet nemen. Anders gezegd: Minne is in zijn haat te gen alles wat onecht en kleinburgerlijk is soms opzettelijk baldadig en schamper hij gebruikt dan zjjn woorden als pij len zo scherp met een dodelijke trefzeker heid, maar ze zijn niet in het verrader lijke gif gedoopt. Voor echtheid staat hei hart van deze merkwaardige man wijd open al is zelfs dan zijn ontroering nog wei eens ill krasse termen uitge drukt. Richard Minne spreekt aiet in de ge ijkte poëtische termen. Hij is^el direc ter, noemt de dingen bij de jafem, maar zo raak en zuiver dat hij dere zakelijke uitdrukkingswijze tot poëzie Vtrheft. Hij zegt ergens: „De wereld' is een fluit met zoveel duizend monden. En elkeen blaast zijn lied. En 't maakt een droef geluid, waarin ik niets van eigen klank heb weergevonden". Maar hoe droef het ge luid van de gedichten van Minne soms ook is: méér dan van alle anderen kan men van hem zeggen dat hij „een eigen lied" blaast met een volstrekt „eigen klank'". Dat niet alle schrijvers, in het vrien denboek eensgezind in hun oordeel ove de dichter-schrijver zijn, valt Ucht te begrijpen. Dat maakt juist dit boek to een waardevol bezit voor wie belang in het werk van Minne stelt: men zi het op verschillende wijzen helmh Enkele dichters hebben de Vlarnm^ gehuldigd met «en fecstgedicht noemen het geestige „Het hote Michel van der Plas. Opvallend goed is voorts het vers „Aan Minne" van Julia Tulkens. r»e nieuwe druk van „Wolfijzers en schietgeweren" is voor de Noordneder- landslegers een voortreffelijke kans om m«-t het werk van Richard Minne ken nis te maken. Het boek bevat verzen en verhalen, benevens een aantal bneven „over de nood en de nijdigheden, de hoop en de zoetheid, de wijsheid en de argeloosheden van de dichter cn de mens".' Met deze uitvoerige ondertitel is Richard Minne misschien wel het duidelijkst gekarakteriseerd De bundel is samengesteld, door Ray mond Herreman en Maurice Roelants, die samen met Richard Minne in de re dactie van ,,'t Fonteintje" hebben geze ten en, deze merkwaardige figuur sinds deze na de eerste wereldoorlog aan het woord kwam van nabij hebben gevolgd. ,In de brieven spreekt Minne zich (althans naar het schijnt) onomwon den uit en zij zijn uitermate belang- moedt. H»i werk van Richard Minne is slechts Het werx maar het is zeer de 'bewaard Met een handvol verzen heeft hij zich' een belangrijke plaats in de Vlaamse dichtkunst verworven. Op wit-geschuurde klompen, zo kleppert over straat de dag, die aan mijn huis voorbij, ter kermis gaat. Ik roep hem wel eens tegen: Kent gij hees deur dan niet? Hij draait zich wat verlegen tot hij me niet meer ziet. Dan volg ik hem een tijdje en tik hem op de hoed, maar dit onschuldigheidje bevalt hem niet te goed; zodat ik huiswaarts keer, beschaamd over mijn moppen, om op mijn eentje achter de gordijnen te gaan kroppen. (Dagen III, Richard Minne). IN OCTOBER 1951 werd, op aanspo ring van het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria, door de katholieke schoolkinderen een novene gehouden voor de intenties van Z.H. de Paus. De kinderen kleurden bloemen en kaarsen op een Mariaplaatje en teken den zó hun millioenen offers en gebeden aan. Als antwoord op een verslag over deze novene aan de H. Vader in een album, verlucht met de gekleurde plaat jes. aangeboden mocht de Carmel te 's-Hertogenbosch, waar het Nationaal Apostolaat van het Onbevlekt Hart van Maria is gevestigd, S Mei laatstleden een schrijven ontvangen. Daaruit blijkt, dat Z.H. het boek met veel vjel- wiUendheid heeft doorgebladerd en diep was getroffen door het groot aantal ge beden en offerswélke deze duizenden kinderen aan God voor Zijn intenties hebben opgedragen. Het is een troost voor de Plaatsbekleder van Jesus Chrvs- tus om in deze voor de Kerk zo moeilijke tijden te zien met welk een vurigheid deze dierbare kinderen hun smekingen richten tot de Allerheiligste Maagd en zelfs hun ouders er toe bewegen om zich bij deze vrome oefening aan te sluiten. Van ganser harte dankt de H. Vader dan ook al degenen, kleinen en groten, die het hunne hebben bijgedragen tot deze prachtige „geestelijke Schat". We maken ons uitermate druk om de mate rie en soms zeer terecht, maar laten we toch de waarde van het gebed niet ver geten. Vijf Joegoslavische priesters zijn we gens collaboratie met andere landen door een volksrechtbank in Slovenië tot ge vangenisstraffen veroordeeld, variërend van 9 tot 18 jaar. De namen der priesters zijn niet bekend gemaakt. Zij zijn echter allen afkomstig uit het gebied van Ve- nezia Giulia. Het is niet bekend, wat hun aan concrete misdaden is ten laste ge legd, Van Joegoslavische zijde in We nen verneemt het K.N.P., dat de Aposto lisch Administrator van Maribor (Mar burg) in Slovenië, mgr M. Drzecnik, onder steeds grotere druk wordt gezet. Bijna dagelijks worden in gijn residentie huiszoekingen gedaan. Wat zullen roe over deze bisschop en priesters nog voor schandeltfke feiten vernemen T BINNEN 16 maanden zal de Katholie ke Universiteit van Leuven erin geslaagd zjjn in Belgisch Congo, in Kimuenza, een inlandse universiteit te stichten, de eer ste universiteit in deze kolonie. Er zullen vier faculteiten worden opgericht en wel een faculteit voor juridische, administra tieve en sociale wetenschappen, een faculteit voor geneeskunde, een faculteit voor phïlologie en een faculteit voor we tenschappen, De kerkelijke gezagdragers drukken zelfs de hoop uit. dat eerlang ook een faculteit voor theologie in „Lo- vanium" zal tot stand komen. Prachtig werk, hè. Aanpakken maarrr. MORGEN is het weer Zondag. Dus dat blijft zo nog wel een poosje offeren voor de nieuwe kerken. Als we deze week aan de oproep van St Jacobus in het epistel gehoor geven, hebben we een aardig karweitje. Hij verzoekt: Ver wijder iedere smet en alle verkeerde wit was. Het Evangelie brengt de aankondi ging van de H. Geest, Die ons de volle waarheid zal leren. Bereid U dus voor. Voor de rest een Zondag z o n d e r toorn en met een gelaat van eersteling onder de schepselen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De publicaties van het zogenaamde .rapport van admiraal Fechteler", waarin de meest pessimistische verklaringen worden gedaan omtrent de kans op een oorlog en de geringe mogelijkheid van de verdediging van het Westen, heeft te Parijs een ontzaglijk opzien gebaard. Het „rapport" verscheen in „Le Monde", dat door velen nog altijd als de opvolgster van de vooroorlogse „Le Temps" wordt beschouwd die de spreekbuis van de regering was. Dat onmiddellijk zowel uit Washington als uit I.onden tegenspraak werd ontvangen en admiraal Fechteler verklaarde, dat het rapport geheel vals was cn uit de lucht gegrepen, was tc voorzien als men het „rapport" ernstig had gelezen. Dat een stuk van zo sen- satioEele inhoud door Fechteler aan zijn ging zien ingesteld. regering zou zijn gemeld en door Enge land onderschept en nog wel gepubli ceerd op het ogenblik, dat te Parijs het ontwerpverdrag voor de Europese ver dediging werd geparafeerd, moest te denken geven. Het geheel leek dan ook een zeer kwalijke Aprilgrap. Zelfs na de tegenspraken maken enkele bladen die tegenstander zijn van de few-opese Defensiegemeenschap, van de .„houd van de publicatie gebruik om temming te wekken. De ..Aurore" komt daar tegenop en sommeert dan ook „Le Monde" te zeggen, hoe het blad in het bezit is gesteld van de gepubliceerde tekst, die in elk geval ergens vandaan moet komen. En als het blad daarom trent geer. bescheid zou willen of kun nen geven, dan wil 1'Aurore een vervol-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3