V reugdevuren m de mi België Fantastische illuminatie trekt tienduizenden Nieuw film-pleidooi tegen de rassenhaat Nog steeds de boter-export naar HET GRABBELTONNETJE „The Well", uiterst boeiende film van Popkin en Russell Rouse Benelux-protocol kent geen onderscheid Opnieuw vrijwilligers naar Korea Zet de namen op hun juiste plaats MEER DAN EEN HALF MILLIOEN GEZINNEN GE NI E TE LKE WEEK VAN „MARGRIET"!... GEEN WONDER PAGINA TERDAG 10 MEI 1952 Stoelen uit Scheveningen A'DAMSE GRAANMARKT POSTWAGENTJES ACHTER AUTOBUSSEN KOLENPRIJZEN IN DUITSLAND VERHOOGD KRIJGSGEVANGENEN IN KOREA Op de Kruisjes! DIE STAET, SIET TOE, DAT HIJ NIET EN VALLE CORRESPONDENTIE-ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM En wie dansensmoede raakt, zal niet lang naar een zitje behoeven te zoeken, want men heeft voor flit bal niet minder dan 1500 stoelen gecharterd en daar zijn er onder, welke helemaal uit Sóheveningen komen! Waarom men die zover heeft gehaald? Omdat in de mijnstreek deze week ner gens stoelen kunnen worden gemist. Duiven uit Orleans Tussen Noord-Frankrijk en Limburg zal het Zondagmorgen druk zijn in de lucht, wanneer 32000 postduiven zich de kortste weg zoeken naar hun hok ergens in Lim burg. Ter gelegenheid van het Staats- mijnenjubilé is deze monster wed vlucht georganiseerd. Vanmorgen zijn zij in alle vroegte uit Maastricht, waarheen zij nit alle delen van Limburg met vrachtauto's waren samengebracht, per trein naar Orleans vertrokken. Deze duiventrein, waarmee de 700 korven worden vervoerd, bestond uit 15 goederenwagons van het grootste type. Zondagmiddag tussen twaalf en een worden de vogels terugverwacht en dan zullen ook de „doevepieten" na twee slapeloze nachten met een gerust gemoed aan het feest kunnen deelnemen. ten, vakbondsleiders, zakenlieden ve len met hun dames en anderen, tussen wie nu en dan eens een schuchtere loop jongen, die alweer nieuwe bloemen bracht. Overigens was het Heerlense stadhuis niet alleen met bloemen versierd, maar tevens met beelden, afgestaan door het Stedelijk Museum te Amsterdam en op gesteld bezijden de ingang; met kost bare middeleeuwse gobelins, geleend van het Nijmeegse gemeentebestuur; met een enorm door Harry Kooien geschilderd portret van H.M. de Koningin, afkomstig uit het gouvernementspaleis te Maas tricht met het nieuwe portret van de Staatsmijndirectie geschenk van de beambten en óók van Harry Kooien en met de portretten van ieder der vroegere Staatsmijndirecteuren: ir R. de Kat, H. Wenckenbach, dr J. Bunge, mr dr W. Frowein, prof. ir F. van Iterson, J. Mous en dr ir D. Ross van Lennep, van wie tarnen met de duizenden de nog in leven zijnden hun opvolgers president directeur dr ir Ch. Groothoff, dr ir J. van Aken, mr F. Jansen en drs A. Rot tier, kwamen feliciteren. Gesproken werd er niet tijdens deze mammouthreceptie. Als daartoe wel ge legenheid had bestaan, zou zij nu nog niet geëindigd zijn. De bezoekers volstonden met zo beknopt mogelijk hun hulde te be tuigen aan de vier directeuren en met hun naam te zetten in het receptieboek. Of liever: in een der receptieboeken, want er waren er tien! En natuurlijk bleven zij nadien nog enige tijd in genoeglijk samen zijn bijeen. Vóór het stadhuis, waarvan men voor deze gelegenheid de sobere beige gevel met groene guirlandes had opgevrolijkt, begeleidde tijdens de receptie de muziek kapel der Limburgse Jagers de gelukwen sen met pittige marsmuziek. Niet veel minder druk dan deze middag zal het morgen-, Zaterdagavond zijn in het stadhuis. Dan houden de personeels leden van het hoofdbureau der Staats mijnen daar namelijk een jubileumbal. De meeste plaatselijke bestuursdeparte menten van de „Zóne A" van het vrije gebied van Triest zullen onder Italiaans beheer komen. Dit is het resultaat van de te Londen gevoerde besprekingen tus sen Amerika, Groot-Brittannië en Italië, die een maand hebben in beslag genomen. Vrijdagavond is de inhoud van de be reikte overeenkomst, die reeds aan de Joegoslavische regering is gezonden, ge publiceerd. Generaal sir John Winterton, hoofd van het BritsAmerikaanse bestuur van de „Zóne A", zal alle bestuursmacht in de zóne behouden. Hij zal, naast de reeds in functie zijnde Britse en Ameri kaanse politieke adviseurs, een door de Italiaanse regering te benoemen raadsman toegevoegd krijgen om ..de Italiaanse re gering te vertegenwoordigen bij alle za ken, waarbij Italië belang heeft". Twee departementen voor plaatselijk bestuur zullen geheel onder Italiaans beheer komen, nl. binnenlandse zaken en financiën en economie. Onder deze departementen vallen o.m.: plaatselijk bestuur, arbeid, sociale bijstand, open bare gezondheid, onderwijs brandweer, handel, douane, vervoer en openbare werken. De Italiaanse premier de Gasperi heeft Vrijdagavond te Rome verklaard, dat door deze overeenkomst „op geen enkele wijze wordt vooruitgelopen op de oplossing van het vraagstuk Triest". Italië wachtte nog steeds „tot Joego slavië bereidheid zou tonen om tot een voor beide landen noodzakelijke vriend schappelijke en eervolle overeenkomst te komen". Ook de Amerikaanse ambassa deur te Belgrado heeft verklaringen in deze geest afgelegd. In Joegoslavische regeringskringen heeft het accoord van Londen nochtans bittere critiek onder vonden. Van een onzer verslaggevers) HEERLEN, Vrijdagavond, AMSTERDAM, 10 Mei. De markt voor buitenlandse granen had een zeer rustig verloop, met weinig belangstelling van consumenten. Van de vorige week ver deelde maalmais werd nog voldoende aangeboden. Inlandse haver had een goed prijshou dende markt, met verkopers per Mei- ieveri.ig voor ƒ28.25, Ju«ni ƒ28.35 en Juli 28.50. Rogge verkeerde in kalme stem ming. Doorsnee-kwaliteit werd geof freerd voor ƒ29.5029.75. Zomergerst werd. al naar kwaliteit, gelaten voor 33.75—34.50, De P.T.T. streven er naar op alle tra jecten, waar autobussen rijden, ook het postvervoer met deze autobussen te doen geschieden. Op deze wijze kan men het gebruik van eigen auto's zoveel mogelijk beperken. De postzakken nemen echter in de autobussen te veel ruimte in. In na volging van Zwitserland overweegt men thans achter de autobussen postwagentjes te koppèlen op twee wielen. De eerste proeven worden genomen op het traject WinschotenTer Apel. De wagentjes werden gefabriceerd bij de firma van Bergen te Heiligerlee. trachten daarna zichzelf recht te ver schaffen. Op hun beurt voelen de blan ken zich bedreigd. En als een sneeuw bal, die bij elke omwenteling groter wordt, verspreiden achterdocht en angst, wraak en weerwraak zich door het stadje, waar tot nog toe vrede en eendracht heersten. Dit sneeuwbalproces wordt door de makers van de film op waarlijk mees terlijke wijze en in een adembenemend tempo van korte, elkaar raak opvol gende beeldflitsen geschilderd. Als de onrust haar hoogtepunt heeft bereikt, komt het bericht dat het meisje niet is ontvoerd. Het is in een ongebruik te put gevallen en geeft nog tekenen van leven. In hun pogingen om 't kind te redden, vinden blanken en zwarten elkaar en gezamenlijk juichen zij, als de man, die zij aanvankelijk schuldig achtten aan de verdwijning van de kleine, haar le vend te voorschijn brengt. Deze rooskleurige oplossing, hoewel van dramatisch standpunt bezien tame lijk voor de hand liggend, wordt in de film psychologisch volkomen aanvaard baar gemaakt. Maar op de sensatie en de spanning, waarmee de pogingen tot redding van het kind gepaard gaan, is al te zeer de nadruk gelegd. In dit ge deelte van de film, dat sterk doet den ken „Het Grote Carnaval" en „Veertien bange uren", twee films, waarin de sensatiezucht aan de kaak wordt ge steld, mist men de objectieve wijze, waarop in beide laatstgenoemde films de massa in haar reacties op het gebeu ren werd gadegeslagen. Hier dient deze massa slechts als middel om de span ning te verhogen. Het gevolg daarvan is, dat de film veel overtuigender is als zij de mens toont in vrees en haat dan in vriendschap en samenwerking. Intussen weten Popkin en Rouse hun film telkens weer tot een nieuwe cli max van spanning te voeren op een wijze die de meester van de „thriller", Alfred Hitchcock, moeilijk zou kunnen verbeteren. Maar méér nog verdient deze film de aandacht, omdat zij leert, dat de vooroordelen, die leiden tot ras senhaat, in beide kampen bestaan en omdat zjj als zodanig de in boeiende beelden sprekende stem is van het men selijke geweten. Do Duitse Bondsraad heeft het voor stel dei regering om de prijs voor bin nenlandse steenkolen, steenkolen-cokes en steenkool-briketten met 10 D. M. per ton te verhogen goedgekeurd. De verho ging is met terugwerkende kracht tot 1 Mei ingegaan. De urijsverhoging van 10 D. M. per ton zal met gelden voor huisbrand, de spoor- wege" welke geen eigendom van de staat zijn, de zeescheepvaart en de zee visserij "De prijsverhoging voor de staats spoorwegen en de binnenscheepvaart zal eerst op 1 Juni, dus een maand na de 'algemene prijsverhoging, van kracht worden Het Nederlandse detachement Verenigde Naties is van het front teruggetrokken naar het eiland Koje-Do, nabij de haven stad Poesan in het Zuiden van Koréa. De tweede divisie is in reserve gegaan en het 38ste regiment van die divisie, waarbij het N.D.V.N. reeds geruime tijd is ingedeeld, heeft opdracht gekregen de krijgsgevangenen, die op het eiland Koje- Do vertoeven, te bewaken. Ter versterking van de gelederen van het Ned. detachement Verenigde Naties zullen binnenkort wederom Nederlandse vrijwilligers naar Korea gaan. Zo vertrekken 7- onvoorziene omstan digheden voorbehouden op 13 Mei a.s. 25 man onder leiding van eerste luitenant C. D. Huiskens per vliegtuig van Schip hol; op 20 Mei d.a.v. eveneens 25 onder commando van kapitein D. B. W. van Ar- denne en op 27 Mei a.s. wederom 25 man met als commandant eerste luitenant T. E. Spier. Op 30 Mei a.s. zullen 175 man onder commando van de kapitein H. Vader de reis per boot aanvaarden. Bij al deze de tachementen bevinden zich wederom ver scheidene oud-leden van het N.D.V.N., die zich voor de tweede maal voor dienst in Korea hebben verbonden. »»R?!ï!llSlï!ClMIÏ8g34»ï^^ Cecil Parker, Margaret Rutherford, Richard Attenborough, Kay Walsh en Peter Ustinov, begrijpt men met een nationale monsterproductie te doen te hebben. Maar zoals het met de meeste ge legenheidswerken gaat, de inspiratie ontbreekt. Boulting heeft het in deze film meer gezocht in het spel van zijn gerenommeerde acteurs dan in een verantwoorde beeldwisseling, zodat het resultaat doej denken aan de berg, die een muis heeft gebaard. Op initiatief van het Genootschap NederlandEngeland en van de Haag se Filmliga is „the Magic Box" dezer dagen, vertoond in het Haagse Uitkijk- theater. F. reid aan het uitwerken van voorstellen over de practische toepassing van het recht van preferentie, die de daarvoor in aanmerking komende ambtelijke Benelux- organen in behandeling kunnen nemen, waarna de resultaten zonodig aan een conferentie van ministers zouden kunnen worden voorgelegd. Voorts onderstreept de Nederlandse re gering haar mening, dat invoerbeperking tén aanzien van koelhuisboter, zoals deze door België werd toegepast in strijd is met genoemd protocol an zij geeft de wenselijkheid te kennen van een doelma tig, groter, verschil in de minimumpri.i- tig. groter verschil in de minimumprij- boter en koelhuisboter. In een nieuwe nota, welke op 8 Mei j.l. door de Nederlandse ambassadeur aan de regering in Brussel is overhandigd, wordt nogmaals het Nederlandse standpunt uit eengezet over de uitwerking van het recht van preferentie voor de invoer van boter uit Nederland, volgens het protocol van Luxemburg van October 1950. Daarbij werd immers het recht van pre ferentiële leverantie door Nederland aan België vastgesteld voor beter, dus on geacht het feit of deze vers of uit de koelhuizen afkomstig is. De Nederlandse regering verklaart zich bij deze nota voorts tot medewerking be- Westenschouwe; Arkel; Egmond. Van Langen, Wassenaar; Epo Sjuck van Burmania; Hildebrand; Olden barnevelt; Bredero; Jan v. Schaffe- laar; mgr Hamer; Saskia; Rem brandt; Willem Tichelaar. 1. x het edelste; X het oudste; X het rijkste; en X het stoutste; 2. Heer Otto X is nu hier gevan gen; morgen zal hij hangen3. X gaf de boeren die zijn stins be dreigden, de keuze tussen: „Vech ten of zuipen" Ze kozen het laat ste. 4 X was de schuilnaam van Nicolaas Beets als schrijver van de Camera Obscura. 5. X 't Zal je berouwe, Dat ge genomen hebt mijn vrouwe; X zal vergaan, Al leen de toren zal blijven staan. 6. ,Wat wordt er van de mens" sprak X op het schavot. 7. „Man nen, ik moet toch eenmaal ster ven" zouden de laatste woor den zijn geweest van X. 8. Te Nijmeven staat een standbeeld voor de Bisschop-Martelaar X. 9- X speelde een treurige rol in het drama der gebroeders De Witt. 10. De vrouw van onze grootste, schil der heette X- die datum over Barnevelt aange tekend, dat hij was ,.een man van grooten bedrijve, besoigne (zorg), memorie (geheugen) ende directie (leiding), jae, singulier (buitenge woon) in alles. Die staet, siet toe. dat hij niet en valle; ende sij Godt sijne siele genadigh. Amen". zwart satijn en voorts in het zwart. D' Advokaat sloegh zijn oogen op waarts naar den hemel, zeggende: „o Godt, wat komt er van den menseh" Daarna, zich wat zwak bevindende, rustte hij een weinig. Zijn dienaar hieldt hem in (bij) zijnen arm, toen hij knielde, terwijl ds. Johannes Lamotius het laatste gebedt tot Godt uitstortte. Dit duurde ontrent een vierendeel uurs. Daarna stondt hij op en scheen beter gemoedt dan voor henen. Ontkleedt zijnde, keerde hij zich tot het volk: „Mannen, gelooft niet dat ik een landtverrader ben, ik heb oprecht en vroom gehandelt. als een goedt Patriot (vaderlander) en die zal ik sterven". Daarna eischte hij zijn slaapmuts van violet fluweel en trok ze met zijn eigen handen, die van ouderdom beefden, voor zijn oogen, zeggende: „Heere. zijt mij, uwen armen zondaar, ge nadigh"'. Naar 't zant gaande zagh hij ten hemel en zeide: „Heere Godt, ontfang mijnen geest". Noch vóór half tienen nederknielende, nam zijn dienaar zijn laatste af scheidt van hem. D' Advokaat het zwaardt verwachtende, zeide „Maak het kort; maak het kort". De beul deed zijn werk. De Mei zon scheen. Jammer, dat zoveel pril lentelicht verkwist werd bij zulk een vreselijke daad. In het nuchtere resolutieboek der Staten van Holland vinden wij op Mijn wensch behoede u onverrot O Stock en stutdie geen verrader, Maar 's vrijdoms stut en Hol- landts Vader Gestut hebt, op dat wreet schavot, Toen hij voor 't bloedigh zwaert most knielen Tot droefenis der braefste zielen. Hoe dikwijl strecktet ghij in 't stappen Naer 't hof der Staten stadigh aan, Hem voor een derden voet in 't gaen En klimmen op de hooge trappen Ghij ruste van uw trouwe plichten Na 'et rusten van dien ouden stock grijsaard) Geknot door 's bloetraets bittren wrock. (Vondel). OPLOSSING CorsicaElbaSt Helena zijn eilanden, waar Napoleon verbleef Malta niet. SpanjeItaliëKorea noemt men schiereilanden; Zwitserland niet. Huron MeerOntario M.—Erie M. zijn Canadese meren; Ladoga. Russisch. De Kapen Naode GataPalos aan Spanje's Oostkust; Kaap Fini- sterre aan de Westkust (N.W.). De San Marco te Venetië in Byzantijnse stijl; andere: Gotisch. 't Melkmeisje schilderde Vermeer; de andere drie: Rsmbrandt. Verstandigheidmatigheidsterk te drie kardinale deugden; hulp vaardigheid niet. De Redemptoristen zijn geen mon niken; de andere drie wel. Sparren zijn naaldbomen; de aidere: loofbomen. De brandnetel hoort tot een heel andere „familie" dan de overige netels. Van jullie brutale mondjes trek ik me lekker niets aan. En als het me begint te vervelen verander ik jullie in dikke padden" De twee zusters schrokken. Goeie deugd padden Daar hielden ze helemaal niet van. Ze begonnen maar gauw te doen, wat de fee wou hebben. Precies al de werkjes, die vroeger Assepoester moest opknap pen. En 's nachts stond haar bed bij de vuilnisemmer in de keuken. Zo werden ze gestraft. Na een jaar was er weer een bal. „Wat jammer dat we zo lelijk zijn geweest voor ons zusje" zucht ten ze. „We mogen er vast niet heen" Daar kwam de fee de keuken binnen. „Aankleden voor het bal, meisjes" I zei ze. En ze schonk haar net zulke prachtige kleren als ze Assepoester had geschonken. Die kwam haar zusters al bij de mar meren trap tegemoet Samen maak ten ze veel plezier. En Assepoester zorgde, dat ieder met een echte Prins trouwde 1 Het verhaal van Assepoester wordt haast nooit uit verteld. Assepoester trouwt met de Prins. Maar: wat is er met haar twee zusters gebeurd, die zo lelijk voor haar geweest waren? Ze waren verschrikkelijk kwaad Er was nu niemand meer om thee op bed te brengen. En ze moesten zelf haar schoenen poetsen. Ze belden en belden in de hulskamer Maar geen Assepoester kwam uit de keuken om te helpen. Het was om ltippevel van kwaadheid te krijgen. Toen de oude tante kwam, die Assepoester aan al die mooie kleren had geholpen, begonnen ze op haar te mopperen. „Nou, dat is ook wat moois van u om een koets voor dat nest te toveren uit onze pompoen" I schreeuwden ze: „Maak maar gauw dat u wegkomt, anders ge beuren er nog meer ongelukken" Maar de oude tante bleef. „Waar om zou ik weggaan" vroeg ze. „Ik heb het hier best naar m'n zin Aan de avond van de 12e Mei, omstreeks half zes, betraden Sylla en Pieter van Leeuwen-, namens de rechters, Oldenbarnevelt's kamer in de gevangenis. De advocaat steunde op een stoel en hoorde deze boodschap aan: „Wij komen van wegen de heeren Staaten-Generaal en de heeren rechteren, om u aan te zeggen, dat gij op morgen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 6