1112011 uit Amerikaanse verlegenheid over Dodd's „gijzeling" Goed nieuws voor de haring: Vlaggetjesdag komt in gedrang Dinsdag 13 Mei 1952 WAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Legerleiding gelast nader onderzoek Russen heropenen weg Hamburg-Berlijn WEERBERICHT ALS DUITSERS NAAR NEDERLAND GAAN Colson afgezet als kamp commandant LOONVORMING IN DE LANDBOUW De weerverwachting, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond, luidt: In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist, ovrigens half tot zwaar bewolkt, over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. Woensdag 14 Mei: Zon op 4-48 uur, onder 20.26 uur; Maan op 1.06 uur, onder 8.33 uur. Men verwacht, dat een groot aan tal Duitsers dit jaar Nederland zal bezoeken. Maar gelukkig worden hun als ze op reis gaan, enige wenken meegegeven, die elke Ne derlander kan waarderen: „Gedraagt u bescheiden, want de Nederlanders hebben onschuldig veel geleden", aldus luidt het ad vies, dat hun door luidsprekers in toeristentreinen wordt gegeven. „Gedraagt u bescheiden, opdat de Nederlanders niet zeggen, dat de Duitsers net eender zijn als tijdens de oorlog". -y, .1' reed te houden om instructies van de bond op te volgen. Het voornaamste bezwaar van de vak verenigingen is, dat de nieuwe wet ver schil van behandeling voorstelt voor be drijven in particulier en in overheidsbe- zit. Het ontwerp beperkt o.m. de invloed van de fabrieksraden op de economische gang van zaken van het bedrijf tot eer. louter adviserende stem en het recht om eens per jaar inzicht te hebben in de boe ken. De arbeiders eisen daarentegen ook economische medezeggenschap. De Westduitse sociaal-democratische partij heeft zich solidair verklaart met de actie van de vakbond. Met ingang van overmorgen wordt de directe hoofdweg van Hamburg naar Berlijn heropend, die sinds de oorlog af gesloten is geweest. De weg mag al leen door Duits en met-geallieerd ver- keer bereden worden, aldus hebben de Russische autoriteiten bepaald. De weg, die tot nu toe gebruikt moest worden, maakt een ontweg van 55 kilometer. Het geallieerde verkeer tussen Berlijn en Hamburg mag geen gebruik maken van de directe verbinding, maar moet de grote autoweg over MarienbornHelm- stedt nemen. Bradley en zijn collega's uiting hadden gegeven aan hun ernstige ongerustheid over het feit, dat het mogelijk was ge weest dat de communistische krijgsge vangenen zich meester hadden gemaakt van de persoon van hun kampcomman dant en dat zij voorwaarden hadden ver bonden aan zijn in vrijheidsstelling. Brigade-generaal Colson is heden Dins dag van zijn commando over het krijgs gevangenenkamp op het eiland Koje ont heven, nadat hij de eisen van de gevan genen had ingewilligd om de vrijlating van zijn gegijzelde voorganger, brigade generaal Dodd, te verkrijgen. Generaal Van Fleet, de commandant van het achtste leger, die dit heden be kendmaakte, vreklaarde, dat de beide generaals weer zullen worden toegevoegd aan het achtste leger. (Brigade-generaal Dodd werd, zoals be kend, Zaterdag j.l. twee dagen na de benoeming van Colson tot commandant in zijn plaats, door de communistische krijgsgevangenen vrijgelaten). De commissie van chefs der Ameri kaanse generale staven heeft generaal Mark Clark en zijn onderbevelhebbers verzocht, onmiddellijk rapport uit te brengen over de stand van zaken op het eiland Koje, waar zich kampen voor communistische krijgsgevangenen bevin den. Zoals bekend, zijn laatstgenoemden er kortgeleden in geslaagd, de kampcom mandant, generaal Dodd, gevangen te nemen, waarna zij hem, na bepaalde toe zeggingen te hebben ontvangen, weer op vrije voeten hebben gesteld. Het schijnt dat de communistische krijgsgevangenen onder meer bezwaar hadden tegen het onderzoek door de ge allieerden naar hun al dan niet geneigd heid om, na het sluiten van een wapen stilstand, naar Noord-Korea of Chin3 terug te keren. In dit verband deelde een hoogeplaatste Amerikaanse militair een verslaggever mede, dat generaal Ridgway reeds zeker twee weken geleden was op gedragen dit onderzoek te doen beëindi gen. Een militaire woordvoerder heeft nog te Washington medegedeeld, dat generaal De onder voorzitterschap van prof. Horring werkzame commissie van de Stichting voor de Landbouw, die tot taak heeft gekregen over het voor 1952/53 te voeren loonbeleid een beslissing te ne men, heeft in haar laatste vergadering overeenstemming bereikt over het aan de organisaties uit te brengen rapport en de daarin voorkomende conclusies. Bin- i nen enkele dagen zullen de resultaten hiervan worden bekend gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1