GEEN NIEUWE SCHOENEN VOOR SOEZOEKI SAN Japan in zware zorgen na pas herwonnen souvereiniteit Voor overvloedige oogst zijn offers noodzakelijk NOG ONRUST OP KOJE Het epos van de Vlaming op zee I) e „grote" oorlogsmisdadigers life Zaterdagse mijmeringen Boeiende roman over koop. vaarders en kapers Droog maar weer koel ^norme economische moeilijkheden kwellen verslagen wereldrijk ima ST. LAURENS BOEKHANDEL ZATERDAG 24 MEI 1952 PAGINA S Rn ook hier ligt het Kremlin op de loer Op 7 Mei 1945 eindigde de oorlog in Europa. En rondom Japan v,el de eenzaamheid. Het bezat op de gehele aarde geen enkele bondgenoot meer. Alle grote staten waren bijn vijanden. Japan had i*1 zijn overmoed alle mogendheden tegen zich in het harnas gejaagd, ton zijn verraderlijke aanval op Pearl Harbor en zijn opmars naar hel Zuiden. Het had China, de Verenigde Staten, Engeland, Nederlands- Indië, Frankrijk, Australië aangevallen, met als dekking in de rug slechts het dubbelzinnige neutraliteitsverdrag met de Sovjet-Unie. Deze zou Japan, nu het in het nauw gedreven was, in die rug attaqueren! Eind Juni was de langdurige slag om het eiland Okinawa ten einde. Het ligt slechts zeshonderd kilometer van het Japanse ei andenrijk verwijderd. De laatste, grote hinderpaal tvas door de mcrikanen veroverd, na een bloedige strijd. Japan lag voor een invasie open! De atoombom valt Maar op 6 Augustus startte een speciaal vliegtuig van liet eiland 1 inian. De piloot, kolonel Tibbette, bad als doelwit drie steden op gekregen: Hirosjima, Kokura en Nagasaki. Naar welke stad hij zij11 koers zou richten, hing van de weers omstandigheden af. En hij oerste naar Hirosjima. Om J8.15 van een hoogte van Herhaling van Normandië In Manjjj trof generaal MacArthur e v oorbereidingen voor de bezetting v an Japan. De eerste landing was op November 1945 vastgesteld, op de ^"idelijkste der grote Japanse eilan- den, de tweede, die de beslissende tnoest zijn, in de baai van Tokio, yier maanden later. Een leger van In totaal een millioen man zou over de Japanse bodem uitzwermen. Over beel de wereld waren drie en een half millioen mensen direct of in direct bij de landingsvoorbereidingen betrokken. Japan zou een herhaling van Sicilië en Normandië worden. Zeven jaar later. Problemen Soezoeki San de dupe Daarom meedoen aan Indische Missieweek Tekort van ruim 800 millioen dollar jf"- Ook de Westerse dans deed zijn intrede in Japan. Hier leert een Amerikaans soldaat Hirohito's zoon de eerste passen. Observator Amerikaanse Huis van Afgevaardigden bezuinigt nog meer op hulp program voor het buitenland Dodd en Colson gedegradeerd Klachten over gevangenis-regiem Het eeuwige avontuur Verwantschap Een vrouw zit voor 250.000 bezoekers Bergingssystemen De Paus spreekt En morgen? Harry Prikker, geen benzine meer zou zijn zouden ze roet zweefvliegtuigen op de vijand losgaan-.. In grote transporten was het Derde Amerikaanse leger reeds van Europa naar het Verre Oosten onderweg, om de invasietroepen met geharde veteranen te versterken- In San Francisco werden de Plannen uitgewerkt voor de aanleg van een enorme, kunstmatige haven, bestemd voor de landing in de baai van Tokio. De onderdelen zouden over de Stille Oceaan eerst naar Okinawa gevoerd wor den. En de Amerikaanse luchtvloot was JaPan te bombarderen- Bij grotere vestingen Eersit was hetlooo mede- 4(UY> tor, -f- spoedig Werd het ton, die over de een of andere Ja panse stad werden uitgestort In begin Juli verschenen voor de eerste maal twee duizend vliegtuigen tegelijk boven Japan- Het gebied van Groot Tokio, waarin bij na negen millioen mensen woonden, brandde voor driekwart uit- De grote steden Kobe en Yokohama zijn voor de helft uitgebrand, Osaka is voor een derde verwoest. De Amerikanen begonnen, door middel van vlugschriften vooraf de ste den te waarschuwen waaraan ze een be zoek zouden brengen. Van de 23 steden, die zulk een waarschuwing ontvingen, worden er in verloop van enkele dagen ten onder handen" genomen- Mananon eiland Tinian van de voor pp,, aden voorbereidingen plaats Niemand onderneming. iets heei hu het luiste, maar er zou traliteitsverrtr°nders gebeuren! Het neu- over enkM f met Sovjet-Rusland zou rolden p weken aflopen- Door Sibene Kremlin emd®loze roepentremen. Het Verre n TSterkte zijn legermacht in t c Gosjen tot een millioen man. De etrussische ambassadeur Jacob Ma- 'k. thans welbekend, werd steeds terug houdender en liet zich niet meer zien- Japan bracht zelf eveneens een groot leger bijeen, om de invasie te keren. Acht duizend Kamikazen, ofwel zelfmoordpi loten werden in reserve gehouden ter verdediging van heit moederland. Als er 9000 meter de eerste atoombom uit. 43 Seconden later ontplofte die op ongeveer 500 meter boven de stad. Het vlieg tuig was reeds 18 kilometer verder. Op 8 Augustus verklaarde Sovjet-Rus- land aan Japan de oorlog. De volgende dag trok een sovjet-leger Mandsjderije binnen. Janpang laatste bastion, waar 't 900.000 man sterke beroemde Kwantoeng- leger stond- En op dezelfde dag werd Nagasaki dioor een atoombom geteisterd. De bom ontplofte niet in de lucht, maar in de haven- Op 10 Augustus meldde de Japanse radio, dat de regering bereid was, de vijandelijkheden te staken- Direct daarop volgden vredesaanbiedingen via de Ja panse gezant te Bern aan Washington en via die te Stockholm aan Engeland. Drie dagen, later aanvaardde Japan de door de geallieerden gestelde voorwaarden- Gene raal MacArthur werd tot onderhandelaar benoemd en op 19 Augustus wierpen ge allieerde slagschepen het anker uit in de baai van Tokio na een vertraging van twee dagen, tengevolge van een taifoen- Een gemotoriseerde Amerikaanse divisie landde uit de lucht. Admiraal Tojo pro beerde zelfmoord te plegen- Hij was de man van Pari Harbor. Voor de eerste maal sinds duizend jaar betraden vreem de troepen Japanse bodem. Bij de gemo toriseerde divisie bevond zich MacArthur- De Mikado spreekt Keizer Hirohito was wederom met zijn 'ministerraad bijeen. De minister van oorlog kwam met een nieuw verdeai- giingsplan aan. Hij wer^ voortzetting van de oorlog- Maar Hirohito wist, dat Japan geslagen was „Ik Hirahito wens vrede en tevens, dat al mijn ministe het met me eens zijn". De munster van oorlog, Anami, pieegdeharato"^ dere ministers weenden. Hirohito was vastbesloten- Het zou vrede zijn.... Het is wederom Hirohito, die in Mei van dit jaar een belangrijk besluit neemt. De Verenigde Staten willen met Japan een vredesverdag sluiten. Hij treedt voor het front van zijn volk en waarschuwt dit: bega niet opnieuw de fouten van het verleden, veirfoei het totalitairisme, wees vredelievend. Hirohito, die door de Amerikanen op zijn troon werd gelaten, ontkende, het voornemen te hebben, af te treden- Hij zou voortgaan, zijn volk op de weg naar vrede te leiden, liet ten slotte een duidelijke waarschuwing to gen het communisme horen. Hirohito vertegenwoordigt 't officiële Ja pan, zoals dit door de Amerikaanse bezet, tors geformeerd is- De nieuwe Japanse regering is uiteraard samengesteld, even als trouwens de leden van het parlement dit zijn, uit personen, die met de bezet ters wilden samenwerken. Het valt te begrijpen,, dat er in Japan evenals in. menig overwonnen land, nog heel wat lieden zijn, die menen, dat de overgave to vroeg geschiedde en Japan zich nooit onvoorwaardelijk had moeten overgeven. Ze hebben er vooral bezwaar tegen, dat Hirohito er in de eerste plaats op uitge weest is, zijn troon to bewaren- Nu was dit gezien de positie, welke de Tenno of Mikado in het land van de Rijzende Zon inneemt, een volkomen verantwoorde politiek. Immers, in de ogen van de .mas sa van het Japanse volk staat en valt Ja pan met de Mikado. Daartegen voeren de tegenstanders van de huidige situatie aan dat Hirohito in geen geval zijn z-g. goddelijke waardigheid had mogen Prijs geven, juist met het oog op de traditie die deze 126ste Japanse keizer uit dezelf de dynastie rechtstreeks van de goden doeit afstammen. Dit zijn uiteraard interne kwesties, maar ze vormen voor grote groepen brandende problemen. En de recente onlusten hebben duidelijk bewezen, hoe sterk de afkeer van de nieuwe toestand is en in welke mate de vijandigheid tegen het Westen nog vat heeft op de gemoederen, in brede lagen der bevolking. Hierbij komt, dat Japan nog steeds in grote econo mische moeilijkheden verkeert, al doet liet zich hier en daar op de wereldmarkt reeds gelden. -{In de Verenigde Staten is reeds een cam pagne tegen Japans kinderspeelgoed ontketend, hetwelk er hijzonder goedkoop wordt ingevoerd) De onafhankelijkheidsverklaring werd met een gematigd enthousiasme begroet. Een krant in Tokio moest opmerken, dat well zelden in de geschiedenis een volk he't herwinnen van zijn onafhankelijk heid meit zo weinig enthousiasme heeft begroet. Maarde Japanners hadden al sinds maanden en maanden gehoord, dait er speciaal jn economisch opzicht uiterst moeilijke tijden voor hen lagen en de periode der bezetting in menig op zicht een 'bevoorrechte was geweest. De Japanners beginnen steeds meer te be seffen, dat, om heit heel eenvoudig vol gens hun eigen woorden uit te drukken, ionafhankelijkheid geen grotere portie rijst betekent. Nederlandsede^tiea,^»ene De taak In de week vóór Pinksteren wordt voor de l6de maal de Indische Missie- tins t/«?uaen- Pauselijke Internun- schriiven ?iarta beveelt in onderstaand de»» -lgemene Katholieke dringend aan. van de Heilig vld£e^~S hH ^Tete Mng hleTt fs Uiteraard op de eerste plaats geestelijk cn apostolisch van aard. In een land van ongeveer 70 millioen inwoner®, waar de Katholieken sledhts een minderheid vormen, ligt „0g aeen enorm terrein op ontginmmg te wach ten. Opdat de oogst overvloedig Weze, is die genade van God nodig, moeten, echter ook offers worden gebracht. Van ganser harte ze'£»en ./Kf??0*1» die deelnemen aan de Indische Missie week en wij van onze kant zullen onze gebeden en onze offers verenigen met de hunne. Katholiek Nederland heeft veel ge daan, zeker, maar er blijft toch nog veel te doen. Het werk der opleiding van een ■eigen inlandse geestelijkheid is in volle gang en op intellectueel terrein is een geweldige krachtsinspanning nodig; de hulp van Katholiek Nederland is daar bij onmisbaar. Dit jiaar 1952 moet geen jaar wezen van plannen alleen, maar een jaar, waarin plannen tot werkelijkheid worden. w-g. f G. DE JONGHE D'ARDOYE eik-1 aartsbisschop van Mistia Pau selijk Internuntius in Indonesië. Japan is nu weer onafhankelijk, maar arm, armer dan ooit te voren. Soezoeki San zoals de Japanse ,,nian in the street" wel eens wordt genoemd, beseft dit vol komen. Hij draagt nog steeds versleten kleren, ofsohoon de toestand over het algemeen iet® beter is dan in 1945, maar hij moet voor een nieuw costuum nog steeds een volle maand werken en voor een paar schoenen een halve maand. Dit geldt zowel voor de arbeiders als voor de werkende middenstand. De werkloos heid is in Japan bestreden, door het werk, dat altijd door één man gedaan werd, aan twee toe te wijzen, waarmede het probleem natuurlijk niet opgelost werd- Amerika heeft Japan direct na de overgave financieel gesteund, teneinde 'n algemene crisis te voorkomen. In 1945 stelde het twee milliard dollar beschik baar. Nadien plaatste het er grote mili taire orders, in het bijzonder nadat de oorlog in Korea was uitgebroken. Deze bedroegen tot voor kort 30 millioen dol lar per maand. Sinds er in Ko<rea onder handeld wordt en er geen strijd op grote schaal plaats vindt zijn deze orders vrij wel tot nihil teruggebracht. Er is thans een tekort op de handels balans van meer dan 800 millioen dollar en de export heeft, ondanks enkele suc cessen, niet aan de verwachtingen vol daan. Japan kan niet meer naar China, Mandsjoerije, Korea, Formosa en andere markten in Azië exporteren, zijn han delsvloot bestaat vrijwel niet meer- De export in Azië vertegenwoordigde vóór de oorlog de helft van de totale export van het land. Ook thans nog is Japan voor rijn export hoofdzakelijk op Azië aangewezen- Het verscheept naar Hong kong, Pakistan en India, maar dit brengt weer valuta-moeilijkheden mede, aan gezien deze landen in ponden betalen, terwijl Japan, aangezien het tot de Ame rikaanse invloedssfeer behoort, in de eer ste plaats met dollars moet werken- De Verenigde Staten zullen het binnen af zienbare grondstoffen op crediet moeten gaan leveren en in hoeverre dit mogelijk zal rijn, is een open vraag. De mogelijk heid, om aan Japan to leveren is ondanks de recente economische conferentie te Moskou niet groot- Er dreigt, mede in verband met het feit, dat Japan zijn te veel aan mensen niet meer kan spuien, een gevaarlijke verlaging van de toch al lage levensstandaard en dit zou, naar in Japan openlijk wordt vastgesteld het land in communistische richting Sturen- Nu Japan in politiek opzicht met het Westen op gelijke voet is gebracht, wacht het probleem van de economische ge lijkberechtigdheid, dat heel wat minder gemakkelijk zal kunnen worden opge lost. De reeds in moeilijkheden verkeren de Engelse textielindustrie doet Enge land al kopschuw worden voor een Ja panse concurrentie, die vóór de oorlog reeds een ernstige bedreiging voor het levenspeil van de Engelse textielarbei ders vormde. Het is ongetwijfeld een feit dat Japan zich na 1945 economisch in menig op zicht op opmerkelijke wijze heeft weten te herstellen- Hierover zijn Amerikaanse beoordelaars het volkomen eens. Dit snelle herstel was zelfs oorzaak van 'n 'terugslag. 'Wegeng gebrek -aan grond stoffen, die Japan in het buitenland moet kopen, maar niet betalen kan, heeft men het produotietompo in de textielindu strie, in de chemische en in de staal- indukrie moeten verlangzamen. De Ja panse textielindustrie zou in Pakistan 'cn India ruwe katoen kunnen Wopen, maar de gekochte katoen is twintig pro cent duurder dan de Amerikaan». Voorts moest Japan de levering van 109A00 ton staal aan Engeland annuleren. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van de moei lijkheden, waarmede het land te kampen heeft. Het Kremlin maakt opeens kans Van deze moeilijkheden probeert het Kremlin een dankbaar gebruik te maken. En liet lieeft de Japanse communistische partij opdracht ge geven, zich op nationalistische grond slag te stellen. De Japanse Stalin, Nosaka, is reeds twee jaar geleden met vier andere kopstukken der Japanse communisten naar Peking moeten vluchten, maar leidt vandaar uit de propaganda van de partij. Deze telde in 1949 ongeveer honderd- duizend ingeschreven leden en wist bij de verkiezingen 3 millioen stem men op zich te verenigen, waardoor er 27 communistische afgevaardigden in het nieuwe parlement kwamen. Vele Koreanen zijn thans in Japan als communistische propagandisten werkzaam. Ze ageren tegen de Amerikanen, terwijl aan de andere kant het Kremlin de Japanse kapita listen probeert te winnen, door hun goedkope grondstoffen aan te bieden, o.a. kolen van Saclialin, die driemaal minder kosten dan de Amerikaanse. Het heeft weer vele krijgsgevangenen teruggestuurd en belooft Japan koeien met gouden horens. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Vrijdag besloten het bedrag van de Amerikaanse hulp aan het buiten land op 6.162.600.000 dollar vast te stel len. Het desbetreffende wetsontwerp is met 245 tegen 110 stemmen aangenomen. De democraten, die de partijpolitiek vol gen, waren niet in staat de actie van een'coalitie van republikeinen en Zuide lijke democraten, die gisteren op het laatste ogenblik een verdere verlaging gingen doorzetten, te beletten. Thans moet de senaat nog over het bedrag beslissen. De nieuwe bezuinigingen betreffen niet de voor Europa bestemde gelden. Men heeft 10 pet. bezuinigd op de militaire hulp voor Formosa, Indo-China, Thai land en de Philippijnen, en het „punt 4"- program voor o.m. Indonesië, India en Pakistan gehalveerd. De Amerikaanse brigade-generaals Dodd en Colson, die betrokken waren hu het krijgsgevangenenoproer op 't eiland Koje, zijn gedegradeerd en teruggezet tot de rang van overste. Het Amerltaan- se leger heeft hiervan gisteren officieel mededeling gedaan aan de senaatscom missie voor de strijdkrachten. Generaal Dodd, die door de krijgsge vangenen als gijzelaar werd vastgeno - den, heeft volgens de legermededel gemis aan gezond oordeel getoond, a de gewoonte te vestigen om met ae ge vangenen te confereren aan de P°° hun barakkenomheining, in 1P.laat® J de vertegenwoordigers der brug g genen onder bewaking naar zu kwartier te laten brengen. n Het gevangennemen van generaal Dodd was duidelijk het resultaat, vaneen te- voren beraamd plan, aldus verregaande tegemoetkomendheid van generaal Colson, de opvoiger van Dodd aan de eisen der krijgsgevangenen ten einde Dodd vrij te krijgen, werden later door de rode onderhandelaars te Pan Moen Dj on tegenover de V.N. uitgebuit. Brigade-generaal Paul Yount, comman dant van de legerbasis Poesan, waaronder het eiland Koje ressorteert, heeft een reprimande gekregen. Nog steeds schijnen de opstandige communistische krijgsgevangenen in Korea niet volkomen onder bedwang gebracht te zijn. De ongeregeldheden blijken, volgens nadere gegevens, ont staan te 'zijn in de grote ziekenafdeling van het gevangenenkamp. Om de op standelingen te bedwingen, werd op 12 Mei de voedselvoorziening stopgezet, maar de aanwezige levensmiddelen- voorraden stelden de rebellen in staat, het nog een hele tijd uit te houden. In zes afdelingen van het kamp is men thans de toestand volkomen mees ster. In de overige drie is het wel rustig, maar hangen nog de rode vlaggen uit. Drieduizend gezonde gevangenen zijn naar Koje overgebracht; ae andere 5000 gevangenen aldaar zijn hoofdzakelijk gewonden en lijden aan tuberculose. Gevangenen hebben in de ziekenafde ling waardevolle instrumenten voor het vervaardigen van kunstledematen ver nield. Jverwinnaar en overwonnene. MacArthur ontnam Japans keizer zijn „goddelijk" aureool. het teven van de „geote" oorloge- uadigers in de gevangenis te Sjtandau, Zij ,riarne over de strenge tucht, waaraan liit t,aar onderworpen zijn, meldt Reuter Berlijn de volgende bijzonderheden: aldur von Schirach, de vroegere jeugd- •eider Spee: onder het nazi-regiem, en Albert Ond0r' ex-minister voor de bewapening pb ,?1 Bitier, doen de was voor hun mede gevangenen. lnDdehper Hans Rechenberg, die dikwijls gelafg gevangenis te Spandau wordt toe- t 7'iinu a?n de Pers inlichtingen om- bevindingen aldaar. Hij deed 'n be oep betere beh journalisten om voor een misdadiger^n-deling der »Srote' oorlogs- De gevanae" die Inrichting te pleiten, ken één boek"60 moSen om de twee we- brief per Persoon lezen en één Om de twe» schrijven en ontvangen. roaanden mogen ze bezoek ontvangen, dat niet langer dan een kwar tier mag duren. De gevangene, zowel als de bezoeker(ster), moeten tijdens het be zoek hun handen op tafel houden, mogen zelfs elkaar geen hand geven, noch elkaar op andere wijze beroeren (blijkbaar om het overreiken van verboden voorwerpen te voorkomen men denke aan het te Neu renberg aan Goering in handen gespeelde vergift.) De gevangenen mogen niet met elkaar, noch met hun bewakers praten. Kleine overtredingen worden met rookverbod ge straft, of met het weghalen uit de cel van de betrokkene van elk gerief, behalve een stoel. De cellen zijn dag en nacht verlicht en de bewakers moeten 's nachts om de 10 minuten de gevangenen met behulp van een zaklantaarn controleren. De gevangenen worden volkomen on kundig gelaten van elk nieuws in de bui tenwereld. Wie zich door het „hou zee" in de titel van de Nederlandse vertaling van „Flatnand des vagues" laai weerhouden dit hoek te lezen, berooft zichzelf van het genot van een frisse en boeiende roman. Het hoek, dat van de hand is van de Frans-schrijvende Belg Jan van Dorp, heeft een geweldig succes geoogst begrijpelijk en terecht! Het is vertaald in het Engels, Duits en Spaans en kort geleden verscheen de —voortreffelijke Nederlandse bewerking. Maar dat de uitgevers (De Vlijt JN.V., Antwerpen- Amsterdam) het 't ons zo onsympathieke „hou zee" helmen meegegeven, valt zeer te betreuren. Menige Noord-Nederlander, die deze roep nog in de oren heeft en direct aan marcherende nazi-naapers denkt, zal zich door de titel laten afschrikken, vrezen wij. Ten onrechte. Het „Vlaming hou zee' is een historische roep, die niets te maken heeft met enigerlei politieke instelling. Hij werd al gebruikt in de zeventiende eeuw de glorietijd van de zeevaart, niet alleen voor de Nederlanders behoorden de Schel de, maar ook voor die ten Zuiden ervan. Oostende was een nijvere havenstad, waar rijke lading af en aan voeren. Dat de be ruchte Duinkerker kapers de komende en gaande schepen duchtig in 't oog hielden, was te begrijpen. Vlak bij huis was hier flinke buit te halen, tenminste.... als de Vlaamse koopvaarders de kapers nie» met zeemanskunst en leeuwenmoed van zcih af wisten te schudden! Het verhaal opent met zulk een strijd op leven en dood. We schrijven 20 Maart 1076 een donkere dag voor de Oosten- denaars. Van de kade af slaan zij met in gehouden adem de strijd gade. De Duin kerkers zijn verreweg in de meerderheid, maar de Vlamingen geven zich niet direct gewonnen. In de eerste twee hoofdstuk ken tekent zich al af wie de hoofdpersoon van het lijvige boek is: dé kleine Rinus de Boer, een jongen in wie de roepstem van de zee onbedwingbaar is. Naar Indië Natuurlijk zijn de Oostendenaars, die veel van de kapers te lijden hebben, zelf ook niet afkerig van een goede buit en Rinus maakt de ij?rde leerschool van de kaperij door' Maar verre lan den doen van zie'1 spreken, landen met ongekende rijkdommen en ook in het hart van de avontuurlijke en op winst beluste VIamin£en begint iets als een vreemde onrust te ontvlammen. Deze onrust wordt nog aangevuurd door enkele Joodse kooplieden, die naar Oostende komen om er een schip voor de Indic-vaart uit te lusten. Zij willen Rinus de Boer die al naam heeft ge maakt als een bekwaam zeeman, mee- hebben, doch hij weigert. Zijn vader, aangemoedigd door ritn trotse echtge note, slaagt er in zeit voor Rinus een schip te bemachtigen er. de onder nemende jonge zeeman vertrekt op eigen houtje, met een eigen bemanning. Dan volgen de vele .avonturen in het verre Indië. De koloniale machten, die elkaar de rijke winst met gunnen, zien de Vlamingen met lede ogen komen en zij zettén de inlanders tegen hen op. De broers van Rinus komen hierbij om het leven maar hij zelf slaagt er tel kens in té ontkomen. Harde jaren zijn het, waarin De Boer en z'n mannen tonen wat zij waard zijn. Dat hij „kolonisator geworden is, maakt hen» automatisch tot de vijand van de Engelsen en Fransen en op aee moet hij duchtig voor hen uitkijken. Tenslotte loopt hij toeh in de val en wordt hij opgepikt en naar Engeland «ebracht. Maar zijn oude vader is de kaperspractijken nog niet vergeten en hij is het, die op avontuurlijke wijze Rinus weet te bevrijden. „Vlaming hou zee' 'is kloek opgebouwd en met kleur en verve verteld. In de eer ste plaats verhaalt het 't eeuwige avontuur van mensen op zeede zee, die genade loos wreed kan zjjn, maar van wie kerels als Rinus de Boer toch moeten houden, al wordt hun nog zoveel door het woedende water ontnomen. Voortdurend dreigt er gevaar: de elementeh kunnen plotseling losbreken en zjj kunnen de golven opjagen tot huizenhoge baren, waar het scheepje weerloos door wordt opgenomen; elk ogenblik kunnen er kapers of vijandelijke schepen aan de kim opdoemen. Deze Vlamingen zijn zeevaarders van het goede ras en de schrijver vertelt hun vele avonturen boeiend en levendig. Hij heeft oog voor details, die de loop van het verhaal echter niet vertragen. Behalve de geestdriftige beschrijving van de verbondenheid tussen de mensen en de zee, maakt de historische achtei- grond van het verhaal het boek zeer in teressant. Dit geldt niet alleen voor de machten, die, door allerlei internationale omstandigheden, invloed op de zeevaart deden gelden, maar ook voor het varens- bedriif zelf. In deze dagen van de zen vaart, toen de kapiteins nog maar weinig technische hulpmiddelen tot hun beschik king hadden en de navigatie behalve op kennis ook op ingeboren intuïtie aan kwam, was elke grote reis al een avontuur op zichzelf. Jan van Dorp heeft zich ter dege over de technische kanten van de zeilvaart laten voorlichten en voorzover wij het konden nagaan, zijn z'n beschrij vingen en benamingen juist. wij Ïn het Noorden zijn van huis uit liefhebbers van zeeverhalen. Dat ook de Vlamingen hun „glorie" op het gebied van de zeevaart kennen, zal echter nog niet iedereen weten. Daarom hopen wjj dat dit boeiende boek in Nederland de belang stelling zal ondervinden, welke het ver dient. Om meer dan <£n reden zal het er toe bijdragen, ons nog meer verwant te voelen aan onze Zuiderburen. Het is trouwens merkwaardig, dat dit boek oorspronkelijk in het Frans geschre ven werd, want de schrijver weet de Vlaamse sfeer en karaktertrekken heel zuiver te schilderen, zonder dat hij zijn toevlucht moet nemen tot het scheppen van „typen" of het gebruiken van dialect. Zijn naam is er trouwens borg voor, dat hij dit alles niet „van horen zeggen" heeft. Zoals gezegd is de vertaling goed ver zorgd. Te betreuren blijft de ongelukkige titel; maar wie de moed heeft hierover heen te stappen, zal zich beloond zien met een kleurrijk en spannend avonturenboek van de goede soort. (Advertentie) Dit boeiende boek is direct uit voorraad leverbaar (478 blz. gebonden f 10.50) ROTTERDAM - WITTE DE WITHSTR. 77 TEL. 25967 - GIRO 34565 Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling boven West- Europa komt maar weinig verandering. Wel is het hogedrukgebied boven Scan dinavië, dat in het begin van de week het binnenstromen van koude lucht be werkstelligde, verdwenen, maar er is een ander hogedrukgebied voor in de plaats gekomen.. Het centrum ervan lag van morgen ten Westen van Ierland. Om dit gebied heen stroomt nu tamelijk voch tige lucht, die via de Noordzee ons land bereikt. In deze lucht komt veel bewol king voor, tengevolge waarvan de tem peratuur aan de lage kant blijft. Boven het Zuiden van Noorwegen is gisteravond een kleine storing ontstaan, die o.a. in Oslo onweer veroorzaakte. Dc storing trekt via Denemarken naar het Zuiden en zal ons land nauwelijks beroeren. Wel neemt in verband met deze ontwikkeling de Noordenwind tijde lijk in kracht toe. We mogen echter ver wachten, dat morgen overdag de sto ring zal zijn gepasseerd, waarna de wind wear zwakker wordt. Wat de kans op regen betreft, deze is ook morgen klein. IN HAAR bescheiden woning in het Frauenbundhaus te Berlijn, waar de portretten van haar vermoorde echt- genoot en van haar priesterzoon het ver leden en het heden vertegenwoordigen, werkt mevr. Klausener, de eerste presi dente van de Duitse Katholiekendag, mede aan de voorbereidingen van de 75ste nationale manifestatie van het ge loof en het vertrouwen in de toekomst van alle Duitse Katholieken. Gedeeltelijk wegens de rol, welke sjj in de Katholieke wereld van Duitsland heeft gespeeld en nog speelt, voor een ander deel als posthuum eerbewijs aan haar echtgenoot, die eveneens een der prominente Katholieken van zijn tijd was, is haar de ere-functie van presi dente van de 75ste Duitse Katholieken dag opgedragen. Daarmede zal deze nationale bijeenkomst van Duitse Ka tholieken, voor het eerst in haar geschie denis worden voorgezeten door een vrouw. Een verdiende hulde. Maar zij heeft een niet gemakkelijke taak, TENEINDE de kloof tussen Oost cn West niet te vergroten, wordt het pro gramma voor de helft in geallieerd Ber lijn en voor de andere helft in Sovjet- Berlijn uitgevoerd. De Russische bezet ters hebben beloofd de Katholieke Oost- Duitsers geen haarbreed in de weg te leggen, wanneer zij aan de Katholieken dag in Berlijn willen deelnemen. Zelfs mogen zij zonder de gebruikelijke pas sen de zönegrens overschrijden. Men ver- ivacht uit Oost-Duitsland, waar onge veer 2,2 millioen Katholieken leven, de massale opkomst van ruim 120.000 deel nemers. Uit West-Duitsland zijn tot op lieden 60.000 opgaven van deelneming binnengekomen. Voeg daarbij nog een 70.000 Katholieken uit de vier sectoren van Berlijn zelf, dan beloopt het ge raamde aantal ongeveer 250.000. Boven dien zullen de meeste Westeuropese lan den delegaties zenden. Als nu de Russen hun woord maar houden. HET GROOTSTE probleem is natuur lijk: waar al deze mensen te bergen? De oplossing heeft men gevondeit in drie grote Berlijnse stadions, het Olympia- stadion en de Waid-Bühne"die resp. 200.000 en 30.000 mensen kunnen bevat ten, in Wesf-Berlijn, benevens het Wal- ter-Ulbricht-stadion en de Werner See- lenbinderhal met een capaciteit van 80.000 in Oost-Berlijn; slechts voor de communie-uitreiking na de gemeen schappelijke pontificale H. Mis in het Olympia-stadion heeft men nog geen op lossing gevonden. Welk een manifestatie! OP DONDERDAGAVOND volgt de algemene opening van de grote mani festatie van het geloof der Duitse Ka tholieken. Op Zaterdagavond wordt in 't Oostberlijnse Walter-Ulbricht-stadion een bidstonde gehouden, wadraan alle Duitse Katholieken kunnen deelnemen. Op hetzelfde uur wordt namelijk in alle kerken en kapellen van West- en Oost- Duitsland gebeden voor dezelfde inten tie, n.l. voor de vrede en voor een goede uitslag van de Duitse Katholiekendag. Dp de sluitingsdag zal Z. H. de Paus waarschijnlijk per radio een spe ciale boodschap tot de Katholieken van Duitsland richten. Dezelfde dag zal de Pauselijke nuntius te Berlijn, m gr Aloy- sius Münch, in het Olympia-stadion een pontificale H. Mis celebreren. In het W alter-Ulbricht-stadion, juist gelegen tussen twee gevangenissen, Plötzensee en Tegel, waar de meeste slachtoffers van het naziregime gevangen geweest en gestorven zijn, wordt op de voorlaat ste dag een grote herdenking van deze gevallenen gehouden. Dit alles zal geschieden tussen 19 en 26 Augustus. MORGEN is het hier weer Zondag. Laten we onder de indruk van het hier voor gelezens toch blijven offeren voor nieuwe kerken in ons nog vrije land, Laten we na ons offer op dc collecte schaal waakzaam, blijven in het bidden en elkaar een duurzame liefde toedra gen. Want volgens St. Petrus in het epistel, de liefde bedekt een menigte zonden. Het evangelie over een zekere ergernis is het beluisteren waard, nu er nog al met gordijnen wordt gewerkt. Voor de rest een heerlijke Zondag zon der gelaat van een geërgerde. Zal wel een kunst zijn voor velen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3