LAATSTE BERICHTEN men illusies oren van PLAIN MAROKKAANSE JONGEN NAAR NEDERLAND GESMOKKELD Laatste bedrijf van economische tragedies De goedkopere sigaar t Vrije spel tier oimiaatseliappeli jke kraehten r ADAMS Hoogstraat 76 i Vacantiekoffers PAGINA WOENSDAG 28 MEI 1952 blijft het moeilijk houden I oegeven Eerste poging mislukt Op 17 Mei achterhaald PASSAGIERSSCHEPEN N tractatie voor Hooldxedacteui'; Leo J. M, Hazelzet.. - vp zoek naar slofjeiijne resten BURGERLIJKE STAND produceren, terwijl dezelfde regering on geveer tezelfder tijd Schiedam preste de fabricage van vlakglas mogelijk te ma ken. Twaalf ambtenaren van de vaste staf van de Dienst voor Invoerrechten en Accijnzen zijn vanmorgen om 7 uur op stap gegaan om in één dag de ruim 80 Sigarenzaken welke in Schiedam geves tigd zijn, te controleren. Zoals men weet. zijn de accijnzen op de sigaren verlaagd en dus is het nodig cm de winkeliers de mogelijkheid te geven op hun oude voorraad restitutie van belasting te ontvangen- Maandag hebben zij reeds een lijst met gedetailleerde opgave van hun voorraad moeten inleveren en vandaag was het de taak van de ambtenaren steekproeven te nemen teneinde deze opgave te verifiëren. Voor de eerst-geholpenen betekende 't vroege uur van komst een buitenkansje, war.t in een zaak, waar om 7 uur een ambtenaar binnenstapte, was hjj om half 9 klaar met het nagaan van de voorraad en kon men dus volop aan de verkoop beginnen, terwijl anderen tot het middaguur moesten wachten of zelfs nog later eer zij tegen vermin derde prijzen de sigaren aan 'hun klan ten konden afleveren- Nu was er, ondanks het bericht over de radio, helemaal geen sprake van 'n stormloop op de goedkope sigaar. Geen van. de winkeliers verwacht, dat de prijsverlaging van werkelijke betekenis zal zijn op de omzet. Niet alleen, om dat daarvoor de vermindering te ge ring is, maar omdat de rookgewoonte reeds vóór de oorlog zodanig begon te veranderen, dat jaarlijks de hoeveelheid geproduceerde sigaren kleiner werd. De sigaar is de rokerij voor de rus tige mens. Wie aan een sigaar gaat zui gen, zoals aan een sigaret, vindt zijn rokertje niet lekker, omdat het hem op de tong brandt. Een sigaar moet vooral zeer kalm getrokken worden, zodat de tabak koel verkoolt- In een tijd. waarin de mensen zo ner veus zijn. dat zij kettingroken, kan men riet verwachten, dat deze rust wordt opgebracht. De sigaar wordt dan een extraatje voor de Zondag en de leun stoel. Vele sigarenfabrieken blijven ten dode gedoemd- Zelfs zien vele winkeliers de sigaar cp den duur uitsterven, want het zal wel onmogelijk zijn de aanplant op de tabaksplantages zo te veranderen, dat er nog eens een sigaar op de markt komt, die men snel kan zuigen en die 1 iettemin koel blijft Wat de controle van vandaag aangaat, c'ie is uiterst snel en doeltreffend ver lopen. De ambtenaren namen steek proeven in de verschillende prijsklassen. Zij openden een enkel doosje en telden sommige stapels, zodat zij met vrij giote zekerheid konden vaststellen of inderdaad de opgave klopte. In de ene winkel hadden zij natuurlijk meer werk dan 'in de andere, al leverden de klei nere zaken met hun vele geópnde kis ten natuurlijk hun speciale moeilijkhe den op. De winkeliers staan klaar met hun goedkopere sigaar, maar het 'blijft „dure" waaf- De gemeente wilde niet de verdenking op zich laden do wederopbouw te belem meren en de industrie geen kans te ge ven, maar het was duidelijk, dat na voor ziening van de eerste enorme behoefte, de vraag zo klein zou worden, dat hierin voor de vlakglasfabriek geen brood meer zou zitten. Naar hij gezegd heeft, had de heer Münninghoff voor dat geval kunnen overschakelen op de fabricage van fles sen, waarvoor hij een Denemarkse order van 32 millioen flessen in zijn zak zou hebben gehad, maar de ervaring maakt in dit opzicht wijs. Op 11 December kocht <le gemeente van de heer M. de gehele glasfabriek met opstallen en terrein voor 300.000. Voor vijf jaar werd het daarop aan de Neraa- glasfabriek in huur gegeven met de mo gelijkheid tot een verlenging van vijf maal een jaar. Op 7 November' 1947 komt de Nema- glas-affkire eigenlijk voor het eerst open lijk in de raad, want alle besprekingen daarvoor zijn in Comité Generaal gehou den. Nu blijkt er ernstige oppositie te bestaan tegen de bouw van vijf arbeiders woningen op het terrein ten behoeve van de Belgen met welke bouw zonder een enkele vergunning reeds begonnen was. De Kath. Fractie o.a. stemde voor alsnog toestaan van de vergunning, omdat men naar buiten niet de indruk moest wekken alsof Schiedam vestiging van industrieën bemoeilijkte juist in een tijd, dat indus trialisatie geboden is. In Januari 1948 bleek hoeveel de aan wezigheid van die buitenlandse arbeiders te betekenen had. De Belgen waren on misbaar, maar zij bleken voor hun Bel gische industrieën toch meer te voelen dan voor de Nederlandse en zo trad in Januari 1948 ovenbreuk op. Naar alge meen gehouden wordt ten gevolge van sabotage. Wel had men in de tussenliggende tijd nog vlakglas geproduceerd. Men noemde ons een hoeveelheid van 80.000 vierkante meter, maar na deze techni sche storing, die het bedrijf voor maan den stil zou leggen, heeft men voor goed van de fabricage afgezien. Dat was het laatste was er van de illusies over was. Enige tijd geleden is men niet het slopen begonnen. Velen, die destijds tra nen in de ogen hadden, toen zij weer vuur zagen in de ovens, zien nu de fa briek langzaam in elkaar vallen. Stel selmatig wordt alle waardevolle mate riaal weggebrand en naar elders ge transporteerd. En toch schijnt er nooit een einde te komen aan het leven van illusies, want terwijl boven zijn hoofd de balken wor den weggesjouwd, staat aan een etiket teer-machientje een man in gele stofjas gebruiksaanwijzingen te plakken op flesjes. (Misschien poetsvocht, misschien middel tegen hoofdpijn, misschien rat- tendoód.....Het begin van een nieu we droom van rijkdom en van .wélvaart. Zijn ouders zijn gestorven en de jongen moest maar zien, hoe hij aan de kost kwam. Hij poetste schoenen en wist zich op deze manier in het leven te houden. Erg prettig was zijn bestaan niet en toen de vier Nederlandse zeelieden, (de kapitein, de eerste en de tweede machi nist en nog een opvarende van het Gro ningse kustvaartuig) hem uitnodigden mee te gaan naar Nederland, waar hij een goed leventje zou krijgen, zei hij on middellijk ja. Bij de eerste, poging om aan boord te komen, hield een politiepatrouille de jon gen aan en stuurde hem terug. Korte tijd later kwamen de eerste en de twee de machinist de knaap echter weer afha len met een taxi en nu had men succes. Via Spanje en Engeland bereikte men Vlissingen, waar de jongen op 8 Mei aan wal werd gezet. Met de trein kwam hij in Rotterdam en kreeg onderdak bij de moeder van de tweede machinist. Enkele dagen later moest de vrouw echter in het ziekenhuis worden opge nomen en de jongen verhuisde naar een ander adres. Hij had ben heerlijke tijd achter de rug. Iedereen, behalve de eerste machinist, was vriendelijk te gen hem geweest. Deze machinist had de politie in Gro ningen ingelicht en een telex-bericht uit Groningen waarschuwde de Rotterdamse Vreemdelingendienst, die echter reeds met de zaak op de hoogte was en de jongen op 17 Mei had weten te vinden. Het verhaal van de knaap kwam in grole trekken overeen met wat dé machinist had verteld. Brahim's avontuur is bijna ten einde. Begin Juni zal hij met een schip naar zijn land worden teruggebracht. Tot zolang blijft hij onder de hoede van de politie. De opvarenden van een Gronings kust vaartuig hebben een Marokkaanse jon gen uit Casablanca naar Nederland ge smokkeld. Brahim Ben Ali is een schoenpoetsertje van 12 jaar, die zpn werkterrein heeft op terrassen van bars in Casablanca. Bjj de bar „Chez Snzy" ontmoetten vier Nederlanders hem cn zij namen dc jongen mee naar hun schip cn brachten hem naar Vlissingen, vanwaar hij naar Rot terdam kwam en daar onderdak kreeg. Dc Vreemdelingendienst te Rotterdam en dc politie in Groningen hebben de zaak uitgezocht en na lang zoeken heeft men de jongen in Rotterdam gevonden. De zeelieden konden niet worden achterhaald, omdat het kustvaartuig weer op zee is. Zodra de coaster is teruggekeerd, zal men een nader onderzoek instellen. Het 12-jarige Marokkaantje, dat door de echtgenote van een Rotterdamse re chercheur, die vloeiend Marokkaans-Ara bisch spreekt, kon worden verhoord, heeft verteld, hoe een en ander zich heeft toe gedragen. Tezamen met zijn broer woonde Bra him in de wijk M'Ahlif in Casablanca. Advertentie Bonaire.'W. In.cjië naar Amsterdam, 26 op 9ffo mijl ZW. van Santa Maria. Cottica, Amsterdam naar W. Indië, 27 op 12-60 mijl NO. van Barbados. Indrapoera Rotterdam naar Djakarta, 27 op 190 mijl NW. van Guardafui. Johan van Oldenbarneveït, Amsterdam naar Sydney, 27 op 620 mijl WNW van het 1',2-graadskanaal. Noordam, Rotterdam naar N. York 27 op 490 mijl NNO. van. de Azoren. Oranjestad. Cristobal naar Amsterdam, 27 op 930 mijl ZW. van Madeira. Sibdjak Rotterdam naar Hallfax, passeerde 27 K'aap Race. Veendam. 27 van N. York te Rotterdam. Westerdam, N. York naar Rotterdam, 27 op 320 mul ZO. van Kaap Race. Zuiderkruis, Wellington naar Rotterdam, 21 van Suribaja. IN LUXE DOZEN VAN 5Q STUKS Adverterttle P4GUIAD VOO* SCHltDAM tN CMS'*tKfN 74ste Jaargang No. 21857 De -kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd op de Dam no 18, Schiedam, Telefoon 66152. Giro-nummer 590.943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bi.1 de erkende advertentle-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot ÏO v;oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. Men had ook verteld van de pogingen om haar stoffelijke resten te vinden. Men dacht daarbij aan een loden kist aan de voet van de transeptpilaar der Abdijskerk geplaatst. De Revolutie heeft de Abdij en haar goederen gekonfiskeerd en de prachtige romaanse abdijkerk als „nationaal goed" verkocht en aan het van dalisme der slopers overgeleverd. In Poitiers bevonden zich binnen de korte afstanden van nog geen halve kilometer, tussen Kathedraal en Abdij, vier paro chies, wier kerken en kloosters bij de Revolutie werden geslecht en wier puinen het terrein als bij aardverschuivingen verhoogden. Zeven meter diep stuitten de opgravers eerst op de funderingen der GEBOREN: Peter z v G Zander

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2