Stralende nacht van genade Auto reed in op colonne van Nationale Reserve Belastinggelden Rekenkamer klopt op regeringsdeur wegen zwaar Grotere Alle verlaging van verevenings heffing is ondoenlijk gebrachte offers zouden dan vergeefs zijn Kamerlid Hooy doet voorstel Dagblad voor sch/edam en omstreken r Hengelaarsseizoen begint. Doe een goede keus op 25 Juni: KVP HST 35ste INT. EUCH. CONGRES Honderdduizend mannen gingen ter communie k. DE NEDERDALING VAN Kard. De Jong Rode zuivering gaat voort niet standvastig Zieken-Missie-Zondag op Pinksteren Relletjes in Japan Zaterdag 31 M^i 1952 r K.. Onder de ban van Pater Lombardi's vuur De radioboodschap van de Paus naar Amersfoort terug, Monteur viel op hoog spanningskabel Nederlandse boter naar Duitsland Een dode, zeven zwaar- en vier licht gewonden Want liet kaïn hier ën daar nog wel zuiniger Gebruik van dienst auto's Mr Van Rhijn over looncompensatie werkloosheidspremie J Bejaarde man door motor aangereden Definitieve beslissing door het nieuwe kabinet "N WEERBERICHT Bidden en biechten j Vrouwen: alleen l°^er y ielding uit de verte Rijen priesters in de nacht Was ons hart niet brandend Zij werden in de menigte volkomen opgenomen en hier en daar zag men in de verte de flonkerende vlammen gaan tussen de mannen, die in deze nacht het H. Sacrament der Eucharis tie ontvingen op dit grootse Eucharis tisch Congres. TSJECHISCHE VICE- PREMIER AFGEZET Een der achttien taferelen uit het leven van Jcsus door een onbekende meester uit 14 3 o. GROETPLICHT! Zacht, maar regen- en onweersbuien Onvoorzichtige financiering maakt inflatie weer acuut Secretaresse kreeg geen dure overtocht N BERICHT Wegens de invallende feest dagen zal het eerstvolgende num mer van ons blad op DINSDAG 3 JUNI a.s. verschijnen. DE DIRECTIE. NIEUWE SOBRIETAS- VOORZITTER Koreaanse actie P®. weerverwachting van De Bilt, geldig van aterdagavond tot Zondagavond luidt: t°t zwaar bewlokt met enkele buien, "ff tot zwaar bewolkt met enkele buien. akke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vrij warm. bondag 1 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20.50 uur. Maan op 12.57 uur, onder 1.2 uur. Maandag 2 Juni: Zon op 4.25 uur, onder 20.51 u. Maan op 14.09 uur, onder 1.32 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Door FRANS SCHNEIDERS. BARCELONA, Vrijdagavond. Dit was een naclit uit duizenden. Geen sprookje uit duizend-en-één-nacht, maar 'n sprookje, dat maar cen8 in het leven werkelijkheid kan worden. De dag was Donderdag heet geweest. De avond was windstil en in die '"oorloze uren kwamen de mannen naar het hoge, ronde podium, daar op de Plaza Pio XII, precies op het snijpunt van twee machtige verkeersaders Va" vele kilometers lang. Hier, waar de Avenida del Generalissimo Franco de Avenida de la Reina Maria \ictoria elkaar kruisen, is een reusachtig Plein ontstaan, dat wijd is als de hemel daarboven. ïn het midden van dit plein is het ge weldige podium gebouwd met het altaar en het hoge, verlichte kruis, dat tot ver in de omtrek is te zien. Om dat grote podium heen was een omvangrijke ruimte openge laten voor de priesters en voor allen, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag bij het communieuitreiken zouden assisteren of op een andere wijze bij het plechtige gebeuren waren betrokken. Daar, om die open ruimte, kwamen de dichte rijen mannen, die allen voor de nachtelijke plechtigheid en de H. Mis door de Kardinaal-Legaat hier heen waren ge komen. Heel stil en geluidloos waren ze gegaan, zoals wij dat plegen te doen bij de Stille Omgang in het nachtelijke Amster dam. Maar het bleef nog maar doorstro men met steeds nieuwe groepen, ook toen het immense plein reeds lang overvol was •net een onafzienbare menigte. ...Toen zijn we aan weerszijden de ontzag lik brede Avenida del Generalissimo franco afgelopen, waar de Guardia Civil tussen de rijen aan iedere kant dertig mannen een pad in het midden had Vrijgelaten. Al de stoelen en banken aan Weerszijden waren bezet tot een lengte van ongeveer 1 kilometer. Daarna hebben we hetzelfde gedaan op de Avenida de la Reina Maria Victoria. Ook daar hetzelfde beeld Van biddende en biechtende mannen, een kilometer lang. Want om de drie rijen zat een priester in het middenpad en de mannen knielden eenvoudig naast hem op de grond om eerst hun zonden te belijden alvorens zij de H. Communie zouden ontvangen. Dit alles was overweldigend. Rond het podium zelf zat ook een aantal dV?aters' hij wie men kon biechten in an- e 'alen dan het Spaant zelfs Japanse De H. Vader zal, zoals reeds mee gedeeld, op Pinksterzondag over de radio een toespraak richten tot het 35ste Internationale Eucharistische Congres te Barcelona. Deze rede wordt uitgezonden om 18,30 uur over de golflengten 25, 31, 50 en 196 meter. Gelijktijdig zal Radio Vaticana, in samenwerking met de Spaanse Nationale Radio Omroep, een verslag van de sluitingsplech tigheden in Barcelona uitzenden. zal Pekinese priesters waren er. Ue eerbiedige en aandachtige stilte werd f h's verbroken door de stem van de uekendg Italiaanse redenaar, Pater Lom- hardi, <je jezuïet, die enkele jare^ geleden °°k in Nederland sprak en nu weer hier m vervoering de taal van het Jand, het öpaans, sprak. moeten hier in deze nacht, naar men ons verzekerde, zeker 200.000 man nen h'jeen'geweest zijn. Men wist al leen, dat 100.000 van hen de H. Commu nie hadden ontvangen. Die alles over weldigende massa was niet meer te schatten. En terwijl Pater Lombardi sprak gjng het biechten door; overal in die verbijste rend grote menigte zag men steeds man hen geknield bij de stoel van een priester. De Spaanse vrouwen wilden toch ten- 'hinslc een glimp zien van deze hulde door de mannen aan het Allerheiligste Sacrament. Maar onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die in alle stilte naar het „bedreigde" punt trok en in de Avenida del Generalissimo Franco een barrière vormde, achter de laatste rijen mannen, zodat de vrouwen slechts daar, uit de verte, deze grootse plechtigheid konden aanschouwen. Moeders met kinde ren, zelfs met de allerkleinsten, waren daar nog in het midden van de nacht, kinderen, die ze niet alleen thuis hadden kunnen laten. Om half een eindigde Pater Lombar di zijn toespraak. Priesters bestegen toen de trappen, die naar het hoge podium leidden. Kardinaal Tedeschini hulde zich in de liturgische gewaden en het H. Misoffer ving aan, dat door velen, ge knield in het korrelige zand en het grind van dit nog nieuwe plein werd gevolgd. Sterke schijnwerpers, die de ogen soms verblinden, wierpen hun licht op het altaar, dat door een glazen windscherm aan de achterzijde was afgesloten. De menigte bad. Het was er stil, zeer stil in de lichte nacht. Alleen de stem van een Spaanse priester klonk door de luidsprekers, een stem, die met de mannen bad voor Spanje en de we reld. Sénor creemos en ti, creemos que el Padre celestial, nos perdonó por ti. Heer, wij geloven in U, wij ge loven, dat de hemelse Vader ons vergeven om U. Hadden de mannen niet gebeden: Creemos que nuestros hijos pue- dem ser elegidos por la iglesia. Wij geloven, dat onze kinderen zijn uitverkoren voor de H. Kerk. Zo ging die stem voort, tot aan de H. Communie van de Kardinaal. Toen ontrolde zich voor onze ogen een schouwspel, zó schoon, als wij nog nimmer zagen. Het was de H. Commu- niet van al die mannen daar op dat plein, midden in de nacht. Lange rijen priesters daalden de trap pen van het podium af, iedere priester begeleid door twee mannen, van wie de een 'n brandende kaars droeg om het H. Sacrament te begeleiden. De pries ters gingen vier verschillende kanten uit, waar de dichte rijen mannen tot ver weg zaten en wachtten op het ogen blik, dat ook zij tot de H. Tafel zouden kunnen naderen. Een H. Tafel in de letterlijke beteke nis van het woord was hier niet. De mannen kwamen de rijen uit naar het middenpad en knielden, als zij aan de beurt waren, eenvoudig voor de pries ter op de grond neer. Naast deze stond eerbiedig de man met de kaars, de ander had van de priester het gouden deksel van de ciborie aangenomen en hield deze als een pateen onder de H. Hostie, die de priester gaf. Zo gingen twee honderd priesters rond, allen begeleid door het brandende licht De H. Mis van Kardinaal Tedeschini was reeds lang ten einde en nog altijd gingen de priesters rond, nog altijd dansten de verse kaarsenvlammen tus sen de menigte. Om één uur was de H. Mis ten einde, maar het uitreiken der H. Communie ging door. Het werd half twee en twee uur. Eerst tóen keer den de priesters terug in een lange rij van licht, de gouden ciborie eerbie dig in de handen. En telkens weer opnieuw knieldén die mannen onvermoeid neer, als er een priester voorbij kwam. Ver, héél ver in de nacht keerde deze stille mensenmassa daarna naar huis terug, rustig en te voet naar hun verre ningen. Velen hadden de tranen in hun ogen gevoeld. De nacht bleef stil en stralend achter (Zie verder pag. 5). Na de operatic, welke de vorige week heeft plaats gehad, heeft de gezondheids toestand van Z. Em. Kardinaal De Jong zich zeer gunstig ontwikkeld. Z. Em. zal dan ook vermoedelijk reeds in de loop van de volgende week naar Amersfoort kunnen terugkeren. Radio-Praag heeft Vrijdag omge roepen. dat de Tsjechoslowaakse vice- premier dr Jan Sevcik. hoofd van het ministerie voor lichaamsontwikkeling, door president Gottwald van zijn functies is ontheven. Sevcik is tevens ontslagen als voor zitter van de Slowaakse wederopbouw- partij „wegens afwijking van de partij politiek". De 29-jarige monteur J. G. nit Amster dam is by werkzaamheden aan een elec- trische lier aan de binnenhaven te Vlis- singen om het leven gekomen. G. viel en kwam met de handen op een hoogspan ningskabel terecht. Toen de stroom was uitgeschakeld, bleek hy te zijn overleden. De tVestduilsc autoriteiten hebben gisteren een bedrag van 1 millioen Mark beschikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Nederland. Dc Algemene Rekenkamer en de regering verschillen van mening over de wijze waarop de Kamer controle moet uitoefenen op het financieel beheer van de K.L.M. en de N.V. Breedband. Ondanks langdurig overleg werd ten aanzien van één punt geen overeenstemming verkregen n.l. de bevoegdheid der .Kamer tot eigen onderzoek ter plaatse. £R zullen vandaag misschien meer le zers zijn, die het helemaal niet met ons eens blijken dan anders tceleens het geval is. Anderzijds hebben wy een flauwe hoop op veler instemming. Het gaat over de groetplicht van de militairen. De soldaten zullen voortaan ook moeten groeten voor de sergeants cêrste klas, hetgeen een uitbreiding be tekent van de categorieën, waarvoor de hand naar het hoofddeksel moet. Nu pleegt de doorsnee-militair een soort afkeer te hebben van salueren. Het is uiteraard ook niet prettig om, vooral in garnizoensteden, te wandelen en gedurig te moeten groeten op gevaar af. dat hij, wanneer hij niet goed rond kijkt, de boze opmerking hoort, te moe ten salueren. En als die soldaat een meisje heeft, moet hij haar telkens los laten, Ook niet leuk! Ér zijn ook „hogen die daarom de groetplicht hartgrondig verafschuwen. Wij willen niet betwistendat de mili taire discipline een groetplicht eist, doch er komt bij ons twijfel boven, of de jong ste uitbreiding wei nodig en geweiist ts. Het gaat toclï niet van harte en wij vre zen, dat achter schijn-discipline een on gezonde kanker geest gaat groeien. Wat weer niet bevorderlijk is voor die ver eiste dicivline. Psychologisch komt ons daarom de nieuwe saluut-maatregel onjuist voor. En wanneer verordend wordt, dat de soldaat „met opgeheven hoofd en open blik" zijn meerdere behoort aan te kij ken, dan zou het o.i. anderzijds aanbeve ling verdienen, dat de betreffende in stanties eens het vraagstuk van de groetplicht met onbevangen blik in de. 'ogen zien, zodat zij met opgeheven hoofd kunnen zeggen, de kwestie met tact be keken te hebben. Wii hebben nog wel hoop, dat ook in het leger aan psychologie zal worden gedaan. Zo wordt verordend, dat dc da- 'mes van het V.H.K. niet gegroet behoe ven te worden. Heel psychologisch is men wellicht van oordeel, dat de militai ren aan deze meisjes toch wel een „open blikzullen wagen. Hetgeen psycholo gisch zo gek niét gezien is ANALYST Het K. N- M. I. deelt mede: Er zijn sinds Vrijdag grote verande ringen in de luchtdrukverdeling boven Europa opgetreden, die als belangrijk ste gevolg hadden, dat er een einde 'jrivam aan het koude weer van de 'aatste dagen. Er ontwikkelde zich na- *rieüjk boven midden-Europa een gebied ^an hoge luchtdruk, terwijl er tegelij- ^ri'Ujd een slechts langzaam bewegende v Pressie ten Westen en Zuidwesten druie Ierlan<* wordt aangetroffen. Deze j. 7*verdeling riep een warme vochtige .entstroming uit het Zuidwesten in land ?vcn. die Vrijdagmiddag Neder land HeneiVe" In het Zuiden van het graden op. °nanda?ehlemperat"uf t9t 19 niet warmer dan 15 graden t dagen Aangezien deze warme lucht ïich^de eerstkomende dagen hier zal weteï handhaven, ziet het er, wat de tempe ratuur betreft, voor de Pinksterdagen biet slecht uit. Deze zal in het binnen donder prettig is evenwel, dat de warme '"nd tot boven 20 graden kunnen stijgen, '"cht onstabiel is, zodat er zeker regen- onweersbuien tot ontwikkeling zullen *°öien. Toen Vrijdagavond omstreeks Hen uur «en eolonne van de Nationale Reserve onder leiding van enige marechaus- sées uit Roosendaal een trainingsmars maakte voor de Vierdaagse, reed op de Rijksweg bij Roosendaal een luxe auto in voile vaart achter op de colonne in. De gevolgen waren ontzettend. 2o-iange ongehuwde marechaussee J- s Hertogenbosch, t« Roosendaal gedeta cheerd, werd op slag gedood. De naast hem lopende man wist met een zij waartse sprong op het fietspad te ko men en redde zich daardoor het leven. Van de colonne, die uit zestien man bestond, werden vier militairen uit Oudenbosch en drie uit Roosendaal zwaar en vier anderen licht gewond. Slechts vier van de Reservisten bleven onge deerd. Drie geneesheren, die de ge wonden ter plaatse onderzochten, con stateerden been- en armbreuken, inwen dige kneuzingen en hersenschuddingen. De gewonden werden allen naar het R. K. Ziekenhuis „Charitas" te Roosen daal overgebracht. Het levensgevaar voor de gewonden was hedenmorgen iets verminderd. Het gebeurde bracht grote verwarring teweeg. De politie was tot hedenmor gen met het eerste onderzoek bezig. De bestuurder van «le luxe-auto, de aard appelhandelaar A. V. uit Roosendaal, was aanvankelijk onvindbaar. Hij had zijn auto in de steek gelaten en is later door de politie hjj kennissen in de om geving van Roosendaal gearresteerd. De bestuurder had de colonne niet op gemerkt, hoewel de achterste man, de «ovengenoemde J„ die gedood werd, ^®reenkomstig de voorschriften een „in,? Iantju-rn droeg. De auto is in be slag genomen. In het verslag betreffende haar werk zaamheden in 1951 met voldoening wordt geconstateerd dat de achterstand vrijwel geheel werd ingehaald zegt de Rekenkamer van mening te zijn, dat con trole op het financieel beheer ener onder neming noodzakelijk insluit, de bevoegd heid tot het zelf raadplegen van boeken en bescheiden, en het recht van toegang tot de eigendommen der onderneming. Bij de uitwerking van de wijze waarop die controle zal worden uitgeoefend meende zij dus principieel deze bevoegdheid te moeten handhaven. De ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën waren everrwel van oordeel, dat een dergelijke bevoegd heid n,iet bestaat, indien de Rekenkamer zich beperkt tot supercontröle, waaronder de ministers verstaan het houden van toe zicht op degenen, die de directe controle van de boeken en bescheiden uitvoeren, en het inwinnen van inlichtingen naar aanleiding van de gegevens _in de rap porten van die directe controle opgeno men. Teneinde te voorkomen dat door dit gemis aan overeenstemming tussen de kamer en de regering geen enkele con trole van de Algemene Rekenkamer op het financieel beheer der K.L.M. en de N.V. Breedband zou plaats vinden, ver klaarde de kamer zich bereid met dat toezicht te beginnen op de wijze als door de regering aanvaardbaar geacht, met handhaving evenwel van haar principieel standpunt, dat (financiële) controle impli ceert eigen onderzoek. Drastische beperking De zorgwekkende toestand van 's Rijks financiën gaf de Algemene Rekenkamer aanleiding de aandacht van de minister president te vestigen op de noodzakelijk heid, dat in alle sectoren van de staats huishouding een uiterst zuinig belteer wordt gevoerd. Twee onderdelen bracht zy daarbij met name naar voren, omdat telkens biijkt, dat deze in ruime kring aanstoot geven en vertrouwen in de efficiency van het overheidsbeleid ondermynen, te weten het veel te ruim gebruik van auto's, alsmede de uitgaven voor representatie's in veler lei vorm. De ministerraad heeft thans besloten te streven naar drastische be perking van het stadsverkeer met dienst auto' en liet vervoer met dienstauto's tus sen woonhuis en bureau, omdat dit een HELPT DE BISSCHOP KERKEN BOUWEN/ De regering is zoveel mogelijk tegemoet gekomen aan de verlangens van werk gevers en werknemers ten opzichte van de compensatie voor de premie van de werkloosheidsverzekering. Een verlaging van de vereveningsheffing met 2 procent is absoluut niet doenlijk, al ontveinst de regering zich niet, dat het voor sommige werkgevers moeilijk zal worden om, naast hun deel (2 procent) van de premie, nu ook nog 0,8 procent van de werknemerspremie voor hun rekening te nemen. Dit verklaarde staatssecretaris dr A. A. van Rliijn van Sociale Zaken gisteravond in een praatje voor de radio over de op 1 Juli a.s. in werking tredende wachtgeld en werkloosheidsverzekering. „Vader, laat deze lijdenskelk aan Mij voorbijgaan", zo bad Christus in de Hof van Olijven. Zo sullen ook vele zieken bidden, wanneer het lijden te groot wordt. Zij zullen dan echter ook proberen met Christus verder te bidden: „Vader, niet mijn wil geschiede", en het kruis gewillig uit Gods hand aannemen. Het lijden der zieken is echter bijzonder waardevol en daarom vraagt de Paus aan alle zieken over de gehele wereld om op Eerste Pinksterdag de Stichtingsdag der H. Kerk, hun lijden en smarten aan God op te dragen voor „de bekering der heidenen en de uitbreiding van het Godsrijk in de missielanden". Een prachtige taak dus voor onze zieken om medewerkers te zijn van de Paus bij de bekering van de 1.300 millioen heidenen. Zo zal de Pinksterdag zijn één grote offerdag en het offer der zieken op die dag zal zijn één grote smeekbede voor de uitbreiding van Gods Kerk in de missielanden en de bevrijding van zovele millioenen uit de duisternis van ongeloof. Ook nu weer siftt voor de zieken gebedsplaatjes verkrijgbaar by de paro chiële geestelijkheid en de oversten van Katholieke ziekenhuizenliefde gestichten enz. Mgr H. J. J. VAN HUSSEN Om een globale indruk te geven van het benodigde bedrag aan premie, deelde de staatssecretaris mede, dat van het bedrijfsleven gemiddeld een premie van 4 van het loon wordt gevraagd, waarvan dus 2 moet worden betaald door de werkgevers en 2 door de ar beiders. Na langdurig overleg kwam de Stichting van de Arbeid tot de conclusie dat de arbeiders een looncompensatie van 2 voor hun aandeel in de premie zouden moeten ontvangen, maar dat de werkgevers die 2 loonsverhoging al leen konden betalen, wanneer het rijk het dragen van deze nieuwe lasten mo gelijk maakte door het verlagen van de vereveningsheffing met een overeen komstig percentage van 2 Zoals be kend is de vereveningsheffing een be lasting, die tot een bedrag van 4% van het loon ten bate van de schatkist wordt geheven. Practisch zou in de ge- dachtengang van de Stichting van de Ar beid het resultaat dus zijn, dat de 2 arbeiderspremie door de schatkist zou worden gedragen, aldus zeide mr dr van Rhijn. De werkgevers (ook in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigd) namen dus het standpunt in. dat het huidige arbeidsloon onvoldoende ruimte bood om de arbeiders zonder meer met het be drag der premie te belasten. Uiteraard was dit ook het standpunt der arbeiders. Geen ruimte meer. Eeii verlaging van de vereveningshef fing met 2 was naar de mening van de staatssecretaris echter niet mogelijk. Uitgaven ter bevordering der werkge- geiiheid kosten aan de schatkist 213 millioen gulden, een bedrag, zo groot, dat voor een verlaging van de vereve ningsheffing met 2 geen ruimte meer aanwezig is. Want een «lergelijlte ver laging kost niet minder dan 120 mil lioen. Zou zij desalniettemin worden toe gepast, dan zouden nieuwe belastingen in het leven moeten worden geroepen om het ontstane begrotingstekort te dek ken. Maar die nieuwe belastingen zouden evenzeer drukkend zijn voor het bedrijfs leven en bedenkelijk voor de werkgele genheid. Daar komt nog iets bij. Nu de schat kist en de betalingsbalans er beide zoveel beter voorstaan, is het inflatiegevaar uit het gezicht verdwenen. Maar bij een on voorzichtige financiering zou het beta lingsbalanstekort weer direct acuut wor den. Het mooie resultaat, dat onze goud en deviezenreserves in een jaar tijds znn gestegen van 986 milioen tot 2497 millioen, zou daarmede in de waagschaal zijn gesteld. En alle gebrachte offers in de vorm van hogere belastingen, de 5 consumptiebeperking, de credietbeper- king, e.d. zouden tevergeefs zijn geweest. Het overbruggen der 2 pel. Daar afschaffing van 2 verevenings heffing niet mogelijk bleek, heeft de regering gezocht naar andere middelen om de bedoelde 2 van de premie al thans enigszins te overbruggen. Daartoe zullen zoals bekend drie maatregelen worden toegepast: een verlaging van der vereveningsheffing; een ver laging der kinderbijslagpremie van 6 tot 51,-.' en een verlaging van de premie van het algemeen werkloosheidsfonds van 2,8 tot 2,4 Daar de premie van het algemeen werkloosheidsfonds voor de helft door het Rijk en voor de helft door het be drijfsleven wordt gedragen, is door deze vermindering met 0,4 een verlichting van 0,2 voor het bedrijfsleven tot stand gebracht. In totaal was aldus l,z ,o der 2 overbrugd. Oplossing moet aanvaard kunnen ivorden Naast de eigen premie van 2 zullen de werkgevers dus nog 0,8 van de arbeiders-premie voor hun re kening moeten nemen De staatssecre taris zeide daarover zeker met licht te denken. Ten behoeve van de kleine detaillisten zullen de kasmoeijijkheden in de toekomst waarschijnlijk iets wor den verlicht, gezien het te verwachten voorstel van de regering om hen niet meer in het betalen der omzetbelasting te betrekken. Maar mr Van Rhijn ver trouwt duidelijk te hebben laten zien dat de oplossing van de Stichting vari de Arbeid met wel mogelijk was en dat toen beproefd is, aan de bezwaren der werkgevers zodanig tegemoet te komen, dat het voor hen naar sprekers mening mogelijk moet zijn deze lossing te aanvaarden. op- Na wat de staatssecretaris over de verevenmgsheffing had gezegd, wilde hii cr3:T toevoegen, dat bij velen de gedachte leeft, dat de premie van een eventuele toekomstige ouderdomsver- zekering mede zou moeten worden geput uit de vereveningsheffing. Ook hoort men wel eens zeggen, dat looncompen satie, die wellicht noodzakelijk zal zijn Oy een algemeen doorgevoerde huurver hoging, uit de verlaging der verevenings- neffing zal moeten komen. Zonder hierop thans vooruit te lopen, wilde inr Van Rhyn alleen maar opmerken, dat dit alles nog slechts een reden te meer kan zijn om met de verlaging van deze hef fing on dit ogenblik «ie nodige voorzich- tigheid te betrachten. Op 5 October 1950 ontving de Algemene Rekenkamer de mede deling. dat voor de overtocht naar Amerika van de secretaresse van een militaire attaché passage was besproken per 13 October 1950 op de „Veendam" in een le klasse hut inplaats van in de toeristen klasse. Het betrokken contróle-bureau der Kamer stelde zich daarop in verbinding met het departenjent van Oorlog, alwaar de mededeling werd ontvangen, dat in de toeris tenklasse geen plaats meer zou zijn. Uit nader bij de Holland- Amerika Lijn ingewonnen inlich tingen bleek dat in de toeristen klasse wel plaats was. Nader overleg met het departement van Oorlog leidde er toe. dat de boeking voor de eerste klasse ongedaan werd gemaakt. De be sparing bedraagt rond 500. der middelen is om de hoge kostenlast van het autovervoer te verminderen. Reprcnsat ie gelden en salaris Met betrekking tot bet tweede punt had het college vooral het oog op die geval len. waarin gelden voor representatie worden toegekend teneinde aan bepaalde ambtenaren een hoger inkomen te ver zekeren. Zo is het zelfs voorgekomen, dat verhoging van salaris, nodig geworden door bepaalde toezeggingen aan ambte naren gedaan, in de vorm ener vergoe ding voor representatie werd gegoten. De Kamer was van oordeel, dat met een der gelijke praktijk onvoorwaardelijk diende te worden gebroken. Op de uitgaven voor het wassen van lijf. en werkgoederen ten dienste van de Zeemacht werd een besparing van 56.000 per jaar verkregen. Door de aanbesteding voor de levering van vers rund- en var kensvlees voor de Zeemacht gedurende het tijdvak van 1 October 1950 tot en met 30 September 1951 niet gezamenlijk, doch gescheiden te laten geschieden, wist de Rekenkamer 85.000 uit te sparen. De 79-jarige gepensionneerde D. van D. stak gisteravond zonder uit te kijken het Soendaplein te Haarlem over. toen vlak achter elkaar twee motorrijders naderden. De eerste week voor de oude man uit, doch belemmerde daarbij het uitzicht voor de tweede motorrijder, die recht op Van D. inreed. Deze werd op slag gedood. De motorrijder sloeg tegen de grond, doch liep slechts enkele schaafwonden op. Het Tweede-Kamerlid Th. Hooy (K.V.P.) heeft aan de regering de volgende schrif telijke vragen gesteld: Is het juist, dat de regering overeen komstig het advies van de Stichting van de Arbeid zich op het standpunt stelt dat de werknemerspremie voor de Werkloos heidswet, welke wet op 1 Juli in werking treedt, door een loonsverhoging moet worden gecompenseerd? Is het verder juist, dat, in tegenstelling tot het advies van de Stichting van de Arbeid, aan de daaruit voortvloeiende ho gere bedrijfslasten slechts ten dele wordt tegemoetgekomen door een verlaging van de vereveningsheffing van Va'/» en een verlaging van de kinderbijslagpremie van !iV»? Als bovengenoemde vragen bevestigend worden beantwoord, waarop grondt dan de regering haar standpunt, dat deze nieuwe last door het gehele bedrijfsleven kan worden gedragen, waarbij met name moet worden gedacht aan: a. de bedrijfs takken wier concurrentiepositie op de wereldmarkt hierdoor nadelig wordt be- invloed met de repercussies daarvan voor de werkgelegenheid; b. de bedrijfstakken, (Van een Utrechtse correspondent) Naar wjj vernemen is de heer G. H. Hol te Utrecht benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur van de R.K. Matig- hèidsbeweging „Sobriëtas', als opvolger van dr G. A. Verbeek te Oss, die wegens hoge lééft yd het voorzitterschap heeft neergelegd. die meer dan de gemiddelde premie moe ten opbrengen; c. het middenstands-be drijfsleven, dat boven de moeilijkheden, ran de feitelijke doorberekening van het ondernemersdeel der premie, een nieuwe last krijgt opgelegd. Is de regering bereid zich alsnog te beperken tot een tijdelijke regeling, waarbij de lasten voor het bedrijfsleven, voortvloeiende uit de sub 1 bedoelde loonsverhoging thans volledig worden gecompenseerd en aan het na de ver kiezingen optredend kabinet wordt overgelaten een definitieve regeling te bevorderen? Bamboesperen, molotof-cocktails, met zuren geladen pistolen en dorsvlegels met prikkeldraad zijn gisteren gebruikt door demonstranten, die te Sjinjoekoe, een voorstad van Tokio, met de politie hand gemeen raakten. De politie moest van de vuurwapens gebruik maken. Twee per sonen zijn gedood en velen gewond onder wie vier politiemannen. Meer dan 3000 personen namen aan de betoging deel, die was georganiseerd wegens de jaardag van een incident, waarbij in 1949 een commu nist werd gedood. Tegen het vallen van de avond waren in Tokio en voorsteden 25.000 politieman nen op de been. Er zijn 30 arrestaties ver richt. Volgens de politie waren velen van de betogers Koreanen. die van de gelegen heid gebruik maakten om te protesteren team d? deportatie vrn in o~n woon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1