Nieuws uit STAD en OMTREK De Statistiek-Schiedammer gaat 6,61 maal per jaar naar bioscoop SPORTNIEUWS uit Schiedam ((offers GEENE LAATSTE BERICHTEN PARIJSE POLITIEMACHT BEZET RODE BUREAUX Binnen de beperkte levensvisie een meester SOLEX Aan concerten geven wij f 30.000.- minder uit dan in 1942 ®ver de <^am W. A. VERWAYEN HOUTMAN MUZIEK NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OL1DE TERK ZATERDAG 31 MEI 1952 PAGINA BOUCLé KARPET 79.50 Toneel staat er niet gunstig voor Armzalig U ivilt sparen maar kunt niet weg? Laat onze bode dan Uw spaargeld ophalen SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 Publicatie Willem II- Hermes-D.V.S. NIET PARKEREN FILMAVOND VOOR LEDEN VROUWENGILDE VREEMDELINGENVERKEER MEDISCHE PINKSTERDIENST Ju bile iiiii- handbaltournooi SPORTDAG VOOR KAJOTTERS UIT HET S. V.V.-KAMP EINDELIJK CRICKET IN IN SCHIEDAM DAMCLUB SCHIEDAM flOTTe*RW<JgL INENTING YERKEERSEXAMEN Omvangrijke huiszoekingen TENTOONSTELLING MARIUS RICHTERS Hoofdredacteur: Leo J. M. HazeSzet. Voor UW GENOEGEN en WERK UNIQUE R. K. S. V. „EXCELSIOR" OPSTELLING H.D.V.S. hlU"boïiVvarfTI=!ne-teaeratte der Prinses Marijke krijgt eerste onderwijs OPHALEN STRAATVUIL TOCHT NAAR PHILIPS BURGERLIJKE STAND VAN RIJDENDE TRAM GESTAPT Advertentie WIJ ETALEREN Hoogstraat 184-186 - Telefoon 67581 (Eigen berichtgeving) Daar de Raad vorige week Vrijdag heeft toegestemd in de verlaging van de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen, is het interessant na te gaan, hoe de Schiedammer door de jaren heen zijn weg naar theater, concertzaal, sportveld en toneel heeft gevonden. Is er eni«e reden geweest om de vermakelijkheidsbelasting op bioscopen alleen te. verlagen, zullen sommigen zieh afvragen, die de cijfers zien. Anderen zal het verwonderen, dat in de Raad over dit onderwerp geen woord is gezegd. Voor niet ingewijden zij nog eens herhaald, dat krachtens een bijzondere verordening, die vrijwel een unicum is in Nederland, een groot aantal voorstellingen, die een „kunstzinnig" karakter dragen en gegeven worden door een „cultuurheoefenend lichaam", vrij zijn van B. O. V. (Belasting op Vermakelijkheden) De begrippen ..kunstzinnig" en „cultuurheoefenend" zijn natuurlijk vrij willekeurig en worden in verhand met de prilheid van ons „culturele leven" ruim gehanteerd. Om een vergelijking door de jaren heen te kunnen maken van de ontwik keling, die Schiedam heeft doorgemaakt op het gebied van het vermaak, zullen wij als vergelijkingsjaar nemen 1938; dat kan gelden als een rustig en gemiddeld voor-oorlogs jaar. Sinds dat jaar is het bioscoopbezoek enorm toegenomen. De statistiek-Schiedammer, waaronder dus ook babies en kleuters gerekend moeten worden ging per jaar in 1950 nog geen vier maal naar Passage of Monopole. In 1951 zat hij daar ruim zes en half maal per jaar; een stijging dus met ruim 70"/i. 1951 was allerminst een topjaar, want het wees nog steeds op een na de bevrijdings- roes dalende belangstelling van de mensen voor bioscoopbezoek. In dit opzicht ver schilde het wezenlijk van 1938, toen juist het bezoek sterk begon te stijgen. Vele mensen beweren in de oorlog niet naar de film geweest te zijn. Of het waar is.... Waren er dan zoveel bezetters in Schiedam, dat in 1943 de gemiddelde be zoekfrequentie plotseling opliep tot 9 per jaar? In 1946 kwam het hoogtepunt voor de theater-exploitanten. Meer dan 14'i maal per jaar bezocht de Schiedammer een bioscoop en hij moest er per jaar 12.30 voor uitgeven. De gemiddelde toegangs prijs had hij scherp zien verdubbelen van 41 eent op 83. Het begin van de daling kwam in 1947. Dezer dagen belde Janus de Veth me op, de concierge van de Volkshond. Je moet eens komen kjjken hierboven, zegt hij. Denkend aan de koffie van Janus en aan de goei tips, ben ik maar- direct naar de Lange Haven gestapt. „In de bovenzaal", zegt Janus zonder meer. Wat ik daar boven gezien heb. Onge lofelijk. Niet, dat er een heel grote meneer, een ingenieur, met rails en stationnetjs aan het spelen was. Dat komt tegenwoordig onder de meest kapitaalkrachtige lieden voor. Daar vertelde hij nog staaltjes van. Nee, de uitgebreidheid van dit emplacement. Ik schat, dat er toch gauw een 70—80 meter rails lag. „Half O" heet die maat geloof ik. De naam van de ingenieur is me ofttschoten. Wat ik nog wel weet, is dat hij 85 uur nodig heeft om de hele zaak op te zetten. Dan heeft hij de rails en 28 wissels gelegd, dan zijn de bovenleidingen aangebracht, dan loopt de trein over bruggen en viaducten en dan ligt alles klaar om de bezoekers te ontvangen. Het is nu de 12e keer, dat het emplacement opgesteld wordt. Als de Vatento, de vaktentoonstelling van de K.A.B. is afgelopen, kost het nog eens 35 uur om het hele geval weer af te breken. En dan komt eigenlijk het moeilijkste werk, n.l. het opbergen van al dat materiaal op de vliering van 'le woning in Schiebroek door een gat van 40 x 40. Je moet er toch maar plezier in hebben. Ik vraag me af, of Iemand dat nou helemaal alleen voor zijn plezier ook zou kunnen doen? Want de ingenieur heeft er wel pret in, maar hij doet het toch allemaal voor een goed doel, n.l. voor de Stichting „Het vierde Prin senkind". Met zijn treintjes heeft hij al het geld bij elkaar verdiend om 51 kinderen naar buiten te sturen; kinde ren van mensen, die in de oorlog wer den gefusilleerd of in de gevangenis stierven als verzetsstrijders. Toen ik er was, zaten er nog „maar" 20 werkuren in stel U voor, dat de man het met een 48-urige werkweek moest doen dus konden de treintjes nog niet rijden. Maar hij heeft me be loofd, dat ik volgende week een mid dagje mag komen meespelen, staande bij de knop voor de wissels. Want dat is' het leuke. Hij behoort niet tot die men sen. die alleen achter het directie apparaat staan. Nee. hij laat rustig zijn hele dienstregeling in de soep lo pen, als de bezoekers maar pret hebben. Als Ir den Hollander hoorde wat hij er voor eisen op nahoudt, zouden de haren de directeur van N. S. te berge rijzen: „Je kunt minstens een kwartier de gekste dingen uithalen zonder een on geluk te krijgen". Van al die draadjes en de verschil lende stroomsterkten heb ik geen ver stand, maar let eens op als ik achter de knop sta. Dan zal zelfs rn ene er Lam pen, de stationschef van Schiedam ja^ foers worden op zoveel inzicht. Maar het is zjjn eigen schuld. Hij heeft er als voorzitter van het Feestcorrnte voor de viering van het 60 jarig K.A.B.-bestaan mede voor gezorgd, dat dit spul naar Schiedam kwam. DAMWACHTER. Hij ging nog 11 maal en gaf 8.76 uit, in 1948 kwam hij geen 9 maal per jaar meer in de bios en besteedde er 7.54. Sinds eervorig jaar is geen belangrijke wijizging meer ingetreden. De jaarfre quentie was toen 6.66, gevolgd door 6.61 het vorig jaar. Het gemiddeld bestede bedrag aan bioscoop vermaak was in 1933 1.58 en bedroeg het vorig jaar 5.40. Ais men het cijfer van 1938 verdubbelt in verband met de verdubbelde gemiddelde toegangs prijs, dan wordt toch nog bijna 2.25 per jaar meer uitgegeven per Schiedammer. Omgeslagen over de gehele bevolking be tekent dit een stijging aan uitgaven voor bioscoopbezoek van 130.000. vergeleken met naar verhoudingsgewijs dezelfde om standigheden als in 1938, daar immers de algemene prijsstijging in de berekening Is begrepen. De daling van de vermakelijkheids belasting, welke onlangs werd goedge keurd, heeft geen daling van de prijzen der plaatsen ten gevolg gehad. In tegen deel, deze zijn in prijs verhoogd. Het exploitatie-voordeel, dat uit ver laging van afdracht aan de gemeente en verhoging van inkomsten door be zoekers dus als het ware dubbel voort spruit, is geheel voor het Tuschinsky- concern. De vraag is, of deze positie dezelfde zou zijn geweest, als de monopolie-toe stand. die dit concern met de enige bruikbare zaal met groot toneel in Schiedam inneemt, zou doorbroken zijn door de bouw van een Cultureel Cen trum-, een consequentie, die wjj vier jaar geleden in ons blad al naar voren brachten als een der bijkomende rede nen om tot de bouw van een zodanig centrum te komen. het beeld wel iets gunstiger, omdat de cij fers van de concerten tijdens de Vacantie- week 1951 in deze statistiek niet verwerkt zijn. Dat gebeurde wel in 1950. Toen ging hij eens per jaar en betaalde daar 20 cent voor. 1949 was blijkbaar een aardig con certjaar, omdat men toen gemiddeld 36 cent per bezoek besteedde. 0.13 Schiedam mers gingen toen per jaar naar een con cert. Al deze cijfers komen erop neer, dat onder relatief gelijke omstandigheden de Schie dammers met elkaar in 1951 25.000. minder uitgaven voor concerten dan in 1942. Men kan dit allesbehalve hoopvol noemen en de schrik wordt des te groter als men bedenkt, dat over 1953, ten gevol ge van het gebruik van de Grote Kerk. dit cijfer nog wel ongunstiger zal worden. Sport favoriet De belangstelling voor de sport is meer dan tweemaal zo groot dan in 1938, onge acht de bevolkingsgroei. In dat vóór-oor- logse jaar ging de statistiek-Schiedammer ruim eenmaal per paar naar een voetbal wedstrijd deze loc'n maken het hoofd bestanddeel der belaste vermakelijkheden in de sector sport uit in 1940 zakte het bezoek tot nog geen 2'3e keer per jaar, maar onmiddellijk na de oorlog begon de sterke stijging. In 1946 bijna tweemaal per jaar en in 1951 vijfmaal in de twee jaar. Gaf hij voor de oorlog gemiddeld 28 cent voor een plaats; in 1951 betaalde hij voor zijn sportgenoegens 1.28 per jaar, het geen neerkomt op een stijging t.a.v. de verdubbelde vóór-oörlogse som met 72 ct. Heel Schiedam geeft per jaar een halve ton meer uit aan sport dan onder relatief dezelfde omstandigheden voor de oorlog. Opmerkenswaard is, dat de overige ver- maken een veel constantere lijn vertonen. Dit wordt bevestigd door de geringe ke ren, dat in de agenda van de redactie een bijzondere feestavond te vermelden valt. Voor de oorlog in 1938 bezocht de Schie dammer gemiddeld bijna 3 maal per jaar een andere dan de reeds opgesomde ver makelijkheden. In 1939 al werd hij hok- vaster, waarschijnlijk voor de radio en de toespraken. Hij ging toen al geen ander halve keer per jaar meer dansen, naar een café, waar muziek gemaakt werd of. iets dergelijks. In 1945 en 1946 werd hij driest. Vier maal per jaar schoof hij over de dansvloer of zijn stoel onder een muziek-omlijst tafeltje. Wat een verschil met de oorlogsjaren, toen hij in 1943 en 1944 nog geen cent per jaar uitgaf voor andere dan in vorige ca tegorieën vermelde vermakelijkheden. In 1949 was Schiedam op weg een dode stad te worden. Nauwelijks eenmaal per jaar ging men nog uit. Dat dit cijfer momenteel weer in sta gende lijn zich beweegt Is zeker ook te danken aan het werk van de Schiedamse Gemeenschap. In 1950 2.35 maal per jaar, in 1951 (niet inbegrepen de cijfers van de Vacanticweek; wel die van de Kermis) 2.41 maal per jaar. Is het niet opvallend en pleit het niet voor de spreiding van het vermaak, dat het bestede bedrag, ver geleken bij voor de oorlog practisch gelijk is gebleven, nl. naar kleinere draagkracht 1.27 in 1951 en 63 cent in het half zo dure 1838 Als deze cijfers Iets aantonen, dan is het toch wel de noodzaak om nog krach tiger dan ooit het openbare leven van Schiedam aan te pakken, want als de Va- cantieweek er niet was geweest, had men reden te over gehad om te zeggem „Hier gebeurt immers nooit Iets". De statistieken bewijzen het nut van de Schiedamse Gemeenschap. Als de voorte kenen niet bedriegen zullen zij naar gun stiger toekomstbeeld gaan. Aavertemi». Geeft U op voor de Afliaaldienst van de Een schamele vertoning bij deze bedra gen vergeleken geeft immers juist het toneel te zien. De statistiek-Schiedammer doet er vier jaar over om éénmaal naar een toneelstuk te gaan. Hij is er daarbij slechter aan toe dan voor de oorlog, toen hij er drie jaar over deed. Hij geeft dan ook gemiddeld minder uit dan toen, nl. 42 cent per iaar, terwijl het vóór-oorlogse bedrag, na vertweevoudlging 56 cent zou bedragen. Een wezenlijke stijging van belangstel ling voor het beroepstoneel is ten gevolge van het werk van de beide kunstkringen ontstaan. Als niettemin de Schiedammers gezamenlijk per jaar zelfs bij een ge stegen bevolking met ruim 110.000 zielen 10.000.— minder aan toneel uitgeven, dan betekent dit, dat het amateur-toneel een zeer kwalijke vermindering van be langstelling te doorstaarj heeft gekregen. Dit kan niet liggen aan de duurte van de voorstellingen, want 1.55 nu, mag gerust gelijk gesteld worden met de 0.78 van 1938. Met de concerten is het nog droeviger gesteld. Was het gemiddeld besteed bedrag hiervoor in 1942 nog 28 cent vóór-oor logse gegevens zijn onvolledig en onbruik baar het vorig jaar gaf de Schiedam mer gemiddeld maar 8 cent per jaar uit voor de bevrediging van zijn behoefte aan behoorlijke muziek. Hij deed er 9 jaar over om eens naar SINQBL een concert te gaan. Waarschijnlijk ligt j 114-H6 Nu er maar een 1500 Schiedammers naar Tilburg kunnen gaan om er de wedstrijd tegen Willem II te zien men betaalt er voor een zitplaats ,f 3.50, voor een staanplaats 1.50, dus nooit meer mopperen wil ons blad ook de thuisblijven in de gelegen heid stellen van doelpunt tot doel punt (de optimisten) het verloop te volgen. Daarom zal op Tweede Pinksterdag in de etalage van ons bureau Dam 18 een verloop van de wedstrijd wor den gepubliceerd. In die zin, dat wij onmiddellijk telefonisch contact heb ben met Tilburg, wanneer daar door een van beide partijen een doelpunt gemaakt zou zijn, terwijl b\j een blanke stand om het kwartier het algemene beeld bekend zal worden gemaakt. Tweede Pinksterdag staan wij dus klaar voor alle belangstellenden, die voor half 5 willen weten, hoe Iaat het is. Men wordt verzocht het nummer 66152 tijdens de wedstrijd niet op te bellen om storing te voorkomen.' Morgenmiddag passeren de renners van de Ronde van Nederland onze stad. Het publiek wordt dringend verzocht op de B.K.laan, de Nieuwe Haven, de Gerrit Verboonstraat en de Rotterdam- sedijk niet te parkeren en te zorgen, dat geen loslopende honden gevaar voor de deelnemers opleveren. Advertentie. Dinsdag 3 .Tuni a.s. zal voor de leden van het Gilde Van de Kath. Vrouwen Beweging een fi'mmiddag met lezing verzorgd worden door de Nederlandse Kunstzijde Fabrieken. Getoond zal wor den liet vervaardigen van rayon, onder welke naam kunstzijde de laatste ja ren beter bekend is. Voor alle leden is er toegang. Aanvhnjf halt' 3 in gebouw Irene. (Het gister/n geplaatste bericht komt hiermee te hervallen). In een gisteravond gehouden consti tuerende vergadering heeft het Bestuur van de Sectie Vreemdelingenverkeer der Schiedamse Gemeenschap de navolgende samenstelling verkregen: Voorzitter; G. W, van Bergen Walraven (Kamer v. Kooph.j; vice-voorzitter: mr H. A. M. Roelants. (Dept. Nijverheid en Handel); secretaris: M- Witkamp (Veren. Distill.); leden: N. J. Bouvet (A.N.W.B.); G. B, F. v. d. Broek (Horeca); W. Hagers (Plaats. Pers); G. J- W. Nijkamp (Mid- denst.); ir B. Wilton (Groot-bedrijf); p. A. de Wolff (Schied. Gem. uit welke laatst genoemden een penningmeester alsnog be noemd zal worden. Verder hebben ambts halve daarin zitting: P- Groenendaal (adm. S.G.) en A. H. van Riel (leider Schied bureau Lissone—Lindeman). Het ontwerpen, uitgeven en verspreiden van geschikt en aantrekkelijk propaganda materiaal wordt nu met bekwame spoed ter hand genomen. L. B. E. van Hoogenhuyze, Nass.au- laan 59. Tel. 68067, A. L. J. Kunze Sin gel 70, Tel. 67760. J- J. C, de Maeyer, Burg. Knappert!. 30, Tel. 68163, W. T P. Nijenhuis, Burg. Knappertlaan 154, Tel. 69880, Apotheek Rembrandt, Rembrandt- laan 5. Onze katholieke handballers verdienen Tweede Pinksterdag meer dan gewone belangstelling- Na de kerkelijke viering van het 1ste lustrum, geleid door de geestelijk adviseur pater Roghmans wordt het feest Maandag a.s. voortgezet met 'n miomsteir-tournooi van niet minder dan 18 wedstrijden tussen de dames- en he ren-elftallen van Activitas-Advendo, Ex celsior (Rijswijk) en onze jubilerende stadgenoten. UVG introduceerde in 194? de katho lieke handbalsport in het district Rotter dam. Gedurende twee jaar moesten bij f&"ek aan tegenstanders door onder linge- en vriendschappelijke wedstrijden tegen neutrale verenigingen de eerste moeilijkheden overwonnen worden. In 1949 werd het pionierswerk van onze stadgenoten beloond door oprichting van verschillende katholieke verenigingen in de omgeving- In datzelfde jaar kwam de nationale adviseur pastoor Th- v- d- Uugt naar Schiedam om op het terrein van UVG de katholieke Rotterdamse Hand balkring op te richten- Daar de heren- elïtallen van UVG nog te sterk werden geacht voor de nieuwe competitie werd toegestaan dat zij voorlopig bleven deel nemen aan de competitie van de Neder landse Handbalbond. In 1951 bewezen de Groen-Witten de juistheid van dit be sluit door op overtuigende wijze het af- delingskampioenschap te behalen. Dat vele katholieke meisjes het sportveld op Zondagmiddag verkiezen boven de dans zaal bewijst vooral het steeds groeiende ledental hetgeen ook voor een niet ge ring deel kan worden toegeschreven aan de vakkundige en prettige training van de heer G. Sommerdijk- Voor wie met de handbalsport wil ken nis maken is er Tweede Pinksterdag een Unieke gelegenheid- Vanaf 2 uur tot en met 5 uur zullen op het terrein aan de Oude dijk om beurten vier dames- en vier herenelftallen in een halve competi tie om de fraaie lustrum kampen. Op 24 Augustus a.s. organiseert de af deling Waalwijk van de K.A.J. een sport- dag waarbij o.a. de afdelingen Tilburg, Boxtel en Schiedam zijn uitgenodigd. Van deze sportdag maken o.a. voetbal- en handbalwedstrijden deel uit en we ver wachten daarom dat talrijke Schiedamse Kajotters er aan willen deelnemen. Ie dere Kajotter kan meegaan, ofwel om als toeschouwer bij de wedstrijden op te treden ofwel om er actief aan deel 1e nemen. De reis zal gaan per bus en ieder die meegaat zal voor zich zelf de reis moeten betalen. We schatten de kosten op ongeveer 3.50—4, maar om zoveel mogelijk de mogelijkheid te bieden om mee te gaan, stellen wij ons een spaar systeem voor waarmee natuurlijk zo spoedig mogelijk begonnen moet worden, zodat we ruimschoots op tijd het be nodigde geld bij elkaar zullen hebben. Het lijkt ons makkelijker als ieder elke week 25 cent van te voren betaalt, want als je ineens 4 neer moet leggen komt de klap misschien een beetje te hard aan. Teneinde deze zaak te kunnen bespreken vragen we alle Schiedamse Kajotters Zaterdagavond 31 Mei om 8 uur naar het Kajottershuis aan de Nieuwe Haven te komen. Onze drumband gaat geheel naar Waalwijk en zal, samen met de Waal- wijkse drumband, een mars door de stad maken. J<4. Buiten 'deze sportdag hebben wij dit jaar weer onze eigen voetbalcompetitie. We hebben daartoe de beschikking ge kregen over het terrein Laan ons Ge noegen voor de volgende Woensdagen: 4, 18 en 25 Juni. Wie hieraan wil deel- nemen, kan zich a.s- Zaterdag bij onder, getekende opgeven. C. F. M. MAPDOOR K.A.J. NW. Haven. S.V.V. heeft er voor gezorgd, dat voet- ballievend Schiedam op 2e Pinksterdag zijn hart aan het bruine monster op kan halen. Men heeft gezorgd, dat een oude rivaal van de Rood-Groenen nl. „Fortuna" uit Vlaardingen op bezoek komt en tevens is deze gelegenheid aangegrepen om de nieuwelingen uit de S.V.V.-stal aan de Rood-Groene-aanhang voor te stellen. Het S.V.V.-elftal ziet er dan als volgt uit: Kouwen; Steenbergen, Corveleyn; C. v. Schijndel, J. v. Sehijndel, J. v. Meerwijk; Gouka, Dries, Köneman, Kolmeyer, v. Geel. Voorts zullen de bezoekers regelmatig op de hoogte gehouden worden van de stand bij de wedstrijd Willem 2—Hermes- D.V.S. De wedstrijd van S.V.V. vangt aan om half drie. Het is dan eindelijk zo ver, dat de Schie damse cricket-liefhebbers weer hun spel kunnen gaan aanschouwen. Hoewel het cricket-seizoen met de drie door Hermes- D.V.S. gespeelde wedstrijden reeds aar dig gevorderd is, was er van cricket in onze stad door de terreinmoeilijkheden van Hermes-D.V.S. (en Excelsior) nog geen sprake. Nu speelt dan Hermes op eerste Pinksterdag de eerste match op. het oude vertrouwde veld aan de Damlaan, dat in anderhalve week weer zijn snelle meta morphose van voetbal- tot cricketveld heeft ondergaan. Het terrein verkeert voor deze eerste wedstrijd in een ongekend goede conditie, dank zij de vele zorgen, dóór de heren Baris en v. d. Pol eraan Advertentie. besteed. Onze stadgenoten ontmoeten dan morgen het oude Rotterdamse V.OV-i waarin o.a. de bekende bowler Arie Te1 weil medespeelt, die vorige Zondag tegwi Kampong in „dodelijke" vorm verkeerd en 6 wickets nam voor Slechts 7 runs. OP dit ogenblik Is het Hermes-elftal voor 1 deze match nog niet volledig gekozen, daar nog altijd de mogelijkheid bestaat, dat Stolk en Melief zullen medespelen- De 9 reeds aangewezen spelers zijn: Keuzenkamp, J. Scheffer, C. Tettelaar, A. v. d. Ende, A. Scheepmaker, A. Keu- zenkamp, J. van Noortwijk, J. v. d. Schoor en H. van Meurs. De match begint morgen om 12 uur precies. HONKBAL Op 2e Pinksterdag 's morgens om 10 uur zal op een van de bijvelden van S.V.V. de honkbalwedstrijd S.V.V.- Storks uit den Haag gespeeld worden- Dit negental is zeer sterk, omdat ver scheidene spelers ervan vroeger in de eerste klas van de honkbalcompetitie uitkwamen. De uitslagen van de bordenwedstrli- den gespeeld door do leden van de damclub Schiedam, luiden: J. P. v. d. WateringA. Verberk 20, C. de Vormer—J. C. Onink 02, C. A- Habermehl—A. Struik 0—2, J. Westei" veld—W. Verhaal 0—2, M. v. Noorden nenJ. de Wilde 02, C. de Vormer-- T. Visser 2, P. v. NoordennenA. v. d. Moer 02 M. VoorwaldW. Pranger 0—2. Op Dinsdag, 3 Juni 1952 's middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kos teloze inenting tegen pokken in het ge bouw van de G.G. en G.D. Tuinlaan 08- Trouwboekjes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen medebrengen. In verband met het door ons in het num mer van 15 Mei geplaa^te stuk, deelt de heer De Lange, hoofd van de O. Nassau- school ons mee, dat hij de door onze redacteur openbaar gemaakte suggesties in verband met de heer Rozendaal terug neemt, daar ze van leder bewij3 ontbloot zijn en bovendien berustten op verkeerde inlichtingen. Telefonisch van onze Parijse correspondent) Hedenmorgen harl plotseling in Parijs een ontzaglijke ontplooiing van de politiemacht plaats. Alle commissarissen, inspecteurs van de judiciaire en van de gewone politie waren opgeroepen en alle gehouwen en localiteiten van de communistische partij werden omsingeld. Wij hadden gelegenheid de overval op het hoofdgebouw der communistische partij waar te nemen- De Pinksterdagen zijn niet de dagen DAGBLAD VOOB SCHIEDAM IN OMSIBBKIB 74ste Jaargang No. 21860 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd op de Dam no 18, Schiedam, Telefoon 66152. Giro-nummer 590.943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 v;oorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen Directeur: J. Kuijpers. bij uitnemendheid om een Museum te bezoeken- Als wij U niettemin aanraden een dezer dagen eens te gaan kijken in het Stedelijk Museum dan zit daar toch wel een heel specifiek Schiedamse kant aan- U kunt daar nl. kennis maken met de kunstenaars-persoonlijkheid, die aan de Grote Kerk de ramen in het koor gaf; ramen, die Zaterdag j-1. aan de kerk zijn overgedragen. Weliswaar zijt gij, lezers, geen regelmatige bezoekers van de Grote Kerk maar- dit stedelijk cultuurmonu ment heeft door deze ramen een bijzon der karakter gekregen. Ter gelegenheid van de overdracht van het eerste raam hebben wij reeds uitvoerig over dit raam geschreven. Nu het twee ramen ernaast heeft gekregen, begint zich iets meer van de totale conceptie te openbaren. Vooral de strakheid valt nog eens bijzonder op. In tegenstelling tot ramen, zoals wij die kennen, is niet getracht naar de uitbeel ding van een episode of gebeurtenis, waarin de uitgebeelde bekend is. De fi guren staan decoratief in het lood; heb ben een eigen zeggingskracht door hou ding en gelaatsuitdrukking, tjie beiden wijzen op een bijna norse religiositeit- Nu drie ramen geplaatst zijn, gaat men wat de kleurwerking betreft, toch vra gen naar de innerlijke binding en het rhythme in de kleur- Dat het blauw zulk een overwegende plaats inneemt in de totaal-indruk lijkt ons behalve kenmer kend voor een zekere opzettelijke reser ve rood ware te bloed-warm ook getuigend van compositorische kwalitei ten, die eerder door het lood dan door de kleur tot stand moeten komen. De lijn mag decoratief gezien bepalend zijn; voor het glas lijkt ons het rhythme van de kleur wel zo wezenlijk en in dit op zicht verraadt zich n o m. de muurschil der in glas en niet de glazenier „pur sang" Advertentie) uitbeelding geheel weggedrukt en onduide lijk wordt door het Spej Van strepen, een poging tot turbulentie, die meer opzet bleef dan uitdrukking werd. Het ver moeden, dat men krijgt bij het zien van glazen wordt versterkt op de tentoonstel, lng- Marius Richters heeft een sterk ge voel voor wat hij met de lijn kan doen. Op hem werkt vooral het ruimte-gevoel sterk. Voor geen doek kan men komen te staan of het ls opengegooid. Zeer op vallend is dit in een tekening als ..Spoor wegenemplacement", waarin de vaart vastgelegd is, waarmee de lijnen naar alle richtingen schieten. Men lette eens op, hoe de lijnen niet jn de horizon tezamen komen, zoals men zou vermoeden, maar hoe zij. eenmaal vóór de tekening teza men geweest, blijven wijken naar alle richtingen. Dit verhoogt natuurlijk zeer sterk het ruimtelijk effect. Een klein plekje achter een boerderij wordt een element dat des te meer weidsheid bijzet, aan de luchten die erover welven. Een tekening als de Maasbruggen vertoont ditzelfde impressionabele karakter, dat zelfs op een zekere engtevrees wijst- Men kan niet geloven, dat al dat veTkeer op de voorgrond in staat zal zijn ongeluk loos de betrekkelijk enge trechter van de brug in te gaan. Dat Richters door zijn ontwerp gegre pen wordt, is wel duidelijk als men de tegenstelling ziet tussen een schilderij van de architect J. J- P- Oud en Jaantje Onmiddellijk legde de zwaarheid, de glad. heid van de stof aan de schilder de dwang tot een gladde schildering op. Hier zit een krachtig mens, maar ook een mens van grote uiterlijke verfijning- Of verfijning is eigenlijk het woord niet. Hier is een eenheid bereikt tussen het karakter van de uitgebeelde mens keu rig, fors en erudiet en van uitbeelding- Dan „Jaantje dat vermummeld weg gedoken is achter de zware vegen van rimpels; iemand, die uit rimpels bestaat. Uit rimpels en twee blauwe steek-oogjes. Richters Bijbelse instelling is ook voor BURG. KNAPPERTLAAN f Op Maandag 2e Pinksterdag zal er in de Havenkerk om 7.30 uur een H. Mis worden opgedragen, waaronder algemene H. Com munie van de leden, ter intentie van de overleden leden van de vereniging. Veteranen-tournooi Op de 2e Pinksterdag zal er op het Ex- celsiorterrein in het Volkspark een Vete- ranen-tournooi worden gehouden om de „Duivensteyn Cup". Deelnemende verenigingen zijn: „Aeo lus", St. Lodewijk, „De Duiven" en „Ex celsior" de verenigingen Leonidas en Spartaan kunnen dit jaar niet deelnemen. Het programma luidt als volgt: 12 uur: A. Excelsior—Aeolus; 1.30 uur: B. St. Lode- wijk—De Duiven; 3 uur: Winnaar A. Winnaar B. De winnaar van dit tournooi, zal op een nog nader te bepalen datum in de finale uitkomen tegen de huidige bekerhouder Spartaan uit Rotterdam. De Excelsior-ruïne bestaat uit: D. Hand stede (d), P. v. Harmeien, G. v. d. Lin~ den (achter), G. Ruts, J. Vollebergt en Th. Prein (midden), W. Peters, J- v. Darn' J. Kloos, J. Slobbe en J. Gokke (voor). De opstelling van het elftal mes-DVS in de wedstrijd tegf" is a(s II te Tilburg op 2e Pinksterdag is ais V°doel: Van Diest; achter: Burger en .whnlt- „-udden- Schenk, FCWIUI. v a« Het plein van de Carrefour Chateau Dun werd afgezet, alle café's werden gesloten. Slechts een nauwe doorgang, door agenten gevormd, werd vrijgehou den, om het verkeer door te laten. Het hoofdgebouw heeft dag en nacht een communistische wacht voor de dour. Deze werd door agenten in burger overmeesterd eri weldra kon men door de geblindeerde deur in het gebouw gaan. Een twaalftal personen werden, eruit verwijderd, doch zij móchten de kring van politie, een kring van twee honderd politiemannen, niet verlaten. De politie, die met alle mogelijkheden rekening had gehouden, had zelfs lad derwagens meegebracht voor het geval men aan de ingang op verzet zou stui ten. Het gebouw heeft zeven verdiepin- Wat er precies gebeurd is, is natuur lijk nog niet bekend. Slechts weet men, dat de huiszoekingen nog voort duren. Een en ander trekt uiteraard grote aandacht, maar het publiek wordt P eerbiedige afstand gehouden en in omringende straten is het verboden sur te staart. hoofdgebouw Dezelfde actie als in net wrj. kwuriieT vanhde .fvredes^artisanen'^en in dat van de communistische sport bond Men verneemt dat ook' m de grote provincieplaatsen hetzelfde geschiedt. Het publiek vond het zeer merkwaar- (jiv dat emge tijd na het binnengaan van de politiemacht uit één der schoor stenen rook Kwam, Men vermoedde, dat jje communisten op de bovenverdieping nog probeerden bepaalde archieven te verbranden. Ondanks het feit dat de politie de pers niet bij het gebouw van het Cen traal Bureau van de communistische Alle ramen van het gebouw waren trou wens met stalen luiken gesloten. Even na negen uur besloot de politie binnen te gaan en werd de gasbrigad" naar voren geroepen. Precies om 9.15' uur konden de deuren worden gefor ceerd. Men vond in het gebouw wel de' geiUk personen. Onder leiding van G»r' dra, lid van tie raad van de Seine oud' kamerlid en heofdbest^ra^r "weid"' werd in verschillende verdiepingen tri onderzoek Ingesteld. Tegen half elf wer den talrijke pakketten met dossiers ui1 het gebouw gedragen. De operatie duurt nog vóórt. Inmiddels hadden wij enkele der voor naamste communistische bureaux afge reden. Bij de communistische organisa tie der intellectuelen en kunstenaars- oie de z,g. culturele actie voeren en ver momd is onder de naam „Instituut van de Franse gedachte" en waarvan hfc gebouw tegenover de tuin van 't Elysée ligt, heeft de politie zich gemakkelijk toegang kunnen verschaffen, evenals in het gebouw van de „Strijders voor de vrede". Moeilijker was echter het bin nendringen in het gebouw van de com munistische federatie van het Seine-; departement in de rue Lafayette, waai men de deuren gesloten hield. Deze kon den echter om half negen door de slo tenmaker van de politie worden ge opedn. Mej. W. H. Lint veld uit Amsterdam1 Is benoemd om voorbereidend L. O. geven aan prinses Marijke met enkC' andere kinderen uit de omgeving i'1, een klasje in het paleis Soestdijk. Mel' Lintveld is candidate in de letteren g wijsbegeerte. Zij is in het bezit van handenarbc"1' partij toelaat en de journalisten op een lagere akten voor piano en dertig meter afstand van het gebouw terwijl zij tevens is opgeleid voor houdt, zag men oen half uur later do akte van onderwijzeres L. O. leden van de gasbrigade van de politie j lock v. Er is dus vooral «uitenen, voor. mm .- Ja Hejjst.er. Lex Janse, Cock v. d. 1 u i''laneriike „.p Er is dus vooral een belangrijke wU- ziging in de voorhoede. „Verloren Zoon" tonen indringen in de tekst bijna letterlijk. Zijn bespotting daarentegen is een caricaturale satyre op deze tijd, waarin hij compositorisch het filmische kunstje uithaalt 0m zijn figu ren vanuit verschillende gezichtshoeken bekeken, tezamen op een schilderij te zetten. De Christus-figuur neemt hij practisch van bovenuit gezien; de motor rijder en zijn op het schilderij gezet zelf portret is als vanuit kikkersperspectief getekend. Alles bijeen levert dit een eigenaardig spel op, dat er op wijst, hoe Richters tracht zijn onderwerp op ge heel eigen wijze met een poging tot de grootst mogelijke expressie te benaderen- Hierin ligt een vreemde paradox, omdat zijn uiterlijke expressiviteit waarschijn lijk minder ruig zou behoeven te zijn als de innerlijke doorleving van zijn onder werpen vooral deze religieuze veel- zijdiger en daardoor wat minder rigou reus in een zeer beperkte richting, be hoefde te zijn- Het is binnen deze beper king, die door overtuiging en door le vensomstandigheden bepaald zijn da Marius Richters zich een meester toon Het is binnen deze beperking, dat wij, die vooral deze religieuze kunst bezien, maar ook een ons te eng voelen om in universeler zin volkomen bevredigd te worden door dit Is het om deze reden, dat de schilder zelf zich ruimtelijk uitleeft in landschaps doeken, die de wereld overhuiven? Opvallend is dit o-a. in het gebruik van het beoordelen van do glazen merkwaar- het lood in het linker raam, waar de»dig. Zijn gouaches ,,Arnie Lazaius en In verband met de Pinksterdagen zal het huisvuil, op plaatsen waar dit anders 's Maandags wordt opgehaald nu worden opgehaald op Donderdag, 5 Juni a.s. Als compesatie voor de overuren, die het kantoor-personeel ter vaststel ling van het ja.arverfi?;g gemaakt heeft en ter stimulering van het personeel der verkooporganisatie is gisteren de staf van Rijnbende per touringcar een bezoek wezen biengèn aan de Philips- fabrieken in Eindhoven. Men bezocht er de lopende band van de radio- en telévisletoestelfabricage en zag de vol automatische gloeilampen-machines aan pet werk. Na de middagpauze kwam het interessantste deel van de tocht, n.l. een bezoek aan de E.L.A, (electro- acoustische) studio, aan bod. Hier zag men niet alleen (je omgeving, waar tal van de Nederlandse orkesten voor de gramofoonrndustrie worden opgenomen, maar men was er getuige van de de monstratie van enkele snufjes op ex perimenteel gebied met het stereofo- nisch geluid. De dag werd besloten in Moorwljk, een buitengoed, dat gelegen in de bossen bij Boxtel rust aan intimi teit paart. Des te aardiger was deze plaats, omdat 'men te gast was bij de oud-directeur de heer van Moorsel, die dit buiten momenteel exploiteert. GEBOREN: Klijs z. v. K. de Vries en E. J. van Mourik; Martinus z. v. G. van Loenen en N. Rissema; Andries J., z. v. A. J. Frenks en W. A. Koevermans; Johanna A., d. v. J. van Manon en D. de Pater; Johannes G., z. v. J. A. Ha verkamp en J. P- C. van Hoof, Pie- ter z v J. Koster en G. P. Bos; Jan P. 'z. v. J. P. van Munster en M. Ger P°OVERLEDEN: W. Mak 74j.;G. Ver boom 75 j.; D. J. Schriek, 73 j.; G. Wil son 64 j.; levenloos kind van J. J, Brök- ling. het gebouw binnentreden en enkele minuten later vernamen wu, dat een Stoep communisten zich in het gebouw barricadeerde. De communisten schij nen de eledrische leidingen te hebben doorgesneden, zodat de politie met zak lantaarns in de geblindeerde kamers haar weg moet zoeken. Zoals men weet werd het gebouw van de communistische partij tijdensi de oorlog door de Duitse Sicherhen-spolnxl bewoond, die in de kelders en n0i;_ gebouw zelf tal van installaties van P tleel karakter aanlegde poliUe heeft thans naar men zegt, zeer moeite om zich van het gebo NaTSbezeTie, heeft men nooit ge weten, of de commu^steö genoemde in stallaties van de Duitse politie hebben vernield of niet. Onze Parijse correspondent meldde bü het ter perse gaan van deze editie nog nader: j Tot de overvallen op de voornaam ste communistische paitijbureaux was besloten nadat men had kunnen vast stellen dat Duclos bij de ronde van Woensdagavond inderdaad een inspectie ronde" maakt© en dat dus uitvoering was egeven aan de opdrachten, waarmede Gilloux uit Moskou en Praag was terug gekomen, om een actieplan uit te voeren, waarbij 'de hoofdleiders bij alle acti-es zouden moeten tegenwoordig zijn. In de loop van de nacht had het kader van de politie zijn instructies 'reeds ont vangen De commissarissen en inspec teurs waren hedenochtend om kwart over zeven uitgereden, om zich op te houden in de nabijheid der plaatsen, waar huis zoeking moest plaatsvinden. Precies te a uur verspreidde zich de grote politie macht over Parijs. Auto's met in her geheel vierhonderd agenten verschenen even later rondom het hoofdgebouw van de communisten. Tweehonderd werüen gebruikt om het gebouw te omsinge tweehonderd voor de afsluiting van aangrenzende straten. De personen, wij een kwartier later aangehouden gen bleken achteraf niet uit het ge verwijderd. Het waren ongeruste bijgangers wier papieren ond!^11^qti<;cue genomen werden. De wacht voor het gebouw had bewee 0 sleutels te bezitten en dat er niemand in het gebouw was. Daarom besloot men te wachten tot de komst van het personeel. Gisterenmiddag om tien minuten 0^=' drie is de 84-jarige heer J. H. N uit Dfl Haag op de Lijnbaan aldaar uit een ru dende wagen van lijn 10 gestapt. De geraakte onder de bijwagen en was op slap nood. Met gebruikmaking van de volgend® gegevens een spreekwoord le vinden' dat uit 37 letters bestaat; 31-22-3-37-18 schade; 16-2-13-28-5-3-12-29 deel van het jaar' 24-7-10-30-23-15-27-11-36 deel va^ Frankrijk; 6-20-26-25-9-14 barmhartigheid; 34-20-32-4-6-1-35-11-19 buigzaamheid' 33-3-23-9-6-35-21-7-7-3 medeburger; 22-28-10-3-3-25-17-19 hersens. Oplossingen kunhen worden ingezoh' den tot Donderdagmiddag. Over puzzle-rubriek kan geen briefwisselin=' worden gevoerd. De oplossing van de kruiswoordpuzz'1; van verleden week is: HORIZONTAAL' 1 kolen, 5 Malaga, 9 kr, 11 aren, 12 df: 13 al, 14 mulo, 16 at, 17 pols, 19 te, 'A rem, 22 in, 24 ressort, 26 ma, 27 ore, K pof, 31 emmers, 34 was, 35 mep, 37 ai, speler. 40 Parijs, 42 ze 43 tegel, 45 U" 46 Leens, 48 genade 50 re, 51 met, 52 ka1); 53 parade, 56 dra, 58 rif, 59 op, 61 d»g der, 64 os, 65 top, 67 mm, 68 emir, 69 D J 70 trom, 72 Ee, 74 as, 75 goed, 77 O-T-, eerlijk, 79 kerry. VERTICAAL: 1 Ka, 2 Oran, 3 Let. 4 «n 5 molen, 6 la, 7 altoos 8 a-m., 9 klem roman. 12 dor, 15 Ur, 18 s-8„ 20 eri ideaal, 23 present, 25 sparen, 27 om Erp, 30 hert, 32 mi, 33 set, 34 wegen materie, 36 pij, "39 legaal. 41 steeds, zeep, 44 lap, 47 em, 49 dar, 50 RD kramer, 54 af, 55 motto, 56 dam, 57 mak, 60 port, 62 de, 63 ris, 64 obei Po, 69 oor, 71 me, 73 el, 75 ge, 76 dij De prijs viel ten deel aan E. Hengst, Broersvest 159. Sciiieda'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2