EEN PLANEET INTRIGEERT DE WERELD Geleerden koortsachtig bezig om raadsels rondom Mars op te lossen West-Berlijn wordt van Oosten afgesloten Leven en sterven van Thomas More OPERATIE (IN KLEUREN) OP TELEVISIESCHERM Onze defensiegemeenschap r v. „Toekomst met waakzaamheid afwachten" Zaterdagse mijmeringen^ Een boodschap voor deze tijd J zaterdag n mei 1952 pagina s Binnen enkele jaren zal deze hemelbol méér geheimen moeten prijsgeven Binnen 25 jaar Streven om isolatie volkomen te maken Europese Assemblee aanvaardt Eden's voorstel Observator VLAAMSE SCHRIJVERS EN BOEKEN (XVI) i Harry Prikker. In het jaar 1954 zal de grote telescoop van Mount Palomar in Californië gereed zijn. Mount Palomar is een der grootste en bekendste Amerikaanse observatoria en er zijn talrijke bekende fleerden aan verbonden. De beroemde dr Millikan, een der meest v°oraanstaande autoriteiten op het gebied van de kennis van de s^errenhemel, heeft er jarenlang gewerkt. Met de nieuwe telescoop ^open de sterrenkundigen veel verder in het heelal te kunnen zien, dan tot dusver mogelijk was. En ze vertrouwen er verschillende geheimen mee te kunen ontsluieren. De telescoop heeft een middel lijn van vijf meter en met dit enorme „oog willen de geleerden Vooral Mars bekijken. Punten in plaats van kanalen Heden ten dage evenwel is men er niet meer zo zeker van, dat de strepen en lij nen werkelijk kanalen zijn. Immers, sterkere telescopen, dan waarover Lowell beschikte, hebben aangetoond, dat de „kanalt»)" eigenlijk een aaneenschakeling van donkere punten zijn, terwijl men bo vendien tot de conclusie is gekomen, dat er zich op Mars een behoorlijke voorraad water bevindt. Men kan Mars niet be paald waterarm noemen. Aangezien de polen zich regelmatig uitbreiden en in krimpen, staat het wel vast, dat Mars klimatologische omstandigheden kent, zo als die op aarde bestaan. De planeet Mars ligt heel wat verder van °ns vandaan dan de niaan, maar ze is vol gens velen heel wat interessanter. Want uit de gegevens, die de geleerden momenteel reeds ter beschikking staan, menen ze de gevolgtrekking te ma ken, dat de klimatolo gische toestanden op Mars niet zo heel veel kunnen verschillen van die op de aarde, zodat de tnogelijkheid. bestaat, dat er levende 1Vezens wonen. Muren van water Een van de negen Intussen, laten we ons thans bepalen tot de werkelijkheid en dan de werke lijkheid, zoals de kenners van ons pla netenstelsel ons die voor ogen houden, als resultaat van onderzoekingen, die nu ai sinds bijna een eeuw zijn gedaan. Mars is een der negen planeten van verschil lende grootte, die om de zon cirkelen. Elk hebben ze aparte karakteristieken. Van de één weet men meer, van de an dere minder. En van de negen planeten zijn naar vrijwel vaststaat, Mercurius, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto totaal ongeschikt voor plantaardig of dierlijk leven en dus ook niet in staat, mensen te herbergen. Venus heeft met Mars gemeen, dat de mogelijkheid van 't voorkomen van levende wezens bestaat. Van Venus is intussen weinig 'bekend, omdat deze planeet steeds in een donkere nevelmassa gehuld is. Daartegenover is Mars, hoewel ze oneindig veel verder van ons vandaan cirkelt, bijna een oude be kende. En in 1954 zal deze planeet, wan neer de nieuwe telescoop klaar is, zich ook het dichtste bij de aarde bevinden, het dichtst sinds 1939. Op haar baan rond de zon 'komt ze nu eens dichter bij de aarde en „drijft" ze dan weer verder af, deze hoogst merkwaardige, rode planeet. Een jaar met 24 maanden Vliegende schotels Phobos en Deimos zelf is klein. De Guldensporenslag Situatie toegespitst Zondagsplicht Weg met Woltersom En morgen? GELEIDELIJKE VOORUIT GANG VAN TONNAGE 78 Zó ziet Mars er uit, als men er door een sterke telescoop naar tuurt: lijnen, strepen en donkere punten ....Kanalen? StedenHet zijn slechts veronderstellingen. Men weet liet, er wordt reeds druk gewerkt aan de plannen voor een reis haar de maan. Projectielen voor een niaanraket worden in de Verenigde Staten nader uitgewerkt en tege lijkertijd worden allerlei proeven ge nomen, om na te gaan, welke moge lijkheden er zijn en welke moeilijk- het ernst was. toen door de radio een J beklemmende waarschuwing klonk. En de vliegende schotels en andere ver schijnselen stemmen sommigen zelfs een 'beetje onrustig. Men heeft al gewaagd van signalen van Mars en er gaan ge- Dat er levende wezens leven, is princi pieel niet onmogelijk. Zolang er dien aangaande geen enkele positieve aan wijzing bestaat, kunnen we deze moge lijkheid echter rustig ter zijde leggen. Rustig.... wel, vele lezers zullen mis schien een invasie van Marsbewoners op de aarde efen allesbehalve prettig voor uitzicht vinden. Orson Welles heeft in dertijd half Amerika op stelten gezet, door dit in een radiohoorspel te doen ge. beuren. Heel wat mensen dachten-, dat heden de mens op zijn tocht door de V '"'cUJruimte zal moeten overwin- "'h. lïjel- en daar wordt een reis haar de maan bihnen 25 jaar moge lijk geacht. In Sovjet-Rusland zouden zelfs werkzaamheden begonnen zijn, °tn in veel korter tijd een maanraket tc vervaardigen, die alleen maar naar de maan zal worden geschoten. Ze zal niet bemand zijn, maar de Sovjet-Russen zouden aldus hun aan spraken op een soort souvereiniteit over de maan willen grondvesten! Maar.cte maan. is onbewoond en de *nens kan er niet zonder zuurstofappa raten vertoeven en het is nog steeds een open vraag, of de maan de aardbewoners iets te bieden heeft. Bij een reis naar de hiaan zal het misschien mogelijk zijn de kant er van te exploreren, d)e steeds ons afgekeerd blijft. Of daar ie s ^an werkelijk belang zal worden oni- df'kt, is slechts een speculatie. Met Mars lijkt het enigszins anders ge steld. Schrijvers met fantaste als H. G. Melis hebben deze planeet reeds bevolkt met levende wezens. De Marsbewoners van Wells zijn inmiddels heel zonderlinge, metaalachtige creaturen, waaraan feite lijk al wat menselijk is, vreemd is, behalve dan, dat ze tamelijk kwaadaardig kunnen zijn. De Amerikaanse schrijver Ray Brad, bury heeft ons in zijn „The Martian Chro nicles" Marsmensen geschilderd, die niet zo heel veel van de aardse mensen ver schillen en in een wereld vol technische Wonderen leven. Zo wonen ze in hun hete land in huizen, waarvan de wanden en Pilaren van fris, stromend water zijn. Ze lezen boeken van staal, in de vorm van een harp, waarover ze met hun hand dijken, die er dan allerlei tonen aan °miokt. Het is geen lezen, maar luisteren ®ht het boek vertelt.... >,1 er werkelijk mensen zoals wij op ~ars wonen, is een kwestie, waarvan de oplossing nog in een ver verschiet ligt en die verschillende problemen opwerpt. ruchten over vliegende schotels, die be slist door levende wezens moeten worden bestuurd. Gekleurde globe Wat weten we van Mars? len eerste, dat ze zeven maal kleiner is dan de aarde. Door een machtige telescoop ziet men Mars als een kleine, mooie globe, levendig ge kleurd, in diverse schakeringen. In het Noorden en in het Zuiden ver anderen de kleuren in wit. Grote witte vlekken duiden aan, dat ook Mars zijn Noord- en Zuidpool heeft. Over de hol van Mars heen lopen merkwaardige, donkere strepen en lijnen, van een kleur, variërend tus sen groen en bruin. Het was de bekende sterrenkundige Schiaparelli, die deze strepen het eerst ontdekte. Hij meende te mogen vast stellen, dat het kanalen waren, kanalen, waarin de Marsbewoners het water over hun planeet leidden. Later bestudeerde een andere, beroemde astronoom, Lowell, de kanalen en werd er van overtuigd' voorstander door van de stelling, dat er op Mars menselijk leven was. Volgens hem waren de kanalen inderdaad enorme waterstaatswerken, waarmede de Mars bewoners het op hun planeet tamelijke schaarse water distribueerden en bewaar, den. Het was naar zijn mening een in drukwekkend systeem, dat van grote in telligentie getuigde. Hij noemde de kanalen „irrigatiekanalen", nam dus aan, dat de Marsbewoners op hun planeet een groot irrigatiesysteem hadden aangelegd, waarmede zij hun landerijen bevloeiden. Er blijft intussen een belangrijk feit over. De z.g. kanalen vormen in ieder geval geometrische figuren. Ze bezitten een regelmatigheid, die denken doet aan een constructie. De punten zijn met lijnen verbonden en hieraan heeft men een stoutmoedige veronderstelling vastgeknoopt. Kun nen die punten geen steden zijn of in ieder geval nederzettingen van be paalde levende wezens? Anderzijds moet er rekening mee worden ge houden, dat de punten meren of bassins kunnen zijn. De lijnen zou de ndan niets anders dan stroken groen, dus plantengroei kunnen wezen. Toch blijft het hier feitelijk bij ver onderstellingen. Want de telescopen, waarover men tot dusverre beschikt, zijn niet in staat, dingen te ontdekken zonder b.v. een lengte van tientallen kilometer. Zelfs een meer, zoals vroeger de Zuider zee was, valt buiten de capaciteit van de momenteel in gebruik zijnde telesco-, pen. Indien er op Mars werkelijk een irrigatiesysteem zou bestaan, is het toch onmogelijk .daarin bassins of sluizen van normale grootte te signaleren. De punten of vlekken, welke door de z.g. kanalen verbonden worden, moeten minstens 90 kilometer middenlijn hebben, anders zou den de telescopen ze niet kunnen zien. En als er steden op Mars bestaan, moeten er huizen zijn, minstens vijf maal zo hoog als onze hoogste wolkenkrabbers, willen de sterrenkundigen in staat zijn, zoiets als een donker-grijze vlek te ontdekken. Eén ding staat inmiddels vast. Terwijl de z.g. kanalen al naar de seizoenen duide lijker of minder duidelijk zichtbaar zijn, blijven de punten vrijwel onveranderd. En het is daarom, dat Lowell hardnekkig van steden is blijven spreken. Het jaar heeft op Mars vier en twintig maanden. De omtrek van Mars bedraagt Duizenden leden van de Oostduitse volkspolitie werken dag en nacht aan het afsluiten van West-Berlijn van het omliggende Oostduitse gebied. Vrijdag morgen waren 137 van de in totaal 255 uitgangen van de stad afgesloten, waar onder negen wegen van het in de Ame rikaanse sector gelegen district Steg- litz en 32 van de 48 wegen van het district Spandau in de Britse sector. De Westberlijnse politie deelde Vrij dag mede, dat Zaterdag te middernacht, wanneer de isolering van West-Berlijn en de afscheiding van West- en Oost- Duitsland voltooid zal moeten zijn, alle uitgangen van West-Berlijn naar Oost- Duitsland hetzij afgesloten, hetzij voor zien van wegversperringen zullen zijn. Autoriteiten van de Westberlijnse PTT hebben Vrijdag meegedeeld, dat een Oostduits aanbod voor hervatting van het telefoonverkeer tussen Oost en West-Berlijn over 70 lijnen is afge- wezen De Oostduitse autoriteiten hebben, naar zij Vrijdag bevestigden, op last van ae Sovjet-Russische controlecommissie 2.000 telefoonverbingen tussen Oost- en West-Berlijn verbroken. Het Oostduitse aanbod was verworpen, omdat gevreesd, werd dat de 70 voorgestelde lijnen langs de kanalen van de sovjet-censuur zouden worden geleid, aldus de westelijke pn- autoriteiten- Gisteren hebben de drie Westelijke ge- allieerden opnieuw bij de Sovjet-autori teiten in Duitsland geprotesteerd tegen de jongste beperkingen op de verbinding tussen Westelijk-Berlijn en West-Duit», land. Zo zag de beroemde schrijver van toekomstromans, H. G. Wells, een „Marswezen"Op zijn kant doet het denken aan de beschrijving, die van de vliegende schotels wordt gegeven 20.000 kilometer en de planeet draait in 24 uren en 37 minuten om haar as- De dag duurt er dus zowat even lang als op aarde. Ook de seizoenen komen overeen. Maar het jaar duurt er op Mars twee maal zolang als op aarde en een ieveno wezen van veertig is er dus eigenlijk tachtig, volgens onze begrippen. De zwaartekracht is er veel minder. Een zestig kilo wegende man weegt er slechts ongeveer 20 en is aldus in staat, of lie ver: zou zijn, om buitengewone sportieve prestaties te leveren. Hij kan enorme sprongen maken en bijzonder zware las ter dragen. Een doodgewoon aards ezeltje 'kan op Mars een gewicht torsen, waar voor op aarde een spoorwegwagon nodig zou zijn. Een kanon zou er honderd kilo meter ver kunnen schieten. Ja, de zwaar tekracht is op Mars nu eenmaal drie maal minder dan op aarde. Een kilo weegt er slechts 370 gram. Aardbewoners zouden dus op Mars een soort supermensen zijn enorme vermogens. Ze zouden gemakke lijk over rivieren van twintig meter breedte kunnen springen. Reuzen van 5 meter lengte Maar zo de aardbewoners op Mars supermensen zouden zijn, de Mars- De assemblee van de Raad van Europa heeft gisteren met 99 stemmen voor en geen tegen, bU 11 onthoudingen „het alge. menen principe" van de voorstellen van de Britse minister van buitenlandse zaken Eden goedgekeurd. Het plan- dat thaus in bijzonderheden moet worden uitgewerkt, wil banden leggen tussen de zes landen van de Europese defensiegemcenschap en de andere negen landen van de Raad van Europa. Voorts sprak de Assemblee zich uit voor de instelling van eén boven-natio- naal politiek gezagsorgaan. In het thans aangenomen ontwerp wordt voorgesteld, dat de zes landen van de E.D.G. en de kolen- en staalgemeenschap (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux) zo spoedig mogelijk: „het statuut voor een bovennationale politieke gemeenschap op stellen, welke openstaat voor alle leden- staten van de Raad van Europa en de mogelijkheid biedt dat staten, die niet volledig lid van dit lichaam zijn, zich hierbij aansluiten". Tenslotte heeft de vergadering het E.D.G.-verdrag goedgekeurd. Ook een aanbeveling inza'ke de vereniging van de markten van landbouwproducten en het instellen van een Europese autoriteit voor de landbouw is aangenomen. Alle 88 aan wezige afgevaardigden stemden op dit punt voor. Voor de eerste keer in Europa zijn chirurgische operaties in alle détails door middel van de nieuwe „Vericolor"-kleu- rentelevisie getoond aan de deelnemers van het Congres van het Interna tionale College van Chi rurgen, dat dezer dagen te Madrid werd gehouden. Deze belangrijke inter nationale medische verga dering werd door onge veer 2500 chirurgen uit alle landen van de wereld bijgewoond. De natuurge trouwe kleurweergave van het Vericolor-televisiesys- teem stelt de toeschouwer in staat, de weefsels pre cies zo goed te zien als de opererende chirurg zelf. Zenuwen, slagaders en pezen kunnen duidelijk worden onderscheiden, hetgeen bij televisie iri zwart en wit practisch onmogelijk is. Het Verico- lor-procédé werd twee jaar geleden in de Ver enigde Staten ontwikkeld; de apparaten worden door de firma Remington Rand vervaardigd. Uitsluitend ontvangers die in een gesloten stroom kring opgenomen zijn kunnen aan de demon straties deelnemen. Voor de uitzending heeft men 'n speciale, kleine camera geconstrueerd, die met het oog op haar plaatsing vlak bij de operatietafel zoda nig ontworpen is, dat aan alle eisen der antisepsis is tegemoetgekomen. Haar omvang bedraagt slechts een vijfde van die van een gewone televisiecamera. Een speciaal intercom - municatie-stelsel maakt het de chirurg bovendien mogelijk, op ieder gewenst ogenblik mondeling con tact met zijn gehoor te onderhouden. De kleuren televisie-demonstratie te Madrid werd georgani seerd door en stond onder de auspiciën van de Pfizer International Cor poration of New Vork, een dochtermaatschappij van Charlês Pfizer Co., Inc., te Brooklyn (New York). De kleurentelevisie wordt als een uiterst belangrijk nieuw hulpmiddel voor medische en andere weten schappelijke onderwijsme thoden beschouwd. Twee Noordamerikaanse univer siteiten gebruiken de Vericolor-televisie reeds dagelijks bij medische col leges, en verscheidene andere onderwijsinstellin gen hebben plannen voor de toepassing van deze installaties in voorberei ding. bewoners moeten, gezien de op Mars heersende omstandigheden, ware reuzen zijn. Althans, dit wordt ver ondersteld door geleerden, die zich verdiept hebben in het vraagstuk, hoe een levend wezen zich er zal ont wikkelen, wil het zich er kunnen handhaven. Ze liebbe nhierbij de op aarde bestaande verhoudingen tus sen mens en omgeving als uitgangs punt genomen. Welnu, volgens hen moet een Marsbewoner een reus van vijf meter lengte zijnDaartegen over zou dan de aardse mens staan, vederlicht, met grote vermogens, maar.als een dwerg. De geleerden hebben getracht, alweer de situatie op Mars in aanmerking ne mend, om uit te maken, wat voor soort wezens de Marsbewoners eigenlijk wel zouden zijn of.... kunnen zijn. Ze twij felen er aan, of de Marswezens kunnen horen, zoals wij. Want de atmosferische omstandigheden op Mars zijn heel anders dan bij ons en het geluid plant er zich slechts heel moeilijk voort. Misschien hebben de Mars wezens niet eens oren! En indien een Marsbewoner als hij bestaat werkelijk vijf meter lang is moet hij in huizen wonen, minstens twee honderd meter hoog en in steden met 'n middellijn van ongeveer veertig kilome ter, aangenomen dan, dat er steden zijn, waar een millioen Martianen bij eenwonen. Verdere veronderstellingen moeten naar het rijk der fantasie verwezen worden. Maar het is wel heel merkwaardig, dat de genoemde schrijver H. G. Wells zijn Marsbewoners schilderde als platte cirkelvormige gedaanten, met een soort slurf. Hij schreef, dat deze gedaanten, die deden denken aan een reusachtig oliespuitje, ongeveer dertig meter in mid dellijn hadden. Het is opmerkelijk, dat talrijke berichten omtrent vliegende schotels overeenstemmen ten aanzien van de afmetingen, n.ldertig meter mid dellijn. Illustraties in Well's boeken laten die Marsgedaanten zien, zich als een los wiel voortbewegend, dank zij een aantal fijne tentakels, maar plat liggend zouden ze vliegende sohotels kunnen zijn. Laten we inmiddels besluiten mgt en kele andere bijzonderheden over Mars, de rode planeet, die daarom zijn naam aan de oorlogsgod ontleent. Mars bezit twee manen Het zijn kleine satellieten, veel klein»,- dan onze maan. Ze heten Phobos en Deimos. De eerste draait op een afstand van 9.000 kilometer rond Mars, de tweede op een afstand van 23.000 kilometer. Ze bezitten een vrij grote snelheid en van Mars gezien moe ten ze 'n wonderlijke aanblik opleveren. Ze maken er een veel grotere indruk dan bij ons de maan. En de aanblik van Mars van een harer satellieten uit moet wer- kelijk adembenemend Z1J"- Want de oppervlakte van Mars bestaat uit rode woestijnen en glinsterende moerassen, althansvoor zover men het hier van de aarde kan beoordelen. Voor het overige zullen onze lezers het wel met ons eens zijn, dat een tocht naar Mars heel wat interes santer zal blijken dan een naar de maan. Als we de Engelse filosoof Bertrand Russel mogen geloven, die deze maand tachtig jaar geworden is, dan komt er een tijd, waarin wij ons hier op aarde verre van behagelijk zullen voelen en weUicht emigratie naar Mars zullen overwegen. Im mers, volgens Russell zullen binnen afzienbare tijd robots al liet werk op aarde doen. Zelfs oorlogen worden dan door robots gevoerd. Het zal dan op aarde niet meer uit te houden zijn. ieda'11' Ven maan gaat opMars heeft twee manen. Ze staan er reusachtig groot tegen het firmament, want Mars „De Lord-Kanselier", het verhaal van het leven en de dood van Thomas More, geschreven door Steven Debroey, is in geen enkel opzicht een meesterwerk, maar toch vinden wij de verschijning van dit hoek belang rijk genoeg om er de aandacht voor te vragen en het aan te hevelen aan hen, die niet in de gelegenheid zijn andere, moeilijker werken over het leven van de heilige staatsman te bestuderen. Dat heeft de schrijver voor hen gedaan en de vrucht van deze studie is een met liefde geschreven levensverhaal in romanvorm. Steven Debroey geeft een historisch betrouw baar beeld van he leven en de tijd van Thomas More cn hij last net vol doende overpeinzingen in om de lezer een indruk te geven van de geestes houding van de Lord-kanselier. Het heeld, dat na de lezing van dit boek bijblijft, is vooral dat van een beginselvast man, die niet van schipperen wilde weten een man die wijsheid, vroomheid en moed aan karakter vastheid paarde. De bouw van het boek is uitermate ongecompliceerd - de kracht en tegelijk de zwakte van Steven Debroey- De inde ling van de roman maakt het geheel overzichtelijk en duidelijk. Men mag im mers niet vergeten, dat de schrijver een van de meest bewogen episodes uit de Engelse geschiedenis te behandelen kreeg en wat hij in het nog geen tweehonderd bladzijden tellende boek wist samen te vatten, dwingt zeker bewondering af- Maar hij koos daarvoor een vorm, die wat al te stereotiep aandoet. Het boek is eigenlijk een verzameling van gesprek ken, onderling verbonden door boeiende beschrijvingen van de verschillende fasen van het ontzettende drama, dat zich in het Engeland van Hendrik de achtste voltrok. Het voordeel van deze gesprek- kan was, dat gedachten, bijvoorbeeld van Erasmus, More en diens dochter Meg, op eenvoudige wijze konden worden ont wikkeld, Voorts ontlastten zij de schrij ver van de noodzaak om bepaalde ge beurtenissen, die de lezer voor een goed begrip kennen moet, zelf te beschrijven. Hij laat deze eenvoudig zijn figuren in het kort releveren- Een lange inleiding en tussengevoegde verklaringen werden daardoor onnodig. Ongetwijfeld goed ge zien van de schrijver. Deze werkwijze heeft dus vele voorde len, maar evenzeer vele nadelen- Zij staat het ontwerpen van een grootse, geïnspireerde historische schildering in de weg. Zij dwingt tot mee-denken, maar ten koste van het visuele element, dat een bewogen historisch verhaal als dit zo kleurrijk kan maken- De gesprekken zijn soms wat vlak geschreven, 'n enkele maal met nietszeggende uitroepen, die als antwoord op belangrijke mededelingen onecht aandoen. En te dikwijls eindigt zo'n gesprek met een „stemmingsbeeldje" zoals die van cliché-achtige interviews. Deze bezwaren, die het boek als kunst werk schade doen, verhinderen niet dat het prettig leesbaar is en uiter mate boeiend. Men kent de geschie denis: Thomas More, de gunsteling van Hendrik VIII, verzette zich tegen de ontbinding van diens huwelijk met Catherina van Arragon. Hiermede be gon het drama, dat de losmaking van Rome en stichting van de Engelse staatskerk ten gevolge had en dat vele standvastigen het leven kostte- Dit is het verhaal van kwade trouw en ge wetenloosheid aan de ene kant, on kreukbare oprechtheid en zuiverheid aan de andere. Vele machten, deels achter de scher men, oefenden invloed op de ontwikke ling der gebeurtenissen uit en het is een verdienste van Debroey dat hij deze duf delijk en beknopt heeft weten aan te duiden. De schrijver verrast hierbij niet door een nieuwe visie, door een stout beeld, maar dat is ook zijn bedoeling niet geweest. Hij wilde dit leven, dat een voorbeeld is, in een helder daglicht stel len voor iedereen. Daar is hij zeker in geslaagd en dat is dan ook de reden, waarom wij „De Lord-Kanselier" on danks zijn zwakke bouw gaarne aanbe velen. Het boek bevat inderdaad een bood schap voor onze tijd. Al klinkt deze boodschap uit het drama van Hen- riëtte Roland Holst krachtiger op, uit het werk van N. de Rooy („Utopia ge wonnen en verloren") vuriger zij is in dit eenvoudiger en yoor ieder be grijpelijke boek niet mis te verstaan. „De Lord-Kanselier" werd keurig uit gegeven door Lannoo, Thiel (Voor Nederl. Klemann, Wateringen). Het is geïllustreerd met reproducties van portretten- Volgende maand is het 650 jaar gele den dat op de Kouter van Groeninge bij Kortrijk de Vlamingen de Franse ridders versloegen- De ouderen kennen ongetwijfeld deze geschiedenis uit „De leeuw van Vlaanderen" van Hendrik Conscience- Het feit zal in Vlaanderen feestelijk worden gevierd, vooral in Kortrijk. Dat schrijvers deze gelegenheid aan grijpen om de Guldensporenslag te laten herleven, ligt voor de hand. Willem Put man (Jean du Pare) schreef een massa spel, dat op de Markt in Kortrijk zal wer den opgevoerd, cn F. R Boschvogel fan taseerde een romantisch verhaal op het gegeven van de strijd tussen de Klau- waarts en Leliaarts, de Vlamingen en de Fransen (Walen). Zijn roman, „Vlaen- deren die leu", verscheen eveneens bij Lannoo. Boschvogel is een goed verteller. Hij weet de aandacht gespannen te houden en schrijft levendig. Ook bij hem geen grote vondsten, maar een eerlijk verteld verhaal, goed gebouwd en degelijk uit gewerkt. De schrijver heeft de feiten met zijn fantasie omspeeld en boeiende figu- Thomas More naar een tekening van Hans Holbein ren geschapen als Dirk van Haverkerke, de hoofdpersoon, een „illegale werker'' onder de naam Wouter Lonke- Avontu ren staan er genoeg in dit boek en geluk kig missen we er de eenogige Pieter de Coninek niet in. Ook voor de Noordnederlandse lezers is dit boek de moeite waard, vooral voor de jongeren die zich misschien niet meer aan „De Leeuw van Vlaanderen" zullen wagen omdat dit meesterwerk van Cons cience helaas wel erg verouderd is. Welke kundige bewerker neemt het - met de nodige eerbied - eens onder handen? DE ORGANISATIE der Katholieke arbeidersdie deel uitmaken van het West-Duitse vakverbond (D.G.B.i heeft thans een verklaring gepubliceerd waarin zy de „recht door geweld'-actie- van deze Deutsche Gewerkschaftbund ernstig afkeurt. „Deze actie", aldus de verklaring, „is onverantwoordelijk en staat in openlijke tegenspraak met alle recht en billijkheid". Daar de D.G.B. wil trachten het eco nomische en maatschappelijke leven m de Bondsrepubliek te ontwrichten en daardoor desnoods aan de meerderheid van het Duitse volk haar wil op te leg gen, hebben in tdl van steden Woensdag protestvergaderingen plaats gevonden waarin fel werd geprotesteerd tegen het dictatoriale optreden der socialistische vakbondsleiders. De „rose" groepering speelt nog gaar ne met het ,fwapen van de macht". IN BELGIë wordt thans een statistiek samengesteld van de'percentages der vervulling van de Zondagsplicht. Voor de provincie Limburg, die bijna geheel katholiek is, zijn de cijfers reeds bekend. Gemiddeld vervullen in dit gebied 95 <fc der Katholieken regelmatig hun Zon dagsplicht. Er zijn echter ook parochies in deze provincie, waar dit percentage slechts 30 bedraagt. Men heeft reeds enige interessante conclusies kunnen trekken uit de recht streekse samenhang tussen kerkbezoek, geboortecijfers en priesterroepingen. Voor de statistiek is dat onderzoek een mooi object. Maar is het eigenlijk niet treurig, dat we een „verplichting onder doodzonde" nog moeten controle ren. Terwijl we in deze moeilijke tijden zouden mogen verwachten, dat het kerk bezoek in dr. week zelfs zeer druk zou zijn. Wat zijn vele Katholieken toch gauw over zichzelf tevreden, wanneer het geestelijke plichten betreft. BIJ BESCHIKKING van de Minister van Economische Zaken worden met in gang van 20 Juni opgeheven de Bedrijfs groep Draadindustrie, fabrieken van stampwerk uit stafmateriaal en aanver wante bedrijven en daartoe behorende organisaties; met ingang van 22 Juni de Vakgroep „Groothandel in Huiden cn Leder" en de Ondervakgroepen Groot handel in Huiden". Groothandel in Le der", „Groothandel in Lederproducten „Groothandel in Looistoffen", alsmede de Vakgroep „Groothandel in ertsen' MORGEN is het Zondag: Pinkster- Zondag. Hoogtijdag in de KerkLeeft U dergelijke dagen nog meet Hebben zit nog die ouderwetse diepe betekenis t Dan ook een voorname gift op de col lecte-schaal voor de nieuwe kerken. De opbrengst moet een Pinkstergedruis op leveren als waarvan in het Epistel sprake is. Of fer desnoods nog met de in tentie voor de ware vrede zoals Christus die bracht, gelijk het Evangelie ver haalt. En voor de rest een Zalige Pink steren met een gelaat van iemand, die God bemint en Zijn woord onderhoudt. Ik ben benieuwd'. Indien wij het afgelopen jaar over zien, dan constateren wij, dat de wereld nog steeds in de ban van politieke spanningen gevangen' is. Al lerlei factoren hebben er toe geleid dat de scheepvaart een gunstige con junctuur heeft beleefd, waarvan ook de Nederlandse reders hebben gepro fiteerd, aldus de aftredende voorzit ter van de Nederlandse Redersvereni ging jhr H. G. A. Quarles van Ufford in zijn jaarrede op de algemene ver gadering. Intussen behoren dc hoge vrachten in de open markt weer tot het verleden. Welke ontwikkeling van het vrachten- peil de onmiddellijke toekomst zal laten zien is onzeker. Of daarmede ook de zo zeer verhoogde lasten van het scheep vaartbedrijf in de naaste toekomst zul len afnemen, is helaas aan gerechte twijfel onderhevig, zodat er voldoende redenen zijn om de toekomst tenminste met waakzaamheid af te wachten. Daarbij komt nog dat de gunstige periode die onze bedrijfstak heeft be leefd door de herbewapening in feite geen gezonde achtergrond had. Voo-ts wordt het woord „vlagdiscriminatie" allerwegen steeds frequenter geboord. De vloot van de leden der vereniging blijft, evenals de gezamenlijke tonnage van de gehele Nederlandse koopvaar dijvloot, een geleidelijke vooruitgang vertonen. Verwacht mag worden, dat deze ontwikkeling zal worden voortge zet, gezien de aanzienlijke tonnage die thans voor Nederlandse rederijen in be stelling is. Hierbij dient natuurlijk wel bedacht te worden dat een tamelijk groot aantal schepen wegens hoge leef tijd voor vervanging in aanmenuns komt. Jhr Quarles van Ufford wees met nadruk op de gevaarlijke gevolgen die voort kunnen vloeien uit de omstandig heid dat het de rederijen niet toege staan is op basis van de vervangings waarde af te schrijven. Niet genoeg na druk kan worden gelegd op de belang rijke rol die de scheepvaart in deze tij den voor de Nederlandse deviezenhuis- houding speelt. Het is echter noodzakelijk, aldus spr., zich te realiseren dat facili teiten die ontworpen zijn voor de indus trie, niet zonder meer voor de scheep vaart kunnen gelden, evenmin als de rederijen bijv. de regeling van de zgn. „10 pet vrije dollars" op zich wilden zien toegepast. De reders menen dat deze opvattingen niet voldoende in de onlangs gepubliceerde „Exportnota" tot uitdrukking komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3