Nieuws uit STAD en OMTREK KVP-Zuid actief voor de a.s. verkiezingen FIETSERS KRIJGEN WAT MEER BESCHERMING LAATSTE BERICHTEN Wonderlijke verzameling half bakken mess-wijsheid Legeruitbreiding EIST meer geestelijke verzorgers öuer cle am PRINCESS TWEE KAMPIOENEN De ramp bij Texel Voor de fijnste groene haring Stemmen bij volmacht NIEUWE SCHIEDAHSCHE COURANT VERSE VIS Maakt voor Uw zaak Machinekamer van schip verwoest Nieuwe K.L.M.-dienst op Australië? Ronde van Nederland Nederlandse film makers bereikten boog peil Reserve-aalmoezeniers in werkelijke dienst DONDERDAG 5 JUNI 1952 PAGINA VERGADERDE ONDER DE GORZENKERK WIE ZAG DIT GEBEUREN? R. K. SCHIEDAMS GEMENGD KOOR KANTONGERECHTZITTING VOOR HEN GUNSTIG R. K. VROUWENGILDE KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING D.E.S. HIELD BUITEN GEWONE VERGADERING R. K. S. V. EXCELSIOR In de nederlaag-serie behield P.P.S.C. de leiding Veteranen-finale burgerlijke stand K.L.M.-DIENSTEN NA OLIE STAKING UITGEBREID ALBERT SERVAES' STATIES IN HEERLEN De hoogfijne Ching-mélange die uitmunt door karakteristieke smaak en geur... NIEMEIJERS 92 ets per 100 gram Yjf Goederen aangeboden Personeel gevraagd Dienstaanbiedingen Huizen en Kamers Handel en Bedriji Diversen Vonken van lasapparaat veroorzaakten brand Perth zou eindpunt van tweede (emigranten)-lijn worden PASSAGIERSSCHEPEN 4°ór^ Verdam Wim van Est won cle tijdrit Auto-ongeval te Roosendaal VRIJGELATEN PLANTAGE-CONCERTEN POLITIEKE VERGADERING VETERANEN-LEGIOEN NED. VRACHTENMARKT Gisteravond hield de afdeling Zuid van de Schiedamse K.V.P. een bijeen komst onder de Gorzenkerk. De vergadering werd geopend door de afdelingsvoorzitter, die de spreker van de avond inleidde en de aanwezigen ver welkomde. Een extra welkomstwoord richtte spr. tot ir W. H. v. d. Toorn, de fractieleider van de K.V.P. in de Schie damse gemeenteraad, kap. Hamman en de algemeen voorzitter van de Schied. K.V.P.. Th. Stor. Deze jonge afdeling Zuid spreidt een bewonderenswaardige activiteit ten toon. In één maand wist zij haat" ledental met 125 pet. te doen stijgen. Ook werd er een werkgroep gevormd, welke voornamelijk Uit jonge mensen bestaat. Deze jongelui irijgen in die werkgroep een grondige «politieke scholing. Bij toerbeurt leidt een Van hen de wekelijkse' bijeenkomst en houdt een inleiding over het te behande len onderwerp. Hierna is er gelegenheid tot debat en dient de inleider zijn stand punt, te verdedigen tegen de gehele werk groep, zodat hij ervaring opdoel, zowel in het debatteren als in het spreken te gen meerdere personen. In de propaganda-bijeenkomst, die de afdeling Zuid gisteravond belegde, sprak de heer J. A. F. Snelders uit Delft. Spr. merkte op, dat men moeilijk kan verwachten, dat Hij iets nieuws zou zeg gen. Hij wilde alleen pogen de aanwezi gen In hun inzichten te versterken en hen te overtuigen, dat het voor de katho liek een plicht is, lid van de K.V.P. te zijn. De heer Snelders schetste in korte trekken de geschiedenis van de K.V.P. „De grootste partij. Weliswaar 'n min derheid, maar een minderheid, die wel eens een meerderheid lijkt", aldus spr. „De geschiedenis heeft bewezen en ze bewijst het nog dagelijks, dat de katho lieken alleen op zichzelf kunnen rekenen als het gaat om specifieke en ons allen dierbare desiderata". Spr. keerde zich tegen de critiek, die zo vaak gemaakt wordt op de K.V.P.. niet om wat er in die critiek gezegd wordt, doch om wat z» verzwijgt.. Er werd door de K.V.P. veel bereikt, dat o zo spoedig door de mensen verge ten wordt. Als voorbeelden baalde de heer Snelders aan: de vrijstelling van militaire dienstplicht, als drie broer reeds gediend hebben; de kostwinnersvergoe ding voor de hoofdkostwinner; de verbe tering van het kinderrecht 'de ouder lijke macht berust tegenwoordig bij beide ouders en niet alleen bij de vader); de beperking van de mogelijkheden tot echtscheiding; verhoging van kinder bijslag van 1 April 1951; de noodregeling Advertentie is het adres Schiedams goedkoopste visbedrijf Vlaardingerstraat 10 voor kleine zelfstandigen per 1 Juli 1951; de verhoging van de leeftijdsgrens, die geldt voor de kinderaftrek bij de belas tingen, enz Ook de middenstand werd niet verge ten. Toen prof. Pvomme in 1951 slaagde met de formatie van ons huidige kabi net, kwam er een minister voor de mid denstand. De K.V.P. drong steeds aan op volledige inschakeling van de particuliere bouwers. Bij de vervoerspolitiek werd het particulier initiatief verdedigd, aldus de heer Snelders. Ook over de samenwerking met de P. v. d. A. sprak de heer Snelders. On danks menigvuldige bezwaren, heeft deze samenwerking tot veel goeds geleid, con stateerde hij. Toch is er een gevaarlijke kant aan deze samenwerking. De socia listen proberen de K.V.P. in hun mani fest te dwingen tot samenwerking, onder bedreiging met een nummertje oppositie ais sinds 1945 nog niet vertoond is, meende spr. Dit manifest maant ons tot waakzaamheid en voorzichtigheid. Ais komende punten van actie noemde spr. o.a. het zo spoedig mogelijk druk ken van het werklozencijfer door opvoe ring van de woningbouw, het uitvoeren van openbare werken, de defensie en de versnelde uitvoering der ontwikkelings plannen voor gebieden met structurele werkloosheid; het bevorderen van bezits- spreiding; een grotere vrijheid voor het bedrijfsleven, enz. Bij zijn opwekking tot een hechte een dracht en een grotere activiteit, memo reerde spr. de Vastenbrief 1948 van hel Hoogwaardig Episcopaat. Alleen een dracht maakt het de katholieken moge lijk hun verworvenheden te verdedigen. De heer Snelders eindigde zijn rede met de Introïtus van de 4de Zondag na Pinksteren, omdat deze zo toepasselijk is op de komende verkiezingsstrijd: „De Heer is mijn lichi en mijn heil. Zij, die mij kwellen mijn vijanden worden ontzenuwd en vallen. AI legert zich ook een legermacht tegen mij, mijn hart zal niet vrezen". Met de grootste nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat aanvragen voor het stemmen bij volmacht uiterlijk 14 dagen vóór de stemming, dus uiterlijk 11 Juni a.s., bij de gemeentesecretarie moeten zijn ingediend. Alien, die hetzij wegens afwezigheid, hetzij wegens ziekte anderen willen machtigen in hun plaats te stemmen, moeten er dus voor zorgdragen, dat nu ten spoedigste een formulier aan de Gemeentesecretarie Nieuwstraat wordt afgehaald en ingevuld. Voor het geval een katholiek kiezer niet bekend is met iemand, die namens hem of haar zou willen stemmen, kan deze zich wenden tot het secretariaat van de Gem. Centrale van de K.V.P., Lange Haven 102, tel. 68941, alwaar ook verdere inlichtingen betreffende de ver kiezingen te verkrijgen zijn. Dinsdagavond reed de Schiedammer A. de K. op de fiets over de Vlaardinger- dijk. Naast hem reed een blind meisje, dal hij leidde. Op de brug over de Vijf sluizen gekomen, reed hij over de rijweg, maar een hem achterop komende blauwe bestelauto reed zo rakelings langs hem heen, dat hij, om zijn evenwicht te bewa ren, zich aan deze auto moest vasthou den. Toen de auto doorreed, verloor hij zijn balans en viel. Met. wonden en kneu zingen aan zijn handen en duizelingen in het hoofd werd hij door de G.G. en G.D. naar huis gebracht, na door de ver- bandmeester van Wilton-Fijenoord te zijn verbonden. Getuigen en de automo bilist. zijn doorgereden. Zij, die het ongeluk zagen gebeuren en inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Verkeersbrigade van de Schiedamse politie, hoofdbureau Lange Nieuwstraat, telefoon 69333. Het Gemengd Koor stopt de repetities in verband met de zomermaanden tot begin September. Half Augustus ontvangen de leden be richt over de eerstvolgende repetitie. De heer D. Schwagermann, de jonge conservator van het Sted. Museum, heeft de entree van het oud Jacobs-gasthuis wel diainig veranderd'. Daar hangt nu een wand vol met plakkaten van tentoonstel lingen in andere musea. „Waarom doet U dat zo?" heb ik hem gevraagd. „Is dat nou geen reclame voor anderen?" Dat vond hij nou direct niet. Ande ren imaken op hun beurt reclame voor ons en bovendien gaat de kunst ver uit boven de grenzen, van Schiedam. Daar valt wat voor te zeggen. Ik ben in de kunst met thuis, maar ik kan me 'dat toch wel voorstellen. „Kijk eens", zei de jonge meneer Schwagermann, „Daar is nu die ten toonstelling van beeldhouwwerken in Sonsbeek". „Is dat niet die plaats, waar die ge pensioneerde oudjes uit onze koloniale tijd zitten?", dacht ik te weten. „Nee, dat is Bronbeek. Nee Sonsbeek is een prachtig park bij Arnhem, Daar is een paar jaar geleden een openlucht tentoonstelling gehouden van beeldhouw werken. Van het jaar doen ze dat weer. Van overal hebben ze beelden vandaan gehaald. Zelfs uit Amerika". „Zou dat nou iets zijn voor ons soort mensen", vroeg ik, omdat ik er over ge dacht heb eens met een touringcar mee te gaan een dagje. „Ju-ist". zei meneer Schwagermann. „Juist. Daar in. dat park, daar zie je die prachtige beeldhouwwerken, zoals je ze eigenlijk altijd moest kunnen zien. Daar hebben ze de beste omgeving". Dat enthousiasme mag ik altijd wel. Dat werkt aanstekelijk, maar toch is zo'n bezoek iets, waar je nog eens over moet denken. De conservator wil er ook de scholen op schoolreisjes naar toe hebben. Wat mij betreft, het lijkt me niet onaardig. Ik weet niet, hoe ik er als kind over gedacht zou hebben, want toen hadden we nog geen schoolreisjes. Hoogstens een tochtje met de Jan Plezier. Maar beeld houwwerken zijn rare dingen. Daar kun nen wij in Schiedam over meepraten. Ik zal d'r niks van zeggen, want je moet die dingen leren zien. Als je wel eerns plaatjes van het Vaticaans Museum ziet, dan is dat ook niet allemaal met baje rokken en lange kousen aan. Dat zijn dingen, die juist op school met een beetje 'opener oog kunnen bekeken en geleerd worden dan dat tot nu toe ge daan werd. Maar ja. toch kan het zijn moeilijkheden hebben. Wat mij nou het meest trof, dat was die aandacht, die coze conservator voor zulk soort van dingen heeft Je voelt, dat hij ae men sen graag mooie dingen wil laten zien en leren zien. Daarom geef ik die tip dan maar door. Als u eens wat moois in de prachtige natuur wilt zien en een reisje bij wilt maken. Ga eens naar Sonsbeek. Misschien, dat ik er een dezer dagen toch ook nog eens een dagje aan ■waag. Od de zolder hier wordt het b .1 een beetje zonnig weer niet om uit te houden. En voor alles moet je om in een krant te kunnen schrijven je hoofd koel houden. DAMW ACHTER. Voor de wielrijders Is het gisteren een goede dag geweest op het Kantongerecht. De strijd is aangezegd tegen de wrg- piraten, die met de fietsers op hoeken van straten geen rekening houden, blijk baar niet wetend, dat verkeer, dat van richting verandert altijd voorrang moet geven aan verkeer dat zijn weg in de zelfde richting vervolgt. Het was de ambtenaar van het O.M., die de verbalisant, de hoofdagent P. v. d. V. met nadruk bijviel in diens opvatting over het geval tegen J. J. O. uit Vlaar- dingen. Deze had, rijdende over de Oran jestraat en de L. Nieuwstraat willende inslaan, niét gelet op het rijwielverkeer, dat rechts met hem opreed, waardoor dit in de kiem was geraakt, toen hij af draaide. De chauffeur had er nota bene niets van gemerkt. „Het is een kwaad, dat veel voorkomt", meende verbalisant. „Er moet maar eens een einde aan komen" zei de ambtenaar. Daarom werd het 15 of 6 dagen en mr Cos toonde zijn instemming door conform de eis te veroordelen. Een andere miserabel geval was dat van H. Deze had op 9 Mei j.l., rijdend in zijn auto, niet gelet op een troep kinderen, die onder leiding van de juffrouw het voetpad voor de Beiaard was overgesto ken. Toen hij op 40 meter afstand was, toeterde hij, in plaats van af te remmen. Er was grote verwarring onder de kin deren ontstaan en het was onbegrijpelijk, dat alles nog zo goed was afgelopen. De ambtenaar interesseerde zich het meest voor de gedachte, die verdachte gehad had, toen hij daar met een vaart van 40 km. op de kinderen inreed. „Ik heb automatisch getoeterd. Verder weet ik er niets meer van" was het antwoord. Om de verkeerde mentaliteit te straffen hoorde verdachte conform de eis de kan tonrechter veroordelen tot 25 of 10 dagen. Dat het bier inderdaad weer aan be paalde eisen voldoet, zodat men het best kan noemen, bewees de varensgezel C. v. V. uit Vlaardingen, die veroordeeld was wegens openbare dronkenschap. De kan tonrechter wilde weten hoeveel glaasjes hij op had. Het waren geen glaasjes, maar glazen, n.l. bier. Een stuk of 8 of 10. Blijkbaar sceptisch ten aanzien van de reclame kon de kantonrechter zich dit effect van louter bier blijkbaar niet voor stellen, maar V. leek nog si eerlijk. De ambtenaar vroeg 25 of 10 dagen. De kantonrechter deed er 5 of 2 dagen af. W. G. P. een fabrieksarbeider stond voor de eerste maal voor de bali. Hij had op 10 Maart tien minuten na middernacht zijn kennelijke staat aan een politie-agent getoond. Verdachte had niet meer ge nomen dan een afzakkertje tegen de kou, waardoor hij later uit wraak waarschijn lijk bevangen was. Dit wilde de kanton rechter wel aannemen. Het werd conform de eis 10 of 4 dagen. „U moet uw vrouw maar eens boos aankijken" zei de ambtenaar tot H. Den H., die zich niet was komen melden op de tot hem gerichte oproep van de inentings ambtenaren. De brief had hij nooit in handen gehad, zei hij. Vandaar dat diabo lische advies van de ambtenaar, die toch zo maar niet mag stoken in een goed huwelijk. De man moest 4 of 2 dagen betalen voor straf. De eis was een gulden hoger geweest. Een naar geval was dat met de 22- jarige C. J. C. K. uit Vlaardingen, Dit meisje, momenteel voor de tweede maal wegens diefstal gedetineerd in het Huis van Bewaring sinds half Maart bleek ze al in voorarrest te zitten ligt voort- •durend overhoop met de Vlaardingse po litie. Op 21 Februari had ze met haar fiets op het trottoir gereden. Vandaar 3 of 1 dag. Op 15 Maart werd ze bekeurd wegens openbare dronkenschap, terwijl ze op 20 Juni 1951 reeds een proces-ver- baal voor deze overtreding tegen zich zag opmaken. Ze had niet in pen café ge dronken, maar op een feestje. Van alles door elkaar. Meer dan vijf glaasjes, maar minder dan tien, naar uit het verhoor door mr Cos bleek. Deze overtreding kostte haar 20 of 8 dagen. Ten slotte had zij in Maart 's nachts om kwart voor 12 belletje getrokken bij een politie-agent, die ze Onaangenaam wilde zijn. Hiervoor hoorde ze 15 of 6 dagen tegen zich eisen. Mr Cos sloot zich hierbij aan. De heren gaven haar nog een bestraffend woord mee, maar het is de vraag, of zij zelf er het nut van inzagen. Het was een zielig gevai. „Waar moeten we dan gaan rijden", vroeg de hippische enthousiast E. J. K., die op de zandvlakte paard gereden had! Het antwoord moet waarschijnlijk luiden; „Op de zandvlakte", want de ambtenaar vroeg vrijspraak, omdat nergens op de zandvlakte staat, dat het verboden is er paard te rijden, ook al staat er „Kinder speelplaats". Dan moet er maar een offi cieel verbod komen. Een film en bespreking van rayon was het doel van de bijeenkomt, die 3 Juni georganiseerd was voor de dames, leden van het R.K. Vrouwengilde. En het is een leerzame middag gewor den. Interessant was het te luisteren naar de bespreking, die de film vooraf ging. De dames volgden al de bewerkin gen, die de bomen uit Scandinavië of Ca nada ondergaan, tot zij de mooie stoffen, die het resultaat zijn van de arbeid in de uitgestrekte fabrieken van de A.K.U. konden bewonderen. Een gezellige verloting, waardoor ver scheidene dames met een Enka-spons werden verrijkt, besloot deze prettige en leerzame middag. 04CB140 VOO* SCMtPAM fOMSt*t*tN 74ste Jaargang No. 21863 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.— per maand, ƒ0.47 per week Advertentie-prijs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte. BIJ contract gelden lagere tarieven, welke bil de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. (Advertentie) goedkoper en beter by L. Boer, Vlaardingerstr. 10, Schiedam Door de heer L. L. Vincent is heden morgen aan de heer P. Gilijaim.se de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt, wegens de gróte verdienste, die deze vroegere employé van de Gebr.'s Vincent N.V. gehati heeft bij de opleiding v»n „jon geren" in het bedrijf. Dat de kern van het personeel in deze Constructie- en VerwarmingsmaatS'Chappij zo grote stabi liteit vertoont, is mede aan zijn inwij ding te danken. De heer Gilijamse is momenteel gepensioneerd. Op 3 Juni vond een buitengewone ver gadering plaats van de ledenraad dei- coöperatie „D.E.S.", welke druk bezocht was. Na een welkomstwoord van do voor zitter, werden de notulen der jaarver gadering goedgekeurd en werd de agenda spoedig afgehandeld. Als een gevolg van het besluit van de op 2 April gehouden jaarvergadering om het bestuur met twee leden uit te brei den, vond thans de verkiezing daarvan plaats en werden de door het bestuur voorgestelde candidaten, de commissaris sen J. Oostlander en A. van der Wel, bij acclamatie gekozen. Door deze verkiezing moest ook voor zien worden in de daardoor ontstane vacatures in het college van commissa rissen en daarvoor werden benoemd de heren T. Kalkhoven en B. J. J. Westdijk. Geruime tijd werd stilgestaan by de herdenking van het gouden jubileum der coöperatie en werd door de secretaris het programma bekend gemaakt, dat. bestuur en commissarissen ter uitvoering in overweging geven. Met deze uitgebreide plannen werd door de vergadering vokomen ingestemd en werden nog enkele suggesties naar voren gebracht. Na een opwekkend woord werd hierna de vergadering gesloten. Excelsior's één-na-laatste wedstrijd in dc nederlaag-serie is gisteravond in het Volkspark met 10 door Hermes 2 gewonnen waarna de blauwhemden drie van de vijf penalties benutten. Een penalty te weinig! Want de Zaterdag- clith PPSC behoudt nu de leiding, door dat zij destijds eveneens met één doel punt verschel namelijk met 4'3 won, maar toen vier penalties inschoot. Od Woensdag 11 Juni a.s. wordt in het Volkspark om 7 uur de laatste wedstrijd gespeeld; ExcelsiorUrsu<s. H--t Je elftal van Excelsior heeft in het komende weekeinde nog twee com petitie-restanten; Zaterdag om 7 uur te gen Excelsior Rotterdam 11 in het Volkspark en Zondag 0m 12 uur tegen Steeds Volharden 4 eveneens in het Volkspark. Fn dan is er a.s. Zondag om 2 uur, ook in het Volkspark, de finale van het ve- teraner.-tournooi om de Duivestein-be- ker tussen Excelsior en St. Lode wijk. Dc winnaar daarvan komt te gelegener- tijd tegen de bekerhouder Spartaan. GEBOREN: Marcel j. A., z. v. J. C. Anceaux en M. Rosinga; Johannes P. G., z. v. G. W. J. v. d. Sloot en M. Polak; Robert, z. v. C. Maltha en M. Blees; Naijne, z. v. N- v- Klinken en t>. Bori- senko; Philibert, t- v. M, Kauwen- bergh eri F. B, v. d. Raaf; Maria B., d. v J. P. v. Robyén ?h M. B. Verheugen; Elizabertus, z. v. P. Jongste (jn J. Blom. OVERLEDEN; H. W. M. M. Brans, 80 jaar. De KLM-diensten naar Noord en Zuid-Amerika en Afri)<a' die ten gevolge van de oliestaking in Amerika enige tijd aan beperkingen waren gebonden, wor den thans weer volledig uitgevoerd. Ook in Europa ls,de uitvoering van de diensten "weer vrijwel normaal. Voor die naar het midden- en verre Oosten gelden nog de bestaande re stricties. Tot 15 Juni exposeert het raadhuis te Heerlen de Kruiswegstaties van Albert Servaes uit het museum voor Nieuwe Relig. Kunst te Utrecht. Dit. zijn de in olieverf uitgevoerde staties, in opvatting zeer nauw aansluitend bij de houtskool- schetsen die thans in de abdij Konings hoeve bij Tilburg zijn ondergebracht en die enige tijd geleden in Tilburg werden geëxposeerd. Bij A J. van Huffel's Antiquariaat te Utrecht heeft van 10—14 Juni een veiling plants van een 2000-tal oude en nieuwe boeken uit de bibliotheken van mr Frans Erens en mr dr H. J. A. Nolte, benevens e«n bibliotheek van een kerkelijke in stel ling. Te koop: ccn herenfiets f 35.-, Vlaardingerstr. 12, Schiedam. Te koop: prima dames- en he renfiets met verlichting, iets moois f 50.-. J. Noordijk, Fi- lips v. Bourgondiëstr. 8a. Gevraagd net kath. meisje v. 81 uur lft plm. 16 J. Br. no. S 2295 Nwe Schied. Crt. Gewezen ond. off. K.M. zoekt een hem passende betrekking als controleur, portier of Iets dergelijks. Br. H no. 929 bur. Maasbode, Den Haag. Kramers De Groot, Dam 2, Tel. 67617. Een prima melange Java-thee f 1.25 per 11 kg. Geen kortingen, geen toegift artikelen, maar de laagste prijzen. Reclame koffie f 1.70 per H kg. Te koop lichtgr. meisjesman tel en regenmantel met capu chon, lft. 12 j. J. Martijnse, Archimedesstraat 50a. Baby-commode f 29.-, Kinder- ledikantje f 19.50. Ton- en an dere modellen alles, gelakc. Tussenbroek, Edlsonstr. 31a, Schiedam. Koopt geen gewone fiets! Koopt een Locomotief, die loopt lichter en gaat langer mee. Reeds voor f 126.is zo'n pracht fiets te koop in „Het Motorpaleis", de zaak met prima service, langdurige garantie en betaling desge wenst in overleg. „Het Mo- torpaleis". Schepenstraat 111- 115, telef. 82950, Rotterdam Blijdorp. Gevonden het juiste adres voor alle mogelijke motoron derdelen en accessoires. Maar ook in regen-, sport- en reis artikelen slaagt U nergens heter. Enin lederen kle ding o.a. jassen, mantels, ves ten enz. kunt U kiezen uit meer dan 1009 stuks. Wie?... ,Het Motorpaleis", Schepen straat 111-115, Tel. 82950, Rotterdam-Blijdorp. Aangeboden: zit-slaapkam^r met of zonder pension. Ge schikt voor 1 persoon. Plein Eendracht 23a. Geslepen glas voor meubelen, etalages auto's, kortom voor alle doeleinden. Uw adres: v. Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Bel op 68735. Let op het juiste adres. Een fiets is een onontbeerlijk iets! I.D.W. Buitenhavenweg 178 t.o. politiepost, levert U een splinternieuwe flets reeds vanaf f 3.50 p. w. Dus op zeer gemakkelijke betalingsvoor waarden. KomtUeens praten" Voor goede actuele foto's bij bruiloften en huwelijksplech tigheden. Foto-reportagedienst B. van der Mast, Tel. 39518 of Prof. Kam. Onneslaan 158. Loopt Uw Mobylette prima? Ook bij extra belasting b.v. door tegenwind? Ons nieuwe Service-apparaat zal het U onmiddellijk vertellen. U kunt zichzelf overtuigen. Gratis test voor alle Mobylette-berijders, onverschillig waar gekocht „Het Motorpaleis", de zaak met de beste service. Schepen straat 111-115. Tel. 82950, Rotterdam-Blijdorp. 70.000 Kaptein-Mobylettes op de weg! Dat spreekt boekde lenOok voor U! Alleen „Het Motorpaleis" leverde vele duizenden in Rotterdam. Ook thans nog voor f 415. met lamp, uit voorraad lever baar. Levering ook via de er kende bromfietshandelaren. Vraagt proefrit en demonstra tie. „Het Motorpaleis", Sche- penstroat 111-115, Tel. 82950, Rotterdam-Blijdorp. Glasplaten voor ronde tafels en theemcubelen, glas ln lood verzilveren van verweerde spiegels en moderniseren. Ad vies gratis. Van LoopIk'SVJlas- induslrie, Boterstr. 39, Schie dam, Tel. 6S945. Erkend Dierenarts-assistente Mej. C. Wuisman, Fabriplein 30b. Het adres voor het vak kundig knippen van Uw hond. Op vertooon van Uw 'lidmaat schapskaart van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren, ontvangt U 10 pCt korting. Hoewel de Marine aanvankelijk aan de Kon. Noord- en Zuidhollandse Red dingmij. had medegedeeld, dat zij geen verdere assistentie nodig had bij het zoeken naar slachtoffers van de ramp bij Texel, is de motor-reddingboot „Prins Hendrik" vanochtend opnieuw uitgeva ren, De duikerploeg vao de mijnendiensj bégaf zich eveneens naar het Marsdiep voor verdere reddings- en bergingspo gingen. Dc oefening .Bluebird" die van 4 tot 7 Juni rond het IJsselmeer en de Kop van Noord-Holland wordt gehouden, wordt, geleid door de commandant Zee macht Nederland, schout-bij-nacht C. W. Slot. Prins Bermhard woont deze oefening bij. Vanochtend bevond Z. K. H. zich op het koninklijk jacht „Piet Hein" in de 'haven van Medemblik. Minister ir. C. Staf van Oorlog en Ma rine, de chef van de Marinestaf, vice- admlraal A. de Booy en de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal vlie ger I. A. Aler, krachten vanochtend een bezoek aan de Britse ambassadeur i-n Den Haag, teneinde deze officieel van 'de ramp in kennis te stellen en hun deelneming te betuigen. Dat men een ogenblik gedacht heeft, dat twee opvarenden van het Britse vaartuig gered waren, komt, doordat een lid van de bemanning reeds in „Dc Ziekenboeg" te Den HeldV verpleegd werd. Deze man heeft dus de noodlot tige vaart niet meegemaakt. Tut 's avonds 8 uur is de Rotterdamse brandweer gisteren bezig geweest met het blussen van de brand, die gewoed heeft in de machinekamer van het 5880 br. reg. ton metende Duitse stoomschip „Ansgaritor" Schlussel-Reederei te Bremen dat op stoom in de Waalha- j ven te Rotterdam lag. De vlammen, die een enorme hitte verspreidden, aldus de brandweer, zou den cie machinekamer grotendeels ver woest hebben. Da omvang van de schade is onbe kend. Ock weet men niet of deze door verzekering wordt gedekt. Het vuur werd met schuim geblust. Bij de brand, die omstreeks half vier uitbrak, wet'a een Duitse stoker door de rook be dwelmd. De man de 40-jarige A. Fede uit Bremershaven. is opgenomen in het Havenziekenhuis. De brand zou ontstaan zijn doordat vr,roten van een las-apparaat, waarmede in de machine-kamer werd gewerkt, tussen ue spanten in het water, waarop oiie dreef terecht kwamen. De Ansgaritor" kwam met een lading ijzererts van Malmö en moest nog gelost worden. De K. L. M. die zoals bekend is, sinds eind 1952 eenmaal per week een passa- giersoienst Amsterdam-Sydney v.v. on derhoudt, streeft er naar om een gro ter aantal Nederlandse emigranten naar Australië en Nieuw-Zeeland te vervoe ren. Dit zou in 'de toekomst kunnen ge schieden met het langzaam ter beschik king komende nieuwe materieel (Lock heed „Super Constellations"). Zoals men weet, worden deze nieuwe en grotere vliegtuigen in de loop van 1953 ver wacht. Mochten «Ie pogingen van dc K. L. M. om meer emigranten naar Australië en Nieuw-Zeeland te vervoeren met suc ces worden bekroond dan zal, naast de eenmaal wekelijkse passagiersdienst op Sydney, misschien drie keer per weck met emigranten naar Perth worden ge vlogen. welke plaats als eindpunt van deze emigratiedienst is geprojecteerd, omdat de ervaring heeft geleerd dat de Nederlandse landverhuizers over het al gemeen van Perth uit betere kansen op werkgelegenheid hebben. Twee emigran tendiensten zouden worden doorgetrok ken naar Nieuw-Zeeland. Cottica. 5 van Amsterdam te Paramaribo. Indrapoera, Botterdam naar Djakarta, pas seerde 4 Sabang. GELEEN, Donderdagmiddag. De tijdrit tussen Maasticht en Ge- leen over 53 Km. js gewonnen door Wim van Est in dc tijd van 1 uur 21 min. 16 sec. Zijn totaaltijd bodraagt, de bonifi catie van de tijdrit inbegrepen, 18 uur 5' min. 21 sec. Met deze tijd nam hij de Oranjclrui over van de Belg Gielen, die door de- raiilcurpech over de tijdrit 1 uur ?4 min. 10 see. deed. De autobestuurder A. V. uit Roosen daal, die daags voor Pinksteren een culomie van de Nationale Reserve heeft aangereden, is Woensdag na een voor arrest van vier dagen vrijgelaten. Woensdagmorgen werd hij voorgeleid voer dc officier van justitie te Breda. V. ivas gearresteerd op het vermoeden vao drankmi-bruik. 7„?eH„ïnh®,rzoelï heeft echter uitgewe zen dat nij hoewel hij j-aA heeft gebruikt enkele uren voor de aan-, lijding niet „onder invloed" is ge weest toen het ongeval geschiedde. Een bloedproef heeft dat eveneens aange toond. Het onderzoek naar de juiste toedracht van de zaak is nog niet af gesloten. n/a)'1 "sydney4 op 680 mijl NW mantl" ^akarta naar Amsterdam. 4 van van Fre- J4 Jnn'. o s. (Zaterdag) zal het jaarlijkse Festival voor de muziekkorpsen weer worden gehouden voor de verdeling der Plantageconcerten in 1952. Het fes tival zal worden geopend te kwart over drie n.m. Ais juryleden zullen optreden de heren G. Nieuwland, kapt.-dir. mari nierskapel, en Meindert Boekei, organist en orkestdirigent. Dit Festival heeft als stimulans, dat elk korps een reeks van 6 nummers moet instuderen, waaruit de jury een keuze doet van 2 nummers, die elk korps ten gehore zal moeten brengen en waarna zij door deze jury zal worden beoordeeld' 1 zuiverheid, 2 klankgehalte, 3 dyna miek (voordracht etc.), 4 techniek, 5 sa menspel, 6 opvatting en tempo, terwijl er ook een zgn.-1 moeilijkheidsgraad is voor de te spelen nummers, daar niet alle korpsen op hetzelfde niveau staan. Als eerste korps zal optreden het mu ziekkorps van het Leger des Heils, daar na het Politiemuziekgezelschap, dan Gusto's Muziekver., daarna de Arb. Muziekver. Crescendo, dan zal even wor den gepauzeerd tot 7 uur, waarna dan alle andere korpsen aan bod zullen ko men, o.a. St. Ambrosius, St. Radboud, O.B.K., Wilton-Fijenoord en Harpe Da vids. In de pauze zal er zeer waarschijn lijk een korps van buiten Schiedam enkele nummers (en gehore brengen, maar dit is nog niet zeker. De Plantage zal worden afgezet, zodat het publiek rustig zal kunnen luisteren naar hetgeen de korpsen ten gehore zul len. breggep, en de Deivergadering, welke gisteravond in Musis Sacrum door het Veteranen Legioen Nederland werd belegd, had onze heei bijzondere belangstelling, omdat er o.a. gesproken zou worden over het Legioen en de Politiek. Juist in een tijd, die nog nauwelijks drie weken van de grote verkiezingen afligt, vraagt men zich af wat oud-strijders als groep meer speciaal met die verkiezingen te maken hebben. Er zijn natuurlijk illus tere voorbeelden uit het buitenland Duitsland na 1918 o.a. die bewijzen, dat veteranen inderdaad een geduchte macht kunnen vormen, maar wij hadden steeds gedacht, dat de verhoudingen hier totaal anders lagen. Er waren ongeveer een 60 mannen in de zaal en enkele dames. De bijeenkomst werd geopend door de vice-voorzitter van het tijdelijk bestuur, de heer Oosterholt, daar de voorzitter voer herhalingsoefenin gen op was. De eerste spreker was Tom Schilling, die in een tien-minuten praatje van vijf kwartier verschillende aspecten van het Legioen naar voren bracht. Volgens zijn zeggen was het Legioen geen beweging, die alleen maar het ver leden zou ophalen. Evenmin een, die alleen maar voor de sociale omstandig heden van de leden zou werken. Sommi gen zien er zelfs een organisatie in van alle teleurgestelde elementen, die na de mislukking in Indonesië hier een pelopper- actie willen beginnen om hun haan koning te doen kraaien. Het Legioen is dit niet, maar het is ook maar niet zo een bond van veteranen. Het is ontstaan in de laatste dagen van de politiële actie. Onder mensen, die gezien hadden, hoe er onder de deelnemers aan die actie doodgewone Nederlandse jongens waren, die boven de enge verhoudingen uit. het. vaderland waren getild en die ge toond hadden, dat zij in de vrijheid tot grote dingen in staat waren. Die krachten moesten toch in staat zijn bij terugkomst in Nederland gebruikt te worden om ons land er weer bovenop te helpen en Nederland weer een naam onder de volkeren te geven. Die krachten moes ten toch een einde kunnen maken aan de gemorfineerde, door de politieke partijen vergiftigde crisis van het Nederlandse zelfbewustzijn, die ons land tot een 3de rangs natie hadden, gemaakt. Daar in Indië vroeg men niet naar afkomst of ge loofsovertuiging. Mén was er één in de strijd voor de naam van het vaderland. Men had er een ideaal. Als een voorbeeld van de politie-staat-terreur, waarin Nederland momenteel blijkbaar leeft, haalde spr. de onwilligheid van vele mensen aan, om het petionnement te tekenen, dat bij de regering wil aandrin gen op stappen ter verkrijging van een normale justitiële behandeling van de zaak tegen 12 Nederlanders, die nu reeds 28 maanden de gevangenen van de Indonesi sche Regering zijn zonder ooit te zijn ver hoord. Het Veteranen Legioen wil over de schotjes, die ons volk zo jammerlijk ver delen elkaar de han'd reiken- Die schot jes kunnen we weliswaar niet missen, omdat anders ons democratisch bestel ge schokt zou worden. Na de heer Schilling kwam dr Verbrug aan het woord. Ook deze had weinig goede woorden voor de huidige toestand in Nederland. Hij vertelde zijn gehoor, hoe wij ons met huid én haar aan Amerika hebben verkocht voor dollars; hoe wij hierin totaal anders hebben gehandeld dan Engeland, dat geen Marshall-hulp aan vaardde, maar dan ook niet in de schijn welvaart leefde. Hoe de arbeidsvrede bin nenkort weL ten einde zou lopen als de Marshall-hulp ophoudt. Hoe Nederland door alle politieke partijen volkomen is vermaleriaiis'eerd. Het Veteranen Legioen is voor God, Nederland en Oranje. Er zijn drie zuilen, waarop ons volksbestaan rust; Het Oranjehuis, het Wilhelmus Nederlandse vlag. Eindelijk over de politiek spr kwam spr. tot de conclusie, dat ,*J van de Legionairs er niet was. wa politieke partijen hebben ie.ts' het Legioen het niet eens is. rechtse partijen kunnen Seen vinden, want zij zijn voor Euroi aar is het legioen volkomen *?geN'e<jerlanrt« zou kunnen gebeuren, d^at u,., e soldaten onder Duitse g,enc" n ^,Wam«n te staan en ook zou het ®ebeuren, dat het Oranjehuis door dVan de Europese integratie zou en tot een vroeger Duits vorstendommetje. Dat zou verschrikkelijk zijn voc? nationale tradities en ons nationale «'«bewustzijn. Juist dat bewustzijn moet weer worden aangekweekt. Aan de partij-Politick° oplichters, die Nederland tot nu toe geregeerd hebben, na 1945. zijn door het Legioen vragen gesteld omtrent bepaalde eisen, die het Legioen als onaantastbaar in zijn vanen heeft Ze- schreven. De antwoorden op deze vragen aan de vijf grote partyen gesteld, kunnen de legionairs zelf doen besluiten op welke partij zij willen stemmen. Hun werd met de grootste nadruk op het hart gebonden niet te stemmen op partijen, die niet zeg gen voor te staan wat het legioen wil. De vergadering bracht in zoverre weinig nieuwe geluiden, dat men van gefundeerde betogen evenmin kon spreken als van vrij heid van demagogie. Het klonk allemaal op het gehoor zo wel aardig, maar het miste elke basis van bewijs; integendeel, tal van geponeerde stellingen konden met de eigen argumenten der inleiders te lijf worden gegaan. Aan het begin van de vergadering sprak de vice-voorzitter er zijn spijt over uit, dat er maar zo weinig mensen aanwezig waren. Men had toch minstens een Pas sage-zaal moeten kunnen vullen. Men zal er bij het Legioen wel een naam voor heb ben; wij noemen deze afwezigheid een blijk van groeiend inzicht in het feit, dat de wereld door zwart-wit-denkers, of in zwart-, of in bruin- of in roodhemden wordt gestoken en aan deze begripsver enging hebben wij, naar het yoorbeeld van onze geëerbiedigde Koningin, die zelf blijkens haar speeches mocht men het Legioen geloven haar verval tot.vor sten/huisje voorbereidt, geen behoefte. Cristobal naar Amsterdam, 4 op op Oranje. Colombo. Oranjestad. van Antwerpen. i^mil^ÓzÓ van^iini??r Rotterdam; 4 veendam, Rotterdam^Khlp *ï,a5tu?kci' 410 mijl W. van Sciliv r N' Yor1*' 3 Waterman Va_ verwacht. Rotterdam te Halifax Willem Ruvs r» passeerde 4 Ka^^0tterdam naar DJakarla- Willemstad 7 1 Tenez. Limon. van Punta Cardon naar Port p a sseerri Djakarta naar Rotterdam. V meerde 5 Maladiven. ROTTERDAM, 4 Juni 1852. in f?"' nam': 102 tcm Serst Zutfen; 80 ton •Almelo; 100 ton id. Boxmeer; 2 X 600 ton ais 1.-varen; 182 ton id. Dalit; 250 ton kali o'Ujen (2 s.); 338 ton id. Lemmer; 300 ton tarwe Amsterdam; 100 ton oud ijzer Alblas- serdam; no ton granen Dikningermolen32 stand hout Nijkerk; 56 stand hout Leerdam: 25, 21 en 19 stand hout l.-varen. Totaal 52 reizen, 6 vletreizen. 4 Juni voorm.: 47 stand hout Nijmegen: 40 stand hout Hilversum; 15 stand hout den Haag; 40 stand hout Delft; 330 ton kunstmest Amsterdam; 210 ton tarwe Wormerveer; 120 ton granen Doetinchem; 4B0 ton materiaal l.-varen. i>" Nederlandse filmmakers hebben Glans ten peil bereikt, waarop zij zich gerust kunnen wagen aan het vervaar digen van grotere films en van speel- 'ihns. Er moet evenwel nog veel gedaan wor.lcn om in Nederland tot de produc tie van speelfilms te kunnen komen. De Nederlandse documentaires hebben ech ter een goodwill voor Nederland ge maakt", zo sprak de staatssecretaris van O., K, en W„ mr J. Cals, gistermiddag bij de uitreiking van de „Grand Prix", die Nederland op het Filmfestival te Cannes heeft gewonnen met de film „Het schot is te boord" van Herman van der Horst. Tijdens de bijeenkomst, die ten depar- temente was belegd, zei de staatssecre taris voorts, dat het overbodig was. nieuwe lauweren toe te voegen aap die, welke de Nederlajidse cineasten feeds te Cannes ontvangen hadden en daarom wilde hii volstaan met een hartelijke gelukwens. „De film", zo zeide hij, ,,is een kunst vorm, aie alleen kan slagen, wanneer het artistieke en technische gedeelte volko men samengaan, zoals hier het geval is geweest" ,Drie van de naar Cannes ge' zonden films", zo vervolgde mr Cals, „zi n gemaakt met steun van de over heid, waaraan de leden van de Staten- Generaal hun goedkeuring hebben ge- heeht Daarna reikte hy aan de heer Herman van der Horst, met de gelukwensen vail de Nederlandse regering, de prijs uit. Deze bestond uit een landschap van de sc.nlder-Yves Braver; bij deze prijs was een oorkonde gevoegd. De staatssecreta- ris merkte bij de uitreiking nog op, dat ny nierbij allen insloot, die tot het wel slagen van Van der Horst's film hadden meegewerkt. In Januari j.l. was ile sterkte van leger en luchtmacht 75.000 man, doch in het komende najaar zal het aantal onder de wapenen zijnde mannen door het opkomen voor herhalingsoefeningen aanzienlijk zijn gestegen. Omdat ongeveer 40 pet van dezie mi litairen Katholiek is, is het duidelijk, dat het aantal van 65 aalmoezeniers niet voldoende is om de geestelijke verzorging van de mannen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, te behartigen. Om deze rede nen, zo vernemen wij uit goede bron, zal het dit jaar en in de komende jaren noodzakelijk zijn, dat voor de duur van de herhalingsoefeningen zal worden overgegaan tot oproeping van reserve-aalmoezeniers in werkelijke dienst. Reeds enige tyd geleden zijn tussen de kerkelijke autoriteiten en de ver schillende orden en congregaties bespre kingen gevoerd over het in geval van mobilisatie ter beschikking stelten van ongeveer 250 reserve-aalmoezeniers. Door de verschillende orden en congre gaties werd volledige medewerking toe gezegd, zodat de zekerheid werd verkre gen, dat in geval van mobilisatie over een voldoend aantal reserve-aalmoeze niers kan worden beschikt. Helaas kun nen deze reserve-aalmoezeniers door hun oversten slechts in geval van mo bilisatie ter beschikking worden ge steld. In vertand met het snelle tempo van de verdere opbouw van ons leger en tevens door de omvangrijke behalings- oefeningen zal ook een opkomst onder de wapenen voor deze reserve-aal- moezeniers in vredestijd dringend nood zakelijk ztjn. Verwacht wordt, dat nieuwe bespre kingen zullen worden geopend teneinde te bereiken, dat het aantal beschikbare reserve-aalmoezeniers in vredestijd kan worden opgevoerd. De ervaring, overal in Europa opgedaan, dat het uiterst moeilijke contact met de jonge mannen van twintigjarige leeftijd tijdens de mi litaire diensttijd zozeer vergemakkelijkt wordt, zal, naar verwacht wordt, he4 instige resultaat van deze bespre' kingen sterk beïnvloeden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 2