Straal] jager zette marinebarkas in vuur en vlam ■HC Slechts één man ontsnapte uit de uurhei voor Den Helder i Parijse arbeiders rekenden zelf af met rode onruststokers Sprong in het hete water Republikeinen van de V-S. moeilijke keus Nieuwe burgemeester van Rotterdam Mr G. E. van Walsum benoemd Metaalbewerkers formuleren een aantal wensen mm I m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN f Klaroenstoten over leniging van de geestelijke nood v.. I Twee doden op de mijn „Hendrik r De camera op buitenland 7t Vrijdag 6 Juni 1952 Vissers vertellen hun sobere verhaal „We moeten naar die mensen toe!" Paradijsvogel voor de Koningin HiiiH M Communistische actie'n pi jnlijke mislukking Granaten oorzaak van heidebrand Taft-keuze mogelijk ongunstig voor Europa Verbod van staalexport in V. S. H. Vader hersteld Beroep op president Rhee Koninginneharing is er Winstdeling en vol loon bij ziekte Andriessen moet rust houden '"N WEERBERICHT Brandende zee Geschenk uit IS .-G uinea „Blij-Dorp" zal gastvrouw ziju Zoeken zonder asdic 'gpMpPPP Jf - *1 wBËEÊm a V i iisiiiiirai IMpppili-:! fel-; 8 «tg MilPiiil ill! Een geluksvogel Prins in Den Helder Twintig hectaren bij Ede zwart geblakerd Generaal eisenhower heeft de militaire tuniek uitgetrokken en een colbertpakje aangedaan; hij js nu een van de vele millioenen dood gewone Amerikaanse burgers, die allen aan de wedloop naar het presidentschap kunnen meedoen, al is hij dan een van de zeer weinigen, die vooraan in de kop-groep zijn terecht gekomen. BEDRIJFSBELASTING ONGEORGANISEERDEN Alle spreekbeurten afveze d Weerverwachting van De Bilt, geldig tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweersbuien, maar later ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. Iets koeler. Zaterdag 7 Juni: Zon op 4.22, onder 20.56 uur. Maan op 20.59, onder 3.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE'COORANT we maar roeid". E lotte* man Pronk slaagde erin, de enige overlevende aan land te brengen. Hier ziet men Pronk met zijn kinderen in het vlot, waarmede hij de redding tot stand wist te brengen. (Van onze verslaggever) MOLENGAT, op de plaats van de ramp, 5 Juni. Twee rode boeien, ongeveer een kilometer uit elkaar, beide voorzien van een kleine geel-blauwe vlag, dat is alles, wat wij gistermiddag nog aan troffen op de plaats, waar zich enkele uren tevoren vijftien mensen Plotseling omringd zagen door de brullende liitte van geweldige stee - Wammen, cn daar ongetwijfeld een genadig snelle dood vonden in de. go ven Van het Molengat, enkele kilometers uit de kust, lussen Den e C1 cn Huisduinen. Twee rode boeien, sidderend in de felle stioom, i ie aar «laat. En vlakbij luidt een zwarte belboei eentonig ïaar touw oicr bet gemeenschappelijke graf voor veertien opvarenden van de Britse marine- boot en de ene piloot van de Nederlandse straaljager. „Steek af die vlet, we moeten naar die ménsen toe", was het eerste dat een vis sersman uit Den Helder roepen kon, toen hij in de vroege ochtend van deze vijfde Juni getuige was van een der afschuwe lijkste rampen in de na-oorlogse geschie denis der geallieerde marine. WH hadden de vlet, waarmee wc die hacht gevist hadden, al op de glooiiing getrokken en de makreel eruit geschept, tot°*t de richting Texel twee «raalja- gers kwamen aanvliegen, d,eeert schijn aanval uitvoerden op een klei van dc marine. Een mooi gezicht, toen ze er de eerste keer over heen gingen We zagen ze keren voor een tweede aan val Het eerste toestel schoot opnieuw op de schuit neer, gierde omlaag toen gebeurde het Met een doffe plof leek het vliegtuig op het schip te pletter te slaan, hulde dit haast onmiddellijk in 'n geijser van vuur. „We moeten naar die mensen toe" riep Kees Pronk en duwde zijn vlet terug hpf \irrt Inr i Tl Het was een prachtige °cllte" vlakke zee en ergens op hetJ^ole:ngat, niet ver uit de kust, voer ten van Huisduinen een kleine Britse motorbarkas. Een van de vele schepen, welke in rondom Den Helder waren geconcen treerd voor de oefening „Blauwe Vogel waarbij Engelse, Amerikaanse en Neder landse vlooteenheden samen met Belgische en Nederlandse land- en luchtmachtstrijd krachten manoeuvres hielden in 't Noor- derlijke deel van Nederland. 2 Thunderjets opgestegen van hun basis Volkel, verken den het vaartuig, stortten er even later vlak achter elkaar op af, trokken hun brullende toestellen snel weer op uit de duik en klommen steil omhoog de wol kenloze lucht In voor een nieuwe aanval. In het eerste toestel duwde piloot A. Steen, 'n ervaren vlieger, die in 1950 voor opleiding naar Amerika vertrokken was en boven Williams Airforce Base voor het eerst met de straaljager had kennis gemaakt, andermaal de stuurknuppe! naar voren, zette zijn jet op de neus. De kleine, grijze stip op het blikkerende Water lag bijna gestopt en met razende Vaart zette hij zijn tweede „pass" in, dwars over dit schip. Nooit zal men precies te weten komen, wat er in die ene fatale fractie van een seconde1 gebeurd is. Verloor hij de macht over zijn huilende machine, schatte hij de hoogte verkeerd, zodat hij iets raakte? Met een doffe klap, die tot in Den Helder te boren was, sloeg hij neer. Op het schip? Tegen de romp aan? Het tweede toestel joeg over het schip heen, kon wèl op tijd optrekken, maakte nog een cirkel over de plaats, waar in een hel van vuur zijn collega en veer tien mensen om het leven kwamen. „Wij lieten de vis maar de vis en raf felden die vlet weer van de glooiing af", Vertelde Kees Pronk, „en met ons drieën "oeiden we zo hard we konden naar de brand. Er was toen nog geen andere boot te zien en we waren het eerst op de plaats Van het ongeluk. Een kwartier roeien. We hadden het tij mee, een prachtig mooi tij, maar toen we er aankwamen dreven We toch van het zweet. Nee, erbij komen P'-or de autochthone bevolking van wari op Nieuw-Guinea is aan H. de Koningin een gele paradijsvogel ®jingeboden, die door de K. L. M. naar Ae.lerland werd vervoerd en bij de «otterdamse dierentuin Blij-Dorp werd geleverd. Het gebeurt zeer zelden, dat Paradijsvogels levend worden gevangen en een dusdanig transport doorstaan. De Koningin heeft het geschenk aan- »a?rd met de bepaling, dat diergaarde J\ J orP de verzorging op zich zal o.gven nemen. kon niet meer. We konden er al niet meer genaken van 't vuur. Daar was niets meer te redderen. Van het vliegtuig was geen spoor meer te bekennen. Dat is waar schijnlijk meteen na de botsing gezonken. Maar de schuit dreef nog, brandend als een fakkel. Heel veel wrakstukken, hout, witte marinepetten, daar keken we na tuurlijk naar, of er niks onder zat. Eén opvarende hebben we kunnen redden. Hij had een witte trui aan en een blauwe broek. We waren er net op tijd nog bij. Hij hing half In zijn zwemvest, z'n arm helemaal verbrand, z'n haar verschroeid, was eigenlijk al buiten Westen. (In het hospitaal bleken zijn verwondingen echter niet zo erg, en over een paar dagen zal hij weer aan de slag kunnen. Red.). We trokken hem in de vlet, deden -Tv,oe •1?ssen uit en draaiden hem daarin. ■niet is Lvat b«- We konden hem niet verstaan, hu mompelde maar wat. Intussen waren er ook al andere boten te hulp gekomen Terwjjl we op een Engelsman af roeiden, zagen we het schip achter ons zinken. Heel langzaam. Nee, het vliegtuig hebben vve niet gezien. Dat moet meteen gekelderd zijn. Het dek van het setup was hele maal schoon, alles eraf. Totaal uitge brand. Het zonk misschien twintig minuten na de botsing, maar een uur later brandde de zee nogHen enorme brand. We gaven de overlevende over aan de Engelman en m'n broer Freek ging daar ook aan boord. Samen met onze derde man, Jan Kruithof, zijn we toen nóg een keer teruggeroeid; maar er was geen spoor meer van andere overlevenden. Bovendien begon de vooreb door te zet ten en omdat er toen al een hele hoop andere schepen in de buurt waren, zijn terug naar Den Helder ge- W rakhout Van de uitkijkpost in Huisduinen sloeg men onmiddellijk na het gebeurde even eens alarm. Schipper Pieter Bot van de reddingboot „Prins Hendrik" kreeg het 'telefoontje al door om half zeven; was om kwait voor zeven reeds weg uit de haven, nog voor de grote zwerm van Engelse, Amerikaanse en Nederlandse marineschepen met volle kracht naar de plaats van de ramp voeren. Over het water dreef een dikke, vette rookzuil. De golven brandden nog steeds. Aan alle kanten dobberden grote stukken wrak hout, dreven dekens, scheepskooien, jassen. „Naar mijn mening, moet de boot uit elkaar gesprongen zijn", zei de schipper van de reddingboot. Maar hoe men ook speurde: er waren geen andere overlevenden. Men kon nog slechts het deerlijk verminkte, half verbrande lijk van een der opvarenden bergen; voer toen nog eenmaal de stroomnaad langs, de afscheiding tussen de beginnende eb en de vloed, waar aan alle kanten het wrakhout randdreef, keerde toen met de vlag halfstok om tien voor negen terug in de haven van Den Helder. De andere schepen zetten hun speur tocht nog verder door, maar keelden tenslotte ook havenwaarts. Om tien uur werd de Prins Hendrik opnieuw naar buiten geroepen: Huis duinen meldde een drijvend voorwerp. Het was echter slechts een volkomen doorweekte scheepsmatras, die snel met de eb zee-in dreef. Het leven ging gewoon doocs «Sn ongekend grote militaire actHiteit in verband met de oefening, welke ge wóón werd voortgezet; de witte pasa- giersboot vol vakantiegangers, die naar Texel vertrok, wat meer kuiters by de haven, wat mensen op dc dijk.en niemand zag iets. In de namiddag vertrok de marine sleepboot „Hercules" met duikers aan boord naar de plaats van het ongeluk, ging om vier uur voor anker tussen de twee boeien welke de omgevinng van de ramp afbakenden. Men wachtte er op stil tij. Toen de zee volkomen was af gevlakt, zette men de motorsloep over boord, begonnen twee rubberboten met een zoeklijn de zeebodem af te vissen. Eén keer riep een der rubberboot-be manningen, dat haar lijn ergens vast zat, maar het was loos alarm en men begon opnieuw. De hele bemanning van de zachtjes op haar ankerketting zwaai ende sleepboot hing over de reling, keek gespannen naar de beide rubber boten. Luitenant ter zee tweede klasse, Speciale Diensten, R. Lucas, vertelde ons van over de reling van de „Hercu les", waarom men deze omslachtige methode gebruiken moet voor het op sporen van het wrak. Men weet name lijk niet precies, waar de beide wrak ken gezonken zijn, zoekt nu met een zoeklijn tussen twee rubberboten ge duldig de zeebodem af, tot deze lijn haken zal. En dit ondanks het feit, dat er in de haven van Den Helder diverse schepen liggen, welke met asdic zijn uitgerust. Het is echter onmogelijk met asdic-echo's deze zeebodem af te zoeken, aangezien die ter hoogte van het Molengat zeer geaccidenteerd is en de diepte er practisch onophoudelijk varieert. De wrakken liggen vermoe delijk veertig meter diep. „We gaan door tot we de preciese plaats van het wrak vindendan zul len we gunstig tij afwachten voor de duiker". De grote duikhelmen stonden op het achterdek klaar. Door de ronde, kleine kijkgaten zal, men weet nog niet toanneer, een duiker diep in de kolkende stroom van het Molengat zien, wat er van de grijze Engelse marineboot, die als een kleine stip in net vizier van de straaljagers ver scheen, over is. En van de glanzen- JtoV„,nn^eriet> dk' er huilend op af stormde in zijn laatste duik. t> *1» - '- Mi-.k timÊÈm I Een ernstig ongeluk, waarvan de juiste toedracht nog niet precies vaststaat, heeft Donderdag in het pompstation van de Staatsmijn „Hendrik" te Schuttersveld bij Brunssum het leven gekost aan twee arbeiders, terwijl een derde levensgevaar lijk werd gewond^Deze arbeiders verricht ten werkzaamheden in een der putten van het pompstation.: Het ongeval werd ont dekt toen de arbeiders ongewoón lang uitbleven en men poolshoogte ging nemen. De twee overleden slachtoffers zijn d» 41-jarige H. J. uit Schinveld en de 59- jarige R. A. uit Brunssum. De gewonde ia de 39-jarige K. P. H. uit Brunssum. Naar de oorzaak is een onderzoek in gesteld door de instanties van de Staats mijnen en het Staatstoezicht op de Mijnen. Naar verluidt zou het ongeluk vermoede lijk aan gasvergiftiging te wijten zijn.- Door een met lood verzwaarde kabel, bevestigd tussen twee rubberboten, langs de bodem der zee te slepen, zoekt men naar de wrakstukken van schip en straaljager -die gisteren tijdens de I\ato-oefening Bluebird bij I cxel verloren gingen. Op de achtergrond H. M. Hercules. Marine gistermiddag omstreeks vijf uur in Den Helder gearriveerd. In Londen heeft de Nederlandse zaak gelastigde, mr W. baron Gevers, op Bui tenlandse Zaken de .deelneming van de Nederlandse regering betuigd. Bill Johnson, de 32-jarige chef-stoker, die als enige aan de ramp ontkwam, is al veertien jaar bij de marine, maar zou nu eindelijk over veertien dagen afmon steren. Toen hij verleden week met ver lof bij zijn moeder in Dover was, is hij daar al op zoek geweest naar een be trekking in het vak van zijn jongens jaren, de slagerij. Het was overigens nu niet de eerste keer, dat hij zo bofte. Hij heeft al twee keer eerder een ongeluk meegemaakt bij de marine en beide ke ren was hij onder de geredden. De tweede overlevende van de M L 2582, het verongelukte vaartuig, is de 28-jarige Ronald Clark uit Kenton. Hij dankt zijn behoud-earn het feit, dat hij Woensdag aan boörd van het schip een enkel had gebroken en daarom in het Helderse marinehospitaal was opge nomen. Z. K. H. Prins Bernhard is in ziin func- tie van inspecteur-generaal van de Kon. Dichte rookwolken trokken gistermid dag over de Neder-Veluwe, waar ten Noorden van Ede, op een heideveld brand was uitgebroken, toen manschappen van de Eerste Specialisten Compagnie op dit militaire terrein met fosforhandgranaten aan het oefenen waren. De brand liet zich ernstig aanzien, daar het vuur zich snel uitbreidde in de rich ting van het landgoed „Westerrode". Met man en macht toog men onmiddellijk aan het werk, om het laaiende vuur in te per ken. Bosbrandweren brachten tenslotte met medewerking van militairen en brand weercorpsen uit de omgeving de brand tot staan. Toen men de schade in ogenschouw nam bleek, dat een terrein van 20 ha. door het vuur volkomen zwartgeblakerd was. In een buitenlands blad vonden we de niet-onverdienstelijke opmerking, dat Eisenhower uit „het rustige bestaan" van een opperbevelhebber in vredestijd nu gesprongen is in het gloeiend hete water van een Amerikaanse presiden tiële verkiezingscampagne en dat het wel eens kan gebeuren, dat hij daaruit met ernstige brandwonden te voorschijn zou komen. Na een bijna 37-jarige militaire loopbaan heeft hij een staat van dienst, welke slechts door een glorievolle over winning in een wereldoorlog kan wor den verworven; bovendien heeft hij, toen nieuwe gevaren de vrije wereld bedreigden, met grote bekwaamheid, maar vooral wat onder de gegeven omstandigheden wel de moeilijkste kant van zijn taak was met een be wonderenswaardige, nooit falende tact de grondslagen gelegd van de effectieve verdediging van het Westen. Er zal nog veel moeten worden gedaan, vóór de defensie werkelijk voltooid is; generaal Ridgway, Eisenhowers opvolger, zal voor met te overziene financiële en economische, maar vooral psychologi sche bezwaren worden gesteld; maar er is een stevig fundament en dat is uiter mate belangrijk. De vorige week schreven we reeds, dat we niet weten, of we Eisenhower moeten toewensen, dat hij president van de Verenigde Staten wordt; over het algemeen liggen de taken van een op perbevelhebber en een president, van een militair en een politicus op zover uiteenliggende terreinen, dat men niet zonder beduchtheid is. dat een schitte rende generaal zijn naam op politiek gebied radicaal verliest. De geschiede nis biedt daarvan te veel voorbeelden dan dat men Eisenhowers toekomst met volkomen gerustheid kan tegemoet zien. We weten ook niet, of we hem moe ten toewensen, dat hij op de a.s. repu blikeinse conventie, welke op 7 Juli te Chicago begint, tot de officiële pre sidentiële candidaat van de republi keinen zal worden geproclameerd. Vast staat, dat West-Europa hem verre ver kiezen zal boven de nog altijd min of meer isolationistische, in elk geval wei nig Europees-gezinde senator Taft, Maar het gaat tenslotte ook om de ons zo sympathieke persoonlijkheid van Eisenhower; en een presidentiële ver kiezingscampagne in de Verenigde Sta ten is vaak een vies en stinkend mod derbad. Heel verkwikkelijk is het schouwspel, dat de States in die periode bieden, zeker niet, al wordt het einde er van steeds met een waarlijk spor tieve handdruk bezegeld. De gelukwens van Dewey aan Truman in 1948 was zó eerlijk en oprecht, dat hij, wat daar achter lag, kon doen vergeten. IV OG ONAANGENAMER dan straks Ll de felle strijd zal zijn tussen de twee officiële candidaten van de republikeinse en van de democratische partij het gaat dan tussen deze twee om het Witte Huis is de campagne, welke senator Taft tegen Eisenhower voert. We weten wel, dat dit Ameri kaans gebruik is en dat men over de Oceaan deze zaak heel wat lichter op neemt dan wij het hier, eigenlijk wel te zwaarwichtig, doen. Maar daarbij wor den standpunten, waarbij wij als West- Europeanen ten nauwste en zelfs vitaal zijn betrokken, op de spits gedreven. Straks als de strijd beslist is en de wa penen rusten, dus op 4 November a.s., zullen de scherpste kanten'wel weer worden afgeslepen. Van dit alles blijft 1Trv/-wu gewoonlijk echter wel het een en ander V AJv/A hangen. Als Taft en Eisenhower thans tegen elkaar op zouden bieden om re publikeinse deputaten te werven en Taft is daarmede al aardig begonnen zou indien een van beide president zou worden (wat nog alles behalve vaststaat) ten minste iets van de ge dane toezeggingen moeten worden ver wezenlijkt; en dat zal sffeeds ten koste van de vrije wereld gaan. Nu Taft zijn felle campagne tegen Eisenhower heeft ingezet (hij schijnt vergeten te zijn dat het tegen de demo craten gaat), zal deze laatste zich niet meer buiten de strijd, het hete water, j J!?en houden. Wel heeft hij herhaal delijk verklaard, dat hij niet vóór de conventie van Chicago in het strijdperk zou treden, maar de mening in Amerika 1S' dat als hij niet van dit voornemen afziet, zijn kansen in Chicago, die in vele kringen toch al niet hoog worden aan geslagen, uitermate klein zullen zijn. Nu (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Niemand had kunnen verwachten dat de agitatie, waartoe de Kominform be vel had gegeven, een zodanige omme keer zou teweeg brengen als die, welke Parfjs niét zonder verbazing op 't ogen blik te zien krijgt. Dat de Franse ar beider, wiens patriottisme gemakkelijk de overhand krijgt als de omstandighe den dit eisen, wel langzamerhand zou inzien waarvoor het communisme hem gebruikt, was reeds lang te verwachten. Vele tekenen wezen er op, dat de com munistische greep op dc massa aan het verzwakken was. De achteruitgang van de communistische pers was er trou wens ook een bewijs van. Terwijl Woensdag alom verbazing heerste over de omvang van het weer staan aan de communistische pressie, is gisteren het verschijnsel nog meer be moedigend geworden, Wat Woensdag be treft i? het, mislukken van de rode actie voornamelijk te danken aan het optreden ener energieke overheid; deze da? was een algemeen erkend succes voor de politiek van gezagsherstel. Wat gisteren gebeurd is. toen de commcvnis- :en om hun echec te dekken en op een zeer onvoorzichtige wijze gepoogd heb ben de onrustbeweging voort te zetten, komt geheel op rekening van de Franse arbeiders zelf. Voor het eerst in de geschiedenis heb ben de arbeiders zelf, zonder enige in vloed van buiten, getoond dat zjj van plan zijn zich van de communistische bedreiging te bevrijden. De communis ten hadden hun hoop gevestigd op het bekende communistische broeinest: de Kenaultiabrieken, die onder staatstoe zicht staan en waar 40.000 arbeiders werken. De pogingen om van binnen de fabrieken uit de arbeid der werkwilligen onmogelijk te maken met behulp van communistische cellen is niet gestuit op maatregelen van de politie, maar op het verzet der vrije arbeiders. Terwijl de politie slechts op grote af stand een vrijwel onzichtbare wacht hield tegen relletjes op straat, hebben in een viertal afdelingen van de Re* naultfabiieken de arbeiders zelf de communistische onruststokers, die ver sterkt waren met bij vroegere stakin gen ontslagen werknemers, er hardhan dig uitgegooid Een actie, die in he- meest rode deel van de banlieu nogal van moed getuigt! Maar de betekenis er van worcit nog vergroot door een plot seling zich sterk ontwikkelend streven bij dcr.iet-communistische vakvereni gingen. om binnen de bedrijven onmid dellijk gioepen te vormen, die bij nieu we rode acties tot een eendrachtig op treden over zouden kunnen gaan; slagen deze plannen, dan komen de verhoudin gen in getalsterkte er geheel anders voor te staan! De Amerikaanse regering heeft giste ren de uitvoer verboden van alle staal- productcn, behalve die, welke onont beerlijk zijn voor de directe militaire productie van de V. S. of van bevrien de landen. Deze maatregel is genomen wegens de vier dagen geleden uitgebroken sta king van de arbeiders der Amerikaans» staalindustrie. Ondernemers en arbeidersvertegen- wooróigers begonnen gisteren hun on derhandelingen op het Witte Huis, op uitnodiging van de waarnemende di recteur der Defensie Mobilisatie-organi satie, Steelman. De H. Vader is weer grotendeels hersteld van de gri%i>aal, welke Hem enige dagen geleden het bed heeft doen houden. Donderdagochtend heeft Hij een groep spoorwegmannen, onder wie afgevaardig den uit Nederland, Engeland en Zweden, in audiëntie ontvangen. Nadat president Truman In een brief aan de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, zijn bezorgdheid over de binnen landse politieke gebeurtenissen in Korea had uitgedrukt, hebben Nederland, Austra lië en Engeland dit voorbeeld gevolgd. Zij drongen er bij Rhee op aan, dat de staat van beleg in Zuid-Korea zou worden op geheven en de gearresteerde parlements leden in vrijheid zouden worden gesteld. In een antwoord aan Truman beweert Rhee, dat de Amerikaanse president „onjuist ingelicht is omtrent de Zuid koreaanse politieke toestand"; Volgens een Amerikaanse woordvoerder is Rhee's ant woord weliswaar in krachtige bewoordin gen vervat, maar ziet het er toch naar uit dat de gearresteerden spoedig in vrijheid gesteld zullen worden en dat een oplossing voor de moeilijkheden zal wor den gevonden. de „primaries" practisch ten einde zijn en de eerste étappe van de presidents verkiezing is afgelopen, is het aantal gedelegeerden, dat met een persoons opdracht naar Chicago zal gaan. voor Taft en Eisenhcwer bijna gelijk, zodat het thans er om gaat gedelegeerde voor gedelegeerde voor zich te winnen. Dat bereikt men niet door een „schema" of een „oproep tot het volk"; men moet er voor vechten; en Eisenhower zal er hard voor moeten vechten tegen een tegenstander, die de kunst sinds lang grondig kent. Of zal het na het onbe grijpelijke incident bij de Texas-prima- ries tot een scheuring in de republi keinse partij komen: één groep voor Taft, één voor Eisenhower? Er is nog een maand om de stukken te lijmen. Maar Texas is een kritiek uitgangspunt, en in de democratische partij merkt men nog weinig van sensationele gebeurte nissen, maar daar is geen figuur als Eisenhower die naar de hoogste eer dijutt- Vanmorgen is door de rijksopperkeur- meester W. Don de haring uitgekeurd welke vanmiddag te half een ten paleize Soestdijk aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Deze haring zal op de gebruikelijke wijze worden verpakt, in een oranje geverfd vaatje. De haring is aangevoerd door de VL. 84 „Hendrika en Adriana" (schipper G v. der Snoek), van dé NV. Zeevisserij Mij en Haring- handel v.h A. Verboom. Schipper Van der Snoek wist vorig jaar de wimpel te behalen voor de best verzorgde haring. „Van Rotterdams stand punt bezien", aldus ver klaarde de waarnemende burgemeester van Rotter dam, wethouder J. van Til burg ons bij het bekènd worden van de benoeming, „is het belangrijk een man te hebben, die Rotterdam kent, omdat het een stad is met eigen problemen. En mr Van Walsum is een man, die Rotterdam kent. Hij heeft er jarenlang gewoond en ge werkt, hij is er raadslid geweest en heeft er zelfs tijdelijk het wethouderschaD hekleed". y Ook mr K. P. v. <j. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam die iarenlang met de heer Van Walsum in genoemd lichaam heeft samengewerkt, betuig de zijn instemming met de benoeming. „Mr van Walsum heeft getoond een goed bur gemeester te zijn, al is het ambt in een grote stad wel iets anders. Toch zal het voor liem een opoffering zijn om Delft, waar hij zich in zijn werkkring thuisvoelde, te verlaten", aldus verklaar de hij. De gemeente Delft laat haar burgemeester slechts node vertrekken. Reeds gis teravond hebben de bewo ners van de Prinsenstad, zij het op zeer onofficiële wijze, gelegenheid gehad afscheid van hem te nemens tijdens Op de laatste dag van de driejaarlijkse bondsvergadering van de Ned. Kath. Me- laalbewerkersbond „St. Eloy", is een zes tal resoluties aangenomen. In een resolutie betreffende loonvorming wordt het hoofd bestuur opgedragen met alle kracht te ijveren voor een betere kinderbijslagrege ling en er naar te streven, dat in de col lectieve arbeidsovereenkomsten worden opgenomen een verplicht gestelde winst- delingsregeling en voorts een -vacan- tietoeslagregeling, waarbij wordt rekening gehouden met het «aantal kinderen. In een tweede resolutie wordt 't hoofd bestuur opgedragen met alle redelijke middelen te bevorderen, dat het huidige loonverschil van 12 cent per uur zo spoe dig mogelijk wordt verminderd tot het in de conclusies van het K.A.B.-rapport ge noemde verschil van-6 eent per uur, als overgang tot eea verdere verkleining. Voorts is het hoofdbestuur opgedragen te bevorderen dat in samenwerking mei de andere bonden in de bedrijfsunie en de georganiseerde werkgevers in de C.A.O. voor de metaalindustrie wordt op genomen de verplichting van doorbeta ling van het volle loon bij aiekte en on geval. Betreffende de verhouding tot de on georganiseerden werd besloten met alle kracht te blijven eisen, dat door een spoe dige uitvoering van de P.B.O. de onge organiseerden door middel van een of andere vorm van bedrijfsbelasting gaan bijdragen in de kosten, verbonden aan de sociaal economische werkzaamheden van de georganiseerden eri dat de samenstel ling van de ondernemingsraad e.d. uitslui tend komt bij de georganiseerden. Ten slotte werd het bondsbestuur opgedragen zich met alle kracht te verzetten tegen de invoering van wachtdagen en te blijven eisen, dat gedurende de werkloosheid eveneens de pensioenpremie zal word doorbetaald. een door de afdeling Delft van het Rode Kruis in Stads Doelen georganiseerde bij eenkomst, welke door de heer Van Wal sum werd voorgezeten. Bij K. B. van 29 Januari 1948 werd mr Van Walsum met ingang van 16 Fe bruari benoemd tot burgemeester der gemeente Delft, als hoedanig hij op laatstgenoemde datum werd geïnstal leerd. Hij trad af als lid van de Tweede Kamer en verhuisde in Augustus 1948 naar de Eerste Kamer, waarin hij thans nog zitting heeft. Een beslissing, of hij na zijn benoeming tot burgemeester van Rotterdam al dan niet lid van de Eerste Kamer zal blij ven, heeft mr Van Walsum nog niet genomen. Naar wij vernemen, zal de heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P., op medisch adves zich gedurende een maand van alle werkzaamheden moeten onthouden. De heer Andriessen. wiens echtgenote kortelings is overleden, zal tijdens deze rustperiode van een wel verdiende vaear.'ie ergens in Noord- Brabant genieten om een depressie periode te boven te komen. Alle spreek- i b~ur*en van de K.V.P.-voorzitter zijn 1 afgezegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 1