Zwaar appèl van prof. Buitendijk Meer inzicht in de waarde van geestelijke hygiëne In een uur bijna 1000 proeessen- verbaal Geen binding met anti-christ Bedoeling van de „toegestoken hand" der Franse communisten Hoe gaat Nederland stemmen op 25 Juni? ONDERWIJZERSOPLEIDING IN ANDERE BANEN De noodzaak van geestelijke gezond heidszorg voor het kath. volksdeel Persberichten j Deskundigheid in katholieke kring dringend noodzakelijk Zaak van particulier initiatief AKU beperkt productie Priesterfeesten op 11 Juni Nieuwe regeling in September van kracht Jeannette Vermeersch' aanval op de „prêtres-ouvriers" PAGINE 3 VRIJDAG 6 JUNI 1952 Criminaliteit onder katholieken met commentaar j 50 jaar meisjesbescherming De KWALITEIT Esders' Kleding geeft de doorslag! 59.75 65.75 29.75 STATENWEG 184 WINKELSTAD - BUJDORP PLEINWEG hoek Wolphaertsbocht „Winkelctntrum Wereldhaven Zuid" OPENING VELUWS MUSEUM JAPANSE SCHEEPVAART VERBINDINGEN Slechts weinig personeel het slachtoffer FESTIVAL-CLUB" GEOPEND WEER GEHEIME ZENDER OPGESPOORD DE OLIE- EN VETMARKT Duizenden geholpen Nog altijd modern Te vroeg gejuicht Het raadsel opgelost AUTOBESTUURDER VERDRONKEN srkeer tus- litse bonds- ik normaal meldt het nt van de unnen be- diplomalen wonen en en andere ït de Ver. inden ach- )e zaak is 1 mevrouw oonmoeder een cheque aar op een im van een rekening- ner is aan- t het geld e Tsjecho- twee En- sort-import or de com- ieslag was pronkelijk® ar de V.S- betrekken materialen is de ui'" ropa ver- sn en voor strategischs chter ..het Diept e van de geestelijke rinllon el wordt onderschat nood (Van onze Utrechtse redacteur). In de gistermiddag gehouden jaarver- gw Jng van de Kath. Centrale Vereni ging voor de Geestelijke Volksgezond heid heeft de voorzitter, prof. dr F. J. J nuvtendijk. uiteengezet waarom een intensieve, deskundige gezondheidszorg voor het R. K. volksdeel noodzakelijk is. Deze noodzaak vindt zijn diepste grond in het meest specifieke en belang rijkste kenmerk van het volksdeel waarop onze zorg betrokken is, nl. zij" geloofsleven. Wij weten uit ervaring en begrijpen ook theoretisch, dat onze gees telijke gezondheid de voorwaarde: voor eon vrije ontwikkeling va religieuze besef en van de roonbangende morele verhoudingen. Reeds herhaaldelijk is er op gewezen, dit 'en enigszins belangrijke storing van het geestesleven niet alleen een bc- paalüe uersoon met het verval van ge loot bedreigt, maar dikwijls een infectie haard is voor een dergelijke ontwrich- tirr. De noodzaak van de geestelijke ge zondheidszorg wordt eerst ten volle be- grenen. Indien men de werkelijke nood toestand doorziet of op goede gronden vermoedt. Dit heeft er dan ook toe ge leid, dal on initiatief van het bestuur van de Kath Centrale Vereniging een Kath. Nat. Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid is opgericht, welks be tekenis, werkprogram en werkwijze door pastoor Bless en dr Bartels nader wer den toegelicht. Slechts ccn helder inzicht., zo ging prof Buytendijk voort, in de omvang vsn de 'geestelijke ongezondheid is 'n staat de menselijke hulp op te roepen, die zeker niet alle leed zal kunnen op heffen, maar toch veel zal kunnen le nigen. Wat het wekken van ongerust heid en ontevredenheid betreft, heelt de geschiedenis van de sociale voorzie ningen. waarop ons land trots mag zijn ons geleerd, welke machtige stimulans het onroepen van misnoegen, de veront waardiging van de publieke opinie voor de ieiuer.de instanties kan zijn. Dit is waarlijk niet een specifiek- sociaal-de mocratische gedachte. .Van de aanvang af heeft het Christendom de zelfgenoeg zaamheid veracht: de bourgeois satis- fait. heeft ook in onze gemeenschap het pathos van de geest en dus de naasten liefde bedreigd. Schijnbaar is de geestelijke nood en dus de wenselijkheid van geestelijke ge zondheidszorg voldoende bekend. Sinds lenv weet men in brede kringen, hoe Wrselijk hot is om zwakzinnige kin deren ren zorgvuldige opvoeding op een bijzondere school te geven en door voor zorg en nazorg te behoeden voor de ge varen, die hen zoveel meer dan de nor- naai intelligente jeugd bedreigen. Minder algemeen is het inzicht ver- breid, welk een verwoestende invloed door de geestelijk abnormalen in het gez'nsleven wordt uitgeoefend en hoe zeer talrijke huwelijksconflicten niet door de' zielzorg, niet door goede vriendschappelijke raadgevingen maar slechts door deskundige geestelijke g zondheidszorg worden opgelost en vooi- komen, omdat deze conflicten neu rotische of andere storingen opwellen en niet berusten op schuld. Dit aiies moge min of meer bekend zijn althans bij de leidinggevende instanties Ya« onze samenleving, toch is men geneigd om- de omvang en diepte van de geeste lijke nood te onderschatten. Het is wel zeker, dat wij geen geestelijke ge zondheidszorg wensen te organiseren op Advertentie grond van een vermoeden, maar slechts op onmiskenbare gegevens. Alleen ten aanzien van de zwakzinnigheid beschik- wen wij thans over een aantal, zij het nog zeer onvolledige gegevens. Wie meer dan een sentimentele genegenheid voor het katholieke volksdeel heeft, zal diep onder de indruk moeten komen - an het feit, dat ongeveer 1500 zwaar zwakzinnige R.K. kinderen wachten op plaatsing in gestichten. Niet slechts is dit een noodtoestand voor deze kinde ren zelf, maar niet minder voor de ge zinnen, waar zij toe behoren. Het R. K. Medische Opvoedkundige Bureau te Amsterdam ziet zich genood- zaak nieuwe aanmelding tot Januari 1953 stop te zetten. De uitbreiding van de staf is financieel onmogelijk en dat in een stad, waar de jeugdcriminaliteit een schrikbarende hoogte heeft bereikt Het aantal bij de rechtbank schuldig ver klaarde kinderen, tot zeventien jaar, was in 1947 bijna dubbel zo groot als in Rotterdam en in Den Haag. Maar al zal niet elk moeilijk opvoedbaar kind tot misdaad komen, toch „is zijn ethisch-reli- gieuze ontwikkeling in gevaar. Het is sinds lang bekend, dat de cri minaliteit der R.K. en dit niet alleen in ons land in het algemeen groter is dan die van andere gezindten en onker- kelijken. Men schrijft dit aan verschil lende factoren toe, zoals de economische toestand vooral in de grote gezinnen en de daarmee samenhangende verwaarlo zing van de intellectuele, culturele en godsdienstige v.orming. Het is niet aan te nemen, dat het behoren tot de ka tholieke kerk tot misdadigheid dispo neert, maar het indirecte verband moet ons toch tot nadenken stemmen. Het dwingt ons om de aanwijzingen, die de criminele statistiek biedt te kiezen als één der uitgangspunten voor het peilen van de werkelijke geestelijke nood. Een voorbeeld moge dit verduidelijken: Uit het overzicht van de veroordeelden naar de provincies, waar de strafbare feiten in 1947 werden gepleegd, blijkt dat het aantal misdrijven tegen de zeden en het schenden der eerbaarheid in Noord-Brabant en vooral in Limburg veel groter is dan het landsgemiddelde en eveneens groter dan het aantal mis drijven in de andere provincies gepleegd Terwijl het totaal gemiddelde 13.3 (per honderdduizend inwoners) bedraagt, is dit cijfer voor Noord-Brabant 15.6, voor Limburg 21 en voor Noord- en Zuidhol land 12,5, niettegenstaande de grote ste den; voor Groningen 14, voor Drente 11.8. Een ander feit: van het totaal aantal veroordeelden wegens' ontucht bij kin deren in 1946 en in 1947 waren bijna 49 procent R. K. Er moet erkend wprden dat dergelijke statische gegevens op zich zelf niet vol doende zjjn om bepaalde conclusies te trekken. Men kan ongetwijfeld veronder stellen, dat menigeen die zich voor de rechter als R.K. opgeeft, sinds vele jaren niet practiseert. Maar het is te verwach ten, dat het slechts uiterst zelden zal voorkomen, dat zo iemand niet katholiek werd gedoopt. Dan verwijst de statistiek toch naar een verder terugliggcnd zedelijk en godsdienstig verval. In het algemeen heeft de individuele misdadigheid een lange voorgeschiedenis en hierin komen naast de sociale wantoestanden, geeste lijke afwijkingen in niet geringe mate voor. De forensische psychiatrie toont dit met grote duidelijkheid en daarom juist is dfe criminele statistiek met haar ont stellende cijfers wel degelijk een verwij zing naar de geestelijke ongezondheid. Een verwijzing ook naar de noodzaak om een omvangrijke geestelijke gezondheids zorg te organiseren. In hoeverre deze zorg ook nodig is voor het R.K. volksdeel blijkt niet zozeer uit de moeilijk te beoor delen vergelijking van de toestand in ver schillende gewesten en onder de katho lieken en niet-katholieken, maar des te meer uit de voortreffelijke op rijke erva ring berustende studies van dr mr F. M. Havermans over de criminaliteit in Lim burg. Het is altijd pijnlijk om de ernst van de ziekte, waaraan een huisgenoot lijdt, onder het oog te zien. Maar de struisvogelpolitiek heeft nog nooit ge nezing gebracht. Ik heb, aldus prof Buytendijk, op de noodzaak van de geestelijke gezondheids zorg voor het katholieke volksdeel slechts kunnen wijzen door op grond van de er varing van een hoogst kundige psychiater en jurist iets over de criminaliteit en vooral de sexuele delicten mede te delen. Het is beter om zich door dit alles, te laten verontrusten dan naar verklaringen te zoeken. De verontrusting immers, be tekent oprechte liefde tot ons volk als mede een aansporing om de geestelijke noodtoestand volkomen te Ieren kennen, de oorzaak zonder vooroordelen te onder zoeken en de maatregelen te beramen ter leniging van deze nood. Tot verwezelij- king van dit doel, wordt het Kath. Nat, Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid opgericht. Van onze Utrechtse redacteur) Er beslaat in het algemeen in katholieke kring tc weinig belangstelling voor de geestelijke volksgezondheid. Op deze wonde plek te wijzen bedoelde prof. dr F. Buytendijk niet zijn in vele opzichten misschien ontstellende rede gistermiddag tc Utrecht in. de algemene vergadering van de Katholieke Centrale 'Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid. In deze bijeenkomst, waartoe ook uitgenodigd waren organisaties, die indirect hij de Volksgezondheid betrokken zijn deze zorg is moeilijk van liet sociaal-charitatieve werk te scheiden werden de plannen mee gedeeld van een opgericht Katholiek Nationaal Bureau, dat een nood toestand wil helpen oplossen. Het feit van de geringe aandacht van katholieke zijde kan ook worden afgeleid uit het geringe aantal katholieke psychiaters. In een stad als Amsterdam zijn er onder de 87psychiaters slechts 3 katholiek. Op 17670 niet-katholieken is er één psychiater, maar op 61500 katholieken ook slechts ccn katholieke zenuwarts. Vóór alles zal het denkbeeld van geestelijke hygiëne verbreid moeten worden, waartegenover men niet begrijpen staat. Zegt bet ook niets, dat dit jaar op de rijksbegroting voor de geestelijke Volksgezondheid slechts 425.000.— werd uitgetrokken, hetgeen neerkomt op een luttele vier cent per hoofd? VERSPREIDING VAN DE PSYCHIATRISCHE INRICHTINGEN OP 31 DEC. 1951 KATHOLIEK OPENBARE EN OVERIGE WR. 4 O MINDER DAN IOO VERPLEEGDEN O too - 2®s A O AO»00 O ko - ti» WOO EN MEER „DAT HET werk van de Katholieke Mcisjesbescherming alleen voor een „be paald soort meisjes" van belang zou zijn, is niet waar. Er bestaat geen „bepaald soort meisjes", er is slechts een bepaald soort ongunstige levensomstandigheden, waarin het voor het ene meisje moei lijker is dan voor het andere, haar vrou welijke waardigheid te bewaren. Derge lijke ongunstige omstandigheden kunnen zich ook voor het „beste soort meisjes voordoen Daarom ligt da grootste kracht in de preventie: behouden en steunen wat goed is. Daarom: herstellen, wal door samenloop van omstandigheden er- woest is". Aldus legde Mevr. K. Luyckx- Sleijfer, secretaresse van de Katholiek» Meisjesbescherming in Nederland, het doel van de bekende vereniging, diR thans haar gouden jubileum viert, vast. Ondanks minachtende opmerkingen kan worden vastgesteld, dat de organisat nog geenszins uit de tijd is. Gedurende één uur is op 28 April jl. in arrondissement 261 marechaussee in van pr Overigens snreekt het vanzelf en of Buiitendijk heeft dit heel duidelijk dunkt c-ns aangetoond dat de zorg ■■oor feestelijke volksgezondheid op de eerste "laats een zaak van het particu- jnitiatief is en de geestelijk advi- oasioor H. Bless -ie' seur, die uit Oerle. do taak van het Katho- na -Ier inging op de w» daaron no-> bek Nationaal Bureau, heeft üaaiopno» nadruk gelegd. Het werk moet vesteend en eedragen worden döor onze katholieke levensbeschouwing. aa ^ar, het in eigen handen te houden KAMGAREN HEREN COSTUUMS prachtige kwaliteit, zeer apart dessin, 2-delig 79.75 CHEVIOTTE COSTUUMS zuiver wol, 2-delig. Extra voordelige aanbieding Zuiver wollen TWEEDJASSEN uitgebreide sortering Egyptisch katoenen REGENJASSEN geheel dubbel, vanaf vanaf ook dooi- katholieken een deskundige sociale geestelijke gezondheidszorg den opgebouwd. Tevens om e°n n doeltreffende hulp te kunnen verlenen aan ellen, die in geestelijke nood ver keien. Er zijn velerlei activiteiten op dit ge bied- mnar er is een tekort aan deskun dig verantwoord werk. In vele gevallen moeten we eerlijk bekennen, dat' er veel ontbreekt. Bovendien worden de eisen zo hoog opgevoerd, dat vele katholieke instellingen daaraan niet kunnen vo'i- dot.r. Er 7'ir vele oorzaken voor het tekort aan te' wijzen. Gebrek aan deskundige krachten, maar een diepere oorzaak is het gebrek aan inzicht. Men ziet het be lang van deskundig werk in. vele, van onze kringen niet voldoende in. Men ziet niet het verband tussen het zich geeste lij'- welbevinden en het godsdienstige leven. Daar komt bij een gebrek aan ver trouwen in de moderne psychiatrische behandelingsmethoden. Om dit tekort op te heffen is aller eerst voorlichting nodig op bredere ■wheal aan alle leidinggevende personen, in het bijzonder aan degenen, die zich met het jeugdwerk bezig houden. Er dirnit van katholieke zijde een intensieve actie te worden gevoerd voor een juister inzicht in de betekenis van een goede geestelijke gezondheid in het godsdien stige en sociale leven. Gemis aan coördinatie. Ook doet zich bij de katholieke geeste lijke gezondheidszorg een gemis aan coördinatie gevoelen. Naast het geven van voorlichting wil het Katholiek Na tionaal Bureau voor Geestelijke Gezond heidszorg daarom de verschillende krach ten. die op dit gebied werkzaam zijn, coördineren. Het betekent tevens een stap verder in de richting van een Ka tholiek Centraal Bureau voor de gehele volksgezondheid. Een bewijs voor de belangrijke taak, r1ie deze nieuwe stichting voor ons ka tholieke volk te vervullen krijgt, is ook de daadwerkelijke steun, welke het hoog waardig Episcopaat heeft toegezegd. Het Bureau, dat een service-instituut dient te zijn voor de instellingen, die het in stand houden, begon reeds met zich een globaal inzicht te verwerven, waarbij zorgelijke toestanden naar voren traden. Zo deelde directeur dr A. J. H. Bartels mee, die voorts betoogde, dat het beoogde kostbare onderzoekingswerk zonder finan ciële steun van de katholieke gemeen schap niet mogelijk zou zijn. Het practi- sche nut van het verband tussen inzicht in de noden en overzicht van de voorzie ningen, toonde hij aan door middel van enige sprekende in kaart gebrachte voor beelden. Er is een ernstig tekort gebleken aan sociaal-physisehe deskundigheid in katho lieke kring, welke grote achterstand spr. met een eveneens in kaart gebracht ver- demonstreerde. Deze achterstand wordt nog verscherpt doordat een concentratie noodzakelijk plaats moest vinden in de buurt van de kath. gestichten, die anders dan de kath. ziekenhuizen ongunstig over het land verspreid zijn. Daarnaast wees hij op het schrijnend tekort aan goed ge schoolde en gevormde verpleegkrachten ni onze overbezette psychiatrische 'nrich- tingen. Wegen worden gezocht om het tekort aan deskundigen voor de toekomst op te heffen. De kadervorming werd hier en daar ter hand genomen. Het Bureau heeft reeds een begin ge maakt met ruime en practische littera- tuur-documentatie. Tenslotte wees dr Bartels nog op het belang van een goede samenwerking met Jeugdzorg, Kinderbescherming enz. Prof. Buytendijk deelde mee, dat twee studiedagen gehouden zullen worden. De eerste over „Zwakzinnigen in het gezin" is vastgesteld op ju]; [e utrecht in „Esplanade De tweede over „Verzorging van de zwakzinnigen in internaat" wordt in het najaar «ehouden. Het ligt in de bedoeling zich tijdens een studie-bijeenkomst, ook te bezinnen op de betekenis van 't psychisch-hygiënisch element in huwelijksmoeilijkheden. Tot nog toe beperken de katholieke bureaux zich tot het geven van huwelijks-voor- lichting. de oude raadzaal van het stadhuis te Harderwijk, werd gisterenmiddag het „Veluws museum van oudheden" geves tigd in het oude patriciërshuis van de fam. Kok aan de Donkerstraat officieel geopend door mr M. C. Bloemers, waarn- hoofd van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming namens de staats secretaris van het ministerie van O- K. en W. Bij deze plechtigheid was oa- mede aanwezig de commissaris van de Konin gin in de provincie Gelderland, jhr dr C- G. C. Quarles van Ufford. Het museum bevat tal van opgegraven voorwerpen, schilderijen, herinneringen aan de tijd toen Harderwijk academiestad was en 'n grote collectie visserij-attributen. Voorts zilverwerk, oude klederdrachten etc- Naar de „Daily Mail" meldt zullen Japanse schepen voor het eerst sedert de jongste oorlog concurreren met Euro pese maatschappijen in vracht- cn passa giersdiensten van Europa naar het Verre Oosten. DoNippen Uyseri, Kaisha Company zal in Augustus een maande lijkse dienst openen met snelle na-oor- logse vrachtschepen met een snelheid van 16 knopen en accommodatie voor 12 passagiers. Vijf van de nieuwste en snelste schepen van de na-oorlogse vloot der maatschappij, die 30 schepen omvat, zullen worden gebruikt op de Europese route, met Londen als eindhaven in het Westen. R J. Amery, een van de Londen- se agenten van de maatschppii, ver klaarde tegenover de „Daily Mail", dat het onwaarschijnlijk is dat lagere tarie ven gevraagd zullen worden dan door andere maatschappijen, daar men ge bonden is door internationale overeen komsten. het arrondissement Arnhem een controle gehouden op de verlichting van voci tui gen. Het resultaat was: 954 processen- verbaal! En de meeste zondaars waren wielrijders. Dezer dagen hebben zq terecht gestaan voor de kantongerechten in het Arnhemse arrondissement. De controle was het gevolg van vele klachten van landelijke verenigingen op verkeersgebied en geschiedde op last van de officier van justitie te Arnhem 's avonds tussen 9 en 10 uur. Teneinde niet onnodig slachtoffers te maken, werd ermede aangevangen éen uur na zonsondergang, toen er derhalve van schemering geen sprake was en op een uur, dat er geen bijzonder druk verkeer was in verband met in- of uitgaan van fabrieken en scholen. Wel was meer sur- veiliancepersoneel ingezet. De resultaten waren: Arnhem 194 pro cessen-verbaal. Doetinchem 30, Ede 102. Nijmegen 102, Renkum 48, Rhedcn 52, Tiel 59, Veenendaal 37, Wageningen 33, rijks politie in de overige gemeenten van het De AKU, die in tegenstelling tot vele rayonproducenten in binnen- en buiten land, in staat is geweest tot heden toe op volle capaciteit te werken, heeft besloten haar productie enigszins te verlagen en in overeenstemming te brengen met de door haar verwachte afzetmogelijkheden. Het in de laatste maanden gevoerde be leid heeft tot gevolg gehad, dat thans slechts enkele tientallen productie-arbei ders zullen moeten afvloeien. Reeds ge ruime tijd is het verloop namelijk niet meer door aanstelling van nieuw perso neel opgevangen. Bovendien zal een aan tal vaklieden in de loop van dit jaar moe ten afvloeien, nu de bouw en inrichting van nieuwe fabrieken en afdelingen hun voltooiing naderen. grensgebied 26, militairen 5, totaal der halve 954. De officier tekent hierbij aan: Het re sultaat is niet bemoedigend. Als men be denkt, dat dit 't resultaat is van één uur controle en men bedenkt, dat zeker een zelfde aantal wielrijders, die gewaar schuwd werden, zjjn gaan lopen, dan blijkt het verantwoordelijkheidsgevoel tegen over zichzelf en andere weggebruikers nog steeds onvoldoende. Aan de band van de verkregen resultaten zal moeten wor den nagegaan op welke wijze de mede werking van het publick tot het verhogen van de verkeersveiligheid kan worden verkregen of desnoods afgedwongen. Op 11 Juni wordt in ons land een groot aantal priesterjubilea gevierd. In het bis dom Haarlem hopen die dag hun zilveren priesterfeest te vieren: pastoor Th. van Baar te Oud-Vossemeer, pastoor J. H. M. van de Berg te Amsterdam (parochie Christus Koning), pastoor F. J. J. Bol linger te Ilpendam, pastoor L. J. A. Boomgaard te Middelharnis, pastoor A. A. de Bot te Vlaardingen, pastoor G. Heemskerk te Oud-Bejjerland, rector Th. Larnpe te Noordwijkerhout (Sancta Maria), rector F. H. M. Lohman te Half weg. rector S. Mol te Amsterdam, rector A M Niekel te Gouda, pastoor C. Nijsten Ie Oudeschild. pastoor G. Pouw (e Wijk aan Zee. pastoor A. C. J. van Rooijen te De Cocksdorp, rector W. H. Siipons te Amsterdam, pastoor J. Staadegaard te Lisse en pastoor H. G. J. de Wijs te Zwijndrecht. Het ligt in de bedoeling van de regering om de nieuwe regeling van de onderwij zers-opleiding voor het algemeen vormend lager onderwijs met inachtneming uiteraard van de in het overgangsrecht ge maakte beperkingen met ingang van 1 September 1952 in werking tc doen treden, zo deelt minister Rutten aan de Eerste Kamer mede. Hoewel de minister de huidige opleiding tot onderwijzer niet het praedicaat van „zeer gebrekkig" zou willen geven, is hij het er overigens wel mede eens, dat een waarschijnlijk niet klein aantal leerkrach ten de nodige kennis van de moderne didactiek en methodiek niet bezit. Hij denkt hier in het bijzonder aan oudere onderwijzers, hoewel toch weer niet uit het oog mag worden verloren, dat velen van dezen, hetzij door zelfstudie, hetzij door het volgen van verfrissingscursussen, zich de nodige kennis' van de moderne didactiek en methodiek hebben weten te verwerven. De minister kan het niet eens zijn met de leden, die meenden, dat de hogere kos ten, welke het verkrijgen van de akte van volledig bevoegd onderwijzer voor de lepr' lingen medebrengt, moeten worden be streden door verlening van studiebeurzen. De bewindsman is echter gaarne bere'U in de daarvoor in aanmerking gevallen de studie voor de akte van volledig bevoegd onderwijzer door het be schikbaar stellen van renteloze voorscnoi- ten mogelijk te maken. Voor bijzonaere gevallen, b.v. bij uitzonderlijke begaa - heid, wil hij gaarne het verlenen studiebeurzen in overweging nemen. U-Z j.-„ „onheid moet wor- (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, Juni 1952 Mevr. Jeannette Vermeersch, het communistische kamerlid, gehuwd met Thorez. heeft in het communistische weekblad „France Nouvelle" een artikel geschreven over de nieuwe taktiek der handlangers van Moskou, dal bijzondere aandacht verdient. In het bijzonder van de katholieke arbeiders en „intellec tuelen". Voor wat laatstgenoemden betreft hebben we bij de jongeren een optreden te constateren, dat. naar men hopen moet, meer het gevolg van snobisme dan van een weloverwogen standpunt is. Zo bijvoorbeeld de ondertekening van het adres tot in-vrijheid-stelling van Duclos en de haastige protestver gadering tegen de „onbehoorlijke deel neming van de Spaanse fascisten" aan het Internationaal Eucharistisch Con gres van Barcelona. Dat in het artikel-Vermeersch het „afglijden der Franse politiek naar rechts" geconstateerd wordt, kan even goed worden voorbijgegaan, als de oude kost van de nieuwe taktiek. Maar ern stige aandacht verdient de ontmaske ring van de politiek van de „toegesto ken hand" tot de katholiek georgani seerde arbeiders gericht. Het enorme succes bij het lezend pu- der lonen, maar die ecnhe^moctwo! den uitgebreid tot de stnjd wor de vrede waaraan alles ondergeschi moet worden gemaakt". De „strijd voor de vrede", het beken de «la e woord waarmee de strijd voor de belanden van Moskou en de wereldre volutie wordt vermomd houdt inder daad velen in verblindheid. Maar de ware bedoelingen van „de toegestoken hand" stelt mevr. Vermeersch door haar aanval OD dc werklieden-priesters wel zeer duidelijk in het licht. Er zijn trou wens meer aanwijzingen van de verbol genheid van de communistische leiding over een vorm van apostolaat waarom trent het Kerkelijk Gezag nog geen uit eindelijke uitspraak heeft gedaan. Wij herinneren er aan dat deze vorm van priesterarbeid vooralsnog beperkt is toegelaten, onder onmiddellijk toe zicht van de hiërarchische overheid. Om zo te zeggen: bij wijze van proef. Men wenst een rustige ontwikkeling, zonder publiek geschrijf. Daarom is uit drukkelijk verzocht. Nu men zich lang- iet odieuze heeft aan- zarnerhand daaraan niet meer heeft ge- ontcrende. ontbinden- j10uden, verschenen werken die wel .i_4i 4ni nnrilS- 3 1_ -luikend overzicht tussen katholieke en bliek door het h°eIt van Cesbron „Les niet-katholieke psychiatrische deskundigen I Saints vont en Enfer geoogst, hinder de communisten geweldig. Met be trekking tot het „verraad der socialis tische en Christelijke vakbeweging", waarschuwt de communistische leid ster (ze is lid van het „Politburo" der Communistische partij in Frankrijk), tegen het afwijken van de zuivere com munistische lijn waaraan zekere com munisten zich in de grote steden schul dig maken. Zij waarschuwt dan tegen „zekere priesters-„werklicden" in de meest be volkte steden, van wie een boek onlangs met cynisme al het odieuze heeft aan getoond van een onterende. ontbinden dc. demoraliserende activiteit tot bcr"* ting cn dis onder demagogische en a r- beidersachtige vormen, de arbeider5 in een eng economisme trachten te noii- den". Onder dat economisme vers aai de schrijfster dan het voorrang geven aan sociale eisen boven de politieke vraagstukken. Dat voorrang geven aan het politieke is overbekend. We weten heel goed dat voor de communisten de omwenteling tot het bereiken van de heilstaat zonder meester en zónder God de overheer sende gedaohtfe is. Maar de betekenis van de geciteerde woorden komt duide lijk aan het licht als de communistische leidster volgen laat: „Natuurlijk moet niet worden afgezien van de samen gaande actie met de katholieken en socialisten in het beperkte vraagstuk Onder grote belangstelling heeft bur gemeester mr F- M. A. Schokking van Den Haag gistermiddag in het Palace- hotel de ..Holland-Festival-Club" ge- ''in''deze club kunnen allen, die direct bij het festival betrokken zijn, elkander ontmoeten. Onder de vele aanwezigen bevonden zich ook de wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndrecht, lady en lord Harewood. de Joegoslavi sche gezant, de heer Jaksic, en vele kunstenaars- (Van onze correspondent). De geheime zender „Excelsior", een der oudste uit Z.O. Drenthe is Woensdag door de opsporingsdienst van de PTT. en de gemeentepolitie ontdekt, bij een land arbeider te Erica- De zendinstallatie en ruim honderd gramofoonplaten werden in beslag genomen, In het begin van de veertiendaagse be richt-periode bleef de markt voor oliën en vetten in het buitenland vast met voor sommige artikelen (o.a. Noord-Ameri kaanse technische talk) veel hogere prij zen. Daarna kregen we echter een ander beeld te zien, met nauwelijks prijshouden de tot flauwe noteringen, aldus een be richt van de makelaars Bessem De Schepper te Rotterdam. De kooplust in het binnenland was be vredigend. Allereerst natuurlijk weer voor de grondstoffen voor de margarine-indu strie. In de bekende producten gingen flinke hoeveelheden van de hand. Wat de liquide oliën betreft, het restant van de ter beschikking staande soyaolie werd op genomen, evenals een nieuwe post zonne bloemolie. De vetsmelters hebben de restanten van hun dollarcontingent besteed bij de aan kopen van nog enige partijen Noordameri- kaanse extra oleo stock en eetbare runder. talk. Biscuitfabrieken namen kleinere hoe veelheden geraffineerde cocosolie (deels gehard) af. Komend tot de technische bedrijven, vallen enige aankopen in Noordamerikaan- se fancy talk voor de binnenlandse zeep industrie te rapporteren. Tevens bleef er behoorlijke kooplust bestaan voor vet zuren, vooral palmolievetzuren. De laatste dagen ondervond de handel enige terugslag vanwege de Pinkster- vacantie. SEDERT HET begin van deze eeuw heeft de Katholieke Meisjesbescherming met stationswerk. informatiediensten doorgangstehuizen voor reizende meisje., tehuizen voor ongehuwde middelingsbureaux voor huishoudel j personeel, meisjessocieteiten, clubs en velerlei cursussen duizenden meisjes be schermd en behouden. De meisjesbe scherming is een aanvulling van de pr - terlijke zielzorg. Menig meisje wendt zich in moeilijkheden eerder tot een vrouw dan tot een priester. Paus en bisschoppen hebben de lnier- nationale Katholieke Meisjesbescherming dan ook herhaaldelijk aangespoord door haar werk relief te geven aan het un - versele karakter van de Kerk. Haar on begrensde zendingstaak en verlossende genadekracht. MEN HOORT tegenwoordig veelvuldig beweren, dat het moderne meisje niet meer beschermd wil worden: dat de meis jesbescherming „uit de tijd" is. Dagelijks echter stromen op het Centraal Bureau en de afdelingssecretariaten vele brieven binnen van meisjes, die er graag en openlijk voor uitkomen, dat zij bescher ming zoeken. Waarom miskent men dan altijd het grote aantal goede en goed willende meisjes? De Katholieke Meisjesbescherming is modern, in de goede zin van het woord. Zij is met haar tijd meegegaan en be- erïiot dat de levensomstandigheden voor het meisje van 1952 hemelsbreed ver schillen met die, waarin haar moeder en grootmoeder zijn opgegroeid. IN SEPTEMBER 1951 werden in Frank rijk twee schoolwetten aangenomen, waarmede men recht wilde doen weder- varen aan de zo lang ten achter gestelde bijzondere scholen: de „Lex Mane van 21 September, die voor leerlingen van de bijzondere scholen de mogelijkheid schiep mede te dingen naar studiebeurzen voor het jaar 1952, en de „Lex Barange welke de gezinnen, waarvan de kinderen de confessionele lagere scholen bezoeken, per kind en per trimester 1.000 francs (ca. 10,toezegde. Deze wetten wer den, zoals gebruikelijk in de staatscou rant bekend gemaakt. Einde Januari van dit jaar trachtten vele leerlingen van katholieke onder wijsinstellingen een studiebeurs te ver werven. Velen van hen hadden succes: in hun families heerste vreugde en nu wachtte men nog slechts op de verdere toepassing van de wet Vandaag aan de dag wacht men echter nog DE REGERING wisselde, de minister van onderwijs bleef echter aan het be wind. De teleurgestelde ouders bleven hopen en weten de vertraging aan ae tijdrovende voorbereidingen. Thans is ei- echter zekerheid. Enige dagen gele den is een circulaire uitgegeven, waarin deze candidaten te verstaan werd ge geven, dat zij, ondanks hun succesvolle mededinging, dit jaar nog niet voor een beurs in aanmerking kunnen komen en zich derhalve opnieuw moeten laten inschrijven. Wat zal 1953 opleveren? (Van onze correspondent). Donderdagmiddag is de 22-jarige B- S. uit Klazienaveen verdronken nadat jiy met een Volkswagen in het water was ge reden. S- reed met een flinke vaart langs het Scholtenskanaal. Plotseling zagen twee fietsers de wagen een scherpe boent nemen en in volle vaart het kanaal in schieten. De aut0 kwam op de kant in het water terecht. De twee getuigen van het ongeval slaagden er pas na Hen mi: nu ten in de bestuurder te bevrijden- Hij was toen reeds overleden- Het slach of- ter was in 't begin van dit jaar getrouwd. diepe indruk moesten maken op een snel groeiend aantal lezers en bewon dering moesten wekken voor de moei lijke taak met zoveel opofferende lief de door de priester-arbeiders onder de meest pijnlijke omstandigheden vol bracht. Dat de openlijke communistische aan vallen op een bepaalde mate van doel treffendheid van die missie-arbeid wij zen is buiteiv kijf. De felheid van de aanval zij echter velen een les en in het bijzonder voor de in de grond edel moedige intellectuele jongeren. Zij doet zien dat de co'/imunisten hun Gods- vijandige bedoelingen geen ogenblik uit het oog verliezen. Men practiseert niet met de Anti-Christ. De waarschu wing van Vermeersch is kostbaar. Eind Mei heeft het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie weer de gebruikelijke vraag gesteld: „Op welke 'partij gaat u stemmen bij de verkiezin gen op 25 Juni a.s.? Ten opzichte van de in April gehouden „proef-verkiezing" vertoont de uitslag weinig verschil. Nu April K.V.P32 33 p.v.d.A26 26 Anti-Rev13 13 Chr.-Hist10 10 V.V.D8 7,5 C.P.N6 6 St. Ger2 2 Andere partijen 3 2,5 Vergelijking van deze Nipo-„proef- verkiezing" met de Tweede-Kamerver kiezingen van 1948 wijst op enige winst voor de K.V.P. (in Juli 1948 31,04 en verlies voor de C.P.N. (in Juli 1948 7,74 Ongeveer een vijfde van alle onder vraagden wist nog niet op welke partij zij bij de verkiezingen op 2 Juni a.s. zou gaan stemmen. Het Nipo heeft ditmaal ook gevraagd: „Op 25 Juni a.s. is er Tweede-Kamer verkiezing. Dan moet u dus naar de stembus, anders kunt u een boete krijgen. Als er nu eens geen plicht om naar het -tembureau te gaan was, zoudt u dan toch gaan stemmen of niet" Wel 73 Niet 21 Geen antwoord Ti Dus ongeveer een kwart van de stem gerechtigde Nederlandse bevolking zou niet ter stembus gaan wanneer er in Nederland geen opkomstplicht was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1952 | | pagina 3